ZATERDAG 14 JANUARI 193: EERSTt£ BLAD PAG. 2 1 BUITENLAND DE VEERTIG-URENWEEK een rede van serrarens De Nederlanösche a rbeidersaf ge vaardigde Serrarens (lid van de Eerste Kamer) heeft gisteren op de voorbereidende conferentie ter bekorting van den arbeidstijd te Genèvf het woord gevoerd. Hij wees op de vermeerderde voortbrengst sinds den wereldoorlog, die de koopkracht der bevolking overtreft. Wanneer men de geschiedenis niet wil trachten terug te draaien en de nieuwe machines enz. ver nietigen, blijft niets anders over dan ver meerdering van de koopkracht. Werklooos- heid verzwakt de koopkracht. Men moet dus de werkloozen weer het industrie-lever doen binnentreden en wel op zoodanig- wijze, dot de koopkracht der thans arbei denden niet wordt verzwakt, dus: totaal hooger loon-ui keering dan thans aan loon plus werkloosheidsuitkeering wordt uitbe taald. De vermeerdering der productiekosten die daarvan het gevolg zal zijn heeft niets af schrikwekkends. Naar v eler deskundig oor- dele moet juist een stijging van 't wereld- peil der prijzen worden nagestreefd. Het doel van de te sluiten conventie moet, naar het oordeel van den heer Serrarens zijn de zoo spoedig mogelijke invoering van de 40-urige arbeidsweek in de nijverheid. Hij zou het niet raadzaam vinden de con- venlie ook voor den landbouw en den han del te doen gelden, daar dit te groote ver traging zou veroorzaken. Hij zou het even min aanbevelenswaard achten, in de con ventie zelf bepalingen over het loon op te nemen, ofschorai hij op het standpunt staat, dat de verkorting niet tot loondaling mag leiden. Bepalingen omtrent het loon zijn echter voor een conventie niet doelmatig, omdat iedere controle hierop onmogelijk is. Do conventie zou verder zoo soepel moe ten zijn, dat de verschillende landen vrij heid van keuze zouden hebben ten aanzien van het stelsel van toepassing der 40-urige arbeidsweek. t Een duur van drie jaren voor de couven- tie zou Serrarens reeds een belangrijke stap vooruit achten. Reeds in 1931 had hij zet'l op een dergelijke crisis-conventie aange drongen. Verder zouden speciale conventies voor bijzondere takken van nijverheid, zooals de textiel-industrie en de mijnen, gewenscht zijn, waarin een nog grootere verkorting van den arbeidstijd zou worden overeenge komen. Serrarens sloot zich aan bij de waarschu wing van Jouhaux tegen cle ernstige revo lutie-gevaren die uit de werkloosheid van 30 millioen menschen voortspruiten. Hij herhaalde, dat de regeeringen zich niet met een of ander lapmiddel zouden tevreden stellen, doch alle krachten zouden aanwenden om den toestand te verbeteren. In naam van de internationale federatie Van christelijke vak vereeni gingen en in vol le overeenstemming met" de arbeiders van andere politieke richtingen, richtte Serra rens een dringend beroep tot de regeerin- gen, om de oplossing van het vraagstuk der werkloosheid met moed aan te p?kken en met vastberadenheid door te zetten. Verder helbben weer eenige werkgevers vertegenwoordigers het sluiten van een con ventie over een 40-urige arbeidsweek bestre den en heeft een aantal arbeidersgedele- geerden fhet ervoor opgenomen. Hef is het plan van de regeeringen van Duitschland. Frankrijk en Italië, om een ge meenschappelijke resolutie bij de sluiting der algemeene beraadslagingen in Ie die nen, waarin gezegd zal worden, d^t de in voering van de 40-urige arbeidsweek tot vermindering der werkloosheid zou kunnen bijdragen, mits daardoor het levenspeil der arbeidersklasse niet zou worden verlaagd. De conferentie zou tevens worden uitge- noodigd, de kwestie in verdere studie ?e nemen, vooral lot bepaling van de techni sche zijde van bet onderwerp. Resolutie van de arbeidersgroep Ook de arbeidersgroep heeft een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat' de besprekingen van het ontwerp-conventie op den grondslag zullen moeten geschieden, dat de week- en maandloonen der arbeiders ïiiet zullen worden verminderd tengevolge Van een verkorting van den arbeidstijd. De officieele Franscbe gedelegeerde op de bijzondere internationale arbeidsconferentie te Genève, Piqucnard, is op verzoek van den secretaris van het Fransche vakverbond, Jouhaux, naar Parijs teruggekeerd ter be spreking van het te Genève ingenomen standpunt. de atlantique in brand gestoken? De „Journal des Débats" publiceert een telegram uit Bordeaux waarin wordt mede gedeeld dat de commissie, die belast is met het onderzoek naar de oorzaak van den „Atlantique" jb ad, vernomen heeft, da! 's Maandags vóó. het vertrek van het schip van Pauillac naar Havre een taxi-chauffeur een individu van Bo-deaux naar Pauillac heeft vervoerd en dat deze persoon in het be zit was van een pak. Met dit pak heeft hij zich aan boord van de „Atlantique" begeven en twintig minuten later is hij zonder het pak, teruggekeerd. Op zich zei f zou deze geschiedenis niet veel te beduiden hebben maar het. is intusschen óók beken-' geworden, dat 's anderen daags De Bourayne adminis'rateur van den ma rine-chef ,een anoniemen brief ontving, waar in werd medegedeeld, dat de „Atlantique"' op weg naar Havre in brand zou Vliegen. ROUWDIENST VOOR COOLIDGE TE LONDEN. In de St. Margarets Westminster is Don derdag j.l. een rouwdienst voor den Aineri- kaansrhen ex-president Coolidge gehouden! Sir John Simon was aanwezig met de ge zanten van de Ver. Staten, Japan en Argen tinië. DE PETROLEUMWINNING IN DE SOVJET UNIE. Het Russische Volkscommissariaat voor de zware industrie publiceert cijfers over de petroleumproductie in het jaar 1931. Deze bedroeg 21.397.000 ton tegenover 13.433.001) ton in 1928. De verwerking van ruwe naphta bedroeg meer dan 20 millioen ton, terwijl in het eerste jaar van het Vijfjarenplan slechts 05 procent vjin de ruwe aardolie verwerkt Werd. Vooral de benzineproductie is aanzien lijk toegenomen. JAPAN EN CHINA TELLE GEVECHTEN Uit Pciping wordt gemeld: Tusschen de oprukkende Japansche troe pen en de Chineesclie verdedigers zijn gis teren hevige gevechten" gevoerd om liet bezit van den pas van TsjoeMcn-Koo. Beide partijen beweren thans in het bezit van dit belangrijke strategische punt te zijn. In werkelijkheid schijnen de Japanners het noordelijke deel van den pas reeds te heb ben bezet, terwijl de Chineezen het zuidelijk gedeelte nog in hun bezit hebben. De Chineesche pers meldt, dat de krijgs verrichtingen ten zeerste belemmerd wor den en gisteren op sommige plaatsen reeds geheel moesten worden gestaakt tengevolge van de zeer strenge vorst. Bij Shan Hai Kwan zijn de Chineesche stellingen weer met Japansche bommen be strooid. Amerikaansch protest te Tokio. De Amcrikaansche gezant te Tokio heeft namens zijn regeering geprotesteerd tegen do daden van Japan en Noord-China, waar door de Amerikaansche belangen in hooge mate waren geschaad. De verontrustheid van de Britsch? open bare meening ten aanzien van de recente gebeurtenissen in het Verre Oosten wordt weerspiegeld in een schrijven, dat de hand- teekeningen draagt o.a. van de bisschoppen Bradford, Ripon en Salisbury, Sir Arthur Salter, Prof. Murray, Wicham Steed eri andere bekende persoonlijkheden. In dit schrijven wordt nadruk gelegd op de plich ten van de Volkenbond tegenover Japan. De „Times" wijt een hoofdartikel ann Mandsjoerije en schrijft, dat de wereld hoopt, dat het conflict gelocaliseerd zal blij ven buiten het eigenlijke China, Japan heeft maling Volkenbond. In een interview met Reuter heeft de Japansche minister van oorlog, generaal Sadao Araki, verklaard, dat de houding van den volkenbond van geen invloed zal zijn op den toestand in Mandsjoerije. HOOVERS VETO OVER DE PHILIPPIJNEN In het congres te Washington is Vrijdag het veto van president Hoover tegen de voorstellen inzake de onafhankelijkheid der Philinpijnen voorgelezen. Hoover motiveert zijn standpunt met er op te wijzen dat de Phiippijnen binnen tien jaren economisch nog niet rijp zullen zijn, dat zij door een uit het Verre Oosten moge lijk dreigende invasie in gevaar kunnen ko men en dat het jegens de wereld onverant woord is, bij de reeds in gevaar gebrachte civilisatie nog nieuwe onzekerheid te voegen 'Het Huis van Afgevaardigden heeft met 274.tegen 94 stemmen Hoovers veto met be trekking tot de voorstellen inzake het toe kennen van onafhankelijkheid aan de Phi lippijnen over tien jaar van de hand gewe- ;n. De Senaat zal zich thans uitspreken, doch het wordt twijfelachtig geacht dat deze do tweederde meerderheid zal verwerven, welke noodig is om, gelijk in het geval van het Huis, het presidentieel veto terzijde te kun nen leggen. HET VERDRAG VAN OSLO. Finland treedt toe. De Finsche bladen melden dat Noorwegen, Zweden, Nederland en België hun goedkeu ring hebben gehecht aan de toetreding van Finland tot de conventie van Oslo. Slechts Denemarken heeft nog niet geantwoord hoe wel het Finsche verzoek om tot de conven tie te mogen toetreden reeds twee maanden geleden is ingediend. „Hufvudstads Bladet" meent hieruit te mogen concludeeren, dat Denemarken zich tegen het opnemen van Finland in de con ditie verzet. Het standpunt van de oude en de nieuwe regeering ten aan zien van de buitenl. politiek Staatssecretaris Stimson is te Washington teruggekeerd. Naar Reuter meldt heeft hij aan de journalisten verklaard, dat hij een zeer interessant onderhoud met Roosevelt gevoerd heeft cn dat zes uur heeft geduurd Van hetgeen besproken is kon hij natuur lijk niets mededcelen. Democratische afge vaardigden. die tot den vriendenkring van den nieuwen president behooren, geven de meening te kennen, dat er tusschen de hub dige en de a.s. regcering, wat de grond trekken betreft, overeenstemming bestaat, doch dat zij de vraagstukken van buitcn- landsche politiek verschillend wenschcn te behandelen, al streven zij hetzelfde doel na. Alleen wat de manier van optreden betreft, mag men van de nieuwe regeering zekere wijzigingen verwachten. Amerika veroor deelt het optreden van Japan, dat eerst ge daan heeft of het alleen tegen China optrad om hot streven naar zelfstandigheid van Mantsjoerije te steunen, doch dat vervol gens openlijk tot verovering van oud- Chineesch gebied is overgegaan. Inzake dc mandaten komt liet standpunt van Roose velt met dat van Stimson en andere repu blikeinen overeen. Amerika heeft de gealli eerden geholpen den oorlog te winnen en mag daaraan liet recht ontleenen mee te praten over het lot der koloniën. Roosevelt komt evenals Hoover op voor een gepaste ontwapening. Amerika heeft zijn vloot tot dusver een heel eind beneden de sterkte ge houden, die het op grond van de overeen komst van Londen hebben mocht De nieuwgekozen president Roosevelt ver klaarde zich accoord met het standpunt van Hoover om onder bepaalde omstandigheden uitvoer van wapenen uit de Vereen Staten te verbieden en daardoor mede te werken aan de handhaving van den vrede. TRANS-SIBERISCHE LUCHTLIJN. De volgende maand zal een Russisch vlieg tuig. voorzien van eon motor van Russische constructie, een vlucht maken van 14000 mijl an Moskou naar Potropawlowsk, in Ooste lijk Siberië. Het duel van deze vlucht is, de voorwaar den te onderzoeken, waaronder een geregel de trans-Siberische vliegdienst mogelijk is. Dozo experimenteele vlucht wordt uitge voerd onder toezicht van het bestuur der burgerlijke luchtvaart. STRASSER VICE-KANSELIER? bespreking tusschen sleicher en hugenberg Tusschen Hugenberg, den leider der Duitsch-nationalen en Rijkskanselier Von Schleicher heeft een bespreking plaats ge had, waartoe het initiatief is uitgegaan van laatstgenoemde. In Berlijnsche politieke kringen heeft het feit van deze conferentie opzien gebaard. Welke betoekenis het onder houd heeft is onzeker, daar van beide kan ten een streng stilzwijgen wordt bewaard. De „Targliche Rundschau" is van meening dat het conflict dat de Landbond de reorga nisatie van het kabinet von Schleicher op den voorgrond heeft geplaatst. Zij zal waar schijnlijk na het bijeenkomen van den Rijks dag op 24 Januari acuut worden. Een vulling van het kabinet met Stegerwald, Gregor Strasser, persoonlijkheden uit de N.S.D.A.F., de Stahlhelm en de nationale rechterzijde schijnt in aanmerking to komen Bij de besprekingen van den Rijkskanselier wordt vooral ook, aldus dit blad, de kwestie d'er, reorganisatie van dit kabinet besproken. Men acht het waarschijnlijk dat Gregor Strasser deel zal uitmaken van het kabinet, waarschijnlijk als vice-kanselier en Rijks commissaris in Pruisen. De „Deutsche Zeitung" merkt op, dat het op zich nemen van een ministerie, vereenigd uit het ministerie voor economische zaken, en van crisiszaken door Hugenberg afhanke lijk is van principieele voorwaarden, tot in williging waarvan von Schleicher tot dus ver nog geen' aanstalten heeft gemaakt. de financieele moeilijk heden in frankrijk Protesteerenden bij Bonconr en Chcrou. Minister-president Paul Boncour verklaar de Vrijdag, dat d- houding van het kartel \an ambtenaren in geen enkel opzicht wij ziging aanbrengt in den wil der regcering lol financieel liprstel, in samenwerking^met óe belanghebbende organisaties. Boncour heeft geconfereerd met Leon Blum om het hoofd van een delegatie der socialistische Kamerfractie. De socialisten eischcn dat de regeering haar plannen zoo snoedig mogelijk zal bekend maken, opdat zij hierop amendementen zullen kunnen in dienen en tegenvoorstellen zullen kunnen uitwerken. Blum deelde den premier voorts mede dat de socialisten niet zullen stemmen voor de door de regeering geëischte dringende be raadslaging. Aangezien hiervoor twee derde meerderheid vereischt wordt, heeft Paul Roucour reeds besloten af te zien van het stellen van de vertrouwenskwestie. De minister van Financiën, Chéron, heeft een delegatie van oud-strijders ontvangen, die protesteerde tegen het voornemen der re geering de uitkeeringen aan oud-strijders te 'verlagen. F.en delegatie van den handeldrijvenden middenstand„heeft eveneens een bezoek aan Chéron gebracht en hem verzocht af te zien van de verhooging der omzetbelasting en de door den minister van financiën aangekon- digdie 10 pet. verhooging der belasting voor die belastingbetalers terug te nemen, die hun betalingsverplichtingen niet voo^ 1- Fe* bruari zijn nagekomen. De delegatie v~-te- genwoorcligt 400.000 kleinhandelaren. DE ONLUSTEN IN SPANJE Naar de bladen uit Medina Sidonia, pro vincie Cadix, melden, is 't bij Casas Viejas opnieuw tot botsingen gekomen tusschen opstandelingen en politie. De plaats zelf is thans geheel door de gendarmerie bezet, die met een vijftig tal mitrailleuzes de orde tracht te handha ven. De gendarmerie heeft trouwens nog versterking gevraagd', wijl ze tot een nieuw offensief tegen de rebellen wil overgaan, die zicji in het gebergte hebben terugge trokken. Ook elders in Spanje is gisternacht dap per gevochten. Te Granada werd een bom geworpen, die echter geen schade van beteekenis aan richtte. In Valencia, niet ver van het station, wer den dc rails opgebroken en te Vallacas, een voorstadje van Madrid, hebben de anarchis ten getracht, een kerk in brand te steken. De politie heeft te Cordova een geheime vergadering van syndicalisten overvallen en zestien personen gearresteerd. Een onbekende loste een schot op de poli tie, waardoor oen agent gewond werd. De gouverneur-generaal van de provincie Cadix verklaart intusschen, dat de rust over al hersteld is. DE VAL DER GRIEKSCHE REGEERING. Onder het voorwendsel van afkeuring van de militaire maatregelen die de regeering had genomen, heelt de partij van oud-minis ter-president Venizelos de regeering Tsalda- ■is haar vertrouwen ontzegd. Venizelos stond uiterst wantrouwend tegenover den minis ter van oorlog en den minister van marine, aangezien 'hij vreesde dat deze beide minis ters de dictatuur voorbereidden. Na een langdurige zitting, die gistermiddag te vijf uur begon cn tot vanmorgen vier uur duur de, kwam de beslissing, terwijl overvulde tribunes met belangstelling tot het laatste cogenblik de uitslag van de stemming af- achtten.' Met 109 tegen 91 stemmen sprak de Griek- sche Kamer zich tegen het kabinet-Tsaldaris uit Minister-president Tsaldaris heeft presi dent Zaimis het ontslag van het geheelo kabinet aangeboden. De kabinetsformatie kan groote moeilijk heden opleveren wanneer Tsaldaris een coa- litie-regcering afwijst. Hij zal waarschijnlijk coalitie weigeren en de regeering over dragen aan een kabinet, gevormd door de huidige oppositie-partijen met Venizelos, Kaphandaris en Papanastasioe. Vijl zwaar gewonden. Een ernstig ongeluk geschiedde Donder dag te Villers-Bretonneus in de nabijheid van Amiens. Tuinarbeiders, die in een park an een oud kasteel aan het werk waren, hadden hout en takken op een hoop gelegd en staken deze in brand. Vijf arbeiders, die hun middagmaal wilden gaan gebruiken schaarden zich om het vuur, toen plotseling een explosie volgde en alle vijf arbeiders zwaar gewond bleven liggen. Uit het onder zoek bleek, dat juist op de plaats, waar het houtvuur gestookt was, een nog uit den we reldoorlog stammende niet ontplofte granaat den grond was gedrongen, die thans door dc hitte van het vuur tot ontsteking kwam. j De vijf slachtoffers zijn* naar een zieken-1 huis overgebracht, waar men voor het be-1 houd van het leven van drie hunner vreest. I roosevelt en de schulden regeling HET HOOFDARGUMENT TEGEN KWIJTSCHELDING In politieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de tijd welke be schikbaar is tusschen de ambtsaanvaarding van Roosevelt en den datum, waarop de volgende schuldentermijn vervalt, niet vol doende zal zijn om het vraagstuk der schul den te regelen. Men meent derhalve, dat Roosevelt ver plicht zal zijn, uitstel van dc betalingen tot het volgende jaar Maart te verleenen. Het hoofdargument tegen regeling van de schuld is gelegen in den toestand van den Amerikaanschen lanïïbouw. die zelf drin gend hulp noodig heeft. De boeren zouden het als een onrecht beschouwen, indien de regeering de buitenlandsche schuld kwijt schuldt, terwijl de bevolking zelf nood lijdt. Daarom wordt een inflatie van den dollar verlangd, waardoor de schulden van de boeren en de door hen te betalen rente zouden verminderen. Indien do senaat voor een desbetreffende regeling te vinden is, zal het voornaamste argument tegen de regeling van do buiten landsche schuld vervallen zijn. de „sachalin" in brand Volgens een door het radiostation Hok kaido opgevangen draadloos bericht, is de Sovjet-stoomboot „Sachalin" welke zich in de zee van Ochotsk in nood bevindt, in brand geraakt Een ander Russisch stoom schip, waarvan,de naam nog niet bekend is, is reeds op weg naar de plaats van de ramp, padat het Russische station Nokolajewsk eveneens SOS-seinen had opgevangen. Zoo als bekend, bevinden zich aan boord van de „Sachalin" 254 personen, voor het imeeren- deel Russen. HITLER SPREEKT VERZINSELEN TEGEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat naar het persbureau van de Nationaal-Socialistische Arbeiderspartij mededeelt, Hitier de volgen de verklaring heeft afgelegd: „De pers, welke de rijksregeering na staat, heeft in de jongste dagen systematisch een stroom van onware beweringen omtrent de N.S.D.A.P. en mijn persoon openbaar ge maakt Zoo wordt o. a. beweerd dat in de N.S.D.A.P. de loopende partij-inkomsten de loopende uitgaven niet dekken; dat ook de West-Duitsche industrieelen een bemidde lingspoging tusschen den voormaligen rijks kanselier, Von Papen, en mij hebben onder nomen; dat ik bereid zou zijn politieke eischen der industrieelen tegen geld te aan vaarden; dat ik tracht van de regeering geld te krijgen tegen de verplichting het kabinet Von Schleicher te dulden; dat ik van een Zweedschen bankier met den Joodschon naam Marcus Wallenberg een crediet van vier millioen mark voor mij, d. w. z. voor de N.S.D.A.P., zou hebben opgenomen, het welk mij tegen politieke belofte ter beschik king zou zijn gesteld. Al deze beweringen zijn van begin tot eind i. Hitier." DE BOYCOT TEGEN JAPAN. SHANGHAI, 14 Januari. Dc Chineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai heeft gisteren een rondschrijven gericht aan alle commercieele en industrieele organisaties, waarin wordt gewezen op den feitelijken oorlogstoestand waarin China tegenovi Japan verkeert en waarin met nadruk het toepassen van de economische boycot wordt gepropageerd als een van de meest doel treffende wapenen waarover Chinè tegen over Japan beschikt. NANKING, 14 Januari. De centrale Chi neesche regeering heeft zich met een morandum gewend tot de regeeringen de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, België, Spanje en Nederland. In dit memo randum wordt het standpunt van China t. a. v. het conflict om Sjan Hai Kwan uit eengezet en wordt geprotesteert tegen «le Japansche actie. Er wordt op gewezen, dat de Japansche opmarsch niet in overeenstem ming is te brengen met de Boxer-overeen komst van 1901, zcodat China de verant woordelijkheid moet afwijzen en zich liet recht van militair verzet tegen den Japan- ■"-hen aanval voorbehoud. BERLIJN, 14 Januari. Gisteren is plotse ling in Noord-Duitschland strenge koude op getreden. Te Berlijn daalde do temperatuur vannacht tot 10 gr. onder nul. HET ROEMEENSCHE KABINET BOEKAREST, 14 Januari. De nieuwe Roe- meensche regeering zal nog in den loop van Zaterdagochtend worden gevormd. Het schijnt vast tc staan dat Titulescu minister van buitenlandshce zaken wordt. Overigens keeren alle afgetreden ministers met uit zondering van Manioe en Michalake in het nieuwe kabinet terug. Weerbericht. Uit Oost-lndie 400.000 schade. Een der mooiste kerken van de Canadee- sche hoofdstad Montreal, de St. Louis de France, is door een enormen brand geheel verwoest. De materieele schade bedraagt ruim S 400.000. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Tal van kostbare schil dcrijen en reliquien, w.o. een buitengewoon kostbare van koning Lodewijk IX van Frankrijk werden vernield. Ongeveer kleine in de buurt van de kerk gelegen wo ningen werden bij den brand licht bescha digd. GROOTE BRAND TE KHARPOET De oude Koerdische stad Kharpoet is Vrij dag door een geweldige brand geteisterd Twee moskeeën en honderden houten win kels werden een prooi der vlammen, SPOORWEGONGELUK IN IOWA In de buurt van Knoxville (Iowa) heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. ~.'wee personentreinen kwamen in volle aart met elkander in botsing. Uit hot puin werden 4 dooden en 23 gewonden geborgen. DE MADRILEENSCHE POLITIE DREIGT MET ONTSLAGNAME TJit Madrid wordt gemeld: Ongeveer 1500 politicmannen hier ter stede bijna de helft van de geheele politiemacht dreigen hun ontslag te zullen indienen, als gevolg an een door de regeering afgekondigd de creet, waarhij het aan de politiemannen ver boden wordt in hun vrijen tijd tegen beta ling andere werkzaamheden te verrichten. BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET BULGAARSCHE HOF. Koningin Ioanna van Bulgarije heeft Vrij dag voormiddag het leven geschonken aan een dochter. VECHTPARTIJ TUSSCHEN NAZIS. De politie te Neurenberg deelt mede. dut Donderdagavond een vechtpartij ontstond tusschen twee groepen nazis, aanhangers van Streicher en aanhangers van Stegmann. Eenigen hunner werden ingerekend. DE FRANSCHE OCEAANVLIEGTOCHT. Het Fransche vliegtuig Are en Ciel, flat te Port Etienne een noodlanding moest maken, omdat de olieleiding lekte, is gistermorgen kort na 11 uur weer gestart en in de rich ting van Dakar verder gevlogen. Om 2 40 uur is het te St. Louis Vin Senegal geland. De vliegers waren van plan om vannacht om drie uur voor de vlucht naar Zuid-Amc- rika te starten. ZIJN VROUW VERMOORD OMDAT ZIJ EEN SLECHTE HUISHOUDSTER WAS. Te Marshall in don staat Illinois stond >n jonge leeraar, Herbert Moore terecht wegens moord op zijn vrouw in Augustus j.l, Hij verklaarde dat zijn vrouw hem altijd ge teerd had door de rommelige wijze, waar op zij het huishouden voerde. De keuken stond altijd vol met vuile borden en het echtpaar had herhaaldelijk ruzie over het huishouden. Tijdens een van deze ruzies had Moore toen zijn vrouw gedood. DOODENDE HAGEL. Uit East London in de Kaapkolonie wordt geseind: In het Keishamahoek-district zijn tijdens een hevigeil storm zeer groot* hagel1 korrels gevallen, waardoor een kind werd gedood cn een ander kind bewusteloos werd neergeworpen, terwijl een- man ernstige ver wondingen aan het hoofd opliep. Op het land werden schapen, varkens en andere dieren door de hage'korrcls zwaar gewond, terwijl aan den oogst groote schade werd toegebracht. de indische financien SALARISHERZIENING IN OCT. GEREED In het rapport van de tweede begrootings- commissie wordt nog verklaard: „Bij de bepaling van do toelaatbaarheid en de mate van verschil dat tusschen de ontvangsten en de uitgaven van den lande gezien de bespande verhoudingen mag blijven be staan, is de commissie, wijl het. onmiddel lijk aansturen op een sluitende begrooting tot al te groote schokken aanleiding zot geven, tenslotte te rade gegaan, dat h,"' verantwoord moet worden geacht, dat nood gedwongen tusschen de uitgaven en de in komsten van den Lande een voorloopig ver schil mag worden gelaten, gelijk aan het bedrag waarmede 's Lands vaste schuld jaarlijks wordt afgelost. Voor den staat van 's Lands Financiën zou deze gedragslijn een gelijk resultaat op leveren als waarmede de aflossing van schuld voorloopig werd nagelaten. De nieuwe salariskorting levert f 16. mil lioen in plaats van f 21 millioen op. De salarisherziening zal in October in plaats van medio dit jaar gereed zijn. DE SCHULD VAN INDIE BATAVIA, 13 Jan. (Aneta). Ten aanzien van de schuld van den Lande merkt het rapport van de Tweede Begrootingscom- missie op dat der totale schuld per ultimo '29 ƒ1.028.000.000.- bedroeg, n.L 9S2.000.000,- vaste en 46.000.000— vlottende schuld. De toestand per 17 September 1932 was: 1.115.000.000,— vaste en 314.000.000,— vlottende schuld. Op grond van de nu bekende gegevens wordt verwacht, dat na verrekening der ver der ten laste van dit jaar nog uit te voeren betalingen de schuld nog met ongeveer 50.000.000,zal toenemen, waardoor einde 1932 de totale schuld van 1.475.000.000,— tc verwachten is. A-neta-HoMand meldt nader: In verband met de medodeelöng in het rapport vam de Tweede Begrootingscommis sie voorkomende in het Aneta-telegram uit Batavia d.d. 13 dezer, dat het totaalbedrag van vlottende en vaste 6chuld per einde 1932 fl. 1.4(5.000.000 zou bedragen, kan nader worden bericht dat sinds de samenstelling von dit rapport het schul-dbedrag i6 gewij zigd en per 1 Januari 1933 bedroeg vcir vlottende en veste schuld tezamen fl. 1.418.000.000. TIJDELIJKE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN BATAVIA, 14 Januari. (Aneta). De Java Bode- verneemt dat den Volksraad nog in deze zitting een/ontwerp zal worden toege zonden, inhoudende het voorstel tot een tij delijke korting (voorloopig voor den tijd van een half jaar) op de Indische pensioenen ingaande 1 Juli 1933. ITet kortingsvrije be drag zal voor Nederlandsch Indië op f200 en voor Nederland op minstens het dubbe le worden gesteld. (Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan) Hoogste stand te Memel 778.2. Laagste stand te Akureyri 71J.4. Stand vanmorgen half twaalf 769.5. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Ron. Ned. Meteoro* logisch Inst. te De Bilt). Zwakke tot matige O. tot Z.O. of Z. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgediept. De laagste barometerstand wa9 daar hedenmorgen 710.4 mM. te Akureyri, Bovendien breidde dit lage drukgebied zich sterk Z. en Z.O.waarts uit, zoodat in een strook van Valentia in Ierland via Schot land en de Noorsche kust tot in Noord-Scan- dinavië de barometer dalende is. De Z.VV. hooge druk heeft zich dan ook verder West waarts teruggetrokken. De hooge druk in het Oosten scheen zijn invloed meer W. en Z.- waarts uit te strekken, waardoor ook ons lan onder het regiem der Oostenwinden is gekomen en zooals werd verwacht, in het Oosten van ons land heden nog lichte vorst optrad. Het lage drukgebied over Zuid-Frankrijk en de Middellandsche Zee veranderde weinig. Over het vasteland van Europa is het rustig weer. In Oost-Duitschland kwam strenge vorst voor. In Scandinavië werd de vorst minder streng. In IJsland, Noord-Ierland, Schotland en langs de Noorsche kust stormt het zwaar uit Zuid tot Zuid-West. Het is waarschiinlijk, dat ten onzent de bewolking eeni-gsz/ns zal afnemen. Daarbij zal bij Oos'elijke tot Zuidelijke wind des nachts lichte tot matige vorst optreden, terwijl overdag temperaturen om het vriespunt zullen voorkomen. De neerslag zal gering zijn. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 0.4 C. 15 JANUARI Van 's avonds 4.44 u. tot 's morgens 7.& 16 JANUARI Zonsopgang 8.04 n.; Zonsondergang 4.16 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN1 OP "EBBEN: 15 JANUARI .Zonsopgang 8.05 u.; Zonsondergang 4.14 tu 16 JANUARI Van 's avonds 4.46 u. tot 's morgens 7.33 u. waterstanden rivieren Heden Vorl® Heden Vorig Cnup ilt, 1.67 1.70 hut 1.62 1.75 -0.46 -0.47 H u n in gen 0.00 0.00 Reihnweiier -2.48 -2.30 2.03 Maxau 3.32 3.4i Diedeshelm 1.00 1.00 Alannheim 2.11 2.29 Lohr 1.74 1.91 Muinz 0.37 0.44 Kmgen 1.51 1.58 Cohlenz 2.(3 Trier 1.0)1 Keulen 1.94 1.97 Ruhrorl 0.65 O Al Wegel 0.0" 0.18 Emmerik 1.67 1.37 Dusseldorf I.ll 1.34 Maastricht 2.17 Venlo 11.56 ll.< hoogwater ned. zeehavens 15 Januari Delfzijl 1.10 13.46 Hellevoetsl. 5.11 17.1 helling 10.56 23.05 Willemstad. 6.03 1-.25 llarlingen 11.30 23.05 Hrouwerah. 4.33 16.38 D n Helder 9.30 21.20 Zierikzet 4.51 17.19 iden 5.19 17.32 Weineldinge 5.18 17.39 II.V Holland 4.30 16.41 Vlissmg. n 3.18 15.47 iclieveningen 4.40 16.51 Tenn uz«-n 3.53 16.18 Otterdam 6.11 18.48 Hansweerl 4.33 17.07 16 Januari. Delfzijl 1.49 14.24 Hellev.sl. 5.49 18.03 •heli. 11.34 23.43 Willemst. 6.39 19.02 ngen 12.10 Brouworah. 6.01 17.15 Helder 10.10 21.55 Zlerlkzee 6.27 17.33 ljmuiden 5.56 18.09 Wemeld. 6.54 18.IS v. Holl. 5.08 17.17 Vlissingen 4.39 17. lev. 6.18 17 27 Terneuzen 4.31 16. Rotterdam 6.50 19.29 Hansweert 5.13 17. Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie REBUS VOOR DE LEZERS VAN DIT BLAD! 500 DER NIEUWSTE LUXE HORLOGES MET VERSPRINGENDE UREN BIJNA GRATIS: GEEN GLAS, GEEN WIJZERS, GEMAKKELIJK AFLEESBAAR- IN ANTI MAGNETISCH CHEOOMNIKKEL; 10 JAAR GARANTIE. Voor de oplossers van dezen rebus stellen wij 500 Horloges volgens nevenstaande afbecl- ding beschikbaar tegen vergoeding v. 1.50 voor invoerrechten, verpakking eii admini stratiekosten. Onze opzet Is deze vinding meerdere bekendheid te geven cn op deze wijze dit praetisehc uurwerk een groote po pulariteit te doen verwerven. Dit Horloge zal door ons in den handel worden gebracht tegen een verkoopspri js van 6.50. Deze an- noce verschijnt slechts éénmaal in dit blad. De inzending der oplossing moet geschieden binnen 7 dagen, na dien datum zal het Hor loge den goeden oplossers worden toegezon- den onder rembours van 1.50, plus rem- bourskosten. Oplossingen te adresseerea aan de Impor teurs: G. MEIJER Co. - T0ERIJSTUIN 16 - ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2