DONDERDAG 19 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND EN HET VERRE OOSTEN DE NEGENTIEN VOOR DE BESLISSING Uit Genèvè wordt gemeld: De Japanschc vertegenwoordiger Matsoeo- ka, heeft Woensdag den secretaris generaal van den Volkenbond de aangekondigde no a inzake de jongste compromisvoorstellen overhandigd. Matsoeoka had tevpns een bespreking met den Britschen minister van buitenland&chi zaken, sir John Simon. Hoewel de Japansche regeering zich be reid heeft verklaard de nieuwe formule te aanvaarden is het zeer de vraag, of de Chi- neesche regeering, die reeds dadelijk tegen deze formule heeft geprotesteerd, ertoe zal overgaan. De Japansche nota. gisteravond aan de commissie van negen ien is voorgelegd, en welke streng geheim gehouden wordt, is te Genéve niet gunstig ontvangen. Algemeen is men van oordeel dat Japan in langen niet voldoende tegemoet komt aan de wensehen van China. Vooral de afwijzing van de voor gestelde deelneming van de Amerikaansche regeering in de Japansche nota valt op. Verder wordt opgemerkt, dat Japan zijn standpunt inzake de erkenning van Mands- joekwo handhaaft en dat d.t land de werk zaamheid van den Volkenbond uitsluitend tot een passieve bemiddeling tusschcn Japan en China wil beperken. De commissie van negentien zou gister avond haar beslissing nemen die van groote draagwijdte is. Te Genève heeft het officieuse standpunt van de Amerikaansche regeering, die aan haar vertegenwoordigers ie Parijs en Lon den zou hebben doen weten, dat van don Volkenbond althans een energiek optreden wordt verwacht, sterken indruk gemaakt. Japan uit den Volkenbond? Van officieele zijde te Tokio wordt ver klaard dat het bericht in een Fransch blad. over Japan's voorgenomen uittrediing uit den volkenbond onjuist is. China on de Volkenbond Alle Chineesche bladen van Dinsdag con- statceren, dat de Chineesche delegatie 'c Genève moet worden teruggeroepen, daar een beslissing in het Chineesch—Japansch conflnct van Genève niet meer te verwach ten is. China kan slechts <ïan te Genève blijven, wanneer de volgende eischen worden inge willigd: Opheffing van den staat Mandsjoekwo; Terugtrekking van de Japansche troepen uit het Chineesche staatsgebiod; Vaststelling van de schuld van Japan aan de verscherping van den polibieken loestand en van de schending van den geest van het Kelloggpact door den Volkenbond. Door de regeeriijg te Nanking werd mede gedeeld .dat meer dan 10.000 brieven van Chineesche organisaties zijn ontvangen, waarin van de regeering geöischt wordt, dat China uit den Volkenbond zal treden. De strijd In Jehol Volgens een me>dedeeling van het Japaji- sche oppercommando, zou-ruen in de provin cie Jehol, ongeveer 45.000 man Chineesche troepen oprukken naar Toen Liau. De po ging der Chincezen, Toen Liau te bezetten, is ech er mislukt. Door samenwerking der Japansche zware artillerie met de vliegers is bet gelukt, het Chineesche offensief tot stilsiand te brengen. De gevechten duren echter nog voort. Uit Tokio wordt gemeld, dal in Mandsjoe- rije bij Tsjoen Tsoeng een bomaanslag is gepleegd op een trein uit Moekden. Daar bij zijn twee Japanners en 25 Mandsjoeren gedood. Volgens een door een Chineesch radiosta tion opgevangen bericht., is ccn minis er van den nieuwen Mandsjoerijschen staat door een Koreaan vermoord. HET CONFLICT OM LETICIA Vier staten erbij betrokken Vier Zuidamerikaansche staten dreigen betrokken te worden bij het conflict om de oorspronkelijk Peruaansche, later Columbi- aansche doch sedert kort bij verrassing door ongeregelde Peruaansche troepen bezetto haven Letieia en wel behalve Columbia en Peru zelf Brazilië en Equador, dichtbij de havenstad waarom het conflict gaat zijn ge legen. Vooral Brazilië is nauw bij de zaak betrokken, omdat het moeilijk voor dit land is zijn neutraliteit te bewaren en niettemin Columbia in de gelegenheid te stellen troe pen langs de Amazone naar het gebied van den strijd te laten vervoeren. Columbia heeft drie kanonncerhocten en een transportschip uitgerust om Letieia te heroveren. Van Peru aansche zijde is verklaard, dat wanneer deze vloot Letieia zou naderen dit oorlog zou betcekenen. De Co'umbiaansche schepen hebben nog ongeveer tien dagen noodig on Letieia te bereiken. CONFERENTIE TUSSCHEN HOOVER EN ROOSEVELT Franklin Rfosevelt zal Vrijdag Hoover in het Witte Huls een bezoek brengen. Reeds hedenmiddag zou hij in Washington een reeks besprekingen met de democrati sche leiders hebben. Van zeer bevoegde zijde wordt vernomen, dat president Iloover voornemens ls bij het onderhoud met Roosevelt niet alleen de groote internationale problemen als het vraagstuk der oorlogsschulden en de eco nomische wereldproblemen ter sprak te brengen, doch waarschijnlijk ook het Chi neesch—Japansche conflict in Mandsjoerije. Reuter meent ook te weten, dat Stimson en Mills aan de besprekingen tusschcn presi dent Hoover en Itcosevelt zullen deelnemen. In den Pruisischen Landdag Woensdag woei ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van het Rijk van het gebouw van den' Pruisischen Land dag de zwart-witte Pruisische vlag naasi de zwart-rood-gouden Rijksvlag en liet oude zwart-wit-rooil der monarchie. Bij de ope ning van de zitting herdacht de president van den Landdag, Korrl, in een korte rede den 62stcn verja udag van de stichting van het Rijk, waarbij hij het vorstenhuis Hohenzollern de drager van de Duitsche eenheids idee noemde. De Bracht, de Bijksminister van binnen- landsche zaken, heeft gisteravond een radio rede gehouden en daarbij in het bijzondei Bismarck herdacht. DRIE PUNTEN VOOR DE WERELDCONFERENTIE VOORSTEL DER COMMISSIE-TRIP De economische ondercommissie van de •ommissie Trip, die heden haar tweede zit ting beëindigt,, heeft, naar de Msb. uit Ge nève verneemt, een uitvoerig commentaar geschreven ter toelichting van haar voorstel om de volgende drie economische onderwer pen op de agenda van de Londensche con ferentie te plaatsen. Ie. Opheffing van de handelsbelemmerin gen. 2e Tariefpolitiek en handelsvcrdrngpolitiek 3e Organisatie van de voortbrenging en van den ruilhandel. In de toelichting tot het eerste punt wordt opheliing van de handelsbelemmeringen zoo als invoerbeperkingen, invocrcontingcntecrin gen en deviezcncontrole tot een der meest dringende noodzakelijkste maatregelen ver klaard. Onderhandelingen tusschen dc regee ringen zullen de nog bestaande moeilijkhe den moeten uit den weg ruimen. Daar intusschcn niet onmiddellijk alle han dolsbelenimenngen zullen kunnen verdwij nen, geeft de commissie in overweging, dat te Londen overgangsmaatregelen zullen ge troffen worden. In de toelichting tot het tweede punt wordt het verzokeren \a:i een gematigde ta rief politek in de toekomst het hoofddoel van de Londensche conferentie op econo misch gebied genoemd. De taricfverlagingen zullen echter eerst geleidelijk kunnen ge schieden en een tariefwapenstilstand zal het begin moeten zijn. Indien het niet mogelijk mocht blijken, een universeele tariefsverlaging tot stand te brengen, dan streve men naar conventies tusschen bepaalde groepen van staten. Als voorbeeld van navolgenswaardige re gionale overeenkomsten tot tariefverminde ring wordt het Ncderlandsch-Belgisohe ver drag van Ouchy genoemd. Met betrekking tot het derde punt wordt erkend, dat in het algemeen het sluiten van internationale industrieele kartellen aan de industrieelen zelf moet worden overgelaten, doch in bijzondere omstandigheden zullen staatsbenoemingen ten gunste van de oprich ting van kartellen gewenscht zijn. Zoo zal de Londsche conferentie o.a. de vraag moeten bespreken, of niet de produc tie en uitvoer van granen het onderwerp van een overeenkomst tusschen de regeeringen zal moeten worden. Tenslote herinnert het rapport van de-eco nomische ondercommissie opnieuw er aan, dat de besluiten van Londen slechts dan waarlijk nuttig kunnen zijn als gelijktijdige hervormingen op zoowel econom.sch als fi nancieel gebied overeengekomen worden en de grootst mogelijke zorg ervoor wordt gedra gen, dat de economische en financieele beslis singen geheel met elkander in overeenstem ming zijn. ONDERHOUD HITLER-VON PAPEN Maar geen contact met Von Schleicher. Woensdagnamiddag heeft een onderhoud tusschen Von Papen on Hitler plaats gehad. Ook Goering, de president van den rijksdag en Kube ,de president van den landdag, wa ren daarbij tegenwoordig. Men heeft den in druk, dat het liier besprekingen geldt om een onderhoud tusschen Hi Ier en Von Schleicher tot stand te brengen, doch een nader bericht zegt, dat die poging al mis lukt schijnt Veelbeteekenend voor de oogenblikkelijko situatie is ,dat in kringen der Rijksregeo- ring opnieuw met nadrok erop gewezen werd .dat de Rijkskanselier ongetwijfeld de volmacht toi ontbinding van den Rijksdag krijgen zal ,als die parlementaire situatie liet noodzakelijk maakt Men geloofi ook nauwelijks nog, dat vóór de bijeenkomst van den Rijksdag een kabi- nets-reorganisatie zal plaals hebben. Hitier heeft Woensdag ook voor het eerst de localiteiten van den Pruisischen landdag betreden, daar hij heeft deelgenomen aan een poli iek diner in de ambtswonnig van den landdag-president Kerrl. Aan deze bijeenkomst wordt veel gewicht gehecht. Ook Dr. Schacht zou aanwezig zijn geweest De nationaal-socialistcn zouden geen groo te animo hebben voor directe verkiezingen. Dat de regeering Von Schleicher in dit ver band tot onderhandelen bereid zal zijn, kan worden aangenomen. Doch slechts dan wan neer een verdagingsbesluit der nationaal- socialistcn ondubbelzinnig beschouwd kan worden als een tolereering, waarbij de rijks kanselier nog neer garanties zou eischen voor een „politiek moratorium". Voorwaar de hiervoor zou moeten zijn, dat toch nog een bespreking zou plaats vinden tusschen Von Schleicher en de leiders der N.S.D.A.P. GRIEP-EPIDEMIE In de Ver. Staten neemt op verschillende plaatsen de gr iep-epidemie toe. Te Water- ville b.v., in den staat Maine, moesten idle scholen gesloten worden, omdat duizenden kin deren door de ziekte waren aangetast. Tengevolge van de griep arriveerde het Oceaanschip Alaunia te Halifax met een ge heel onvoldoende bemanning. Midden op zee was meer uan de heltt van üe bemanning door de griep aangetast, een offioler was overleden en ook de scheepsdokter was ziek. Ook in Engeland is veel griep. In het Noor den vertoont de epidemie nog geen teeken van vermindering. In Mancheeter zijn het meestal gevallen van lichten aard. In genoemde plaats liggen 60 lieden van het ziekenhuispersoneel met griep te bed. Bovendien zijn 300 beambten op kantoren van het departement van arbeid in de noordelijke districten ziek. In Manchester waren er de afgeloopen week 48 sterfgevallen aan griep tegen 22 de week daarvoor. Voorts komen griepgevallen uit Frankrijk. Aan boord van de bij Toulon voor anker liggende oorlogsschepen en in de kazernes der stad heeft de griep hevig om zich heen geeïepen. In de militaire hospita'en te loulon worden momenteel 640 matrozen, die aan griep lijden, verpleegd. Een feest aan boord van den kruiser „Paris'' moest afgezegd worden. Ook te Kopenhagen heerscht een griep epidemie. In deze week is het aantal gevallen meer dan 1700. LADY BAILEY VERMIST Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de Britsche vliogster lady Bailey, die verleden week uit Croydon vei trok om te trachten in recordtijd naar Kaapstad te vliegen. HEVIGE SNEEUWVAL IN SPANJE In Noord- en Midden-Spanje sneeuwt het hevig. Ook te Madrid ligt de snoeuw eenige centimeters d^k. De sneeuw is overal blijven liggen. De laatste maal dat het in Spanje zoo hevig heeft gesneeuwd, was tien jaren geleden. De temperatuur te Burgos is tot tien gra den onder nul DE ARBEIDSDUUR-CONFERENTIE Woensdag zijn op de voorbereidende ar- heidsduurccnferentie te Genève de discus sies begonnen over twee resoluties, de eene van do arbeidersgedelegeerdcn ten gunste van de 40-urige werkweek met behoud van het loon en de andere v-3n de regcerings- geclclegcerden, ten gunste van een verdere behandeling der kwestie. De arbeidersgroep zal voor de resolutie der regeeringsgedelegeerden stemmen in dien haar resolutie veivorpen wordt. De Engclsche arbeidersgedelegeerden alleen waren dairtegen. De werkgeversgroep bestrijdt beide reso luties en verlangt een duidelijke uitspraak- ja of neen. Zij zien in de regeeringen-resolu- tie een terugdeinzen voor het nemen van verantwoordelijkheid en vreezen bovendien, omdat zij verwachten, dat die resolutie door de arbeidersgroep zoo zal worden uitgelegd alsof reeds een uitspraak ten gunste van een 40 uren-conventie is gevallen. OPENLIJK REVOLUTIEPLAN IN SPANJE De bomaanslagen en andere gewelddaden in Spanje duren voort. Te Valencia is binnen den tyd van enkele uren tweemaal brand uitgebroken in een laken fabriek. De oorzaak van den brand is nog onbekend, doch men acht het niet uitgesloten dat brandstichting heeft plaats gehad. De aangerichte schade wordt op 100.000 peseta's geraamd. De correspondent van „El Debate" te Bar celona schrijft, dat iedereen, ook de regeering. thans zal moeten erkennen, dat de opstandige beweging tot dusver niet maar een geringe „poging" geweest is en dut het groote plan tot een definitieve omwenteling blijft bestaan. Dit wordt trouwens dagelijks door de revo lutionairen verkondigd niet alleen in anonie me vlugschriften en door middel van een ge heime zender, die geheel Barcelona in opschud d'ng brengt, maar ook openlijk in de anarchis tische en communistische bladen, welke men in ieder geval niet kan verwijten, dat zy de revolutionaire plannen verbergen. De communnisten in 't „Bloque obrero y cam- pesino" schrijven openlijk in him orgaan, da1 „zy strijden voor een logische en vastberaden actie tot vormöng eener regeering van arbei ders en boeren, die de étappe der socialisti sche revolutie kunnen inleiden". Aan de vormmg van één groot revolutionair front wordt thans gewerkt en het is zeer wel mogelijk, dat zij die aan de vorming van dit „frente ünieo" werken, ook op de mede werking der socialisten rekenen. Tariefonderhandelingen worden te Londen gevoerd met de vertegenwoordigers van Noor wegen, Denemarken, Zweden en IJsland, ter wijl als deze afgesloten zullen zijn, bespre kingen zullen worden aangevangen met de Baltische landen en Polen. Gister zijn da vertegenwoordigers van Let land te Londen aangekomen voor een inlei dende bespreking, terwijl voor het eind van deze maand een Fransche delegatie ver wacht wordt. Tot de andere landen welke den wensch hebben te kennen gegeven, met de Britsche regeering te onderhandelen, behooren Argentinië, België, Columbia, Costa rica, Duitschland, Frankrijk, Nederland, Peru, San Domingo, Zwitserland en Uruguay ROOSEVELT EN HET VERRE OOSTEN. Op een persconferentie werd Roose\elt de vraag ges eld of hij de politiek van Hoover met betrekking tot het Verre Oosten goed keurt Roosevelt antwoordde: „Ik wensch duidelijk te maken, dat de Amerikaansche buitcnlandsche politiek de heiligheid der in ernationale verdragen moet garandeeren. Dit is de hoeksteen, waarop alle betrekkingen tusschen de na ties rusten. ROOSEVELT EN DE WERKLOOSHEID. Roosevelt heeft tegenover den burgemees ter van Boston. James Curley, verklaard, dat hij direct na zijn ambtsaanvaarding op 4 Maart maatregelen zal treffen ter leniging van de werkloosheid. Hoe sneller wij de be volking weer werk kannen geven, hoe beter. Natuurlijk is het geheel een ontzaglijke ar beid, welke niet eventjes kan worden ver- ACHT ITALIANEN IN DE ALPEN VERMIST. Uit Locarno wordt gemeld: Acht perso nen uit de Iialiaansche gemeente Crodo, die ecnige dagen geleden naar Zwitserland waren vertrokken, zijn sindsdien verdwe nen. Daar men over hun lot bezorgd is, wer den thans reeds reddings-colonnes naar de Taveriola gezonden. Het opsporingswerk wordt echter door den sterken sneeuwval zeer bemoeilijkt. WERVELSTORM TE LISSABON. In den nacht op Dinsdag is Lissabon door een zwaren wervelstorm bezocht. Vele boomen en telegraafpalen werden vernield. Do schepen in de havens werden gedeel tel ijk zwaar beschadigd. Zes lichters zijn gezonken. De bemanning werd met moeite gered. HAAR MAN LEVEND GEROOSTERD In het huis van een wijngaardenier in een Hongaarsche plattelandsgemeente heeft zich Zaterdag een ontzettend familiedrama afgespeeld. De vrouw van den wijngaardenier, die met haar man op voortdurenden voet van oorlog icefde, had het afschuwelijke plan opgevat, den man levend te verbranden. Nadat zij het fornuis flink had opgestookt, beval zij haar minderjarigen zoon haar be hulpzaam te zijn. om den vader, die reeds in bed lag, met een touw te binden De ongelukkige werd vervolgens op de gloeiende kachelplaten gelegd. Op het vree sdij k gekerm van den man, die tevergeefs trachtte zich los te rukken, kvvameu de hu ren toegeloopen, die den reeds bewusteloos geworden vader met de grootste moeite uil zijn vrecselijke positie konden bevrijden. De ontaarde vrouw wier geweten iiegon te spreken iyi die angst kreeg voor de gevolgen trachtte zich daarna met een touw op to hangen, doch haar zoon wist dit te voorko- Toen echter later gendarmen den zoon een verhoor afnamen, gelukte het haar, in een onbewaakt oogenblik naar buiten te loopen en in den waterput te springen, waaruit men haar dood heeft opgehaald. De wijngaardenier is er ongelukkig aan toe en heeft vreeselijke brandwonden. Te gen den minderjarigen zoon zal een strafver volging wordien ingesteld. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Arnhem, J. Drenth te Broek op Langendyk. NED. HERV. KERK epen: Te Leerbroek, L. Vroeginde- Aangenomen: Naar Enschedé (als hulp- pred.), J. A. Kwint te Opperdoes. Bedankt: Voor Lettelbert en Enumatil, J. Kalshoven te Dodewaard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: D s. A. A. van S t i p r i a a n L u i 8 5 i S, overgekomen van Zoelen, werd Zondag jl. by de Ned. Herv. Gemeente van Vleuten (U.) be vestigd door Ds. D. J. Peterse, van De Meern, die tot tekst had Joh. 15 16. Des namiddagu deed de bevestigde intrede met een predikatie over 1 Cor. 2 2. Aan het einde dankte hy den consulent, Ds. A. van der Kooy, van Maarssen, die het werk der bevestiging aan Ds. Peterse had afgestaan. Onder de vele belangstellenden waren Dg. H. F. Pasma G.Azn., van Bunnik; Ds. B. Tichelman J.Szn., van Scheveningen; Ds. J. H. Chr. Israël, van Gendt, voorheen te Vleuten; cand. J. A. de Vor, van Kamerik (by Woerden)benevens vele leden uit de Gemeen ten van Zoelen en Rysoord. KERK EN CRISIS De „Java-Bode" meldt, dat de Protestant- sche Kerk in de Molukken in grooten finan- cieelen nood verkeert door de bezuinigings maatregelen, waardoor 30 40 Chr. Scholen zullen moeten worden gesloten. Er zullen 80 goeroes moeten worden ontslagen, terwijl de positie van 200 goeroes ernstig gevaar loopt. Het Ambonncesche Kerkbestuur pleegae reeds overleg met Oegstgeest en zal vermoede lijk een financieel beroep op Nederland doen. HET JAAR DER KRUISIGING In verband met de besluiten van den paus om 1933 als Heilig Jaar te proclameeren, als ware dan de kruisiging van Jezus Christus 1900 jaar geleden, zet Dr. C. Bouma, Ueref. predikant te Den Haag, in zijn „Kerkblad' nader uiteen, dat het jaar 1933 beslist niet het herdenkingsjaar is. Ten tijde van den Heiland rekende men vanaf de stichting van Rome en hield die jaartelling nog eeuwen nadien. Eerst in de vroege Middeleeuwen is men op de ge dachte gekomen de jaartelling met Christus' geboorte nieuw te doen beginnen. De monnik Dionysius Exiguus (Ce eeuw) heeft toen uitge rekend in welk jaar Christus geboren moest zyn, om dit als jaar 1 dan te boeken en becij ferde toen, dat dit het jaar 754 na de stichting van Rome moest zyn. Deze jaartelling is in de 6e eeuw toen ingevoerd. Later echter heeft men bemerkt, dat Dionysius fouten gemaakt heeft. Er bleek, dat Herodes de Groote, die nog leefde toen de Heiland geboren werd, in het jaar 4 vóór onze jaartelling gestorven is. De geboorte van den Heiland moet dus 4 tot 6 jaar eerder valien dan Dionysius uitrekende. Het juiste jaar kan verder ook nog benaderd worden op de volgende wyze: De Heiland stierf op Vrydag 14 Nisan. Toen was het volle maan, daar elke Joodsche maand met nieuwe maan begon. Met behulp van Joodsche kalenders is uitgerekend, dat het in het jaar 29 onzer Jaar telling op Vrydag 18 Maart volle maan is ge weest. Prof. Dr- D. Plooy, de Utrechtsche N.- Testamenticus oordeelt, dat, „als vrijwel vast staand kan worden aangenomen, dat de kruisi ging heeft plaats gehad op 18 Maart van het jaar 29 onzer jaartelling", zoodat, aldus con cludeert Dr. Bouma op goede gronden, „1933 ook om historische redenen geen heilig jaar kan worden genoemd". ZENDING Te Goes zal Zondag 12 Febr. door de Vnje Evangelische Gemeente aldaar worden afgevaardigd naar Samosir (post Ambarita) het echtpaar Ivarelse-Enter. Dr. J. Ka- relse was tevoren werkzaam als predikant der Vrije Evangelische Gemeente te Veen- diam. Hij maakt met zijn eehtgenoote mo menteel een rondreis om van de Vrije Evan. Gemeenten in ons land afzonderlijk afscheid te nemen. Zijp adres is Spoorsingel 67a, Rotterdam Schoolnieuws. Pro/. Dr. F. A. F. C. WENT Prof. Dr. F. A. F. C. Went van de Utrecht sche Universiiteit, is gekozen tot buitenlandsch lid van de Koninklijke Maatschappij van Weten •schappen in Bohemen te Praag en tot Corres- pondeerend lid van de Botanical Society of America. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN By Kon. besluit zijn opnieuw belast met het geven van de achter hun namen vermelde cur sussen aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen: le- voor het tijdvak 1 Januari 1938 tot 1 Januari 1934 Ir. J. G. H a z e 10 o p, te Alk maar, cursus ln groententeelt; Ir. C. Koe man, te Aalumeer, cursus in bloementeelt; 2e. voor het tijdvak 1 Januari 1933 tot het einde van het studiejaar 1932/'33 Ir. K. V o 1- kersz. te Lisse, cursus in bloembollenteelt; Ir. C. P. M o e r 1 a n d s, te Boskoop» cursus in boomteelt. DISSERT ATIE-ONDERWERP Over het Versailler vredesdictaat vemchenen tot dusver aan de Duitsche Universiteiten niet minder dan 287 dissertatieis. Tweeërlei blijkt hieruit, nl. dat de Duitsche jeugd in gisting blijft tegen dit verdrag, maar ook dat het on derwerp aan Duitsche Universiteiten een zeer dankbaar onderwerp voor promovendi is. ONTSLAGEN TE ENSCHEDE In de vergadering van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, is, o.m. voor lezing gedaan van de Kon. besluiten waarbi ongegrond is verklaard het beroep van 1 R. de Lange tegen een besluit van den Raau der gemeente Enschedé, waarbij hem eervol ontslag is verleend als leeraar aan de Hoogere Textielschool te Enschedé; niet ontvankelijk zijn verklaard de beroepen van H. de Bruin en G. Veldds tegen besluiten den Raad der gemeente Enschedé, waarby hun eervol ontslag is verleend als leeraren ui de Hoogere Textielschool aldaar. HOOFDBENOEMINGEN Zevenaar (1 Febr. te openen Chr. Be waarschool), mej. A C. Wartena te Borne. Achterveld (Rudolphstichting). Aange meld 70 sollicitanten. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN N o tt e r (hoofd S. van Dijk), mej. J. G. A- Grnt te Bornerbroek (O.). Bunschoten (Herv. School, hoofd M. Verhage), mej. M. Bokhorst, tijdelijk werkzaam U Hilversum. ROFFELRIJMEN. Zoo is hei leven De een snijdt spek, de ander haren; De een houwt vleesch, de ander hout; De een houdt heel veel van de meisjes Terwijl de andere niet trouwt. De een slaat in, slaat op en hamstert, De ander slaat graag van zich af; De een slijpt straat, de ander schaatsen; De een staat pal, de ander paf. De een leest graan, de ander hoeken; Üe een schiet schijf, de ander kuit; De een schept moed, de ander kolen; De een speelt óp, de ander fluit. Üe een gaat uit, de ander onder; De een vangt slib, de ander visch; De een melkt vee, de ander huisjes; Ik weet niet wat het beste is. De een stemt links, de ander orgels; De eene zingt het hoogste lied, Terwijl de ander bij de eene Om zijn ontstemdheid zinkt in 't niet. De een zet thee, de ander óver; De een zet na, de ander vóór; De een zet letters, en de ander Zet af en zet bij alles door. De een zuigt stof, venijn de ander; De een trekt geld, de ander lijn; Als alles eender was zou 't anders Toch ook niet altijd alles zijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS. OPHEFFING Te Amsterdam heeft de Raad goedge keurd het voorstel van B. en W. tot opheffing van zes Openbare Scholen, benevens van één Openb. Bewaarschool. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Geslaagd: Werktuigkunde: ca-nd. ex. de heer J. Versluya te Amsterdam en S. I. Wlsellus t€ KaJIwoetigoe. RIJKSUNIVERSITEIT TB LEIDEN. Ge-sl. Indisch Recht. doot. ex., mej. W. P. S. Steen bergen. te Den Haag. Indologie: econ. doot- ex., de heer C. G. E. de Jong. te Haarlem. GEM UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd: Geneeskunde: artsex.. de heeren J. H. Tjon Poen Glm te Paramaribo en Noerd Solok: seml-artsex-, de heeren J. H. var Vloodt te Rotterdam, H. A. M. Ruhe te sterdam en M. van Muiswinkel te Alphen RIJn: doet. ex.. de Alkmaar, L. Wolbrlng te j te Nijmegen. Wis- en Natuurkunde: cand.ex., de heeren H. M. a Spiegel berg en W. G. Walter. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.ex.. de heeren H. M. J van Duyne, W. van Grlethuysen en J. Haveman Rechtswetenschap: cand.ex., mej. M. K. J H. G. P. Huender. Uit Oost-lndie DE GEARRESTEERDE N. L O. G.-LEIDERS Zullen in vrijheid worden gesteld. BATAVIA, 19 Januari. (Aneta). De regee- ringsgemachtigde, de heer Mr. Vonk, advocaat- generaal, heeft hedenmorgen in den Volksraad medegedeeld, dat de heeren Reens en Vrijburg hoogstwaarschijnlijk reeds morgen in vrijheid zullen worden gesteld. DE KRAKATAU. SERANG, 18 Jan. (Aneta). Gisteren en heden vertoonde de Krakatau voortdurend erupties met tusschenpoozen van 1 tot 5 minuten. De hoogste werd hedenmorgen om 9.30 uur waargenomen, welke een hoogte bereikte van 900 meter. Een mantri van den Vulcanologischen Dienst is derwaarts ver trokken. MOTORVOERTUIGENBELASTING BATAVIA, 18 Jan. (Ane'a). Bij den Volks raad zyn ontwerp-ordonnanties ingediend de motorvoertuigenbelasting en vrijstel ling van personeele belasting .van opgelegde auto's. Het tarief varieer' voor personenauto's van f 7—12 per 100 K.G. en van f 12—17 per 100 K.G. voor openbaar gebruik, tewijl dit tarief voor vrachtauto's is gesteld op f 1217 per 100 K.G., alles per belas'ingjaar. Uit het Sociale Leven DE INTERNATIONALE RIJNSLEEPVAART De studie- en voorbereidingscommissie tot het brengen van verbetering in den economi- schen toestand van de internationale Rijn- si ecpvaart, ingesteld door de vier Neder land sche vereenigingen van sleepbooteigenaren, hebben in de afgeloopen week een intensieve propagandacampagne te Ruhrort ingezet. Er werd een vergadering gehouden, alwaar de Nederlandsche consul zich had doen vertegen woordigen, alsmede de Duitsche vereeniging van sleepbooteigenaren en het Duitsche Schippersverband. Een gToot aantal particu liere sleepbooreigenaren teekenden het bekende saneeringscontract der commissie. Gemengd Nieuws AU1 O-ONGELUKKEN Op den Overtoom by de 2e üonstantyn Huy- gensstraat te Amsterdam is een meisje van jaar door een auto aangereden. Met een her senschudding is zy door den G G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. ERNSTIG MOTORONGELUK Woensdagmiddag had op den hoek Groote- traai en Rijssenscheweg te Nijverdal een ern stige aanrijding plaate. De motorrijder F. Wiel- draayer te Nyverdal wilde nog juist links e*n zware vrachtauto, welke uit de richting Ryssen kwam passeeren. Dit gelukte niet en een bot sing was niet te vermyden. Zwaar gewond met een versplinterd bee« werd W. opgenomen en na voorloopig verbonden te zyn naar het zie kenhuis te Almelo overgebracht. De vrachtauto, toebehoorend aan een eierhandelaar tc Leid- schendam. werd licht beschadigd, evenals het motorrywiel. BELOONDE STIJFKOPPIGHEID Te Reeuwyk passeerde een autobestuurder uit Schoonhoven en kwam voor de Steinsche brug, waarvoor tolgeld vercchuldigd is. De man was weigerachtig en keerde terug. Hy reed toen van den dyk en stortte naar beneden. De schade aan de auto was grooter dan wanneer het tolgeld we« betaald geworden. Persoonlijke «Ojrl-d* rlaats. Weerbericht. Kü Sö" ps sMflBIW®»: Hoogste stand te Sodankyla (Finland) 7S0.5 .unu WEERVERWA CBT.NG (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meleoro- logisch Inst te De Bilt). Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, neve lig tot betrokken, weinig of geen neerslagiun' temperatuur om het vriespunt in het Z. enj^ W. en het N.O. lich'.e vorst. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch3 Inst. te De BUI.) De drukstijging in het W. bleef nog aan*[*,._ houden, maar op het vasteland is de bar»r"^ meter ook s'erk gestegen. In de kern van^'s den hoogen druk in Finland steeg de baro-|or meter boven 780 m.m. en ofschoon de vorstes in Duitschland, Frankrijk, België en ons land afnam, bleef de tcmpera'uur overal, en behalve in W. Frankrijk, onder nul graden, etal Zelfs op de Britsche eilanden is nog iets meer vorst dan gisteren. De vochtige lucht stroom, die zich boven do koude lucht tot j boven Duitschland heeft uitgebreid. schijnt[j, niet voldoende krachtig om neerslag belang in onze omgeving te geven, doch ver-F oorzaak'e een uitgebreid mistgebied, even onder nul graden, met rijpvorming. De giste- 0]iei ren verwachtte dnikdaljng in het W. ver- r toont zich nu bij Valentia in Ierland, zoodat na een of twee dagen van temperatuur om het vriespunt de kans op vorst weer toe- |j neemt. In N.-Scandinavië daalde de tempe- e ratuur tot 29 gr. onder nul. Bijna overal is de lucht nog betrokkenki of nevelig en alleen in de Golf van Riscaye j waait het matig tot krachtig uit N.W. 20 JANUARI Zonsopgang 8.00 u.; Zonsondergang 4.23 u- VOERTUIGEN MOEtxtm HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 4.53 u. tot 's morgens 7.29 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vnj Wnlshnt 1.RR 1.R5 Canp 4 1.18 1 Ufleel -O.M -O.M Emu 1.q2 I, IInningen Ö.00 0.00 Relbnweller -0.00 -O.RR He HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 20 Januari Delfzijl 4.33 17.15 ttellevoetsl. 8.38 21.C9 Terschelling 1.48 14.28 VVilleinaia.i 9.32 *2.04 llauingen 2Jk< lö.Uft lirouwerah. 7.5)20.21 D n Helder 0.05 12.55 Zlenkzet 8.14» (.46 I.iiiiUKleii 8. 5 21.28 WeilR-ldlnge HJfö *1.11 II. V Holland 7.58 20.26 Vliaamg. n 6.56 lf.38 .^clieveiiuigen 8.08 iOjJn Tern-uzeU 7.29 20X5 Rotterdam 9.4J 2346 Ham-weeri 8.02 20.14 VORST EN IJS De Zuid-Hollandsche Lisbond deelde mede, dat ''1 Veenwetering van den Haag tot aan het 'algewater berijdbaar was. Alleen bevond zk.i by café de Landbouw nog een wak dat echter alf^zet wordt. Het ijs in de vijvers in het Bosch zullen by doorgaand vriezend weer Vrydag voor het ijsvermaak worden opengesteld. Hetzelfde ia het geval met de Goo by Voorburg. De ijsbaan te IJsselmonde is voor het publiek opengesteld. De banen van de ysclub „Vooruit" te Utrecht zyn opengesteld. Te Amsterdam worden bij doorgaand vriezend weer de banen van de Amsterdamscha ysclub opengesteld. De banen van het Biltsche Meertje B i 11- boven zyn voor het publiek opengesteld. In de provincie Groningen is in de kanalen de zeilvaart thans beheel aan banden gelegd. De stoomvaart weet er hier en daar nog door te komen, t Raltdiep en 't Winscho- terdiep hebben nog eenige stoomschepen door gang verleend. Het y's in de omstreken van Hoorn ia zeer onbetrouwbaar. BEESTACHTIGE ONVERLATEN Dezer dagen werd te Blankenham (Ov.) mej. L. van der Meer, 18 jaar oud, door eenige jon- genis aangerand. Mej. van der M. had zich naar het Vereenigingsgebouw begeven om daar eeu vergadering bij te wonen. In het gebouw werd zy gegrepen door een viertal jongemannen, die het licht in het gebouw uitdraaiden en haar den uitgang versperden. Verder bonden de jon gens het meisje een doek ^r de mond om het om hulp roepen te verhinderen. De onverlaten randden het meisje aan en mishandelden haar op beestachtige wyze. Eerst een tweetal dagen later had het meisje de politie van deze misdaad in kennis gesteld, waarop een viertal jongemannen, tusschen 20 en 25 jaar, zekere F. de Haan, A. Crediet, G. Brandsma en L. Postma, allen uit Blankenham, werd aangehouden. Allen bekenden. Proces-ver baal is opgemaakt. GEVAARLIJKE GASGEYSER Een 46-jarige bewoonster van de Kuysdael- kade te Amsterdam, die in een badkamer door ontsnappend gas uit een defecto gasgeyser be wusteloos was geraakt, is door den G.G. en G D. met behulp van een zuurstofapparaat weder tot bewustzyn gebracht. EEN BRUTAAL STUKJE Twee mannen, die in een auto wegreden, heb ben getracht de automaat te ontvreemden van een sigarenwinkelier op de Rozengracht te Am sterdam. Het apparaat was reeds grootendeele van den gevel verwilderd. In verband hiermede werd een 85--"-ri- »r

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2