De brand van de Atlantiqué DONDERDAG 5 JANUARI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 HET GROOTE SCHIP REDDELOOS VERLOREN Volgens de laatste berichten 18 vermisten Terwijl Woensdagmiddag nog neronder- eteld werd, dat alle opvarenden van den brandenden oceaan-stoom er „L" Atlant iqué waren gered, staat, terwijl wij dit schrijven, vast, dat bij de ramp ongeveer dertig men- schen om het leven gekomen zijn De me- dedeeling dienaangaande is van den kapi tein van het schip, die gisteravond aan boord van het eerste schip met geredden te Cherbourg is aangekomen. Relaas van den kapitein De kapitein van de „Atlantiqué" verklaar de, dat hij tegen halfvier des morgens op een buitengewoon krachtige rookontwikke ling opmerkzaam was geworden, welke op steeg uit de onbewoonde cabines le klasse. De bemanning heeft onmiddellijk alles in het werk gesteld om den haard van het vuur te ontdekken en de vlammen te be strijden. Spoedig was echter gebleken, dat alle inspanning vergeefsoh was geweest. In tegenstelling met andersluidende be richten heeft het radiostation zeer goed ge- werk: en ook de eerste S.O.S.-seinen uitge zonden. Tegen 5 uur des morgens hadden de vlam men de touwen reeds bereikt, waarmede de reddingsbooten bevestigd waren. Een uur later had hij de bemanning het bevel moe ten geven het brandende schip te verlaten. Eerst op dat «pogenblik had hij geconsta teerd dat ongeveer 30 man vermist werden, lieze zijn of verbrand, of gestikt of door neerstortende art ukken ijzer gedood. Het is ook mogelijk, dat eenige mannen den dood in het water gevonden hebben, daar alle manschappen over boord gesprongen zijn, aangezien de reddingsbooten niet meer bruikbaar waren. Over de oorzaak van den (raad kon de kapitein geen mededeelingen doen. Opwinding in Frankrijk over de herhaalde scheepsbranden. Te Parijs is men zeer opgewonden over de ramp van de Atlantiqué". Dit is begrij pelijk wanneer men bedenkt, dat sinds 4 jaar het eene schip na het andere op merk waardige wijze verwoest wordt. In 1925 werd liet s.s. „Paul Lecat" in de haven van Marseille een prooi dor vlammen. In Aug. 1929 verbrandde het grootste gedeelte van het s.s. „Paris", dat aan de kade van de liaVen van Le Havre lag. Op 21 Mei 1930 ontstond bcand aan boord van de „Asia op de Hoode Zee. Hierbij kwamen talrijke Mohammedaansche pelgrims om, die op reis waren naar Mekka. In October 1930 ontstond brand aan boord van het s.s. „La- inartine" op de reedo van Toulon, waarbij de passagiers van boord moesten worden gebaald. Tenslotte de ramp met de „Philip- par" en de brand van de in Frankrijk ge bouwde „P. C. Hooft". Afgevaardigde Richard heeft een inter pellatie gericht tot den premier cn den nii- nister van koopvaardij, wat de regeering denkt te doen om de eigenaardige neiging tot groote branden in de Fransche handels vloot te bestrijden. Vooral in Fransche scheepvaartkringen Is men diep onder den indruk, temeer om dat het tragisch verlies van de „Georges Philippar", waarbij 52 personen om het le ven kwamen, nog in ieders herinnering leeft Beide schepen zijn te St Nazaire gebouwd, doch niet van dezelfde werf afkomstig. De „Atlantiqué" is gebouwd bij Penhoet, waar ook kort geleden het grootste Fransche schip de „Normandie" van stapel is geloo- pon. Men vreest dat door deze beide bran den het vertrouwen in de Fransche scheep vaart ernstig is geschokt. Vermoeden van sabotage Zoowel de reederij van de „Atlantiqué", de Compagnie de Navigation Sub-Atlan- tique als het Fransche ministerie voor de koopvaardij wijzen er met nadruk op dat een gestreng onderzoek naar de oorzaak van den brand zal worden ingesteld. Men vreest echter, dat men aan boord van het schip zelf geen onderzoek meer kan doen, zoodat men geheel zal zijn aangewezen op de verklaringen van de bemanning. Omtrent de oorzaak van den brand van de „Georges Philippar" bestaat nog steeds geen zekerheid en degenen, die toen van sabotage hebben gesproken, gelooven hun opvatting thans bevestigd te zien. Zij kun nen zich niet voorstellen hoe een reusachtig schip van meer dan 40.000 ton in eenige ni-en een prooi der vlammen kan worden en begrijpen niet dat het niet mogelijk was met de aan boord aanwezige middelen het vuur in de kiem te smoren, zoodat zij zelfs veronderstellen, dat de brand op verschil lende plaatsen tegelijk zou zijn uitgebroken. Een commissie van onderzoek In het Fransche ministerie van marine Is Woensdagmiddag nog een commissie van deskundigen bijeengekomen, ten einde de ramp van de „Atlantiqué" aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen in ver hand met de beide laatste groote scheeps branden. Men heeft er daarbij, naar het schijnt, in het bijzonder den nadruk op gelegd, dat bij alle drie branden zekere met elkander overeenkomende verschijnselen zijn op te merken, welke nader zullen worden bestu- Een vertegenwoordiger van de Evening Standard heeft per vliegtuig boven de brandende „Atlantiqué" gekruist Het was een ontstellend schouwspel om te zien, hoe het schip, gehuld in rook en vlammen, ge heel op zijn kant hulpeloos ronddrijf'. Een ontzaglijke rookwolk is kilometers ver bo ven het Kanaal zichtbaar. Het dek en de bruggen zijn reeds geheel vernield. Overal komen vlammentongen te voorschijn. Het promenadedek is uitgebrand en de ruiten zijn vernield. Fransohe vliegers hebben eveneens gecon stateerd, dat het schip één vlammenzee is en onmogelijk gered kan worden. De drijvende spuiten en hulpschepen, die van Cherbourg waren gekomen, konden niet ingrijpen, daar het brandende schip onmogelijk dicht genoeg te naderen was. De Nederlandsche sleepboot „Roode Zee" was gisternamiddag reeds te 13.30 uur bij de „Atlantiqué". doch het was onmogelijk met het schip een verbin ding tot stand to brengen. Het schip had slagzij over bakboord. De „Roode Zee" zou in elk geval in de nabijheid blijven. Het Nederlandsche stoomschip .Achilles" (van de Kon. Ned. Stoomboot Mij) heeft 42 man van d'e .Atlan tiqué" gered. Dit schip was op weg van Havre naar Melilla. De „Achilles" heeft de geredden te Cherbourg geland en heelt gisteravond om 8 uur de reis naar Melilla voortgezet. Onder de geredden van de „Achilles" moeten verschillende personen zijn geweest met brandwonden of met bezwaren tenge volge van de hevige rookom wikkeling. Een voorname rol bij het reddingswerk is gespeeld door het Duitsche stoom schip „Ruh r", dat Woensdagochtend de „Atlantiqué" brandend aantrof bij Guern sey. Draadloos, zoo meldt de commandant van de „Ruhr", was geen verbinding moi het brandende sohip te verkrijgen. Do „Ruhr" heeft toen alle reddingsboeien uit gezet. Het is gelukt de in het donker drij vende geheel beze te booten van het Fran sche schip te bergen en de schipbreuke lingen aan boord te nemen. Toen des mid dags geen schipbreukelingen meer te zien waren, heeft de „Ruhr" als laatste schip de reis naar Cherbourg voortgezet, om daar de geredden aan land te zetten. Er zijn in het geheel zes en tachtig personen door de „Ruhr" gered. Verder zijn 70 80 man door het Duitsche stoomschip „Siërra Ventana" opgenomen en naar Brest gebracht. Een der laatste berichten van gister avond zeide, dat van de 229 schipbreuke lingen in het geheel 211 in veiligheid wa ren en dat dus, in afwijking van het dooi den kapitein der .Atlantiqué" genoemd cijfer er slechts 18 vermisten zouden zijn. De berichten over het aantal menschcn dat zich aan boord der .A'lantique" be vonden heeft, loopen nogal uiteen. Zoo is ook gemeld, dot er slechts 170 opvarenden waren en dat de overige leden der beman ning reeds te Bordeaux aan land waren gegaan, aangezien het schip voor het jaar- Jijksche onderzoek in hot droogdok naar Havre zou gaan. Het opgegeven aan'.al ge redden klopt daar echter niet mee. De .A'lantique" was na de „Normandie" en de ,Jle de France" het grootste 6chip der Fransche handelsmarine. Het mat 42.512 ton. Te bevoegder plaatse wordt nog medege deeld, dat de bemanning het schip niet heeft verlaten voordat duidelijk was geble ken dat het onmogelijk was het vuur op afdoende wijze te bestrijden. Het feit dat de zien aan boord bevindende blusschings- apparaten niet voldoende waren, is slechts een bewijs er voor hoe snel de vlammen zich verspreidden. De „Atlantiqué" ls uit gerust met hypermoderne blusschingsappa- raten. Behalve 13 z.g. ijzeren schotten, be vond zich aan boord van hei schip ter be strijding van het vuur een installatie voor waterdamp en schuim. PARIJS, 5 Januari. In den loop van gis teravond zijn te Cherbourg aangekomen het Duitsche m.s. „Ruhr", het Engelsche s.s. „Ford Castle" en het Nederlandsche s.s. .Achilles" van de K.N.S.M. te Amsterdam. Vanmorgen vroeg arriveerde van de K.N.S.M. ook nog de „Erato" met 84 opva renden van de „Atlantiqué" aan boord. In totaal zijn 211 leden van de uit 229 koppen bestaande bemanning Ie Cherbourg 6 an gekomen, zoodat men vreest dat 18 per somen om het leven zijn gekomen. De „Erato" was op weg naar Noord- Span je en heeft reeds vanmorgen zijn rets voortgezet. Onder do geredden bevindt zich een aan tal gewonden, o.a. de Deelneming uit het buitenland Uit Bremen wordt gemeld, dat de Direc tie van den Norddeutsche Lloyd aan de Di rectie van de „Compagnie de Navigation Sud-A'lantique" het volgende telegram heeft" gezonden: „Met ontroering hebben wij liet bericht ontvangen van den brand, welke is uitgebroken aan boord van uw schitterend mailschip „1' Atlantiqué" en wij geven u de verzekering van onze oprechte deelneming. Wij zijn er zeker van dat hel ongeluk in de kringen van de scheepvaart der geheele wereld de diepste deelneming maar voren zal roepen". PARIJS, 5 Januari. Gisteravond werd het schip ,,L' Atlantiqué" als reddeloos verloren beschouwd, doch in sommige marine-krin gen heeft men de hoop niet opgegeven, dat men het schip ergens zal kunnen binnen- sleepen. Indien het in den loop van den nacht niet zinkt, hoopt men, dat het zal uitbranden en dat men het wrak op sleep touw zal kunnen nemen. Vannacht was 't nog niet mogelijk het brandende schip te naderen. Het is niet uitgesloten dat de ma chinekamer. die door luchtdichte en vuur vaste stoffen kan worden afgesloten, dóór de vlammen is gespaard, zoodat althans de kostbare machines te redden zijn. De kapitein van het sohip heeft zich van morgen opnieuw naar de plaats van de brandende ,,L' Atlantiqué" begeven, om een laatste poging te doen de overblijfselen van zijn schip te redden. Het wrak drijft lang zaam naar het Noorden. Ook de „Lauwerzee" Mj het bran dende schip. Nader vernemen wij nog, dat ook de Ne derlandsche sleepboot „Lauwerzee" heden nacht bij het brandende schip is aangeko men. Het was echter tot vanmorgen nog niet mogelijk geweest om een sleeptros aan het schip vast te maken. GERUCHTEN OVER DEN EX-KEIZER VERHUIZING NAAR DUITSCHLAND? Uit Hannover wordt gemeld: Te Bückeburg loopt het gerucht, dat ex- keizer Wilhelm Doorn zou willen verlaten om naar Bückeburg te verhuizen, waar hij het nieuwe paleis aan de markt gekocht zou hebben. Onlangs ls de gemalin van den keizer te Bückeburg geweest en heeft daar het paleis bezichtigd. Ook een natlonaal-socialistisch blad te Bückeburg. dat beweert, Inlichtingen van bevoegde zijde te hebben ontvangen, brengt een desbetreffend bericht Officieel wordt verklaard, dat van een verkoop van het kasteel aan den ex-keizer niets bekend is. Wel heeft de gemalin van den ex-keizer onlangs te Bückeburg vertoefd en bij den vroegeren staatssecretaris von der Brügghen gelogeerd, doch dit bezoek wordt hierdoor verklaard, dat haar dochter In het naburige Obernkirchen een huishoud school bezoekt. DE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN OP 24 JANUARI Het seniorenconvent van den Du'techen Rijksdag heeft ln zijn Woensdagmiddag ge houden zitting besloten den Rijksdag tegen 24 Januari a.s. bijeen te roepen. i DE GEVECHTEN OM SJANHAIKWAN JAPAN STELT VER-GAANDE EISCHEN De gevechten voorloopig gestaakt Volgens de laatste te Tokio ontvangen be richten zijn de gevechten bij Sjanhaikwan voorloopig geheel gestaakt De Chineezen hebben zich langs den spoorweg uil Sjfin- haikwan teruggetrokken en concentreeren hun troepen onder bescherming van een pantsertrein bij Sjanwangtau. Een Japansche pantsertrein is in de rich ting van Sjanwangtau voor den voorposten en beveiligingsdienst vertrokken. Uit Peking wordt ook gemeld, dat de Chineezen ordelijk zijn teruggetrokken in de richting van Peking en reeds loopgraven hebben aangelegd. In Tientsin is door de Chineesche autoriteiten de staqt van beleg afgekondigd. De Chineesche troepen ten Z.W. van Shanhaikwan hebben bevel ont vangen uitersten tegenstand te bieden tegen verder opdringen van de Japanneezen. Japanscho elschen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de commandant der Japansche troepen te Sjanhaikwan den Chinoeschen autoritei ten heeft voorgesteld het conflict op de vol gende basis bij te leggen: 1. De Chineesche troepen worden uit hei district Sjanhaikwan teruggetrokken; 2. De Chineesche regeering verplicht zich een neutrale zóne te scheppen: 30 K.M. bui ten de spoorlijn mogen zich geen Chinee sche troepen ophouden; 3. De Chineesche plaatselijke autoriteiten moeten do verantwoordelijkheid dragen voor het incident te Sjanhaikwan; 4. De aftocht der Chineesche troepen uit het district Sianhnikwan moet binpen 24 uren plaats hebben 5. Sjanhaikwan wordt als grenspunt van Mandsjoekwo beschouwd. Aangenomen wordt, dat de Chineesche autoriteiten de Japansche voorstellen zullen accepteeren. Chineesche berichten over de gevechten. 1700 Chineezen ge sneuveld. Uit Peiping wordt gemeld: Het aantal Chineezen, dat in den slag bij Sjanhaikwan gesneuveld is. zou zeventien honderd bedragen. De stad is pas gevallen bij den derden stormaanval, waarbij de troepen werden ge steund door tanks en vliegtuigen. De Japan ners zijn cr slechts na hevige straatgevech ten in geslaagd de stad te bezetten. De stad is geheel verwoest. De Chineesche eomman- datuur werd door de Chineezen zelf platge schoten. Ook de waterleiding en de electri- citeitsvoorziening heeft ernstige schade ge leden. Alle ln de stad aanwezige provian is door de Chineezen medegenomen, voor -oover zij deze niet hebben vernietigd. Volgens de Chineesche berichten is slechts een straat van Sjanhaikwan overeind ge bleven. De Chineesche bladen verklaren voorts dat de Japansche troepen uiterst hef tig zijn opgetreden en wel niet alleen togen Chineesche soldaten, maar ook tegenover vluchtende burgera Naar tot nu toe ls komen vast te staan heeft ook de bui ?rbe vol king van Sjanhai kwan zeer ernstige verliezen geleden. Niet minder dan 800 Chineesche burgers zouden gedon.l zijn, Tsjang Hsu Liang weigert ta onderhandelen. Officieus wordt te Sjanghai gemeld: Maarschalk Tsjang Hsu Liang heeft in een nota aan den Japanschen milltiiren attaché te Peking verklaard, dat de Japansöhe re geering en de Japan9che officieele instan ties, die bevolen hobbei. Sjanhaikwan zon der aanleiding aan te vallen, de volle ver antwoordelijkheid dragen voor de gevech ten bij Sjanhaikwan. Tsjang Hsu Liang weigert met de Japansche autoriteiten over deze zaak te onderhandelen. Hij zal alle Ja pansche mededeelingen en nota's ter verde re behandeling aan de Centrale Chineesche regeering doorzenden. De Chineesche Nationale Regeering heeft de Chineesche delegatie te Genéve telegra fisch oDdracht gegeven bij den Volkenbond te protesteeren tegen de Japansche bezet ting van Sjanhaikwan. Engelsche démarche te Tokio De Engelsdhe ambassadeur te Tokio heeft Woensdag een bezoek gebracht aan den Ja mschen minister van buitenlandsche za ken, Oetsjieda, ten einde opheldering te vra gen betreffende de gebeurtenissen te Sjan haikwan. Twee Engelsche kanonneerboo- ten naar Sjanhaikwan Twee Engelsche kanonneerbooten hebben bevel ontvangen naar Tschinkangtau te gaan om de Engelsche belangen in het gebied van Sjanhaikwan te beschermen. Ook de Vexeenigde Staten pro testeeren „Central News" meldt uit New York, dat de Amerikaansche regeering tot Japan een protestnota heeft gericht ln verband met de gevechten om Sjanhaikwan. Het protest is in den zelfden toon gehou den als de Amerikaansche nota welke Ja pan indertijd naar aanleiding van de ge beurtenissen te Sjanghai heeft ontvangen. De zegsman van het Japansche departe ment van Oorlog verklaart, dat de Japan sche militaire autoriteiten niet de bedoeling hebben den toestand te Sjanhaikwan te be moeilijken, doch dat zij niet kunnen toela ten dat de Chineezen voortgaan met pro- voceeren, wat, aldus de zegsman, ten doel heeft den Volkenbond te doen interveniee- ren en Amerika en Sovjet Rusland in het Chineesch Japansche conflict te betrekken, overeenkomstig de antl-Japansdhe politiek van het centrale uitvoerend comité en den poiltieken raad van Peking. De woordvoer der van het departement van Oorlog ver klaart voorts dat Chineesche troepen wor den geconcentreerd aan de grens van de provincie Jehol VOOR EEN WETTELIJKE WERKLOOZEN- ZORG IN AMERIKA De Senaat te Washington zal in een zij ner commissies opnieuw behandelen het herziene voorstel van La Folette en Costi- gan tot het beschikbaaretellen van 500 mll- lioen dollar voor een wettelijke werkloozen- 7.org in de Vereenigde Staten. In de vorige Senaatszitting was het voorstel in zijn oor spronkelijke vorm verworpen-. BUITENLANDERS IN RUSLAND De Russische autoriteiten hebben een ver ordening gepubliceerd, waardoor een einde komt aan «le bevoorrechting van buitenlan ders bij het verkrijgen van levensmiddelen. Buitenlanders die in Russischen staats dienst zijn en hun loon in Rue. ischc valuta ontvangen, zullen voortaan dezelfde levens middelenkaarten krijgen, als de Russische arbeiders in hetzelfde bedrijf. De weinige buitenlanders, die hun salaris van den Rus sischen staat in buitenlandsche valuta ont vangen, moeten voortaan hun levensmidde len in goud-valula betalen. Voorbereidingscommissie komt Maandag bijeen Uit Genève wordt gemeld: De commissie ter voorbereiding van de economische wereldconferentie zal Maan dag te Genève onder voorzitt rschap van Mr. Trip, den president der Nederlandsche Bank, bijeenkomen, ter bespreking van de agenda der conferentie en zoo noodig ter uitwerking van voorstellen Het vraagstuk der oorlogss'c'h'u'l- den, dat aanvankelijk on verlangen van de Ver. Staten niet behandeld zou worden, zal thans een dor voui muunsto punten van de conferentie uitmaken. De Belgische gedelegeerde Francquf zal voorstellen tot verbetering van den mone- tairen toestand in verschillende landen uit werken. Gistermorgen tegen zes hoorden arbeiders te Wittenberg in het district Iialle, die naar hun werk gingen, uit den grond plotseling hulpgeroep en gekreun opstijgen. Het ge luid kwam uit de rioolput op den hoek van de Adler- en Lutherstrasse. Politie, recher che en brandweer waren spoedig ter plaatse en toen ontdek e men dat in de rioolbuis, waar de putschacht op uitkwam en die op eenigen afstand in de voorbijstroomende beek uitmondt, een mensr.h zich bevond, -hoewel de buis slechts een doorsnede van 50 c.M. heeft. Na langdurigen arbeid slaagde men er lanslot'e met behulp van aan elkaar ge bonden stokken en een haak in, den onge lukkige, die op een afstand van 15 M. \an de putschacht in de buis lag, naar buiten te brengen. Toen men hem tegen half tien te voorschijn haalde was hij reeds dood. Het bleek te ziin de öü-i'irige arbeider Hermann Vossen ujt Wittenberg. De lirikcrpolsslag- ader was op twee plaatsen doorgesneden en een bloedig Yncs stak in ern der binnen zakken. Het staat nog niet vast of men hier met een 'misdaad te doen heeft, doch reeds zijn eenige personen gearresteerd. MUSSOLINI Het gerucht over een aanslag od Musso lini wordt van officieele ltaliaansche zijdo tegengesproken. EEN VEILIGHEIDS BISSCHOP. De bisschop van Chalons waarschuwt in een herderlijk schrijven tegen de ontwape ning, die de veiligheid van Frankrijk in ge vaar zou brengen. De zwakheid van een volk, schrijft hij, heteekent een gevaar voor het behoud van den vrede. NICOLE IN VRIJHEID Op attest van den dokter heeft de rechter van instructie de voorloopige invrijheidstel ling gelast van het lid van den nationalcn raad Nicole, die in November in verband met de gebeurtenissen te Genève ln hech tenis was genomen. GERUCHTEN OVER EEN NIEUWE VIJFMOGENDHEDEN CONFERENTIE? In de „Daily Telegraph" is opnieuw van een oorspronkelijk voor Januari te Londen voorgenomen vijfmogcndheden-confercntio sprake. Het blad beweert, dat het hoofd motief voor het doen vervallen van deze conferentie de tegenstand der kleinere mo gendheden geweest is. Inzonderheid zou Polen energieke stappen te Londen en bovendien zij het ook in meer gematigden vorm stappen te Berlijn gedaan hebben. Van officieele zijde wordt op de reeds voor eenige weken gepubliceerde verklaring gewezen, dat Duitschland van de plannen, om een dergelijke conferentie bijeen te roe pen, niet in kennis gesteld is. Evenmin is te officieeier plaatse te Berlijn iets van de Poolsche stappen bekend. ORKAAN BOVEN NOORWEGEN Gisternacht en overdag woedde aan de Noorsche Westkust een hevige storm welke groote verwoestingen heeft aangericht. In de haven van Bergen is een groote kolen- kraan, die 200.000 Kronen heeft gekost, ge heel vernield. Van verscheiden pakhuizen werden de daken afgerukt, terwijl eenige huizen instortten. De bovcngrondsche elec- trische leiding, telegraaf- cn telefoonverbin dingen werden vernield. In de haven gin gen eenige schepen op drift. Alle stoom schepen liggen met vuur onder de ketels en .oldoen-de stoom om zoo noodig terstond te kunnen manocuvreercn. Door neerstortende dakpannen liepen verscheiden personen ver wondingen op. De materieelo schade is groot. PICCARD'S REIS NAAR DE V. S. Prof. Piccard zou zich vandnng te le Havre inschepen, om een bezoek aan de Ver Staten te brengen, waar hij door voorlezingen de noodige middelen voor de volgende strato- sfeervlucht wil bijeenbrengen. De stad Havre zal hem voor zijn vertrek een dejeuner aan bieden. De langdurige en moeilijke werkzaamhe- 3n voor het graven van een tunnel onder den z.g.n. Kleinen Alstcr te Hamburg voor een ondergrondsch station van de Hatn- burgsche „Hochbahn" ondervinden opnieuw groote vertraging, doordat gistermorgen te gen half vier net water van den Binnen-AI- ster in een deel van den in aanbouw zijn- den tunnel is doorgedrongen, waardoor de tunnel tot aan het niveau van het Alster- water vol stroomde. De aan het werk zijnde arbeiders konden zich tijdig in veiligheid brengen. GROOTE BENZINE TANK IN BRAND In de Shell Mex fabriek bij Liverpool In de fabritk der „Shell Mex Company" in Elleamere-Port aan de Mersey bij Liver pool gerankte Woensdag een groote benzine tank, welke ongeveer 380.000 liter kan bevat ten, in brand. De steekvlammen bereikten een hoogte van dertig meter. Het geheele gebied was in dichte rookwolken gehuld. Uren lang moest de brandweer werken voor dat men er xekier van wns, dat de brand niet meer naar de nabij gelegen 30 tanks kon overslaan. De brand ln de tank duurt vrnt* J DE KLOCSTERBRAND TE ZWOLLE Door het onderzoek inzake de brand in he; Dominicanerklooster te Zwolle is komen vast te staan, dat de brand is ontstaan op de zolder boven de priorskamer, in de rechterachter- vleugel b(j het warmwaterreservoir der tr-le verwarming. Vandaar heeft het vuur zich meester gemaakt van het noviciaat, v van de plafonds niet brandvrij waren. De brand hoert zich daarna overgeplant naar het voorhals. Het archief, dat zich naast de priors kamer bevindt, is behouden. De bibliotheek echter, -welke zich bevond in het hospitium, heeft zooveel door waterschade geleden, dat vrijwel alles als verloren kan worden be scfouwd. Oo'c de kamers van paters op de eerste ver dieping van het klooster hebben enorm veel waterschade bekomen. Het groote kerkorgel zal door waterschade waarschijnlijk definitief onbruikbaar zijn. De kleermakerij van het klooster, met inventaris is geheel uitgebrand. De plafonds en het metselwerk van de tweo onderste verdiepingen van het klooster, dl zoogenaamd brandvrij zijn, hebben zeer vet geleden. De totale materieele schade is no niet te ramen. Eenige dagen geleden hebben loodgieters aan het dak herstellingen verricht. Of deze werkzaamheden mede oorzaak zyn ven brand, is niet met zekerheid te zeggen Het klooster zal zoo spoedig mogelijk wor den herbouwd. De Maasbode deelt mee, wat pater Hage- mans vertelt over de brandweer van Zwolle. Terwijl de fraters, odd us de pater, het eigen bluechmateriaal ter hand namen, heb ik die brandweer opgebeld en uailslaande brand gealarmeerd. Menige minuten later belde ik opnieuw en toon klonk de lako- ni-eke vraag „of het wel zoo erg was, d« brandweer moest uitrukken". Toen het vuur reeds tamelijk hevig om zich heen greep, was de brandweer von Zwolle van oordeel, dat het niet noodrig was do hulp in te roepen van de motorspuit Zwjillerkeisp-el, een randgemeente van Zwol Ie. „Wij kunnen het alleen wel af", wa m-eoning van de brandweer, maar de feiten bobben deze bewering wel op de n droeve wijze gelogenstraft. In hoeverre zekere animositeit tusschen de brandweer van beide gei. eenten hieraan ten grondslag ligt, laten we verder buiten beschouwing. We willen hier alleen aan toevoegen, dot de inlichtingen en modedeelingen, die van zeer betrouwbare zijde kregen, ons overtuiging hebben Gebracht, dat bij endor optreden de brand hoop twaarsohijmlijk tot de bovenverdieping van één vleugel te Le pe 'ken zou zijn geweest. OP DEN ONBEWA AKTEN OVERWEG GEDOOD By Hékendorp werd door den sneltrein uit Gouda een personenauto aangereden, waarbij de inzittende werd gedood. Een 30-jarige han delaar te Lange Ruige Weide was op weg met zyn auto cn moest de spoorlijn passeeren. Vermoedelijk door den mist heeft hy den snel trein niet gezien, waardoor zijn auto werd gegrepen en dertig meter meegesleurd. De auto kwam in de sloot naast de spoorbaan terecht. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, bleek de bestuurder reeds overleden. AUTO-ONGELUKKEN Te Zoetermeer werd een zekere D. uit Schoonhoven met zijn auto op den Voorwe; door een van den tegenovergestelden kant komende auto gegrepen. Beide wagens werden ir gehavend. De inzittenden kwamen er met eenige schrammen af, doch de wagens moesten worden weggesleept. Te Serooskerke op Walcheren slipte op den Noordweg een auto van de gasfabriek te Vissingen. De auto reed tegen een boom. De directeur van de fabriek, die met den op zichter als passagier meereed, werd uit den auto geslingerd. Hij liep een hoofdwond op. De beide anderen bleven ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Te Breda werd op den Haagweg zekere in 't G. aangereden door. een auto, welke jn weg vervolgde, of er niets gebeurd was. e man. die hevig aan het hoofd bloedde, werd bewusteloos opgenomen. Nadat hij was bijge komen, werd hy per auto naar zijn woning vervoerd. Te F1 o o r n reden op den dijk een twee tal vrachtauto's, waarvan de eene van de firma Kaldenbacht aldaar en de andere van een firma,uit .Zaandam, in vol'e vaart tegen elkaar. De chauffeur van laatstgenoemde auto reed, blijkbaar verblind door het licht van zijn tegenkomer, geheel links van den weg. De botsing was zóó hevig, dat beide wagens zwaar beschadigd werden. De vyf inzittenden kwamen er wonder boven wonder met slechts lichte verwondingen af. Te Honselersdijk reed de auto van den heer J. J. Krijger uit Naaldwijk by hel keeren bij den hoek Nieuwe TuinenMariën- dijk achteruit te water. De bestuurder kon zich door het nortiek uit zyn benarde positie redden. Boodschappen enz. waren gedeeltelijK nat en werden door het chauffeursraampje, Hat nog boven water uitstak, uit den wagen verwijderd. Te E r m e 1 o werd in de buurtschap Tonsel een kind gegrepen door een luxe auto. De kleine werd opgenomen en naar het zie kenhuis Salem vervoerd. Het kind bleek twee ernstige beenbreuken en een armbreuk te hebben opgeloopen. Hedenmorgen had nabij het Rijksopvoe dingsgesticht te A m er s f o o r t een ernstig auto-ongeluk plaats. Een vrachtauto met vleesch geladen slipte door onbekende oor zaak en kwam tegen een boom terecht. De chauffeur werd aan de knie gewond. De naast hem zittende A. Weiier uit Borculo kreeg een schedelbreuk. Zyn toestand is zorgwekkend. BRUTALE STRAATROOF Te Eindhoven vroeg een onbekend man op straat vuur aan den melkventer W. P. Terwijl deze zyn sigaar toestak, rukte de onbekende de geldtasch van den schouder van den melk- vQAer. De laatste gaf zyn aanvaller een trap tegen den buik en sloeg hem met een melk- flesch op het hoofd, maar de aanrander zag toch nog kans er met de tasch vandoor te trekken. De tasch had een inhoud van pl.m. f 30.—. EEN MISLUKTE ROOFOVERVAL Te Clinge (Z.) drong 's avonds bij een be nard echtpaar een man, gewapend met een byl, binnen. Het gelukte hem niet geld te bemachtigen, doch wel slaagde de politie erin man, een Belgisch deserteur, aan te hou den. Toen men hem naar Middelburg zou erbrengen om hem voor de justitie te ge leiden, wist de man te ontsnappen en ver dween hij t*i d« Weerbericht. Hoogste stand te Boedapest 774.0. Laagste s.iand te Isafjord 721.0. Stand vanmorgen hal'.'twaalf 763.0. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door 't Ron. Ned. Meteoro- ioglscb lost te De Bilt). Meent matige Z. tot W. wind, half tot zwaar of betrokken, weinig of geen regen, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologists Inst, te De Bilt.) De depressie bij IJsland wordt langzaam minder diep, terwijl de luchtdruk in het O. afnam, doch hoog blijft, worden bij de Azo- rer. zeer hooge barometerstanden gevonden. Het weer in W.-Europa wordt beheerscht door plaatselijke storingen, die om het sta tionair gebied van lage druk rondcirkelen en langs de rand van de s; rooming van hooge temperaturen trekken, die over het vasteland en Scandinavië die nog steeds aanhoudt. De koude luchtstroom uit het W. drijft over Ier land en Schokland naar het N. af en laat.de Noordzee nog vrij. In het binnenland van Frankrijk, Engeland en Scandinavië daalde de t emoe ra tuur in den nacht weder beneden het vriespunt. De koude zal langzaam verder naar het W doordringen. De afkoeling gaat echter te geleidelijk om gepaard te gaan met regen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgten halftwaalf 8.2 C. 6 JANUARI Zonnsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 4.01 u. VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 4.30 u. tot 's morgens 7.40 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Wal shut 1.62 1.69 Canp 1.1» 1.17 Ka «el -0.46 -0.42 Eins 1.31 1.20 Koningen 0.00 0.00 Cnhl"nz 1.42 1.42 Kullfn'weiler -2.22 -2.12 Trier 0.61 r.R3 Kehl 1.36 9.08 Keulen 0.95 0.91 Maxau 3.29 3.-9 Kuhrort 0.43 0.47 Dledesheim 0.76 0.61 Wesel 0.78 0.81 Mannheim 1.81.8-1 Emmerik 0.47 0.46 Lohr 1.32 1.22 Dussel.lorr 0.:-8 0.34 Mnlnz 0.0 O.i 6 Maastricht 2.04 2.05 Huigen 1.12 1.12 Veuio .11.17 11.14 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 Januari Delfzijl... 6.10 19.00 1 lel 1 evoetsl 10.37 23.15 Terschelling 3.\6 16.13 Willemstad 11.32 - Ilarlingen 4.15 17.00 Krouwersb. 9.49 22.27 D- n Kelder 1.45 14.10 Zierikzee 10.06 2\52 iJmuideii 11.i 0 23.38 Weiiieldlngi 10.3123.16 ll.v Holland 10.OJ SsJii Vlissingen 9.U0 21.42 öeheveningen 1(U2 22.48 Tenieuzen 9.32 22.14 «otterdam 11.48—.— Hansweeri 9.59 22.46 DE KINDERMISHANDELING TE MOORDRECHT Het Gerechtshof tie Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak teigen de woonöchuit- bewonere, man en vrouw, d-ie onder Moor drecht een meisje van 5 jaar zóó ernstig heb ben mishandeld, dal het was overleden, en het lijkje in een kiötje in een stuk lamd aldaar hebben beg-raven. liet Hof vernietig de het vonnis van de rechtbank op forme-eïe gronden en veroordeelde dien man tot vijf jaar gevangenisstraf. Tegen hem was 8 jaar gevangenisstraf geëischL Het vrijsprekend vonnis voor de vrouw, werd bevestigd. GEVECHT TUSSCHEN KROEGJESBAAS EN KROEGJESMAAT Te Oss heeft in een café op den Heeschen- weg een vechtpartij plaats gehad tusschen den caféhouder K. en een zekeren V., die onder invloed van sterken drank was. Van V. be schuldigde den caféhouder K. er van, dat hy in diens café van een portemonnaie met geld was beroofd. Daardoor ontstond een heftige woordenwisseling. Hierby kwam het zoo ver, dat de caféhouder K. zyn tegenstander met een byl op het hoofd sloeg. Aanstonds werd de marechaussee te Oss gewaarschuwd, terwyl het slachtoffer naar een naburig café werd overgebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend door dr. Stolz, die een zware hoofd wonde constateerde. Bij onderzoek bleek, dat de opmerking door Van V. gemaakt, dat hy het slachtoffer van een berooving was, ge heel onjuist was. Na verbonden te zyn, kon het slachtoffer door de marechaussee naar huis worden overgebracht. CAFE UITGEBRAND Gisternacht is te Helmond in de uitspanning Du Commerce, van den heer J. Koster, gele gen aan Sluis 8, aan de Zuid-Willemsvaart, een felle brand ontstaan, die het geheele pnnd vernielde. Uit Oest-lndie ATAVIA, 5 Januari (Aneta). Naar aan leiding van uitlatingen tijdens het nerseon- gres van het N. I. O. G. te Batavia werd de heer G P. Vrijburg, die als afgevaardig de van de afdeeiing Mnpelang optrad, gister avond tijdens de bestuursvergadering van het N. I. O. G. gearresteerd en in preven tieve hechtenis gesteld. Een afgevaardigde van Padang de heer H. Recns werd lieden op trlegrafisrh verzoek van den Officier van Justitie te Padang gearresteerd Beide ar restaties geschiedden op grond van art 154

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2