Ursula, Cunera en de kerk van Rhenen DONDERDAG 12 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG 3 Kerknieuws. NS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Den Ham (toez.), A. J. Westra Hoekzema te Mij nsheerenland. Aangenomen: Kaar Ter Aa (bij Nieuwersluis), card. J. T. Klamer te Amster dam. Naar Minnertsga, J. van der Heide te Hindeloopen. Bedankt: Voor Ter Aar (Z.-H.) en Ryn- saterwoude, cand, J. T. Klamer te Amsterdam. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Papendrecht, J. W. van Ree te Barendrecht. JUBILEA. Ds. A. van Griethuysen, predikant der Ned. Hei-vormde Gemeente te Mijdrecht, hield Zondag j.l., ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjub.A»iun, een gedachtenis- predikatie over Hand. 26 22a. Aan het einde werd hij toegesproken door ouderling P. van Veen en zong de Gemeente hem Psalm 119 9 (gewijzigd) toe. Dr. J. BAUER, t Te Heidelberg is Dinsdagavond over leden de bekende kerkhistoricus Dr. Johannes Bauer. Hij was hoogleeraar te Marburg, Königsberg en Heidelberg. Vooral zijn studies over Schleiermacher zijn zeer bekend geworden Sedert 1920 was hij iid van het Evangelische Kerkbestuur in Baden. Hij bereikte den leeityd van 73 jaar. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Herv. predi kant te Ammeistol en directeur van het Vredes-Persbureau aldaar, is door den heer C. L'osterus te Bodegraven op grond van art. 2 van het Algemeen Reglement der Ned. Herv. Kerk bij het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland aangeklaagd wegens overtreding van dit artikel, speciaal van datgene wat be doeld wordt in de alinea over aankweeking m liefde voor Koning en Vaderland. Bedoeld art. luidt compleet aldus: „De zorg x>r de belangen, zoo van de Christelijke Kerk in het algemeen als van de Hervormde in het bijzonder, de handhavimr harer leer, de ver meerdering der godsdienstige kennis, de behartiging van de Zending, de bevordering de Christelijke zeden, de bewaring van orde en eendracht,, en de aankweeking van liefde voor koning en vaderland, moeten steeds het hoofddoel zijn van allen, die in onder scheidene betrekkingen, met het kerkelijk bestuur belast zijn". De aanklacht geschiedt naar aanleiding van _jt feit, dat het maandorgaan „Kerk en Vrede" door ministerieele beschikking in al'o kazernes verboden is en verspreiding onder de militairen niet meer mag plaats hebben. Inmiddels diene nog ter zake, dat Ds. Hu genholtz in deze aanklacht by abuis voor hoofdredacteur van „Kerk en Vrede" gehouden is. Sinds Mei 1392 is Ds. Hugenholtz geen hoofdredacteur van „Kerk en Vrede" meer, wel mede-redacteur. JONG-HERVORMpEN. Te Almelo wordt, om net medeleven te bevorderen en de belangstelling te venneer- deren in het Herv. Kerkelijk leven aldaar, rechtzinnige zy'de op 20 Januari a.s.. een vergadering belegd ter oprichting van een Vereeniging van Jong-Hervormden. JAARBOEK GEREF. KERKEN Bij Oceterbaan en Le Cointre te Goes ver scheen jaargang 1933 van het Jaarboek (ruim 3 400 pag.) ten dienste van „de Geref. Kerken in Nederland". In den kalender wordt onder „aanteekenin- gen" meegedeeld, dat op veelvuldig verzoek de jubileum-data niet meer opgenomen worden. De naamlijsten van dienstdoende en overle den predikanten, zoowel als de zeer uitgebreide statistiek, die 220 pagina's beslaat, hebben de noodige aanvullingen en wijzigingen onder gaan. We ontleenen aan deze statistiek geen cijfers, omdat we in ons blad zelf een uitvoe rige statistiek der Geref. Kerken bieden. Even wel mag gezegd worden, dat de saamstelling, door het Jaarboek gegeven, groote zorgvuldig heid toont en dat de betrokken Kerkeraden en leden der Kerken er zeer veel gemak van kun nen hebben. Na de gegevens over .Zending, Vereenigings- leven, Kerkelijke Pers enz. volgt het „Kerke lijk Overzicht 1932", waarin Dr. J. C. Rull- mann de financieele crisis, tractementen, can- iidatenovervloed, het Kerkprobleem, de kwes ties van saamwerking in de Evangelisatie en aansluiting Van de Zending by den Ned. .Zen dingsraad en den geringen aanwas van het le dental der Kerken, de revue passeeren. Van 13 dienstdoende en emeriti-predikanten rijn zeer lezenswaardige levensbeschrijvingen met portretten opgenomen. KERKORGELS Te P ij n a c k e r wordt in de Geref. Kerk thans overwogen een nieuw orgel in het kerk- jgebouw te doen aanbrengen, dat f4800 kosten zal en waarvoor f2000 byeen is. Het ontbre kende zou door nog verdere giften en een obli gatie-leening moeten worden verkregen. instituut gerïto. Het inrtituut Gerito te Vlaardinger-Anibacht heeft naast de bestaande cursussen voor theo logische ontwikkeling op Geref. grondslag en koor Ohristelyk-socia'.e ontwikkeling sedert eenigen tyd een tweetal nieuwe cursussen doen samenstellen. ie staat onder leiding van Prof. Dr. F. W. Grosneide, die de Geref. Evangelisatie op populair-wetenschappelijke wijze behan delt, terwijl de andere onder leiding van Prof. Dr. J. Waterink de Kinderpsychologie en Paedagogiek bespreekt. Voorts is in voorbereiding een opleidings cursus voor de Zending onder de Joden. Gegadigden kunnen zich ten allen tijde voor ize cursussen tot bovenstaand adres aan- Directeuren der Vereeniging doen opnieuw een beroep op de vele duizenden in ons land; die nog niet mee helpen dragen de financieele lasten van onze Universiteit en dat toch behoorden te doen. De actie, die in dezen winter zal worden gevoerd, wordt ingezet met een propavanda- vergadering, te houden Maandagavond 13 Februari a.s., waarin a's sprekers zullen optreden Z.Exc. Dr. H. Colijn, President- Directeur der Vereeniging voor Hooier Onder wijs op Gereformeerden grondslag en de hojg- leeraren Prof. Dr. A. Anema, Prof. Dr. M. van Haaften en Pro. Dr. G. J. Sizoo. De vergadering wordt te Amsterdam ge houden, doch door uitzending door de Ned. Chr. Radio-Verecniging zullen de sprekers over het gehcele land te beluisteren zyn. Direct daarna moet de actie worden gevoerd door huisbezoek enz. Voor 31 Maart zal het resultaat van deze actie bekend moeten zyn. De Provinciale-, Ring- en Plaatselijke Comité's en de Correspondenten der Vrije Universiteit krijgen dus een zware taak. Het zal zaak zijn dat zij zich reeds nu op de actie voorbereiden en zich zooveel mogelyk mede werking verzekeren. Als de medewerkers trouw zijn en ons Geref. volk zich zijn roeping bewust toont, zal onder Gods zegen de actie slagen. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Dr. Herderschee zal Woensdagmiddag 18 Januari a.s. zijn lectoraat in de leer 'er infectieziekten aan de Gem. Universiteit van Amsterdam aanvaarden met het houden van een openbare les in een der lokalen van i ct Universiteitsgebouw, Oude Manhuispoort 46. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. By Kon, Bes'uit van 31 December is, met ingang van 1 Januari, wegens opheffing van de betrekking, eervol ontslag verleend aan den lector aan de Landbouwhooyeschool te Wageningen Dr. K, A. Hoekstra, aldaar. Prof. Dr. H. R. KRUYT. Wy vernemen, dat een Commissie is gevormd uit collega's, oud-studenten en studenten, met het doel Prof. Dr. H. R. Kruyt te huldigen ter gelegenheid van diens jubileum. Deze commissie heeft den portretschilder' Gabrielse opdracht geoeven tot het schilderen van een portret van Prof. Kruyt, bestemd voor de senaatskamer van de Rijksuniversiteit te Utrecht. DE OPLEIDING VAN DEN JURIST „De opleiding van den jurist, inderdaad een onderwerp de volle aandacht waard", zoo sprak eens Prof. Mr. S. J. Fockema Andreae zich uit. Naar deze opleiding is nu onder alle juridi sche studenten in Nederland een onderzoek in gesteld. In Maart 1932 werd het plan daartoe gemaakt en terstond toog men aan elke Uni versiteit aan het werk. Een rapport-generaal (46 pagina's) over „ae juridische opleiding", bevattend de resultaten van de in den vorigen zomer gehouden enquête, saamgesteld door de jur. cand. N. Smits en J. L. H. Cluyrcenaer te Groningen, is nu versche nen. Het rapport geeft in onderdeden breed voerig aan hoe de enquête gehouden ls, op welke punten het onderzoek ingesteld werd, welke resultaten men verkreeg en welke mid delen men tot verbetering wenschelijk acht. Hieronder laten we een korte samenvatting volgen van de resultaten waartoe de enquête geleid heeft. „Een der ergste fouten van de huidige juri dische opleiding is ongetwijfeld het vrijwel overal bestaande gemis aan, aansluiting tus- schen de candidaats- en doctoraal-studie. De stof voor het candidaats en die voor het doc toraal zyn thans twee op zich zelf staande ctukken, tervvyl het candidaats voor alles ge richt moet zyn op het doctoraal, een propae- deuse moet vormen vóór het doctoraal. Als beste middel om dit te bereiken wenscht men, behalve te Utrecht, de studie voor het candi daats op 2 jaar te brengen gelyk dit te Am sterdam reeds verwezenlijkt is met de col leges ingericht op deze 2-jarige studie. Als historische inleiding tot de doctoraal-studie be wijzen R( meinsch en Oud-Vaderlandsch Recht hun eminente diensten, als algemeene inlei ding tot de rechtsstudie dient allerwege een uitvoerige studie van de encyclopaedic ge maakt te worden. Om echter de aansluitrng speciaal tot de doctoraal-colleges zoo goed mogelyk te doen zijn is een inleiding tot het B.W. reeds voor het candidaats by uitstek ge- wenscht; op deze wijze zullen enkele elemen taire begrippen van civiel recht den student reeds spoedig bijgebracht worden, wat tevens een zeer vruchtbare inwerking zal hebben op de bestudeering van het Romeinsch en Oud- Vaderlandsch Recht. Dat een korte inleiding tot Staatsrecht en Strafrecht evenmin zal mo gen ontbreken bij de proipaedeutische candl- daatr*itudie, behoeft wel geen betoog. Alge meen voelde men ook de groote wenschelijk- heid om te komen tot een grootere gelijkheid van eischen voor het candidaatsexamen aan de verschillende Universiteiten in Nederland. Mis bruiken gelijk thans voorkomen, dat de stu dent candidaats doet daar, waar de eischen het minst zwaar zyn, worden op deze wijze uitge roeid. Het onderricht in de „inleiding tot de ver schillende vakken" geschiedt het best mede door het ontbreken van in aanmerking komen de leerboeken door het instellen van over zichtscolleges. De taak deze te geven voor den hoogleeraar weinig aangenaam zou een a:«istent opgelegd kunnen worden. Behalve voor het gevon van de overzichtscolleges be schouwt men den assistent algemeen als de aangewezen persoon om een eind te maken aan het overal woedende repet'toreneuvel, tevens de tusschenpersoon by uitstek tusschen hoog leeraar en student. Als zeer belangrijke conclusie, valt te noe men de veroordeeling van de huidige speciali satie-regeling, die allerwège als hoogst onbe vredigend werd gevoeld. Er van uitgaande dat specialisatie noodzakelijk is, en tot dit resultaat komen zoowel zy die haar gewenscht, als die haar ongewenscht vinden is er een meerderheidsstreven waar te nemen voor spe cialisatie in den zin van het Groningsche voor stel. Privatissima worden zeer gewaardeerd. Hiqr wordt de ware wetenschappelijke zin gekweekt. Persoonlijk contact tusschen Hoogleeraar en student, zoo zeer bemoeilijkt door het groote aantal studenten, wordt hier voor een kleine groep ten minste weergevonden". Bij de enquête aan de Vrye Universiteit ver leende Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, door een op wekkend schryvon, steun. Toch kwamen van de 100 verwachte antwoorden slechts 40 binnen. Kwalitatief is de enquête echter wel geslaagd, door uitvoerige en in de hoofdzaken eenslui dende antwoorden. De meeste antwoorden zyn afkomstig van personen, die reeds eenigszim met de studie gevorderd zijn. In het algemeen heeft men over de litteratuur vrijwel geen oordeel gege ven. Studie der Philosophie werd algemeen noodzakelijk geacht. Velen willen Rechtsph lo- sophie tot een examenvak maken. Vrijwel ieder een acht responsie-colleges nuttig en noodza kelijk. Over een meer op de practijk gerichte opleiding zijn de meeningen verdeeld. Weini gen wenschen alleen strakke wetenschappelijke opleiding. Het meerendeel dringt ernstig aan op geheelo of gedeeltelijke mear practische op leiding, althans naast de wetenschappelijke: vele anderen waarschuwen er met klem tegen van de Universiteit een hoogere vakschool te maken. Merkwaardig is bovendien nog, dat de af gestudeerden op eenigen tijd stage aandringen en verder op enkele punten een geheel ander oordeel geven dan de nog studeerenden. Vooral achten zy repetitie en meer practische oplei ding noodzakelijk. Allen stellen ten zeerste het contact, dat de professoren met de studenten zoeken, op pry's, waardoor men ook in dit opzicht de voordeelen van de studie aan de Vrye Universiteit waar deert. LEERAARSBENOEMINGEN. Dordrecht (dhr. H.BjS.), voor Staat huishoudkunde en Staatsinrichting, A. Boek kooi fé Eindhoven, thans als zoodanig werk zaam te v Eindhoven en te 's-Hertogen'oosch. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Dinteloord (Herv. School, hoofd C. Schipper), mej. E. C. Heusinkveld te Mid delburg. Vriezenveen (hoofd J. Koning)mej. M. H. Wassink te Almelo. Voor tijdelijk. Kampen (Boven-Nieuwstraat 71, hoofd F. Treep), mej. J. M. Jansen te ZvVolle. Voor tijdelijk. Vlaardinger-Ambacht (Mr. J. Terpstra-School, hoofd R. Zwiers), mej. M. S. Knol te Rotterdam. AFSCHEID J. J. 'T HART Gister heeft de heer J. J. 't Hart, die 1 Januari te Utrecht zijn functie aanvaardde als algemeen inspecteur van de onderwijs opleiding, officieel als inspecteur 1. o. al- scheid genomen yan de gemeente- en school besturen in de inspectie Dordrecht. Daartoe was een.samenkomst belegd in de Dordtsclie raadszaal, waar zeer vele vertëgenwoordi gers van genoemde besturen aanwezig waren. De voorzitter van het voor dit doel ge vormde comité, de heer I. van Huiden, wethouder van Dordrecht, voerde het eerst het woord. Hij teekende den heer 't Hart als een man van breede eruditie die het terrein van zijn werkzaamheid geheel behcerscht en daarbij een persoonlijkheid is, een man van karakter, die weet, wat hij wil, en dat ook in ronde woorden zegt. Dat gaf wel eens moeilijkheid, maar hoe meer men U leerde kennen, hoe meer men U, aldus spr., ging waardecren. Dank en hulde willen we daar om brengen voor al hetgeen door U als in specteur in de inspectie Dordrecht is ge daan. Spr. bood daarop drie salonstoelen aan en een fraai divankleed. De heer A. Rienks, oud-hoofdinspecteur, thans raads-adviseur van het ministerie van onderwijs, voerde daarna het woord. Hij roemde de buitengewoon prettige wijze waar op hij met den heer 't Hart samenwerkte. Zijn adviezen waren steeds zoo klaar en duidelijk, dat men er eigenlijk niet anders mee kon doen dan ze opvolgen. De functie van algemeen inspecteur der onderwijsopleiding is nieuw. Er moet nog iets van gemaakt worden. Maar daarom is de heer 't Hart er zoozeer op zijn plaats. Vervolgens spraken nog burgemeester P. L. de Gaay Fortman .namens het ge meentebestuur van Dordrecht, burgemeester Kleyn van Ridderkerk naryens de buiten gemeenten, de heer W. J. v. d. Veen van Zwijndrerht namens de schoolbesturen der buitengemeenten en de heer L. J. Uitten- bogaard namens de schoolbesturen in Dordrecht. De lieer 't Hart sprak een hartelijk woord van dank. Toen hij als inspecteur kwam, vermeed men zooveel mogelijk de in spectie. Dat is echter gelukkig langzamer hand veranderd, steeds meer kwam er con tact, en won men advjies in. Spr. vindt deze verandering buitengewoon aangenaam, niet zoozeer om zijl) persoon, als wel om het ambt. 't Is weer gebloken, dat de inspectio geen overbodige luxe is. Door zooveel advies te vragen, heeft men. het ambt op peil ge bracht. Spr. is daarvoor dankbaar. Na afloop werd gelegenheid geboden den heer en mevrouw 't Hart de hand ten af scheid te drukken. D. HUISMAN, f Te Ambt-Vollenhove is Zaterdag j.l. op ruim 61-jarigen leeftijd overleden de heer D. Huisman, hoofd der Chr. School te Heet- veld, aldaar. Behalve een korten tijd in De Lemmer, heeft de overledene steeds in het Noordwesten van Overijssel, waar hij ook geboren is, met groote toewijding het Chr. Onderwys mogen dienen. Sinds 1 Maart 1906, dus gedurende ONDERWIJZERSOPLEIDING INLEIDING manier zorgen voor de kinderen van ons volk; voor de lammeren, die God ons heeft toevertrouwd. Mocht door een betere oplei ding er ook bezuinigd kunnen worden, dan is dit een gevolg, dat we dankbaar mogen aanvaarden, omdat het vrijkomend geld De heer J. C Wlrtl C.rn., oud-In pee- dan allicht gebruikt kan worden tot ver teur bij het Uget Onderwijs, schrij l ,.ni: betering van liet onderwin »p andere wijze; De opleiding tot onde. wijzer k; mt weer b-v- door salarieëring of kleinere klassen, in 't gedrang. Zoa s de wet van 1920 uit D? derde opmerking is, dat wij nooit mo- voorsclneof, is het nooit geworden; truu Pen meowerken en dus ook niet vragen om wens 'k heb van 't begin af geweten on ook een monopolie voor de kweekscholen, k Be gezegd, dat dit doel der wet nooit zou uit- '»oef geen namen te noemen: ieder ingewijde gevoerd worden. Maar nu komen er nog weet we'« dat sommige leraars aan normaal- andere klachten: buiten de Kweekscholen lessen de kweekscholen krachtig hebben om hebben zich in 1932 ongeveer duizend tegengewerkt en bestreden. Zij vonden de jongelieden aangemeld voor het onderwijzers normaallessen goed en wezen dan op de examen! Dat brengt do Kweekscholen in i examenresultaten yan gevaar en natuurlik gaan de voorstanders van de kweekscholen. Zelfs nu en bclangbebbondon zich verdedigen! Daar door komt de hele opleiding weer ter sprake, doch dan is het ook nodig de zaak wat bre der op te vatten en ze van verschillende zijden te bezien. Daaraan wil ik gaarne mee helpen, doch aa:x hetgeen ik t-e zeggen heb, mogen drie opmerkingen voorafgaan. Do eerste is, dat wel niemand in mij een tegenstander van de Kweekschool zal zien. Een der beweegredenen, die er mij die lessen naast die ordt door enkelen van hen 't schoolexamen bestreden, omdat de kweekscholen daarvan wel profi teren en de normaallessen niet. Toen waren de kweekscholen de vervolgden; moeten zij nu worden de vervolgors? Dit is wel een verschijnsel, dat we alle eeuwen door kun nen waarnemen, doch daarom is het nog niet te verdedigen. Wij hebben ons steeds genoemd tegenstanders van dwang, voor standers van vrijheid. We hebben de vrij- brachten in 1891 van Goes naar Bedum te l»eid aanvaard met alle gevaren, die er in erhuizen was, dat ik kans zag in Bedum dew tegenwoordige^zondige^vereld aan ^ver- de hoofdelike opleiding te vervangen door1' 1 die der Normaallessen. Dat ook in zulke inrichtingen de gronden goed gelegd kunnen worden, bewijst o.a. het feit, dat een der leerlingen daarop kon voortbouwen om pro fessor te worden aan de Universiteit te Michigan en een ander om het doctoraat in de letteren te verkrijgen. Ook andere nor maallessen kunnen op dergelijke resultaten wijzen. Toch zag ik ook de schaduwzijde en daarom rustte ik niet tot Groningen een Christelike Kweekschool had. En nog steeds is het een voorrecht in contact te staan niet slecht.? met Groningen, doch ook met Rot terdam. De tweede opmerking is, dat ik volstrekt niet donk aan bezuiniging. Als die nodig is, moeten de heren in Den Haag daarover maar beschikken. Voor mij geldt alleen de vraag: Welke opleiding is voor onze scholen de beste? Hoe kunnen we op de allerbeste by na 27 jaren, heeft hij" aan het hoofd van genoemde School gestaan. Jarenlang was hij ook als leeraar in -Paedagogiek en Aardrijks kunde verbonden aan de Chr. Normaallessen te Zwartsluis. Hy gaf den eersten stoot tot de oprichting van een afdeeling Zwartsluis der Vereen, van Chr. Onderwijzex-s. Ook op kerke lijk en politiek terrein gaf hy zyn krachten. opheffing. Te Amsterdam hebben de Openbare Scholen Valkenburgstraat 103, Van Ostade- straat 203, Karthuizerstraat 9 en Laanweg 28 reeds jaren achtereen geen nieuwe leerlingen behoeven op te nemen en bezitten alle nog s'echts één klasse, n.l. van het zesde leerjaar. Aangezien deze klasse van genoemde Scholen met Februari 1933 van school zal gaan, stellen B. en W. voor tot opheffing van deze Scholen over te gaan. Eveneens moet tot opheffing worden overgegaan van de Openbare School Oude Schans 41. De opheffing van 3 dezer Scholen is in hoofdzaak een gevolg van de verplaatsing der bevolking naar de nieuwere stadèdeelen en naar de tuindorpen. Verder komt naar de meening van B. en W. nog voor opheffing in aanmerkjng de Open bare School voor de, kinderen uit het woon wagenkamp aan den' Hemweg, dat verplaatst Alzoo weer zes Openbare Scholen op de nominatie om te verdwijnen. EXAMENS EXAMENS-MACHINIST Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Dreigend tekort, nieuwe actie in voorbereiding. Ook de Vrye Universiteit ondervindt zeer ernstig de financieele moeilijkheden van dezen tijd. Verscheidene leden en contribuanten hebben hun jaarcontributie moeten verlagen; sommi gen moesten die zelfs geheel opzegden. De uitbreiding van de Universiteit met een vierde faculteit bracht mee de noodzakelijk heid van verhooging der contributies met f 60.000, waarvan nog slechts de helft werd toegezegd. Niettegenstaande zeer belangrijke bezuini gingen is de toestand zoo, dat door het ont breken van de resteerende f 30.000 en de contributie-veriagingen voor 1933 reeds een tekort dreigt van niet minder dan f 30.000, welk tekort in 1934 en volgende jaren nog grooter zal zyn, als de inkomsten niet ver- dieerderen. door E. D. J. DE JONGH Jr. I. Behalve door het nu verdwenen konings huis heeft het stadje Rhenen een zekere vermaardheid verworven door de gelukkig nog bestaande St. Cunerakerk met haai door zijn schoonheid beroemden toren. Wol heeft er een oogenblik vrees bestaan, dat ook dit bouwwerk zou verdwijnen, maar tol aller blijdschap is dit gevaar nog afgewend. Den 4en September 1S97 toch is het boven deel van den toren ten gevolge van het in slaan van den bliksem door brand vernield, maar gelukkig is het grootst gpdeelte van dit monument en is ook de kerk gespaard gebleven, terwijl het statige bouwwerk on der do beproefde leiding van Dr. C u y p e r s in zijn ouden luister is hersteld. De kerk van Rhenen is gewijd aan de hei lige Cunera en de legende, waaraan deze n.i-ini verbonden is, is te belangrijk om (laarvan hier geen gewag te maken. Zij is sumengeweven met de geschiedenis van Deze Ursula was volgens de legende de schoone dochter van den Britschen chris tenkoning Maurus, die ten huwelijk werd gevraagd door Prins Aetherius, den zoon van een heidenschen Engelschen ko ning. Daar zij zich Christus had toegewijd vroeg zij vóór zij haar beslissing nam, een uitstel van drie jaar, welken tijd zij ge bruikte om een bedevaart te doen naar Ro me. Zij stelde echter als voorwaarde, dat haar minnaar haar tien adellijke jonkvrou wen zou toevoegen benevens aan elk van haar gezellinnen, zoowel als aan haar zelve, duizend maagden. Tot Bazel voeren ze den Rijn op en vandaar gingen ze te voet naar Rome. Op de terugreis van Rome te Keulen aan gekomen, werden deze elfduizend christen maagden door een bende Hunnen, die toen juist die stad belegerden, aangevallen en wreedaardig vermoord. Allen werden het slachtoffer van den bloeddorst dezer bar baren cn de lijken der maagden werden te Keulen plechtig begraven. Slechts twee jonkvrouwen ontkwamen aan doze slachting, n.l. een zekere Cunera en Ursula zelve. De laatste dankte haar redding aan haar buitengewone schoonheid, die haar echter tooh nog noodlottig werd. Want de koning der Hunnen, daardoor be koord, hegeerde Ursula tot zijn vrouw. Maar deze sloeg verontwaardigd dit aanbod van den moordenaar van haar gezellinnen van de hand, waarop de koning zijn boog greep en de vrome jonkvrouw met drie pijlen hot hart doorboorde. In de H. Ursulakerk te Keulen hangt een schilderij, dat den tocht van dezen maag denstoet voorstelt en wel toen zij de stad Sie landen ahn zu Tiel, Ein wohlberühmte Stadt, Alwo die C'prisei Sie wohl empfangen hatt Ook prijkt daar haar albasten beeld op haar graf, terwijl hi or ook bewaard worden de met goud on versierde schedels der overige martelaressen. In Amsterdam vindt men Ursula uitge beeld boven den irvang van het Bagiin.li if in de Kalverstraat Haar slapen zijn versierd met een kroon van leliën als zinnebeeld van reinhedd en In overeenstemming met de woorden uit het Hooglied, tevens het devies der Ursuli.nr.ei. „Als de lelie onder de doornen". Eveneens komt zij voor op een gevelsteen aan het Gedempte Spui, waar zij voorge steld wordt haar mantel uitspreidende ter bescherming van haar maagdelijke gezel linnen. Veel kunstrijker en vol artistieke sahoon- heid wordt do -legende afgebeeld op den z.g. Ursulaschrijn in het St. Jans Hospitaal te Brugge die den 21en October 1489 met groo te kerkelijk" feesten Ls in gebruik genomen. Het is een eikenhouten reliekschrijn, die door den beroemden Hans Mernliug (f1494) met tafereelen uit de geschiedenis von Ursula beschilderd is. Zoo vindt men daar op bij'zonder aantrekkelijke en artis tieke wijze afgebeeld: de aankomst te Keu len; de aankomst de Bazel; de aankomst te Rome, waar zij met haar gezellinnen door paus Cyriacus en zijn gevolg ontvangen en met den apostolischen zegen verwel komd wordt; den terugkeer van den stoet 'e Bazel in gezelschap van den paus en zijn kardinalen; het bloedbad te Keulen; het oogenblik dat Ursula de op één na laatst overgeblevene van de vrome maagden, do smeekingen van den Hunnenkoning om haar hand afwerend, door pijlen doorbord, den marteldood sterft Nu zal ik niet stil taan by den oorsprong dezer legende waaraan het feit moet ten grondslag liggen, dat omstreeks het jaar 300 Inderdaad ecnige jonkvrouwen bij Keu len door de Hunnen zijn vermoord. Even min zal ik mij ophouden bij de allo poëzie doovende opvatting, dat op Ursula's graf zou gestaan hebben „XI M virgines" en dat aan de M de bnteekenis gehecht zou zijn van duizend in plaats van de eerste let ter van het woord martyres (martelares sen). waardoor het aantal van elfduizend maagden tot elf teruggebracht zou zijn. De Cuneratoren te Rhenen. eenig overgeblevene was van de elfduizend Ursulinnen. Dat zij gespaard bleef had zij te danken aan haar'groote schoonheid, die Haymo, den koning dor Hunnen, bewoog haar mede te voeren naar Rhenen. waar hij het slot H a y m o s t e i n op de plaats van de tegenwoordige ten Oosten van Rhenen ge iegene ridderhofstad Heimerstcin bewoonde, en waar hij haar bescherming verleende. Dit was echter niet naar'den zin van zijn vrouw, die door jaloerschheid en haat ge dreven, Cunera bij den koning trachtte ver dacht te maken, hetgeen haar echter niet gelukte. De koningin vatte nu het snoode plan op om Cunera uit don weg te ruimen. Zij bracht dit ten uitvoer door, terwijl de ko ning ter jacht was, Cunera me' haar sluier of „dwael" te worgen. Met behulp van haar kamenier begroef zij hot lijk in een paar denstal. Toen de koning van de Jacht teruggekeerd was maakte zijn vrouw hem wijs, dat de ouders van Cunera gedurende zijn afwezig heid gekomen waren cn haar hadden mee gevoerd. Doch nu deed zich het vreemde verschijn sel voor, dat 's konings paarden weigerden den stal in te gaan, hoezeer men ze daartoe door slagen en bedreigingen aanspoorde. En toen de stalknecht 's avonds in den stal kwam zag hij ergens op den vloer verschei dene brandende kaarsen. Een en ander leid de er toe dat men den stal ging ondsrzooken en dat men spoedig Cunera's lijk vond. De „dwael", waarmede zij verworgd was, werd uit het grcrf genomen en zorgvuldig als een rcliquic bewaard. De koningin werd door haar man voor haar euveldaad gestraft, waarop zij, na drie dagen rondged xdd te hahbc zioh van de hoogte van een der heuvelen stortte en zoo don dood vond. Ter gedachtenis van Cunera stichtte de koning een tempel. Deze legenda moet afgespeeld zijn omstreeks het midden van de Ve eeuw. Eeuwen daarna bracht Willebrordus, de eerste bisschop van Utrecht, oen bezoek aan Rhenen, hij welke gelegenheid de inwo ners hem verzochten het gebeente van Cu nera door hetwelk God dagelijks zooveel mirakelen wrochtte naar een inmiddels ge stichte kapel over te bren.-en. De hisschon verhief de kuische en Godvruchtige maagd tot heilige en tot patrones van het stadje Rhenen en liet haar gebeente naar de kapel overbrengen. De weg naar den heuvel, waar op weleer d' heiligdom sto„d, draagt nu nog den naam van Kuneraweg, terwijl do namen „Kuneralaantje" en „Kuneraheu- vcltje" ook nog de herinnering aan de hei lige van Rhenen levendig houden. Het kasteel Heimerstein moet in het begin van de VlIIe eeuw meermalen tot woon plaats gediend hebben voor den Frleschen koning Radboud, terwijl Lodewijk XIV er ln 1672 eenigen lijd zijn hoofdkwartier gehad heeft bonden zijn. We moeten ook nu in geen geval de hulp van de Staat inroepen om de kweekscholen te verdedigen tegen de con currentie van andere inrichtingen. Zelfs in de Kerk is er nog steeds gelegenheid door artikel acht het predikambt te bekleden en we hebben ook in de Gereformeerde Kerken nog enkele predikanten, die op deze wijze met zegen kunnen arbeiden. Naast gymnasium en hogere burgerschool kan men door middel van het Staatsexamen recht krijgen tot studie en examens aan de Universiteit. Vrijwel voor alle inrichtingen, waarvoor een diploma gevraagd wordt als toelating, kan men ook die toelating krijgen als men bewijst ongeveer gelijke kennis te bezitten als dat diploma vermeldt Zo moet het blijven ook voor het onderwijzers examen. Het is al erg genoeg, dat men de school niet inag binnenkomen om te onder wijzen tenzij men het Staatsmcrk draagt: Iaat nu ten minste de vrijheid blijven om dat Staatsmerk te verkrijgen op verschil lende wijzen. Concurrentie heeft als alles ook een schaduwzijde, maar we kunnen er niet buiten en verlangen volstrekt niet naar toestanden als in Rusland, waar het Staats socialisme in zijn ruwste vorm heerst. Trou wens ook daar begint men in te zien, dat het zo niet gaat en dat Qien enige concur rentie moet toelaten. Dit geldt zelfs op geestelik gebied. De Roomse leiders zullen het met smart toe stemmen, dat het Katholicisme boven de Moerdijk hoger staat dan daar beneden. En hoe is het in landen als Frankrijk en Span je. waar- het Protestantisme niet als een gevaarlike mededinger kan optreden? En op schoolgebied? Namen noemen gaat nu eenmaal niet, maar ik zou heel wat plaatsen kunnen noemen, waar het onder wijs op de openbare school beter is gewor den, zodra er een biezondere naast kwam. Ook wel van plaatsen, waar slechts één bie zondere school was cn waar onmiddellik betere resultaat werden bereikt, toon een twede school als concurrent optrad. Men kan dit betreuren, maar de nuchtere feiten zijn er en daarmee moet men rekenen. Dus geen monopolie voor do kweekscholen. In een volgend artikel wil ik de concur renten van de kweekschool bezien om ten slotte te vragen, wat wijten Professor Dr. J. VVoltjer van onze Kweekschool-opleiding verwachtte. Alleen op deze wijze worden we bewaard voor eenzijdigheid, de vijand ook bij het onderwijs. - Gemengd Nieuws Bij de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug is een loonsverlaging ingevoerd van 9% en van 6V2% voor de eerste 12000 sala ris voor gehuwden. Voor ongehuwden, wordt oen- loonsverlaging toegepast tot ?y2 pCt der eerste 1000 guden en IQ pCL van het meerdere. Onder deze kortin gen zijn niet begrepen de 8V^ pCt inhou ding voor weduwen- en weezonpensioon en ook niet de 4 pCt. van het personeel werk zaam op burgerrechtelijk arbeidsovereen komst. BRAND AAN BOORD Door onbekende oorzaak is het schip „Nooit Gedacht", schipper J. H. Koster van Nieuwe Pekela, geladen mot pl.m. 750 pak stroo, komende van Odoomerveen en varen de naar Sappenneer, bij sluis I van het ka naal Buinen Schoonoord, totaal uitgebrand. De motorspuit kon niets tegen het vuur be ginnen. SCHIP GEZONKEN Het binnenschip „Risico", dat met 450 ton kolen op reis was van Duisburg naar Kam pen, is op den Rijn bij Westervoort op een krib gestooten, lek geraakt en gezonken. Geen persoonlijke ongelukken. De berging is opgedragen aan de tf.V. Do Wit's Bergings- en Transport Onderneming te Rotterdam. BRANDEN Te Borger (Dr.) is de groote nog nieuwe boerderij van Feddes geheel afgebrand. Het gezin, waartoe elf kinderen behooren, kon worden gered. Verzekering dekt do schade. Oorzaak onbekend. Te Zijpe (N. H.) brandde door onbeken de oorzaak de woning van Slikker af. Ecu belendend perceel brandde gedeeltelijk üit Verzekering dekt-de schade. HET AUTO ONGEVAL TE OBDAM In den afgeloopen nacht is ook het doch tertje van den caféhouder Dekker aan de gevolgen van de bij het auto-ongeval te Ob- dam bekomen verwondingen overleden. Naar men weet was een vrachtauto ingere den op een troepje kinderen, waarbij het dochtertje van den slager K. op slag ge dood werd. Het dochtertje van den heer Dekker word zwaar gewond opgenomen, doelt hot kind ls thans ook overleden. DE BRAND TE ORAVENZANDE Nadat ln het laatst der vorige week weer vuurverschijnsclen waren opgemerkt in de puinhoopen van do graanschuren der fa. van Strnalon te 's Gravonzando, welke schu ren enkele weken geleden door brand zijn verwoest heeft de brandweer opnieuw moe- en ingrijpen. Zij is met een straal op de motorspuit nog eenige uren aan het blus- schen geweest Men is nu Woensdag begon nen met het uithalen van de ruïne. VLIEGONGELUK BIJ DE KOOY Bij het vliegkamp De Koov ls hedenoch tend het vliegtuig Z 5 bij het doen van landmgsproeven over den kop geslagen. Het vliegtuig was zwaar beschadigd. Do vlieger bleef echter on~Heor<L

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3