IliritMir ifHïtsrJ(£<ntntttl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT? Per kwartnnl In Lekten en In plant- Ben waar n agentschap gevesiigd is f 2.35 Franco per p<«sl 1 2.35 portokosten. Fex week f 048 Voor het Buitenland bij wekelijk- Bt-he zending 4 50 Bjj dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent me. Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3854 MAANDAG 2 JANUARI 1933 ADVZBTEN.\EN Vao 1 tot 5 petrels...—.............. 1.1 Elke regel meer0.22Vi Ir.gez. MrdnteellngeD van 1—5 regels 2.30 Elke regp) meer0.45 Bij contract belangrijkp korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit TWcE bladen EERSTE BLAD. AAN HET BEGIN VAN DEN WEG Nu w j de eerste schreden zullen gaan zetten op den jaarweg van 1933, volgen wij de sinds lang door ons in toepassing gebrachte methode en werpen een blik op wat men vaak het voertuig der pu blieke meening noemt, de Pers. Gehesl juist is deze betiteling niet, wanneer men daarmede bedoelt de mee ning van het publiek over de vraagstuk ken van den dag. Wanneer men rond ging vragen naar de opvattingen van de afzonderlijke menschen, die dan het pu bliek moeten vormen, men zou een staal kaart krijgen zonder een enkele lijn. Een enkele maal, bij volksbewegingen bijvoorbeeld, is eens een gemeenschap pelijk doel te bespeuren, maar ook dan nog is de vaste hand, welke de leiding grijpt, noodig, zal er ook maar iets be reikt worden. Over 't algemeen kan beter gezegd worden, dat de samenstellers van boek en geschrift, en niet het minst van de krant, hun meening naar voren bren gen en deze dan gaarne voorstellen de gangbare overtuiging te vertegenwoor digen Dit nu keil ook zeer vaak het geval zijn. Gemakzuchtig als de door- sneê-nensch is, en gaarne geneigd zich zonder onderzoek neer te leggen bij wat opgecischt wordt, moet een geschrift al puur tastbare onzin bevatten, zal het niet menschen vinden, die de opvattin gen ervan .onderschrijven. Meestal blijkt dan spoedig, dat de inhoud het moet af leggen zelfs tegen licht opgebouwde cri- tiek en van het geschrevene beklijft niets, Zijn de schrijvers menschen van het Vak en hebben zij terdege studie ge maakt van de eigenaardigheden en V*»M- Aa dor. groep menschen, waaronder zij willen werken, dan wordt er méér blijvend coriUct geschapen. De schrijvers voelen dan terdege aan wat leeft in hun pu bliek, zij het vaak onbewust. Zij fatsoe neeren dit; geven er vorm aan; zoeken naar de omzetting in de daadbestrij den, wat er tegenover aangevoerd wordt; verwijderen de zwakke en min houdbare deelen, en formuleeren zóó als het vare min of meer los naast elkaar te voorschijn geschoten gedachtenflitsen als één toonbaar en bruikbaar geestes product. Zonder een ordenende geest bij den schrijver, zonder een bepaalden geeste lijken ondergrond bij de lezers, kan ner gens van een stuk publieke meening ge sproken worden. Zijn die beide factoren aanwezig, is het onderling begrijpen en aanvoelen er, dan kan er op deze wijze groote invloed uitgeoefend worden. Niet de, mtar één publieke meening is bezig .zich baan te breken tusschen de vele andere, welke een door cultuur verza digd menschdom naar buiten stoot. Dat nu het dagblad in onzen jach- 'tigen tijd, waarin zich zoo ontzettend veel aanbiedt, het grootste aandeeel neemt in het aanbieden van en in het vormen van de publieke opvatting, spreekt vanzelf. Zeker, er kunnen boe ken verschijnen, welke een enorm op zien baren en ook verandering brengen in een bepaalde zienswijze, maar zal de invloed blijvend zijn, zoo moet de krant het werk verder voortzetten. De meeningen van Lenin, van Marx, van Adam Smith, van Mussolini, van Hoover, van Briand, van Hitler,, van Kuyper, van Lohman, van Col ij n of van Aalberse, moeten voor het volk begrij pelijk worden voorgesteld door de krant en in allerlei vorm, zelfs zonder telkens den naam van den vader der gedachte te noemen, uitgedragen. Dan pasjan er sprake zijn van het vormen van een stuk der publieke meening. Men zou er verbaasd van staan, in dien men wist hoe gering het aantal exemplaren meestal is van het werk, waarin een meester zijn meening neer schrijft. Voor verlaagden prijs wordt het vaak snel van de hand gedaan. Kan nu zulk een mening steunen op een deel der pers, dan wordt het werk voortgezet. Het leem'is er. De dagblad schrijver is de pottenbakker, die het kneedt en vorrnt en geschikt maakt voor zijn doel. Da Costa had wel gelijk, toen hij van de Pers zei, dat zij een macht van de hel kon zijn, maar ook den weg naar den hemel kan wijzen. Wat hoort men niet reis op reis als een vaste overtuiging uitspreken, dat de wereld veel gelukkiger zou zijn, wan neer niet één enkele krant verscheen. Ontegenz ggelijk hebben de kranten on- helpben de onderlinge verhoudingen tus schen de volken wel eens zóó verkan kerd, dat deze volkomen bereid waren het laatste woord aan het zwaard te ge ven. Zij hebben op gebied van handel en arbeid de meest zelfzuchtige houding! als de juiste verdedigd. Zij hebben per-J sonen afgemaakt, op een wijze, zóó in- tens gemeen, dat een lynchpartij er ge-J nadig bij afstak. Maar zij hebben ook, en dat is de' goede zijde, het verkeer tusschen de vol-1 ken bevorderd. Ook den vrede gediend, wanneer de oogen daarvoor open waren I gegaan. Zij hebben ook in perioden van I verslapping vaderlandsliefde gekweekt. Zij hebben van de welvaart gemeengoed gemaakt; de vruchten van de weten schap in eenvoudiger vorm den lezers voorgezet. En vooral, zij hebben begin selen uitgedragen, die in den grond dei- zaak steunden op de geschreven en op de ongeschreven Wet Gods. En singulier, zij, die op een bepaald oógenblik elk krantenproduct zouden willen verwijderen van den aardbodem, grijpen er toch direct naar, wanneer zii dit of dat moeten weten en hun eigen kennis te kort schiet. Want de krant is samengeweven met de tegenwoordige maatschappij. De laatste is zonder de eerste niet meer te denken. Evengoed zou men de electrici- teit kunnen beproeven te verwisselen met de flambouw der Batavieren; het moderne kleedingstuk met de genaaide huidenden autoweg met het slingerpad door de maagdelijke bosschen. Wat men ook afkeurt in onzen tijd, en waarlijk de christenen staan niet vol aanbidding voor alle nieuwe dingen, want zij zien de schaduwzijden volko men, de primitieve toestanden komen niet terug. Trouwens, is anders te verwachten sedert God den mensch uit het Paradijs nam met de opdracht den aardbodem te bouwen? Tot aan het eind der dagen zal de mensch, zonder smarten te ontzien, de aarde aan zich beproeven te onder werpen. Uitvinding zal op uitvinding volgen. Door innerlijken drang voort gedreven kan en zal hij niet anders. In dat proces van doordringing tot bet-.cmisekpndii,-van verovering yan.-wat onbereikbaar schijnt, speelt het dagblad een groote rol. En evenmin als nu de christen zich onttrekken kan aan het gebod Gods, den aardbodem te bebou wen, mag hij het terrein van de pers onbetreden laten. Integendeel moeten van de beste krachten gereserveerd worden voor den arbeid tot vorming der publieke over tuiging op de basis van de grondwet voor alle tijden en alle volken, het Woord Gods. Aan dezen arbeid zal de Nieuwe Leidsche Courant in 1933 zich weder in getrouwheid beproeven te wijden. VOORUITZICHTEN VOOR 1933 Voor zijn Oudejnarsnummer heeft het So er. Hbl. enkele Nederlanders, die in het economische leven een plaats van be- teekenis innemen, laten interviewen. Tot de geïnterviewden behoort Dr. H. Colijn. Zijn op\atting en die van Dr. Nederbragt, chef van de economische afdeeling van het Departement van Buhonlandsche Zaken, worden op hetzelfde oogenblik gepubliceerd, waarop hun beschouwingen in In'dië het licht zien. Dr. Colijn ziet de naaste toekomst som ber in. Hii meent, dat 1933 nog verergering van den toestand zal brengen, daar de oor zaken van de depressie hun uitwerking nog niet ten volle hebben gehad. Hij ziet geen nieuwe verschijnselen die een tegen wicht kunnen vormen tegen de fac'oren, welke den achteruitgang bewerken. De groote fout is, naar zijn meening, geweest, dat men te veel heeft vastgehouden aan de onjuiste meening. dat wij te doen hebben met een conjunctureele crisis, zooals de wereld sedert 1857 met min of meer gere gelde tusschenpoozen heeft gekertd. Dr. Colijn herinnerde aan een itede, die hij 9 November 1922 in de Kamer gehouden had. „Het is niet prettig in dergelijke dingen ge lijk te krijgen", zoo merkte hij op. „en lie ver had ik geen aanleiding gehad, op, dg toen gesproken woorden terug te komen". Na dit uiteengezet te hebben, besprak Dr. Colijn de vraag, wat dit alles voor In- die beteekent. De - algemeen verminderde koopkracht moet natuurlijk ook haar uitwerking doen gevoelen op de tropische producten. Hij zal het minst zwaar drukken op artikelen voor de algemeene c.onsümptie, voor zoover deze niet elders kunnen worden voortgehrarlit. Thee Ji.v. zaï minder te lijden hebben dan suiker. De suikerindustrie op Java zal er, naar zijn meening, ernstig mee rekening moeten houden, dat ze eenige jaren aeh'e**- een zich tot 50 pet. van haar productie zal moeten beperken Juist de agrarische ont wikkeling van F.uropa maakt het in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de bietenteelt belangrijk zal worden ingekrompen. De uitbreiding van de suikercultuur op de Philipnijnen en Hawaii en de toenemende bie'enteelt in Amerika zelf zijn de oorzaak er van. dat de afzet van Cuba in Amerika sterk vermindert. Cuba en Java samen moeten het dus hebben van de betrekkelijk kleine, nog vrije suikermarkt. Deze is 'e kleiner, omdat Britseh-Indië het invoer recht sterk verhooird heeft en men dus ook daar op uitbreiding van de inheemsche produc'ie moet rekenen. Dit alles heeft weer zijn uitwerking op het transportwezen in den Archipel, co >ie hoeveelheid loon voor de Inlandsche bevol king, terwijl de winsten der Europees-'he, orreeTneTningu iphg minimaal -brij en. ..SLOEPSGASTEN" OP PASSAGIERSSCHEPEN Zooals bekend is. is 1 Jan. de nieuwe Schepenwet van kracht geworden, welke steunt op de Intern. Conventie voor de Be veiliging van Mensohenlevens op Zee. (Lon den 1929). In de andere landen zijn dus de wettelijke voorschriften hiervoor hetzelfde als bij ons. In deze nieuwe Schepenwet is o. m. be paald dat op alle passagiersschepen „sloeps- gasten" moeten zijn, in verband waarmede van Staatswege een diploma is vas gesteld. Waar nu veJen onzer meer eenvoudige zee lieden niet voldoende kennis bezitten om aan de gestelde exameneischen te voldoen, heeft de C. V. Uitgeversmaatschappij „Zee vaart" te Amsterdam op verzoek van belang hebbenden een hoekje doen verschijnen, dat den titel draagt van „De Sloepsgast" en waarin, als handleiding voor het verkrijgen van het diploma, op beknopte, practische en overzichtelijke wijze de geheels ma:erie ter verkrijging van het sloepsgast-dii*oma is be handeld. De schrijver van dit b lekje is de heer C. A. G. van der Boom, Inspecteur voor de Scheepvaart en voorzitter van de Commis sie tot examineeren van sloepsgasten te Amsterdam, een bij uitstek deskundige dus, fiie er daartoe in de gelegenheid gesteld door cliché-materiaal van den heer A. P. Schat te Utrecht en de firma's Duwaer en Van Ginkel en Becht en Dyserinck te Am sterdam mede zorg voor heeft gedragen dat de tekst verlucht is met een groot aan tal bijzonder duidelijke teekeningen. PROF. MR. R. FRUIN BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN vol ontslagen commiezen bij het Departerr van Defensie A G. H. üpscholtens en R. der Tempel, alsnog de persoonlijke titel hoofdcommies toegekend. is verleend de eere-medaiLle der orde Oranje-Nassau: a. in goud aan den eersten i kenaar bij het bureau Scheepsbouw Departement van De ■«- «- (bij bevordering) Kon. Mari aan den si J. Holstvoogd, beiden bij het Dej bij de N'euijei M. Haakm bij I kking va i den min. W. Ie rzeediens tkaze>rne AUDIËNTIE 6 Jan. 1933 niet plat 1 op Donderdag Bij K. is beno» Oranje Nassau, E. L. Völli van het Residentie-Orkest te Den Haag,; en W. A. Millenaar. chef der afd. Peisoneel bij het Gem. Telefoonbedrijf te Amsterdam; is toegekend de eere-medaille d«-r orde van Oranje-Nassau. in brons, aan J. F. de Mare. portier, tevens suppoost, van den Stadsschouw burg te Anisterdr— SÊBt Bei Ierland. Rijks H.B.S. te'üud- RIJKS ARCHIVARIS Bij K. B. is benoemd tot Rijksarchivaris in Utrecht. Jhr Mr B. M. de Jonge van' Ellemeet, thans Rijksarchivaris in Noord-Holland te VERLAGING VAN PASSAGE TARIEVEN De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland en de N.V. Rotterdamsche Lloyd deelen mede, dat ingaande met de schepen die na 7 Januari 1933 uit de laatste Europeesche of Neder- landsch-lndische havens vertrekken de pas sage-tarieven tusschen Europa en Neder- landsch-Indië en Singapore verlaagd zijn De retourreductie voor terugkeer binnen twaalf maanden is verlaagd van 25 tot 29%. Deze verlaging beteekent een aanmer kelijke reductie der passagetarieven naar en van Nederlandsch-Indië, welke to.v. de bestaande tarieven te en 2e kiasse neerkomt rtoamlijk veel kwaad gebrouwen. Zy j op een verlaging vaa 15 tot 34». Dr. Nederbragt meent, dat de wereld is vasfgeloopen in een warnet van handelsbe lemmeringen. Men vervalt voortdurend van kwaad tot erger. Ieder ziet reeds long in, dat de kunstma'ige belemmeringen, waar mede een iegelijk zichzelf tracht te helpen, het voor allen nog slechts moeilijker ma ken op dien weg; ten minste niet voor de volken elk afzonderlijk. Een algemeene afspraak op een economi sche wereldconferentie zou kunnen helpen. Maar daarvoor staan nog veel moeilijkhe den in den weg. Intuschen blijven de be langhebbende groepen in de verschillende landen telkens nog nieuwe, verderfelijke maatregelen eischen, en fcij oefenen een druk uit op de openbare meening, waarte gen blijkbaar geen regeering bestand is. Het ware een zegen als niet slechts de re geeringen, maar ook de volken zelf gingen inzien, waar dit alles ons heenhrengt, en dat de h and elshelemm erin aen als remedie de kwaal slechts erger maken. Het is nog niet te voorzien, wanneer de omstandigheden de wereldconferentie mo gelijk zullen maken. De taak van de Nederlandsche regeering is in dit tijdsgewricht van tweeërlei aard. Ten eerste moet zij even voorzichtig blijven als zij totnogtoe geweest is met haar han delspolitiek, en de toepassing van nood maatregelen. Ten tweede moet zij tegen over hel buitenland het denkbeeld, dat ue- lichaamd is in de overeenkomst vanOuchv, zoo krachtig mogelijk propagandeeren. Dit depkheeld zal. als het mogelijk is. tot een element in de besprekingen ter economische conferentie gemaakt moeten worden. Prof. mr. R. Fruin, aan wien met ingang van 1 Januari op zijn verzoek eervol ont slag is verleend als algemeen Rijksarchha ris, is geboren in Dordrecht op 22 November 1857. Hij bezocht achtereenvolgens de H.B.S. te Dordrecht en het gymnasium te Rotter dam en studeerde vervolgens te Leiden ui de rechtswetenschap, waar hij in 188G pro moveerde. De heer Fruin werd spoedig be noemd tot commies-chartermeester van het Rijksarchief te Utrecht. Gedep. Staten diei provincie belastten hem met de ordening van de oude Gemeentelijke en Waterschaps- archïeven in Utrecht. Drze arbeid duurde tot 1894, in welk jaar mr. Fruin zich be noemd zag tot Rijksarchivaris in Zeeland Van 1910 tot 1912 bekleedde hij aan de Am- sterdamsche Gemeentelijke Universiteit liet ambt van hoogleeraar in de encyclopaedic van het recht en het oud-vaderlandsch recht. 2::a' Jaren-,ijn jgjo wer(j prof. Fruin tot Algem. Rijks- archivaris beuueiml. fsmds Tangen lijd n hij onk voorzitter van 's Rijks geschicdkun- kundige publicaties. Tallooze publicaties zijn van de hand van prof. Fruin in den loop der jaren versche nen, o.m. een handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven, welke hij sa menstelde met mrs. S. Muller Fz. en J. A. Feith. Deze handleiding is in vele talen ver taald. Zijn verdere werken zijn o.m. De Keuren van Zeeland; Inleiding tot Neder landsche steden in de 16e eeuw; de gestie von dr. R. C Bakhuizen v. d. Brink als ar chivaris des Rijks enz. In velerlei tijdschrif ten verschenen artikelen van hem. Naar wij vernemen heeft prof. Fruin even eens ontslag gevraagd als voorzitter van de Nederlandsche Commissie voor Ikonographi- sche Documentatie. Wel blijft hij voorzitter van de Commissie voor 's Rijks geschied kundige publicaties. RIJKSOPVOEDINGSWEZEN AFTREDEN Mr. TH. M. G. TREUSSART Gisteren heeft mr. Th. M. G. Treussart ridder van Rappard zijn functie neergelegd als inspecteur van' het Rijkstucht- en Op voedingswezen. Ten einde hem bij zijn afscheid te huldi gen, heeft zich een comité gevormd, waar in zitting hebben de heeren dr. B. Gerner, voorzitter van liefdewerk voor kinderbe scherming te Nijmegen, mr. A. de Graaf, in specteur van den Bond van Christelijke phi- lantrophische instellingen, G. H. Honing, hoofd-directeur van de vereeniging Hulp voor onbehuisden te Amsterdam, rector J. van Rijt, directeur van de gestichten der zusters van bami hartigheid te Maastricht, J. Samuel, voorzitter van de Bergstichting te Laren, en (Is. A. W. Voors, directeur van de Martha-Stichting te Alphen aan den ROOM-INVOER IN BELGIE STRENGE CONTRöLE Naar de „Peuple" meldt zal voortaan strenge contróle worden uitgeoefend op den invoer van versche room, die bij groote hoe veelheid uit het buitenland snoHo»1 Nederland ftéiu iugevueru, om in België te boter te worden verwerkt. Terwijl in 19.' i de invoer slechts 469.590 kilo bedroeg, wpid alleen in November 1932 359.900 kite inge voerd. Eén douane-inklaring in December te Antwerpen liep over 300.000 kilo. Maat regelen worden bestudeerd om deze omzei ling van de botercontingenten onmogelijk >e maken. Aangezien de besturen van een aantal vereenigingen en genootschappen, alsmede- particuliere personen gaarne van den nfge treden algemeen Rijksarchivaris afscheid willen nemen, heeft deze er in toegestemd op Zaterdag 7 Januari 1933 in Hotel Paulez te Den Haag van vier uur tot half zes daar toe gelegenheid te geven. C. L. BRESSERS t Gisteravond is te Dongen (N.-B.) over leden in den ouderdom van 76 jaar de heer C. L. Bressers, oud-lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, oud-lid der Eerste Kamer, Commissaris der Ned. Bank, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van den H. Gregorius. VICE-ADMIRML J. SOUTENDAMt Zaterdag is in den ouderdom van 67 jaar overleden de gepensionneerde vice-admiraal J. Soutendam. In de laatste jaren der mobi lisatie was hij commandant van de marine te Willemsoord, tevens commandant van de stelling Den Helder. Bij K. B. werd hem met 1 Jan. 1922 eervol ontslag verleend. VOOR HET CRISISCOMITE De N.V. Gebr. Gerzons Modemagazijnen heeft aan de plaatselijke Crisis-Comité's in de steden, waar haar filialen gevestigd zijn, giften doen toekomen in totaal voor een drag van 3000.—. AMSTERDAM NIEUWJAARSREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, de heer Gottfr. H. Crone, heeft heden in een openbare zit ting van de Kamer van Koophandel te Am sterdam de gebruikelijke Nieuwjaarsrede uitgesproken. Aan deze uitvoerige rede ontleenen wij het volgende: Allereei-si wordt geconstateerd dat de In ternationale economische toestand nog duister is, zij het ook dat zich hier en daar varechil in ontwikkeling begint af te tee kenen, waarbij het merkwaardig is, dat uit het sterk verarmde Duitschland de berich ten het duidelijkst op een verbetering der situatie schijnen te wijzen. Doordat de prijsdaling der gronds'offen is tot staan gekomen, daarentegen de uit haar aard tragere aanpassing van de prij zen der eindproducten en diensten voort gang heeft gehad, is nog wel geen even wicht bereikt, doch althans een betere ver houding is ontstaan, die. hoe gevoelig ook voor nieuwe tegenslagen, toch een beteren grondslag voor een herstel biedt, dan vóór dien aanwezig is geweest De verhooging van een aantal prijzen op de wereldmarkt werd weder door een ne langrijke daling gevolgd, doch van meer blijvenden aard was de verbetering op de effectenbeurzen, waarbij in het bijzonder het wantrouwen in de staatsfondsen zich af- teekenend in ui'erst lage "noteeringen, voor een belangrijke appreciatie en terugkeererid vertrouwen heeft plaats gemaakt. Ernstige zorg hairt de binnenlandsche economische toestand. On'e volkshuishou ding heeft de zware schokken, die haar werden toegebracht, tot nu toe doorstaan, dank zij de reserves in de reeks van voor spoedige jaren, die aan het uitbreken van de crisis vooraf gingen, gekweekt Aange zien de economische structuur van ons land in overwegende mate afhankelijk is van de handelsbetrekkingen met het buitenland, wordt Nederland in zijn grondvesten be dreigd. Na de algemeene beschouwingen daalt de heer Crone in verschillende onderdeelen af, als het bankwezen, den in- en uitvoer, de handelspoitieke betrekkingen, de verzwa ring der belastingen, de crisisinvoerwet en de contingenteering, om daarna te behan delen de toestanden in Ned.-Indië en ten slotte die van Amsterdam. LAND- EN TUINBOUW HAAGSCHE GROENTE- EN FRUITMARKT Velen wonen de plechtigheid bij DE EERSTE „VEILING" VOOR HET CRISIS-COMITÉ Onder groote belangstelling van autoritei- -tc-A '-li va-. v.uLiR.KHAxwuui'Lligers van handel en marktwezen is Vrijdag de nieuwe alge meene uroci.ie- en Fr■uitmarkt op het ter- rein nabij de Hoefkade officieel geopend. Met den burgemeester jhr. mr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, waren aanwezig de wethouders Quant (Marktwezen enz.), Marchant en Vrijenhoek en voorts de heeren Verbeek, Kropveld en mr. Claring- bould van de Kamer van Kooph., vele raadsleden, hoofden van nagenoeg alle dien sten en bedrijven der gemeente en deputa ties van Vereenigingen op het gebied van groente-, aardappelen- en fruithandel, markt wezen enz. De openingsbijeenkomst had plaats in de ruime cantinezaal, vanwaar men een fraai uitzicht heeft over het geheele complex van gebouwen en hallen en de bijbehoorende haven, van welk complex wij 29 November j.l. een uitvoerige beschrijving hebben ge geven en waarvoor wij bij dezen naar die beschrijving verwijzen. De lieer Quant opende de bijeenkomst met woorden van welkom aan de autoritei ten en genoodigden en wees er op, dat nug kort geleden dit terrein in den Z.O.-hoek van onze stad een complex weilanden was. Spr. gaf een historisch overzicht van de Haagsche groentemarkt, die aanvankelijk reeds eeuwen geleden op de Groenmarkt werd gehouden en nadat in 1642, toen de Prinsegracht gegraven was, daarheen werd verplaatst, waar zij bleef tot ongeveer de helft van de 19e eeuw, om later te worden overgebracht naar de Vecnkade. Op 2 Januari 1926 werd met medewerking van den Gemeenteraad in beginsel besloten een terrein, groot 24 H.A.. te bestemmen als groente-, aardappel- en fruitmarkt, van wel ke terreinen thans 1/3 gedeelte van dit nieuwe complex in gebruik kan worden ge-' nomen: de rest blijft voorloopig nog voor sportdoeleinden beschikbaar. De raming van de kosten dezer nieuwe marktinstallatie heeft 2 millioen bedragen; werkelijke kos ten zullen echter vermoedelijk niet meer bedragen dan 1.750.000. Hulde bracht spr. aan den technischen Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Mij. Nederland en de Rotterd. Lloyd verlagen de passage-tarieven. (Blz. 2) Nieuwjaarstoespraken van Von Hinden burg en Von Schleicher. Nieuwjaarsboodschap van Mac Donald. Een Nieuwjaarsboodschap van Hitier. Nieuw Bulgaarsch Kabinet Opening der vijandelijkheden tusschen Columbia en .Peru? Zondagnacht heeft bij Abcoude een spoor weg ongeval -«laats gehad. (blz. 5) De oudejaarsavond-rede van den gouver neur-generaal van Ned. Indië- Mr. B C de (blz. 7) De valuta in Zuid-Afrika. Verschenen is het prospectus van de nieu we 4 pCt Staatsleening 1933, groot 296.000-000.—Koers 100 pCt. Datum van inschrijving Woensdag 11 Januari. (blz. 8) Ons Parlement in 1932. Kerkelijk Leven in 103*2- L Man en vrouw zijn één in hun lof over „Zij"-crêmt; Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man ilie op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk sche- gesteld is. In prijzen van 20—75 cent dienst van gemeentewerken, die in belang rijke mate heeft medegewerkt aan de tot standkoming van dit geheel. De gemeente 's-Gravenhage, bekend als het mooiste dorp van Europa, krijgt meer en meer beteekenis, niet alleen als internationaal centrum, maar ook als plaats van handel en industrie. In de nieuwe uitgaven van de gidsen voor het Vreemdelingenverkeer zal s-Gra- De heer A. G. Verbeek, voorzitter van de Kamer van Koophandel, bracht hulde en dank aan het gemeentebestuur voor de schitterende wijze, waahop hier aan de ver langens van groente-, aardappel- en fruit handel zijn bevredigd. Spr. uitte de hoop. dat dit complex tot een zoo voorspoedigen bloei van dezen handel mocht leiden, dat bet ovar_eenis0jn tijd alw«<te*-tA- litoin ial blijken te zijn en clat ook het reserve-terrein in gebruik zal moeten worden genomen. De heer M. van Steenbergen sprak als voorzitter van de Ned. Bond van Han delaren in Aardappelen zijn hartelijke ge- lukwenschèn uit met de totstandkoming van dit prachtige complex. Berlijn moge zijn markthallen hebben, Londen en Parijs hun illustere markten hebben, 's-Graven hage kan thans de vergelijking op dit ge bied niPt de genoemde wereldsteden ten vol le doorstaan. Spr. besloot met de wensch, venhage thans ook moeten worden genoemd als belangrijk centrum voor den groente- en fruithandel. dat spoedig de benarde tijden van tegen woordig tot het verleden zouden behooren. Daarna voerden nog het woord de heeren Van Zaaien namens de Haagsche Ver eeniging van handelaren in aardappelen; Van der Lans, als voorzitter van het bin nenlandsch koopliedenverbond en Hout koop c r namens de Centrale van Vereeni gingen voor den aardappelen-, groente- en fruithandel. Toen men zich hierop naar het veilingge bouw begaf reed onder langdurig gefluit de eerste trein het marktterrein op, bestaande uit een locomotief en een wagon producten, welke 's morgens was gearriveerd, 't Was heel eenvoudig, maar toch leverde het dam pende spoortje, met eenige vlaggen en wat groen opgetuigd, een aardig effect. In het veilingsgebouw, waar allen zich in de amphitheatersgewijs gebouwde banken een plaatsje zochten, werd nog een kort woord gesproken door den heer Houtkooper, waarna gelegenheid werd gegeven tot aan- koopen van kleine partijen eieren en fruit door middel van het electrisch afmijntoestel ten bate van het Crisiscomité. Door een druk op de knop werd de burgemeester voor f 7.20 kooper van 24 eieren. Ook wethouder Quant offerde op deze wijze eenige rijksdaal ders en nog velen volgden de goede voor beelden van onze magistraten. Daarmede was de opening een voldongen feit OPENING NIEUWE HAAGSCHE GROENTE- EN FRUITMARKT De Haagsche Burgemeester houdt de openingsrede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1