BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. DONDERDAG 12 JAnU^.d iCL3 TWEEDE BLAD PAG. Ondanks de overstroomingen in Somerset Engelandmaakt de reizende koopman die blijkens de foto nogal wat in zijn mars heeft zijn gewone tournee. Kroonprins Umberto van Italië, een uitstekend ski-er, die zelfs zijn soldaten traint, beoefent de wintersport in de Sestrierbergen* n rijke weduwe heeft zes nieuwe vliegtuigen aan de Japansche luchtmacht geschonken. S f 1 jA f J. -fe- Terwijl de onderhandelingen over de havenstaking te Roermond gaande waren, wachtten de stakers buiten op den afloop en het resultaat van de besprekingen. STATISTIEK GEREF. KERKEN OVER 1932 i .DIENAREN DES WOORDS. Dienstdoende. Slechts drie ontvielen door den dood: Ds. J. C. Dagevos te Ouderkerk a. d. Amstel, 58 J.; H. Z.c Lange te Ooltgensplaat, 65 j. en H. K. van Dyk te Nes en Wierum, 66 j. (1929: 5, 1930: 3 en 1931: 4). Negentien D. d. W. werden emeritus ('29 15; '30 11 en '31 14). Twee werden ont zet uit hun ambtelijken dienst (Dr. Ubbink te Zevenhoven wegens leeringen, die in strijd zijn met de H. Schrift en at wijken van de Belijdenis schriften der Gercf. Kerken en E>3. H. te O. op grond van Art. 79 en 80 K.O.). Eén D.d.W. (Ds. E. J. W. te S.) werd ontslagen uit zijn ambt ook op grond van Art. 79 en 80 K.O. Vijf-en-veertig candidaten werden in hun ambt van D.d.W. bevestigd en deden intrede in hun Gemeente. Alzoo bedraagt hun aantal (1 Jan. 1932 721); 1 Januari 1933: 741. Emeriti. De volgende D.d.W. bekwamen emeritaat: H. Dekker te Venlo. 66 j.; A. L. Ruys te Din- teloord, 69 j.; J. van der Sluis te Ouderkerk a. d. IJsel. 69 j.; C. J. van Binsbergen te Loosduinen, 65 j.; D. Ringnalda te 's-Graven- bage(Oost) 65 j.; Joh S. Langen te Waarder, 66 j.; F. Staal Pzn., te Colijnsplaat, 69 j.: L. Kuiper te Kampen, 64 j.; R. H. Pel te Schraard, 76 j.J Visser te Kockengen, 61 j.; H. Boswijk te Uithoorn, 36 j (wegens benoe ming tot geestelijk verzorger te Loosduinen); A. Ringnalda te Soerahaja, 37 j. wegens be noeming tot geestelijk verzorger te Ermeio- Veldwijk; M. Meindertsma te De Leek, 67 j.; 'A. Andree te Krabbendyke, 66 j.; A. P. Lan- ting te Schoonrewoerd, 67 j.; J. J. Berends te Veenendaal. 66 j.; K. Winkelman te Ede, 52 j.; H. Kalter te Wilsum (Gr. Bentheim, Duitsch- land) 50 j. en G. H. de Jonge te Tzum, 57 j. De volgende emeriti D.d.W. zijn overleden: A. Zomer. Donkerbroek, 86 j.; F. A. van der Heyden, Wassenaar, 63 j.; J. Dekker, Leks- mond, 69 j.; H. Teerink, Amersfoort, 66 j.; O. Boersma, Koudum, 66 j.; C. de Bruyn, miss. D.d.W. op Midden-Soemba verbonden aan de Kerk van Kampen, 73 j.: M. van der Mast, Edam, 88 j.; H. Kalter, Wilsum, 50 j.; J. van der Vlies, Ottoland, 86 j.; W. Fokkens, Tweeae Exloërmond. 75 j.A. A. van Opstal, Nyens- leek (Vledder) 71 en Dr. D. Bakker, Heeg (docent aan de Opleid'ngsschool voor inland- sche predikante:, te Djokja) 67 j. Ds. J L Jaspers, em.-pred. van Lunteren is door de Classis Arnhem ontzet uit zijn ambt wegens leeringen in strijd met Schrift en Be lijdenis. Na zijn ontzetting heeft hij zich tot Classis gewend, om in zijn ambt te worden hersteld, welk verzoek tot nog toe niet is in gewilligd. Onder de emeriti-predikanten bevonden zich aan het einde dee jaars elf Hoogleeraren in de Theologie en één emeritus-Hoogleeraar, ni. Prof. LindeLoom te Kampen, die den leeftijd van 87 jaar bereikt had en die dezer dagen is overleden; vijf geestelijke verzorgers aan de Stichtingen voor Krankzinnigen te Dennen oord, Wolfhezen, Ermelo-Veldwijk, Vogelen zang en Loosduinen. Eén legerpredikant, werk zaam in Oost-Indië. Het aantal emeriti-D.d.W. bedraagt 1 Jan. 1933: 128. Buiten vaste bediening zijn: R. van Giffen te Bloemendaal, H. Reiners te Steen- wijk en H. Strating te 's-Gravenhage, van wie de laatste ev. verzoek van Kerkeraden om voor te gaan in den Dienst des Woords en der Sacramenten aanvaarden zaL CANDIDATEN. Die werden bevestigd. J. G. Adema te Opende (Gr.); W. van dtr Bos te O. en N.-Wetering; J. ten Hove te Gees; D. J. Coumou te Leksmond; E. Masse- link te Eibergen; D. K. Wielenga J.D.zn., te Bellingwolde en Nteuweschane; H. Bouma ve Treebeek; R. van Maare te Raamsdonksveer (gecomb. met Drimmelen); A. S. Timmer te Bedum (2e pred.); P. J. Luyendijk, miss. D.d. W.,verbonden aan Groningen, bestemd voor Soemba (West) met Anakalang als stand plaats; H. M. Matter te Baambrugge; A. J. van Dijk te Koudum: J. J. Verleur te Zalk; J. R. Hommes te Zuidwolde (Gr.); A. P. Helner te Giessen-Rijswijk (N.-Br.); K. Meima te Neede; J. L. Bakker te Oudehorne (Fr.); N. van Haeringen te Zweeloo; H. Torenbeek te Ierseke; C. Lugtigheid te Oudemirdum; S. Hania te Schoonoord; P. K. Keizer te Vrijhoeve Capelle (N.-Br.); H. J. Knauff te Wester voort; I. Hamming te O.-Beyerland; J. A. Meyer te Pijnacker-Nootdorp; J. H. Mulder te Gièssen Oud- en Nieuwkerk; C. B. Bavinck te Hoek (Z.); H. Scholing te Arnerauiden; J. Hin- driks te Ducsen en Meeuwen (N.-Br.); S. R. Smilde te Geesteren-Gelselaar; Ph. J. Huyser te Westerlee; H. van Andel te Krommenie; J. C. Gilhuis te Ooster-Nykerk; J. Verkuyl te Laren; D. Veenhuizen te Valthermond; A. W. Wymenga te Jutryp-Hommerts; J. F. van Hulsteyn te Slikkerveer; J. W. Dragt te Otto land; K. Bokma te Waardhuizen; H. G. Meynen te Papendrecht; W. J. van Otterloo te Oosterend; E. A. van Es te Warns; C. Bos te Oudega (W.); H. Veltman te Bruchterveld (O.); J. Kapteyn te Kralingscheveer; Dr. F. L. Bos te Wilnis; J. Knoppersen te Aalsmeer; J. P. Schouten te Dinxperlo; J. Weggemans te Beetgum; H. Vogel te Roden. Aldue 51 candidaten, die het aantal D.d.W. vermeerderden. Dit getal is nog niet eerder bereikt In. 1930 bedroeg dit 43 en in 1931: 40. In 1933 zal dit aantal aanmerkelijk min der bedragen, omdat maar weinig kerken door candidaten kunnen bezet worden. Be wijs hiervoor is, dat de laatste maanden op candidaten bijna geen beroep ia uitgebracht Die In 1933 aan hun gemeente zullen verbonden worden D. A. Vogel te Ouderkerk a. d IJsel; J. L- Wielenga te Arum; H. Volten te Bolnes; H. Botma te Wilsum (Ov.); G. S. Oegema te Haulerwijk en P. H. Wolfert te Mariënberg Die een roeping ontvingen H. C. Voorneveld (Utrecht) te Zuilichem en C Chr. H. Plantagie (Voorthuizen) te Aar denburg, tvens voor den Evangelisatie- arbeid in Zeeaiwsch Vlaanderen. Die gaa.ne een roeping zullen overwegen T. Klein, UifJiuizermeeden; C. v. d. Boom, Overschie; E. J. Buitenbos, Amersfoort; M. P. v. Dijk, Amsterdam (W.); M. J v Dijken, Groningen; H. Fransen, Meppel; C Jansen. Doorn; H. Muys Bilthoven; W. Wiersma, Sneek; H. Veenstra, Smilde; P. J. Jonkhoff, Groningen; P. B. Lengkeek, Rotterdam; H. Vos, Hoogeveen; M. W. J. C de Kluis, Utrecht; J. C. Jonkers, Schiedam; G. J. de Leeuw, Arnhem (hulppr. te Hoorn); A. W. T. Nijenhuis, hulppr. te Middelburg; A. F. J. Pieron, Heemstede; II. P Rutgers, Sne>ek; J. H. Slager, Soest; L. Touwen. Amsterdam (W.); J. A. Tiemens, Arnhem (hulppr. ie Nijmegen); H. v. d. Veen Leens (hulppr-e. Kolhorn); T. v. d. Metilen, Zwolle; A. J. Stol- te, Hummelo (Geld.); Chr. v. d. Vliet, Zeist; H. J. Westerink, Nunspeet: G. Windemuller, Bussum; P. D v. Dijk, Wons; H. W. Kroè- ze Kampen (hulppr. te Kampen); P. Rob bers, hulppr. te Wieringen; F. Strikwerda. Lollum (hulppr. te Haren); M. de Regt, Middelburg; C. v. Nes, Amsterdam; H. J. Hcersink, Oudepekela; E. Teunis, Enschede; C. Veenhof, Doorn; J. C Everaars. Hilver sum; G. Visee Jr., Loosduinen en C. Hout man, Schiedam Die nog geen roeping kannen overwegen M. de Graaf, Zeist; W. II. v. Zuyleiïi Kam pen; J. v. d. Linden, Leeuwarden; J. L. Kop ie, Arnhem; H. N. Ridderhos Kampen; J. L Bakker, Nunspeet; J. H. Becker, Haarlem; A. J Bos, Mijdrecht; J. v. d. Horst. Zutphen: H de Jong, Wommels (hulppr. te Voor burg); H. J. Pilon te Apeldoorn; K. G. Idie- ma, Winsum. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSVERZEKERINGSBANK Eervol ontslag verleend per 3 Jan. aan mëj. C. G. Blom, als adj.-commles bU de R.V.B.. wegens verandering In de Inrichting van den dienst, waardoor haar werkzaamheden over bodig zUn geworden. WATERSCHAPPEN Bü K. B. ztjn benoemd ln de provincie Zeeland tot dijkgraaf yan den Willem Adrlaanpolder. J ben de arbeidersorganisaties een conferentie belegd met het bestuur der Algemeene Werk geversvereeniging. Op deze conferentie moti veerde een der aanwezige firmanten de loonsverlaging (concurrentie van Japan). De besturen der arbeidersorganisaties spraken zich echter direct tegei* iedere loonsverla ging uit, daar zij van meening waren dat ue toch al zeer lage uurloonen absoluut geen vermindering konden lijden, temeer daar de werktijden, drie-en-een-half vier dagen per week, zeer kort waren. De arbeidersorgani saties waren eveneens van meening dat door loonsverlaging het bedrijf toch niet te saneeren zou zijn. Zij wezen in een ander? richting: Aandringen op meer regeerings- steun bijvoorbeeld door exportpremies, en wilden ten deze gaarne met de directie samen werken. De aanwezige firmant hield een be slissing in beraad en wilde eerst Jiog met d? directie overleggen. Daarop is Vrijdag een tweede conferentie belegd waarop de firmant mededeelde, dat de directie op haar stand punt bleef staan. De hoofdbesturen hehben toen Maandag een algemeene vergadering der werknemers belegd waarop zij den uitslag der eonferen- tie mededeelden. Er waren circa 300 arbeiders aanwezig. Met bijna algemeene stemmen hebben zij besloten onder geen enkele voor waarde een loonsverlaging te aanvaarden. Dit besluit is waarschijnlijk gisteren aan rie directie medegedeeld. Blijft de directie op haar standpunt staan, wat zeer waarschijn lijk is, dan komt het conflict allereerst in handen van den Rijksbemiddelaar. R.-K. BOND VAN KLEERMAKERS PATROONS IN NEDERLAND Te Utrecht had de algemeene vergadering van bovengenoemden Bond plaats. Na een breedvoerige discussie werden de statuten en reglementen van den vakbond vastgesteld, ter wijl het bestuur werd gemachtigd op de sta tuten de Bisschoppelijke en Koninklijke goed keuring aan te vragen. De contributie, welke aan den landelyken vakbond zal moeten worden afgedragen, werd vastgesteld op f 4 per jaar per lid, zoowel voor de afdeelings- als voor de personeele leden. Ter vergadering werd van verschillende zy- den overweging van toetreding van bestaande groepen en van personeele leden toegezegd, in verband waarmede het Bondsbestuur nog nret aanstonds op zyn maximale sterkte werd ge formeerd. Luchtvaart PROEFTOCHT NIEUW LUCHTSCHIP. Het Fransche bestuurbare luchtschip E 9, met halfstijven romp en een inhoud van 10.000 M3., heeft zijn proefvlucht afgelegd. Gedurende drie uren heeft het op volle kracht gevlogen met een gemiddelde uur snelheid van 112 K.M. KLACHT VAN DEN VARKENSHANDEL De Ned. Varkenscentrale dringt op de Binnenlandsche markt. Te Utrecht werd een vergadering go- houden van afgevaardigden der navolgende landelijke bonden: Ned. Slagershond, R.K, Hanzebond van Slagerspatroons, Bond van Ned. Fabrikanten van V'leeschwaren en Vlee8chconserven, Ned. Bond van Grossiers in geslachte varkens, Ned. Bond van Groothande laren in varkensvleesch en producten van ge zouten spek en reuzel (Neprova), Ned. Bond van Varkenshandelaren, Bond van Varkens houders in Nederland en den Ned. Bond van Veehandelaren. Besloten werd tot den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid het dringend verzoek te richten het daarheen te leiden, dat de Ned. Varkenscentrale zich verder onthoudt van levering, rechtstreeks of zijdelings, van var kens, levend of geslacht, of van deelen van varkens, voor de binnenlandsche voorziening, zoodat van de voor die voorziening benoodig- de varkens of varkensvleesch niet meer via de Ned. Varkenscentrale zullen worden geleverd. Namens deze vergadering is tevens aan den minister verzocht een deputatie uit genoemde bonden te ontvangen, ten einde de bezwaren tegen de uitvoering der crisisvarkenswet aan den minister kenbaar te maken. Een afschrift van dit adres is verzonden aan de Tweede Kamer. Het adres is vergezeld van een toelichting, waarin uiteengezet wordt, dat de binnenland sche handel in varkens, geslachte varkens en varkensvleesch sinds langen tyd een moor dende concurrentie ondervindt van de aan da Ned. Varkenscentrale verbonden baconaoute- rijen en slachteryen, welke met de Varkens- centrale hebben gecontracteerd en de varkens van de Varkenscentrale betrekken. Deze be drijven brengen het varkensvleesch voor zulke lage pry zen op de binnenlandsche markt en by zulke groote hoeveelheden, dat de bestaan de grossierdery in geslachte varkens en var kensvleesch hierdoor geheel is lamgeslagen, terwyl de slager, die zelf varkens slacht, niet meer kan concurreeren tegen de slagers, die de producten beneden den marktprijs van de aan de Varkenscentrale verbonden bedrij ven betrekken. De toelichting zegt verder, dat er ernstige ontstemming heerscht over de uitvoering der crisisvarkenswet, wyl de Ned. Vark'enscen- trale zich niet beperkte tot het terrein, waar door ze voor afzet van varkens was aangewe zen, nl. den export. Dezelfde vereenigingen richtten een adres tot den minister het daarheen te leiden, dat in den vervolge restitutie van de heffing ex art. 6 der crisisvarkenswet worde verleend by uit voer van alle spek zonder dat deze restitutie worde gebonden aan eenige bepaling omtrent richtprijzen voor varkens of anderzins. Uit het Sociale Leven DREIGEND CONFLICT BIJ N.V. VAN VLISSINGENS KATOEN- FABRIEKEN. Bij de N.V. Van Vlissingens Katoenfabrie- ken te Helmond is onlangs een tien procent loonsverlaging aangekondigd. Thans hebben de arbeiders besloten deze niet te aanvaarden. Van arbeiderszijde vernemen wij omtrent -het-drcigend conflict het volgende: Door de directie werd een algemeene loonsverlaging van tien procent aangekondigd. Daarop heb Aan de kortelings gehouden motorbootrennen te Long Beach was ook een estafette-ren verbonden. Miss Tumbull neemt de vlag i>an haar collega Martin S. Martin over. Het nieuwste militaire Fransche luchtschip de ,JZ-9" tijdens den proeftocht van Orby naar Reims. Het luchtschip heeft een inhoud van 10.000 kub. M. Kapitein Schoofs geeft inlichtingen. Een praatje op de kade, van Cherbourg vóór de >yAtlantique". Generaal Majoor Friedrich von Boet- ticher, die dezer dagen benoemd is tot militair attaché te Washington.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5