£fihsrljr (ünumttl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang BINNENLAND. A B 0 N N E M E N TI Per kwartaal In Leiden en In plnat- gen warn n ag-uitsrhnp gevestigd Is 2.33 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ018 Voor liet Buitenland bij wekelijk- irhe sending .4 50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad iy2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 3878 Bureau: Breesfr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 30 JANUARI 1933 IDVwRTEN. t E If Van 1 tot 8 reirefa..MMM.LfVlf Elke rvgel meer0-22VS leger. Mededeellngen van 1—8 regels 2.30 Elke regel meer 9.45 Bil contract belangrlike korting. Voor het hevrneen aan 't bureau wordt berekend 0.10 flit nummer bestaat uit TWEE blader EERSTE BLAD WAT BELGIE WENSCHT TE DOEN Ook in België staat het er met de staats financiën niet erg rooskleurig bij. Geen wonder! Duitschland heeft zijn betaling van de oorlogsschulden gestaakt, waarvan ook onze zuidelijke buurman een aardig bedrag op streek jaarlijks, niet minder dan de som van 400.000.000 frank. Daarbij: tegenover deze vermindering van inkomsten staat een toeneming van uitgaven. Alleen in 1932 kostte de werkloosheid aan België één milliard frank. Waar de staatsfinanciën goeddeels af hankelijk zijn van het vermogen en de wel vaart van het geheele volk, valt het gemak kelijk in te zien, dat de rijksinkomsten bij de verslechterde toestand van landbouw veeteelt, handel, industrie enz. steeds meer omlaag gingen en blijven gaan. Volkomen terecht ziet dan ook de regee ring in, dat doortastende maatregelen ge nomen moeten worden, om het financieel evenwicht te herstellen. Wij hebben de in druk, dat de Belgische regeering de zaak flink aanpakt Het kan zijn nut hebben, daarover op deze plaats flets mee te deelen. Immers, de moeilijkheden van België zijn in groote trekken ook onze moeilijkheden. De manier waarop men elders tracht zijn zaakjes recht te houden kan ons, positief of als men het verkeerd heeft gedaan, negatief iets leeren ten opzichte van ons eigen land. De Wetstraat nu heeft allereerst scherp bezuinigd: voor 1150 millioen, op bestuurs posten, door het wegnemen van misbruiken, Anderzijds gaat zij over tot het heffen Van een speciale belasting, n.L een crisis belasting. Zij stelt zich op het stand punt, dat de tekorten moeten worden gedekt en dat in de nood van het land moet wor den voorzien. Er was een andere weg geweest, bijv. door een eind te stellen aan dé werklöós- heidsuitkeeringen, verdere vermindering allo inkomens der staatsambtenaren, afbraak van een stuk sociale wetgeving, enz. Dat alles is door de regeering van de hand gewezen. Zij heeft zich geplaatst op het standpunt .van het algemeene offer. ,In een geest van nationale sèamhoorig- heid tegenover de financieele moeilijkheden welke het land doorworstelt, aldus haar mo tiveering, wordt alleen voor 1933 een bijzon dere en progressieve nationale crisisbelas ting geheven. Om op de wenschen van den wetgever in te gaan, konit het er op aan dat thans alle burgers die er toe in staat zijn, het hunne elkeen naar zijn vermogen tot het werk van herstel bijdragen: zij die dank zij hun bevoorrechte stand, niet door het euvel der werkloosheid zijn getroffen, zijn het aan zich verschuldigd, deel te nemen aan het verstrekken van hulp aan hun van werk verstoken landgenooten. Op dit beginsel gaat dit besluit af, wanneer het de nati onale crisisbelasting vestigt. Die tijdelijke belasting maakt een eollee tief offer uit, dat wordt gevergd van alle burgers die over belastbare middelen be schikken." De uitwerking van dit beginsel ls al even democratisch als de grondstelling zelve. De crisisbelasting wordt toepasselijk ver klaard op al de inkomens vanaf 1 Februari a.s. Echter worden vrijgesteld een minimum inkomen, ook de gezinsvergoedingen of toe lagen. Daartegenover genieten belegde kapi talen geen vrijstelling, het personeel der openbare diensten betaalt y2 meer. Ter wijl de huisjes der arbeiders worden ont zien, geldt voor een minimum bij hoogere inkomens geen recht van aftrek. En om nier meer te noemen, eischt deze belasting bij zondere heffingen van buitengewone win sten ten gevolge van de contingenteerings- inaatregelen. Zij wordt slechts voor één keer toegepast. Zij treft alleen degenen die het dragen kun nen. Zij heeft geheel en al het karakter van een helpen meedragen in de nood van het land. Zij brengt goed georganiseerd een bedrag binnen, groot genoeg om het financieel evenwicht te herstellen, verwacht de Belgische Regeering. We wenschen ons op dit moment niet uit te spreken over de vraag of ze te een of andere tijd voor Nederland aanbevolen moet worden. We volstaan thans met er alleen op te wijzen hoe elders gehandeld wordt, en op een middel, dat als demonstratie van een echt nationale gezindheid ongetwijfeld voor treffelijk zou kunnen werken. Er was een tijd in onze geschiedenis dat ons volk zulk een crisisbelasting heeft op gebracht en er in heeft toegestemd. In deze dagen van feest tor eere van den grooten Vrijheidsheld W; van Oranje, worden wij er weer aan -rd. Alva eischtevan ons volk de hor penning. Of de nood v .nd de toepassing van een extra-crisis ..ling reeds n u vergt, laten we even ter zijde, die tijd kan echter aanbreken. PRECIES ALS HIER Er is nóg een reden, waarom we wat uit voerig stilstaan bij de Belgische maatrege len. Het geeft ons gelegenheid weer eens te wijzen op de allerdroevigste houding der sociaal-deinocraten in het politieke leven. Reeds gaven we aan, hoe het juist de be doeling der Belgische regeering is, door middel der nieuwe belasting voort te kun nen gaan met het steunen der arbeidsloo- zen. Ook bleek dit haar streven duidelijk uit de genoemde bepalingen der wet. Speci aal de bezittenden worden getroffen, gelijk in het manifest van het Algemeen Ciir. Werkersverbond wordt aangetoond. Daar tegenover zal de totale nieuwe last voor een arbeidersgezin een uitgave van 20 francs per maand beteekenen. Desondanks gaan de socialisten tegen de regeering te keer op een wijze, die ze van de communisten konden hebben afgekeken. Ze, hitsen de massa op met groote woorden als deze: De regeering brengt den hon gersnood in het gezin. De regeering der bankiers weigert het recht om te leven. De armen worden belast en de rijken niet. Met de hel d#r armen bouwt men het paradijs der rijken op. Men slaat zijn handen in elkaar van ver bazing bij het hooren van zóó snoode cor rupte politieke demagogie. De inkomens be neden 12.000 francs zijn gehéél vrijgesteld, de belasting is verder progressief. En des ondanks heet het: De armen worden belast en de rijken niet! Te grooter echter wordt de verontwaardi ging van elk waarheidlievende, als hij be denkt, hoe dezelfde Belgische socialisten,, toen zij aan de regeeringstafel zaten, uit een gansch ander vaatje tapten. Of is de heer Anseele soms vergeten, wat hij in 1926 als minister van spoorwegen met 5000 arbeiders heeft gedaan? Zijn de socialisten soms vergeten, hoe de heer Wauters voorstelde om de arbeidsduur der mijnwerkers te verlengen? Of zijn de partijgenooten soms vergeten, hoe ze in hun regeeringsperiode toegestemd hebben, in eens loonsverlaging van 3 tot 7 voor de ambtenaren? De Belgische socialisten voeren thans weer dezelfde kameleonspolitiek van zoo vaak: de maatregelen die zij als regecring9- partij uitvoeren of steunen, krijten ze, zich in de oppositie bevindende, uit Yoor mis dadig. Die kameleonspolitiek hebben zij gevoerd bij de amnestiekwestie, bij de ontwapenings kwestie en thans bij de belastingkwestie. Zij geven zichzelf het voorkomen van de ware paladijnen der volkswelvaart, maar zij weigeren ook maar een vinger uit te steken, om een regeering, waarin zij toevallig geen zitting hebben, in staat te stellen maatrege len ten bate der meest-armen en getroffenen ten uitvoer te leggen. Op deze wijze offert de sociaal-democratie het belang juist van de minderbedeelden en arbeiders op aan hun verderfelijk streven naar obstructie en revolutionaire daden en gebaren. OFF1CIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER Bij K. B. ls aan J. van Waning:, op zijn ver- _jek met ingaoig: van 1 April 1933 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente rkerk aan den IJssel, met dankbetuiging de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. 30 April 1933 weder benoemd tot loheikundige van het Centraal Laboratorium 'oor de Volksgezondheid, Dr J. F. Reith. REGENT GEVANGENISSEN BIJ K. B. ia aan Prof. Dr E. C. van Leersum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het College van Regen- er de gevangenissen te Amsterdam, met tuiging voor de als zoodanig VOOGDIJRAAD AMSTERDAM I Bij K. B. is aan Dr D. Herderschee, op zijn ïrzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van lid van den Voogdijraad Amsterdam dankbetuiging voor de als zoodanig NIEUWE PROEFNEMING IN SURINAME Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het Xle hoofdstuk der Rijksbe- grooting 1933 (proefnemingen met een me chanisch bedrijf voor rijst en andere gewas sen in Suriname). In de toelichting herinnrjt de minister van koloniën eraan, dat bij de wet van 31 Dec. 1931 f 25.000 werd opgenomen in de be grooting 1931 van genoemd hoofdstuk, voor uitgaven in verband met proefnemingen voor een mechanisch rijst- en maishedrijf in Suriname en dat de heeren ir. H. N. van Dijk en J. Boonacker, oud-districtscommis saris van Nickerie, te dezer zake een voor bereidende studiereis naar Suriname en de Vereen. Staten van Amerika maakten. De N.V. Ingenieurshedrijf H. N. van Dijk heeft zich bereid verklaard gedurende zes achtereenvolgende jaren yoor haar risico in overleg met den gouverneur van Suriname in gang te brengen en te houden een proef bedrijf voor de teelt van rijstvariëteilèn en andere voor export geschikte gewassen, als mede een op commereiëelen grondslag in gericht. zooveel mogelijk mechanisch gedre ven grootbedrijf voor de cultuur van rijst en andere, hiervóór bedoelde gewassen, een en ander op een terrein groot 760 H.A., gelegen in Nieuw Nickerie, welk terrein daartoe door den gouverneur te harer beschikking zal worden gesteld. Als tegemoetkoming in de ter vervulling van de haar te verstrek ken opdracht vereischte uitgaven, welke alle ten laste van de vennootschap komen, zal haar een bedrag van f 157.000 worden toegekend, uit te keeren in jaarlijksche- ter mijnen. Tgenover dezen geldelijken steun neemt de vennootschap do verplichting op zich om de in het proefbedrijf gekweekte zaadvarië teiten ter beschikking van in Suriname ge vestigde landbouwers te stellen en hun de noodige voorlichting te verleenen. De vennootschap krijgt het recht, na de proefperiode van zes jaar de door haar ge occupeerde terreinen geheel of gedeeltelijk voor langeren tijdsduur in erfpacht te ver krijgen om daar het bedrijf zonder lands- steun te kunnen voortzetten. VOOR DE MARTHA-ST1CHTING BELANGRIJK LEGAAT De Martba-Stichting te Alpben a. d. Rijn, ontving uit de erfenis van mej. v. d. W. een legaat van f 18.000, en verschillende mooie artikelen bedoeld als „souvenir" voor mede- arbeidenden der Stichting Ook ontving de stichting ccn gift van f500.— van S. T. uit Klundert. N.V. HAVEN VAN VLISSINGEN ATGEVAARDTGDE-COMMISSARIS GEKOZEN. De K. van K. voor de Zecuwsche Eilanden koos heden tot haar afgevaardigde-commis saris in de N.V. Haven van Vlissingen met elf stemmen den heer L. A. Stofko-per, te Middelburg. WILHELMUS VAN NASSOUWE- COMMISSIE HERDENKING TE AMSTERDAM EN DELFT. De Wilhelmus van Nassauwe-Commissie deelt mede, dat de Amsterdamsche herden king zal plaats hebben op Woensdag 8 Maart n.s. Dr. P. N. van Eykc zal in de aula der Gemeentelijke Universiteit een rede uitspre ken over „Het Wilhelmps", terwijl 's avonds de Nationale Vlaamsche Spelers onder lei ding van Staf Bruggen het geschiedkundig spel „Willem de Zwijger" zullen opvoeren, dat de dichter Paul de Mont in opdracht van het Dietsch Studenten Verbond heeft geschreven. Voor de openbare volkshulde te Delft, op Paaschmaandag 17 April a s., bestaat een onverwacht groote belangstelling. Aan de uitnoodiging tot deelname gaven reeds tal van vereenigingen, van den meest uiteen- loo'penden aard en richting, gehoor. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretaritaat der Amsterdamsche commissie, dat gevestigd is bij den heer E. Zilver, Zach. Janscnstraat 53 Oost DE RIJKS-ASYLS TE AVEREEST Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. a.s. voor on be paal den tijd benoemd tot tij delijk geneesheer-directeur der rijksasyls voor psychopathen te Avereerst Dr. M. Wes terterp, gewezen geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht „Stichting Beiler- oord" te Beilen. NEDERLANDSCH ZENDINGSMUSEUM ROTTERDAM DE BEGROOTING VOOR 1933 DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN Over enkele belangrijke redevoeringen, welke bij de algemeene be schouwingen zijn gehouden, willen we thans enkele opmerkingen maken. De eerste werkelijke begrootingsrede kre gen we van den heer Diemer (a.r.). die eer te compact, dan te breed uitgesponnen was. Deze rede was zorgvuldig opgezet en logisch opgebouwd en had daarom ook de volle belangstelling van den raad, omdat een bepaald doel werd nagestreefd. Gewezen werd op de groote moeilijkheden waarin Rotterdam thans verkeert en die te grooter zijn, omdat in goede jaren aan reserve-vorming niets is gedaan: er zelfs geen stille reserve is, maar wel 50.000 werk loozen. In dit verband bracht de heer D i e m s r warme hulde aan het nieuwe college, dat bekwaam voor zijn taak blijkt te zijn; zich goed in de vraagstukken heeft ingewerkt en in volkomen onafhankelijkheid zonder Iemand naar de oogen te zien, het zware kanvei heeft aangepakt. En in het algemeen is tegen dat beleid, ook van anti- rev. zijde, niets in te brengen. De onaange name maatregelen zijn niet te ontgaan. Alleen ten aanzien van één punt moest de heer Diemer voor de anti-rev. fractie en wellicht ook voor anderen, een reserve maken. Moet er bezuinigd worden, dan gel It dat evengoed voor het bizonder als voor het openbaar bewaarschoolonderwijs; maar het is niet reaht het eerste zwaarder te tref fen dan het tweede. In dat opzicht moet de koers eenigszins gewijzigd worden. En het college dient te bedenken, dat dit een prin- cipieele kwestie is, waarbij niet gemakkelijk te marchandeeren valt Dan komende tot de eigenlijke begrooting besprak de heer Diemer achtereenvolgens deze punten: Vermogensstaat en balans der gemeente; de middelen tot dekking van het tekort; de liquiditeitspositie; de gemeente en de bedrijven; de volkshuisvesting en de taak van de raad. Se schuldenlast. Bij' het eerste punt valt op, dat de schul denlast zeer hoog is gestegen, dio groeide in de laatste drie jaar aan van 316 tot 32C; rnillioen en bedroeg op 1 Januari 1933 zelfs 331 millioen. Daardoor lijdt de gemeente aan wat bij dè particuliere bedrijven ge doemd wordt: overkapitaPsatie eii cred'nt- -inflatie. En deze positio vraagt zware offers om de soliditeit der gemeente op peil te houden. De oorzaken van de hooge schuldenlast liggen in feiten als deze, dat van de 100 ÏLA van Blij dorp, slechts 52 H.A. geëxploiteerd wordt voor woningbouw. Dat maakt het ge meente-leven duur. En vooral dit valt in het beleid van wet houder De Zeeuw te laken, dat hij al te ge makkelijk de schuldenlast per hoofd dei bevolking heeft laten oploopen. Die bedroeg in 1927 reeds f451.59, doch steeg in 1932 tot f556.86 per hoofd. Welk een bedrag aan rente en aflossing vraagt zoo'n 9chuld. Er is te weinig afgeschreven, iets wat zich in deze tijd dubbel zal wreken. De soliditeit der gemeente is nog wel zoo stevig, dat een geforceerde liquidatie als in een particulier bedrijf soms noodzakelijk blijkt, hier on denkbaar is. Maar dit neemt niet weg, dat dalende taxatie van gemeente-eigendommen de balans ongunstig beïnfluenceert; en dat het handhaven der soliditeit groote offeis vraagt. Aan dit punt moet dus volle aandacht geschonken worden. Ten aanzien van de crlslslastcn merkte de heer Diemerop, dat de haven werkloosheid een nationale zaak is. De regeering zal dan ook nog verder hulp moe ten verleenen. De hoop daarop is groot want de verhouding met hoogere besturen is goed. Tot verlaging van de haventarlewen zal het zoo spoedig mogelijk moeten komen, ondanks het feit, dat sociaal-democraten en liberalen in Antwerpen samenwerken orn nog tot verdere verlaging te komen. Iets, wat daar moet beteekenen, dat het levens peil der Antwerpsche arbeiders verlaagd wordt. De liqaiditeitspositie der gemeente achtte de hoer Diemer ten zeerste verbeterd. De obligaties hebben laag gestaan, doch hebben een verbetering onder gaan. Nu het vertrouwen terug keert, is de tijd gekomen voor 't sluiten van een leening. Ten slotte besprak de heer Diemer de taak van de raad en de positie van de ver schillende fracties. Nadrukkelijk werd nog eens duideliik gemaakt, dat de rechterzijde in geen opzücht de gevangene is van de libe ralen; voor zoo'n gevangenschap voelen anti revolutionairen heelemaal niets; 't nuchtere feit is slechts, dat tegenover de botte, nega tieve politiek der sociaal-democraten, libe ralen en rechterzijde in menig geval op dezelfde wijze het belang der gemeente kun nen dienen. Helaas, moeten we van de rede van den anti-rev. wethouder mr de Jong zeggen, dat in de schildering van heden en toe komst zoo tyeel veel gevonden wordt, dat we indien we geen oogkleppen voordoen moeten onderschrijven; maar dat daarin ook gemist werd, wat wij meenen, dat ge zegd moet worden en dat de oud-liberale klanken het anti-revolutionaire geluid vaak geheel overstemden. Dit te moeten zeggen, valt altijd zwaar tegenover een grijzen veteraan, die reeds 22 jaar met eere en toewijding het wethou derschap vervuld heeft en het bewijst tevens dat wethouder De Jong het zijn partijge nooten in de raad wel heel moeilijk maakt. In zijn bespreking van de algemeene situatie kon mr de Jong geen woorden vinden, somber en zwart genoeg om het heden en de toekomst te teeltenen. Hij wees op de ondraaglijke crisislasten: een half millioen per week voor werkloczen en een halve ton voor het tekort op tram. En breedvoerig ging hij na, aan de hand van Groen van Prinsterer en Fabius, hoe reeds jaren voorzien was, dat de openbare armenzorg in deze verderfelijke richting moest gaan; hoewel hij er terstond aan toevoegde, dat men thans niet plotseling met deze methode kan breken. Ook herinnerde hij aan zijn veertien punten, einde 1924 geventileerd en hoe hij hiervoor noch bij vriend noch bij tegen stander bijval vond. Natuurlijk zat er zeer veel waars in deze beschouwing: de pessimisten krijgen slag op slag gelijk, omdat na de oorlogsvernieM- ging de hoogconjunctuur slechts schijn kon zijn. Maar ondanks dit konden we met de teneur van wat mr de Jong in dit sombere deel van zijn rede zei, niet instemmen. Het was te veel op de „voortreffelijke" economi sche voorlichting der N. Rotu Crt georiën teerd; het maakte loonsverlaging en ver zwakking der rechtspositie van het arbei dende volk te veel tot middelpunt van zijn betoog en wij misten er in de hoopvolle toon van den Christen, die niet kan gelooven.dat God Zijn wereld zóó zal laten ondergaan. Neen, wij prediken geen oppervlakkig optimisme; wij ontkennen volstrekt niet de mogelijkheid, dat ons nog veel dieper depres sie wacht, maar wij kunnen niet met mr de Jong zeggen: de hoop op mcnschen heb ik al lang laten varen: ik durf op niets meer te hopen. Dit mag een Christen niet zeggen, omdat hij gelooft, dat God regeert Voor de wijze, waarop het college zijn inzicht en plannen verdedigd heeft, hebber, we alle lof; echter zal niemand ons van partijdigheid beschuldigen, als we een woord van bizondere holde brengen aan de degelijke en gelukkig voor gedragen rede van den weihouder van Financiën. De heer Hanemaayer In 't bijzonder heeft de boedel moeten redderen van een onvoor zichtig beleid; op hem in de eerste plaats stormde de niets ontziende oppositie los; en zeer terecht maakte hij de opmerking, dat men daarbij volstrekt niet sportief te werk ging, men richtte zich meer op den man, dan op de bal; men schopte als e?n razende Roeland in het rond en anderen tegen de beenen, maar naar de bal, naar «Ie gemeente-financiën keek men niet om. Daar hebben wij niets mee te maken, zei men met zooveel woorden. De heer De Zeeuw deed erg verontwaai- digd, toen weth. Hanmaayer hem voor hield, dat hij er geen been in zag met een ongedekt tekort in zee te gaan. Dat had hij niet gezegd. Neen, dat 18 zoo. De heer Brautigam sprak van een ongedekt tekort, de heer Donker zei: jullie kunt het immers beter; de heer Ter Laan balde de vuist tegen Den Haag en de heer De Zeeuwwou de regeering op haar plicht wijzen. Is dat soms iets anders, dan het tekort ongedekt laten? E/n raar begrip schijnt er te bestaan, zei de Burgemeester. Alsof er in den Haag een ongetelde schat ligt en men de hand maar behoeft op te houden, om met ge vulde zakken terug te keeren. Terwijl men vergeet, dat de draagkracht van het rijk be staat uit de som der draagkrachten van de gemeenten en wanneer de laatsten aan het eind van hun latijn zijn, gaat het met de staat dezelfde weg op. En Rotterdam is aan het eind van zijn kracht Die waarheid moet onverbloemd ge zegd worden. Toen de wethouder op 30 Juli de begrooting bij B. en W. indiende, was er een tekort van 6l/2 millioen, nadat reeds 3y2 millioen bezuinigd was in overleg met de directeuren. Over de uitgifte van de gronden, maakte wethouder Stemerding een hartige opmerking aan het adres van den „voortvarenden" oud wethouder Ter Laan. Deze vrijmoedige criticus klaagde (men moet maar durven!) over de trage uitgifte van grond. Maar de wethouder gaf nu een lijstje van bouwgrond, welke er in de laat ste jaren is verkocht Dat is in 1923 geweest 8 H.A. voor een bedrag van 2.7 millioen; in 1926 6 H.A. voor 1.9 millioen; in 1930 4 H.A. voor 1 millioen; in 1931 3 H.A. voor 1.2 mil lioen. Doch in 1932 is verkocht 16 H.A, voor 5 millioen. Wat een schade heeft de gemeente door deze nalatigheid in vroeger jaren, geleden. De doortastende mijnheer Ter Laan, die twee jaar lang de bebouwing van Blij'lorp tegen hield, dringt er nu op aan, dat dade lijk van Van Briencnoord een vacantieoord wordt gemaakt Hoe is het gegaan met het Bosch, en Parkplan? Deze namen noemen beteekent, herinneren aan het vreedzame conflict tusschen de roode raadsfractie en haar vroegeren leider. Goedkoope grond voor arbeiderswoning bouw, zooals de heer Diemer vroeg, heeft de wethouder echter niet De grond gaat nu reeds beneden kostprijs weg. Men zou in de Laag-Oudedijksche polder terecht moeten komenbuiten de gemeente Rotterdam. De salariskorting treft pijnlijk aldus betoogde weth. Stemerding, (naa»- ze is niet onrechtvaardig. Sedert 1920 daalde het indexcijfer van 209 tot 141; een verla ging van 32 pet. en de looncn zullen na rle voorgestelde korting, gedaald zijn met 13b? pet., terwijl ze altijd nog iets blijven boven het rijkspeil. Echter, deze loonsverlaging maakt het 't gemeentebestuur gemakkelijk om op meer rijkssubsidie aan te dringen. Men kan Rot terdam thans geen royaliteit meer ver wijten en weth. Hanemaayer hoopt,dat de rijksbijdrage in de werkloozenstern die thans nominaal 75 pet bedraagt, doch in feite slechts 39 pet., ook in werkelijkheid tot het eerste percentage zal opgevoerd worden; want do regeering steunt de bedrij ven en Rclterdam is eon bedrijf. Al ligt het groote bedrijf, de haven, dan ook zoo goed als stil en al toont de eerste helft van deze maand weer een scherpe daling. Daarom deed de Voorzitter er goed aan, den heer Brnutlgam van heden te her inneren aan Rrautigam, Jaargang 1923. want toen betoogde hij precies hetzelfde als nu aangevoerd wordt door hen. die meener., dat ko e wr', hat kost, de tarieven ver laagd moeten -"» .u. Het complex on- Voornaamste Nieuws. (BI*. 2) Von Schleicher afgetreden. Von Papen on derhandelt met de partijen over regeerings- vorming. Er bestaat veel kans op een rood front. De Valera heeft de volstrekte meerderheid behaald. Stichting der lersche republiek ver wacht. r en meer uit dn Vol- (bit 3) Dr. H. Colijn heeft In een vraaggesprek met „De Zakenwereld" zijn meening uiteen gezet over heden en toekomst van Neder land. (biz. 7) Ernstige gevolgen van gasverstikking iü een Utrechtsch gezin. biz. 8 Prof. Dr. H. Bouwman te Kampen is 'thans hoogst ernstig ziek. Heden vangen we aan met een nlenwe vervolgserie van plaatjes voor de Jeugd, on der de titel „Jim, de zoon van Bobby." ROFFELRIJMEÏ Plagerij DB „ONTSPANNING" DER WERKLOOZEN Alhter (te Zoetermeer-Zog-waar z(jn twee ontspannlngrslokalen vo c de werkloozen. Behalve de blad a der „Arbeiderspers" worden er e „Tribune" en de „Bajaler" niet toe gelaten. Ook mag er niet s a kaartspel gedaan worden In -t chrlstelilk gebouw, zoodat <js christelijke werkloozen ln tet katholieke lokaal kaart ga -tï spelen. (Voorwaarts Vrind, je zult het nu wel weten, Dat van alles wordt gedaan Om in onze werkeloozen Alle vreugde dood te slaan. Elke dag staan nieuwe staaltjes ln mijn Voorwaarts strevend blad Van ontaarde plagerijen Die weer hebben plaats gehad: Hiér is op de steun beknibbeld Daar te weinig uitgekeerd; Ginder heeft een smalend raadslid Iets heel vies gedebiteerd; Ja het schijnt een sport te wordei Bij de rijke lui van Rechts Om elkaar te overtreffen ln 't bedenken van iets slechts. Zie dit Zoetermeersch berichtje Lees het ééns, en noggereens; Zag je ooit iets zoo kleinzieligs, Iets zoo in- en in-gemeens?? Eerstens is het al verbazend Meer dan kinderachtig flauw Zulke kranten te verbieden In een christelijk gebouw; Maar het is bepaald misdadig, Ongeëvenaard brutaal, Zelfs het kaarten te verbieden ln een christelijk lokaal! Is het wonder, dat de christen Die zoo graag een potje kaart Noodgedwongen in de haven Van de Roomschen binnenvaart? Geen Tribune, geen pandoertje Gunnen ze den kleinen man... Eén geluk: dat hij op Voorwaarts" Voorspraak huizen bouwen kan (Nadruk verboden.) LEO LENL. kosten is In Rotterdam veel hooger dan i Antwerpen en dus moeten we omlaag. F. x in Antwerpen hoort men nooit spreken va:i havenbaronnen. Hier is gebrek aan werk. Op alle manie ren moet het gezocht worden. In en buiteu de haven; want het klonk als een waa~- schuwüig van weth. Hanemaayer: E" is een groep werkenden, wier inkomen het steunbedrag nadert. Hiervoor kan men da oogen niet sluiten. Ten opzichte van deza dingen moge de democratie, maar de Chris telijke, welke buigt voor Gods Woord (da andere is onvruchtbaar gebleken!) haa- roeping geheel en ten volle verstaan, door de w e r k e 1 ij k h e i d te aanvaarden, maar de toekomst wetende in Gods 'hand eigen verantwoordelijkheid te gevoelen en in orak- tijk te brengen. Zeggen is niets, doen is een ding! DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROZENBURG ZIJN INSTALLATIE De nieuw-benoemdc burgemeester van Ro. zenburg, M r. V e r n d e heeft Zaterdag een bezoek aan het eiland gebracht om met zijn standplaats kennis te nr ken. Naar wij vernemen zal op Donderdag 9 Februari a.s. do installatie van den nieuwen burgemeester plaats hebben, welke plechtig heid zal worden verricht door den loco- burgemeester, wethouder P. van Dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1