Qns praatuurtje „Vlaardïngen-Super Verheul's Hoendermeel JKD- EN TU1NB0LW So. 173 DONTIERUAC 19 JANUARI 1933 H. C. van Woerden - Zeisl v. d. Hcydenlaan 3 Telelooo 567 Ned. )ctr ID74C BR0EIRA1VTEN LUCiiTRAMEN KASSEN en WARENHUISBOUW KASGLAS en EENRliITERS Speciaal Adres voor Iil« KIMAKKEN voor Particulieren en Buitenplaatsen \vicultura-Tentoonstelling 2022 Januari le Den Haag De Kon. Ned. Vereenigi-n'g „Avicultura ouut uioigeu (Vrijuugj naar 4iste lnterna- ouaie ïenioousteniiig op pminiveegebied. woiut genuuuen in uen Dierentuin, eerepnji/e-u wemen uitgeloofd, o.a. van nillie leueii van net Vorstelijk Huis, Zijne !,\celieiitie aen Aim. van Staat, Comm. der 1.5 ouuigiïi in Zuid-Holland, Zijne Ecx. den puister van licon. Zaken, van den Burge- ïeestea- van 's-Criavenüiage. de Kamer van jjophandel en Fabrieken, de Kon. Lucht- aai i-mij., ue Vereen, tot Bevordering van ei Vreemdelingenverkeer; ziet daar de al- ireersten die sunitterende medailles ter be- cJiiklung stelden, om niet te vergeten ue onderdien plumiveenefhebbers uit alle dee- ai van ons land. u Üp deze tentoonstelling van „Avicultura raaibij zich voor dit jaar ook de Rotter- auische Pluimvee- en ixonijnenvereeniging .vlansiuou zullen verschillende handelsstands bezicJitigen zijn, zoodat er ook voor leer jongen veel te genieten zal zijn. Wat de inzendingen zelve betreft, komen baro-r 32 enkele nummers Welsummers 12 anrjo's en 5 toornen, niet minder dan 11b leg- r°' iorns 50 Aoona's, welke met 181 Wyandot vorstes en 77 Rhode Islands een ware beziens ons ^aardigheid zullen vormen, terwijl de reu- ,ra'i en der hoenders, de Brahma's, met 33 m adon. eiai opkomen! 'ets De Hollandsche Kroppers 200 in_ getal, ucht- gorden onmiddellijk gevolgd door 175 Holle [roppers, terwijl ook de Engelsche Ekstei- lub met 100 inzendingen zeker geen slecht vanBguur maakt. ver- Een extra bezienswaardigheid is een ver- ev°Q ameling van 32 oud-Holl. tuimelaars, een ?iste- oiiectie die „Avicultura" nog zelden bijeen ver- racht odat Over de inzendingen langooren niets dan om of, meer dan 400 zullen er te bezichtigen '°0* ijn, de Hollanders voorop met 80 nummers, mpe- evolgd door 64 Polen. Tenslotte vermelden wij nog een geheel jeu we afdeel ing, nl. die van het slacht- luimvee, met alles wat daarmede ver-band oudt. Het bestuur heeft nl. gemeend deze cate- orie iets dichter bij het publiek te brengen n haar daardoor de mogelijkheid van nieu- i-e relaties te scheppen. De kip, bij onze 'ransche buren zoon geweldig consumptle- rtikel, wordt bij ons, jammer genoeg, nog e veel als luxe beschouwd. Verder zal de Haagsche Kookschool op ezen show exposeeren en het publiek de envoudigste, zoowel als de meest luxueuse chotels toonen. Op Zaterdag in de ochtenduren zullen de cholcn gelegenheid hebben deze tentoon- te ing te bezoeken. Stel Uw bezoek niet uit. Reeds op Vrijdag 1.16 s de tentoonstelling geopend en kunt U "kjjfl ustig profiteeren van al het moois wat 1^IpAvicultura" U zal toonen. Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Onze landbouw Van de hand van Prof. Dr P. A. Daeipen- loret verscheen bij den uitgever J. H. Kok e Kampen een lijvig boekwerk van bijna rijfhondeird pagina's, groot formaat. Doch, wat niet ailtijd van lijvige boekwer- en ge®egd kan worden, ga'jdlt bier, de om en van bet boek is reohit evenredig met de elemgirijkiheld van den inhoud. Trouwens er was niet anders te verwach- en van den geleerden schrijver, die nu eeds een lange reeks van jaren een voor- ainstaande plaats bij landbouwaangedegen- eden heeft ingenoimen ais voorzitter van en, voorail den leatsten tijd aan beteeikeniB 'innenden, Christel ij ken Boeren- en Tuiim- lerebon-d, ails lid van die Staatscommissie oor den landbouw, wefjke in 1906 ingeetedd verd en niet bet minst ate voorzitter van le in 1912 ingestelde Staats-commissie voor iet Pachtvraagrtuk. De zware boekdoelen, die van deze Staats tommissies verschenen, welke zeer besohei- lenlijkrapporten genoemd werden, verra den bij het doorsnuffelen er van meermalen de invloed van deu jurist landbouweco noom (of moeten wij zeggen: landbouw- eoonoom-j u-rist?), den schrijver van het bo vengenoemde boekwerk, dat thans voor ons ligt en dat we bij onize lczeys eenigë- ziais nauwkeuriger willen bekend maken. Um de belangrij kh-oi'd van onzen land bouw (veeteelt en tuinbou winbegrepen) te bepleiten of in het licht te stelten is boek blijkbaar niet in de eerste plaats schreven: Schr. wijst in zijn inleiding dat bij den wetgever, in da politiek, en Ln dag bladen en tijdsohriften veel belangstelling voor het wedervaren van de werkers op het land bestaat, een belangstejiling, die ver diend i6, omdat die landbouw in gevaar van lijf en leven verkeert. Doch omdat de geestelijke nood, düe het plattelandsleven bedreigt, groot is, en nog zwaarder drukt dan de economische zor gen, heeft dut boek blijkbaar het licht ge zien, omdat „het een ramp zou zijn due Nederland zou treffen, indien onze land bouw economisch en geestelijk werd ont wricht." Dit boek ie alls bet waarschuwingsbord dat den „onibewaakten" overweg „bewaakt" als het toeken bij een „gevaarlijke bocht'" in den weg. Hert verlevendigt de belangstelling in den landbouw, wijst op het eigen karakter, dat deze in bet volksleven heeft, oip die interne aangelegen/heden, zoowel cultu reele, als ethische, en richt door scherp ingestelde lenzen die blikken op de toekomst. Het boek i6 voor aften dile eenig belang stellen in den landbouw, het lezen en her lezen overwaard. ONTVANGEN GESCHRIFTEN J. KOK, Bemestingsleer 16e druk. J. KOK, Dierkunde 9e druk. Deze beide uitgaven van de fa. J. B. Wolters te Groningen zijn, zooals uit de vele drukken blijkt, wel oude bekenden. Er wordt alle zorg aan besteed, zoodat ze steeds op de hoogte van den tijd zijn. De coloradokever, uitgave van den Plan- tenziektenkundigen Diepst te Wageningen. Nu de eoloradekever de voor het aard appelgewas gevreesde kever in Frankrijk zich zoo snel verbreidt, Is het wel een goed werk, dat de Plantenziekten-kundige Dienst deed door dit vlugschrift (prijs 20 cent fr. p. post) uit te geven. Want het gevaar is lang niet denkbeeldig, dat de kever ook ons land binnenkomt. Geheel onze land- en tuinbouw moet gewaarschuwd worden tegen dezen vijand niet alleen on zer gewassen, doch ook van onze export, daar het voorkomen van de coloradokever al licht invoerverboden ran landen waar heen we nog exporteeren tengevolge zal hebben. Boer Trip deed vèel aar, politiek En was eens ongeneeslijk ziek En zelfs toen nog schreef hij in de krant „Strooi VLAARDINGEN-SUPER op je land". COÖPERATIEVE KUNSTMESTFABRIEK Bestuiven en stuivers. Uitgave van den Piantenziektenkundigen Dienst te Wage ningen. Met dit geschrift is een nuttig werk ver richt, nu het bestuiven hoewel van ouderen datum als besproeien, vooral thans zeer in zwang komt en ontegenzeggelijk voordeelen (ook nadeelen) heeft bij sproeien vergele ken. Dit vlugschrift geeft den belangheb benden een goed inzicht in het stuiven, de stuifmiddelen en de tot heden gebruike lijke werktuigen er voor. Prijs 25 cent fr. p. post Prijscourant van fa. A. Zwaan Jr. N.V. te Enkhuizen. Naast de oude getrouwen die we reeds hebben genoemd is de ontbreken de thans ook gekomen. Dat is de prijscou rant van A. Zwaan te Enkhuizen, een firma die een'goede reputatie heeft bij de talrijke afnemers. Ook hier wordt prima zaad aangeboden, dat garandeert U de firmanaam, tegen buitengewoon lage prij zen, dat zégt U deze goed verzorgde en mooi geïllustreerde prijscourant. Vraag hem maar eens aan. Cactussen. Eenvoudige handleiding voor amateurkweekers. Ui gave: fa. A. Zwaan Jr. N.V. te Enkhuizen. Zooals men ziet een uitgave dcor de Zaadfirma Zwaan, waarvan we hierboven de prijscourant bespraken. Deze firma doet een goed werk met haar beknopte handleidingen. Dat van haar handleiding „Het Groententuintje" reeds 15.000 exempl. zijn verkocht en van „Het bloementuintje" reeds 5000, zegt genoeg. Nu komt deze firma met een zeer dui delijke, zeer praktische handleiding voor amateurs, die zelf hun cac'eeën verzorgen en die zelf cacteeën willen zaaien. ZaaJ levert de firma ook (zie pag. 29 en 30 van haar bovengenoemde 'prijscourant). Zoon boekje is het wat de amateur noodig heeft. Duidelijk, zonder geleerde pcespas en zon der het aangeven van eischen, waaraan een particulier toch niet kan voldoen. Met dit boekje als leiddraad kan elk cacteeën kweeken. Ook uit zaad. De prijs f0.30 is heel laag te noemen. Prijscourant van fa. Gebr. Oudijk te Wad- dinxveen. Deze fa. zond ons twee prijscou ranten, één voor tuinbouw- en één voor land- en tuinbouwzaden. Beide zien er keurig uit en bevatten een 'reurcollectic zaden zonder in het overdadig \ele te vervallen. De keuze voor den ge bruiker wordt hierdoor zeer vergemakke lijkt, temeer, omdat juist de soorten aange boden worden wier bestaansrecht is be wezen. MARKTOVERZICHT Voerartikelen Het kan snel verkeeren op onze voeder ken geleden er wat veel mais tegelijk bln- granenmarkt. Toen nauwelijks enkele we nenkwam, beijverde ieder zich om zij'n parfij tot den laagst mogelijken prijs kwijt te ra ken en men kreeg op sommige dagen den indruk, dat het aanbod maar aldoor groeide. Maar pas is de groote da-uk voorbij, of men vraagt zich met verbazing af, waarvoor de houders zich toch bang gemaakt hebben. Van de Donau en van Rusland zijn de boo ten gemakkelijk te tellen en sneeuwstormen en vorst daarginds doen hun uiterste best om verdere verschepingen te beletten. Ar gentinië laden nog wel behoorlijke hoeveel heden af, doch is met lage prijzen niet erg scheutig. Zuid-Afrika komt in de lijn maar het duurt nog vele weken, eer we daarvan in ons land voederen kunnen. Noord-Ama- rika is ook nog een beetje te hoog. Zoo ziet de maismarkt er tamelijk vast uit. ondanks de kleine inzinking aan het slot der week. Gerst heeft evenmin van groot aanbod te lijden. Van Russische of Donau-zijde komt weinig en de hier opgeslagen voorraden minderen snel. Laplata begint volop te ver schepen. doch de prijzen zijn hier de laatste dagen niet meer zoo scherp concurreerend. Rogge ontmoet weinig vraag en is nog steeds geschikt uit de Oostzeehavens te krij sen. In haver blijft de Bohecmsche nog steeds het meest aangeboden en het meest gekocht. De aangekomen partijen zijn over bet algemeen zwaarder dan het verkochte gewicht F,r was ook in de afgeloopen week groote vraag naar lijnkoeken. De markt bleef dan ook vast gestemd. Cocos- en erondnotenkoe- ken hieven prijshoudend gestemd eveneens met goede vraag. Meststoffen Stikstofmeststoffen. De laatste be richten uit Chili melden, dat de likwidatle- cornmissic aan de buiten de Cosach staande nrodiicenten den vrijen verkoop heeft ver boden, doch alle verknopen over de likwr- datiecommissie moeten loopen. Dit is ecu bevestiging van hetgeen door ons herhaalde lijk werd gemeld inzake de marktontwikke ling van dit artikel in het huidige seizoen. Ook de afgeloopen week hl eek er vooral in het Noorden een goede vraag te blijven voor kalkstikstof als onkruidverdelger over de tarwe. Zwavelzure ammoniak werd goed ge vraagd in Zeeland en op de Zuidhollandsotie eilanden, waar men verder ook aan kalK- salpeter en chilisalpetor reeds eenige aan dacht schonk. Ook voor Ammonsalpeter S. M. komt op -de eilanden steeds meer belangstelling. Het prijsniveau der markt blijft nog steeds onder officieele noteeringen. Zwavelzure ammoniak 20% pet bd/sp. vr. div. overal, plaatsen f 4,55. Ammonsal pet er S. M. 20% pet bd/sp. vt. div. overal, plaatsen f 5,65. Arnm -nsulfaatsal peter S.M. 26 pet, bd/sp, vr. div. overal, plaatsen f 6,15: Kalk- ■sal peter 15% pet bd/sp. vr. div. overal, plaat sen f 6.10. Chilisalpetor. gemalen 15% pet. bd/sp. vr. invoerhavens f 6,45; Chilisalpetor, korrel product bd/sp. vr. invoerhavens f 6,45. Kalkstikstof 20% pet bd/sp. vr. invoerha vens f 5,65. Thomasmeel. Terwijl er van de fabrle ken nog slechts een enkele aan de markt is, kwam er in de afgeloopen week van de tweede hand iets meer aanbod los tegen la gere prijzen. De stemming was dan ook In derdaad flauwer. Daar de verbruikers zelve nog weinig aankoopen, konden de impor teurs ook geen contracten meer sluiten en daardoor werd het bovenbedoelde tweede hands-aanbod niet opgenomen. De cijfers omtrent de uitvoeroverschotten der Belgisch/Luxemburgsche tolunie zijn als volgt: November 1932 47,800 ton; April/Novem ber 1932 529.300 ton. Nov. 1931: 62.500 ton; April/Nov. 1931: 460.300 ton. Thams zijn ook reeds de cijfers bekeno over de Decembermaand voor Nederland. fnvoeroverachotten: Dec. 1932: 30.000 ton; April/Dec. 1932: 169.900 ton. Dec. 1931: 15.900 ton; April/Dec. 1931: 218 300 ton. Tegenover een verbruik in het vorige sei zoen van 327.000 ton is er dus in dit seizoen op 1 Januari ter beschikking 170.000 ton. Dat is dus slechts iets meer dan de helft. Superfosfaat. Het blijkt meer en meer dat men zich aan de fabrieksprijzen vrijwel nergens meer houdt. Op de ann.be- stedingen in Zeeland en in Groningen gaat men nog steeds door lagere franco-prijzen te geven. Opname van prijzen heeft dus ook weinig n Wi„ ...;i JU--. ..:x AM M ON SALPETER DE STIKSTOFMEST VOOR UW BEDRIJF 20,5 stikstof, waarvan de helft snelwerkende salp helft geleidelijk en langduriger werkende ammonia! Een betrouwbare, zeker werkend stikstofmeststoL Een goedkoope stikstofmest met u itstekende eigenschappen. En.... voor de volle 100% een Nederlandsch product Voor inlichtingen en brochure wende men zich tot het LANDBOUWKUNDIG BUREAU DER STAATSMIJNEN IN LIMBURG, te LUTTERADE (L.). SMEERKIT KASKIT ideaal dekiniddel voor oudo en lekke ter vervanging van stopverf kassen, kan met kwast koud worden verwerkt Firma DE VRIES 4 VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37 —39, Telefoon 3218 ULTRA SUPER A. S. F. V. C. F. Het nieuwe, droge, uitstekend strooibare Superfosfaat Goedkooper bij stijgend gehalte aan in water oplosbaar fosforzuur. Ultrasuper 19% geeft 1/3 besparing op vracht--en uitstrooi kost en vergeleken bij Ultrasuper 14 -- Inl. en brochures bij" N.V. A'damsche Superfosfaat Fabriek N.V. Vereenigde Chemische Fabrieken MALIEBAAN 81, UTRECHT ZAADHANDEL WADDINXVEEN VRAAGT ONZE PRLJZEN VOOR: GRAS-, KLAVER EN BIETENZADEN (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffen Prijs per SO K.G. 5-— franco n.v. M. Verheul's Krachtvoederhandel Elizabethstraat 26 ROTTERDAM - Telef. 66892 LANDBOUWKALK BO°/, o Op keur Rijkslandbouwproefstation [85% Ca'Hi, 90% fijnheid) Verpakking In sterke papieren zakken Je hoort tegenwoordig nog ail eens ram records. i Een record b.v. als iemand te Rotterdam1 van de 65 M. hooge hefbrug in h-et water springt. Inplaats, dat ze zoon kwajongen een recordpak voor zijn (zwem)broek geven zijn toeschouw ere zoo record-mesjokke dat ze hein op hun schouders naar huis dragen Dan heb je record-fletsere, diie zc6 dagen en naohten op de flets rond to Ken en de record- dwaasheód om daao* naar to gaan kijken. Damsere en danseressen die een record ma- het uren en dagen aan een stuk dan- ton (of h-et de laatste uren nog dansen mag heeten, betwijfelen we), record-zwemmens en -vliegers, en ook re cord-sprekers (in de vergaderingen b v. a 's het volk, de kiezers, 'n record ran beloften gedaan wordt met een record van brutaliteit, omdat men wel sveet, dat er tooh nooit iets ven komt, zelfs al zouden afle factoren met een record ram eenstemmigheid medewerken). Maar er zijn tlhans ook andere recordls te noemen. Laagterecords van inkomens, van Prijzen, ran uiitvoer, en hoog tere cords ram beperkende maatregelen, van eKen.de. En het eene record brengt het andere wel eens met zich mee. Zoo las ik gisteren ran HET LAAGTERECORD VOOR MAIS Ongeveer een jaar geileden was de prijs zóó tm.gekend laag, dat men 100 Kg. voor n gulden kon koopen, iets wet simde men- echenibeugennB ntot was voorgekomen. Toen kort daarop de prij6 weer steeg, dadht men: zoo'n priis komt nooit weerom. Mear jawel, Areenlinië kwam al heel vroeg les, en daar kelderde do zsak weer, de Donaulem'den hadden bij een record-oogst van mans reoordbeOwefte aan geld. Men betaald© een voudig met maas, en d-e echmHdedsdhetre, om toch maar wat te krijgen, namen dit aan en kwamen met deze mais op de markt. Al lerlei vreemde verkoopere kwamen op de markt (b.v. een maateohappij tot exploitatie ran restauratiewagens op do spoorwegen, liet, zich een schuld, die Roemenië bij ze had, met maïs betalen. Ook Rusland kwaan weer geregeld aanbieden eneen nieuw laagtereoord werd bereikt: de mais kwam enkele dagen op 2.90 per 100 Kg. Nu is ze weer aan het stijgen. We hopen ook, dat HET KALIVERBRUIK IN ONS LAND WEER ZAL STIJGEN. Wamt de keiibemesting is im de laatste jaren eng, heel erg verwaarloosd. Dat is heel jammer, want dat wreekt zich streks op een heel ieelijke wijze aan ons, door la gere oogsten van slechter kwaliteit, dioor ziekteverschijnselen, die alleen met moeite en extra-kosten bestreden kunnen worden, 't 16 zoo als een briefschrijver mij deze week schreef, men werpt alle tegenslagen tegen woordig maar op de crisis en tien crisistijd, doch in meerdere gevallen is evenaile vroe ger, ook meermalen eigen sahuld in het spel. Dat de strooi-maar^raak-periode, die vroe ger, toen het niiet op kon, well toegepast werd, een einde nam, is heel goed. Maar dat het gebrurik zoo achteruit gaat ails de cijfers, die we de vorige week verna men, ons zeggen, dat is veel en veel te bar. Stel je voor! In 1929 werd nog meeT dan 400 millioen Kg kalime®tsiof in ons land aangewend, in 1931 was dit geen 170 millioen Kg. meer. Dit zijn cijfers, d&e de boeren tot naden ken moeten stemmen Daar moet verande ring in komen, of het ga-at on6 nog m-eer gelid bosten dan de crisis ons nu a>l kost. Al is het een paardenmiddel, het is nog maar dat den ook intensief te bebouwen of te beweiden, don het geheede land te blijven gebruiken en dit te laten venvaarloozen. Er is ontegenzeggelijk een overproductie, er moet, wil men de zieke samenleving gene zen, een productiebeperking plaats hebben. Maar wat men dan produceert, moet ook eerste kwaliteit zijn. Conoentreer dam de noodzakelijke arbeid, de koeten, die ge be steden kunt op een kleiner oppervlak, als ge uw geheel-e, in gebruik zijinde oppervlak te niet voldoende kunt befhamdelen. In de bloembollenstreek gaat men ook beperken. Ik heb het daar geloof Ik, eens eerder over gehad. Dat gaat daar bij onder linge regeling. Doch dit brengt mede, dat er dreigt te ontstaan. Dit moet eigenlijk niet Er zijn nJ enkelen, die niet van de beper king willen weten en de overgroots meer derheid zou deze onwilüigen volgens af spraak willen boycotten. Dat is wel te be grijpen, ai i6 het hard. Juist omdat het hard is heeft men, ofschoon d>e termijn is ver streken, besloten om nog 14 dagen gelegen beid te geven het contract te teekenen op voorwaarde, dat 9 mand per 100 roe ge- ploirute hyaointihen zal worden ingeleverd. De hand wordt d-us nu nog eens toegestoken 't Lijkt ons het beste dat er zoo volmaakt mogelijke eensgezindheid heerscht. Men is altijd op elkaar aangewezen. En aJ is men het niet in alles met een afspraak eens, waanneer een overgroote meerderheid er gens voor is, is het voor de kleime minder- hiid het beste om zich bij die meerderheid aan te sluiten. Tenzij men meent het aJ- i-een af te kunnen, doch dan dient men ook ue consequenties van zij-n alleen blijven staan tan volle, zonder morren en mokken, te aanvaarden. ZooaJs wij ook dadelijk aanvaarden één der STELLINGEN VAN DEN PAS TOT DOCTOR IN DEN LANDBOUW GE PROMOVEERDEN Ir C. KOOY Lz. Ni-et dat we de andere 9 stelldmgon niet zouden aanvaarden. Maar im ons verband kwam ons voor den geest de derde stelling van den jongen doctor, die inderdaad zoo jong niet meer is. Ook daarom is deze pro motie een unicum: petten af, lui! voor den nieuwen doctor, en mijn boeren vuist, oud- oollegaDat klinkt wel wat verwaten is 't niet? Maar dat zijn kranteneohrijvere en praatjesmakers nu eenmaal. Ons hartelijk proficiat! Meer zeg Lk er nu niet van, want de vorige week is er uitvoerig over deze promotie in ons hoofdblad geschreven. Maar nu vergat ik weer die stelling waar ik het over had ('k word er ook niet beter op). Ik bedoelde dan de derde stelling, welke luidt, „bij het verstrekken wam steun aam den Landbouw ddenen maatregelen genomen te worden, om te voorkomen, dat de produc tie im verkeerde richting gedreven wordt" Neen, da-t moet niet. Ook met de bemes ting moei niet in verkeerde richtrimg gedre ven worden, 't Schijnt noodig te zijrn om te WAARSCHUWEN TEGEN HET ONBEDINGD GEBRUIK VAN ALGIERS-FOSFAAT. De rijkslandbouwoonsulent Ir Cleveringa schrijft er in het Geldersche vereenigings- nieuws, bijvoegsel van het Alg. Ned. Landb. bied o.m. dit van: „Daar ons gedurende de laatste dagen van vele zijden vragen bereiken omtrent de bruikbaarheid van Algiers-fosfaat voor Gel dersche gronden, moeten wij hieruit afleiden dat thans door zekere ha-TKtolaren weer wordt getracht deze meststof met kracht aan den man te brengen Men schijnt ze vooral aan te bevelen voor zg. zure. d.w.z natte gronden. Wij a oh ten het noodig de praktijk hiertegen nadir Jtkeflijk te waar schuwen. Op natte gronden ie deze meststof wol zeer ongeschikt, daar deze door gebrek aau lucht het kleinste oplossend vermogen be zitten. Er ontstaat hier verwarring, omdat de praiktij-k dikwijls natte gronden zuur noemt. Deze zuurheid slaat edhter alleen op luchlgebrek en kon zeer goed samen gaan met groote n ka tik rijk-dom. Dükwljils hebben lage naIte gronden zélfs een zeer goeden katkt-oeetamid. omdat zij V keiik niet kiummcn opl-oesen. Deze kan dus ook niiet u-ifspoelen. De goedkoop aangeboden ruwe fosfaten zijn inderdaad zeer duur, omdat ze onwerk zaam zijn. Op alle gromden im matigen of slechten kalk toestand terwijl op gronden in goeden of hoogen kalktoestand superfosfaat kan worden aan geraden. Andere fosforzuurmeststoffen ko men niet in aanmerking voor ons land." Nu is diit wel alleen ra or de Geldersihe gronden geschreven, omdat de heer Cleve ringa, da-ar zijn ambtsgebied heeft, doch wait hij hier schreef geldt eveneens voor de an dere gronden van ons lend, wat ook wel duidelijk blijkt uit de laatste zim. Wij herhaten nog eens wat we hn ander verband al meer hebben gezegd: het is geen tijd om te experimenteeren, noch geloof te hechten aam allerlei praatjes ran hen, die vam onze benardte financiën gebruik maken en oii6 weil goedkooper waar, doch waarde loos goed leveren. En Thomasslakken noch super zijn tegenwoordig duur. Bezie dus eerst eens goed wat ge noodig hebt, hoe uw land is, en neem dam een ran deze twee beproefde fosforzuurmoelstoffen. Ook mag wel worden Dat hebben we a-1 gedaan, doch we doen het nog eens weer, nu Dr S. E. B. Bierema, lid vam de Tweede Kamer h-ierovr den mi nister vragen stelde, wolke aldus luidden: Is ht den minister bekend, dat voor den verbouw van suikerbieten hier te la-n-de dik wijls gebruik wordt gemaakt ran buiten- tamidech en met na-me van Duitsoh zaaJ, of schoon uitstekend in ons land verbouwd zaad in meer dan voldoende hoeveelheid besdhriikbiar is? Is het den minister bekend, dat Dultsoh- land den imvoer ran Nederlandsch bieten zaad beilemmeri-ne-en in den weg lesrt Is de minister bereid aan hot verlcenen van steun an-n de bietenteelt de voorwaar de te verbinden, dat de gesteunde suiker bieten gegroeid moeiten zijn uit imiheemsch bietenzaad? G zoo. Koo»* dacb. toen ik dft las, dat is precies wat wij een veertien dagen gele den schreven: geen steun bij gebruik ram buiten-landedh zaad. Wij hebben Neder- landsche zaden vam een kwaliteit, die er wezen mag. Goed zoo, Dr Bierema! Hulde! Als ieder nu zichzelf zooveel mogelijk helpt, en ieder land ook zich zelf zooveel mogelijk begunstigt, waarom doen wij het dan niet Zoo willen ze in Amerika ook. Een bekend expert op landbouwgebied in WaUlstreet, New-York, C. T. Revere, schat het im de Ver. Staten im 1932 op 5.240 mill!, t-o. 6.965 mill, in 1931, 9.406 milL in 1930 en 11.950 mill, in 1929. De toestand ka-n niet wonden verholpen door noodmaatregelen. De belast ing betalers in de Ver. Staten zijn niet tevreden met het woord van de leiders tijdens de presi dentscampagne, dat zij hun beloften moe ten inlossen, wat den belastingbeta lere honderden millioenen koet. Het volk Ier Ver. Staten en vooral de boeren, willen zelf hun vraagstukken oplegen. Hij wijst er op, dat de boeren vroegere depressies zijn door gekraoen, zonder Fed. Farm Board en an dere wetgevende etunprogramma's voor dan landbouw. De oplossing ziet hij slechts, doordat ieder zich zelf moet helpen. Dat is weer wat andcis dan wij bedoelen met zich zelf helpen. Maar we weten ook wel. dat als de Overheid ingrijpen gaat en het soms moet, dat het dan ook niet altijd a-I-le menschen naar den zin gnnt. Denk maar aan de gesteunde (of moetan we zeg gen: z.g. gesteunde?) varkanehoudeis. 't Gaat moeilijk om hot ieder naar den aun te maken. Dat ka,n ik ook niet Men is. wel eens boos op mij, doch dat gaat wel weer over. Als er eens een stortbuitje komt zet ik niet eene meer een paraplu; op. Mijn haren ver regenen toch niet meer. En ook verder kan ik er tegen Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3