DONDERDAG 12 JANUARI 1933 EFRSTE BLAD PAG. BUITENLAND CHINA EN JAPAN 'TWEE CONFERENTIES Heit ontbreekt niot aan óhirurgijna bij de eporocie der dood-ziieke weueid. Te Genève vergaderen op het oogenfoliik alweer twee oolilegee van wijze mannen, die met eflikander twee complexen van vraag- atu-kken bespreken van welker oploeeing men herstel verwacht De problemen zijn ingewikkeld. Waren ze dat nuol dan zouden de „ter zake kundi- gen" het wcildicht spoediger eens kunnen worden over de marnier van behandeling van den patient De commissie van voorbereiding der Economische Wereldconferentie, die onder leading van onzen Dr. Trip vergadert, is na een paar dagen spreken en luisteren nog niet verder kunnen komen dan tot het be sluit ,dat op de agenda der conferentie sleohts „enkele van de In eest essentieels kwesties" mogen staan, terwijl de minder belangrijke vraagstukken uitsluitend im het rapport der voorbereidende commissie te vermelden zuilen zijn. Dit is vermoedelijk wed goed gezien, om dat chit tenminste een middel kan zijn om bij de voornaamste kwesties to blijven en zioh niict in bijzaken te verstrikken. Die „eesentiiéede vraagstukken" zijn, naar het 'oordeel der commissie de invoerbeper kingen, tariefpolitiek en handelsverdragen en de economische entente. Het herstel van de gouden standaard, waarover de meenlingen reeds bij voorbaat zeer verdeeld zijn, schijnt men dus wijse lijk udt de bespreking te wilden houden, maar bij de verwiikkeldUveid van de econo mische zaken der werelid zail dlat wel niiet mogelijk blijken te zijn. Er is inmiddels één feit, dat in beteeke- nis boven aDle de niet- of wefl-essentöeefle kwesties uitsteekt. Dit is namelijk de alge meene overtuiging, dat de Londeusche con ferentie beslissend zal zijn en dat bij haar ro' ikkiing d'e landen zich nog verder in hun streven naar economische zelfgenoeg zaamheid zudden verstarren, de internatio nale handel geheel weggevaagd zail worden en daarmee, zooals vanzelf spreekt, ook het kapitaalverkeer, d'e mogelijkheid van de betaling vam schulden en van handha ving van den geldstandaand der landen, die er tot dusver nog in geslaagd zijn deze op peil te houden. De andere conferentie dtie eveneons te Ge n-éve plaats vinidit, is de conferentie over de mogelijkheid en wensohelijklheid van de invoering der korte werkweek. Deze comiferentiie bedotte tent de zieke reild voor een andere kwaad dan die voor de commissie-Tmp deskumddg is. Zij is door het Internationaal] •Arbeidsbureau, op inatiattef van Muesolnni bijeengeroepen. Het Arbeidsbureau heeft in verbond met deze conferentie een rapport opgesteld, waarin, na een uitvoerige becijfering ran de werkloosheid in de velschillende lan den, dde totaad op 30 mifliliicen becijferd wordt, geconcludeerd wordt, dat een alge- meene verkorting van den werktijd zal lei den tot een uitgebreide werkverschaffing en dus tot een belangrijke vermindering van het aantal werkloozen. De invoering van e.en werkweek van 40 uren wondt voor gesteld, bij de invoering waarvan het Bu reau een soepele en geen straffe regeling wenscht. Het vaJlt wed niet te ontkennen, dat een groot deed van de huidige economische cri sis te schrijven is op rekenimg ven den buitengewonen technischen vooruitgang van de laatste vijftien jaren, zooails o.a. de Franecihe arh etudsafge vaa idiigd e Jouhaux, m zijn pleaidood voor de 40-urige werkweek oog gisteren heeft opgemerkt. Ontstellende cijfom dienaangaande zijn dezer dagen openhaar gemaakt dooT de „In- dustriaJl Engineering Department of Co lumbia University'1 in de Ver. Staten. In de hoogovens doet thans één man evenveel) ells vijftig man voor een halve eeuw, één arbeider in een gloeilampenfabriek verzet op het oogenblik in één uur evenveefl wenk als 0000 arbeiders in het jaair 1914. Eén ar beider zorgt in een der nieuwste meelfa brieken dagelijks voor het malen van 30.000 barrels meel. In moderne steenbakkerijen produceert één man pj>r dag 400.000 stee- nen, in een ouderwetsche niet meer dan 450. Een boer, clii.e moderne landbouwwerk tuigen gebruikt, verzet per uur zooveel werk aÜB waarvoor hij eon eeuw terug 3000 uur noodlig had. Wij zouden nog meer voorbeelden kun nen aanhalen, doch diit is voorloopig ge noeg om te doen zien, dat da moderne mensch zich onder zijn eigen productie be graaft en bovendien zichzelf door de ma chine verjaagt ram den arbeiidi, die door God is ingesteld, aÜB eon zegen. Het i6 zeker' niiet onlogisch dat men er nu over denkt om de mindere hoeveelheid artbeid, welke in die eeuw van de machine noodig blijkt te zijn om im de behoeften te voorzien, over meer mensohen te verdee- len. Maar ieidor die im die praotajk ram het be drijfsleven zit, maakt zich natuurtijk be zorgd over de moeilijkheden die zioh op doen wanneer men een zekere hoeveelheid werk moet verdeeflen over' een groot er aan tal menschen dan men gewend is daarvoor te bezigen. Van die zijde der werkgevers worden dan ook de ernstigste bezwaren tegen het voor stel ran het Arbeidsbureau in het midden gebracht. Men spreekt van de noodlottfig- ete gevolgen voor de geheelo industrie en de nog werkende aihöidere, zoniderr dat de tegenwoordige werkloozen erdoor geholpen zouden worden. Ook de regeeringsgedelegeerden zljm het niet eens. De Engelsohe onderminister ran arbeid adhfcte dwang in dit opzicht onaan nemelijk, zelde overal nieuwe arbeidscon flicten te vreezen over de groote vraag of verkorting van den adbeiidstijd ook tot loonsvermindering zou moeten leiden, acht te een internationale regéling onmogelijk. Daartegen nam de Duitsche gedelegeerde het voor het s/lui/ten van zulk een oomveniüte op en zelde o.a. ter verdediging van zijn standpunt, dat de loonen moeten aange past worden aan don verminderden arberida tijd en dat een compromis over deze kwes tie zal moeten worden gevonden. Uit een en ander ziet men, dat het nog altijd op elk gebied zoeken is. Men ziet de oorzaken van het kwaad, det het leven der monsdhiheid beklemt, maar het gaat boven mensohcnanacht om die oorzaken weg te Tierden. Naar aanleiding van het feit, dat hot 10 jaar geleden is, dat do bezetting van het Roergebied begon, waren Dinsdag op de hoogten in de omgeving van Koblenz, ge lijk overal in het geheele gebied van den Midden-Rijn, door de verschillende plant- selijke Stahlhelmgroepen herinneringsvu ren aangelegd. In Bacharacli, Oberwesel, SL Goor en Boppart en op vele andere Elaotsen meer. laaiden do vlammen ten emel. GEEFT CHINA TOE IN SJANHAIWAN? Te TokSo is Woensdagmiddag bekend ge worden, dat de Chineesche autoriteiten den commandant van het Japansche leger te Shan Hai Kjvan een nota hebben doen toe komen, waarin zij zich bereid verklaren, de verplichtingen, vervat in het' boxersprotocol inzake de terugtrekking van de Chineesche troepen, na te komen en daarmede het go- schil bij te leggen. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken verklaart nopens de Chineesche nota, dat de formuleering van het Chinee sche aanbod een aanvaarding van alle voor waarden beteekent, welke in het boxerspro tocol zijn gesteld. Of de Japansche troepen, na aanvaarding der voorstellen. Shan Hai Kwan zulLen verlaten is niet de zaak van het Japansche ministerie, maar van de Japan sche hoogé militaire autoriteiten. De bezetting van Jehol. De woordvoerder van de Japansche mili taire autoriteiten heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen Tsjoemenkvvo ten Noor den van Sjanghai kwan hebben bezet, omdat Tsjang Hsoe-liang goregeld troepen en vrij willigers via Tsjoenmenkwo naar Jehol en andere streken van Mandsjoerije zendt met de bedoeling Mandsjoerije afbreuk te doen. Indien Tsjoemenkwo verlaten zou zijn, zooals Sjanghaikwan en andere districten langs den spoorweg van Sjanghaikwan naar Moek- den zou men aan een voortdurende bedrei ging blootstaan. De zegsman verklaarde, dat de Japansche troepen nimmer binnen den Grooten Chinceschen Muur zullen komen. Wapen- en munitie-Invoer in Een half millioen pond munitie zijn Woens dag, aan boord van een Duitsch stoomschip, te Takoe aangekomen uit Duitsch land en di rect doorgezonden naar Peking. De munitie, welke in 30 wagons werd overgeladen, is be stemd voor Tsjang Hsoe-liang. Dertien snelvurende kanonnen zijn Woens dag, uit Amerika te Sjanghai aangekomen met een Amcrikaansch schip en aan de Chi neesche autoriteiten afgeleverd. De regccring te Nanking heeft onlangs cenige tientallen vliegtuigen uit Amerika betrokken en even eens een groot aantal Amerikaansche instruc teurs in dienst genomen. Wang Fin Wei terug naar China? De Chineesche minister-president Wang Fin Wei, die in het sanatorium voor tropi sche ziekten te Tubingen een kuur door maakte, waarvoor hij eenige maanden in Duitschland had willen blijven, heeft gister morgen met de heeren van zijn gevolg Tübin gen met een onbekend doel verlaten. Naar verluidt zou zijn plotseling vertrek verband houden met de jongste gebeurtenis een in China. TOKIO, 12 Januari. De Japansche admi raliteit teelt mede, dat vier Japansphe torpe dojagers té Canton zijn aangekomen. Een Japansche mijn legger is naar Amoy vertrok ken om daar de Japansche belangen te be schermen. SHANGHAI, 12 Januari. De Chineesche pers -meldt, dat de concentratie en dc op- marsch van sterke Japansche strijdkrach ten en wel cavallerie z<x> goed als artillerie en infanterie langs den Chineeschcn muur wordt voortgezet. De Japanners bewegen zich in NAV. richting van Shanhaikwan. De Japansche troepen hebben bevel gekre gen, alle belangrijke punten uit grootere plaatsen aan de grens der provincie Jehol te bezetten. PEIPING, 12 Januari. Van Chineesche zijde wordt verklaard dat Tsjoemenkau nog steeds door Chineesche troepen is bezet, ondanks de Japansche berichten, die melden dat de stad in Japansche handen is. De Chineesche meening schijnt te worden be vestigd door een Japansch bericht, dat meldt, dat de poort in de Chineesche muur die den weg van Tsjoeanenkau naar het Noorden beheerscht, in Japansche handen is. Zoowel Japansche als Chineesche troepen graven zich dieper in hun stellingen in. Er zou een troepenmacht van 10.000 Japanners geconcentreerd zijn aan den buitenkant van den grooten muur. DE ONLUSTEN IN SPANJE Financiering door monarchisten? De onlusten op verschillende plaatsen in Spanje duren nog voort De politic te Madrid zou vermoeden, dat de jongste samenzweringen en anarchistisch syndicalistische oproeren door de monarchis ten gefinancierd worden. Zelfs wordt gespro ken van Fontainebleau, waar Alfonso domi cilie houdt. Er wordt op gewezen, dat de grandes sinds de republiek zich in radicale richting ging ontwikkelen, er toe zijn overgegaan een „verdedigingsfonds" te stichten met uitge breide middelen, teneinde hot de regeering zoo moeilijk mogelijk te maken. In dit verband wordt tevens gewezen op het feit, dat in vele gevallen gesneuvelde of gevangen „pistoleroa' in het bezit bleken te zijn van twee honderd en driehonderd peseta's in nieuwe bankbiljetten. Wel is men van meening, dat ook com munistische gelden Spanje binnendruppelen doch dit kan nooit een zoodanigen omvang hebben aangenomen, dat dergelijke bedragen daarvan zouden hebben kunnen worden uit gegeven. Strenge regecrlngsmaatregelen De regeering te Madrid heeft ofschoon zij er van overtuigd is, dat zij de opstandige be weging gemakkelijk kan onderdrukken, den staat van beleg afgekondigd in de gebieden waar de onlusten plaats hebben. Men verwacht thans scherper optreden der autoriteiten tegen de extremistische en anar chistische elementen. CHERONS PLANNEN IN DEN MINISTERRAAD GOEDGEKEURD De Woensdagochtend door den president der republiek gepresideerde ministerraad heeft van 10 uur tot 13 uur 20 geduurd. De minister van financiën, Chéron, gaf een uiteenzetting van zijn financieele plannen en stelde voor, dat de regeering zich ten gun ste van een onmiddellijk herstel van het budgetair evenwicht, zonder de uitgifte eener leening, zou uitspreken. De ministerraad keurde eenstemmig dit voorstel goed. Chéron herhaalde vervolgens zijn reeds in den kabinetsraad afgelegde verklaring, dat hij het tekort op de begrooting door bezuini gingen ten bedrage van 5.326 millioen en door nieuwe belastingmaatregelen ten be drage van 5.433 millioen denkt te dekken. Ook dit voorstel werd eenstemmig aange nomen. Maandag a.s. zal de ministerraad het fi nancieel ontwerp definitief formuleeren. Dins dag zal het aan de kamer worden voorgelegd DE IERSCHE VERKIEZINGS STRIJD Uit Dublin wordt ons gemeld:-De verkie- ingsmectings der verschillende partijen, doch vooral van de nationalistische partij van Cosgrave, worden herhaaldelijk door politieke vechtpartijen en botsingon ver stoord, zoodat de hoofdcommissaris van po litie te Dublin O'Duffy heeft aangekondigd, dat militaire hulp zal worden ingeroepen, indien de politie niet in staat blijkt, de mist cn orde der politieke vergaderingen en be toogingen te handhaven. Togen Zondag a,s. hoeft de partij van Cos grave een monstermeeting te Dublin georga niseerd met een eigen veiligheidswacht. Na tuurlijk is dien dag ook het republikeinsche leger op de been. Echtor ondanks die uitge breide troepenbescherming vreest men het ergste. Er is zelfs sprake van, dat militaire troepen gemobiliseerd zullen worden. Voor de komende verkiezingen heeft de partij van Cosgrave 85 candidaten gesteld- De Valera's republikeinsche partij 100 candi daten, de centrumspartij 25 candidaten, de arbeiderspartij 22 candidaten, de onafhanke lijken 11 candidaten. Onder de candidaten bevinden zich zes vrouwen* INSTORTING Bij EEN BEGRAFENIS Te Ajaccio is tijdens een begrafenisplechtig heid de vloer van een huis ingezakt. Twintig personen en de lijkkist vielen naar beneden. Twee vrouwen zyn gedood, terwijl 15 personen min of meer ernstig gewond werden. BERT HINKLER NOG VERMIST Uit Londen werd gisteravond gemeld: Wederom is een etmaal verstreken zonder dat men eenig bericht liceft ontvangen van do Engelsclie Australië-vlieger Bert Hinkler, die Zaterdag j.l. uit Engeland vertrok met de bedoeling te vliegen over Brindisi of Athene naar Aleppo en verder over Bagdad, Barsu, Jask, Kui uohi, Afahabad, Calcutta, Rangoon Alorstar, Singapore en over Noder- landsch-Imiiü naar Australië. In luchtvaart kringen gelooft men nog steeds aan de mo gelijkheid dat Hinkler deze route heeft op gegeven om izijn eigenlijke route geheim te houden, doch aangezion hij nergens gesigna leerd is maakt men zich ernstig ongerust. KINGSFORD SMITH VLIEGT NAAR NIEUW-ZEELAND Na een vlucht over de Tasmanzce die 14 uur en 15 minuten duurde landde Kingsford Smith veilig te New- Plymouth op Nieuw- Zeeland. Air-Commodore Sir Charles Kings- ford Smith had den afstand Sydney—New- Plymouth over den open Oceaan, een af stand van 1200 mijl óf 1920 K.M. in 14 uur cn een kwartier gevlogen met drie pi giers aan boord. Hij maakte de vlucht met zijn oude Fokker-machine „Southern Cross' waarmee hij zoovele lange afstandsvluchten hoeft gemaakt,, o.a. in 1929 in minder dan 12 dagen van Australië naar Engeland en in ruim 10 dagen van Engeland naar Australië. NIEUWE PRESIDENT VAN HONDURAS. Het congres van Honduras heeft peneraal Cosas met algemeene stemmen tot staats president gekozen en tot vice-president gene raal Williams. Zy zul'en hun ambt op 1 Febr. voor een tyd van vier jaar aanvaarden. Gemengd Nieuws, LUCHTDIENST AMSTERDAM-LONDEN NOODLANDING K.L.M.-VLIEGTUIG De dikke mist, die gisteren over de Theemsmond en Zuid-Oost Engeland heerschte, is, naar Reuter meldt, oorzaak ge weest, dat een vliegtuig van de K. L. M. van den diepst Amsterdam-Londen Crovdon niet heeft kunnen bereiken. De vlieger zag zich genoodzaakt te dalen bij Leysdown op het eiland Shoppcy (dat is het eiland waarop ook Shcerness en Quocnsborough zijn gele gen en dat door de Queensboroughbrug met het vasteland verbonden is.) Do vlieger voer de een volmaakte landing uit De zeven passagiers gingen per auto door naar Lon den. De vlieger vloog later naar het nabijge legen vliegkamp Eastchurch van de- Engel- sche luchtmacht, waar hij besloot beter weer af te wachten. Inschakeling der corporaties Het directorum der Italiaansche fascisti sche partij heeft onder leiding van Musso lini vergaderd. Men venvacht, dat ♦bana wijzigingen te wachten zijn in de samen stelling der Italiaansche Kamer. Deze wij zigingen zullen voornamelijk l>estaan uit de inschakeling van de corporaties in het par Icraent In dezen zin heeft ook Mussolini zich onlangs uitgelaten tijdens zijn reis door Noord-ItaliS, toen hij verklaarde, dat het volk meer dan tot nog toe aan het politie ke leven zou gaan deelnemen. STRENGE KOUDE IN ROEMENIE Veertien menschen doodgevroren BOEKAREST, 12 Januari. De plotseling in geheel Roemenië met felheid inzettende win ter heeft op vele plaatsen jammerHik» volgen. Gister bevroren alleen in het district Sarad 14 menschen tengevolge van een sneeuwstorm op de buitenwegen. Het ge heele spoorwegverkeer is ontwricht en vooral de armste bevolking hoeft ontzettend van de plotselinge strenge koude te lijden. „DANTZIG BLIJFT DUITSCH" Dantzig is Dinsdag de 13de verjaar dag van de afscheiding der stad van het Duitsche Rijk herdacht met een jeugdbetoo- ging. De senator voor onderwijs, dr. Win- derlich, hield een rede, waarin hij de na tionale beproevingen der stad Dantzig met bewogen woorden schilderde. Daarna werd een resolutie aangenomen met de strekking, dat Dantzig Duitsch wenscht te blijven. De vaandels salueerden, de klokken luidden, de aanwezigen zongen het Duitschland-lied. Een vliegtuig vertrok voor een propaganda- vlucht door Duitschland. Aan de onderzijde van de vleugels zijn de woorden geschilderd „Dantzig blijft Duitsch". HEILIGE DEUREN. Uit Vaticaanstad (Rome) wordt gemeld dat ter gelegenheid van de herdenking van den kruisdood van Christus in dit z.g. „hei lige jaar", de „heilige deuren" der vier pa triarchale basilieken te Rome, St Pieter, Latcraan, Santa Maria Maggiore en St. Paul, op 1 April geopend zullen worden. Dit moet een geweldige plechtigheid wor den, vooral in den SL Pieter, waar de Paus zelf de plechtigheid zal verrichten. In de andere kerken zullen kardinalen het doen. HITLER UIT BERLIJN Adolf Hitler heeft Woensdag Berlijn ver laten zonder een onderhoud met rijkskanse lier von Schleicher gehad te hebben. Naar verluidt, zal hij binnenkort een onderhoud met Dr. Hugenhorg hebben. Men acht het niet waarschijnlijk dat toch nog een over eenkomst tusschen Hitier en de tegenwoor dige machthebbers tot stand zal komen en de rijksdag don voor onbestemden tijd ver daagd zal worden. Hlltler heeft zich naar Lippe begeven waar hij de verkiezingscampagne verder zal leiden. HITLERMANNEN ONDERLING SLAAGS Te Neurenberg kwam het gisternacht tus schen een aantal nazis en S. A.-raannen tot botsingen. De politie kwam er aan te pas en herstelde de orde. In verband met deze herrie is de leider van de groep-Franken der S. A., ryksdagafge 'aardigde Willy Stegmann door den staf chef der S. A.-troepen van zijn leidersfunctie ontheven. Genoemde S. A.-groep is ont bonden. VERDWENEN AUTO'S. Gedurende de laatste maanden verdwenen in Apeldoorn herhaaldelijk auto's, welke de eigenaars of houders onbeheerd en ongesloten op den weg hadden laten staan. Zoo werden in het geheel 22 auto's ontvreemd. Zij werden echter in de meeste gevallen na eenigen tijd op een verlaten weg binnen of buiten de gemeente teruggevonden. De verkeerspolitie en recherche hebben in verband hiermee thans aangehouden een 9-tal personen. Zy hebben bekend schuldig te zijn. Enkelen hebben zich nog te verantwoorden wegens diefstal van voorwerpen uit diverse auto's. DE MOORDAANSLAG TE BERKEL. De 34-jarige los-werkman W. H. K., die gearresteerd is wegens moordaanslag Zondag j.l. gepleegd te Berkel-Rodenrys, op zekeren M„ die levensgevaarlijk werd getroffen, en wegens mishandeling van zyn echtgenoote, van wie hy" gescheiden leefde, is voor den officier van justitie voorgeleid en in het huis van bewaring opgesloten. DE BRAND IN DE ,J». C. HOOFT" Naar wij vernemen zal de Raad voor do Scheepvaart Vrijdag 20 Januari a..<. des v.m. te half 11 een onderzoek instellen naar de corzaak van den orand op het n,.s. „P. C. Hor ft" van de Stoomv. Mij. Nederland in den nacht van 13 op 14 November j.l. '3 vermoedelijke oorza'ak van den brand wordt kortsluiting aangenomen. KACHELONTPLOFFING In de woning van do wed. J. Pilon in de Westerbadstraat te Groningen is eergister avond tijdens afwezigheid der cevvoonster dc kachel met een hevigen slag uit elkaar gesprongen. Deuren en vensters van het huis werden ontzet. De brand die tenge volge der ontploffing ontstond werd door de brandweer gobluscht. Men acht het moge lijk, dat er zich in de kolen een dynamietpa troon heeft bevonden, maar zekerheid daar omtrent heeft men niet De woning was verzekerd; de inboedel niet. De brigadecommandant der Kon.' Mare chaussee te Oldenzaal heeft zekeren H., wo nend aldaar en werkzaam bij de rijks werk verschaffing, gearresteerd, in verband met den overval met roof op den kolenhandelaar B. aan de Kloosterstraat aldaar, in nacht van 7 op 8 Januari 1932. B. werd 's nachts op zijn bed gebonden en van een som gelds beroofd. H. bekende volledig. Als medeschuldigen wees hij twee Duitschers aan, die ook een overval hebben gepleegd in het bijkantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Dinxperlo cn die des wege in arrest zijn gestold. H. is uit Duitsch land afkomstig, doch is sedert een paar Jaren te Oldenzaal woonachtig. 'H. is op- NEKKRAMP Te Putton op de Veluwe is een zieke ver voerd naar de kliniek te Utrecht, bij wion zich verschijnselen voordeden van nek- VELDHOVEN IN DUISTER Door het omverrijden, door een vracht auto van de N.V. Philips uit Eindhoven, van een paal der electrische leiding is de go- meente Veldhoven (N.-Br.) een aantal uren in het donker gezet. Het duurde ruim vier uur voordat de P.N.E.M. de noodige voor zieningen had getroffen. In de infanteriekazerne te Groningen heb ben zich onder de soldaten van het 12e regi ment infanterie gedurende de laatste dagen zeer talrijke gevallen van influenza voorge daan. De ziekte breidt zich vrij snel uit. zoo dat er reeds een aanzienlijk aantal militai ren is aangetast. Gelukkig zijn de gevallen veelal van niet-ernstigen aard. Gevaarlijke complicaties hebben zich nog niet voorge daan .Door den chef van den militairen ge neeskundigen dienst zijn mnatrogelen ge troffen, waardoor de grieppatiënten in ge- isoleerde ziekenzalen worden verpleegd, af gescheiden van de andere kwartierzieken. ONHEBBELIJK OPTREDEN Man meldt ons uit Utrecht: Toen gistermorgen een persoon de linker zijde van e entrap op het perron van het C. S. besteeg, werd hij door een spoorweg beambte er opmerkzaam op gemaakt, dat dit verboden is. Aaa het bevel van den be ambte terug te gaan en de trap, naar het behoort, aan de rechterzijde te bestijgen, werd voldaan, maar toon de man boven ge komen was uitte hij zijn ongenoegen over deze terechtwijzing in den vorm van allerlei beleedigen-de woorden aan het adres van den beambte. Deze greep den man toen in de kraag waarna proces verbaal werd opge maakt Rechtzaken. DE RELLETJES TE-OVERSCHIE BEHANDELD VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Op den avond van 14 Juli 1932 kwau het op den Rotterdamscheweg to Ovorschie lot een treffen tusschen communisten en fas cisten, doordat een r.uto van laatstgenoem den, welke uit dc richting Delft kwam en naar Schiedam reed, onverwachts door langs den berm van den weg liggendo com munisten werd aangevallen en met steenen bekogeld, waardoor eenige der fascisten verwondingen opliepen en de auto deerlijk werd gehavend. Op 13 September heeft' voor den Rotter- damschen politierechter een tweetal jeug dige communisten terecht gestaan, n.l. do 19-jarige stoker R. O. en de 18-jarige mon teur P. C. A. G., die zich ter zake van ge weldpleging te verantwoorden hadden. De politierechter vonnis wijzende legde toen aan beide vcrdach'en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op, waar tegen de officier van justitie, die een on voorwaardelijke straf had geëischt, appel ainteokende. De advocaat generaal bij het Haagsche Gerechtshof betoogde, dat de gronden waar- waardclijkc straf had opgelegd, z. 1. onjuist waren, en dat waar In ensu de maatschap pelijke orde en de algemeene veiligheid in hooge mate waren geschnad, een vrijheids straf hem gewettigd voorkwam. Volgens 't oordeel van den politierechter zou de aan wezigheid van twee fascis'en op do spat borden van de auto provocecrend hebben gewerkt, maar spr. vroog zich af of men "dit als rechter als argument mag aannemen, te meer, waar vaststaat, dat er niet is ge roepen, cn dat er ook niet met vlaggen e.d. is gezwaaid, zoodat dus het aannemen van eenige provocatie in strijd met de feiten is. Liever schairde de advocaat-generaal zich aan de zijde van den ambtenaar van Pro Juventuto, die ten aanzien van ver dachte G. een rapport uitbracht, dat dezen als volbloed communist schetste en het derhalve met diens beginselen meer zou overeenkomen dat hij, de feiten erkennen de, daarover geen berouw zou toonen zon der meer. Geconcludeerd werd tot vernietiging van het vonnis en veroordeeling van leder van hen tot vier maanden gevangenisstraf. De verdediger bestreed, dat er door de fascisten niot provoceerend zou zijn opge treden. Het hof zal óver 14 dagen arrest wijzen. De president van de rechtbank te Breda heeft in kort geding de N.V. Aurora te Til burg Veroordeeld wegens inbreuk op het aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken tnehehoorende octrooi 4019 en haar veroor deeld tot een boete bij herhaling. PHILIPS CONTRA SPEEDLAMPEN In aansluiting op het proces dat een dezer dagen voor den president der Haagsche Rechtbank werd gevoerd tusschen de N.V. Philips Gloeilampenfabriek en de Tungsram- fabrieken te Boedapest, deelt men ons mede. (lat voor den president der Amsterdamsche rechtbank een soortgelijke procedure is ge voerd tusschen Philips en de N.V. Radio- rfabrick Weco. liet betrof hier dezelfde twee octrooien van Philips, waarop Weco in breuk zou hebben gemaakt door het gebruik van speedlampen. Philips vorderde dadelijke stopzetting van het gebruik en schadevergoeding. De vorde ring werd door Weco bestreden. De president heeft daarop vonnis gewezen en overwogen, dat eene. aan zekerheid gren zende mate van waarschijnlijkheid, dat de gewone rechter de in te stellen hoofdvorda- ring gegrond zou achten, geenszins bestond, terwijl z.i. een vordering tot schadevergoe ding niet in te stellen was, daar Philips niet had gesteld, dat Weco desbewust onrechtmatig had gehandeld. Op deze gron den werd Philips in haar vordering nict- ontvankelijk verklaard en in de kosten van het geding veroordeeld. De 25-jarige kleermaker N. J. R., di-J be kend heeft jl. Zonnaeavond in de Scliove- ningsche Boschjes 'Je 42-jarige uvii O. L. R, te hebben vo moord, is heden in liet H'ds van Bewaring te Pen Haag ing^lv.ui. EEN ONTSLAGKWESTIE Voor de Amsterdamsche arr. rechtbank wer den de pleidooien gehouden In he<t civiel ge ding betreffende het ontslag, dat een redac teur van het dagblad „De Telegraaf" sou heb ben gekregen door het optreden van den direo- de A.V.R.O. zaak dateert van Decomber 1930, toen de be kende royementsvergadering van de A.V. werd gehouden. ■(•men tsvergad e rl n g >rafgaainde. De heeren ferentle hebben Telegraaf, ding voor te schrijven, die de redacteui bestuurslid van de A.V.R.O. was moeot ïen op de a.s. vergadering. De directie Telegraaf zou hierop den redacteur als 1 slechts de bedoeling dit verbood Door het optreden VV.H.O. te dienen. VV.R-O.-direetle. Is 1 aljn dog bladdirectie niet wilde volgen, ontslag. De vertegenwoordiger van gedaagde beweer de in tegenstelling mot den verdediger, dat van onrechtmatige daad geen spgake was en dat bovendien elk'causaal verbamd ontbrak tusschen A.V.R.O.-gebeurtenlswn en ontsiag als redacteur. Rr bestonden complotten, waar bij het ging om den directeur on din secre-ta- positles bij de weg te rken. volgens pleltei )aar de bedoelde redaoteur r deelnam, was dit voor de anleidiing zich 1 Vogt en dagblsd- hulip R.O. werden geda PI. concludeerde tot afwijzing van den elech tot schadeloosstelling. Na re- en dupliek werd het vonnis op 10 Fe- VERDUÏSTERING VAN f 20.000 Weerbericht. (Het dunne pllltje geeft den vorlgen stand Hoossfe stand te «Memel ""74.3. Laagst* stand te Isa fjord 719.2. Stand vanmorgen halftwaalf 766.6. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige uitccnloopende wind la'er waarsehnlijkij uit Z. richtingen, afwi* selcnde bewolking, aanvankelijk kans eenige regen, ezlfde tempera', 'ur, later ieti zachter. THERMOMETERSTAND Stanfl vanmorgen halftwaalf 3.2 C. STOR WAARSCHUWINGSDIENST 13 JANUARI Zonsopgang 8.06 u.; Zonsondergang 4.11 a VOERTUIGEN MOETN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 'a avonds 4.41 u. tot 's morgens 7. WATERSTANDEN RIVIEREf Wnlshot I.fifl 1.80 Hflsel [-0.315 -0.28 Huningen 0.1K) 0.U0 Itelhnweiler -?.T6 -2.10 K-hl 8.12 8.96 Maxaa 3.M 3.44 Dmdeahelm 1.32 1.(10 Mannheim 2.35 2.3. Lohr l.Kt 1.70 Mainz 0.44 0.26 Kingen 1.58 1.42 Canp 1.72 1JÜ Emmerik 1.16 i.OJ HOOGWATER NEP. ZEEHAVENS Delfzijl 12.27 Terschelling W.3'J 21.63 llarlingen 10.20 2J.35 D n Helder 8.15 20.15 IJinUKleii 4.0? 16.17 II.v Holland 3.20 15.31 bcheveningen 3.80 15.41 «Otterdam 6.06 17.33 8.1 i 15. S 3.44 I6.0: 4.07 16.21 2.11 I4.3i 2.4.' 15.0! foe Dr. C0HJ11 heeft daar zeer beslist en zeer t«. recht kort geleden de nadruk opgeiegU. Wanneer het tekort op de spoorwegen zon blUven aangroeien met de snelheid der «lier. laatste jaren dan werd het bedrüf voor 'a landt financien ruïneus. Is het dus duidelijk, dat ledore belastlngbeta. lend Nederlander betrokken Is bü het spoorweg probleem, In het bizonder is dat natuurltJk het personeel zelf. Een achteruitgaand bedrUf brengt noodzake lijkerwijze mede achteruitgaande tractementen vervroegde penslonneerlng, ontslag, enz. Het lükt ons dan ook voor geen tegenspraak vatbaar, dat het de plicht en het oelang ia vaa speciaal het hoogere spoorwegpersoneel op de stat1onB het reizend publlok zoovoel mo gelijk terwille te zijn. Plicht, want elke reiziger, die door,onwelwil lendheid bü de spoorwegen er toe overgaat, zich van een ander vervoermiddel te bedienen, ver groot het tekort, ten laste van den belasting» ang, want hoe grooter het aantal vervoer-, izlgers en goederen blijft of wordt, hoe kans QP een oehoorlljk betaalde en v^sie positie het personeel krügt. ••--s J-n vroeger, toen het reizend.publlek r ■vas van de trein, moet het parool I :gen thans luiden- Welwillendheid t ;enover het publiek vóór allesl Helaas moet geconstateerd, dat dit niet altijd het geval Is en het, belang der reizigers soms wordt opgeofferd aan allerlei ondoorgrondelijke zoogenaamde dienstbelangen, welke echte.- al- cen bestaan In de gedachten der bevelvoerende :hefs. Een enkel recent vooi beeld ter adstruétloj J.l. 3 Januari werd de sneltrein vanen en Vllsalngen, die te L. Zwaluwe tal van relzl-, gers opgenomen had uit Brabant even vóór het Beursstation Rotterdam tot stilstand ge bracht. Dit oponthoud van circa 15 bleek ten doel te hebben de D-trein pusseeren. welke 10.06 van D.P. naar dam moest vertrekken. Door het oponthoud arriveerde genoemde sneltrein aan de D.P. niet om 9.60. geltjl aangegeven staat in d« gids, doch 10.07 Een zeer groot aantal reizi gers miste daardoor de trein van 10 uur, naai Amsterdam, waarop volgens de gids aanslul' ting bestaat, terwijl de D-treln juist het sta tion achter zich liet. Het gevolg van een et ander was, dat van de betrokken reizigers Óen te laat aankwam bü een klant, de ander op de Beurs, een derde ook de aunslultlng miste op een provinciale t*eln, enz. Hot oprookt vahzelf. dat de 8temmlng onder het publiek over een dergelijke behandeling lang cht/inu' bleek, dat verdach- echt had bediragen uit de k, Ie officier van justitie betwistte, die tegen Sch. wegens verduistering, driemaal gepleegd. De verdediger beweerde, d-art hier nl«t vam 'erdu(storing Icon gesproken worden. Uitspraak 24 Jan. a.s. INGEZONDEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) WELWILLENDHEID I t gast niet best met het spoorwegbedrl'f.- er ziet en hoort het met eigen ooger. en 1, dnt het relzlgersvervoer bü de trein ann- zlenlük minder is «Inn vroeger, dnt hot vracht- >er voor een belangrük gedeelte door de di'üf wordt toegelegd Is vai •xp'oltatle meer dnn o publieke beooYdeellng - kritiek. i welvarend s| laat de direct leeft gelUk: wat op worden toegelegd. itaand vooi beeld maakt ln het negatlo- il kom en duldelük, dat het de plicht van de spoorwegen is. welwillend te zün en het pu- enkol-3 leden denkbaar, waarom r mrs deze D-trela niti heeft gewaar, mn uien te wuch'en om de relz go.-s ■neltreln Vlissingen, die recht hadden op dlrec" 1 aansluiting naar het Noorden, op te nemen. Bovendien, deze drie minuten hadden door de extra-bUslng voor do trein rijkelijk hun winst opgeleverd. Naschrift der Redactie. WU hebbefc ons om inlichtingen gewend tot den heer Blan- kert, waarnemend ufdeellngsehef bü den Dieast van Expl oitatie der Nedeilandsche Spoorwegen, die ons omtrent het geval, dat de geachte Inzen der behandelt, het volgende meedeelde: Dat aan den D-treln voorrang verleend werd, was om dezen trbin. die reeds eenige minuten te laat van Dordiecht vertrokken was, niet nog meer te vert-ugen. Deze D-wein I? een beUng- r||ke Pnrüsche trein. Wanneer hetgeen de Inzen der wil, deze D-üeln was opgehouden om do reizlgors van zün tieln gelegenheid te geven In to stnppen, dan zou dit toch geen gunstig resul taat voor hem gehad hebben. Immers, zouden veisterklngsrijtuigen moeten worden aan gehaakt om de reizigers die van den trein uit Vlissingen gelegenheid te geven de reis met den D-trein te vervolgen. Dit zou zooveel t>1d rekost hebben ,dat hierdoor reed» een groot ge deel te van hot verschil tusschen inzenders :reln en 'den electrischon trein die daarna volgt (vüf en twintig minuten) zou zijn gemoeid gewuaat, zoodat de inzender dan toch vertraging gehad zou hebben. En daarbij zou dan zün gekomen' dat ook de belangrüke internationale D tiein zeer veel zou zon vertraagd. Bovendien zou de D-treln dan de stoppingen hebben moeten o\or- ncmen, welke de gewone trein ander» zou tor* richten. Men gevoelt, dat ook hierdoor deze trein te lang zou zün opgehoudc-n. Hoewel dc Spoorwegen er op uit zün om het reizigerspubliek zooveel inogelük terwille te zijn kan een maatregel als inzender wenscht, toch niet worden genomen. BU vertraging (In dit 4o- val door een defect van een voorgaanden trein rzaakt) werd aan den sneleten trein (ln -val de D-tiein) nltüd voorrang verl. end. Vandaar dat lnzenders trein moest wachten bü IJseelmonde om den D. trein te laten pusseorun danr zich ln elk blok slechts één trein bovlndon

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2