4.,, Prot. Chr. Kweekschoolpersoneel Unie van Chr. Onderwijzers Geen toeval WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 DE ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT In het gebouw voor „Kunsten en Welen- schappen" te Utrecht, werd heden de jaar vergadering gehouden van de Vereeniging van Onderwijzend Personeel aan Prot Chr. Kweekscholen De Voorzitter, de heer S. Stemerding, van Voorburg, liet zingen Psalm 425, las denzelfden Psalm en ging vervolgens voor in gebed. Openingswoord. Daarna heet de Voorzitter de aanwezigen en de gasten welkom. Spr. zegt, dat er bijna geen bijeenkomst is of de malaise wordt er bijgehaald. Hij acht den toestand .Ier Kweekscholen, niettegenstaande de ifknabbeling van 't subsidie en de ster ke controle op de uitgaven, nog zoo iieel kwaad niet. De opleiding zelf is ver- uetend de toevloed van leerlingen groot "n daardoor de se lectie scherp, wat voert tot een hoog percentage De dolle incidenteele weelde tijd, dat de salarissen omhoog sprongen, het subsidie boven verwachting werd verhoogd an de beurzen ruim werden toegekend, heeft )wien op hol gebracht Spr .wil niet alles opsommen wat er dit gedaan is door het Bestuur. Het ver slag vermeldt het Ook wil hij geen critiek oefenen op wat niet naar wensch uit viel. Hij dankt de commissie van drie. die met zoon nooit verflauwden ijver bij de Regee ring alles heeft gedaan, wat zij kon in het belang onzer Kweekscholen. Is dan alles in orde nu wij zelfs nog on zen wensch om apart rijkstoezicht, vervuld zagen? Een zwakke plek is nog altijd, de prac- tische opleiding. Spr. dringt er op aan om te blijven streven naar lets in den geest van de wet van '20. De Kweekschool is Vakschool. Is de practische vorming niet in orde, dan is het geen vakschool naar behooren. Zoolang dit niet zoo is, blijft ook het ge vaar dreigen van stoomcursussen en andere meer of mindeir clandestiene kweekplaat sen of liever gezegd, aktenfabrieken. De schooi heeft geen geleerde, maar prac tisch geschoolde onderwijzers noodig. Onderwijzen is een kunst, geen toegepaste wetenschap. De leerschool moet het atelier zijn van 'den kweekeiing. Een goede practische opleiding is een .Volksbelang. Spr. pleit dus voor verbetering van wat nog nooit goed is geweest Ten slotte wekt Spr. alle leeraren op om, al zouden de uiterlijke omstandigheden niet gunstig zijn, te blijven volharden in trouw aan hun roeping. Welk vak de docent ook onderwijze, hij is geroepen ook opvoeder te wezen. De verantwoordelijkheid is groot Zelfopvoeding is noodig om anderen te kunnen vormen. Nooit vertwijfelen, al blijkt dit 't zwaart- ste van alles. Als we zwak zijn, zullen we sterk wezen, indien we God toelaten in en door ons te werken. Na dit openingswoord werden vervolgens verschillende huishoudelijke zaken afgehan deld. waarvan wij morgen de uitslag wel meedeelen. Aan het einde der morgen vergadering hield de heer J. Strikwerda, van Dok- kum, een beknopte inleiding over enquête In 1929 gehouden, gaf hoogere getallen, misschien ook doordal later een scherper selectie kon worden toegepast Voor hel zoogenaamd zwakker deel der leerlingen komt daar nog 3 tot 10 u. 30 min. voor de nuttige handwerken bij! Welke moeilijkheid brengt het systeem der vakleerarcn mee? Dat de krachtigste, met de meeste am bitie voor hun vak. te veel huiswerk vra gen, ten koste van de andere vakken. Wat is da&itegcn te doen? Een geregelde bespreking op de perso neel vergaderingen kan een harmonische samenwerking bevorderen. Verder moeten de leerlingen weten, dat onder de leeraren is afgesproken, dat bijv. niet meer dan 30 minuien huiswerk voor één les van 45 min. wordt gevraagd. I Voor het schriftelijk werk en de repetities kan een nadere regeling getroffen worden. Hoe kan worden onderzocht, dat de leer lingen hun huiswerk goed volbrengen? De gezamenlijke periodieke repetities worden door ernstige bezwaren gedrukt. In zich zelf hebben ze voor vele leerlingen wei nig waarde. Ieder leeraar regele ze voor zich zelf, mits hij de grens van de huiswerk tijd niet overschrijdt Onverwacht opgegeven schriftelijk proefwerk is een beter middel van onderzoek. Met de vraag, of men een algemeene en quête nuttig acht hij voor zich meent van niet eindigt de spreker. Referaat Albert Vogel. In de middagvergadering hield de heer Albert Vogel, voordrachtkunstenaar te Den Haag, een causerie over „Het ge sproken woord". Bij alle eerbied die ik heb, aldus Spr., voor de ontwikkeling, de verzorging van de geschreven taal DE JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING Spr. begint met de vraag te stellen: Is op kweekscholen met meer dan 30 uren van 60 minuten les per week, huiswerk noodzakelijk? Ja. om d'e waarde op zich zelf en om aan zwakkeren van aanleg de gelegenheid te geven door ijver dit tekort te compensee- ren. Onder deze vindt de school later beste krachten. Wat behoort de Kweekschool te doen, om aan het gezin, de kerk en de leerling zelf tijd ter eigen beschikking te laten? Ze moet een maximum grens aan de hoe veelheid huiswerk per week en per vak stellen. Ze moet zeer ernstig met de Zondag rekenen en moet voor de ©erste dag né de vacantie en né bijzondere gelegenheden geen huiswerk opgeven. Wat voor het examen paraat moet zijn, behoort een minimum te wezen, om een maximum van energie1 voor de verdere vor mine beschikbaar te hebben. Hoelang werken de leerlingen gemiddeld thuis? Uit een enquete bleek dit voor klas 1 13 uur 53 min.; voor klas 2 15 u. 21 m.; voor klas 3A 19 u. 07 m.; voor klas 3B 17 U. 31 m.; voor klas 4 19 u. 37 m. te zijn. De blijft het toch een onaantastbare vvaar- leid, dat zij slechts .•en min of meer ge- irekkige vorm is om inze gedachten en gevoelens tot uiting ;c brengen, want zij vormt slechts een leel van het vermo gen hetwelk den uensch geschonken is om zich te uiten, /.ij ontbeert het ge baar, hetwelk pri mair is, en hetwelk eveneens leeft in de zielskreet, in de klank, de nabijheid van de persoonlijkhetkk Het gesproken woord is niet een samen voeging van doode letters, maar bestaat uit de gehoorde zielskreet, beheerscht door het verstand. Het is niet iets zichtbaars alleen. Het leeft en wel op duizenderlei wijzen. Inderdiaad, het gesproken woord stelt meer dan het geschrevene den mcnsch in staat iets van de wereld die hij in zich draagt mede te deelen aan de wereld waarin hij leeft. Dat woord kan- als een zweepslag treffen, het kan nuchter en zakelijk bewij zen, met smadelijke spot geeselen. in dar tele blijdschap jubelen, in vrome devotie aanbidden. Het gesproken woord is inder daad het machtigste wapen, waarover wij menschen beschikken. De taal die de redenaar spreekt, is een andere dian die dos schrijvers. Hij past dc redekundige figuren op andere wijze toe dan de letterkundige dat doet. Zijn beelden ziin voor alles plastisch, waardoor hij on middellijk het gehoor doet meeleven: zijn taal is over het algemeen in korte rake zinnen saamgevat, opdat zij gemakkelijk te volgen is. Men onderscheidt: lc. de gerechtelijke re- Idekunst, een, van aanklacht en verdediging of handhaving van een recht voor de recht bank; 2e. de beraadslagende redekunst, een, toegepast in alle soorten van vergaderin gen, teneinde een maatregel of wet af- of aan te raden. (Deze bende eerstgenoemde soorten hebben een praktisch doel). 3e. de demonstratieve of vertoonende redekunst, een zonder bepaald practisch doel. Reeds bij de ouden hadden dezelfde vijf werkzaamheden bij het samenstellen van een redevoering plaats, die ook thans nog onontbeerlijk zijn; le. de vinding, nl. het zoeken en opsporen van wat men zeggen zal: 2e. de rangschikking, waarin men de j volgorde der verschillende argumenten of I mededeelingen zal uitspreken; 3e. de stijl, die de vorming der zinnen en de woord- keuze bepaalt; 4e. de memoriseering, nl. jhet in het geheugen prenten; 5e. de voor- dracht, dus de uitspraak, de klemtoonleg ging, de gevoelsverlecning en het gebaar. Aan deze indeeling der rede in haar sa menstelling schonk Spr. veel aandacht i In ons land ls de belangstelling er voor (naar wij hopen slechts tijdelijk) tot bene- 1 den het vriespunt gedaald. Door de man- Inen van de wetenschap werd zij in het on- denvijs afgeschaft alleen op de katholieke seminarien en op sommige gymnasia wordt .er nog iets aan gedaan. Daarom is het broodnoodig, dat op onze onderwijsinrichtingen het gesproken woord recht wedervare, dat wij onze kinderen en :onze rijpere jeugd met toewijding en met juiste klemtoon loeren spreken, evenals het een rechtmatige öisch is dat men zich toe- ,legge op het maken van zinnen, die nauw- In Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht werd heden gehouden de algemeene vergadering deir Unie van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeresscn in Nederland. Te 10 uur werd de vergadering begonnen met het zingen van Psalm 901. Daarna ging de Voorzitter, de heer T. C. Bos, van Utrecht, voor in gebed en las een gedeelte der Heilige Schrift. Ilierna hield hij de gebruikelijke Openingsrede waarin hij allereerst een woord van welkom sprak, speciaal tot de gasten, om vervol gens aan de dagen van voortdurende strijd en onafgebroken waakzaamheid, die Nehe- mia doormaakte in de eerste periode van zijn landvoogdij over Juda, te herinneren Een soortgelijke spanningsvolle tijd was 1932, aldus spr., voor ons. een jaar waarin tal van regeeringsmaatregelen de aandacht vroegen. Alle beteekenden ze verslech'ering van het onderwijs of van de positie der leerkrachten. Toch viel de bepaling van Je hond ine die moest aangenomen, niet gemak kelijk. De vraag of een verlaging van het onderwijsbudget niet rechtmatig was. klem de wel heel bijzonder in dezen crisistijd. Ten slot e heeft ook de Unie bij haar acties zich laten leiden door de volgende overweging: als de noodzakelijkheid tot bezuiniging ook op onderwijs en salarissen, blijkt, dan zul len slechts tijdelijke maatregelen gerecht vaardigd zijn. Daarom is het voorstel Feher- wee voor ons, aldus spr., onaanvaardbaar. Dat de voorgespiegelde 30 millioen bij nuch ter narekenen nauwelijks het vijfde deel i* doet het bovendien heel wat van zijn aan trekkelijkheid verliezen. De commissie-Weiter wil eveneens een permanente daling van de onderwijsbegroo- ting o.a. omdat we andei-s over eenige jaren dubbel zooveel moeten ui'geven, als nl. de bevolking verdubbeld is. Fraaie argumentee ring. Dat het rapport voorts speculeert op de „welwillende medewerking" van de goedkoope leerkrachten, meisjes uit fami lies ter plaatse, is voor ons. aldus spr., een reden van erns'ig protest. Dr. Colijn wil een eenvoudig ingerichte school. De kosten wor den dan „gestabiliseerd op lager niveau". Wie meer wil, betale 't zelf. De minst ge situeerden dus gedupeerd. Ook het hoofdbe stuur van de Vereen, van Chr. onderwijzers enz. is wel onder zekere voorwaarden tP vinden voor een vervanging van de Over heid door het par*, initiatief. Zoolang men 't niet aandurft belangrijke aangelegenhe den als wegenbouw, rechtspleging enz. te onttrekken aan de overheidszorg, zoolang hopen we te blijven waarschuwen, als mpi» dit ten opzichte van het onderwijs wel zou .zou villen beproeven. Onze salarissen zullen 1 Jan. a.s., aldus spr., weer worden gekort. Daaromtrent mer ken we oq: We zullen iets minder behoe ven te missen dan het aanvankelijke plan was. Dat is te danken aan het overleg, waarbij we meenen dat de 5 centrales op juister standpunt stonden dan het A.C.0 P Als de organisaties hun fiat pas geven, wanneer ze warme instemming kunnen be tuigen met de regeeringsvoorstellen, dan kunnen we het overleg wel opbergen. De ongehuwden trof de slag het zwaarst, ter wijl juist de jongeren het minst iets kunnen mjssen. Voldoening schenkt het, dat onze vertegenwoordigers in de commissie voor g. o. voor onderwijszaken reeds er op wezen, dat. als er gekort moest worden, het alleen maar kon zijn door middel van verhooging der tijdelijke korting van Maart j.l. Mede is dit jaar tal van malen gestreden tegen maa'regelen die schoolbesturen tegen onze leden persoonlijk hadden genomen. Be droevend is. dat bij zoovelen ernstig tekurt is te hespcuren aan de meest simpele rechts begrippen. Nu geven de ervaringen mei eenige tientallen hes'uren nog geen recht tot een oordeel betreffende de ongeveer dui zend, die er in ons land wel zullen zijn. Maar wat wij ondervonden hebben maakt het vaak zeer moeilijk niet» te denken aan opze'telijke rechtsverkrachting. In dezen tijd verwijlen de gedachten nog al eens bij den Vader des Vaderlands, wiens moeilijkheden soms in aard treffende gelijkenis vertoonen met wat wij ook in ons organisatieleven ontmoeten. Mochten we dan ook, aldus be sloot spr., dat hoogere levenevenwicht ken nen, dat bij hem telkens tot uiting komt in de donkere oogenblikken zijns levens. (Lui de bijval). Daarna kwamen de Jaarverslagen van secretaris en penningmeester aan de orde, zoomede voorstellen van verschillende af- deelingen en een motie inzake salarieering. In ons blad van morgen hopen we van een en ander verslag te geven. In de middagvergadering, die werd aan-. gevaneen met het zingen van het Unielied, refereerde Dr. W. H. Gispen, van Delft, over: De waarde van het Oude Testament. Eerst werd aangetoond, hoe in de kunst, ook der Nederlanders, het Oude Testament bevruchtend heeft gewerkt. Toch wordt deze zijde van liet O.T. niet bedoeld in deze rede. liet gaat om de veel gewichtiger vraag: welke waarde moet het O.T. hebben voor ons, Christenen? Spr. ontwikkelde de volgende gedachten: de waarde die het O.T. heeft, moet eraan worden toegekend. Men kap namelijk, wat de waardiecring van het O.T. in de Chris telijke Kerk betreft, onderscheiden tussohen een Marcioriietlsche lijn en een Judaïstische lijn. De Marcionietische beschouwing is on derschatting van het O.T. en doet tekort aan den Goddel ij ken factor en voedt het Antise- imctisme. De Judaïstische beschouwing is overschatting van het O.T., rekent te weinig met de ontwikkeling in de geschiedenis der openbaring en voedt het sectenwezen. Alleen de Nieuw-Testamentlsche beschou wing taxeert het Oude Testament op de juiste waarde, recht doende aan zijn zelfge- tuigenis. Dit Is oe beschouwing van Christus en Zijn Apostelen. De moeilijkheden, die het Oude Testament biedt (polygamie, vloekpsalmen, verdelgings krijg tegen de inwoners van Kanaan). moe iten worden bezien van het gezichtspunt uit, 'dat de Goddelijke openbaring in de Schrift een geschiedenis heeft gehad en dat in die geschiedenis ontwikkeling valt aan te wij zen. M-i dal feit heeil o.a. Seerp Anema in zijn onlangs verscheren roman „De Sjoene- mietischeDiet gerekend. keurig uitdrukken wat men te zeggen heeft Ten slotte wees Spr. nog op de wensclie- lijkheid van onderricht in goed en met ge voel voordragen en vergeleek ons voordracht dilettantisme bij het muziekdilcttantisme, waarbij het helaas zoo ver ten achter staat Na de rust droeg hij voor de Forum scène uit Julius Caesar. WERKVERSCHAFFING BOUWBEDRIJVEN BEZWAREN DER ORGANISATIES Tusschen de werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf, tw. de Pa troonsbond voor de Bouwtbedrijven in Neder land; de Ned. Aannemersbond, de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, de Algem. Ned. Bouwarbeidersbond, de Ned. R. K. Bouwvak arbeidersbond „St Joseph"; de Ned. Chr. Bouwarbeiders Bond en de Chr. Nat Bouw vakarbeiders Bond in Nederland, en de re geering is overleg gaande over de werkver- schaffingspolïtiek, waartegen in vakkringen zeer ernstige bezwaren bestaan. Na gepleegd mondeling overleg ten De- partemente van Binnenlandsche Zaken heb ben de organisaties aan den Secretaris-Ge neraal van genoemd Departement hun ziens wijze nader uiteen gezet in een uitvoerig schrijven. Het heeft de besturen zeer bezorgd ge maakt, dat steeds meer werk ,dat als nor maal werk moet worden beschouwd, kunst matig in den vorm van werkverschaffing gegoten en aan de normale markt onttrok ken wordt Van de leden der drie grootste bonden, de modorne, de R. K. en de Chr., resp. 3120Q. 28.887 en 13300 zijn resp. 14600, 14604 en 6-436 werkloos; d.w.z. 57 pCt.; op dit oogenblik allicht 60 pCt.; terwijl bij de werkverschaf fing resp 3000, 2500 en 500 zijn geplaatst Bij de grondwerkers is het nog erger. Van de georganiseerden zijn 7714 of 85 pCt. werk loos; terwijl er 1400, 1300 en 250 in de werk verschaffing zijn. Van zelf spreekt, dat de werkloosheid onder de ondernemers dienovereenkom stig is. Met welk recht, zoo vragen de besturen nu, worden allerlei werkloozen bij werkver schaffingen geplaatst welke eigenlijk ge woon bouwvakarbeid, vooral grondwerk is? Waarom kunnen de landarbeiders niet in den landbouw tewerk gesteld worden, bijv. door daar de machines uit te schakelen, gelijk men zich bijv. kan indenken voor werklooze visschers, sigarenmakers enzoo- voort evenzeer in hun eigen bedrijf, hetzij op andere wijze? Een opsomming van het aantal werken, dat wel als „werkverschaffing" wordt uit gevoerd, doch het in werkelijkheid niet is, beslaat vele bladzijden. Praktisch worden zeer vele gemeenten en provinciën gedwongen om normaal werk in werkverschaffing uit te voeren, doordat haar de geiden ontbreken om werken, welke noodzakelijk zijn uit te voeren. Zij ont vangen dan een belangrijke rijks-bijdrage, welke zij niet kunnen ontberen, mits... het werk gedegradeerd wordt tot werkverschaf fing. Ook al ls de gemeente niet gesteld op de rijksbijdrage, dan worden somtijds de be sluiten tot uitvoering op normale voorwaar den vernietigd om de gemeenten te dwón gen tot... den werkverschaffingsvorm. Het adres geeft hiervan vele frappante voorbeelden en wijst o.a. op de dringend noodige begraafplaats aan de Linker Maas oever te Rotterdam, waarover reeds acht ja ren lang bij de begrooting is gesproken en waarvooor de grond reeds vijf jaar geleden werd bewerkt Groot bezwaar hebben de besturen er ook tegen, dat de patroons vaak worden uitge schakeld. Zou het algemeen belang het onverbidde lijk voorschrijven dan zou het patronaaet misschien moeten worden opgeofferd, doch de uitschakeling der ondernemers door de Ned. Heide Mij. schaadt integendeel het al gemeen belang. Het werk wordt er duur der door en iedere aannemer zou met „nor male" arbeidsvoorwaarden zeer gaarne het werk maken voor de prijs, welke het onder de leiding der Ned. Heide-Mij. kost met de lagere arbeidsvoorwaarden, ja zelfs een zeer belangrijk percentage lager. Zou in bepaalde gevallen werkverschaf fing noodzakelijk zijn, dan verklaren de aannemers zich bij voorbaat bereid alle arbeiders te aanvaarden en dezelfde werk wijze te aanvaarden als onder leiding der Ned Heide Mij. Zou de Overheid eenig bezwaar zien tegen de aanneming voor een vaste som. dan zul len de aannemers evenals de Ned Heide Mij. zeker genegen zijn de geen risico op leverende vergoeding te aanvaarden van een zeker percentage der kosten. Ten slotte wordt aangedrongen op een kleine adviescommissie. Gemengd Nieuws. BRANDSTICHTERS VAN BREYELL GEARRESTEERD BRANDVERZEKEKINGSZWENDEL Meermalen is in den laatsten tijd in Breyell, nabij Venlo, brand voorgekomen. Het lag voor de hand, dat men hier met brandstichting te doen had. Sinds weken zetten de politie-auto- riteiten alles in het werk om de daders op te sporen en te arresteeren. Tot dusver was alles zonder resultaat Maandag heeft men echter drie personen kunnen arresteeren, twee man nen en één vrouw, terwijl dezen zich in de schuur van een boerderij te Breyell bevonden en benzine en ander brandbaar materiaal bij zich hadden. De verdachten werden onmiddel lijk gearresteerd. Na eerst herhaaldelijk ont kend te hebben, gaven zij toe, zfch tweemaal te hebben schuldig gemaakt aan brandstich ting en hiervoor een premie te hebben ontvan gen van de eigenaars der verbrande percee- len, groot 10 pet. van de door de verzekerings maatschappijen uitbetaalde som. Men is nog bezig met bet onderzoek en het vermoeden bestaat, dat in verband hiermede nog talrijke arrestaties zullen plaats hebben. DE BRAND TE 's-GRAVENZANDE. De groote brand, welke de graanmaalderij van de fa. Van Straalen Vrijdagnacht in de asch gelegd heeft, blijkt nogal van hard- nekklgen aard te zijn. Nadat Vrijdagmorgen de motorspuit was ui!gerukt, moest zijdes middags weer uitrukken, om.! de vlammen opnieuw uitsloegen. Na enkele uren kon worden ingerukt, waarna Zaterdagmiddag opnieuw het blusschingswerk ter hand moest worden genomen, omdat het vuur weer oplaaide. Vervolgens moest Maandag weer worden uitgerukt, voor de derde maal, omdat de watermassa's, die dezer dagen in de graanschuren waren geworpen, nog niet afdoende bleken te. zijn, daar de vlammen weer fel opsloegen iiit de puinhoopen. Het schijnt dat de resten van de granen nog steeds smeulen. De oorzaak van den brand is nog niet of ficieel vastgesteld, hoewel algemeen wordt aangenomen, dat zij ontstaan is door kort sluiting. Zaterdagavond omstreeks halftien heeft zich nabij Goirle (N.-Br.) een vechtpartij af gespeeld tusschen kommiezen en smokke laars. Toen de autobus, welke het verkeer tusschen Fernhout (België) en Tilburg on derhoudt, de grens was gepasseert, werd ze nabij Goirle door ambtenaren staande ge houden. Toen een der ambtenaren zich in de bus begaf voor visitatie, werd hij met ge weld de bus echter weer uitgegooid. Dit was het sein tot een gemeenschappelijke aanval, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Een der smokkelaars is aan het hoofd ge wond, terwijl ook een der ambtenaren er minder goed afkwam. De smokkelaars zijn de bus uitgesleept Vier van de dertien wer den verbaliseerd wegens overtreding derver- voerbepalingen en voor verzet en mishan deling. De ambtenaren hadden een goede vangst gedaan. De bus bleek te bevatten 180 K.G. boter, 300 pakjes sigarettenpapier en pl.m. 12 L. alcohol. De smokkelwaar, als mede de autobus, zijn in beslag genomen. Deze laatste is later onder borgstelling vrij gegeven. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. Maandagavond had te Echten (Fr.) een vechtpartij plaats tusschen eenige boeren knechts. De 20-jarige B. Schaap, uit Delfstra- huizen, liep hierbij zulke ernstige verwon dingen op, dat onmiddellijke geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Deze werd verleend door Dr. Pexter uit St. Johannisga. Deze stelde vast dat het slachtoffer eenige messteken over den rug had gekregen, ter wijl tevens een der Tongen geraakt was. Tengevolge van het groote bloedverlies van het slachtoffer was overbrenging naar een Radio Nieuws. WOENSDAG 28 DECEMBER. 8 00 Hull 20.00 Hulz 20.10 W k r i 20 20 H i1v 20 Lon d 21.30 Hulz 21.40 Kalu 19.30 Hulz 19.46 Hulz 22 15 H 11 v NCRV. Studio-orgel, i a u. Szyiuanowttky-conce sum. VARA. Orkest, i R. BBC-orkesL NCRV H.O.V. I b o r g. Kamermuziek, s u in. VARA Orkest, sum. VARA. üramofoonmuzl •CKV. J. P. Rawie: Van in M. „elebes. s u m. VARA Dr'. J.' L van J-? NCRV. H. J. v. d. Munn DONDERDAG n Persberlch 'olitiebei ictiten. Tsberichten. A. Persberichten. DECEMBER. 12.15 Huil 12.20 Lani 14.30 Hliv 15.00 Hilv 15.30 H 11 v 17.00 Huil 18.00 Hilv 19 00 Hilv 19.20 War sum. AVRO. Cuncnconc - KRO. KRO-boys. iborg Concert, sum. AVkU. Gramofoonmuzl sum. AVRO. Kaïnermuzi '- s u m. AVRO. Gramoiooi NCRV. Dlederenrecltal. sum. AVRO. Accorueonmuzl sum. AVRO. Kinderkoor 3 a u. Populair concert 11.00 Hilversum. AVRO. Kookpraatje- 14.00 Hulzen. NCRV. Handwerken. 15.00 H u I z e d. NCRV. Vrouwenhalfuurtje. 18.15 Huizen. NCRV. C. van Dill; Pieter v. d. Werff. 19.00 Huizen. NCRV. Weekoverzicht. 10.01 H livers 10.15 Huizen. Deth. 16.00 H i 1 v er s van Diik. AVRO. Zlekenuur Ant n. NCRV. Bijbellezing Ds. P. v 17.45 Huizen. NCRV. Handenarbeid. Politie en Persberlch 12.01 Hulzen. KRO. Politieberichten. 19.30 Huizen. NCRV. Polit 19.45 Huizen. Persberichten. ziekenhuis niet mogelijk. Zijn toestand ernstig. Als vermoedelijke dader werd de 20-jari, boerenknecht D. Soepboer, uit Echten, do de rijks- en gemeentepolitie voor den bi gemeester van Lemsterland geleid. Hij op transport naar Leeuwarden gesteld. NEDERLANDSCH SCHEEPSKAPITEIN OMGEKOMEN. Op de Oostzee voor Arkona op Rueg< heeft zich tijdens stormachtig weer een ti gisch ongeluk voorgedaan. Kapitein Wey e hold, van den Nederlandschen motorschuit:, ner „Watergeus", werd bij het bergen \£tlll het groote zeil door den giek gegrepen i overhoord geslingerd. Alle pogingen dt drenkeling te redden waren vergeefsch. f ongelukkige vond den dood in de golve Aan boord van het vaartuig bevonden zit de vrouw van den kapitein en 5 kleine ki deren van 3 tot 11 jaar, benevens een jon, matroos. De kapiteinsvrouw on de matro zijn er met groote moeite ten slotte in'a#? slaagd den motorschoener tijdens een die] V ten mist de haven van Swinemunde binua te brengen. y NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Op den nabij Venlo gelegen grenswi Kaldenkerken-Breyell werd Zaterdag ee vrachtautobestuurder uit Amern aangehoi den door een persoon, die zich als douan beambte voordeed. De auto werd gehe doorzocht en alle papieren werden zorgvu dig gecontroleerd. In de brieventasch wei een bedrog van f 300 papieren geld gevot den. De douane-beambte zei dit verdacht i vinden en verzocht den chauffeur hem i volgen naar het douane-kantoor te Kalde! kerken. Het geld hield de beambte zoolan bij zich. Inderdaad leidde de oplichter zij arresiant naar het kantoor te Kaldenkerkei Hij verzocht den chauffeur in den e\en te wachten tot hij terug kwam. Maa de man kwam niet terug. Vermoedelijk hee hij door een achterdeur her gebouw \erlater De chauffeur zajj zijn geld tot op heden nie terug. De politie stelde in samenwerkte met de douane-autoriteiten een uitgebrei onderzoek in; tot dusver echter zonder re sultaat. Het verdient aanbeveling erop wijzen, dat men in deze streek, als iets der gelijks zich voordoet, eerst naar de papie ren van de „douane-beambte" vraagt. DE DOODELIJKE DAMP. In een bakkerij, g.elegen aan den Klarei dalschenweg te Arnhem, vond men 's moi gens te omstreeks 10 uur den bakker Fran ken en zijn knecht in bewusteloozen toestam op den grond liggen. Het bleek dat beidi mannen door kolendamp bedwelmd zijn ge raakt. Het gelukte den geneeskundige! dienst de knecht weer bij te brengen. Di man is naar huis vervoerd. De patroon, dl nog steeds bewusteloos is. is naar het zie kenhuis overgebracht De politie stelt eet onderzoek in Door AMY LE FEUVRE „Een oude vrijster!" Sylvia Sasconby her haalde dit zachtjes bij zichzelf, terwijl zij in den spiegel op haar slaapkamer, haar beeld aanschouwde. Wat zij zag was een vriendelijk, glimlachend gelaat njet heldere blauwe ooccn en kastanjebruin haar met hier en daar een spoortje grijs. De drie woorden, die zij zooeven bij het aanschouwen van haar beeld eeuit had, waren kort te voren met een zekere minach ting en oppervlakkigheid uitgesproken ge worden door een van haar nichtjes, terwijl deze het over hun tante hadden, en zii was juist binnengekomen en had ze gehoord. Het had haar bepaald een schok gegeven; «en schok, die het deel van velen is. als zij plotseling beseffen, dat hun lichaam spoe diger oud wordt dan hun hartl „Hoe kan mij dat nu toch zoo gehinderd hebben," zei Sylvia, die een groot gevoel voor humor had. „Ik heb er werkelijk den laatsten tijd heel wat rimpels bij gekregen, en mijn haar begint inderdaad te grijzen. Ik had het ai lang zelf moeten zien. maar ik moet mij altijd zoo haastig aankleeden, dat ik geen tijd heb, om te kijken, hoe ik er uit zie. Eén troost is het. dat ik nog net zoo goed zien en hooren kan als altijd! Ik wou maar, dat iemands nichtjes niet zoo gauw al op een teoftijd kwamen, om cnitiek uit te oefenen. K e kinderen weten geen verschil. Oude vrijsters zijn in hun oog even goed als iemand ander». Ongelukkig heb ik geen enkel heel klein neefje of nichtje meer; maar wat heb ik die groote kin deren toch ook nog lief; en wat ben ik moe van mijn bezoekje ten hunnentl" Zij lachte en begaf zrich naar beneden. In haar gezellige zitkamer met het vroolijk knetterende houtvuur stond de thee al op haar te wachten. Wat was het een heerlijk gevoel, weer eens thuis te zijn! Sylvia was dien morgen, na een afwezig heid van twee maanden, eindelijk weer in haar eigen huisje terug gekomen. Al dien tijd had zij voor het zestal van een van haar getrouwde zusters gezorgd, die met haar man voor haar gezondheid dien tijd op rois was geweest Het was geen lichte taak geweest ,om de huishouding daar waar te nemen. De drie jonge dienstboden had den nog behoefte aan flinke leiding, de vier schooljongens tusschen elf en vijftien, die op °en dagschool waren, dicht in de buurt, deden het huis soms dreunen, en de nicht jes. die ook nog op school waren, waren on'een leeftijd, dat zij meenden, het heel goed zonder het toezicht van een tante te kunnen stellen. Sylvia bezat moed genoeg en had ook liefde voor haar taak. Zij had, toen de kin deren nog klein waren, altijd voor hen hel pen zorgen en had hen zielslief; maar nu waren ze voor het eerst niet blij geweest met het bezoek van tante Sylvia. Zij hadden haar met onverschilligheid behandeld; som« zelfs leek het, of ze niet meer van haar hielden. Het gezag van ouders erkenden zij nog wel. maar het gezag van een tante daar aan moest je zien te ontkomen. Sylvia had haair best gedaan en tot het laatste toe haar opgewektheid behouden; maar nu ze zoo bij den haard zat, en haar trouwe dienstbode binnenkwam, zei ze on willekeurig: „O, Jane, wat ben ik blij, dat ik weer thuis benl Wat zal ik van mijn rust genie ten! Ik ben bang, dat ik lui ga worden en worden, maar u ziet er heelemaal uitgeput uit U heeft zich veel te veel vermoeid. Het zijn daar allemaal bedorven kinderen. Uw zuster verwent ze veel te veel, en ik weet, hoe lastig ze dus geweest zijn. U was al zoo moe toen u er heenging. Ik heb eens uitge rekend, hoe lang u dit jaar thuis is ge weest, en het is hoogstens twee maanden. Eerst had het dochtertje van meneer George roodvonk, en u heeft dat zes weken opge past. Toen is u met de meisjes van uw zus ter Corry naar dat dorpje aan zee geweest; toen is u drie maanden lang bij meneer Harry's moederlooze kinderen geweest, tot dat hij een geschikte kinderjuffrouw gevon den had. U heeft daarna nog weer een poos je het huishouden gedaan bij meneer Murk en toen bij uw zuster Helen. En toen u bij uw broer George was. is u nog wat gebleven, om uw schoonzuster te helpen, omdat zij geregeld zonder dienstboden zit. Hoe kan u dus anders dan moe zijn? Als u nu maar rustig thuis blijft tot na Kerstmis. Iedereen probeert van u te profiteeren, maar dank krijgt u niet veel" Jane durfde meer te zeggen, dan een an dere dienstbode ooit zou gedurfd hehben. Ze was echter oud geworden in dienst van en had haar altijd als de beste van alle maal beschouwd. Sylvia was van aanleg onzelfzuchtig, maar niet geduldig, en ze had het daardoor niet altijd gemakkelijk gehad. Zij had een warm liefhebbend hart en bezat een harts tochtelijke liefde voor kinderen. Haar aan- met d*> kinderen van anderen, maar dra die gi-ooter werden, schenen ze geen behoefte meer te hebben aan haar liefde. Haar zuiters hielden veel van haar, maar hun echtgenooten en kinderen namen na tuurlijk de eerste plaats bij hen in. Haar broers vroegen haar bij voorkomende ge leeenheden om raad, en bewonderden haar heldere verstand Als ze in zore of verdriet waren, wendden ze zich tot haar, om haar medegevoel te mogen genieten, maar dat zij ook wel eens behoefte aan steun of mede gevoel had. kwam niet bij hen op. Zij werd gewaardeerd om haar hulp, maar aan haarzelf dacht niemand. Toch was zij een gelukkige vrouw; haar voetstap was licht, haar stem klonk altijd vroolijk en op gewekt, haar oogen en lipnon spraken van tevredenheid. De reden hiervan was, dat zij lang geleden, toen haar leven op zijn moei lijkst was dien Renen had gevonden. Wiens liefde en zorg haar een oorzaak van dage- liiksche dankzegging en een bron van geluk geworden was. Terwijl ze zoo in haar stoel bij den haard zat vermoeid van haar lange reis en alles, wat daaraan voorafgegaan was. straalden haa roogpn van geluk en tevredenheid de familie. Sasconby Ze had Sylvia en haar genoot zij hij de gedachte aan den heerlijk zo ven broers en zustere groot zien worden, jrustigen tijd, dien tij tegemoet ging, en haar gezellig huisje was haar dierbaarder dan ooit Daar ging de klopper. Het was de brie venbesteller. Gewoonlijk ontving Sylvia haar brieven niet met groote blijdschap. Ze woonde dicht bij Londen, en haar zusters, die allen buiten woonden, droegen haar «nog al eens een j boodschap op, en schreven er geregeld bij, of ze er misschien nog dienzeifden ochtend i of middag even op uit zou kunnen gaan, jwant dat ze er zoo'n haast mee hadden. Jane bracht de brieven bannen. Het wa- 'ren een paar circulaires, maar ook een I brief van haar broer Robert, die dominéé was in een klein plaatsje in Hampshire. Hij I schreef voor zijn vrouw, die van huis was, om haar zieke moeder te bezoeken. I „Lieve Sylvia," luidde de brief, „we zijn weer in moeilijkheid. Bobbie heeft kinkhoest gekregen, en de volgende week verwacht ik juist twee nieuwe jongens, die ik les zou I geven. Hun ouders zijn naar het buiten land, en ik durf ze hier niet samen met Bobbie te hebben. Zou hij niet bij jou mogen logeeren' Hij heeft het maar in lichte gruad. en je zult dois geen last van hem nebben Ik weet, hoe bereid je altijd bent om ons te helpen. Als je hem tot de Kerstvacpntic zou kunnen houden, zou je mij een groot genoe gen doen, want ik zou die iorgens niet graag laten loopen, en ze hebben goen van j heiden notr kinkhoest gehad Een van de |twee is niet sterk, en >k zon het niet graag op mijn geweten hebben, als Bobbie hem Isorus aanstak, ik hen ej zoo zeker van, dat je het mij niet zult weigeren dat ik maar niet op antwoord wacht, maar hem Don derdagmorgen e\cn zelf kom brengen. Je liefhebbende Robert" Sylvia liet den brief in haar schoot vallei en haar gelaat atond niet vroolijk meer. Morgen al! En een oogenblik te voren ha< zij rich nog zoo verheugd op een rustig tijd je in haar eigfn huis! Ze zou heel wat met hem te stellen hebbent Ze mocht het wel een beetje omzichting aan Jane meedeelen die hiclii niet overdreven veel van jongens bezoek in het Kleine huisje Ze belde haar oude dienstbode echter niel dadelijk. Ze leunde achterover in haar stoel en overdacht bij zichzelf, of ze ook mis schien zelfzuchtig ging worden en te veel op haar gemak ge.-teid was. „Eén ding is zeker", zei ze half hardop „Ru.-»t is hier nog niet voor mij weggelegd'" Toen begon ze onwillekeurig te denken aan de kamer, d:e ze voor Bobble zou in richten, en die er natuurlijk een beetje ge zellig en als een jongenskamer moest uit zien, en toen zij een uur later den inhoud van den brief aan Jane meedeelde, sprak ze zoo opgewekt over het aanstaande bezoek, als ze nog kort te.voien over het genot, om weer eens alleen te zijn. gesproken had. Den volgenden dau reeds tijdig kwamen Bobbie en zijn vader bij tante Sylvia aan. Bob was een drukke rustelooze jongen van dertieu, en zei als welkomstgroet: „Is het niet ellendig, dat ze mij nu hiet naar toe sturen, in plaats dat ik bij die jon gens kan blijven? Ik weet niet, wat ik hief den heelen dag beginnen moet". „O, we zullen genoeg te doen vinden", zei Sylvia, maar nij bleef even knorrig kijken, en de eerstvolgende dagen waren moeilijk zoowel voor de tante als voor het neefje. (Wordt v»rvolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8