VRIJDAG 13 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD PAG. P 1 STADSNIEUWS SOCIALISME, COMMUNISME. FASCISME LEZING MR. J. A. DE WILDE Voor de Chr. Vrouwenbond In de Graanbeurs beeft gisteravond Mr. J. A. de Wilde, van Den Hang, voor de afd. Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond een lezing gehouden over het onderwerp „So cialisme, Communisme, Fascisme". De zaal was goed bezet. De presidente, mej. van Loo, sprak, na de opening op de gebruike lijke wijze, een kort welkomstwoord, om oogenblikkelijk daarna het woord to verlee- nen aan den spreker. Mr. de Wilde begon met er op te wijzen, dat de groote economische ellende, die we beleven, ook een groote vervorming der geesten tengevolge heeft gehad. Dit hangt samen met het feit, dat de groote massa van ons volk vervreemd is van de Christe lijke leer en daarvoor niets anders in de plaats heeft gekregen. Daardoor openbaren zich tegenwoordig vooral twee zeer extre mistische stroomingen, cenerzijds het com-" munisme en socialisme en anderzijds het fascisme. Het socialisme en communisme laten zich leiden door het beginsel van de Fran- sche revolutie, het gelijkheidsprincipe, het fascisme streeft naar het absolute staatsge zag, de corporatieve staat Voor de pauze behandelde spr. 't sodalis- me en communisme. Principieel is er tus- schen deze beide geen onderscheid, al is er in de practijk wel eenig verschil. Dat com munisme en socialisme is niet van den jong sten tijd. Het is al oud. Men vindt het reeds bij de Grieken. Ook in de latere tijden, ziet men het weer telkens de kop opsteken, vooral in woelige tijden. De kracht van het socialisme is dat er een kern van waarheid in zit Daarin schuilt ook het gevaar van dit stelsel. Van nature zijn alle meneohen gelijk, maar in de praktijk van hot leven openbaren zich van die schrille tegenstellingen, die de vraag doen rijzen, wat daarvan de ooi-zaak is. Het communisme noemt als de oorzaak bet privaatbezit en wil dan ook de private eigendommen afschaffen. Maar men zag wel in, dat daarmee de tegenstellingen niet opgeheven waren. Verdwijnen moest ook het verschil tusschen man en vrouw. Plato heeft de opvoeding van kinderen onder ge lijke omstandigheden reeds verdedigd. Aanvankelijk hadden deze theoriën niet Veel invloed op de massa. De zaak moest uit het utopia worden gebracht in de wer kelijkheid. Dat heeft Dr. Karl Marx gedaan. In de eerste plaate vijst spr. op de waarde- theorie van Dr. Marx. De arbeid is de grond slag van de vaarde. Het droevige is, zegt Marx, dat juist die arbeiders zoo weinig daanvan profiteeren. Het grootste gedeelte van de waarde komt in handen van degene die er niets aan doet, van degene die het bezit heeft De bezitter steekt de meerwaar de in zijn zak. Als gevolg van deze theoriën is Marx gekomen tot het historisch mate rialisme. De theorie gaf de menschen een uitzicht, Waaraan ze houvast hadden en daarom heeft ze zooveel aanhangers gekregen. Wij, Christenen, kunnen ons er niet in Vinden. Het 1 s waan alle menschen zijn tegen over God gelijk. Maar God heeft daar tegen over in de menschen wereld een gi-oote on gelijkheid geschapen, een ongelijkheid in de sexe, in karakter, in gaven en in zoo veel andere dingen. De practijk is boven dien geheel in strijd met de theoriën van Marx. Hij heeft b.v. de waardeering van leidende arbeid geheel over het hoofd ge zien. Hef communaal bezit is ook niet zoo begeerlijk. We zien dat in Rusland. Com munaal bezit beteekent alle politieke en sociale macht in één hand. Dat leidt tot niets anders dan tot onderdrukking. Ons groot bezwaar tegen het socialisme !s dat men in dat stelsel geen eigen zede- leer heeft Dat is een ontzaglijk gevaar. Men ziet het ook in Rusland. Er is ontzaglijk veel ellende in de wereld, veel onrecht Onze taak is echter niet om verwerpen, maar reformeeren en resfcau- reeren. Na de pauze behandelde spr. meer in t bijzonder het fascisme. Er zijn punten van overeenstemming tusschen het socialisme en het fascisme. De fascist bestrijdt de democratie van het libe ralisme en het socialisme. Deze democra tie bevordert het welzijn van het individu. Het fascisme wil niet „de maatschappij om RAWANA EEN INDRUKWEKKEND FILMWERK ARTISTIEK EN SUGGESTIEF WERK VAN DEN EERSTEN RANG Duidelijke belichting van het opium-vraagstuk liet individu", maai* „de individu om de maatschappij". Individu eel e rechten worden door den fascist slechts in zooverre erkend, als ze niet in strijd zijn met de belangen Van de gemeenschap. De burgers zijn niet ln staat de belangen van de maatschappij te behartigen en te verdedigen. Hot fascisme Verwerpt dus volks-souvereiniteit. Ook de rechten van de maatschappelijke standen zijn onderworpen aan de belangen van de staat De staat gaat boven alles. Daarbij komt de kwestie van het r De gang van de Film De gang van deze film is de volgende: In dolzinnige jacht drijft een rotatiepers het papier langs de wentelende rollen. Het is wel een bijzonder bericht De tijding wordt verbreid, dat Henk Alsem van de Hispano filmfabriek naar Indië vértrekt. In enkele oogenblikken wordt dit bericht verduizend- voudigd. Binnen enkele uren is de tijding Het* Romein1 'n bijna alle steden en dorpen van ons land sehe ras gaat eigenlijk alles te boven. De verbreid Wat gaat Henk Alsem in Indiè Italiaan moet strijden voor de staat en i doenHij gaat een zendingsfilm vervaardi- yoor het ras ê6n- die een beeld zal geven van het opium kwaad en van de bestrijding daarvan door Met klimmende belangstelling en bewonde ring hebben we gistermiddag in bet Trianon theater kennis gemaakt met de anti-opium film Rawana die Donderdag 20 Jan. a.s. in de Stadsgehoorzaal vanwege de Samenwer kende Zendingscorporaties zal worden ge draaid. Van de ongeveer 120 zendelingen der Sa menwerkende Zendingscorporaties beweegt er zich een enkele op net terrein der opium- bestri jding. En die nog slechts voor eeh deel 1 van zijn tijd. En dan in dien tijd nog feite- j lijk in dienst van een andere organisatie. En slechts van het Anti-Opiumpaviljoen in het Zendingshospitaal te Bandoeng waar de medische tak der opiumbestrijding te vin- j den is, kan men in zekeren zin zeggen, dat het rechtstreeks van de Zending uitgaat. Zelfs in de kringen der direct erbij betrok kenen heeft de vraag nog geen definiteif ant woord gevonden, of deze opium-bestrijding wel Zendingswerk kan zijn. Want er zijn er die zeggen: het opiumkwaad is gevolg en geen ooi-zaak. Het heeft verschillende wor- tels, waaruit het opkomt. Er zijn er min- i stens een vijftal. Ten eerste de lichamelijke afmatting, want het schuiven is vooral bij de koelies in zwang. Zij worden van werk slaven tot opiumsla ven. Ten tweede: bij vrou wen de zucht naar moederschap, zij meenen dat- het haar vruchtbaarheid verhoogt en ook bij de Chineezen geldt het als een schande om zonder kinderen te zijn. Ten derde de speelzucht, een echte Chinesche volkszonde, want de opium scherpt de op merkingsgave bij het spel. Ten vierde de sexueele onzedelijkheid en ongebondenheid. Ten vijfde: de opiumregie en de smakelijke wijze, waarop deze de opium in den handel brengt. Welnu, zoo zegt men van deze zijde: als dit zoo is, is opium-bestrijding slechts het afzagen van de verkeerde takken en de Zen j ding moet tot den wortel gaan, d.w.z. door de prediking van het Evangelie streven naar vernieuwing van hart en leven. Waar die plaats heeft zal men tevens de zonde van j opium-misbruik hebben overwonnen. Daartegenover staan zij, die zeggen: Aan deze levensvernieuwing, immers aan het wil len en kunnen luisteren ciaar de stem van het Evangelie staat het opiumkwaad het erg ste in den weg. Want het opiumschuiven veroorzaakt een dergelijke geestelijke en mo reele verstomping, dat men den opiumslaaf eerst uit deze banden zal moeten bevrijden, wil hij naar de stem van zijn geweten en van het Evangelie kunnen luisteren. Het is er mee als met de vraag of het christelijk geloof in onze wereld ook iets te zeggen heeft over en in te werken heeft op sociale toestanden. En waar wij deze vraag volmondig bevestigend beantwoorden, omdat het Evangelie niet slechts spreekt over de ziel, maar over den mensoh in zijn twee-een heid van lichaam en ziel, daarom behoort anti-opium-actie ook iu de Zending. Het strekt de Nederlandsclie Zending tot eer, dat zij althans iets doet op dit gebied. Overheid en ©piumkwaad De volkenbondscommissie die in 1929 en 120 in het verre Oosten het opiumprobleem heeft onderzocht, heeft geconstateerd, dat er aan opiumbestrijding zoo goed als niets ge daan wordt. Ned. O. Indië maakt althans eenigermate ddaarop een uitzondering. Dat men daarbij in een wonderlijke situ atie kan komen is zeker. De politierechter te Rotterdam, die dezer dagen een Chinees ver oordeelde omdat hij in het bezit van opium was, heeft reeds de opmerking gemaakt dat in Indië de regeering zelf opium verkoopt en verstrekt en dus blij moet zijn als er veel al nemers zijn, maar dat zij ze hier veroordeelt Zoo moet ook de Zending den eisch stellen van een algeheel verbod van deze ooi-zaak van zooveel ontaarding en verstomping, ter wijl de Regeering groote baten daaruit trekt Welnu, van dit sociale werk in Zending?' dienst laat de film iets zien, Dr. Iserland, directeur van het bureau voor sociaal- en eco nomisch onderzoek en adviseur van den in ternationalen zendingsraad, heeft op de laatste algemeene zendings-conferentie ge zegd, dat opium en film twee geesels zijn der Oostersche wereld. Welnu hier bestrijdt de een den ander: de film staat in dienst dei opiumbestrijding. DUS GELDT NOG MEER DAN ANDERS v)o/r\t die ktedea aaa^ Nachthemden a 1nil fr. streepdess. t*/ Flan. Dames- en Heeren Pyama's flinke maten 1.48 Dames Zakdoekjes "j met ajourzoom Elegante Avondjaponnen crêpe de chine c Ar» moderne coupe w.fcü Witte Wollen Dekens 150 X 200, nog slechts weinige I 7R stuks I-'O Opklapbedden matras' 6.88 Manchester Werkbroeken ruim model Zeer goede Lingeriekatoen p. 10 els stukje 1.75 1.30 Flan. Dames Sportblouses bijz. aanbieding Fantasie Tafelkleedjes waschecht, aar dige fr. dessins 68 25 Ombouw voor Opklapbed CIC ronstmrtie deg. constructie Presenteer bladen, 23 x 32 c.M. m. nikk. rand en hand grepen 1.20 Effen gekleurd Lingeriellanel mooie wasch- echte kleuren Gummi Huis. houdschortjes spotgoedkoop I6V* 19 Bouclé Karpetten 3X4 els, gegar. echt M RQ bouclé Eiken Dressoir m. Spiegelopzet 16.25 spec, reclame Etui, inh. 6 Tafelmessen v, prima kwal. Eng. Kop en Schotels mod. decors 1.35 30 Onze magazijnen zijn Maandag tot half twee gesloten. Geen fantasie maar werkelijkheid In dezelfde lijn ligt bet nationaal-socia- lisme in DuitsehlarkL De nationaal-socia- llsten stellen echter nog meer op do voor grond het ras. Vandaar dat ze zich met alle macht keeren tegen alle vreemdelingen en vooral tegen de Joden. Hoe moet ons standpunt zijn tegenover het fascisme, dat zooveel invloed heeft op de jeugd, al moet men die invloed ook weer niet overdrijven? Ook het fascisme ls in den grond revolu tionair. Dit stelsel leidt tot staatsvergoding. Het houdt geen rekening met Gods ordi nantiën. Het ontkent de waiarde van den in- dividueelen mensch. Daarom moeten wij 't fascisme verwerpen. Wij willen het gezag handhaven, maar daarvoor is geen fascis me noodig. Eenerzijds erkennen wij het ge zag van de regeering bij de irratie Gods, maar ook anderziids het «-or-ve Van den mensch in de maatschappij.Wij zijn nationaal aangelegd, maar ook erkennen wij het feit dat God den mensch gemaakt heeft uit eenen bloede. Wij voelen ook de band met andere volken. Het socialisme, het commu nisme en het fascisme schuiven eenzijdig een waarheid naar ivoren. Gods Woord leert ons de geheele waarheid. Het is onze taak ons steeds weer rekenschap te geven Van do schoojie beginselen van net Woord Gods. Verontrust u niet. Het Woord des Heeren staat in eeuwigheid. Nadat gezongen wa9 een „Vaste Burcht" sloot Mr. de Wilde den avond met donk- NED. CHR RADPO-VEREENIGINO Naar wij vernemen zal de bekende film dezer vereeniging „De Klokken luiden" deze maand al'hier weer worden vertoond. ARBEIDSBEURS Op 12 Januari 1933 waren 3800 (v. j. 1521) weilizoekenden ingeschreven, de Zending. Het schip nadert zijn bestem ming. Men ziet het trotsche zeekasteel van de Maatschappij Nederland Indië bereiken. Maar kort te voren werpt een Chineesche be diende eenige pakken uit een patrijspoort Het is de veel bestreden, maar bijna onuit roeibare opiumsmokkelarij. Spannend is het tafreel, dat laat zien hoe deze pakken wor den opgevischt, per prauw op een eenzame plaats aan de kust gebracht, daar ontvangen, per auto of per lastdragers verder vervoord in een obscure gelegenheid verder behandeld verpakt als de taaie zwarte specie is in conservenblikjos, ja zelfs in eierdoppen. Zoo komt het in de opiumkitten, waar een rond gang van twee zendelingen lien en ons in contact brengt met de daar heerschende toe standen en do daar regelmatig komende slachtoffers. Hoe zij er komen laat de volgen de scene zien, die bijna van dramatische kracht is; de verleiding van den jongen man door de vrouw die als handlangster dienst doet voor den houder van de opiumkit. Wie wil kan de ontwenningskuur in het hospi taal in Bandoeng doen. Van wie daar blijkt, dat zijn verslaving veroorzaakt wordt door lichamelijke pijn hij kan ook daarvoor daar behandeld worden, zoo noodig zelfs door operatie. De genezen ontslagenen worden gewezen op de Bron van geestolijke kracht tot vol harding bij hun onthouding. Zij gaan niet zonder meer naar de maatschappij te rug, maar vinden in het doorgangshuis nut tigen arbeid. En zal de strijd tegen de opium effectief zijn, dan moet de jeugd voor deze volkszonde de oogen geopend worden. In den strijd van die jeugd voor een opium-vrij Indië ligt de hoop voor de toekomst. Deze film is vol van boeiende tafereelen. De beelden zijn zeldzaam suggestief en ar tistiek. Henk Alsem is een kunstenaar met de lens. Wij mogen er wel den nadruk op leggen, dat deze film niet een op fantasie berusten de film is, maai- droeve werkelijkheid. Henk Alsem zag zich voor een zware taak gesteld. In Amerika zou men een staf van menschen hebben uitgezonden voor een der gelijke opname en men zou tot hen hebben gezegd: tijd en geld komen er niet op aan, maak iets goeds. Hier kon men dat niet zeggen: hier moest men zeggen: Gij moet binnen eenige maanden terug zijn en over veel geld beschikken wij niet. En toch liet men er op volgen: maak iets goeds. Van het opiümproblceaii wist hij toen nog niets. In Indië heeft hij dat gezien, daar heeft zich aan zijn geest geopenbaard wat hier in zat. En uit zijn geest is de opzet geboren. Slechts hard en onverzetelijk werken heeft de idee van den geest in de materie van de celluloid band omgezet. Deze film is geen aaneenrij ging van bewegende foto's, in deze fiim heeft de essentie van het Evangelie, de ver lossende barmhartigheid Gods, haar verheel ding gevonden door de nieuwe techniek niet alleen, maar ook door de nieuwe kunst die zich in de film openbaart. Deze film is een speelfilm, niet slechts een fotografische film of een filmische fotografieënreeks. En dat is de verdienste van den cineast Henk Alsem, die haar opnam. Daardoor onder scheidt zij zich van al de vorige. En daardoor moet 'n woord van dankbaar heid geuit worden voor het feit, dat deze film er is. Zc zal duizenden de oogen openen en meerdere liefde nog wekken voor de Zen ding, die dit kwaad - ciiet reglementeert, maar in den wortel aantast, 't geen haar er toe drijft het werk der Christelijke barmhar tigheid te doen aan degenen, die onder liet kwaad lijden. Laat ieder den avond vaa 26 Januari vrij houden. Een gunstige gelegenheid om een alge teen geacht ambtenaar aan de Lichtfa brieken te comipl'imenteeren^al zioh in den loop van deze maand voordoen. Den 22sten Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. H. Colpa dienst trad van de gemeente Leiden. Aangesteld als smid bij den dienst van Gemeentewerken, is de jubilaris in 1910 gelijke functie overgegaan naar de Licht fabrieken. Bij deze fabrieken, die zich toen nog in het begin-stadium van haar ont wikkeling bevonden, was er voor den jubi laris ruimschoots gelegenheid zijn krachten te ontplooien. Zijn uitnemende karakter eigenschappen en degelijke vakkennis trok ken zoo de aandacht, dat hij, na in 1916 te zijn benoemd tot bankwerker le klasse, op 1 April 1917 werd aangesteld in zijn tegenwoordige betrekking van assistem- gasmecster. In al deze functies heeft hij zich door zijn groote bereidwilligheid en nimmer falende mensclienkennls tal van goede kameraden verworven. Daarnaast heeft hij ook zeer velen aan zich verplicht door zijn kalme hulpvaardigheid bij ongevallen, van welken aard deze ook mochten zijn. Het zal dan ook geen verwondering baren als deze ju'bileumdag een echte feestdag voor hem wordt. DE TENTOONSTELLING IN „DE LAKENHAL" De tentoonstel!in van moderne beeldende kunst uit particulier bezit in Leiden en omgievLng ln het Stedelijk Museum De La kenhal is nog slechts Zaterdag en Zondag gtopend. Er moge aan herinnerd worden, dat de opbrengst komt ten bate van liet Leidscho Crisis-Comité. ALPHEN AAN DEN RIJN HULDIGING MEJ. IT. SCHELLE KENS Gister werd mej. T. Scliellekens die, zooals we meldden, 25 jaar verbonden is aan de R.K. School alhier op bijzondere wijze ge huldigd. Gesproken werd door den Deken- Pastoor J. M. Hellegers, hoofden R.K. School en U.L.O. onderwijs o.a., waarbij verschil lende geschenken werden aangeboden. On der de belangstellenden was ook de burge meester. J. KOB LEN ZWEY f Gister overleed plotseling op 78-jarigen leeftijd de h #:r J. Koblenzwey, voorzitter van de Zondagsschool aan de Aarkade. Tien tallen Jaren heeft de heer Koblenzwey do kinderen op eenvoudige godsvruchtige wijze gewezen op Jezus en heeft dit gezegende werk tot in hoogen ouderdom door Gods ge nade kunnen doen. Onze gedachten gaan terug een twintigtal jaren, toen de kinderen bijeenkwamen in een klein huisje voor aan de Aarkade, en hoe hij op zijn wijze voor ieder onzer steeds iets afzonderlijks gaf in den vorm van vermaning, terechtwijzing of waardeering. De uitbreiding van het leerlin- gental en opening nieuwe gebouw alsook de herdenking van het veertigjarig bestaan in 1930 heeft hij mogen meemaken en is in dit alles zonder zichzelf te zoeken zeer velen ten zegen geweest bij wien hij steeds in dankbare herinnering zal blijven. BURGERWACHT Dinsdag j.l. zijn onder zeer groote belang stelling van de zijde van de leden de schiet wedstrijden van de Alphensche Burger wacht aangevangen. De deelname wordt ge sloten 17 Jan. a.s. Op de 26 Jan. as. te houden jaarvergadering zullen de prijzen worden uitgereikt. Op deze vergadering zal als spreker optreden Ds. Is. Voorsteegh vau den Haag, terwijl na de pauze volgt een filmvoorstelling, zang en muziek. LEZING G. A. JASPERSE Door den heer G. A. Jasperse, leider van „Ons Huis", uitgaande van den Chr Rcsturenbond, werd gistermiddag voor de bezoekers van „Ons Huis" een lezing gehou den over het onderwerp: „De Oorsprong cn het Wezen van het Socialisme". Allereerst behandelde spr. de vraag wat moet onder Socialisme worden verstaan? Algemeen wordt de naam socialisme gebezigd voor een stelsel dat den particulieren eigendom dor voortbrengiiigsmiddelen wil opheffen, de voortbrengingsmiddelen wenscht te brengen in handen der gemeenschap, die ook met de leiding der voortbrenging in de verdeeling der producten belast is. Het socialisme kun nen wij, aldus spr., dan ook gerust een open baring noemen van het communisme. Onder communisme moeten wij verstaan, volgens spr., al die stelsels, welke den particu lieren eigendom in zijn wezen aantasten en daarvoor in breeden of nauweren omvang eene communio bonorum, een goederenge meenschap willen invoeren. Die leer nu, is verbreid door Karl. Marx. Hij is de geeste lijke vader van het socialisme, en zoo moet dan de behandeling van het socialisme op gaan in de uiteenzetting van wezen en ont wikkelingsovergang van het Marxisme. Uitvoerig zette spr. het Marxisme uiteen, >m vervolgens na te gaan de geschiedenis an liet socialisme in ons land. Laten wij, aldus spr. tenslotte, één zijn, tegen de verbrokkeling, die aan de linksche zijde plaats heeft. Wij zullen niet beloven den heilstaat op narde. Dat BURGERLIJKE STAND OVERLEDENC J B aes jd. 73 j. stellen, die door den heer Jasperse werden beantwoord. Naar wij vernemen zullen, in dien door de werkloozen nog meerdere vraagstukken worden ingediend die voor behandeling in aanmerking komen, zoowel op geestelijk als sociaal gebied nog meer dere lezingen worden gehouden. RAPPORT AFD. ONDERZOEK BEGROOTING 1933 Verschenen is het rapport van het afdee- .'.ingsonderzoek van de begronting '33, waar aan het volgende is ontleend: Een lid van de tweede aidreling is, spre kende over het algemeen beleid van B. en W. van oordeel dat dit college te weinig de geestelijke vrijheid van üe burgerij ontziet. Hij doelt daarmede met name op de Zon dagswet, die hij als geheel verouderd be schouwt, maar die z.i. hier wordt gebruikt om ingezetenen van andere geestesrichting J dan die van de leden van het college van j B. en W. te belemmeren in ontspanningen, I welk niet strijden met de openbare orde. I Met de meening van dat lid vaa de tweede afdeeling, dat B. en W. te weinig de geestelijke vrijheid der burgerij ontzien, kan het college niet instemmen. Mjgc het juist zijn, dat de Zondagswet verouderd en wijziging van eenige bepaling inderdaad ge- wenscht is, zoo kunnen B. en W. echter in geen geval toegeven, dat de toepassing van die wet liier zoodanig zou zijn, dat anderen zouden worden belommerd in ontspannin gen, welke niet strijden met de openbar orde. Hetzelfde lid merkt verder op dat dezelfde tegenstand zich openbaart hij uitingen in het openbaar van wenschen welke niet overeen komen met die van de besturende functio narissen. Hij heeft hier het oog op openbare i demonstratie op de straat. j Ook dit kunnen B. en W. niet onderschrij ven. Naar het oordeel van B. en W. staat de zaak, welke hier wordt aangesneden, principieel zoo, dat de openbare straat be stemd is voor het openbaar verkeer en geenszins als plaats, zooals het lid zich uit drukt, om „aan de openbaarheid van mee- ningsuiting voldoende recht te laten weder varen" dat wil zeggen om zich zoodanig te uiten, als ieder individu of groep van indi viduen meent, dat te moeten doen. Van dat beginsel gaat ook de politieverordening uit, die optochten en dergelijken verbiedt Intus- j schen is de burgemeester tot nog toe, op grond van de ontheffingsmogelijkheid welke i de verordening biedt, wanneer zulks werd i gevraagd steeds bereid gevonden, om onder bepaalde voorwaarden, vergunningen te ge- I ven. Maar in zulke gevallen is het ook eisch aan de daaraan gestelde voorwaarden te i voldoen. I De sociale taak van de gemeente, oordeelt hetzelfde lid, vat het gemeentebestuur altijd beperkt op. Het blijft daarmede wel in de lijn van de opvatting, welke hier altijd heeft gegolden; maar dit is zeer te betreuren. Daardoor worden te groote belangen ge schaad en een deel van de gemeenschap voordeelen en rechten onthouden, waarin het modern gemeentebestuur behoort ie voorzien. Ten aanzien van deze opmerking zeggen B. en W. dat het niet mogelijk is een ant woord te geven aangezien eenige duidelijke aanwijzing ontbreekt, in welke richting dit lid heeft gedacht Het komt B. en W. voor, dat het lid dat hier aan het woord is, niet juist de gemeentewet interpreteert Aan het hoofd van de gemeente staat n.l. de raad cn niet B- en W. Aan het laatste college wordt door de gemeentewet slechts beperkte macht verleend. Ten aanzien van het budgetrecht is de raad in elk geval autonoom. Wenscht dit lid met de bedoelde uitdrukking te be- toogen dat er onder de leden van den raad personen zijn, die terzake van het uitgeven van gelden verder willen gaan dan de raad in meerderheid, dan kunnen ook B. en W. deze zorg van de meerderheid voor de ge zonde kapitaalpositie voor de gemeente, niet alleen onderschrijven, maar dan verheugen zij zich daar over, omdat zij van oordeel zijn dat de huidige omstandigheden ook den raad dwingen de uiterste voorzichtigheid te betrachten, bij het voteeren van uitgaven. Morgen hopen we nog het een en ander uit het rapport te vermelden, HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag 12 Januari, des nan. half acht uur. Afwezig met kennisgeving, de heer N. P. Kaptein, verder zijn alle leden tegenwoor dig. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meulen die de vergadering opent met ambtsgebed. De lezing der notulen wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Do voorzitter me moreert op deze eerste vergadering van het pas begonnen jaar in korte trekken de bij zonderheden die in het afgeloopen jaar in het leven der gemeente voorkwamen. Spr wijst daarbij op de zegeningen Gods, die niettegenstaande de druk der tijden, nog mochten worden genoten, wenscht de leden van den raad voor hun arbeid in het belang der gemeente, en voor persoon, gezin en za ken Gods onmisbaren zegen toe. God moge licht sohenken in het duister. De heer D. de Bruyn, wethouder,brengt den voorzitter een woord van dank voor de hartelijke woorden tot den raad gericht, en spreekt den wensch uit, dat God aan hem bij den voortduur lust en kracht mag schenken tot het vervullen van den zoo ge wichtvolle en veelomvattenden arbeid. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken, w.o. schrijven van het bestuur der vereeniging Ziekenverpleging, waarin wordt verzocht terug te komen op het besluit tot vermindering der subsidie aan de vereeni ging, die zooveel werk verricht in het be lang der gemeente.- De voorzitter zegt, dat ongetwijfeld de arbeid door Ziekenverple ging verricht, ten zeerste wordt gewaar deerd, en op hoogen prijs gesteld. Een terug komen op het genomen besluit acht hij ech ter niet gewenscht in de gegeven omstan digheden. Spr. stelt echter voor bij de be handeling van de e.v. begrooting deze zaak opnieuw aan de orde te stellen; wat door den raad wordt goedgevonden. Een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, waarin wordt medegedeeld, dat besloten werd over te gaan tot het stichten van een Chr. school, met verzoek de noo- dige gelden daarvoor beschikbaar te stel'en wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Verder is ingekomen een ver zoek van den heer C. Quartel tot plaatsing AGENDA F Vrijdag 13 JanuarL Rijnsburg. Zaal Vepsch bree, S uur Openb. verg. Chr. Dem. Unie. voe voli De avond-, nacht- en Zondagsdienst der' T apotheken wordt van Maandag 9 tot en metÖez< Zondag 15 Januari a.s. waargenomen doorpini apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele-pW van een zijner kinderen, die lijdende is, in een inrichting. Wordt verwezen naar B. en W. om prae-advies. Hierop stelt de voorzitter aan de orde punt 2 der agenda: voorstel om in begin sel te besluiten of door de gemeente al of niet een hulp-postkantoor gebouwd zal wor den in den kom van het dorp. De voorzitter geeft omtrent deze zaak een breedvoerige onmogelijk, o_ maar laten wij allen te saam mede werken, j toelichting en deelt o.a. mede, dat tengè'vol- om de maohten die aan't opkomen zijn tegen ge van den aanleg van den Prov. weg, die kunnen staan. En dat zal alleen mogelijk door onze gemeente zal worden gelegd, ook zijn wanneer wij als Heer en Hoofd Christus, het bestaande postkantoor 1 Aug. as. zal I prediken m woord en daad. moeten v..-den ontruimd. Een ingezetene Na deze lezing werd een druk gebruik onzer gemeente heeft aangeboden voor eigen gemaakt van de gelegenheid tot vragen j rekening een woning te bouwen in de To renstraat, cn die te doen inrichten voor een^ postkantoor, waarvan dè huur zal bedragen foei f7 per week. De inspecteur heeft zich per«nj soonlijk op de hoogte gesteld van dit planken en acht het een zeer gewenschte oplossing ivel in deze zaak en verlangt nu voor 15 Januari din! a.s. beslissing vau den raad of zij hiermeeh"*' accoord gaat; zoo niet, dan zal de gemeentej> genoodzaakt zijn in den loop van dit jaarfl' voor een gelegenheid te zorgen, wat onge-pet twijfeld geldelijke offers van de gemeente^,1? zal vragen. Door B. en W. zijn pogingen re aangewend, om uitstel van de datum derr beslissing te verkrijgen, aangezien de To-Lr renstraat hun geen geschikte gelegenheidP?u voorkomt tot plaatsing van een postkan.K-jj toor. Het liecfft niet mogen baten, de pogin-i f gen waren vruchteloos. De voorzitter legt erken dan ook de nadruk op, dat beslist voor 15(0li Januari a.s. een beslissing van den raad(eui wordt verlangd, daar anders de gemeente Hol in de noodzakelijkheid komt een woning telen' moeten bouwen, betgeen in de gegeven fi-jolc nancieele omstandigheden niet gewenscht ispe Bij de bespreking dezer zaalc, waaraan F alle leden deelnamen, blijkt duidelijk, dat! de geboden gelegenheid voor dit doel nie-re mand gewenscht voorkwam en zijn allen over !ne tuigd, dat de kom van het dorp hiertoe de re geschikste gelegenheid is. Aangezien echter l een beslissing moet worden genomen, en da re, raad uit financieel oogpunt geen verant- re. woordelijkheid op zich kan nemen, wordt re na zeer breedvoerige bespreking, op voor- re stel van den heer C A. van Dam, met alge- L-aj meene stemmen besloten tot het volgende: Lr De raad spreekt uit, dat de Torenstraat [oil geen geschikte plaats is voor een postkan-boe toor. Hij voelt veel voor een postkantoor in bal de Dorpstraat, doch wenscht dit niet te B waarborgen. Editor in aanmerking genomen fooi dat het tegenwoordige kantoor nog gerui-p men tijd iii gebruik kan blijven, dringt'zij >lil, aan op uitstel, om op deze wijze uit te zien naar de geschikte plaats voor dit doel. Bij Pee de rondvraag informeert de heer M. Scheel r of nog geen bericht is ingekomen van den re! minister inzake huurverlaging voor de wo* ningen van Volksbelang. De voorzitter zegt L dat nog geen bericht is ingekomen, maar Lj, deelt mede, dat bij hem het voornemen be- 8 p staat spoedig deze zaak met den minister persoonlijk te gaan bespreken. Niemand pje meer het woord Verlangende sluit de voor. Lf zitter de vergadering. pie LEZING Ds. VAN ITERSON Voor de Chr. Jongelingsvereéniging „Eere j zij God" trad in 'het lokaal „Salvatori" op Ds, I Van Iterson van 's-Gravenhage, met als on derwerp „Onverhinderd". Ds. Kiehj opende het samenzijn met te laten zingen Ps. 118: 7 en 14, ging voor in gebed en siprak een openingswoord. Spre kei- die daarop het woord verkreeg, behandelde in een boeiende rede naar aan leiding van Handelingen 28, het laaiste vers: Een teleurstellend, een begrijpelijk en een verrassend woord. Met onverdeelde aan dacht werd de leerzame rede door de talrijke aanwezigen gevolgd. Nadat gezongen was Ps. 1468 ging spreker voor in dankgebed. OPDRACHT Het bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer G. Ruys alhier is op gedragen aan Gebr. Batelaan, aannemers aan den Rijsdijk alhier, voor de som van f 3073. ONTSLAG Op de electrische Kleiwarenfahr. „Nieuw Worklust" is weder aan een 11-tal werklie den ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf, zoodat het aantal werkloozen weer wordt vergroot KATWIJK AAN DEN RIJN TÜINBOUW Ten opeichte van den handel valt er weinig te vermelden. De prijzen blijven vrijwel op hetzelfde peil en de aanvoer neemt eerder toe dan af. In de landerijen is er tamelijk veel werk. Bijna alles extra werk wat verricht wordt als werkverschaf fing met steun van rijk en gemeente, diep. spitten, baggeren, slooten, enz. Toch is er nog wel iets nieuws te ver melden, en wel betreffende de regeerings- steun aan den Tuinbouw. Een en ander is ba ervan reeds bekend. Zoo is b.v. bepaald dat aan de late aardappelenteelt geen toe slag verstrekt zal worden. Wel echter voor de vroege aardappelen. En de toeslag hier voor verschilt al weer naannate deze vroeg of laat in den zomer zijn aangevoerd ge worden. Voor die, welke b.v. geveild zijn in Juni is deze grooter dan die welke in Juli kwamen en voor Aug. is dit bedrag weer kleiner. Waar de vroege aardappelen teelt voor Katwijk een der hoofdproducten is, kan dit voor sommigen nog wel een mee valler worden. Binnenkort kan men ten aanzien der verschillende richtprijzen meerdere mededeelingen verwachten. BURGERWACHT Op Donderdag 26 Jan. aj. ral de Katwijk sche Burgerwacht een groote propaganda- vei^adering houden in de groote Aula van het St. Willebrordus-College alhier. Op de zen avond zullen als sprekers optreden Ka pelaan Bangort te Leiden en do Edelacht- haren Heer Burgemeester J. E. Boddens Hosang, burgemeester te Woubrugge. Voor dezen avond zullen worden uitgenoodigd, behalve de leden, alle vooraanstaande per sonen in de gemeente en verder degenen waarvan venvacht mag worden dat zij be lang stellen in het doel en streven der Burgenvacht of »en opzichte van dit insti- tuut eenige voorli ting verlangen. Het is n.l. bekend dat hij meerdere personen nog een <mjuiste gedachte voorzit ten opzichte der Burgenvacht Men kan zich, indien men 'eventueel vergeten mocht zijn, ook nog laten introduceeren. Meerdere zangkoren zullen zorgen dat de avond eenlgsrins va- vieerend is. Een groote opkomst wordt ver- wacht ONVEILIG DUIN. Het duinterrein achter de nijksschietha- en zal volgende week wegens schieten met scherp onveilig zijn van Maandag tot Vrii- van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. Eerst terrein he' ZANGUITVOERING SOU DEO GLORIA. Een prachtige a vend. Gisteravond paf het chr. Gam. Zangkoor rini Sr zlJn jaarlijksdre uitvoe- nnk in de Ned. Herv. Kerk alhier Met hijjondero belangstelling hebben we k.£ramSl!,?!eI?0<,t BM"ïn' Immers het koor moest in den loop van het jaar •-"<«&»

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6