c?liruu'r ^riterljr Courant Werp het net uit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. J. VAN Srl!NDEL& CO. N.ï. HOUTHANDEL TH. Bij Pijnen ABONNEMENT: jr kwartaal In Leiden en In plnaf- iws,. wnar n ag -ntsi Imp gevestigd is ƒ2 35' 'jiripn pei post 2.35 portokosten. i week ƒ018 )En <r ten, Kir lift Buitenland bij wekelijk- i'iï k« «50 ncert* dugelijkscho zending „5.50 n muz led Alles bij vooruitbetaling s n. Losse nummprs 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent ndngsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3848 ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 AD VERTEN. \EN Van 1 tol 5 renpls......,«.........« 1.1 7% Elke regel meera 0.22% Ir.gez Medrdeellngen van 1—5 regpls 2.30 Elke regel meer 0.(5 Bij conlracl belangrijke korting. Voor het bevrngen aan t bureau wordt berpkend 0.10 12e Jaargang "li ederen, ik foon Te midden van de korte dagen, welke den cirkelgang van het jaar besluiten, rijst het Kerstfeest lichtend omhoog. En het doet de wetenschap vaster leven, dat straks op den bepaalden tijd weer lente en zomer haar intrede zullen doen. Maar oneindig dieper is de beteekenis van het Kerstfeest, als er hemelsch schijnsel op mag valien. Dan gaat het licht, hetwelk dienen kan tot verlichting der geheele wereld, stralend op en dan buigt de gansche Christenheid in aanbidding neer voor den in het vleesch verschenen Zone Gods. Van deze groote liefde moet getuigd worden in een wereld, die overigens in het booze ligt. Op elke wijze, die maar goed en dienstig kan zjjn. E11 aldus niet het minst door de Christelijke Pers, die altijd, maar nu wel bovenal zich te onderscheiden heeft van wat haar kenmerk niet draagt. Wij hebben in onze Kerstuitgave dat Kerstlicht in het middel punt geplaatst en wy zetten het ook vandaag in deze Zaterdag- sche uitgave niet onder den korenmaat. En nu hopen wij maar, dat de Kerstzegen niet uitblijven mag. Op geen enkel deeltje van al den arbeid tot bevordering van de komst van Gods Koninkrijk en dus ook niet op ons pogen in de wereld der dagbladpers. Ziet gij, lezer, het groote belang in van het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin, steun dan ons blad steeds krachtiger in zijn opgang. Wil ook tijdens deze Kerstdagen in familie- of in vriendenkring het net uitwerpen, en ons de resultaten mee- deelen. Wij zullen ze, als wij dagelijks mogen doen, ook dan weer dankbaar noteeren. Wie zich heden als kwartaallezer abonneert op ons Blad voor minstens één jaar, ontvangt al de in dit jaar nog verschijnende nummers gratis, gelijk ook het schitterend Kerstnummer. DE ADMINISTRATIE. lit nummer bestaat uit VIER bladen ir onze ÏMAANDAG (TWEEDE KERSTDAG) 1| zal G E N Nummer van ons blad verschijnen Ziet, de dagen komen Kerstzegenverwachting Vlak na de kortste dag wenkt het Kerstfeest. Het spreekt ons van de dag, die gekomen is, maar ook van dagen, idie kolnen. I Ziet, de dagen komenhet is de stille EN (verzuchting van de natuur om ons heen iJen van het benauwde hart, dat vol kom- mer ishet is de kreet der wereld in argstige afwachting en van de holle propaganda, welke spreekt van heilstaat hier benedenhet is ten slottè de j ubel van den Christen, die gelooft, dat hel Kind in de kribbe thans verhoogd is als Koning der eere. De stralende zon, die na de mistige morgen dc nevels wegvaagt en de wol ken opro't als een dunne doek, zou ons bijkans doen vergeten, dat er nog maan den van krude en doodschheid in de na- tiiur volgen, vóór de schepping her leeft. Maar hier is het regel, dat de Zui denwind de voorwinter verzacht en dat straks de Noordenwind het voorjaar verkilt. Dat alles weten wij. Doch al tast de sneeuwlaag zich straks ook hoog op en al giert de koude wind over de dikke ijskorst: vanaf Zonnewende rijst uit de natuur de stille verzuchting op: Ziet, de dagen komen. Want elk jaar bevestigt de natuur de "waarheid van Gods belofte, dat zomer en winter, zaaiing en oogst niet zullen ophouden. En zoo komen na koude win tertij telkens weer de dagen van ontlui kend groen, van bloesem en vrucht. Minder dan in vroeger eeuw, toen de landbouwende bevolking ver in de meer derheid was en ook zelf dichter bij de natuur leefde, vindt de zuchting van de schepping weerklank bij het schepsel. Toch weten de ouderen het nog wel, hoe eertijds op het platteland in winter tijd, vooral bij vorst en sneeuwval, on gekende ellende werd geleden, en hoe het bange hart van den arme zuchtte: ach, kwamen de voorjaarsdagen maar. Want dan kwam er ook verruiming van inkomsten, vergrooting van het voedsel rantsoen. En ook nu nog zij het in mindere mate, gelukkig! daalt en rijst de levensstandaard van menig gezin met het jaargetijreeds daardoor, dat de koude de uitgaven doet stijgen. Maar in het hart van menigeen, dat vol is van zorg, blijft altijd een sprank van hoop. welke doet fluisteren: Ziet, de dagen komen. Meer onbestemd en onberedeneerd, is dat ook de kreet der wereld van onze tijd. Want het wintert wel zeer streng in de wereldhuishouding. Internationaal en daarom vooral ook nationaal zijn het donkere dagen; en de lichtstreep, welke sommige optimisten hier en daar meen den te ontwaren, wordt even vaak weer weggevaagd. Het was, in het allergun stigste geval en voor zeer korte tijd. een mat Decemberzonnetje, waarin men zich even koestert, doch dat geen vruchtbaarmakende en vernieuwende kracht heeft. Ondanks alles echter wordt het tel kens aan alle kanten herhaald: de da gen komen! Men ziet ze nog wel niet komenmaar het moet, het zal geschie den met bijna natuurnoodwendige ze kerheid; want het is toch altijd zoo ge weest. De parallelloopende conjunctuurcur ven laten geen twijfel fnogelijk, dat we nu in de diepste inzinking liggen, maar dat straks, met zachte glooiing of steile rijzing, de lijn weer omhoog zal gaan. naar de betere dagen, welke gewis zul len komen. Het is waar, de groepen, die zoowel de malaise als de hoogconjunctuur in dienst der partij propaganda trachten te stellen, schilderen u weer een eenigszins ander beeld. Zij profeteeren, willen al thans anderen suggereeren, dat het hui dige maatschappelijke stelsel vermolmt en verteert en dat uit de chaos een an dere samenleving zal opgroeien, zij het ook ten koste van nog veel lijden en bloed. De Russische methode moge niet deugen; met de Russische toekomst is het wel in orde: de nieuwe geboorte is aanstaande en het lijden van het te genwoordige geslacht waard. In de verte, zoo meent men, zoo wil men het ons althans doen gelooven, schemeren de omtrekken van Utopia zich reeds tegen verre horizonten afde weg naar het beloofde land moge moei lijk en lang zijn; wij gaan dat pad toch op en dat land straks binnen. Ziet, de dagen van het socialisme zijn aanstaan de; zij komen! Het -is eigenaardig en merkwaardig, dat men iets van het onbestemde en on beredeneerde in de toekomst verwachtin gen voor dit aardsche bestaan terug vindt in het woord van Jeremia, dat wij nu eenige keeren aangehaald hebben Ziet, de dagen komen, spreekt de Heere, dat lk met het huis van Israël en met het huis van Juda een nieuw verbond zal maken (hfd. 31 31). Een nieuw verbond, dat beteekent ook: een nieuwe, betere toekomst. Ja, nog meer, gansch andere verhoudingen. Want ge moet er de verklaring en toe passing maar op nalezen, welke Paulus in Hebreeën 8 er van geeft. Na ver schillende verzen uit Jeremia aange haald te hebben, waarin, zegt de Apos tel, Israël berispt wordt, besluit hij het hoofdstuk met deze woorden: „Een nieuw verbond; zoo heeft Hij het eerste oud gemaakt: dat nu oud gemaakt is en verouderd, is nabij de verdwijning". Voeg hieraan nu nog toe, dat de pro feet ook de vraag onbeantwoord laat, hoe en op welke wijze het nieuwe ver bond er komen zalen ge moet toestem men, dat er een merkwaardige overeen komst is, tusschen de onberedeneerde toekomstverwachtingen van velen in onze dagen en het „Ziet, de dagen ko men" van den profeet. En. indien gij nog verder wilt gaan. bedenk dan, dat ook de maatschappe lijke omstandigheden van die dagen veel gelijkenis met die van onze tijd vertoo- nen: van de hoogconjunctuur onder Salomo's bewind was geen sprake meer en een ander profeet zou straks de klacht opheffen, dat er geen rund in de stallingen en geen schaap in de kooien wezen zou. En toch. ondanks dit alles: Ziet, de dagen komen! Hoe ze zullen komen, de profeet zw\igt er van. Moet hij dus op één-lijn gesteld worden met de waanprofeten van onze dagen, die betere dagen, indien al niet een heilstaat verwachten zonder grond Ge behoeft zelfs niet de verklaring van den Apostel te lezen om te verstaan hoe diep-principieel het verschil is. Want al spreekt de profeet niet van het hoe en de oorzaakhij somt op, wat het kenmerk der komende dagen en de in houd van het nieuwe verbond, dat is de nieuwe bedeeling, het nieuwe testa ment is. 's Heeren wet zal in het binnenste ziineen iegelijk van groot tot klein, zal den Heere kennen, want: Ik zal hun ongerechtigheden vergeven. Ziedaar de sleutel, die alles opent: ziedaar het woord, dat alles beheerscht. En Paulus geeft de allesverklarende toepassing: Van een beter Verbond is Jezus Middelaar geworden en zooveel uilnemender bediening dan Mozes heeft Hij verkregen. Dat nieuwe verbond rust alleen op het offer, niet van een mensch, maar van het Kind, dat in de kribbe gelegd en straks aan het kruis gehangen werd. De profeet zag »dat niet duidelijk, maar hij wist, dat het slechts door ge nade geschieden kon en daarom mocht hij juichen: Ziet, de dagen komen. En daarmee is veroordeeld alle aard sche verwachting, waarbij de mensch zich zelf, zijn kennis en arbeid inscha STERVEND IJMUIDEN EEN OPEN BRIEF AAN DEN MINISTER DE VREEMDE VISCH Het Bestuur der Verecniging van reeders van visschersvnurtuigen te IJmuiden heefi een uitvoerige Oi>en Brief tnt den Minister van Economische zaken gericht, die van a tot z op pootcn staat en stuk voor stuk de beschuldigingen aantast, welke minister Ver schuur geuit heeft We moeten ons tot het allervoornaamste bepalen. Eerst spreekt het bestuur over de bedrijfs verliezen en de werkloosheid van 2500 men- schen; dan over de regeeringshemoeiingen in oorlogstijd, toen het bedrijf mee moest werken aan de voedselvoorziening; vervol gens over dc krenkende vergelijking, alsof in IJmuiden een tooneelstuk wordt opgevoerd: maar dan en hrepdvoerig over de feiten Van een pennanente nood is. gclukkie geen sprake; het is crisisnood en niets an ders. Natuurlijk is er ook in dit bedrijf spe culatie geweest, maar dat kan men de gopd- neheerde reederijcn toch niet aanrekenen En wijziging der arbeidsvoorwaarden is eerst 31 Dec. a.s. mogelijk; contractbreuk wen- srhen de reeders niet te plduen De v( rstandhoudine tusschen reeders en handelaren is ook goed; van conflicten tus schen deze lantsten en de regeering werd echter de reederij de dupe. De afslag te IJmuidcn heeft veel voordee- len Nimmer bliift er visch onverkocht. Daar zorgen de energieke handelaars wel voor. die door consignatie vele markten in 't bui tenland beheerschen. Is daarin door de han- delsjmlitiek wijziging gekomen znodat beper king der visscherij en terugslag op de bin- nenlandsche markt onvermijdelijk was, dan gaat ook in dezeh de Regeering niet vrij uit Waarom b.v. wordt in gevangenissen niet uitsluitend Nederlandsche visch verstrekt en waarom bevordert men het verbruik in an dere rijksinstellingen niet? De binneiilan.lsche handel heeft geen recht om te klagen, hij kan voldoende visch krij gen, maar tegen loonende prijzen en in soor ten. zooals het jaargetijde oplevert Sprekende cijfers. Er wordt met cijfers gewerkt. De Minister doel het ook Maar vergeet dat het gaat over de stoomtrawlvisscherij te IJmuiden. Do^h zelfs de al te gunstige cijfers van den Mi nister zijn ongunstig genoeg. Let op de jaren W30. 1931 en 19.32. Een verhouding van 7 tot 9,8 tot 12.7 mil- keltèn voor 't persoonlijke èn voor H ►.-htcn gulden,-beteekent,. vergeleken bij 1930. maatschappelijke leven. Doch wie met de herders gaat naar Bethlehem en naar de kribbe om te aan bidden, te aanbidden alleen, die mag gelooven, dat de dagen zullen komen. Niet alleen zijn dag van Gods genade, maar ook de dagen der heerlijkheid voor een verdorven aarde. Hoe het gebeuren zal, niemand weet het en toch gelooft de Christen, dat God Zijn wereld en Zijn schepsel niet loslaat en dat dit aardsche bestaan, om het offer van Jezus, door Zijn liefde gedra gen en verzorgd zal worden. Doch bovenal, dat door de warreling der tijden heen, God zelf een nieuwe toekomst voorbereidt: een nieuwe hemel een nieuwe aarde, waarop gerechtig heid zal wonen. Van die nieuwe dingen en dat gansch nieuwe verbond spreekt het Kerstfeest; daarom leeft er Kerstzegenverwachting in ons hart en daarom zeggen ook wij, ziende op het Kind, dat zich zelf aan de wereld gaf: Ziet, de dagen komen, want: de Heiland is geboren! ANTWOORDEN VAN MINISTERS ONGEPASTE UITLATINGEN VAN KANTONRECHTER Op vragen van den heer Chr. v. d. Heuvel, inznke ongepaste uitlatingen van een kantonrechter heeft de Minister van Jus- iitie geantwoord, dat hij deze aangelegen- heid reeds onder de aandacht van den presi dent van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft gebracht. Het is hem bekend, dat deze aan de zaak het uoodige gevolg heeft gegeven ORDE VAN ADVOCATEN In de in het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravcnhage gehouden vergade ring van de Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden zijn de af tredende leden van den Raad v. Toezicht en Disciptine Mr. R. C. Wiersmn te Leiden en Mr. W. A. Telders te 's-Gravenhage met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. In het arrondissement 's-Gravenhage bedroeg het aantal advocaten en procureus 360 tegen 323 in het votige jaar. CHR. GEREF. J.V. De afdeeling Zuid-Holland van de Bond van Chr. Geref. J. V. zal haar Kerstvergnde- ring op 26 Dec. houden in een der zalen van Gebouw De Eendracht te Rotterdam. In de middagvergadering zal de héér T. Ge leynse van den Haag sproken over Kerk staat Staatskerk, terwijl in de avondver gadering de heer W. Kruikemeier van Den Haag zal refereeren over Beginselstudie en beleving. een achteruitgang in 1931 met ongeveer 22V2 DCt. en in 1932 met ongeveer 45 pCt. Is het overdreven onder deze omstandig beden van een noodtoestand te spreken? Uok de cijfers over de vreemde visch ont leend aan het maandblad voor In-, Uit- en Doorvoer en aan het Staatsvisschershaven- bodrijf zijn welsprekend en authent;ek. Maar de minister groepeert onjuist, doet er de haring bij en laat de gezouten en Engel- sche drifterharing niet huiten beschouwing. Wie dat doet, komt tot de conclusie, dat dc eigen aanvoer met 43 pCt en meer ach teruitging, de aanvoer van vreemde visch verdubbelde. De invoer van versche zeevisch (geen ha ring) en waaronder niet begrepen de ver sch<- zeevisch door vreemde visschers- en visrhvrarhtsrhepen in IJmuiden en elders op vischmarkten aangevoerd bedroeg in 11 maanden van 1931 1,816.000 K.g. en in dit iaar 3.688 000 K.g. Vreemde versche visch te IJmuiden aan gebracht door visschers- en vischvrachtsche- indcr niet begrepen haring: in het jaar 1931 2.310 672 K.g. en in 11 maanden van dit inar 5 309 624 K.g. Aanvoer van trawlharing door Duitsrhe stoomtrawlers, in het vorige jaar 1 075 081 K g en in 11 maanden van dit jaar 2.522.571 Kilogram. Geen geldelijke steun Ten slotte gaat het bestuur uitvoerig na. dat geen geldelijke steun gevraagd wordt: als andpren daarop wezen, dan ging dit buiten de reeders om. Ook ten opzichte van het pufverbod heerscht .misverstand. Door het bedrijf is niet een algemeen puf verbod gevraagd, maar alleen een plat- vischpufverhod, met het oog op het bestand van schol en schar in het zuidelijk deel der Noordzee. Dat is niet een zaak voor internationaal overleg. Dat is een zuiver Nederlandsche zonde en zaak. Noch in Dnitschland, noch in Denemar ken. noch in Engeland komt dit kwaad voor. Op grond van een en ander vraaet het he- stuur den minister met emd en klem een ander standpunt tegenover hef hedrijf in te nemen, dan tot heden is geschied. Hel bedrijf zelf is het waard; de dui zenden die er hun brood in hehh°n verdiend gedeeltelijk er nog in verdienen, hebben het noodig. PR0V. STATEN VAN GELDERLAND UITBREIDING „WOLFHEEZE11 Provinciale Staten van Gelderland hebben in hun vergadering een voorstel aangeno men. om een bedrag van f400 000.— ter leen erstrekken aan de „Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland voor den bouw van een z g. open afdeeling voor verpleging van geestes zieken op het terrein van de stichting „Woif- pi'ze" te Wolfheezcn. Voorts zijn verschillende bezu'nigingv maatregelen goedgekeurd, o.a. vermindering van een aantal subsidies. Bovendien zijn de salarissen van de leden van Gedeputeerde Staten van Gelderland met 5% verminderd, terwijl ook dp presentiegelden voor de Sta tenleden, benevens reis- en verblijfkosten oor Statenleden- en ambtenaren zijn ver laagd. In den loop van deze week is onze Kerstbijlage aan al onze lezers verzonden, zoodat ze voor 't Kerstfeest overal ontvangen zal zijn. Wij hopen, dat de lectuur niet alleen tot nut en genoegen zal zijn, maar ook ten zegen zal strekken. EEN MISLUKTE BANKOVERVAL KASSIER MET REVOLVER BEDREIGD Glasgerinkel deed den roover vluchten Rotterdam, 24 December Gistermiddag is aan een der drukste stra ten van de stad opnieuw een uiterst brutale bankoverval gepleegd, die slechts door de tegenwoordigheid van geest van een be diende werd verijdeld. Te omstreeks half één beeft 's middags een onbekende man getracht onder bedrei ging van het bankpersoneel met een auto matisch pistool de kas te bemachtigen vun de bijbank C. van de „Spaarbank te Rot terdam". gevestigd aan de v. d. Takstraat 3 Dit bijkantoor van de Spaarbank is gelijk vloers gelegen Als men een tochtdeur is ge passeerd komt men in een wachtkamer welke door een glazen wand en glazen deu ren is afgeschoten van het eigenlijke kan toor. Deze deuren hebben geen knop, waardoor men ze van de wachtkamer kan openen, doch een ervan kan van het kantoor uit ge opend worden dooi eter rische ontgrende ling. Toen gistermiddag de kassier, de Heer J. Zwijgers uit de Zomerhofstraat, een heer d«> wachtkamer zag binnenkomen, drukte hij op de schelknop, die de toegangsdeur op eiectrische wijze deed openen en de onbe kende man trad binnen. Hij stond nu voor een der twee loketten. Een bediende, de heer J. Speksnijder uit de Pretorialaan, die bij de binnenkomst van den onbekende in een hoek zat te lezen, had dit neergeslagen en was op zijn plaats te genover den kassier gaan zitten. Deze laat ste stond echter op en lien naar 't loketom te vragen wat de cliënt wilde. Plotseling zag hij de loop van 'een pistool op zich gericht. „Geld moet ik hebben!" zei de onbekende: „Geef me je kas!". Zeer verschrikt wist de kassier in het eer ste oogenblik niet wat hij moest zeggen en eenigszins verbijsterd riep hij: „Ik heb geen geld!". Geheel overeenkomstig de waarheid was dit niet, want ter Weerszijden van zijn stoel stonden op zijn bureau een hak vol met zil vergeld en een aanzienlijke hoeveelheid saamgehundelde bankbiljetten. Doorlelijk verschrikt was ook de bediende opgestaan en in een automatische beweging om zich tegen ge>vaar te beschermen had deze zijn stoel gegrepen en hield de zitting voor zich uit als om zich tegen de kogels te beschermen. Zoo retireerde hij langzaam na<T de achterzijde van het kantoor. De bankroover trachtte inmiddels binnen het bediendenkantoor te komen. •Dit was echter geheel afgesloten door een wand van stalen netwerk, waarin slechts een deur en twee loketten zijn uitgespaard. De deur was volgens voorschrift van de di- reoijp aan de binnenzijde afgesloten en te vergeefs trachtte de onbekende daardoor hinppn te komen Daarna probeerde hij. steeds het pistool op den kassier gericht houdende, door een der loketten binnen te dringen. Op dat oogenblik had de bediende, de heer Speksnijder, die hui'en het „schoots- vpM" van hpt pistool was en dus meer vrij heid van beweging had, de achterzijde van het kantoor bereikt en stond vlak bij het raam dat zich aan de achterzijde bevindt. Met pen krach'ige zwaai wendde hij plot seling de stoel en stiet een der pooten met kracht door de spiegelruit. In een ondeelhaar ongenhlik was dit plan in zijn gedachten gekomen en hij hoopte daarmee de huren te alarmeeren. Deze ac*ie had een oogcnblikkelijk resul taat: de bankroover schrok hevig van liet glasgerinkel en sloeg op de vlucht. Steeds het pistool op de kassier gericht houdende, wist hij de buitendeur te bereiken en zette het nu op een loopen. De heer Speksnijder zette hem onmiddel lijk na, maar werd gehandicapt doordat hij eerst liet kantnor moest donrloopen en de deur openen. Toen hif huiten kwam kon hij 'ot zijn snijt den vluchteling niet meer ont dekken Deze had zich in de drukte van de Van der Takstraat uit de voeten kunnen maken. Uiteraard kon de kassier niet aan de ach tervolging deelnemen, omdat hij do kas moest bewaken; indien de achtervolging in twee richtingen had kunnen geschieden ware er natuurlijk meer kans geweest den dader te attrapeeren. Gisteravond omstreeks half negen ziin aan de Rinnenkalkhaven te Dordrecht nahij de draaibrug twee personen, die daar liepen te wandelen, door onopgehelderde oorzaak te water geraakt. Terstond werd de politip ge waarschuwd. dij onmiddellijk met dreggen aanving. Het duurde echter vrii gemimen tijd voor zij succes had. doch tegen negen uur slaagde zij Pr in de heide drenkelingen op te halen. Het bleken te zijn de 27-jarige mpj. S. S. en een jongeman zekere D S N. Een geneesheer kon bij hpiden slechts den dood constateeren. De lijken zijn vonrloopij overgebracht naar h*t kantoor van den havendienst aan de Draai. HOOFDKANTOOR OPSLAOPLAATRCNr Ü0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0ERENGAT BIJ LIJDERS AAN MAAG-, DARM- EN STOFWISSELINGSZIEKTEN brengt het ge bruik van het natuurlijke „Franz-Josef'- bitterwater de spijsverteringsorganen weer tot geregelde werking en vergemakkelijkt op die wijze, dat de gezonde voedingsstoffen in het bloed geraken. Door med. ten z. aanbev. Voornaamste Nieuws, (blz. 1) De Vereen, van reeders van visschersvaar- tüigen te IJmni 'en heeft een open brief ge richt aan de Minister. Bankoverval te Rotterdam. (Blz. 2) Roosevelt, verwonderd over het besluit van Hoover, deelt mee. dat hij wel degelijk tot samenwerking bereid is. Chéron doet mededeelingen over den be- denkelijken toestand van de Fransche schat kist. Politieke moord te Sofia. het vandalisme te Trau d. (blz. 3) Te Utrecht Is de vergadering gehouden van de Vereen, tot Behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor Mulo. (blz. 5) Te Utrecht is de algemeene vergadering gehouden van de Chr. Nat. Werkmansbond. Tusschen de Ned. en Duitsche regeeringen is een overeenkomst tot stand gekomen be treffende een deviezenregeling. (blz. 10) De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp hetreffende de invoer van tarwebrood en deeg van tarwemeel of -bloem aangenomen. Ook is het ontwerp tot verhooging van het maal percentage aangenomen. De Kamer is tot 31 Jan. op recès gegaan Mijnhardt's Poeders spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Kiespij njxjeders. Verkoud- heidsjjoeders. Hoestpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. L t bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijg baar bij Uw drogist. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Onder Aduard (Gr.) is de heer J. Nien- huis, inspecteur van politie te Groningen, vermoedelijk doordat de stuurinrichting de fect raakte, met een auto. waarin ook zijn verloofde en een andere dame gezeten wa ren. tegen een hoorn gebotst De heer Nienhuis kreeg een bekken- en voethreuk. terwijl de beide dames licht wer den gewond. Alle drie personen zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Dat de botsing hevig is geweest, bleek uit het feit, dat het voorgedeelte van den wa gen vast zat aan den boom. De toestand van den heer Nienhuis is niet levensgevaarlijk. Te Smilde (Dr.) had langs de Nop- gervaart een ernstige aanrijding plaats. De bejaarde echtgenoot van den heer Moes, werd, terwijl zij een pakie aanreikte aan den bestuurder van de Veenhuizor autobus, door een voorbijrijdende auto. welke geladen was met steenen. aangereden. Zwaar ge wond werd bet slachtoffer naar haar wo ning gebracht Dr. Tholcn verleende de eei- ste hulp. De chauffeur van de vrachtauto treft vermoedelijk geen schuld. DEN HAAG 2y2 KORTING OP DE LOONEN VAN HET GEMEENTEPZRSONEEL. De vacantiebijslag gehandhaafd. Naar ons ter oore koint, hebben B. en W. besloten hun voorstellen inzake de salaris- regeling van het Gemeentepersoneel in dien zin te wijzigen, dnt een algemeene korting van 2Y2 op de loonen van het personeel zal word 'opgepast De vaat... bijslag, welks afschaffing aan vankelijk voorgesteld was, zou echter ge handhaafd blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1