BINNENLAND. Kerknieuws. DINSDAG 10 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VOORBEREIDING ECONOMISCHE CONFERENTIE MR. TRIPS ERNSTIG OPENINGSWOORD OOK DE KWESTIE DER OORLOGS SCHULDEN WORDT BEHANDELD üe groote voorbereidende commissie van deskundigen voor de economische wereld conferentie is Maandag voor een tweede zit ting te Genève bijeengekomen. Onmiddellijk bij den aanvang der bespre kingen werden de onderhandelingen streng geheim verklaard. In de commissie zijn vertegenwoordigd de mogendheden, die het initiatief hebben ge nomen tot de conferentie van Lausanne: Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan en verder, volgens besluit van den Volkenbondsraad, de Amerikaansche er Belgische regeering, het internationaal beidsbureau, het internationaal landbouw- instituut te Rome en een aantal door den Volkenbondsraad benoemde financieele des- Onder hen bevinden zich de president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, de Fransche professor Rist, de Italiaan profes sor Beneduce, de ondersecretaris van het Engelsche departement van de schatkist, Philips, de Engelsche deskundige Leith Ross, de AmeriKaansche vice-president van de Bank voor Internationale Betalingen te Ba zel en Geheimrat Vocke van de Duitsche Rijksbank. De zitting werd des morgens geopend door den voorzitter der commissie, mr. L. J. A. Trip, met een zeer ernstige waarschuwing aan die commissie, om toch eindelijk tot da den te komen, tot practische besluiten, wel ke echter slechts bereikbaar zijn door wedei- zijdsch begrip en wederzijdsche concessies, niet langs den weg der tot nog toe gevolgde economische isolatie en van den econömi- schen strijd. Met nadruk verklaarde mr. Trip, dat de deskundigen natuurlijk het recht hadden, om ook de moeilijke politieke kwesties te behandelen. Deze toespeling op de internationale schul denkwestie vond blijkbaar ook de instem ming van den Amerikaanschen deskundige, althans onder algemeene aandacht vroeg hij het woord, om te verklaren, dat hij het van zelf sprekend achtte, dat de commissie zich ook kon bezighouden met de aanhangige politieke kwesties. De deskundigen-commissie zal beginnen met algemeene discussies over de groote, financieele en economische problemen. In het algemeen beoordeelt men de voor uitzichten van een succesvolle behandeling der groote problemen weinig gunstig, aan gezien de internationale schuldenkwestie en de groote tegenstellingen ten aanzien van goud-valuta nog onopgehelderd zijn. Men veronderstelt, dat de commissie zich zal beperken tot het zuiver formeel op de agenda van de economische wereldconferen tie plaatsen van dezie punten en dat de za kelijke behandeling ervan aan de economi sche conferentie zelf zal worden overgelaten. In den namiddag hebben de vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk het woord gevoerd. Leith-Ross, die namens Engeland sprak', wees 'er met nadruk op, dat zonder een voorafgaande of gelijktijdige regeling van de internationale oorlogsschuldenkwes- tie op eenig succes der economische wereld conferentie niet te rekenen valt In vier punten vatte hij dan de voorwaar den samen, welke volgens de meening der Engelsche regeering onontbeerlijk zijn voor de overwinning der crisis en welke ter eco nomische wereldconferentie moeten worden behandeld. 1. Directe regeling van het intergeallieer- de schuldenvraagstuk. 2. Stabilisatie der valuta en nieuwe ver- 'deeling der goudvoorraden. 3. Financieele wederopbouw door het her stel der internationale credietverhoudingen, „Stillhalteverdrag" voor de particuliere schulden en de opheffing der deviezen- en transfermoeilijkheden. 4. Verlaging der tolmuren. Leith Ross verklaarde vervolgens dat de Engelsche regeering een terugkeer tot den gouden standaard niet mogelijk acht JAPAN EN CHINA JAPAN EN DE VOLKENBOND De strijd om Jehol In een gesprek met den Britschen ambassa deur. over den Volkenbond en Mandsjoerije, heeft de Japansche minister van buitenland sche zaken Graaf Desjida gezegd, dat Japan geenerlei concessies kan doen. Dit is Ja definitieve houding. Luchtbombardementen in Jehol Volgens een bericht uit Tientsin van dien correspondent van 't dagblad „Asahi" wordt bevestigd, dat de Japansche luchtstrijdkrach ten van het garnizoen van Tsjintsjau giste ren de troepen van Tsjang Shu Liang, die geconcentreerd zijn te Peitsjang Jintse in de provincie Jehol hebben gebombardeerd en daar groote verliezen hebben veroorzaakt Deze berichten worden tevens bevestigd door het ministerie van oorlog. Sjanhaikwan Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat geen onderhan delingen zijn aangeknoopt tusschen de Ja pansche en Chinoesche autoriteiten met be trekking tot de regeling van het incidentieve Sjanhaikwan. Japan blijft van China eischen terugtrek ken van de Chineesche troepen op twee mijl afstand van den spoorweg, „overeenkomstig het Boxers-protocol" in verband met de hand having van vrede en rust te Sjanhaikwan. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Tsjang Shu Liang verklaard heeftf, zich aan de orders van de centrale regeering te zul len ondenverpen, zoowel wat betreft het voortzetten der vijandelijkheden, als wat het openen van onderhandelingen betreft Bij het openen van onderhandelingen moet echter aan de Cihineezen het recht toegekend worden, troepen-bewegingen uit te voeren in hun eigen land. Japansche vliegtuigen hebben inmiddels bommen geworpen op Chineesche troepen die naar Sjanhaikwan oprukken. De commandant van het Britsche oorlogs schip „Folkestone", die belast is met de be scherming van de levens en eigendommen der Engelsche onderdanen te Tsjing Wang Tao, heeft opnieuw aangeboden als bemidde laar op te treden tot bij legging van het con flict. Men hoopt dat hij er In slagen zal, beide partijen tot elkaar te brengen. DEVIEZEN O VEREENK OMST DUITSCHLAND—NOORWEGEN. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: De onderhandelingen met de Noorsche re geering tot regeling der maatregelen inzake het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Noorwegen hebben tot overeenstemming ge leid. Firma's welke in het bezat van een algemeene deviezen-vergunning zyn, kunnen, voor zoover hun deviezencontingenten niet voldoende zijn voor de betaling van uit Noor wegen betrokken goederen, het mankeeronde bedrag in Rijksmarken storten op de by de Rijksbank voor de Nationale Noorsche Bank geopende rekening. Deze markenbedragen worden dan gebruikt voor de betaling van Duitsche leveranties naar Noorwegen. De nieuwe regeling treedt den 19en Januari a.s. in werking. DE MOORD OP HENTSCH De Saksische nat. soc. landdag afgevaar digde Bennecke wiens naam veel is genoemd in verband met den z.g. veemmoord op den S. A.-man Hentsch, heeft gisteravond te Dres den in een nat. soc. vergadering meegedeeld dat de nat. soc. fractie in den landdag voor de opheffing van zijn immuniteit zou stem men. Hiermede wil zij toonen dat zij er het grootste belang aan hecht, dat klaarheid geschapen wordt in deze aangelegenheid. PERZISCH NATIONALISME Te Teheran, de hoofdstad van Perzië, is by gemeentelijke verordening bepaald, dat uithang borden van winkels de Perzische opschriften met groote letters en buitenlandsche opschrif ten in kleinere letters moet vermelden, buiten landsche opschriften alléén mogen niet meer aangebracht worden. NATIONALISATIE VAN WEIDEN IN IERLAND? In verband met het gerucht, dat De Valera voornemens zou zyn over te gaan tot een nationalisatie en een nieuwe verdeeling van de groote weidevelden in Oost-Ierland, ver neemt de „Evening Standard", dat een amb tenaar van het ministerie van landbouw door den president van de Vry staat gezonden is naar Spanje, teneinde aldaar ter plaatse de maatregelen te bestudeeren, genomen by de onteigeningen en herverdeeling uitgevoerd door de Spaansche regeerin; De Japansche admiraliteit deelt mede, dat zich thans 23 Japansche oorlogschepen in de Chineesche wateren bevinden, welke alle landingstroepen aan boord hebbeei. De oorlogsschepen hebben bevel ontvangen naar Tsjin Wang Tao te gaan, om daar lig plaats te kiezen. Japan dreigt Sjanghai De vertegenwoordiger van het Japansche gezantschap te Sjanghai heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de Ghineesche autoritei ten erop opmerkzaam gemaakt, dat de anti- Japansche beweging in den laatsten tijd sterk is toegenomen, zonder dat de Chinee sche autoriteiten daar iets tegen gedaan heb ben. De Japansche autoriteiten eischen, op grond van de Chineesch-Japansche overeen komst van 14 Mei 1932, directe maatregelen tegen dezen mistoestand. Wanneer deze niet genomen worden, ziet Japan zich gedwon gen. zelf maatregelen ter beveiliging van den vrede en van de belangen van zyn te Sjanghai woonachtige onderdanen te tref fen. Japansche nederlaag bij Klrin? Naar verluidt, zouden aan de spoorlijn Kirin-Tsjangsjoen Chineesche vrijscharen, ter sterkte van vierduizend man, twee Ja pansche bataljons hebben aangevallen en na een gevecht van eenige uren geheel in de pan hebben gehakt. De Chineezen moeten echter ook 900 man hebben verloren. ROODE OPSTANDEN INSPANJEi70 D°ET z™, w «whoum» Het eenige wat zij niet wil missen IN BLOED GESMOORD L „Negen jaar lang neem ik nu geregeld Kruschen Salts en ik zou het nooit meer Syndicalisten, communisten en anarchis- 1 willen missen. Ik neem altijd een derde van ten in Spanje laten de laatste dagen weer een theelepel in een kop water, zoo v bemerken dat zij er ook zijn, nu de radicale als ik het drinken kan. Ik weet nu niet regeering het monarchisme voorloopig onder j meer wat ongesteldheid of hoofdpijn is. In de knie schijnt te hebben. j April word ik 70 jaar en juist doordat ik Op verschillende plaatsen braken n.l. de Kruschen Salts neem ben ik in staat om laatste dagen onlusten uit, die hier en daar I mijn huishoudelijke plichten zelf waar te een ernstig karakter aannamen. nemen. Te Barcelona is het bijzonder „Spaansch" ik heb mijn buren alle geraden om ook toegegaan. Daar vielen op éen dag 9 10 Kruschen Salts te probeeren. Voordat ik met dooden. tsnvijl er SO personen gewond wen j Kruschen begon was ik altijd bij den dok- ter, maar nu is het niet meer noodig. Vroe ger had ik altijd zware migraine en was dan niet in staat om iets te doen. Maar nu is dat alles voorbij, dank zij Kruschen Salts". (Mevr.) J. G. Kruschen houdt de inwendige organpn in voortdurende werking, zoodat het organisme geregeld van alle verstoppende onzuiverhe den gereinigd wordt Daardoor zal zuiver, gezond bloed, verfrisoht en vernieuwd door de zes zouten in Kruschen, door Uw aderen stroomen. En het gevolg? Een einde aan alle kwalen en ongesteldheden. Geen hoofdpijn meer, geen vermoeidheid, geen neerslach tigheid, zenuwachtigheid of hardlijvigheid. In plaats van dat alles een heerlijk gevoel van algemeene frischiheid en opgewektheid, een jeugdig uiterlijk, in het kort: een alge- heele goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten 0.90 en ƒ1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) DE ATLANTIQUE Uit Parys wordt gemeld: De brand aan boord van de „Atlantique" is thans geheel gebluscht. De brandweer is thans bezig de scheepsrui men leeg te pompen. Men verwachtte hiermede Dinsdag tegen den avond gereed te zyn, daarna zal de Atlantique naar het droogdok worden gesleept. Psa dan zal het mogelijk zyn, na te gaan, of i in hoeverre de romp van het schip nog bruik baar is. Naar by het onderzoek der enquête commissie tot nu toe is komen vast te staan, schynt de „Atlantique" beneden de waterlyn geheel geen schade te hebben gekregen. De machines zyn slechts weinig beschadigd. Van de zeven op de „Atlantique" gevonden lyken zyn er thans vier herkend. De „Massilia" zal de „Atlantique" voor de twee eerstvolgende reizen naar IZuid-Amerika vervangen. Hel verlies der vorzekeraars Het verlies van de „Atlantique" is een zware slag voor de verzekeraars op de Lon- densche beurs. Zij lijden toch een verlies van ongeveer 2 milioen pond sterling. Op zichzelf is dat natuurlijk niet zoo erg. maar in den laatsten tijd zijn er te veel zware verliezen geleden. Hier volgt een staatje van deze verliezen. In 1929, „Europa", 49.746 ton, verlies 800.000 pond; „Paris", 34.569 tcp, verlies 75.000 pond; in 1930 „City of Honolulu", 10.680 ton. verlies 350.000 pon-d>; in 1931 „Ber muda" 19.086 ton, verlies 850.000 pond en nog eens 486.000 pond; „Segovia" pl.m 7000 ton, verlies 900.000 pond; in 1932 „Georges Philijjpar" 17.359 ton, verlies 1.250.000 pond; ernstig geworden, dat er een comité van scheepsbouwers, scheepseigenaars en -ver zekeraars is gevormd dat met de Engelsche „Board of Trade" een bespreking heeft ge had over de kwestie der scheepsbranden. Verdter verluidt, dat Lloyds Register, dat de schepen klassificeert en certificaten van „zeewaardigheid" uitgeeft; ernstig over weegt, ook de brandveiligheid in het onder zoek te betrekken alvorens het bekende merk „A 1" wordt verstrekt Opnieuw twaalf lijken geborgen. PARIJS, 10 Januari. Uit het wrak van de Atlantique zijn in den loop van gisteren opnieuw twaalf lijken geborgen, zoodat het totaal aantal slachtoffers dat men aan boord van het schip heeft gevonden 14 bedraagt. LOONEN BELGISCHE KOLENINDUSTRIE. Vastgesteld tot 31 Januari 1933 De arbeiders en werkgevers in de Belgische kolennijverheid hebben Maandagavond beslo ten de loonen vast te stellen tot en mot 31 Januari 1933 op voorwaarde, dat de arbeiders na dezen datum niet opnieuw wijzigingen wen- schen doorgevoerd te zien in den huidigon stand der loonen. Het nieuwe ioontarief wordt uitgewerkt. Te Valencia is 't ook ruw toegegaan. Daar vielen 13 dooden, w.o. drie politie-agenten. In het dorp Ripollet bestormden anarchis ten het gemeentehuis doch moesten met ach terlating van een doode en een zwaar ge wonde het gebouw weer ontruimen. Te Madrid moest de bereden politie zesdui zend onderling vechtende werkloozen uiteen drijven. Bij Madrid trachtten syndicalisten de mili taire vliegkampen te bezetten en de verbin ding met de stad af te snijden. Na een vuurgevecht slaagde de wacht erin, de aanvallers tot den aftocht te dwingen. Voorzoover bekend is, werden twee personen gedood en verscheidene gewond. Een groot aantal syndicalisten werd gearresteerd. Ook te Saragossa hebben radicale elemen ten de politie aangevallen, waardoor ver scheidene personen gewond werden. Te Cadiz hebben syndicalisten strooibiljet ten verspreid, waarin de arbeiders tot verzet werden aangespoord. Bij een voetbalwedstrijd ontstond een schietpartij, waarbij twee personen werden gedood. Ook uit andere plaatsen komen be richten over opstanden en relletjes. In het algemeen schijnt intusschen de orde op het oogenblik in het geheele laad te zijn hersteld. Politieversterking is naar alle in aanmerking komende, steden gezonden en men neemt, evenals te Madrid verschillende veiligheidsmaatregelen. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de pers verklaard, dat de regeering reeds Zater dag op de hoogte was van een anarchistisch complot. Hij heeft terstond overal telegra fisch order gegeven tot het nemen van voor zorgsmaatregelen. Overal zijn deze instructies te rechter tijd vangen, behalve in Lerida, waar men het te legram niet vlug genoeg heeft kunnen ont cijferen. Het is daar dan ook tot ernstige incidenten gekomen. Nieuwe onlusten MADRID, 9 Jan. Terwijl de Madrileensche avondbladen, melden, dat de syndicalistische omwenteling als mislukt kan worden be schouwd, wordt hedenavond laat gemeld, dat in de plaats Pedralba bij Valencia het tot nieuwe onlusten is gekomen. Opstande lingen beschoten de politie, die drie dooden achterliet. De politie beantwoordde het vuur op de syndicalisten, die 10 dooden verloren. Tegen 10 uur ging in de hoofdstraten van Madrid, de Calle de Alcala en op het plein Querta del Sol het licht uit Men vermoedt dat het hier een nieuwe daad van sabotage betreft. Van de Canarische eilanden wordt gemeld dat in Teneriffe* communisten verscheidene aanslagen met springstoffen hebben ge pleegd. De havenarbeiders 6taken en soldaten be waken de regeeringsgebouwen. Het totaal der verliezen bij de onlusten in geheel Spanje is, voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, 40 dooden en ongeveer 75 gewonden, waaronder verscheiden zwaar gewonden. DE „VLIEGENDE HAMBURGER" Zaterdag heeft die „Vliegende Hamburger" een nieuwe proeftocht gemaakt. Op 10 Jan. zal opnieuw een proeftocht worden onder nomen in het bijzijn van vele buitenland sche deskundigen, o.a. zes vertegenwoordi gers van een Parijsche maatschappij. Men heeft namelijk plannen, wagens van dit mo del te laten rijden op den Transsaihara- spoorweg, die nog in aanbouw is en waar bij zich technische moeilijkheden hebben voorgedaan. Dr. SYRUP OVER VRIJWILLIGEN ARBEIDSDIENST. De Duitsche Rijksminister voor Arbeid, Dr. Syrup, heeft Maandag te Bielefeld een redevoering gehouden over Jeugdwerk ea Vrijwilligen arbeidsdienst De minister wees er op, dat in het Rijk zes millioen perso nen zijn welke kunnen en willen werken, maar uitgeschakeld zijn uit het arbeidspro- Met hun vrouwen en kinderen maken zij ongeveer een vijfde van de geheele bevol king uit Van 300.000 afgestudeerden zijn reeds 150.000 zonder werk of zonder voldoen de werk. De vrijwillige arbeidsdienst, aldus vervolgde spreker, is in de eerste plaats het bewijs voor den krachtigen levenswil der Duitsche jeugd. Het aantal personen dat er aan deelneemt van 74.000 in den zomer van 1932 toegeno- en tot 1/4 millioen aan het einde van het De Belgische autoriteiten publiceeren de nieuwe bepalingen voor het verblijf van bui tenlanders in België. Duitsche en Oostenrijksche onderdanen moeten in het bezit zijn van een geldig pas poort, dat voorzien moet zijn van een Belgisch visum. Buitenlanders die in België in betrekking willen gaan, moeten in het bezit zijn van een door de autoriteiten verstrekte vergun ning, welke door een diplomatieken of con- sulairen vertegenwoordiger van België moet zijn uitgegeven. De politie krijgt opdracht die buitenlan ders aan te houden, welke zonder vergun ning in België verblijven of er een betrek king hebben. Deze buitenlanders zullen onverwijld Bel gië moeten verlaten. MONNIKEN VAN DE ST. BERNHARD NAAR TIBET. Monniken van den St. Bernhard hebben de opdracht aanvaard om in het hoogland van Tibet een hospitaal te stichten volgens het voorbeeld van het groote St. Bernhardklooster in Zwitserland. Twee paters en twee leekenbroeders zyn dezer dagen via Marseille naar Tibet vertrok ken, waar in de bekende Himalaya-pas het nieuwe tehuis, dat evenéens naar St. Bemhard zal heeten, zal worden gesticht. DE ONLUSTEN IN ALWAR In eea nader officieel communiqué worden bijzonderheden gepubliceerd betreffende den opstand der Mahomedanen tegen den Hindoe maharadja van Alwar. Volgens dit commu niqué hebben de opstandigen Mahomedanen de afgodsbeelden in den tempel van Go- vindgarh vernield en een priester met het hoofd naar beneden aan een boom opgehan gen. Naar nog uit Alwar gemeld wordt, heeft de maharadja verklaard, dat de geruchten, volgens welke hij voornemens zou zijn af te treden, valsch zijn. Ook te Bombay is het Zondag tot hevige gevechten gekomen tusschen Mohammeda nen en Hindoes, waarvan kinderen die crick- etspeelden de oorzaak waren. Twee Mo hammedanen werden gedood, terwijl 9 Hin does en 5 Mohammedanen gewond werden De vechtpartijen gingen ook door in de hoofdstraten van de stad. waar de winkels en restaurants overhaast gesloten werden. SPAANSCHE ZUIVERING IN M/ROKKO De Spaansche republiek gaat in Marokko alle hoogere ambtenaren ontslaan, die lan ger dan 9 jaar een post in Marokko beklce- den. De premier en niet de minister van buitenlandsche zaken, zal voortaan de ambte naren in Marokko benoemen. Op deze wijze hoopt men de kolonie van monarchistische elementen te zuiveren. BERT HINKLER VERMIST Sedert Zaterdag heeft men niets gehoord van den bekenden Engelschen vlieger Bert Hinkler, die in een Push- Moth was ver trokken om te trachten een nieuwe record vlucht EngelandAustralië te maken. Hoe wel hij een der geroutineerdste vliegers is, maakt men zich ongerust over hem. ERNSTIGE STAKINGSGEVECHTEN TE DUINKERKEN De Fransche havenarbeidersstaking duurt al leen te Duinkerken nog voort. De stakers hou den dagelijks protestdemonstratiee. Gister heeft zoo'n protestbetooging tot ernstige inci denten aanleiding gegeven, toen een groep de monstranten in botsing kwam met de politie. Er ontstond tusschen de gewapende macht en de stakers een verwoed gevecht, dat een half uur duurde. De stakers grepen alles wat zy in hun omgeving vinden konden, om de politie er mee te bekogelen en te lyf te gaan. Tot drie maal toe rende de bereden politie met de blanke sabel op de stakersmacsa in, voor deze den stryd opgaf en de wyk nam. Er hebben verscheiden arrestaties plaats ge had. Ook moeten talrijke stakers gewond zyn; deze werden echter door hun kameraden in vei ligheid gebracht. Thans patrouilleert politie door de stad. Een nader telegram schat het aantal betoo- gers by de botsing met de politie betrokken, op 2000. Zy wilden ondanks het verbod der auto riteiten, oprukken naar de haven, waar een troep politie te paard had post gevat. De winkeliers in de omgeving 6loten in aller ijl hun zaken. De menigte, waaronder vele vrouwen, wier pen meubels, bloempotten, flesschen en andere projectielen naar de politie. Eerst toen de bereden agenten versterking hadden gekregen van een aantal manschappen te voet kon de orde worden hersteld. DE BRAND OP DE „FRANCE" Naar de „Compagnie Générale Transatlan- tique meldt, bedraagt de door den brand aan boord van de „France" aangerichte schade nog geen 1000 gulden. DR. H. J. LOVINK Naar de Ned. verneemt, ligt het in d doeling van het Tweede Kamerlid. Dr. H. J. Lovink, indien hij bij de a.s. verkiezingen als lid der Tweede Kamer herkozen wordt, te bedanken als burgemeester van Alphen a. d. Rijn. A. J. MARCUSSE t Te Halsteren bij Bergen op Zoom is op Gi-jarigcn leeftijd overleden de heer A. J. Marcusse, die van 19191929 hoofdcom missaris van politie te Amsterdam is ge weest. Uit Oost-Indie ITALIAANSCH VLAGVERTOON TE CURACAO. Aneta-Holland meldt: Wegens een bezoek van een Italiaansch oorlogsschip aan Curasao*is de reis van den gouverneur van Curagao met Hr. Ms. „Van Nes" naar de Bovenwindsche eilanden een week uitgesteld en zal dus het bezoek aan .St. Kitts" inplaats van 23—26 Januari, van 10 Jan. tot' 2 Febr. plaats hebben. BRAND. SOERABAYA, 9 Januari. Door het in- laan van den bliksem ontstond brand in een grooten ampasvoorraad van de suiker fabriek Watoetpelis van de N.V. Cultuur- Mij. Watoetpelis Poppoh, gelegen in het district Kriang regentschap Sidvardjo, resi dentie Soerabaya. De brandweer van Soerabaya verleende assistentie. Achtentwintig duizend quinta- len am pas zij n door den brand vernield. Verzekering dekt de schade. RUMOERIGE MILITAIREN. BATAVIA, 9 Januari (Aneta). Aneta ont ving het volgende communiqué: „Naar aanleiding van wilde geruchten kan het volgende worden medegedeeld: Van het garnizoen Meester Cornelis is in verband met de nieuwe samenstelling van het leger een aantal Europeesche fuseliers naar het 10de bataljon te Weltevreden overgeplaatst. Van de achterblijvers in Meester Cornelis gisteravond een aantal naar Weltevreden ïgaan en heeft toen gezamenlijk in de cantine een afscheidsfeestje georganiseerd. Een drietal heeft zich daarbij zoo rumoerig gedragen, dat zij in de hoofdwacht moes ten worden opgeborgen. Dit drietal is heden weer naar Meester Cornelis teruggebracht Van het Ilde bataljon zijn hedenmorgen voor de reveille een 35-tal jonge Ambon- neesche fuseliers gedrost. Zoodra deze militairen zijn gearresteerd zullen zij op voorbeeldige wijze worden ge straft Bij de oudere Ambormeesche militairen is geen sprake van een rumoerige stemming." BATAVIA, 10 Jan. (Aneta) 34 van de 35 idroste jonge Ambonneesche militairen van het 11de bataljon meldden zich hedenmorgen weder op het appel. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Dordrecht, J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Arnhem, J. Drenth te Broek op Langendijk en J. L. de Vries te Bussum-N aarden. NED. HERV. KERK Be r o e p e n: Te 's-Grevelduin-Capelle, H A. de Geus te De Bilt Te Landsmeer (toez.) H. M. E Bremer te Buiksloot Bedankt: Voor Blankenham, J. Stratingh te Boers (Fr.) CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer R. Boeke, candidaat tot den H. Dienst in Noord-Brabant, tydelyk werkzaam Culemborg, en woonachtig Herv. pastorie, stelt zich beroepbaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schryft ons: D s. T. A. Bakker heeft Zondagavond, na een verblijf van acht jaar, afscheid ge nomen van de Chr. Geref. Kerk te IJmui- den, wegens vertrek naar Assen. Hij preek te Matth. 7 2427. Aanwezig waren Da. J. W. Swaan, Ned. Herv. predikant, en de heer J. C Dunnebier, Wethouder, namens het Gemeentebestuur, die den scheidenden predikant toespraken. Ds. G. A. Barger Iheeft Zondagmid dag voor de Ned. Herv. Gemeente van Heés- Neerbosch afscheid gepreekt, in de kerkzual van het wijkgebouw aan den Hazenkamp- schen weg. Onder de hem zeer genegen schare waren Burgemeester Steinweg, vele ringpredikanten en die van de Doopsgezin de en Ev. Luthersche Gemeente te Nijme- Creutzberg uit naam van den Ker- keraad, en Dr. W. Coenraad. ored te Beek, uit naam van den Ring, hebben hun ver- trekkenden ambtgenoot toegesproken. Cand. J. W. van Barneveld, van Veenendaal, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Warns door Ds. D. Bouman, van Molkwerum, die, na een inleiding over Psalm 95 2 een bevesti gingspredikatie hield over 2 Petr. 1 19. Bij de bevestiging nam aan de handoplegging mede deel de consulent, Ds. C. Warmolts, van Sta voren, waarna den bevestigde Psalm (gewijzigd) werd toegezongen. Na de bevesti ging werd de bevestigde als studievriend door Ds. Bouman toegesproken. De Gemeente werd verzocht den jongen leeraar door liefde en ge bed te steunen, ook de jonge menschen hadden dien steun te bieden. Ds. van Barneveld hield des namiddags een intreepredikatie over Psalm 43 3, waarin hy handelde over: 1. de aanlei ding, 2. den inhoud, en 3. het doel van de bede, die in het tekstwoord gegeven wordt. Hierna richtte hy zich in t bijzonder tot: bevestiger, consulent, Kerkeraad, den heer L. Blok (na mens de Theol. Studentenvereen. „Voetius") en familie. Hierna werd Ds. van Barneveld toe gesproken door Ds. F. G. van Binsbergen, van Koudum, namens den Ring Workum; door den heer L. Blok, beroepen predikant te Noorden (Z.-H.), namens „VoetiuB"; en ten slotte door Ds. C. Warmolts, van Stavoren, die Psalm 134 vs. 3 deed toezingen. Slotzang was Psalm 72 vs. 11. Onder de aanwezigen bevonden zich ook Ds. J. van der Heide, van Hindeloopen, en Ds. J. van Veen, van Workum. Dr. H. J. Honders preekte Zondag avond voor de Ned. Herv. Gemeente te Sneek afsdheid met 1 Petr. 1 25, waarbij hij wees op: 1. het Woord door mij gepredikt, en 2. het Woord onder u gebracht Er volg den toespraken tot personen en colleges, waarna de naar Wassenaar vertrekkende predikant werd toegesproken door Ds. H. W. te Winkel als voorzitter van den Kerke raad en als collega. Toegezongen werden de laatste vier regels van Gezang 96 (gewij zigd). Cand. W. van O est, voorheen hulp prediker te Usselo, werd Zondagmorgen als predikant der Ned. Ilerv. Gemeente teOot marsum door Ds. J. I. van Schaick, van Soest, die Ex. 4 20 tot tekst had. Na de bevestiging werd toegezongen Gezang 214 vs. 5. Ds. van Oest deed des middags intre de met Ex. 14 15 (laatste gedeelte). Aan het einde werd de nieuwe leeraar verwol- komd en toegesproken door Ds. L. S. van Zwet, van Almelo, namens den Ring, en door Ds. J. G. Steenbeek Jr., van Denekamp, als consulent. Toegezongen werd Ps. 134 3. Cand. J. Spelt, van Stoutenburg, werd Zondag jl. bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Molenaarsgraaf, die 15 maanden vacant was geweest. Zijn voorganger, Ds. J. Lekkerkerker, van Oldebroek, trad als bevestiger op met Lukas 12 4248, waarbij hy de Gemeente bepaalde by het ambt van her- leeraar, voorgesteld in dit Schriftge deelte als een huisbezorger. Bij de bevestiging nam aan de handoplegging ook deel Ds. F. Anker, van Goudriaan. Toegezongen werd Ps. 134 3. Ds. Anker richtte zich hierna tot den nieuwen leeraar en tot de Gemeente, die hy als consulent gediend had. Des namiddags hield Ds. Spelt een intreepredikatie over Jeremia 218. Sprekende over „tweeërlei weg naar de eeuwigheid", lette hy achtereenvolgens op: 1. tweeërlei weg naar 2. tweeërlei reizigers naar en 3. tweeërlei aankomst in de eeuwig heid. Na de gebruikelyke toespraken gehouden te hebben, werd Ds. Spelt toegesproken o.m. namens den Kerkeraad, die Psalm 201 deed toezingen. Ds. N. Streefkerk preekte Zondag j.l. afscheid voor de Geref. Kerk van Wor- mer met Openb. 22 16—21. Zijn thema was: „de laatste woorden uit het laatste Bijbelboek op den laatsten Zondag". Hij sprak daarbij over: 1. de laatste noodiging, 2. de laatste waarschuwing, en 3. den laat sten zegen. Aan h3t einde werd hij namens Kerkeraad en Gemeente toegesproken door ouderl. Minnesma. die Ps. 121 2 en 4 deed toezingen. Voorts sprak Ds. R. J. Aalberts, van Wormerveer, namens de Classis Zaan dam en de Zaansche Gemeenten. Onder de zeer vele aanwezigen bevonden zich Bur gemeester en Wethouders van Warmer en afgevaardigden der omliggende Gemeenten. Weerbericht (Het dunne ptjltje eeeft den vorlgen stand aan) Hoogste stand te Croydooi 778.8. Laags (je stand te Isafjard 744.1. Stand vanmorgen halftwaalf 775.3. WEERVERWA CHTING (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteoro logisch Inst. te De Bilt). Matige tot zwakke W. tot Z.W. of Z. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag des naohts iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Inst te De Bilt.) De hooge barometerstanden tot 780 mM, die over het Iersche Kanaal voorkwamen, zijn bij de verplaatsing van het gobied van hoogdruk in O. richting iets af enomen. Te gelijk is uit Rusland een drukstijging in W. richting opgetreden, zoodat de Vwormige depressie die zioh gisteren uit Scandinavië diep Z. waarts uitstrekte, vrijwel geheel is opgevuld. Voor ons land is een overtrekken van den hoogei druk te verwachten, met een sterk krimpende en afnemende wind, wel licht eenige nevel, doch overigens goed weer. Iets kouder in den nacht. Waarschijnlijk is uit het W. een nieuwe depressie bij IJs land in aantocht. De groote windkrachten die gisteren over het gebied der V-depressie voorkwamen, zijn verdewenen. Ook op den oceaan ten W. der Britsche eilanden schijnt het rustig. De temperatuur is over het heele gefoied gedaald, doch vonst van betekenis komt nog vrijwel niet voor en in Scandinavië zijn verschillende stations waar de temperatuur meer dan 10 gr. boven normaal is. Over het O. van het gebied over Scandinavië en Duitschland viel vrij veel neerslag. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen hal)ft/waalf 6.6 C. STORWAARSCHUWINGSDIENST Geseind om 10 uur hedenmorgen aan de 11 JANUARI Zonsopgang 8.08 u.; Zonsondergang 4.08 o. Volle Maan 8.56 uur namiddag VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 'a avonds 4.38 u. tot 'b morgens 7.37 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshut 1.80 1.59 Basel -0.26 -0.56 Hanlngen 0.00 0.00 Reihnweiler -2.42 -2.38 Kehl 2.02 1.92 Maxan 3.32 3.56 Dtedeshelm 1.33 0.73 Mannheim 1.91 1.19 Lohr 1.37 1.49 Mainz 0.06 0.03 Hingen 1.27 1.21 Heden Vorig Caup lik* 1-38 1.28 Ems 1.45 1.39 Coblenz 1.63 1.55 Trier 1.22 0.75 Keulen 1.29 1.23 Rahrort 0.09 0.14 Wesel i 0.36 0.45 Emmerik 0.88 0.81 Dasseldorf 0.73 0.69 Maastricht 2.13 1.97 Venlo 11.67 11.23 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl <1 i 11.08 23.25 Terschelling 8.22 20.42 Harllngen 9.10 21.30 Don Helder 6.55 19.05 IJ malden 2.54 15.04 H.v. Holland 1.59 14.09 Scbeveningen 2.09 14.19 Rotterdam 3.51 16.15 Brouwersh. 1.53 14.07 Zierikzee 2.25 14.47 Wemeldinge 2.48 16.06 Vlisslngen 0.51 13.15 Terneuzen 1.27 13.46 Hansweeit 2.09 14.31 Ds. J. UB ELS Op Vrijdagavond 13 Januari a.s. hoopt Ds. J. Übels, van Batavia, met verlof hier te lanidë. op te treden in het kerkgebouw van de Geref. Kerk aan de Koediefslaan to Heemstede op uitnoodiging van de Zen dingscommissie aldaar, om te spreken over het kerkelijk leven in Indië en met name over het werk onder de verstrooiden aldaar. Voor het laatste zal alsdan ook een inzame ling worden gehouden EMERITAAT C. Heemskerk, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht, werd door het Kerkbestuur van Zuid-Holland met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend, op grond van voortdurende ongesteldheid. Ds. Heems kerk lijdt aan zeer ernstige doofheid. PREDIKANTENTEKORT. Ds. A. C. Christoffels is met verlof naar het vaderland uit Bandoeng (Java) ver trokken en het is ook nog niet zeker, of hij weer naar Indië terugkeeren zal. Er zyn by de Indische Prot. Kerk thans 17 van de 43 predikantsplaatsen -vacant, zooveel als nog nimmer te voren het geval was. Men vreest, dat niet gemakkelijk verbetering te verkrijtren is, nu door langer dienstverband, minder salaris en lager pensioen de positie i.er begeerlijk geworden is dan te voren. GODSDIENSTONDERWIJS De heer J. Kars nam Zondag jl. afscheid als godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Ge meente te Brandwijk. Na een voorwoord over Joh. 1:18 sprak hy over Hand. 20:31a: L waken over Gods Woord; 2. waken om de aan staande zware tijden; en 3. waken omdat we een ziel voor de eeuwigheid hebben. Op ver zoek van den president-kerkvoogd H. van Buu- ren werd Psalm 121 4 toegezongen. Na den dienst volgden de gebruikelyke toespraken. Omstreeks 200 menschen konden niet in het kerkgebouw. MOEILIJKHEDEN TE SCHELLUINEN Men schrijft ons: De Ned. Herv. Gem. van Schelluinen bij Gorinchem, verkeert in geldelijken nood. Men hoeft groote moeite het predikantstractement op tijd te voldoen. De Diaconie is zeer rijk en steunt de Kerk met belangrijke bedragen. De Diaconie heeft een verzoek om hoogere bijdragen van de hand gewezen. Ter bezuiniging zal nu de gesalarieerde betrekking van voorlezer ver vallen en zal de Kerkvoogdij aan de leden der Gemeente voorstellen een kerkelijke be lasting in te voeren. Doch dit voorstel zal door de leden niet worden aanvaard. Naar veler oordcel is er tusschen Diaconie en Kerkbestuur geen gewensehte samenwer- king.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2