QNS PRAATUURTJE Verheul's Hoendermeel „Vlaardingen-Saper LA\ D- EN TUINROUW No. 171 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren 9-5 en 7 9. 7-ntenlags 9 1 en Ö-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. gcene uitgezonderd INFORMATlëN en INCASSO'S ovex het geheele land. DONDERDAG 6 JANUARI 1.733 Liet aschgehalte van suikerbieten Belangrijke onderzoekingen. Behalve suiker, bevatten suikerbieten nog verschillende andere stoffen. Voorzoover deze met de suiker in bet sap voorkomen, zijn ze voor de bepaling van de waarde van een suikerbiet als producent van vvitsuiker eveneens van beteekenis Daarom stelt men prijs op suikerbieten met zoo zuiver moge lijk sap. d.w.z. met zooveel mogelijk suiker en zoo weinig mogelijk andere opgeloste be- standdeelen, welke dan worden aangeduid met den verzamelnaam „niet-suiker". Practisch gesproken zijn dat de aschbe- standdeelcn, dus dc zouten. Bij de bereiding van suiker uit beetwortelen komen deze zouten ten slotte terecht in de melasse, bij de vorming waarvan zij zelfs een groote rol spelen. In het algemeen n.l. kan gezegd worden dat één deel asch niet minder dan vijf deelen suiker belet uit te krisiallisee- ren. Dus: hoe meer asch suikerbieten bevat ten, hoe meer melasse wordt gevormd en hoe lager aschaehalte een bietenras heeft, hoe meer witsuiker er uit wordt geprodu ceerd. Deze interessante kwestie vinden wij be handeld in een ons toegezonden overdru* van twee publicaties uit het Tijdschrift van de Technische Vereeniging van Beotwortel- suikerfabiikanten en R.iffinadeurs over on derzoekingent verricht in het laboratorium van ons nationaal veredelingsbedrijf voor de suikerbiet van de Koninklijke Beetwor- telzaad-Cultuur Kuhn en Co. N.V. te Naar- den. Bedoelde publicaties zijn van de hand van de heeren Dr J. P. Dudok van Heel, wetenschappelijk leider van de selectie in genoemd bedrijf en van den heer Drs H. de Vries Robles, die gedurende drie jaren in dit bedrijf de betreffende onderzoekingen verrichtte. Dr Dudok van Heel bewijst in zijn ver handeling „Onderzoekingen over hpt asch gehalfe in het perssap van verschillende suikerbietenstammen", dat er tusschen bie ten van verschillende afkomst oen belang rijk verschil in het aschgehalte van het sap bestaat, zoodat twee suikerbietenrassen met gelijk suikergehalte een belangrijk ver schil in suikerrendement kunnen hebben. Bij de onderzoekingen bleek, dat het Ne- derlandsche ras Kuhn P zich ook gunstig onderscheidt door een zeer laag aschgehalte Dr Dudok van Heel kwam tot de volgende conclusie, die wij verkort weergeven: 1. Het aschgehalte van suikerbieten is eon erfelijke eigenschap. 2. Er bestaat geen verband tusschen 2»ui- kergehalte en aschgehalte. 3. Tusschen verschillende suikerbieten rassen bestaat een zoo groot verschil in aschgehalte, dat daardoor het rendement be langrijk kan worden beïnvloed. 4. Bij vergelijkende rassenproefvelden be hoort een rendementsbepaling te worden toegepast De electro!vtische aschbepaling is thans de éèhïg bruikbare. Het slot der laatste conclusie is gegrond op de publicatie van Drs H. de Vries Robles „Conductrometrische aschbepaling in bieten perssap", waarin deze methode wordt be schreven. Het is hem gelukt deze methode zoodanig uit te werken, dat het mogelijk is de aschbepaling bij de veredeling van de suikerbiet in te scliakplen. Daartoe moest de methode niet alleen nauwkeurig en be trouwbaar genoeg, maar bovendien ook snel genoeg zijn om tijdens den selectiearbeid hei tempo van de andere onderzoekingen te kunnen bijhouden. Reeds enkele malen werd de meening uit gesproken, dat door veredeling der suiker bieten niet zooveel meer zou zijn te berei ken Met deze onderzoekingen heeft de Ko ninklijke Beetwortelzaad-Cultuur Kuhn en Co.. N.V. zeker de onjuistheid dezer mee ning aangetoond, zelfs voor den hoogen stand, die de veredeling van de suikerbiet tc Naarden reeds kenmerkte. TUIN BOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste a K. RODENBURG. Honsalersdijk. Tel. 259 y ijf en twintig-jarig bestaan van de V. K. V. Het zal den 8en Januari a.s. vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat de door de lettel is V.K.V. bedoelde vereerugiing: „Vereunaging wain Fabuukanten vain en Hoimielaaen in Kuiistmeötetioffen en Voedi&rstoffen", in een vengadeu-ing te Utreoht werd opgericht. Aanleiding tot haar oprichting waa het voornemen vau het College van Directeuren dKir Rij'ksiIaJidbouwproefötaLions, bij cureu [aire vau October 19U7 aan 11.11 Fabrikan ten en Handelaren bekend gemaakt, om de tot dien tijd bestaande „Openbare Controle te vervangen door een nieuw eyeteem, dat den len Januari 1908 zou worden ingevoerd en waarbij productie en handel van niest voedems-toflen zouden komen te staan onder „Algemeene Handelsvoorwaarden" l)Le cir culamre was voor enkele personen uit den handel aanleiding om zoowel industrie e.e handel voor een gemeenschappelijke ver andering bijten te roepen, oin in onderling overleg veest te stellen, welke houding zij tegenover het t-treven deir Proelistatioiib zouden aannemen. Die vergadering werd te Utrecht gehou den en leidde onmiddellijk tot het doei: do oprichting eener vereeniging van de be.de categorieënindustrie en handel, van welke vereeniging de taak zou zijn met het to. lege van Directeuren in overleg te treden omtrent de zoowel door dit College, ais door Industrie en Handel noodzakelijk geachte bestrijding van verschuilende misstanden op het door hen bewerkte terrein. Het overleg leidde tot (ie erkenning, dal dal Colilege niet hot recht had op dit terrein wetgevend op te treden, maar dal het niet teniin in hooge mate gewenscht was, dat uit, het overleg tusschen koopers, indus- triéelen en handelaren een regeling geboren werd, die voortaan productie en handels verkeer zou beiheenschen. De Proefstations, die bij allle partijen het vertrouwen genu ten, namen daarbij de teak van bemidde laars op zich, waardoor overleg en samen werking in hooge mate werden bevorderd Resultaat daarvan was de totstandkoming ven een met groote nauwkeurigheid getrof fen regeling, die sedertdien els „Algemeene Handels voorwaarden" bekend staat en die in den loop dor jaren, un verband niet de opgedane ervaringen of zich wijzigende omstandigheden, ran tijd tot tijd is herzien en naar aigemeene overtuiging aan de daar aan gestelde eischen en gekoesterde ver wachtingen heeft beantwoord. In die vijf en twintig jaren is de vereeni ging uitgegroeid tot een organisatie van gezag, die thans meer den twee honderd leden telt. Natuurlijk zijn er telkens afgegaan en bijgekomen. Maar'een trouwe groep, thans geleidelijk tot veteranen geworden, vormt nog steeds de kern, waar rondom zich de jongere loden groepeeren. In die jaren heeft zij aan vele moeilijk heden het hoofd moeten bieden. Vooral de oorlogsjaren stelden hooge eischen. Maar juist in dien veelbewogen tijd met zijn tel kens wisselende omstandigheden, bleek de vereeniging een zegen, zoowol voor haar loden, ais voor de vervulling van hun taak, in het door den oorlog vaak gedesorgani seerde proces van productie en handel Zij i6 er steeds in geslaagd de moeilijkheden te boven te komen en bij tal van gelegen heden hebben haar leden ondervonden, welke kracht er lligt in vereenigd optreden, overleggen, besluiten en handolen. Vam haar oprichters zijn enkelen reeds den dlood ingega n. Haar eerste voorzitter, de heer A. P. van der Kolf, destijds direc teur der Centra.]e Guanofa.brioken te Kra- Hiinigen, de heer G. Fleumer, jarenlang haar secretaris, de H.H. U. T wij net ra en H. Lóh- nn's zijn haar in den loop dor jaren ontvall- Ien. Om niet te gewagen vam de amdere le den, wier herinnering neg steeds in den kring dier levenden voortleeft. De bemoeiing der vereeniging heeft zich niet beperkt tot het tot stand brengen der Algemeene Handelsvoorvvaarden. Daaraan heeft zij, in overleg met de Vereeniging van Koopere onder A.H.V. (mede een vrucht van het optreden van het voornoemde Col lege van Directeuren), een regeling toege voegd tot het beslèöhten van geschilde n door arbitrage. Sedert meer dan twintig jaar geeft zij bovendien een orgaan uit, dat thans den n ran „Schakels" draagt, waarin zij niet eflfleen de haar toevertrouwde belangen verdedigt, maar welks inhoud tevens tot doel heeft de orienteering barer leden ten opziohte van de politieke en economische vragen van den dag, vooi-zoover hun be langen daarbij betrokken zijn. Twee keer per jaar houdt zij een verga dering, waarvan de wintervergadering be stemd is voor haar huishoudelijke aange legenheden en de zomervergadering voor gezellig samenzijn. De tweede dag daarvan wordt besteed voot een excureie, wier strek king, naast de bevordering van den omgang der leden, is: kennismaking met velschil lende deeien van ons laind en wat daarvan te loeren vailt. In dieze vijf en twintig jaren heeft deze vereeniging haar plaals in het eoonomische leven vam ons land veroverd. Met haar ad viezen wordt gaarne gerekend Ongevraagd brengt zij d-csnood6 d.e vraagstukken, die haar leden aangaan, aan de orde: waakt op verschiMende wijzen voor hun belangen en heeft aldus op krachtige, doeltreffende wijze bijgedragen, zoowel voor de verdediging van de belangen ha.rer leden, als voor de wegneming der misstanden, die vóór 1908 inderdaad in industrie en handel, maar voorai in den laatste, werden aangetrof- Haar bestuur bestaat thans uit de heeren: Mr R. A. H. Borat els, Amsterdam, Voor zvtter; E. F. Bot ma. Groningen, Plaatsver vangend Voorzitter; Jhr. H. Feith, Amster dam. Secretaris; H. Melohers, Utrecht. Plaatsvervangend Secretaris; M. Verheul, Rotterdam", S. van Volilenhoven, Am eis foort; J. A. vam Doorninek. Middelburg. Chr. H Roelfeema, Groningen; J. G. Coe- nen. Uden; terwijl haan Weekblad „Scha kels" wordt geredigeerd door de H.H. Ir. M. J. L. Dosil, (Voecleistoffen) en Dr G. W, Melchens (Hnnd-elseconomisch-e rubriek). Het voornemen bestaat het zillveren jubi leum bij He komende zomervergadering te vieren. Bloembollenbemesting Door de N.V. Vereen. Kalimaatschappij Landbouwkundig bureau, Heerengnaoht 342 Amsterdam, wordt gratis beschikbaar ge steld eon boekje over bioembolienbemcsting geschreven door W. F. A. Grimmo Sr.. Leenaar a. d. Rijkstuimbouwsohool te Lisse. Wie mocht meenen hier een boekje te zullen ontvangen van geheel projiegandis- ti6che strekking voor de kali meststoffen, vei giet zi-oh al deerlijk. Van de 16 pagina's handelt nog niet eens een he&l-e bladzijde over de kali. Het boekje behandelt de bemesting der bloemboiilen heel beknopt en heel duidelijk Geen uitweidingen om maar ruimte vol te De verschillende geaardheid der onder scheiden kunstmeststoffen wordt zakelijk weergegeven en daarmede de mindere of meerdere bruikbaarheid voor de bloem bollen. Ook de aan te wenden hoeveedlheden wor den vermeld. Dat de schrijver groote waaide hecht aan het blijven toedienen van stalmest i6 voor ons een reden temeer om het boeltje aan te bevelen. Het boekje is keurig uitgevoerd. Wij geven allen boüilerukweekers den naad het aan te vragen. BERICHTEN VAN DEN P. D. j-Jet vervaardigen van nestkasten De Plantenriektenkundiige Dienst vestigt de aandacht van hen die de vogelstand in bosschen en parken willen bevorderen, er op, dat het nu tijd is om de daarvoor be- noodiigde nestkasten te doen vervaardigen teneinde deze iin Februari op te kunnen hangen. In Med ©dealing No. 17 vau dezen Dienst, Vogelcultuur door middel van nestkasten, zijn allle gegevens vrmeld, die nooriig zijn bij het vervaardigen, plaatsen, ouderhuu den en eventueel oontrol-eeren van deze nestkasten, o.m. de maten van alle onder- deelen dezer kastjes. Voor instellingen die voor eigen gebruik, voor werkverschaffing of voor opvoeJinir nestkasten in grooter aantal willen ver vaardigen, worden modellen van de meest gebruikte kasten tegen kostprijs vernrijg baar gesteld. Men wende zioh daarvoor tot den Plantenaiektenkundiigen Dienst te Wa ge ningen. Bestrijdt de runderhorzel De tijd nadert alweer, dat men tegen deze jaarlijks terugkceronde plaag van den rund- veestaj>e] zijn maatregelen behoort te ne men. Dus niet wachten tot Maart of April, neen, omstreeks half Januari dient de eerste behandeling te worden toegepast en om de 14 dagen herhalen. Dit lijkt misschien wat veel gevergd van de vecbezitters, doch bij nadere beschouwing valt het erg mee. Niet wanneer men om de 14 dagen elke worm- bult afzonderlijk, na kaal geknipt te zijn, met zalf moet insmeren, dan zou er teveel tijd aan besteed worden. Het inwrijven met horzel ine, een vloeibaar smeersel, gaat ech ter vlug, zoodat in en half uur 10 a 12 run deren met gemak behandeld kunnen worden. Het voordeel van een vloeibaar smeersel is, dat het na flink inwrijven goed in de porieën der huid dringt en de allerkleinste larven, voordat men nog knobbeltjes voelt, reeds onschadelijk worden gemaakt. Wan neer de belanghebbende veehouders er ge middeld één ol twee uur per maand voor over hebben, dan kunnen hunne dieren voor \ee| ongemak en pijn bespaard blijven en eiken zomer zullen er minder horzels tot ontwikkeling komen, zoodat het grazende vee gedurende den weidetijd hiervan ook minder last zal ondervinden. Maar hiervoor is niet alleen noodig, dat men elkaar op vergaderingen belooft ge/.a menlijk de bestrijding ter hand te zullen nemen neen, op het woord moet de daad volgen. Het geldt hier een alge-meen belang voor alle veehouders in Nederland. De meeste Gemeentebesturen hebben nog bezwaar om een artikel in de markt verorde ning op te nemen, waarin bepaald wordt, dat runderen met wormbuiten bezet niet op de veemarkt mogen worden aangevoerd; de markthesturen zouden echter in dit geval een zoodanige regeling kunnen maken, dat hij het aantreffen van wormbuiten op runde ren, waarvan de eigenaars voornemens zijn ze op de veemarkt te brengen deze in d° gelegenheid te stellen de dieren vooraf te laten behandelen tegen een nader vast te stellen restitutie, bijv van 5 cent per rund. Hiertegen zal toch redelijkerwijze geen enkel weldenkend veebezitter bezwaar kun nen hebben. Intusschen hopen wij dat in dezen crisis tijd door de veehouders niet verzuimd zal worden, wat zoo voor de hand liet te doen en ïoo geheel in hun eigen belang is. Dr. 't HOEN. Bozen op de a.s. Primavera Op de derde „Primavera", de bekende bloe mententoonstelling, die het volgend jaar van 510 Msi te Rotterdam zal gehouden wor den, zal ook de roos weer niet ontbreken. Er is voor deze tentoonstelling een speciale Rozen-commissie benoemd, waarvan voorzit ter is Jhr. P. P. de Beaufort (voorz. van „Nos Jungunt Rosea"). Deze commissie heeft reeds <".e plannen medegedeeld. We lezen hierover in „Rosarium": Besloten werd een groote trek-kas te reser veeren, teneinde kweekers, die rozen in pot kweeken, maar ze niet zelf in bloei kunnen trekken, gelegenheid te bieden, toch uit te komen. Ze kunnen hun rozen vooraf „in pot" of „in kluit" naar Rotterdam zenden, waar ze dan in de kas verder in bloei zullen wor den getrokken: echter zullen alleen tentoon- stellingswaarriige planten aan de keuring worden onderworpen. Belanghebbenden kun nen zich hiertoe in verbinding stellen met den heer H. Hartlieb, N-oordblaak 57, Rotter dam. De commissie hoopt allereerst op inzendin gen van nieuwe soorten. Overigens zijn al le soorten struik-, stam-, treur-, zuil en klimrozen welkom. De samenstelling van 'n internationale jury, van vooraanstaande ro- zenkweckers, is in voorbereiding. Onze Nederlandsche rozenkweekers mogen deze mooie gelegenheid voor demonstratie van pol-cultuur niet laten voorbijgaan. Voor zoover ze op deelneming in 1933 nog niet zijn ingesteld, mogen zij zich tijdig voorbe reden op deelneming aan de 4e „Primavera" in het voorjaar van 1934. Voor „pot"-rozen ligt een toekomst open! (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffen Prijs per SO K.G. 5.— franco n.v. M. Verheul's Krachtvoederhandei Eiizabethstraat 26 - ROTTtROAM - Telet. UE92 MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen De maismarkt heeft vorige week vrij on verwacht een draai genomen. Dinsdagmor gen nog was mais zeer flauw gestemd, doch in den namiddag kwam er een kentering en het oude jaar kon tenslotte vijf zes gulden boven het laagste punt afsluiten. De i groote druk door de aankomst van een zwerm booten in de laatste paar weken ver oorzaakt is weer wat verdwenen en daar mee ook de buitengewoon lage prijzen De gei-st is ook iets vaster gestemd na een zepr lage inzinking in het begin der week. De grootste belangstelling was voor de Laplata gerst op aflading. Rogge en haver bleven tamelijk wel op eenzelfde niveau. Inlandsche lijnkoeken zijn prijshoudend gestemd. Amerikaansche zelfs iets hooger in prijs. Cocoskoek vrijwel onveranderd, ter wijl grondnotenkoek voor directe levering nog zeer schaarsch aangeboden wordt Meststoffen Stikstofmeststoffen. De laatste week van het scheidende jaar bracht ons een weinig meer belangstelling voor 't bijna vergeten artikel stikstof. Op merkwaardige wijze bleek elke stikstofsoort zijn aandeel te krijgen in de nog geringe kooplust, na tuurlijk de favoriete soorten wat meer, de andere wat minder, doch geen enkele werd er vergeten. In het verre land van Chili blijkt nog altijd geen overeenstemming te bestaan ovei den verkoop van het roemrijke national© stikstof product. Dat de tegenwoordige pre sident geen bewonderaar is van de Cosach, heeft hij nooit onder stoelen en banken ge stoken. Voorloopig blijft deze organisatie echter gehandhaafd, doch die producenten, die zich er niet bij aansloten hebben sinds enkele maanden vrijheid om onder bepaal de voorwaarden op eigen gelegenheid te exporteeren. Ze hebben zich ten deele in een eigen verkoopsorganisatie vereenigd, welke thans de eerste lading naar Tsjechoslowa- kije heeft verscheept Ook Frankrijk krijgt een lading. Zooals te verwachten was, wor den die landen gekozen, waar de prijzen nog het hoogste zijn. Zooals men weet, heeft ons land de laagste noteeringen van alle Europeesche landen en het is om die reden dat wij ook thans nog niet gelooven, dat hier iets anders dan Cosaeh-salpeter komt in dit seizoen. Voor onze markt is het van het aller grootste belang, dat de Nederlandsche ver bruiker een minder somberen kijk krijgt op de uitkomsten van zijn bedrijf, hetgeen practisch beteekent op de prijzen zijner pro ducten. Dan pas kan er behoorlijk gekocht worden. Thomasmeel. Er is in de afgeloopen week een vrij goede vraag ontstaan naar spoedig thomasmeel. Velen hebben oyk reeds verzocht de Januari-levering zoodra mogelijk ter beschikking te stellen. Wel een bewijs, dat er op vele plaatsen in bet bin nenland slechts weinig voorraad zit. Nederland blijft voorloopig aangewezen op de leveringen van Luik. Duitschland komt in het geheel niet aan de markt en Charleroi heeft zijn hoeveelheden voor het overgroote deel naar Duitschland verkocht. De markt bleef niet alleen volkomen ge handhaafd, maar de prijzen hier te lande passen zich meer en meer bij het Belgische prijsniveau aan. De vrachten loopen op vanwege het lage water op IJsel en T.ek. Komt er niet spoedig regen of sneeuw, dan zal de aanvoer beslist moeilijkheden ondervinden. Superfosfaat De markt van dit ar tikel bleef nog tamelijk verlaten. De ware kooplust is er nog niet Slechts enkele ge bieden waar men vroeg strooit, hebben iets aangekocht pootaardappelen GEKtCUItl) en ONURKEUnD en rietmatten In alle maten, tegen nltemt billijker H. VAN N00RT Tel. 6276 Zwijndrechl Kalk doet z thans buitengewoon goedkoop! Wü leveren met' gegarandeerd gehalte! Vraag ons even aan! N.V. v.h. J. W CLANT ZOON ALPHEN AAN DEN RIJN wa< E deer prop Verf blijf „Een motor zonder olie, of een trog zonder voer, Een wagen zonder wielen, of een huis zonder vloer, „Dat is een boer zonder Vlaardingen-Super, Meneer". Inzending van den Heer SJ. VRIEND, van Bossestraat 37, Delft, waaraan den prijs van f 25.werd toegekend. M. VAN DER HOUT t Gistermiddag is in den ouderdom van 4S jaar, na een langJurige ongesteldheid, over leden de heer M. van der Hout te Naald wijk, in leven lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van den Vrijheidsbond, voorzitter van de Vereeniging Veiling Hon- selaarsdijk en secretaris-penningmeester .an den Bond .„Westland". In tuinbouwkringen genoot de heer Van; der Hout groot aanzien. Natuurlijk moet ik wel de gewoonte vol gen, al is het dan bij velen ook vaak een oppervlakkig gebazel geworden, en een ge lukkig nieuwjaar wenschen. Dat wensch ik al mijn lezers en lezeressen. Pardon!'k moest de lezeressen eerst noemen, dat leeren de boeken over „vormen en ma nieren" ook. Maar 'k ben nu eenmaal een boer en die houden zich niet zoozeer aan vormen en manieren. Maar tegenwoordig worden ze wel gevormd en gemanierd, wam ze komen nogal eens met overheidsmaatre gelen in aanraking. Niet altijd tot hun scha de, dit moet eerlijk erkend worden, doch er zijn ook regeeringsmaatregelen, die je van veel boeren cadeau kunt krijgen. Maar daar ben ik, notahene, in een mini mum van tijd al weer begonnen te zagen over de regeeringsmaatregelen. 'k Zou nieuw jaarwenschen (zonder een fooi te vragen of te verwachten: wees gerust!). 'k Wensch de boeren en tuinders van harte (echt, van harte!) betere tijden. Ik wensch de lezeressen veel succes met hun kamerplanten en planten in den tuin (doen de hollen voor de kamer het goed?), 'k Wensch mijzelf een schat van gegevens om over te babbelen en een goede pen om die babbeltjes neer te pennen. 'Den zetters wensch ik goede oogen om mijn gekrabbel te ontcijferen. Einde correctie wensch ik goe de aandacht en opmerkzaamheid om de fou ten. die er ondpip.ks alle moeite die de zette-s doen. toch nog in komen, uit te halen. Die aandacht was de vorige week zoek zweefde zeker ver weg. naar oliebollen of nog heerlij ker geneugten. Lieten ze me daar zeggen, dat de bloembollen een goede prijs maakten Was me dat even een enormiteit En de bloembollen zijn zoo goed ale niets waard! Ik had willen zeggen, en het stond er ook heel, heel erg duidelijk zelfs ('t stond er met drukletters rtog wel) dat de bolbloemen (zet ter let nu op!: op de correctie kan ik niet meer aan) dat de bolbloemen dit seizoen een zeer goeden prijs opbrachten. Dat was een mededeeling uit „Het Kweekersblad". die wel heel goed zijn ingelicht, natuurlijk. Zooals de belanghebbenden bij den eier- handel ook goed ingelicht zijn over hun aan gelegenheden, nl. de e ie r prijzen. De bedrijfspluimveehouders hebben een vereeniging de N.P.F. (in 't kort vertaald: Nederlandsche Pluim veehoudersfederalie). Deze N.P.F. veigaderde te Utrecht en daar werd opgemerkt Wel waren de prijzen in het begin van 1932 heel laag, doch in de laatste maanden steeg de prijs heel aardig en dit maakte weer heel veel goed. Ook het opslaan der eieren in den tdjd van lage prijzen en grooten aanvoer, in de koelhuizen heeft heel goed gewerkt. De regeering had hiervoor 'n garantie gegeven vr.n 3V2 millioen gulden, voor het geval er schade geleden zou worden. Deze garantie is heel niet aangesproken. Integendeel, er is zelfs nog een kleine winst gemaakt Maar nu zijn de vooruitzichten somber. Duitschland dreigt met 7 Maart a.s. de in voerrechten zeer op te voeren, 'k Zou me daarover nog maar niet druk maken, 't Kan wel eens meevallen. Niet altijd zoo somber! 't Was immers met de eieren in 1932 niet zou kwaad als met andere producten, 't Kan best in 1933 ook meevallen. Ook Tenminste vergeleken met het vorig jaar en met betrekking tot de campagne te Sas van Gent De Eers'.e Neder 1. Coöp. Suikerfabriek daar heeft bijna 100 millioen kilogram sui kerbieten verwerkt, in een tijdsverloop van circa 8 weken. De fabriek „Sas van Gent verwerkte ongeveer 70 millioen kilogram suikerbieten, dat is ruim 20 millioen méér dan in 1931. 'k Zal meg een extra schepje suiker rn mijn thee vragen straks. Die suiker moet toch op. En 't is Nederlandsch fabrikaat. Dat zegt ook wat! o Zoo! Wat zeg ik daar? Zegt dat wat, als iets uit ons land komt? Ik wanhoop er wel eens aan, als ik hoor HOEVEEL ZAAD. OOK SUIKERBIE TENZAAD. UIT ANDERE LANDEN NOG WORDT AANGEVOERD. Dat noem ik, de Praatjesmaker (en 't zijn warempel nu eens geen kletspraatjes) een sohandaal voor den Nederlandschen boer en tuinder, 'k Heb dat verleden jaar ook al ge zegd en 'k hoop dat ik het niet weer behoer te zeggen. Wij zitten te kankeren en op te spelen, cmdat het buitenland onze produc ten. die beter zijn dan hun eigen, weert en hun eigen mindere kwaliteitsproducten bij voorkeur gebruikt. En zelf zullen we bur- tenlandsche zaden, die over 't algemeen ge nomen minderwaardig zijn dan ons Hol- landsch goed. prefereeren en ons prima zaai zaad. waaraan met succes jaren lang ge werkt. gezocht, geprobeerd gekruist., gese lecteerd en weet ik wat niet al gedaan is, negeeren! Dat komt niet te pas. Zoowel in den tuinbouw als in den landbouw hoeft men deze misstand. Met name denk ik aan sui kerbietenzaad. Laten de boeren zelf bepalen, wat zaaizaad of ze willen. Nog veel te veel laten ze dit over aan de besturen der suiker fabrieken. Onze landbouworganisaties moe ten er ook veel meer op hameren dat Neder landsch zaad gebruikt wordt. Dat is onze plicht als Nederlander, dat is onze plicht als leider van ons bedrijf, omdat het Nederland- «eb* seed ook neg tater 5e, met allerlei zaad, zooals sommigen aanraden en zeggen: probeer meerdere soorten, 't Is geen tijd om op drogredenen van hande laren, die door allerlei praatjes (maar dit zijn dan vaak kletspraatjes) de boeren trach ten te verblinden, in te gaan. Welbewust moeten wij eischen Hollandsoh zaaizaad 't Zou toe te juichen zijn als de Regeering alleen steun verleende aan hen die Neder landsch zaaizaad gebruiken. Wij moeten er voor bedanken oaue centen, onze guldens, te geven om een deel daarvan den buitenland- schen zaadteler In handen te spelen. De tijden zijn anders geworden en zullen nog wel lang anders blijven. Ieder land zal zooveel mogelijk voor zich zelf moeten zor gen. Dit zoogenaamde AUTARKISCH STREVEN zaJ, döt is onze vaste overtuiging, nog lang de gedachten der volken beheerschen. Dit Is. als ik 't wel heb, ook de gedachte van niemand minder dan den prooien kenner der wereldeconomie, Dr. Colijn. Hiervan moeten wij doordrongen zijn en blijven, dat we zooveel mogelijk op ons zelf blijven aangewezen de eerste jaren. Van alle kanten om ons heen let men er angstvallig op, wat uit het buitenland ingevoerd wordt En minutieus wordt nagegaan of er geen maatregelen te nemen zijn om in de plaats daarvan eigen landgenooten leveringskans te gunnen. Dat zien we weer met DE BELGTSCHE CONTRöLE OP DEN ROOMINVOER IN DAT LAND. Je hebt het Maandag in onze krant kunnen lezen op de eeiste pagina dat voortaan strenge controle zal worden uitgeoefend op den invoer van vorsche room, die bij groote hoeveelheid uit het buitenland speciaal"uit Nederland werd ingevoerd, om in België tol boter te worden verwerkt. Terwijl in 1931 de invoer slechts 469.500 kilo bedroeg, werd al leen in November 1 >32 350T'0 fci'o in 'C*r<L Eén .lrfr-i» - fel Antwerpen liep over 300.000 kilo. Maatrege len worden bestudeerd om deze omzeiling van do botercontingenten onmogelijk te maken. Nu moeten wij zooiets den Belgen niet kwalijk nemen, 't Is hun eigen belang, fcn ieder land denkt in de eerste plaats na tionaal en pas daarna, als het zoo voordee- liger uitkomt, internationaal. Zoo is het ook een nationaal belang dat wordt. Er is een te groote overproductie. Reeds lang is er voor gewaarschuwd, doch men ging maar door. Nu, door de comtingen- teering en het heele autarkisch streven der landen, raakt men het niet meer kwijt en daarom heeft de organisatie van de Deen- sche varkensfokkers haar leden dringend verzocht de productie gedurende de eerste vier maanden van het komende jaar te be perken met ten minste twintig pet. Nu ken ik de Deensohe boer niet, dus weet ik ook niet of ze aan dit verzoek zullen vol doen. Of in Nederland iets dergelijks de ge- wenschte resultaten zou hebben betwijfelen we zeer. Dat is n,iet zoo'n mooie gedachte Och men kent wel zoo'n beetje zijn pappen heimers als men een halve eeuw temidden er van leeft. En iik mag het in mijn bab beltje wel eens zoo langs mijn neus weg zeggen, niet waar? Moet ge de pachten hebben. Hoe vaak is indertijd, ook door ons, al was het dan te anderer plaatse, tegen het onzinnig opdrij ven der pachten gewaarschuwd. En wat heeft het gebaat? Niets! En thans is er GEEN 'LIEFHEBBERIJ MEER VOOR EEN HUURBOERDERIJ. *k Vernam dat kort voor nieuwjaar iemand ;n Friesland een boerderij bij gesloten brief es wilde verhuren. Voor het aangebodene schijnt geen animo te zijn geweest, want geen enkel briefje werd ingeleverd. Dat bij ^P' ribare verhuring geen enkel briefje w r* "1 is wel een hor»»« vincie nl. nog terdege f. Dat opbieden tegen elkaar is er dus nog niet door de malaise uitgebrand. Nu wil men de kwaliteiten van onze Hol- landsohe kaas er bij de menschen in buiten land en binnenland inbranden. Men zal op advies van de minister Wat zamme nou fiebbe, zult ge zeggen: een kaaspot; wat is dat? Laat ik dat eens eventjes zeggen. Frankrijk con tingen teerde den invoer van zuivelproducten en vond goed, dat we zelf de verdeeling van het ons toegemeten contin gent regelden. Alleen exporteurs die gewoon waren te leveren aan Frankrijk kregen een hoeveelheid toegewezen die ze mochten uit voeren. De prijzen liepen op. Maatregelen werden getroffen, dat de exporteurs niet alleen de extra winsten, die gemaakt wer den, zouden opstrijken. Toch werden nog enorme winsten door sommige exporteurs gemaakt. Dit wil men nu tegengaan en de winst meer laten komen ook voor de produ centen. Daarover is vergaderd en beraad slaagd. De maatregelen die reeds getroffen zijn, zooals we zeiden, brachten ongeveer 700.000 gld. op. Deze pot is bestemd „tot het doen van uitikeeringen aan of aan te wenrlen ten bate van producenten van kaas". Naar ons thans wordt medegedeeld heeft de mi nister nu te kennen gegeven, dat deze pot gelden niet ten goede van producenten zul len komen, maar voor reclamedoeleinden zullen worden besteed, hierin hestaapde, om afzetgebied voor kaas in 't buitenland en (zoo noodiig) in 't binnenland te vinden. 'k Word flauw van al het gepraat over kaas. 'k Zal eens zien of er niet een brokje voor mij te gappen valt. En dan nog een kopje tihee met een extra schepje suiker, zooals ik reeds zei. Maar kaasetend en thee drinkend kan iik' niet praten, tenminste niet verstaan/baar. Daarom Tot de volgende week PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10