lïïruuir ^fifcsdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang EERSTE BLAD. BINNENLAND. vs. ABONNEMENT: kwartaal In I-elden en In plnnt- n waar n ng-uitachnp gevestigd is ƒ233 ranco per post 2.35 portokosten. week ƒ0.18 nor het Buitenland bij wekelijk- he zending „4 50 dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 3 cent met Zondagsblad 7% cent ndagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3856 WOENSDAG 4 JANUARI 1933 Elke regel meer Icgez Mededeelingen Van 1—5 regpls Elke regel meer 1-1 TM 0J2M 0.45 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 lil nummer bestaat uit TWEE biaaer NIET VRIJMOEDIG, M. RECHTVAARDIG 'oonmul Het schijnt dat sommigen ter linkerzijde tziek. p een nieuWe schoolstrijd aansturen. Is dat uist, dan willen we deze „palstaanders" rakers. krdleersche heeren bij voorbaat de verzeke- itter PD8 Seven- die strijd begeeren wij niet, doch rakers.r als 't moet schuwen we hem ook niei. iz/ék, Hoe het ook gaat, de bijzondere school zal ir geen schade door lijden. En zulks niet, fmdat de rechten voor de vrije school in «Je verankerd'liggen, maar omdat de liefde jroeit, naarmate de eigen school aangevocht en wordt. I De toeleg schijnt te zijn, om al meer de Was" vesti6en' dat de b'zondere school 6 p een bevoorrechte positie staat en de open- en, en^6 d® sIaSen MjgL i Er wordt, zoo zegt het Schoolblad J-Man het N. O. G., door de rechtschen een rierilla gevoerd tegen de openbare school, es. enf11 als voorbeeld wijst het blad op wat in Ewolle geschied moet zijn. ohtejj 1° Overijsels hoofdstad, zoo luidt het ver- n. haal, deden B. en W. het voorstel, tpenbare scholen op te heffen. Maar de iVethouder van Onderwijs# die tevens Wet houder van Financiën is, leverde op zijn eentje een minderheidsnota in tegen deze ppheffing. Hij berekende in „een scherp nnig betoog", dat de gemeente in .933 géén voordeel zou hebben, in 1934 4000, „of zooveel meer als er nieuwe vaca tures" zouden komen waarop weinig kans staat. Het gevolg van „dit knappe betoog" was, ,t de liberaal zich liet overtuigen, maar de ichterzijde stemde eenparig voor de ophef- !ing, niet uitzondering van een lid der R.K. ma's [Volkspartij, die met zijn stem de openbare lidelijpcholen redde. 1 Rad Wij kunnen de berekeningen van den f jaar wethouder niet controleeren; waarschijnlijk B ral er wel wat op afgedongen zijn, want hei jjij'klinkt apocrief, dat de opheffing van twee Scholen geen financieel voordeel voor de ge- paeente zou beteekenen. De rechtsche raads- Jractie dacht ër blijkbaar anders óver, want joor de liefhebberij heft men geen schulen op. in Intusschen, de zaak zelf moet plaatselijk bekeken en besloten worden; er valt met al j^lerlei omstandigheden rekening te houden, v waarover de buitenstaander niet oordeelen ur kan. Onze bedoeling is slechts protest aan te teekenen tegen de beschuldigingen, welke bet Schoolblad slingert naar de hoof den der rechtsche raadsleden. Volgens de redactie „gaat hun vrijmoedigheid over de grenzen van het brutale heen" en het blad lastert: Belg) Zóó willen de heeren het wel: „hun" schoolbesturen spreken de gemeentekas aan voor „hun" scholen; maar als raads leden amputeeren zij z.g.n. om de ge meen tebegrooting sluitend te maken! de openbare school Is het noodi/g, hier aan toe te voegen, dat zij op 'n vraag van een Vrijz. demokr. raadslid, of zij bereid zouden zijn, soort gelijke maatregelen voor de bizondere scholen te bevorderen, in alle talen Dit is nu het toppunt van brutaliteit. De schoolbesturen kunnen niets uit de ge meentekas voor „hun" scholen halen, als d« beeren der openbare school dit een voria jaar'ook niet gedaan hebben en dan geen cent meer. En de vrijzinnige heeren in de raad be hoeven de voorstanders van bizonder onder- Wijs geen verhoor op vraagpunten af te nemen; zij kennen de Orderwijswet toch wel en ze kunnen dus weten als ze Willen! dat het bizonder onderwijs de bezuinigingen, op het openbare toegepast, trouw en eerlijk volgt, volgen moet en meestal eerder volgt, dan de wet voorschrijft. En wanneer een rechtsche raadsmeerder- heid bezuinigt op het openbaar onderwijs dan is men niet vrijmoedig maar rechtvaar dig; en dat niet alleen tegenover het open baar, maar ook tegenover het bizonder on dei-wijs. BURGEMEESTER VAN WEMELDINGE Met inga-ng van 15 Jan. a.s. i6 benoemd tot burgemeester van Wemeldinge, de heer P. J. Keyzer, thanö commies ter ge meentesecretarie te Alphen aan de Rijn. De heer Keyzer werd geboren op 17 Jan. 1905 te Nieuwe Tonge. In zijn ambtelijke loopbaan was hij eerst volontair ter secre tarie van de gemeente Herkingen (Z.H.l; daarna werd hij ambtenaar ter secretarie van Dirkeland, terwijl hij sind6 1 Sept. 1930 commies is ter secretarie van Aiphen aan de Rijn, waar hij aan de afdeelimg Finan ciën speciaal belast is met onderwijs, pen- siioenen en belastingen. De heer Keyzer is lid der Ned. Herv. Kerk is aangesloten bij de Antiirev. Pari ij. MR. L. J. PLEMP VAN DUIVELAND DE PERSDIENST VAN BUÏTENL. ZAKEN TOT HEDEN EEN FIASCO. Nu Mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofd van de persafdeeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken, met ingang van 1 Januari 's Rijks dienst heeft, verlaten heeft hij in een interview met een redacteur an het Ned. Corr. Bur. enkele mededeelin- gen gedaan over zijn werkzaamhëden en be schouwingen gegeven over den door hein verrichten arbeid als eerste perschef van het Departement De heer Plemp, dien we gaarne eeren als bekwaam journalist, die indertijd aan de „Nieuwe Courant" cachet gaf, sprak over een serie onbeduidende z.g. internationale perscongressen, over zijn bemoeienissen met de Berner Conventie en over de Young-con- ferenties. Natuurlijk is ook nog gesproken over de werkzaamheid als „perschef" sedert 192Uaan Buitenlandsche Zaken. De heer Plemp heeft op dit gebied mis schien wel het goede gewild, maar overigens het instituut een volslagen fiasco gewor den, dank zij de diplomatieke en bureau- •atische allures van Buitenlandsche Zaken. Over deze dingen bestaat niet de minste twijfel; ook wij hebben in dit opzicht onze ervaringen opgedaan. We willen hopen, dat het nu beter zal worden, nu de departementale machtheb bers hebben moeten zwichten onder den druk van Tweede Kamer en pers. Veel te laat is dit geschied en nadat er in binnen- buitcnland veel was bedorven bij allerlei gelegenheden. Ten slotte antwoordde de heer Plemp op een vraag of het juist was, dat hij zich te Rome ging vestigen: Ik ga eerst eenige maanden naai- het zuiden van Frankrijk en vervolgens hoop ik een klein jaar in Rome te vertoeven. Italië en Rome interesseeren mij zeer, en ik ben zeer belangstellend om te zien wat er onder het bestuur van Mus solini tot stand is gebracht. Daarna-hoop ik, zoolang mij het leven en de gezondheid wor den gegeven, nog iets van de wereld te zien en verschillende landen te bezoeken." HET ZILVEREN JUBILEUM VAN BURGEMEESTER SLOB Een uitgelezen gezelschap was in de raadzaal van Meerkerk bijeen ter viering van het 05-jarig ambtsjubileum van Burgemeester G. Slob. - Op de foto ziet men den jubilaris te midden van wethouders, raadsleden, gemeenteambtenaren en de Burgemeesters van De Rijp, Everd' en, nen en Asperen. GEMENGD NIEUWS MOORD TE NUMANSDORP Landbouwer op vreeselijke wijze afgemaakt In het stille, landelijke Numansdorp, heeft zich gisteravond een vreeselijk moord- drama afgespeeld, dat vanmorgen, toen het gruwelijk nieuws bekend werd, heel hei dorp in rep en roer bracht. Op de hofstede „Johannahoeve" woont de landbouwer J. de Reus. Deze wilde zich gis teravond ongeveer te 10 uur naar bed begé- ven, toen zijn vrouw meende in de schuui eenig gerucht te hooren. De Reus toog dade lijk op onderzoek uit, maar is niet levend tot zijn vrouw teruggekeerd. Waarschijnlijk hebben de inbrekers door gerucht te maken de bewoners naar de schuur willen lokken, waar zij hun gruwe lijk plan beter konden uitvoeren. Deze list is helaas maar al te goed lukt Men heeft De Reus, toen hij de schuur hinnentrad. aanstonds met een hard voor werp op 't hoofd geslagen, waardoor de hersenpan verbrijzeld werd. Voorts is nog waarschijnlijk mét een revolver een schoi gelost, dat den overrompelden landbouwer i de zijde trof. Toen alzoo het hoofd des gezins onscha delijk was gemaakt, zijn de inbrekers naar het woonvertrek gegaan. De doodelijk ver schrikte vrouw zag twee mannen vóór zich. een droeg een zwart masker, de ander had een roode zakdoek voor 't gelaat. De vrouw werd door de onverlaten be dreigd de plaats aan te wijzen waar De Reu zijn geld bewaarde. Naar we vernemen moeten de inbrekers zich van wat klein geld hebben meester ge maakt. De woning waarin de moord plaats had ligt op ongeveer drie kwarlier buiten de bebouwde kom aan de Groóte Krom Strijeu- schedijk. Omtrent het drama, dat zich hier gister avond binnen de gemeente heeft afgespeeld vernemen wij nader het volgende: De 37-jarige landbouwer J. de Reus, was gisteravona bij zijn buurman K. Visser, die ongeveer tien minuten verder woont, op bezoek geweest. Tegen l^uur keerde hij naar zijn eigen hofstede de Johannahoeve, die geheel verlaten aan de kromming van den dijk bij Middelsluis ligt terug. Zijn vrouw was met de dienstbode en twee kinderen n_aar de boven gelegen slaap kamer gegaan. De vrouw zeide tot hem: Ik geloof dat er een koe los is, Jan, want zij had leven gehoord in de loods. De R zei: ik zal eens even gaan kijken. Hij nam zijn zaklantaarn en ging naar beneden. Achter het woonhuis ligt een koel vertrek en daarachter de groote landbouw- loods ea veestalling. Toen de H. mei ue zaklantaarn het koel- ►ertrek betrad werd hij door twee mannen waarvan de een een masker droeg en de an Ier een roode Laudoek had gebonden om het aoofd overvallen en neergeslagen Bij deze worsteling weerklonk plotseling een schot en iai het hart getroffen viel De R. dood neer. De vrouw was op het rumoer naar bene den gekomen en bleef als verlamd staan, toen zij haar man op den grond zag liggen en da twee bandieten op haar toekwamen. Deze dwongen haar met de revolver in de jist naar de kamer te gaan, de vrouw riep: spaar me voor m'n kinderen! En hoe wel zij haar re-ede hadden vastgegrepen, lie ten ze haar weer los, nadat zij de sleute.s van de kast had gegeven. De roovers heb ben het geld uit d-e kast genomen. De dubbeltjes en kwartjes smeten zij de vrouw in het gelaat en daarna verdwenen zij weer, de vrouw doodelijk verschrikt ach terlatende. Het heele drama had zich in een kwartier tijds afgespeeld. De dienstbode, die zich in de slaapkamer had opgesloten, vertelde omstreeks half acht twee mannen m#t een fiets aan de hand langs den dijk te hebben zien loopen. Ver moedelijk zijn dit de mannen geweest die zich in de schuur hebben opgesloten om de overval te plegen. Na anderhalf uur hebben de vrouwen het huis verlaten om bij de knecht Havelaar hulp te zoeken. Direct daarop zijn politie en justi tie gewaarschuwd, die nog vannacht een ernstig onderzoek hebben ingesteld. Omtrent het gestolen bedrag staat niets vast. De familie de R. staat echter als wel gesteld bekend. VERGIFTIGE CACAO Te Glanerbrug (O.) zyn in drie gezinnen na het gebruik van cacao vergiftigingsverschijn selen vastgesteld. De keuringsdienst van waren te Enschedé zal een onderzoek naar de deug delijkheid van de cacao instellen. EEN BELGISCHE TENTOON- STELLINGSTREIN IN APRIL IN ONS LAND. Een Belgische Tentoonstellingstrein. die reeds twee reizen door België en Luxem burg heeft gemaakt, zal in April een dor de reis beginnen, die ook door Nederland zal voeren. In hoofdzaak zullen in „TEX III" Neder- landsche artikelen te koop worden aange boden. doch voor Belgische en Luxemburg- sche producten zal eveneens over een ze kere ruimte beschikt worden. Ook bestaat reeds het voornemen, den trein naar Hongarije te zenden, om aldus in Centraal-Europa den statenbond van Ouchv in tastbaren vorm te gaan vertegen woordigen. Er zijn zeventien tentoonstellings-rijtui- gen in den trein. GEWELDIGE BRAND TE ZWOLLE HET DOM'N KANENK'-OCSTER IN VLAMMEN Gisteravond omstreeks 7 uur is brand ui gebroken in het Dominikanenklooster aan de Assendorperstraat te Zwolle. In zeer kor ten tijd sloegen de vlammen fel uit het mo numentale gebouw, terwijl een dichte rook zich in de onmiddellijke omgeving verspreid de. De brandweer van Zwolle, die dadelijk gewaarschuwd was, rukte spoedig met al het materiaal uit om het vuur te bestrijden. Omstreeks half acht stond het gebouw in lichter laaie. Op het moment van het uit breken van den brand was de communiteit der paters Dominikanen in de kerk ver zameld voor het bidden der completen. In den loop van den avond vernamen wij nog het volgende: Een der paters Dominikanen, die in de sacristie was. zag boven de keuken een rood schijnsel. Hij ging op onderzoek uit en ont dekte tot zijn schrik, dat er brand was op den zolder. De vlammen schijnen snel om zich heen gegrepen te heb.*,en en binnen vrij korten tijd stond het geheele klooster in lichter laaie. De kloosterkerk in gevaar De paters hebben getracht om met eigen bluschmiddclen liet vuur te dooven, doch dit was niet mogelijk geweest De wat primitieve brandspuiten van Zwol le konden weinig aanvangen, zoodat Zwol lerkerspel met een flinke autobrandspuit en Kampen te hulp werden geroepen. Een geweldige watermassa werd in het vuur geworpen. Van de inventaris van het klooster kon weinig ofniets worden gered. De uitge breide bibliotheek en liet archief zijn ver loren, terwijl talrijke kostbare en waarde volle schilderijen in de vlammen zijn opge gaan. Omstreeks half negen sloegen de vlam men over pp de aan het klooster gebouwde kerk, waarvan het dak vlam vatte. De brandweer, die het bluschwater uit de stads grachten haalde, deed alle moeite om deze kerk te behouden. De vele nieuwsgierigen werden door de politie op behoorlijken afstand van den brand gehouden. De burgemeester van Zwolle, mr dr van Royen was op het ter rein van den brand aanwezig, alsmede on derscheiden andere burgerlijke en politie autoriteiten. Omstreks negen, uur woedde de brand nog fel voort De oorzaak van den brand Omtrént de oorzaak van den brand ver namen wij, dat men vermoedt, dat het i ontstaan is bij de warmwaterovens, welke zich aan den achterkant van het klooster bevinden. Bewoners van de omgeving heb ben den brand het eerst ontdekt en waar schuwden onmiddellijk de brandweer van Zwolle en de Paters Dominikanen. De dienst was in de kerk» welke tegen.het klooster i: aangebouwd, om zeven uur begonnen. De paters verzochten, toen zij de mededeeling van den brand in de kerk ontvingen de talrijke aanwezigen de kerk te verlaten Alles verliep hierbij in de grootste orde. De vlammen hadden zich intusschen een weg naar het dak van het klooster, dat uit vier verdiepingen bestaat, gebaand en in zeer korten tijd stond het geheele bovenge deelte van het klooster in lichter laaie. Schilderstukken in vlammen De wind, die uit het Zuidwesten woei. was zeer gunstig, zoodat er geen direct ge vaar voor de omliggende perceelen het klooster ligt in de Assendorperstraat, een winkelstraat van Zwolle bestond Aan den overkant van het klooster ligt bet gebouw van de Coöperatieve Winkelvereeniging, doch ook al door den gunstigen wind be stond er voorloopig geen gevaar voor dit pand. Uit het klooster kon weinig worden gered. Verschillende schilderstukken van den bekenden kerkschilder pater van Ber gen, werden een pi'ooi der vlammen, terwijl ook de bibliotheek geheel verloren ging. Om negen uur in den avond vatte 't kleine torentje nabij het koor van de kerk vlam le brandweer concentreerde met zeven motor.spuiten al haar aandacht op 't behoud an de kerk. Omstreeks tien uur, toen het klooster nog steeds een vuurzee was ver zekerden de brandweerautoriteiten, dat er groot kans bestond althans de kerk te be houden. Intusschen had men alle religieuse óorwerpen uit de kerk gehaald. Men zai alle krachten inspannen om ook het be roemde orgel, dat zich in de kerk bevindt, te behouden, 's Avonds omstreeks elf uur roedde het vuur nog in alle hevigheid voort Van het klooster zal wel niet veel meer dan de muren blijven staan. Een vreeselijk vlammenspel De belangstelling van de zijde van het publiek was enorm. Vrijwel geheel Zwolle uitgeloopen om iets van het machtige vlammenspel te kunnen aanschouwen. De nieuwsgierigen werden door de politie op behoorlijke afstand gehouden. Eenige kleine ongevallen werden door het Roode Kruis behandeld. Zoo had een agent een van de beelden op zijn. knie gekregen en moest worden weggebracht. Enkele burgers liepen erwondingen op door glas. Ook moest iemand gearresteerd worden, die zich tracht te te verwijderen met een portefeuille met etsen van pater van Bergen. De politie, versterkt door marechaussees en rijksveldwachters, leidde het reddings werk en zorgde voor de orde. Allen namen aan de redding deel: paters in hun witte habijten en burgers. De voornaamste kost baarheden, het heele archief, schilderijen, de kostbaarheden uit de kerk, porselein, enz verden overgebracht naar het terrein van de naburige azijnfabriek. Het vuur bedwongen Om ruim elf uur in den avond kon r.en aannemen, dat de kerk van het Dominika- nenkloostcr was behc uien. "^oor het frit. dat tusschen de verschillende verdiepingen van het klooster een betonvloer is. bestaat de mogelijkheid, dat ook de onderste verdie ping van het klooster nog gespaard blijft. De bibliotheek is totaal verloren gegaan, 't Archief is echter gered. In het klooster woedde de brand nog en moest de brand spuit den gelieelen nacht water geven, doch uitbreiding van den brand kon voorkomen Blialve de burgemeester van Zwolle, was ook de commissaris van de Koningin in de provincie Overijsel, baron van Voorst tot Voorst op het terrein van den brand aan wezig. De schade, die uit den aard der zaak zeer groot is, kon nog niet worden overzien Zij wordt door verzekering gedpkt. De 35 fraters die in het klooster hun op leiding genoten, zijn nog gisteravond naar Nijmegen vertrokken. De patei's Dominica nen werden in de, verschillende parochies te Zwolle ondergebracht Hce de brandweer optrad Volgens inlichtingen van hPt Vad. zou men er waarschijnlijk in hebben kunnen slagen, meer van het klooster te behouden, dan nu het geval is geweest, ware het niet. dat het optreden der hrandwer veel te wen schen ovrgelaten had. Om te beginnen heeft de Zwolsche. brandweer, die od het eerste alarm omstreeks zeven uur ter plaatse kwam, tot bij achten gesukkeld eer er goed en wel water kon worden gegovcn. Het ad vies, om assistentie in te roepen van de aangrenzen-de gemeente Zwollerkerspel, die over een uitstekende motorspuit beschikt werd eerst niet opgevolgd en zelfs toen de spuit uit Zwollerkersjiel toch ter plaatse was gekomen, duurde het nog geruimen tijd eer zij met de Zwollenaren den strijd tegen het vuur mocht aanbinden. Deze hulp bleek echter alleszins noodzakelijk, zoozeer zelfs dat tegen tierruur ook de brandweer uit Dalfson aan de blussching haar medewer king moest verleenen. Met vereende krachten is men er ten slotte in geslaagd het woedende vuurmees ter te worden, zoodat omstreeks kwart voor twaalf het gevaar als geweken morht wor den beschouwd, al bicven de spuitgasten voorloopig ook nog druk in de weer. Een en ander zal in de Zwolsche raad, waar reeds eer over de spuit is gesproken, de tongen wel los maken. De geschiedenis van het klooster Het klooster met kerk is gebouwd in 1900 tot 1902 en in Gothischen stijl opgetrokken, volgens ontwerp van den bouwmeester J. Kayser te Maastricht. Het is een bouwwerk van grootsche afmetingen, daar het tevens dient tot studiehuis voor de Dominicanen in Nederland. Het klooster heeft veel kostbare bezittingen zooals gebrandschilderde ramen een psychologisch kabinet, een kostbare bihliqthèek, enz. De stichting is min of meer als vernieu wing te beschouwen van de stichting van pa ter Aianus de Rupè, ongeveer vier eeuwen geleden. Nadat dp predikbroeders in 1674 Zwolle voor goed hadden verlaten, omdat het klooster bij de Hervorming was over gegaan, duurde het meer dan twee eeuwen eer er weer Dominicaner-monniken te Zwol le kwamen. In 1899 werden gronden in As sendorp aangekocht, waarop kerk en kloos ter verrezen. De bouwkosten bedroegen vijf ton. Als bouwstoffen werden gebezigd: hard steen en graniet metselsteen en ijzer. Hout werd niet gebruikt Het gebouw heeft een lengte van 74 meter en een diepte van 68 nieter. De hoogte van het klooster bedraagt 19 mpter, die van de kerk 32 meter en die van den toren 60 meter In het midden van de gebouwen bevindt zirh een binnenplaats en oscour van 30 meter in het vierkant, waaromheen een kruisgang loopt van 3V£ metPr. Op de eerste en tweede verdieping bevinden zich hon derd kamers van de geestelijken. Er aan verbonden is een inriciitine voor bijzonder hooger onderwijs onder den naam Colle gium St. Thomas Aquinatis. De brand moet door kortsluiting ontstaan zijn. De groote schade wordt door verzeke ring gedekt. Volgens de Maasb. kon van de bibliotheek een gedeelte in veiligheid wor den gebracht, al is thans nog met geen mogelijkheid te overzien, wat en hoeveel. Nadere berichten Gedurende den geheelen nacht heeft de hrandweer het blusschingswerk van den brand in het Dminicanenklooster nog voortgezet Tegen 1 uur in den nacht laaide het vuur In het klooster nog eens op, doch spoedig was het opnieuw bedwongen. Van de beide torens aan den ingang van het klooster is de rechtsche door den brand verwoest. Ook het kloktorentje boven het koor aan de achterzijde van de kerk is uit gebrand. Tot laat in den nacht bleven de nieuws- Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Tot burgemeester van Wemeldinge is be noemd de lieer R J. Keyzer. tliaus commies ter gemeente-secretarie te Alphen a. d. Rijn. Het klooster en de kerk van de paters Dominicanen aan de Asserdorperstraat te Zwolle zijn door brand verwoest. Te Numansdorp is gisteravond een land bouwer door twee inbrekers op gruwelijke wijze vermoord. (Bit 2) De Japansche inval In Noord China. Anarchistische aanslagen in Spanje. De plannen van Roosevelt. Nieuwe onlusten in Britsch-Indië. De Russische ijsbreker Malygin zou zin kende zijn. De bemanning zou echter niet in gevaar verkeeren. Een aanslag op Mussolini? (hit 8) ïnzake het conflict te IJmuiden is over eenstemming bereikt tusschen de reeders- verceniging en de Chr. organisatie. Heden morgen is een ongunstige wending gekomen in de toestand en is de staking algemeen geworden. Het Schaaktournooi te Hastings. (bit 5) Binnenkort is een regeer!ngsvoorstel te wachten tot wijziging der Winkelsluitings wet (Bit 81 Overleden is Prof. L. Lindeboom, oud- Kerkelijk T-even in 1932. III. gierigen het blusschingswerk gadeslaan. Waarschijnlijk zal hedenmorgen nauw keurig kunnen worden vastgesteld, wat er verbrand is. Veel particulier bezit, als boeken, kleêde- ren enz., ging verloren. De; berichten over de bibliotheek spreken elkaar min of meer. tegen. Later kan uit gemaakt worden irt hoeverre de bibliotheek bewaard is gebleven, geschonden dan wel geheel --ernietigd is. AMSTERDAM JAARBEURS DER DAMESKRONIEK. Van 3 tot en met 12 Maart a.s. De directie van het weekblad De Dames kroniek deelt ons mede, dai de jaarlijksche Beurs te Amsterdam in 1933 wordt gehou den van 3 tot en met 12 Maart in het R.A.I.- gebouw en opnieuw een attractie zal wor- O.a. zal er deze keer een „Woning dèr Toekomst" worden ingericht, waarin de laatste snufjes op technisch gebied worden vertoond. Daarnaast verrijst een sport-af- deeling. die stellig groote belangstelling zal trekken. Een der voornaamste firma's op modege bied zal ook ditmaal een modeshow orga- niseeren. ROTTERDAM DE WINKELSLUITINGSWET Zoo men weet werd de firma Jamin door de Rotterdamsohe Rechtbank veroordeeld vanwege het openhouden van haar winkels buiten den bepaalden tijd op 4 December jongstleden. Naar we vernemen is èn de ambtenaar ven bet O.M. èn de heer Louis Jamin van dit vonnis in hooger beroep gegaan. EEN INTERESSANT TRANSPORT Een kraan van 85 ton, die gebruikt werd voor het zandvervoer voor den nieuwen wea Rotterdam—Den Haag, werd dezer dagen te Overschiè op een lichter gesleed" om vervoerd te uordev naar Thomsen's Havenbedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1