|lir h ie r geihzt%t(üenrunt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken eersïëTblad. BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENTi Per kwartaal In l-eiden en In plant- ten wanr n ag-Milsrhnp gevestigd I» f2 33 Franco per p-.«' f 2.35 portokosten. Pei werk f 0 18 Voor hPt Huiti'i bij wekelijk- whe zending »<50 Bg dageiijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Lossp nummers 5 cent Diet Zondagsblad IVt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3866 MAANDAG 16 JANUARI 1933 10VERTEN, 1 E N Van I tot S regels Elke regel mpi Ir.gpz Mededeellngen van 1—5 regels 2-30 Elke regel mper*Ï.C Hi! rontrnri belnneriike korting, liet iievtngoii nan t bureau *urdl berekend f 1.19 12e Jaargang Oil nummei beslaat uil TWEF blaas; NIET ZOO ONSCHULDIG In enkele artikelen in het dagblad De T ij d beeft de Amsterdamsclie wethouder Mr. G. Kropman zich nogal sterk uilgelaten over de regeeringsbureaux en de depaite mentale ambtenaren, die de zelfstandigheid der gemeen.en ernstig zouden bedreigen. De wethouder spreekt zelfs van een „ver derfelijk centralistisch streven, dat deze on verantwoordelijke heeren uitoefenen" en meent, dal men in den Haag met leede oogcu aanziet, dat de gemeenten zichzelf durven zijn. Juist omdat de laa'ste jaren meermalen niet ten onrechte over inmenging van den kant van liet Kijk in de zaken der gemeente besturen is geklaagd, achten wij het jammer, dat de Amsterdamsclie wethouder in ziju betoog teveel generaliseert en niet van over drijving is vrij te pleiten. Want het moet gezegd, dat onderscheiden gemeenten aan dit ingrijpen van hoogerhand niet geheel onseliuldig zijn. De luchtige wijze, waarop in verschillende plaatsen uiet de publkke middelen is omge sprongen, het gemis aan veran.woordelijk- heidsbesel, dat tal van vertegenwoordigers weerhield van de ernstige plicht om hun stem te geven aan pijnlijke maar noodzake lijke maatregelen waren in sommige geval len oorzaak, dat een gemeente buiten slaat geraakte haar taak naar behooren te ver vullen. En wiens schuld is het dan, als men van Regeenngswege ingrijpt om nog erger te voorkomen? Niet op de Regeering, maar op de afge vaardigden, die tekort schoten in realiteits besef, valt dan de blaam. Wij zijn sterke voorstanders van een groote mate van gemeen.elijke zelfstandi- heid, zooals ook het Program van Actie der Anti-rev. partij voor 1925) zich in dien geest duidelijk uitspreekt del Maar anderzijds verhelen wij ons niet, dat gemeentebesturen, die zelf geenerlei zelf- j lucht kennen, het grootste gevaar vormen voor de plaatselijke autonomie. Zelfs achten wij de mogelijkheid niet uit gesloten dat, wanneer tegen het wanbeleid en gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, dat hier cn daar waarneembaar is, niet krachtig wordt opgetreden, geheel de ge- meent elijke autonomie ten slotte verloren gaat Daarom ls het In het belang der plaatselijke zelfstandigheid, wanneer' zij wordt beschermd tegen de pogingen van hen, die haar trachten te misbruiken. jer Om het behoud van de autonomie zelf. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR DE CENTRALE COMMISSIE. Het gerucht hoeft gegaan, dat de heer J. J. van Oord, wethouder der gemeente Werkendam, zou worden benoemd tot Re- geeringscommissaris inzake de steunverlee- nig aan de griendcultuur. Thans deelt men ons officieel mede, dat niet wethouder J. J. van Oord, doch de heer J a c. G. van Oord te Werkendam als zoodanig is benoemd. RICHTERLIJKE ORGANISATIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie en van daarmee verband houdende wei len. om mo gelijk te maken dat de wettelijke regeling der rech sposilie ingevolge het Alg. Rijks ambtenarenreglement kan worden toege past op de z.g. rechterlijke beambten. DE ..VRIJHEIDSBOND" Naar het „Handelsblad" bericht heeft Mr. D. F o c k in een Zatprdag gehouden verga dering van de vrouwengroep van den Vrij heidsbond te kennen gegeven, dat hij in zijn kwalitei» als voorzitter van den „Vrij heidsbond" de laatste maal deze vergade ring bijwoonde. Mr. Fock zal echter eerst na de komende verkiezingen aftreden. HULDEBLIJK A.N.W.B. Dr. DE VLUGT EEREVOORZITTER Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam, heeft het eape-voorzitterschap aan vaard van het comité ..Huldeblijk A.N.W.B. 1933". dat zirh zooals hekend ten doel stelt den A.N.W.B Toeristenhond voor Nederland bij gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan in Juli van dit jaar een huldeblijk aan te bieden. CONTINGENTEERING VAN MANUFACTUREN NOOD DER KATOEN-INDUSTRIE By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot regeling van den invoer van be drukte, geverfde en bontgeweven katoenen ma nufacturen. Dit ontwerp is de wettelijke voorziening van de regeling, neergelegd in het K.B. van 12 Dec. 1932 No. 1, waarbij de invoer van genoemde goederen voor een tijdvak van 9 maanden wordt beperkt, voor zoover deze te boven gaat 50% van den gemiddelden invoer dier goederen per 9 maanden gedurende de jaren 1929, 1930 i 1931. berekend naar de waarde. Gedurende de laatste maanden is de katoen industrie vrijwel in een noodtoestand komen te verkeeren. In deze precaire omstandigheden heeft de Minister het noodzakelijk geacht, die maatregelen te nemen welke eenigszins tot ver lichting van dezen noodtoestand zouden kun nen bijdragen en de positie van de katoen industrie, althans op de binnenlandsche markt, zouden kunnen consolideeren. Ofschoon de invoer inderdaad is gedaald, bleef deze desondanks de afgenomen consump tie nog grooter dan ••oorafgaande jaren, terwijl tevens in ernstige male boven de markt hing de dreiging van e enabnormale valuta-concur- rentie. Door den onderhavigen maatregel wordt der katoenindustrie haar normale aandeel in het binnenlandsch verbruik verzekerd. De Minister ontveinst zich niet, dat hiermede de moeilijk heden in dezen industrietak niet zouden zijn opgelost en een verdere teruggang van het aantal der in de bedrijven werkzame arbeiders zou kunnen worden tegengegaan. De beteeke- an dezen contingenteeringsmaatregel is, dat, voor wat den binnenlandschen afzet be treft, de bestaande werkgelegenheid wordt Veilig gesteld. In overeenstemming met het gedaalde ver bruik is hel toegelaten percentage vastgesteld van de hoeveelheid; hierop is met het oog op de waardedaling, welke sinds de basis jaren plaats vond, ter berekening van het waar flecontigent, een aftrek toegepast van 10%. DE BURGEMEESTER VAN WEMELDINGE MORGEN INSTALLATIE Pp heer P J. Keyznr van Alfen a. d. Rijn zal mnruenmidriflg om ha.lf twee in een opentvire Km*- -.liiirg .-ïrr - -r^i-d worden e!e burgemeester va<n Wemeidiioge. RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING Dezer dagen vergaderde de Rijkscommis sie Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, mr. J. A. de Wilde, te 'e-Gravenhage. De voorzitter sprak er zijn blijdschap over uit, dat als nieuwe leden der commis sie benoemd zijn de heeren dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid en dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en zeide de ver wachting te koesteren, dat hun adviezen van groote waarde zullen zijn voor het werk der commissie. Mededeel ing werd gedaan van de bemoei ingen der Commissie inzake het bevorderen van het gebruik van Nederlandsche produc ten bij woningbouw met rijksvoorsohotten en/of bijdragen. (De wensch werd uitgesproken, dat de be moeiing der Commissie ter bevordering van het gebruik van Nederlandsche cement spoedig tot het gehoopte resultaat zou De commissie vereenigt zich met het ad vies van het bureau inzake het niet ver strekken van kapitaal aan een onderne ming, welke daarom gevraagd had. Besproken werd de bijzonder slechte toe stand en de nog slechtere vooruitzichten van de metaalindustrie in Nederland. MededeeMng werd gedaan van hetgeen ter kennis van de Commissie is gekomen in zake den aanleg van kunstijsbanen in ons land. Opgemerkt werd, dat door overheidsin stellingen of door ondernemingen waarvan het aandeelenkapitaal geheel, of nagenoeg geheel, in het bezit is van de overheid nog niet altijd die medewerking verlemd werd, welke in deze bijzonder moeilijke omstan digheden voor de vaderlandsche nijverheid zou mogen worden verwacht Nu eens is het een gering prijsverschil, dan weer zijn het redenen van kleinen tech- nischen voorsprong, welke ertoe leiden, dat orders aan de Nederlandsche nijverheid ont gaan. Van een rond 160-tal gevallen, waarin de bemiddeling der commissie was ingeroepen tot het behoud van opdrachten voor d? na tionale industrie, werd melding gemaakt. ROTTERDAM-DORDRECHT SNELVERKEER-TELEFOONLIJNEN. Waarschijnlijk zal reeds zeer binnenkort een aantal snelverkcer-tclefoonlijncn tus- schcn Rotterdam en Dordrecht in gebruik genomen worden. Gelijk bekend, bestaan reeds soortgelijke lijnen tusschcn Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De ingebruikneming is vermoedelijk een kwestie van eenige dagen. Men is thans nog bezig mei het beproeven van de verbindin gen. teneinde zeker te zijn van de goede werking. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad van de deelnemers aan (ie Nederlandsche jaarbeurzen in de meubel afdeeling. In deze vergadering, welke door een zeer groot deel der belangrijkste expo- santen in deze afdeeling bezocht was, zijn de bezwaren onder de oogen gezien, welke verbonden zijn aan het deelnemen van Je meubelbranche aan twee beurzen per jaar. Men was bijna algemeen de meening toe gedaan, dat het houden \an één beurs per iaar voor de afdeeling Meubelen aan fabri kanten zoowel als aan handelaren groote voordeden zou bieden. Na breedvoerige beraadslagingen werd 't voorstel ter tafel gebracht om niet aan de a.s. voorjairsheurs deel te nemen, welke stemming tot resultaat had dat staande de vergadering ongeveer veer'ig der belang rijkste dcelnemens zich contractueel ver plicht hebben om op de a.s. jaarbeurs, af deeling Meubelen, niet te exposeeren, ter wij de medewerking van meerdere firma's, die niet op de vergadering vertegenwoor digd waren, zal worden ingeroepen. Hel lag in de bedoeling der vergadering, wel aan de in September 1933 te houden najaarsbeurs te Utrecht deel te nemen. DE SPEENVARKENSMISERE EEN OPLOSSING GEVONDEN Door B. en W. van Amsterdam is het plan van den heer Vigeveno (directeur der Ther- mochemische fabrieken) omtrent de speen varkens goedgekeurd. Ook in Rotterdam. Den Haag en Utrecht heeft men dezelfde be sluiten genomen, zoodat thans zeker is dat de varkentjes met een bepaalde hoeveelheid reuzel, waarvoor de Crisis-Zuivel-Centrale vrijdom van accijns heeft gegeven aan hoeftige gezinnen zullen worden verstrekt Men heeft plan Maandag 23 Jan. met de uit- deeling te beginnen. Deze week zullen de daarvoor benoodigde bons worden gedrukt en gedistribueerd. Het lijkt ons thans overbodig om de meer dere plannen, die lezers ons aan de hand deden of als Ingezonden stukken wilden geplaatst zien nog nader bekend te ma ken of er plaatsruimte aan te geven. Speenvarkens naar Groningen Het Groningsche crisiscomité heeft beslo ten een proef ie nemen met de speenvar kens. Begin volgende week zullen 100 k 200 van de, eerst voor destructie bestemde var kens in Groningen aankomen, waar zij in overleg met de verschillende organisaties onder de crisisslachtoffers zullen worden verdeeld., De gemeente zal zeer waarschijnlijk de keurloonen laten vallen, terwijl ook de hef fing vanwege de varkenscentrale niet zal worden geheven en de varkens gratis aan het abattoir zullen worden geleverd. Naar het Haagsche Corr. Bureau gemeld wordt zijn 2000 biggen geleverd aan een fir ma in de buurt van Deventer, waar de die ren voor export geslacht zullen worden. PATRIMONIUMS CEW. ORG. ZUID-HOLLAND Zaterdagmiddag heeft Patrimoniums Ge westelijke organisatie-Zuid-Holland in Ge bouw De Eendracht te Rotterdam een zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering gehouden. Het samenzijn werd om 3 uur door den voorzitter, de heer J. Hollander van Den Haag op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna hij onmiddellijk het woord verleende aan den heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die gesproken heeft over: „Het sociale le ven en de Nationalistische stroomingen van onzen tijd". Spr. heeft zoowel Fascisme als Nationaal-Socialisme aan een diepgaande critiek onderworpen, waarbij hij de beginse len waarop deze stroomingen zijn gebaseerd, toetste aan die, gegrond op de Heilige Schrift Daarbij werd uitvoerig geschetst de idee van den Corporatievcn Staat, zooals deze momenteel in Italië is verwerkelijkt, en niet organisch uit het leven is opge grocid, maar kunstmatig van bovenaf aan het leven is opgelegd. Tenslotte wees Spr. op de taak, die Pa'rmonium te vervullen heeft tegen deze revolutionaire stroomingen, die ook 'n ons volk leven hjijkbaar eenige invloed hebben veten te verwerven. Waar wij reeds eerder een uitvoerig verslag van de rede var den heer Schouten opnamen in ors blad. vl'.staan wij thans met deze korte vermelding. Na de pauze is een breede discussie ge volgd waaraan verschillende personen heb ben deelgenomen De zeer goed geslaagde vergadering werd om kwart voor zes op de gebru'ke!., e wijze '"'"indipd.. TEXEL, HET SCHAPENLAND Bijna 60.000 schapen Zooals we reeds meldden heeft met het oog op evcntueele steun aan de schapen houderij door het gansche land een inven tarisatie plaats van de schapenstapel Op Texel, het eiland der Tesselsche schapen bij I uitnemendheid leidde ze tot deze resultaten: I groot aan bedrijven 8217 H.A.. aantal scha pen niet minder dan 39.210. MAATREGELEN VAN DE NED. VARKENSCENTRALE Met ingang: van t5 Jan. a.s. Is het bedrag dat volgens de crlsls-vnrkenswet bU slachting van varkens moet worden betaald, verhoogd van 9 tot 10 cent per kg. geslacht gewicht Tegelijkertijd zal de Ned. Varkenscentrale den richtprijs, door haar betaald voor de aan haar geleverde varkena van een gewicht be neden 125 kg. geslacht of 150 kg. levend ge wicht, veringen van 16 op 14 cent per pond levend gewicht Het zijn de slechte vooruitzichten, welke ten aanrlen van den a/zet van de varkens en het varkensvleesch In het buitenland bestaan, die tot het nemen van deze maatregelen hebben 16 Jan. van spek te geven voor alle spek, heffing Is betaald. Het bedrag v: eiag zal gelUk zUn aan dat der h« Uit Oost-lndie DE SALARISKORTING. BUITENZORG, 14 Jan. (Aneta.) In ver band met de aan alle landsdienaren opge legde verdere salariskorting is ter verla ging van de overheidskosten in het alge meen belang der gemeenschap bij rondschrij ven van de Regeering aan de raden der zelfstandige gemeenschappen verzocht maat regelen te willen treffen om een hiermede overeenstemmende korting tot stand te bren gen op de salarissen van locale ambtenaren. GEVECHT BONDOWOSO, 16 Januari. (Aneta). Gister avond om negen uur heeft in de Missigh aan den Arabischcn kant te Bondovvoso een gevecht plaa s g»had tusschcn de partijen van de Sechen e- de Saiden. Eén persoon werd gedood, drie werden zwaar en elf licht gewond. GEMENGD NIEUW6 HET JOODSCHE WEESHUIS TE LEIDEN 1 EEN OFFICIEELE UITEEN ZETTING INZAKE DE MALVERSATIES Te Amsterdam werd een buitengewone al gemeene ledenvergadering gehouden van het Centraal Israëlitische Wees- en Door gangshuis te Leiden, waar in hoofdzaak werden behandeld de bekende malversaties van den penningmeester van het bestuui van deze instelling. De drukbezochte vergadering werd geleid door Prof. Dr. J L Pa la c he, die er op wijst dat het publiek al spoedig meer wist dan het bestuur van de instelling zelf over de malversaties van den penningmeester. De voorzitter gaf vervolgens een officieele uit eenzetting van de zaak. De heer Viskoper werd in 1919 benoemd tot regent en in 1924 tot penningmeester. Hij had het vertrouw n van het bestuur. Op 10 December j.l. vernam het bestuur uit een ad vertentie dat de huizen van den lieer Vis- koper zouden worden verkocht. Verschillen de conferenties hebben toen plaats gehad. De vraag is daar ook ter sprake gekomen of de heer Viskoper aan de justitie zou word m overgeleverd Op prarti=che gronden is daar toe niet besloten. Na het publiek worden van het gebeurde, is door den officier van Justitie ingegrepen en is de penningmeester •n hechtenis genomen. Onbegrijpelijke nalatigheid. Binnen de perken van de statuten heeft het bestuur zijn plicht gedaan. Bij het op vragen van gedeponeerde waardon was naast de handteekening van den penning- mrestpr ook noodig die van den voorzitter. Er zijn npoit gedeponeerde waarden opge vraagd. Alle stukkon moeten volgens de sta tuten bewaard worden in de brandkast, ge geven worden in open bewaargeving of als onderpand. De stuk kon waren gegeven in open bewaargeving. Na 1925 werd een com missie tot nazien van de rekening van den penningmeester in de Statuten gewijzigd in accountantsonderzoek In 1931 heeft de ac countant Rutten uit Den Haag geadviseerd de balans en rekening over 1930 goed te keuren met de verklaring dat het effecten bezit zich bevond bij een bankinstelling te .Den Haag. Deze accountant was te goeder naam en faam bekend. In December 1932 verklaarde deze accountant dat hij zich niet meer wist te herinneren de effecten te heb ben gezien. In 1932 heeft hij ze niet gezien, maar de heer Viskoper verklaarde dat zij niet te lichten waren zonder hulp van zijn mede-regenten. Onbegrijpelijk Is de nalatigheid van dezen accountant. Het college van regenten meent te mogen constateeren dat aan de statuaire voorschriften is voldaan. Blind vertrouwen. Nadat alles bekend was. is door een an dcre accountant een onderzoek ingesteld Dat onderzoek heeft uitgemaakt dat de boek houding volkomen in orde was. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Leverpoll (Arn hem) vraagt of regenten zich ooit vergewist hebben of hetgeen op papier stond aan wezig was en of regenten ooit gebruik hebben ge maakt van hun bevoegdheid na te gaan of de zaak in orde was. De voorzitter ant woordt dat regenten het nooit hebben ge daan, maar de accountant had dit wel be hooren te doen. Toen bekend werd, aldus de secretaris, dat de perceelen van den heer Viskoper zouden worden verkocht, heeft deze laatste gezegd, dat van ongerustheid geen sprake behoefde te zijn want dat hij zonder tweede hand teekening daar toch niet kon aankomen. Spr. is toen naar de bank gegaan en toen bleek dat er geen bewaargeving was. Doör den heer Levy (Amsterdam) wordt opgemerkt, dat hij vroeger als lid van de commissie tot nazien van de rekening van den penningmeester gezegd heeft, dat dit niet kon gaan in een vloek en een zucht Het accountantskantoor van de heeren Van Dien, Van Urlcn Co. heeft het toen gedaan Later heeft spr. gehoord dat deze firma er niet meer mee belast is en zich wel eens over de behandeling door het bestuur heeft beklaagd. In 1928 heeft de penningmeester zich weer gewend tot dit accountantskantoor. Er zijn toen bezwaren gerezen omdat hel onderzoek zou moeten gaan over de jaren 1926. 1927 en 1928. Toen is de heer Rutten benoemd tot accountant De heer Leverpoll concludeert dat wel nooit geld in open bewaargeving is geweest. Het bestuur had zich daarvan moeten over tuigen. Er is een blind vertrouwen geweest. Spr. geeft het bestuur in overweging een rentelooze leening uit te schrijven. Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd, werd een commissie tot voor bereiding van de statutenwijziging benoemd. Het bestuur krijgt hierna machtiging te doen wat verder gedaan moet worden, wel licht het voeren van cn proces. BRAND In de buurtschap Harbrinkhoek hij Almelo is de woning van H. N. nagenoeg geheel af gebrand. Van hot meubilair kon een gedeelte worden gered. ONDER ZIJN WAGEN GEDOOD Men meldt ons uit Ede: Toen landbouwer B., eenige varkens afgele verd had bij slager J-, aan den Telefoonweg, werd zjjn paard schichtig en sloeg op hol. B. kwam te vallen onder den wagen en bleef zeer ernstig gewond op den weg liggen. Vermoede lijk trof hem ook nog een slag van het paard. Zoo vond men B liggen De ijlings geroepen geneeskundige achtte overbrenging naar 't zie kenhuis noodzake'qk. Door een operatie heeft te Arnhem gepoogd het leven van B. te behouden. Het mocht echter niet baten. Hij is dezelfden dig nog gestorven. R. was ongs- fc'vTd e:- /aren cue ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT DRIE SLACHTOFFERS TWEE DOODEN EN EEN ZWAAR GEWOND Het derde ongeval in een jaar tijd Hedenmorgen ongeveer kwart vooi tien heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden op een onbewaakten overweg tusschen Houten en Schalkwijk, waar bij twee mannen werden gedood, terwijl er één zeer ernstig werd gewond. Toen wij per auto aankwamen in het lan deltjk gebied tusschen Houten en Schalkwijk waar zich het treurspel zoo kort geleden iiatl afgespeeld, zagen wij terzijde van den inbewaakten overweg de geheel vernielde vrachtauto op den berin naast den spoorweg .ggen. De burgemeester van Houten, de heer V. R. Los, was ter plaatse en leidde het on derzoek dat was aangevangen Het spoorwegpersoneel was druk bezig om Je overblijfselen van de auto weg te ruiinën De ontzoltende knecht waarmee de trein tegen de vrachtauto was opgereden, viel af te leiden uit het feit, dat de vrachtauto was weggechoycn door den locomotief tot over de spoorbaan heen, om aan den anderen kant versplinterd en in elkaar gedrukt te worden neergesmeten. Stukken hout van de auto waren over bet ijs. dat zich in Je sloot bevond, heen, op hel land terecht ge komen. Een der wielen lag meters ver van de plaats van het ongeval verwijderd. In de cabine van de auto, een chevrolet-truck, hadden zich drie mannen bevonden. De bakker-expediteur De Groot, uit Ameide, met zijn twee zoons, de veder ongeveer 6G jaar oud. de zoons ongeveer 30 jaar oud. Vader en zoon hadden zich vanmorgen vroeg op weg begeven van Ameide naar de streek tusschen Houten cn Schalkwijk, om daar leen te paan Iaden, welke men noodig had voor de manden-industrie te Ameide. Bij den onbewaakten overweg aangeko men, stopte men den wagen en wachtten de inzittenden den trein af, die uit de rich ting Utrecht kwam en die in het gezich* Nadat deze trein gepasseerd was reed de auto langzaam op, maar van den anderen kant naderde toen op den spoorweg de trein uit Boxtel in volle vaart en daardoor werd de auto gegrepen met het reeds vermelde treurige gevolg' De vader en een van de zoons werden op slag gedood. De tweede zoon werd zwaar gewond opgenomen, nadat hij eerst met veel moeite uit de wrakstukken van den wagen was bevrijd. Nadat hem voorloopig genees kundige hulp was verleend, is de man naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat de machinist van den trein, waarmee het ongeval plaats vond, de voorgcschre%en signalen heeft gegeven, de trein heeft dus gefloten, maar waarschijnlijk is de be stuurder van de auto er niet op verdacht geweest dat zoo kort nadat een trein was gepasseerd, van den anderen kant ook een trein zou aankomen. De auto reed zeer langzaam op den overweg en werd midden in door den trein gegrepen. Nadat wij op de piaats van het schrikke lijk ongeluk waren aangekomen, arriveerde er ook de burgemeester van Schalkwijk, de heer ten Dolder. Deze was op reis met zijn vrouw, maar werd gewaarschuwd en on derbrak toen zijn reis. om zich persoonlijk op de hoogte te gaan stellen van de toe dracht van het ongeval. De overweg bevindt zich precies op de grens van de gemeente Houten en Schalk wijk. De grens wordt bevormd door de grep pel naast het landweggetje waarin de on bewaakte overweg zich bevindt. De vracht auto werd gegrepen op het gebied van Schalkwijk, meegesleurd en op Houtens grondgebied neergesmeten, zoodat de bur gemeesters van beide gemeenten het onder zoek in handen hebben. De burgemeester van Houten deelde ons mede, dat dit het derde zware ongeval is in den loop van één jaar, dat zich op onbe waakte overwegen in deze omgeving voor doet „Wij zijn specialiteit in ernstige ongelukken op onbewaakte overwegen", zoo zeide deze magistraat ons eenigszins bitter. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Ingediencf is een wetsontwerp betreffen de de regeling van de invoer van manufao (Rlz t) Gister zijn in Lfppe verkiezingen gehou den voor de landdag. De uitslag heeft winst gebracht voor de nationaal-socialisten en de socialisten. VERSLAG KLEINE WELVAART COMMISSIE TOENEMENDE ACHTERUITGANG. BATAVIA, 13 Jan. (Aneta.) In het verslag van den secretaris van de kleine Welvaarts commissie over October wordt geconstateerd dat de algemeene stemming bleef teruggaan De uitvoer bedroeg in de eerste tien maan den 7.150.S00 ton met oen waarde van f 491.500.000.— tegen In dezelfde periode van 1931 6.757.100 tons ter waarde van f 697.000.000.—, hetgeen derhalve een stij ging in gewicht met 6 en een daling in de waarde van 29 procent beteekent Opvallend is de stijging van den export van bevolkingsrubber niettegenstaande de prijsdaling. Sedert Juli nam het gewicht van den uit voer voortdurend toe. 'De invoer verminderde naar de hoeveel heid met 23 procent, naar de waarde met 27 procent Het indexcijfer van de voedingskosten voor een Europeesch gezin steeg van 118 op 119. De constantheid van dit indexcijfer sedert Juli j.l. is opvallend, terwijl daaren tegen het indexcijfer ven de voedingskosten voor een Inlandsch gezin nog immer bleef dalen. De voedseltoestand op Java en Madoora ls gunstig, evenals in de Buitengewesten. De arbeidsmarkt vertoont een verderen achteruitgang. De uitkeeringen van de steun- comité's stijgen in een snel tempo, zoodat in 1933 nieuwe overheidsmaatregelen noodig worden geacht. Een cnquct„, ingesteld door het Kon. In stituut van Ingenieurs bracht aan hel licht dat in Ned.-Indië 57 wcklooze ingenieurs aanwezig zijn. Van da 4700 man. welke W| de suikerin dustrie op v,sterkt* rUz.i&m waren, De strijd tusschen Japan (b!z 3) Dominé Budding en zijn collega's, door H. AL Weasels. (blz. 5) Statistiek der Geref. Kerken III (slot) (biz. 7) In den afgeloopen nacht is het variété- (blz. 8) De Internationale Studentenconferentie te Edinburgh IV (Slot). Bij Za nd voort is een Spaansch stoom schip san de grond geweest en weer vlot gekomen. bleven in de huidige situatie 2500 over. Opvallend is het tot dusver gering aan» bod van werkelijk goede werkkrachten. Het aantal ondersteunden per 1 Januari 1932 bedroeg 731 en per 1 November 1932 2117, hetgeen resp. f17.944 en f 49.645 aa-A uitkeeringen vorderde. DE MOORD TE HOENSBROEK NADERE BIJZONDERHEDEN Over dezen afschuwelqken moord meldt de Umb. Koerier nog de volgende bijzonderheden. Bij de familie Rutten in de ZandstTaat to Hoensbroek was een.ge dagen thuis de 23- jarige Anna Kr. uit Kerkrade, die gescheiden leeft van haar man en moeder is van een kindje. Tijdens haar verblijf te Hoensbroek, en ook reeds daarvoor keeg de vrouw herhaaldelijk bezoek van zekeren Jan Sch., een 25-jarigen jongeman uit Sittard die als vechtersbaas be kend staat. De dader, die vermoedde, dat zijn vriend, die ook in Hoensbroek was, een medeminnaar van de jonge vrouw was, was met dezen vriend gaan wandelen en had cndcrweg een aantal glazen bier gedronken. Toen beiden weer in de Zandstraat terug kwamen troffen rij daar bij de woning van Rutten de 23-jarige Anna Kr. Na een korte woordenwisseling zag de vriend, dat Sch. een mes trok en daarmee naar de vrouw stak. De vriend nam de vlucht om zelf de tweede ste> k te kunnen ontgaan, waar na Anna de keuker achter de woning binnen vluchtte, nagezet door den woedenden Sch. In dit keukentje heeft zich een vreeselyke veebt- partg afgespeeld. Sch. heeft de vrouw met het mes bqna geheel den hals afgesneden. Nadat het in de keuken één groot bloedbad was ge worden is hy vertrokken. Vóórdat de politie in de woning kwam waa de onverlaat nog eens de keuken komen bin nenstormen eii had onder het uitroepen vans „Anna het is je eigen schuld!" de stervend* vrouw hevig geschopt en getrapt. Terwyl de politie met een dokter het slacht offer behandelde werd er plotseling weer a«i de keukendeur gestompt. De inspecteur van politie opende de deur en voor hem stond Sch. Wat kom je doen? vroeg de inspecteur. Nog even haar goeden dag zeggen, was het antwoord. Hierna werd de man gegrepen en naar het bureau overgebracht. Onderweg bekende htf volledig. Terwyl de man werd overgebracht naar het bureau, stierf in het kleine keukentje aan de Zandstraat, terwyl de geheele familie Rutten wezenloos erhy om de tafel zat geschaard het jeugdige slachtoffer van dezen wreedaardige» moordaanslag. Tot laat in den avond duurde het onderzoek voort. WAPENSMOKKELARIJ Naar wy vernemen heeft de Centrale Kecher- che te Amsterdam op de Oude Waal twee man nen aangehouden, die een kist vervoerden, waarin 50 brownings en ruim 1000 patronen verpakt waren Y\ apens en patronen werden in b?slag genomen: tegen de mannen is proces-ver baal opgemaakt Waar dit gevaarlijk materiaal vandaan kwam, konden of wilden de mannen niet opgeven, evenmin ais de bestelling. Het vermoeden bestaat echter dat het naar Duitsch- land vervoerd zou worden. INBREKERS GEARRESTEERD Het is de recherche te Leeuwarden gelukt de daders te arresteeren van de inbraak Jn het kantoor van de firma A. Krammer aan den Har inger Trekweg te Leeuwarden, waar de brand kast werd geforceerd en verschillende voorwer pen worden ontvreemd. Het Weken te zyn da 18-jarig» smid E. P. en de 18-jarige loodgieter J. W., die een bekent-nis hebben afgelegd. Ztf bleken ook schuldig te ziin aai een inbraak, die korten tijd geleden aan de Biltschestraat t# Leeuwarden is gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1