BINNENLAND. Chr. Metaalbewerkersbond Bet schilderachtige bruggetje bij Otley (York, Eng.) dateerend uit den tijd toen er nog heelemaal geen behoefte aan Voor den nieuwen weg Haarlem-Utrecht. De bovenbouw van ie brug bij Aalsmeer voor den nieuwen auto s bestond, geeft ruimte voor één wagen. Hoe men elkaar passeert. provincialen weg vordert goed. Kelderhoofd en pijler zijn bijna gereed. JINSDAG 27 DECb "BER 19.2 TWEEDE BLAD PAG. 0FF1CIEELE BERICHTEN LANDMACHT BIJ K. B. Is de ree.-le-luit voor speciale d V [en p. A- M. Braat van hot vrlJwILMg la tormkorps luchtwaontdiienst, op het door £artoö gedaan verzoek een eervol ontolag ale podanig uit den militairen dienst verleend. ZEEDIENST BIJ beschikking van den minister v. Defensie I de luöt ter zee der le kl. F. S. C. bai landwijck 4 Jain. 1933 geplaatst te V\ ord en 9 Jan. 1933 belast met het bev [r Ms Z 1 en Ls de luit ter zee der j. J. Kist 9 Jan. 1933 gesteld ter besol Pden 23en Jam. geplaatst aan boord 1 Wachtschip te Vllssingen. E>e officier va.n den i Iet 2e kl. W. A. Wachter feplaatst te VLLaslngen. CHR. OVERHEIDSPERSONEEL DE MAATREGELEN DER REGEERING Het permanent comité van Christelijke or- inistaties van personeel in publieken ienst kwam 22 Dec. j.L in vergadering bij- Door de vertegenwoordigers van het imité in de centrale commissie voor geor- ijseerd overleg werd uitvoerig mededee- ig gedaan van de getroffen overeenstem- ing met de regeering inzake de tijdelijke orting on de wedden van het rijksperso- eel. Na uitvoerige besprekingen, waarhij on worden medegedeeld, dat de regeering ereid bleek aan de Staten-Generaal mede- eeling te doen van haar voornemen om ar- ikel 36, vierde lid, der pensioenwet weder a zijn oude vorm te herstellen, waardoor ,e mogelijkheid van het premieverhaal tot pet zou worden beperkt, sprak de verga dering uit, dat de verkregen overeenstem- hing met de regeering in het welbegrepen kelang van het rijkspersoneel is. Indien de Hjf centralen van overheidspersoneel een- jêlfde standpunt hadden ingenomen als de jociaal-democratische centrale, zouden on getwijfeld de aanvankelijke plannen der re- eering zijn uitgevoerd. De verkregen over- enstemming heeft tot gevolg, dat deze plan en met bijna 3Vfe millioen gulden zijn ver- ïinderd. Voorts werd door de wijziging va- e bestaande korting een mitigatie voor de agere inkomens verkregen en wordt de xlra korting op de salarissen der ongehuw- len niet uitgevoerd Bovendien geldt de :orting voor een bepaalde termijn, zoodat zij een uitgesproken tijdelijk karakter heeft. Hoewel de vergadering haar vroeger stand lunt, dat de salarieering van het rijksper- oneel niet voor verlaging in aanmerkin» mag komen, handhaaft, meende zij onder de ;egeven omstandigheden om erger te voor- loraen, medewerking aan de overeenstem- ning te moeten verleenen. UITKEERINGEN AAN WERK- LOOZEN EN UITVOERING VAN PRODUCTIEVE WERKEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas te Vlaardingen heeft een adres gezonden aan den Raad van Mi nisters, Ged. Staten van Zuid-Holland en de gemeenteraden in het district der Kamer, waarin zij o.m. schrijft dat met stijgende bezorgdheid wordt geconstateerd, dat de be dragen, welke door de gemeenten binnen haar distric'en worden uitgekeerd aan werk lozensteun steeds grootere proporties aan nemen. De lasten, welke hierdoor op de ge meenten drukken zijn welhaast ondragelijk geworden, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de begrootingen voor 1933, die niet, of niet dan na zeer veel hoofdbrekens en een angstvallig passen en meten in even wicht zijn te houden Hoezeer het gebied der Kamer lijdt onder de ramp der werkloosheid moge hieruit blij ken. dat op I Jan. 1932 op een zielental van 129.416 niet minder dan 8.191 werkloozen of ficieel te boek stonden, hetgeen neerkomt op 6.33 pet der bevolking. De situatie is nog scherper geteekend, wanneer naast deze cij fers gesteld worden die betreffende het Rijk. ten opeirhte waarvan, bij een aantal inwo ners van 8.061.571, het percentage hier ..slechts" 3 heiiep. Inmiddels zijn de ver houdingen weder sterk gewijzigd en helaas niet ten gunste, weshalve het werkloos heidsprobleem en de daaraan verbonden kosten in de toekomst meer nog dan thans de aandacht vragen. Een en ander gaf de Kamer aanleiding na te gaan, of het niet gewenscht is nauwer verband te leggen tpsschen de uitkeeringen aan werkloozen en de uitvoering van produc tieve werken. Die uitkeeringen vertegen woordigen kapitale bedragen, welke op het oogenblik voor het meerendeel dienen niet tot belooninig van gepresteerde diensten, doch uitsluitend om degenen, die door de tegenspoed der tijden niet meer in hun on derhoud kunnen voorzien, in het hoogstnood zakelijke tegemoet te komen. Tn het adres wordt voorts gewezen op de zeer ernstige schaduwzijden van dezen toe stand. De wijze waarop momenteel de zoo moeizaam door de gemeenschap opgebrachte gelden voor werkloozensteun worden be steed is dus niet alleen improductief, doch tevens schadelijk voor het moreel en het weerstandvermogen van de ondersteunden Om hieraan te ontkomen lijkt haar geen ander middel dan zooveel mogelijk verrui ming van werkgelegenheid te scheppen door het doen uitvoeren van nuttige, productieve werken. Zij ontveinst zich niet, dat de op lossing van het vraagstuk niet zoo simpel is als hier wordt aangegeven. Doel van dit schrijven is echter uitsluitend op de voor- deelen van werkverruiming een zoo schgrp mogelijk licht te werpen. CHR. NAT. WERKMANSBOND ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT Zooals wij Zaterdag reeds meldden, is te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Chr. Nat. Werkmansbond. Medegedeeld werd dat in 1931 en 1932 23 nieuwe afdeelingen zijn opgericht. Het ver slag van den secretaris werd goedgekeurd. Het financieel verslag over 1931 liet een eindcijfer zien van 13.223.92 en een batig saldo van 542.22. De begrooting voor 1933 werd vastgesteld met een eindcijfer van 13.000 en een ge raamd saldo van 1030.— Met het fonds U(itkeering) b(ij) Over lijden) ging het in 1931 in stijgende lijn. 244S nieuwe verzekeringen met een kapitaal van 209.050 werden ingeschreven. De voor uitgang bedroeg 1432 posten met een ver zekerd kapitaal van 130.606. In totaal liepen er eind 1931 3S042 verzekeringen met een kapitaal van 2.954.919. Meer ontvan gen dan uitgegeven werd 51,539. Naar de reserve werd overgebracht 27.661. Doordat op effecten een koersverlies werd geleden van 48,410, ontstond er een nadeelig slot van 24.532. Dit werd gedekt uit de on verdeelde winst, op welk hoofd resteerde 189.228. De toiale bezittingen van het fonds dat in 1902 met vijftig geleende guldens begon, beloopen 567.490, waartegenover als schuld staat de wiskundige reserve van 378.262. Uit de onverdeelde Adnst worden de uit keeringen aan de weduwen betaald. Het uitvoerig verslag van den administra teur, den heer C. van Zon, werd onder dank goedgekeurd. Het Algemeen Ziekenfonds ging met 100 leden vooruit Uitgekeerd werd 8.370. Er was een verlies van 900, waardoor het saldo daalde tot 22.417. Het Sanatoriumfonds, waarvan het Dr. de Visserhuis te Lunteren uitgaat deed geze gend werk. 74 kinderen kunnen er verpleegd worden. Bij het fonds zijn 1768 gezinnen aan gesloten. De exploitatierekening 19301932 sloot met een nadeelig saldo van 4.384. De Gesiena-Ida-stichting, die bedoeld is als tehuis voor ouden van dagen, werd ia 1932 gebruikt als vacantiëhuis. Er was een saldo-overschot van 424. Het Fonds „Hulp in nood" gaf in 1932 388.77 meer uit dan het ontving. Het ver mogen daalde daardoor tot 1568. Besloten wordt op voorstel van Amster dam om in 1933 de jaarvergadering te Am sterdam te houden, in verband met het feit dat in dat jaar de afd. Amsterdam haar 40-jarig bestaan herdenkt De afdeeling Kou dum had eea voorstel ingediend om er bij die regeering en/of volksvertegenwoordiging op aan te dringen dat de wettelijke toeslagen, welke worden verstrekt aan landbouw en veehouderij, mede ten goede komen aan de landarbeiders door middel van werkverruiming. Na toelichting door den afgevaardigde van Koudum werd besloten dat deze zaak eens met de deskundigen op landbouwgebied uit den Bond door het hoofdbestuur zal wor den besproken en dan het hoofdbestuur zal overwegen eventueel nog in nader overleg Vergadering van den Algem. Raad In het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Utrecht is een vergadering gehouden van de Algemeene Raad van de Chr. Metaalbe werkersbond in Nederland. Deze vergadering was speciaal elegd ter behandeling van re geling der Werkloosheidsverzekering voor 1933. De voorzitter, de heer F. Eikerbout van Leiden, sprak na de gebruikelijke ope ning een kort openingswoord waarin hij wees op de groote moeilijkheden waarin het be drijfsleven nog altoos zich bevindt en waarin nog maar niets te bespeuren is dat hope geeft op een spoedige verbetering. Dat ae organisatie intusschen op haar post bleef, de schade hiervan voor haar leden zooveel mo gelijk af te wenden is wel gebleken uit den strijd gevoerd met de firma P. Smit te Rot terdam, welke firma van oordeel bleek te zijn dat zij met haar personeel kon doen wat zij meende wat goed was. Deze strijd heeft acht maanden geduurd en is, voor wat betreft het motief tot den strijd, met succes geëindigd, al moet betreurd, dat momenteel geen werk aanwezig is om het bedrijf behoorlijk gaande te houden. Het spreekt wel van zelf, aldus spreker .dat de toestand voor vele wekrge- Vers een aanleiding is om te trachten het levenspeil van de arbeiders naar omlaag te drukken. Voor zoover we daartoe in staat zijn zal onze organisatie ook in de naaste toekomst allee doen om verslechteringen te gen te houden. Spreker deelt dan mede, dat er onlangs besprekingen hebben plaats ge had met de werkgevers in het loodgieters- en fittersbedrijf om te komen tot het afslui ten van een landelijk coll. contract. Ook hier was men echter van oordeel, dat het loon naar omlaag moest, vooral in verband met de verlaging toegepast in het Bouwbedrijf. Deze besprekingen hebben echter 'n negatief resultaat gehad. Intusschen zijn verschillende individueele contracten in dit bedrijf opge zegd, ook het z.g. Viersteden-contract, dat einde Februari as. afloopt, terwijl in enkele plaatsen waar geen contracten bestonden verlagingen zijn toegepast, wat ten gevolge had o.m., dat in Bussum een staking is uitge broken. Binnenkort zullen besprekingen wor den geopend tot vernieuwing van bovenbe doelde contracten waarvan we het beste zul len hopen. Ook is opgezegd het contract in de Verwarmings-industrie waaromtrent even eens besprekingen zullen worden geopend. Voorts wijst spreker op de groote moeilijk heden die we in 1932 hebben gehad ten aan zien van de geweldige werkeloosheid waar van we vooral in onze industrie hebben te lijden gehad. Immers van de 11000 leden wa ren er niet minder dan 4700 werkloos, waar om aan onze W.K.-kas onmogelijke eischen met de afd. Koudum, of adressen terzake moeten worden gericht De afgevaardigde van Zwolle wees er nog op, dat het goed is als ten dezen con tact gezocht wordt met de Chr. Landarbei ders-bond. De penningmeester, de heer van Veen gaf in overweging dat de zaak zou worden befliandeld in „De Voorzorg". De Voorzitter zegde toe dat spoed met de zaak betracht zal worden. Daarna werd de vergadering huishoudelijk ter bespreking van de U. B. O. werden gesteld. Vooral deze kwestie komt dezen dag aan de orde en wij zullen be langrijke beslissingen moeten nemen. Ten slotte wijst spreker op het Kerst est, waaruit wij moed kunnen scheppen om vertrouwend en rustig voort te gaan, wetend dat al onze welstand is in des Heeren hand. Nadat nu enkele mededeelingen zijn ge daan van meer internen aard wordt overge gaan tot de benoeming van een nieuwe con trole commissie. Benoemd werden als leden: H. Bijker, te Eindhoven, A. v. Herwijnen te Dordrecht en B. J. Elfrink te Hengelo. Als plaatsvervangende leden resp. de leden W. A. v. Wijk te Tiel, A J. v. Driel te Rotterdam en Leliveld van Singelshoek te Velp. Alsdan is het woord aan den heer Groten huis van Leiden, secr.-penningmeester van den Bond Aan de hand van verschillende duidelijke grafieken zette deze breedvoerig den finantieelen toestand van den Bond en zijn werkeloosheidskas uiteen als gevolg waarvan hij tot de conclusie komt, dat het onmogelijk zal zijn in 1933 zulke groote be dragen uit de bondskas beschikbaar te stel len als dit jaar is gedaan. Spr doet dan ver slag van de besprekingen, die gehouden zijn met de penningmeesters der andere metaal bewerkersorganisaties die ten doel hadden te komen tot gelijke regeling. Aan de hand van de thans bekende gegevens had spreker een begrooting gemaakt, die echter niet sluitend kon worden gemaakt zonder verschillende verslechteringen ten aanzien van de wacht- dagen. den uitkeeringsduur in verband met den duur van het lidmaatschap en verhoo ging van het eenheidszegel. Deze uitvoerige rede werd me groote belangstelling door de vergadering aangehoord. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot discussie, waaraan werd deelgenomen door een achttal personen. Wel bleek duidelijk, dat groote waardeering bestond voor het werk in deze door het H. B. en inzonderheid door den penningmeester verricht. Over het algemeen kon men zich vereenigen met het voorgestelde en werden slechts vragen gedaan omtrent dingen, die men nog niet voldoende duidelijk vond. Nadat deze vragers naar ge- noeeen door den heer Grotenhuis waren be antwoord, werden de voorstellen met alge meene stemmen goedgekeurd. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan allen Jie tot het welslagen van deze vergadering hadden medegewerkt en vooral aan den penningmeester, 6loot hij de verga dering nadat de heer Grotenhuis in dank zegging was voorgegaan. Armoe ROFFELRUMENM (Een feitj DE PHOHI DE HERVATTING DER UITZENDING De radio-uitzendingen van de N.V. Philips' Omroep Holland-Indië (Phohi) zijn Zater dag hervat Daarbij heeft Dr. C. J. K v a n Aalst een rede gehouden, waarin hij de geschiedenis van de Phohi-zender releveer de en dank bracht aan allen die zijn opge komen voor het hooghouden der principes die leidraad waren bij de besprekingen. He laas zijn de finantieele omstandigheden thans zoo, dat groote zuinigheid zal moeten worden betracht. Spr. wendde zich daarna tot de Indische luisteraars. De jaren 1931 en 1932 zullen niet spoedig in Indië verge ten worden. Gelukkig, zegt spr., doen zich de eerste symptomen van 'n kentering gel den En er zijn aanwijzingen, dat de val op een rustpunt is aangeland. Voor optimisti- Moet je hooren wat ik hoorde Van een huisvriend die ik sprak: „Weet je niet dat jij en ik laatst Keuvelden met Van der Tak Over de neutrale bladen, Hoe je toen met hand en tand Opkwam voor de eerste rechten Van de christelijke krant? Ik zie nog hoe Van der Tak toen Met gerimpeld voorhoofd zei: Jk heb heelemdal geen dagblad Momenteel is 't slecht bij mij Nou, ik nam het aan, want jongens Die studeeren kosten geld, En dat Van der Tak dat doen kan Man, ik sta ervan versteld. Goed, we praatten toen niet verder: „Waar niet isgeldt ook de krant Samen gingen we naar huis toe, En ik gaf hem al de hand Toen hij zei: ,fHet is nog vroeg zeg, Drink nog even een kop theeI" Best; hij opende de voordeur En ik ging „nog even" mee; Ma en „de studenten" zaten Binnen; 't was er heerlijk hoor; Op het vachtje voor het haardvuur Lag de herder op één oor 't Is toch bij zoo groote weelde, Dacht ikt wel een heel gemis Dat er nu al zelfs geen geld meer Voor een christlijk dagblad is Even had ik medelijden, Tot ik naar de tafel zagV Heel gezellig naast elkander: Panorama" en.., ,J)e Lach...M (Nadruk verboden.) LEO LENS sche bespiegelingen is het nog niet de tijd. De hoogere eischen, die de laatste jaren ge steld zijn, eischen van vei sobering van ieder onzer en voor ons allen gezamenlijk, zullen voorloopig blijven gelden en alleen door dë aanwending van werkkracht, wilskracht en overleg zal misschien moeizaam herwonnen kunnen worden wat in korten tijd teloor ging. Met een „Houdt goeden moet, het zal eens verkeeren" beëindigde Dr. Van Aalst zijn rede, waarna muzieknummers ten ge» hoore werden gebracht ANTI-REV. JONGEREN-ACTIE Bij het secretariaat der A.R.J.A. Johanï Willem Frisostraat 30 te Utrecht is bericht ingekomen van de oprichting van Anti-Rev. Jongerenstudeclub te Winschoten II, ge» naamd „Kuyper", voorzitter H. Wieske. q»©. retards P. de Raad. Mede is opgericht een club te Zwartsluis, genaamd „Pro Rege", secretaresse mej. G. Hoekstra, Buitenkwar tier. i De rookende ruïne van de pakhuizen te 's-Gravenzande, die door feilen brand in asch werden gelegd. Links: Het wrak van de ,P. C. Hooft?'. De bezoekers koopen aan het loket op de slooperij hun entree-bewijs. In verband met financieele moeilijk heden is de shah van Perzië van plan zijn troon te verkoopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5