JJP k VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG BUITENLANU PAUL BONCOURS PROGRAM GOEDGEKEURD MET 365 TEGEN 215 STEMMEN De regeeringsverklaring van het nieuwe Frajisohe ministerie, onder leiding van Paul Boncour, is Donderdag in Kamer en Senaat voorgelezen. In de Kamer werden Boncour en de ,,bczui- nlging9minister" Chéron met nadrukkelijk applaus begroet. Boncour deelde mode, dat zijn kabinet de politiek van de vorige regeering bewust wil voortzetten, wat een eerbewijs is voor den af getreden premier Herriot. De regeering moet in de eerste plaats zor gen voor gezondmaking der financiën, voor het paal en perk stellen aan het deficit en voor liet herstel van het evenwicht der be grooting, en dus krasse bezuinigingsmaatre gelen nemen, in overleg met de bevoegde com missies en betrokken kringen, het ambtena ren corps en de voormalige frontstrijders. Zij zal in Januari een eerste reeks van de noodzakelijke bezuinigings- en hervormings maatregelen treffen, en daarbij de kwestie van vertrouwen stellen. Nadere mededeelingen over een eventueele vermindering van de salarissen en pensioe nen bevat de regecringsverklaring niet. De tweede taak der regeering is de alge- meene regeling van het oorlogsschulden- vraagstuk. De t'-.ans uiterst ingewikkelde binnenlandsche politieke toestand in de Ver- eenigde Staten maakt het noodig, de desbe treffende onderhandelingen, weLker richting door de kamerstemming van 12 December duidelijk werd aangeduid, uiterst voorzich tig te voeren. Dankbaar moet men erkennen, dat men ook te Washington ernstig er naar heeft streefd de moeilijkheden op te lossen. De Fransche regeering zal de onderhande lingen voeren met het vaste doel voor oogen, een algemeene oplossing voor te be reiden, welke aan de verwarring oen einde maakt, die het algemeen economisch herstel tengevolge van den last der tussohen de re geeringen aanhangige schulden belet. Tegelijkertijd zal de regcering in overleg met de staten, waarmee Frankrijk door een gemeenschappelijk streven verbonden Is en »>nder bijgedachten tegen een derden staat, steunend op de vaste vriendschap van Engeland, en met den wensch iedere moei lijkheid uit den weg te ruimen, welke met de landen zou kunnen bestaan, waarmee Frankrijk door zijn oude cultuur en herinne ringen verbonden is, er naar streven andere internationale onderhandelingen tot een goed einde te brengen. In de regecringsverklaring werd verder gezegd, dat de crisis de grootste oorzaak is van de budgetaire moeilijkheden van Frank rijk. Deze crisis is niet alleen van economi schen, maar ook van psychologischen aard. en geboren uit de internationale onrust en de misverstanden en de rivaliteit onder de volken. De vorige regeering heeft er met succes naar gestreeffd de ontwapeningsconferentie te bevrijden uit de onzekerheid en de lang zaamheid waarin zij dreigde te verzinken. De regeering zal dit werk voortzetten. Er is een constructief plan Ingediend, waarin in pTeciese formules het noodzakelijk vonband tusschen ontwapening en veiligheid wordt gelegd en waarin niet één dezer formules ge brulkt wordt om de andere buiten werking te stellen, of op te schorten. De regeering zal dit plan verdedigen. Een belangrijk resultaat is bereikt. Op de ontwapeningsconferentie is een groot land teruggekeerd, welks aanwezigheid noodzake lijk is om de te sluiten conventie en de ga rantie- en controle-maatregelen, die er uit moeten voortvloeien, tot volledig effect te brengen. De rrgeerinc zal er op letten, dat men uit de loyale erkenning eener gelijkgerechtigd heid in de gelijkheid der plichten en in een positieve organisate der internationale of minstens der Europeesche veiligheid geen cconsequenties trekt, die op oen met den 6temmingsuitslag der conferentie, alsmede met de vredesverdragen onvereenigbaro be wapening zouden gericht zijn. De regeeringsvcrklaring zogt een betere organisatie en effectieve bescherming voor den natlonalen landbouw toe en de krach tigste bestrijding der werkloosheid. De verelschte oplossingen moeten op inter nationaal gebied gezocht worden. Derhalve zal de regeering aan de in Januari te Gené- ve te houden voorbereidingsconferentie haar vollen steun verleenen. Voor de rationalisecring der productie is ook de invoering van looncontracten nood zakelijk, waarbij de rechten der arbeiders volledig gegarandeerd moeten worden. Na hot voorlezen van de regeerlngsverkla- ring kwam, na eenige weinig belangrijko re devoeringen. Louis Marin aan het woord die een scherpe critiek oefende op de sa menstelling van het kabinet, dat slechts uit personen bestond, die vóór betaling aan Amerika waren. Minister-President Paul Boncour antwoord de kort, waarna Léon Blum verklaarde, dat bij en de socialistische Kamerfractie, die onder zijn leiding staat, de regeeringsverkla ring goedkeurden. De radicale Kamerfractie stelde daarna voor over te gaan tot die orde van den dag (hetgeen dus voor Paul Bon cours kabinet de vertrouwenskwestie bctec- kende), welk voorstel door de Kamer werd aangenomen met 305 tegen 215 stemmen. De Kamer werd daarna verdaagd tot Dins dag na Kerstmis. EDUARD BERNSTEIN t (van c i Duitschen correspondent.) De nestor der Duitsche socialisten, Eduard Bernstein, een der weinigen die nog in per soonlijke relatie stond tot Karl Marx en Fried rich Engels, is in den hoogen ouderdom van S3 jaar overleden. Hij werd den Oen Ja nuari 1850 te Berlijn geboren als de zoon van een machinist, van wien men vertelde, dat hij eenmaal den ouden keizer Wilhelm I het leven gered heeft. Oorspronkelijk wilde Eduard studeeren, maar het groote gezin zijner ouders maakte zulks onmogelijk. Reeds in zijn prille jeugd kwam hij in aanraking met den gedachten- gang der sociaal-democratie en door zijn veel zijdigo begaafdheid trad hij spoedig op den voorgrond. Toen Bismarck door een uitzon deringswet zijn actie togen de socialisten ook over de socialistische pers uitbreidde, zocht Bernstein naar de middelen, om zijn journa- listieken arbeid buiten Duitschland voort te zetten. Hij was de vader van het revisionis me in de socialistische partij, een beweging, welke de „Gegenwartsfordorungen" voor het revolutionaire einddoel plaatste. De antithe se tusschen deze revisionisten die ondor lei ding van Eduard Bernstein on Eduard David stonden en de radicalen, wier eerste weten schappelijke vertegenwoordiger Karl Kauts- ky was, werd weergegeven in den zin: „De beweging is alles, het einddoel niets!" Sedert de ineenstorting van November 1918 heeft deze tegenstelling tusschen revisionisten on radicalen aan beteekenis s'erk veroren. maar geheel verdwenen is zij neg niet. Bernstein slaagde er in, te Zürich een eigen socialistisch orgaan „Der Sozialdemokrnt" uit te geven en dit orgaan werd door middel van een zorgvuldige organisatie in duizenden oxcmplorcn over heel Dutschland verspreid. Maar ook hier liet Bismarck hem niet nKt rust. De toenmalige regcering zag weliswaar geen kans de verspreiding van Bernstein's blad te verhinderen, maar zij oefende haar invlo:d uit op de Zwitsersohe regeoring en deze zag zich gedwongen, Bernstein liet land uit te zetten. Hij zocht zijn toevlucht in Lon den, waar hij in politieke kringen met voor komendheid werd opgenomen. Hier leerde hij hot socialisme in een brcedicren vorm ken nen en schreef zijn werk „Die Voraussetzun- gen des Sozialismus". Het behelsde geen scherpe tegenstelling tusschien het socialis me en de orthodox-marxistische leer, maar beteokendo een practisoh-politieke wending in de socialistische ontwikkeling. Hicirdoor onstond het revisionisme, waardoor aanvan kelijk een hevige strijd in de partij zelf werd teweeg gebracht. Pos von Bulow, die tijdens het kansel ier schap van den Fürst Hohonlohe in buiten- landsche zaken als staatssecretaris zijn snel le carriere beg nnon was, sprak zich ten gun ste van Bernstein's terugkeer naar Duitsch land uit. Hier was de strijd tusschen de beide vleugels der socialisten in vollen gang. Kort tevoro.i, in 1S99, hadden August Be-bel en Wilhelm Liebknecht op den revisonisti- schcn vleugel een sterke ovenvinning be haald. Het eerste optreden van Bernstein na zijn terugkeer op een sociaal-democ atischcrr partijdag begon met de woorden: „Kamera den, ik steek het niet onder stoelen of ban ken, ik ben niet slechts een overtuigd revi sionist, ik ben zelfs Bornstciniancr!" Zijn in Londen geschreven boek „Die Vor- aussctzungcn des Sozialismus" had inmid dels door een scherp antwoord van Kautsky groote opschudding teweeggebracht cn de te genwoordige generatie kan zich nauwelijks een voorstelling maken van de scherpte, waarmede hun partijgcnootcn elkaar dertig jaar geleden telijf gingen. Eduard Bernstein kon het nog beleven, hoe zijn „Gegen forderungen" steeds meer ingang vonden bij zijn partij en hij dankte dit succes voor een goed deel aan de medewerking der „Ge- wcrkschaften" en „Gcnosscnschaften". Zelfs Bcbel kon Bernstein's invlood op dien dui niet van de hand wijzen. Hij genoot tot aan het einde van zijn veelbewogen levon het respect zijner tegenstanders en de waardee ring zijner vele vrienden. DE VOLKENBOND EN HET GESCHIL OM DEN GRAN CHACO GEEN RESULTAAT. Paraguay heeft Donderdag tegenover den secretarisgeneraal \on den Volkenl>ond hot bemiddelingsvoorstel der neutralen van de hand gewezen, omdn' krachtens het voor- 9'el Boliviaansche troepen ook in de toe komst nog 2/3 van het Chaco-gebied bezet zouden houden. Paraguay eischt: 1. Volkomen evacuatie van het Chaco-ge bied door de Boljvinansche troepen. 2. Ontwapening der troepen. 3. V^slstelling wie de schuld van dit con flict draagt. Daarentegen kabelde Bolivia, dat het het bemiddelingsvoorstel principieel aanvaardt, doch dat in verlwnd mot de scherpe afwij zende houding van Paraguay voorloopig ver dere onderhandelingen overbodig zijn. De neutrale commissie heeft den secreta ris generaal van den Volkenhond er van op de hoogte gesteld, dat zij haar bemiddelings- voors'el. drt eon rechtvaardige regeling in houdt, welke rekening houdt met de belan gen der heide Innden. handhaaft. De bemiddeling van den Vo 1 kernbom!s- raad, welke in dit treval dc eigenlijke onder handelingen uitsluitend h°d overgelaten aan de commissie van Washington, heeft to' nu toe in Zuid-Amorika even weinig resil laat gehad als in het Verre Oosten. t DUITSCHLAND EN DE VOLKEN BOND Gezant von Keiler is benoemd tot perma nent commissaris van het Dui'sche rijk bij den Volkenbond. In deze hoedanigheid wordt von Keiler ook lid van de Duitsche delegatie der ontwapeningsconferentie. DE DEPRESSIE IN AMERIKA'S MIDDENWESTEN ROOSEVELT WEIGERT SAMENWERKING REGEERINGSVERKLA RING IN BELGIE In de Donderdag gehouden vergadering vam de Belgische Kamer en Senaat werel, onder groote belangstelling, de regeerings vcrklaring voorgelezen. De regeeringsvorklarinig zegt dat de regee ring maatregolen zal treffen tot het consoli- doeren van de vlottende schuld en het ver lichten van dc openbare schuld. Zij zn-1 een getzonde taalpolitiek voeren. Zij zal alles in bet wedk stollen tot het organiseeren vari da landsverdediging aan de grenzen. Zij zal een politiek van vrijhandel voeren, zonder nochtans afsrtand te doen van buitengewo ne beschermingsmaatregelen. Nidat in de Kamer de verklaring was af gelegd, begonnen de debat'en, waarbij het af en toe luidruchtig toeging. NIEUWE AARDSCHOK IN GRIEKENLAND Het Grieksche schiereiland Chalcldice Is onnlmnv door oen krachtlgen aardschok ge teisterd. Vele gehouwen, vroeger reeds be schadigd, zijn ingestort. De bewoners kam peeren onder den blooten hemel. NIEUW SUCCES DER JAPANNERS TE MANDSJOERIJE. Volgens het Japansche oppercommando hefch dn Japansche troopen op het traject tusschon Taonnn en Kirin 3000 Chineesche soldaten gevangon genomen. HOOVER STAAT MACHTELOOS Ongeveer op hetzelfde oogenblik, dat wij voor ons vorig nummer schreven' over de machteloosheid van den Amerikaansohen President om nog iets van waarde te ver richten voor het schuldenvraagstuk in de enkele maanden die hem nog op het Witte Huis resten, is Hoover zelf tot de erkentenis van die machteloosheid moeten besluiten. De tusschen.Hoover en Roosevelt gevoerde correspondentie over het oorlogsschulden- vraagstuk ls gepubliceerd. Zij bestaat uit vier lange telegrammen. Roosevelt heeft in het laatste telegram ver klaard dat hij weigerde ook maar eenige ge deelde verantwoordelijkheid op zioh te ne- voor de Instelling van een oorlogsschul den oommissie of voor andere internationale vraagstukken. „Ik wensch de handen geheel vrij te hou den tot dat ik op 4 Maart mijn functie aan vaard," zoo eindigde hij. Hoover hoeft toen nog de korte verklaring afgelegd, waarin hij zegt: „Roosevelt acht het ongewenscht om mijn aanbod van samen werking te aapvaarden. Ik zal zijn wensch respecteeren. Ongetwijfeld zal de toestand zich ontwikkelen onder mijn bestuur, maar naturlijk zal geen enkele verbintenis aange gaan worden in naam van het volgend be stuur" Ten slotte wordt medegedeeld, dat to Washington de eenige mogelijke conclusie uit deze correspondentie is getrokken. Het desbetreffende telegram luidt als volgt; De minister van buitenlandsche zaken, Stimson, en die van financiën, Ogdcn Mills, hebben, naar aanleiding van Roosevelts wei gering om met Hoover samen te werken, eenige malen geconfereerd met den presi dent. Tot groote ontstemming van de repu blikeinen weigerden de democraten, in ver band met Roosevelts houding, zitting te ne men in de schulden-commissie, die Hoover wilde instellen. De president en zijn beide ministers kwa men daarom tot de slotsom dat de tegenwoor dige Amerikaansche regcering niets meer on dernemen kan inzake het oorlogssohulden- vraagstuk, daar haar de steun van het con gres ontbreekt en Europa met vrucbtelooze onderhandelingen toch niet gebaat zou zijn. AANTEEKENBOEK VAN AMUNDSEN GEVONDEN Uit Moskou worndit gemeld: Kolonisten, düe overwinteren op den ra- diio-meteorologische n poet op kaaip Tejeli- otsklji. meiüen, dat zij bij een bezoek aan de piaats, waar Amundsen verhieven heeft, een aanleelkeniboekje van Amundsen heb ben gevonden, benevens een hut, düe door de sneeuw bedekt wee. Verder beeft men aanteekenlngcn gevonden van een der me dewerkers van Amundsen, Tcssen, die in de nabijheid van het eiland Dickeon is omge komen. Beide documenten zlja zeor goed geoonearveerd. Een correspondent van de Dally Telegraph schrijft: Het Midden-Westen van Amerika, dat eens vermogens verdiende, gaat thans tr<n onder aan zijn oogstvoorraiJen. In Noord en Zuld-Dacota worden de kachels in de scholen gestookt met mais. omdat deze brandstof goedkooper is dan hout, dat daar zeer schaarsch is In Minnesota loonde het voor de boeren de moeite niet, om don aard appeloogst binnen te halen. Openbare verkoopingen van boerderijen wegens schulden, zijn aan do ordo van don dag. Een boer. die weigerde zijn eigendun te verlaten, werd door den sheriff mot be hulp van een machinegeweer uit zijn wo ning verdreven. De boeren doen zooveel zij kunnen, om hun lotgenooten bij te staan, daar geen hun- weet, wanneer zij op hun beurt van hun eigenidom zullen worden verjaagd. De wet kan hen niet helpen cn daarom hebben zij primitieve, doch afdoende middelen bedacht om openbare verkoopingen te verhinderen. Een sheriff, die als afslager optrad in ccn dorpjo van den staat Wisconsin, werd ver hinderd een woord te spreken. Alle hoeren van het district hadden zich verhonden om hun faillieten kameraad te helpen cn tri als de sheriff de verkooping wilde aan kondigen ovcrschreru-wden zij hem. De ^cr- kooplng kon niet doorgaan en de boor is nog steeds in het bezit van zijn boerderij. In groote streken van het Midden- en t Noord-Westen wordt de handel grootendect gaande gehouden door middel van 't rail verkeer. In sommJgo plaatsen is dit sy steem zoo ontwikkeld, dat het geld prak tisch geheel uit den handel verdwenen is. Een plaatsje in het Noorden van Minne sota dat de correspondent bezocht, was vol bedrijvigheid, toen hij daar aankwam. Dc geheele hoofdstraat stond vol boerenkarren en wagens. Slingers groen van don eenen telegraafplaal naar den anderen kond'-t het naderend Kerstfeest aan. De vijf of zes winkels van het dorp waren vol koopers. Al leen de bank was verlaten. Geld werd bij de inkoopen, welke de hoe ren dnrton, nauwelijks gebruikt. Een b' brarht hijv. tien do-zijn eieren mee voor den winkelier. Deze gaf hom dan crodiict eon waarde van drie dollars, waarvoor hij levensmiddelen of cadeaux voor Kerstmis kon koopon. In sommige doelen van Minnesota doet ongeveer negentig procent van do boeren hun Inkoo-pcn volgens dit systeem. CHRONISCHE ISCHIAS Pijn nu weg Stok overbodig Niemand kan er aan twijfeion of deze man heeft voorgoed afgedaan mol he' loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, 6inds hij hem afdankte. Hij schrijft: „18 Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatick en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven 'e ver zuimen op mijn werk. Ik zou dan ook nooi meer buiten Kruschen willen want het is zijr gewicht in goud waard. U kunt van Ji srhdivpn naar goeddunken gehn'ik ""'Ven want ik kan Kruschen Salts -werkelijk aan ieder lijder aanbevelen". C. F. Als de afvoerorgancn traag gaan werken w-ordt het schadelijke urinezuur vrijheid ge laten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weo'cels, spieren en gewrichten in den vorm van naaldscherpe kristallen. Deze kristallen zijn het, die, doordat zij de zenuw wanden doorboren, de ondragelijke rheum-a- tische pijnen veroorzaken. Kruschen Salts lest de kwaadaardige u 'inezuur-kris'allen op. om ze daarna zacht maar volkomen uit het lichaam te verwijderen. Wanneer U dan trouw blijft aan de kloine, dageüjksrhe dosis, zullen de zes verschillende zouten In Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aansporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaad aardige urinezuur krijgt dan geen kans monr zirh ooit weer op te hoopen. Kruschen Solts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 en t.GO per flacon. Stralende gezondheid voor één cent ner dag (Adv.) MIDDELEEUWSCHE VERDEDIGINGSWERKEN IN DE WOESTIJN VAN GOBI Een der leden van de het vorig jaar door de Gobl-woestijn getrokken Citroën-expeditie, Petro, heeft aai een Reuter-correspondent zyn ervaringen verteld bij het beleg van de stad Hami, waar hij als bemiddelaar optrad tus schen het Chineesche garnizoen en de Moham- medaansche rebellen, die de otad belegerden. Middcleeuwsche verdedigingsmiddelen, zoc vertelt Petro, werden daar nog met succes ge bruikt. De Chineezen wierpen van de stadsmu- af groote klompen steen naar de belege- •s en in olie gedrenkte brandende bossen Na den stormaanval was de grond bezaaid met lyken, die door wilde honden werden ver scheurd. Zooolang het beleg duurde, kon Petro de stad niet verlaten en eerst na bijna vier maan den, toen de stad nog steeds belegerd werd, wist hjj van den Chineeschen garnizoens-gene- raal verlof te krijgen, om te probeeren, met de andere leden zijner expeditie te ontsnappen. Des nachts werd een opening gemaakt in de stadsmuur en ongedeerd wisten wij door de linies der rebellen heen te komen. Acht dagen lang zwierven wij door het wocotijnland, aldus Petro, steeds in vrees levend voor achertervol- ging, tot wij ten slotte in een veilige plaats aankwamen. Een ander, doch iets grappiger avontuur, heeft de expeditie nog meegemaakt. Aan den rand der oase van Hami, zoo vertelt Petro, was een stad in brand geschoten en wij stuitten op een groote macht Ohineeoche troepen, die zien verdedigden tegen Mohammedaansche rebellen Toen wy arriveerden, hield het schieten plot seling op en trokken de rebbellen terug. Dit kwam, naar wy later hoorden, omdat zfj ons voor Chineesche versterkingstroepen aan zagen in pantserwagens. Het fotografietoestel, dat op een driepoot boven op een auto geplaatst was, hielden zjj voor een machinegeweer. Hiroshi Saito, de Japansche zaakgelastigde te Washington zal, naar uit Tokio wordt ge meld, benoemd worden tot gezant In Neder land. (De Japansche legatie te Lan Haag tot wie wij ons om inlichtingen wendden, kon geen bevestiging van dit bericht geven. Red.) DE ONAFHANKELIJKHEID DER PHILIPPIJNEN ZONDERLINGE NEUTRALITEIT. De belde huizen van het Amerikaansche Congres zijn tot ccn accoord gekomen hetref- foiuie de beginselen van wetgeving wan neer de Philinnijncn onafhankelijk worden verklaard, meldt Reu'er. fn de eerste plaats zal den Phillppiinen volledige vrijheid ver lrend worden binnen tien jaar en de restric ties voor de immigratie en den handel wor den da-n opeeheven. De Vereenigde Stnten zouden te allen tijde militaire en marine-bases op de Philip- pijnen behouden, maar den president van de Philippijnen zou verzocht worden met de vreemde mogendheden te onderhandelen over eon .eeuwigdurende neutraliteit" van dc eilanden zoodra de onafhankelijkheid verleend wordt HAMBURG IN FINANHIEELE MOEILIJK HEDEN. De begrootingscommlsslo van het Ham- burgsche parlomont hoeft Woensdag com munistische en na'lonaal socialistische voor. stellen tot het verstrekken van een extra Kerstuitkeering aan wcrkloozen, verworpen, nadat een vertegenwoordiger van het dage- lijksch g'adshestuur mededeelingen had ge daan omtrenit de financieele positie van Hamburg. Verwacht wordt, dat men In het loopendc begrootingsjaar een bedrag van 23 milliocn mark a^n belastingen zal moeten derven Hot geraamde tekort van 48 millinen Mark zal echter door andere inkomsten on loenipgen misschien tot 25 millioen Mark dalen. De H'imhurgsche vertegenwoordiger te Berlijn heeft opdracht gekregen, de rij-ks- rcgecring opmerkzaam te maken öp de moeilijkheden die Hamburg voor de werk loosheidsvoorzieningen heeft COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES EN PLUNDERINGEN IN DORTMUND. Naar de politie te Dortmund mededeelt, is het gisteimorgen, toen den steuntrekkenden df verdubbeling van hun ui Ikecring gewei- trerd werd, herhaaldelijk tot betoogingen ge komen, zoodnt de politie moest ingrijpen. Ook gistermiddag Is het in de binnenstad tot groote samenscholingen gekomen, waar door her* noodig werd een winkelstraat te ontruimen. Hierop trokken de riemonstrm- ten naar het noordelijke stadsdeel, waar het eveneens tot groote samenscholingen kwam. Ook hier green de politie in. F.on wacht- mros'er van politie we.-d dairblj door een mecsteck in den tug gewond. De dader vluchtte en is ontkomen. Later traden groe pen van 10 tot 15, meest |onge. personen, op. die in winkels om levensmiddelen vroe gen. Wanneer hun dit gowcigcrd werd, na men zij de goederen met geweld In verschil lende gevallen slaagde dc politie er in plun deringen 'e voorkomen. In totaal werdon gis ter 14 personen, waaronder 4 vrouwen, ge arresteerd. BEURSSTAKKING TE ATHENE. Uit protest tegen de nieuwe wet, waarhij de handel In deviezen wordt gemonopoli seerd, zijn de beursmensrhen In Athene niet nii«r de beurs gpgaan. De minister voor Economische aangelegenheden dreigt mot speciale maatregelen. WASHTNGTONS MACHTELOOSHEID EN DE ECONOM. WERELDCONFERENTIE. LONDEN. 23 December. Uit een bericht nü Washington in dc Times wordt duide lijk tot uiting gehrarht dat Hoover, nu Roo sevelt zijn voorspellen om tot onderlinge besprekingen over te gaan heeft afgewezen, naar de meoning van tal van personen le Washington geen stappen meer zal doen om do door hem ontworpen schuldenrommissie In te stollen. Te Washington verwacht men dat de twee- vergadering van de voorbereidende com- issle dor economische wereldconferentie, die in Januari zal worden gehouden, voor onbepaalden tijd zal worden uitges'eld. NIEUWE GROOTE BRAND IN JAPAN. TOKIO, 23 December. Te Fukugawa, ln de 'annnsche. provincie Suo, brak een groote brand uit. wnarhli, voor zoover tot nog toe kon worden nagegaan, 16 nersonen ln de vlammen omkwamen, terwijl nog ruim 30 personen worden vermist en 4 anderen rw.aar werden gewond. ,De br*nd is nog steeds niet geheel ge- hlusrht. Ho' reddingswerk ln dc wijk waar de brand uitbrak, een warnet van nauwe st.rnatles. ls zeer lastig. Een groot aantal huizen ls door hef vuur vernield. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie personen gedoad In de nabijheid van Gedaref (Soedan), waar luchtmanoeuvres werden gehouden, is militair vliegtuig neergestort Drie Brit se militaire aviateurs vonden hierbij don RADIORERCvnrnTNO OVER WERK VERSCHAFFING. De Duitsche Rijkscommissaris voor de werkverschaffing Dr. Gereike zal heden. Vrijdagavond, van halfacht tot echt uur 'M.F.T.l een radioredevoering houden over de: werkverschaffing. Deze redevoering znl lie Duitsche zenders worden ver spreid Van echt uur tot 1 vort over nrht zal Haup'mann Walter Jost, van het Rijks- weorminlsterie spreken over de Duitsche wcwmacht in 1931 ROOFOVERVAL DOOR DUITSCHE BANDIETEN DE GEVABEN VAN HET GRENSGEBIED Donderdagmorgen heel vroeg, nog voor het aanbreken van den dag, kwam een man per fiets aan het politiebureau te Venlo berich ten, dat een gewapende roofoverval was ge pleegd door een zestal bandieten in een groo te boerderij aan de Duitsche grens bij Venlo op Nedeiiandsch gebied. De man deed een verhaal, dat volgons de Maasbode, ongeveer op liet volgende neer- In de boerderij Ingeveld aan de Duitsche grens brachten hij en een metgezel den nacht door in de hooischuur, zulks met toestem ming van den eigenaar. Ongeveer tegen vier uur in den morgen werden zij vrij hard handig gewekt door een aantal mannen, dat hen met vuurwapens dreigde en hun ge lastte hun den weg in de woning te wijzen. Toen de beide uit hun slaap gewekte man nen te kennen gaven dat ook zij slechts vreemdelingen waren, zwervers, die gedu rende den nacht een onderdak in de schuur hadden gekregen, werden zij door de ban dieten nog sievds onder bedreiging van rc- olvers, via een heidepad over de Duitsche grens geleid, waarna de anderen weer op Nederlandsch gebied terugkeerden. Een der zwervers heeft in een Duitsch grenscafétje een fiets kunnen krijgen en is langs een an deren weg Nederland binnengekomen waar na hij zich onmiddellijk naar die Ven-losche politie begaf, om melding van het voorge vallene te maken. Een aantal politiemannen alsook eenige marechaussée's begaven zich daarop direct naar de betrokken boerderij. Daar aangeko men konden zij eohter niet het minste on raad bespeuren. De bewoners van de boerderij die nog allen in diepe rust lagen, hadden in het ge heel niets van het voorgevallene bemerkt. De belde zwervers houden pertinent hun verkla ringen vol en geven vrij uitvoerige beschrij vingen over het uiterlijk der bandieten. Verschillende bewoners van de grensstreek hebben in den loop van Woensdag een groepje verdachte vreemdelingen gezien, wier uiterlijk vrijwel overeenkomst heeft met de door de zwervers gegeven persoonsbe schrijvingen. Zoowel door de Duitsche als de Neder- landsche politie wordt \-rder gespeurd naar dezen raadselachtigcn overval. Weerbericht. Hoogste stand te Münchcn 778.4. Laagste stand te Vcstmanör 736.5, Stand vanmorgen half «waal f 7i '.4. WEER VERWA CHT1NG (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorfie logisch Inst. te De Bilt). Tn. Matige tot krachtige Z. tot Z.W. wirf,^®^ zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnli eenige regen, zachter des nachts. al v ikket imstc t. H GROOTE BRAND TE 'S-GRAVENZANDE Bijna een ton Rchade Een enorme brand heeft hedennacht de graanpakhuizen van de firma Van Straalen te 's Gravcnz .nde in de asch gelogd. Om streeks 11 uur gisteravond brak brand uit in het voorste gebouw, dat tot de nnk toe ge vuld was met mais, gerst, enz. Als vermoe delijke oorzaak wordt kortsluiting genoemd. De brand von-d overvloed van voedsel en nam daardoor in een oogwenk enorme afmetingen aan. Wedra stonden de voorste sohuren, die eoeci oppervlakte beslaan van ongeverr 300 M2., in lichte laaie. Het mastieke dak was snel doorgebrand cn hoog laaiden de vlam men op, die in wijde omtrek zichtbaar waren De brandweer was vrij spoedig ter plaatse doch werd aanvankelijk gehinderd door het feit, dat vlak naast het gebouww zich een hoogspanningskabel bevond van 2000 volt, zoodat het bluschwater gevaar opleverde. Na dat het G.E.B. te Delft was gewaarschuwd, werd de stroom uitgeschakeld. Met zes stralen op de motorspuit werd ver volgens het vuur bestreden, doch het baatte zeer weinig. Alle krachten werden ingespan ncn om de belendende perceelen tc bewaren 't Vuur sloeg echter toch over naar de achter gelegen sehuren met hooi enz., zoodat ook deze weldra vlam vatten en de brand over een oppervlakte van ongeveer 500 M2 woed de. Eeni~e auto's, wagens en varkens wist men met veel moeite uit de vlammen tc red den, hoewel een auto reeds zwaar was ge havend. Onvermoeid bleef de brandweer het vuur bestrijden en eerst omstreeks 3 uur des nachts kon worden geconstateerd, dat het gevaar voor uitbreiding was geweken. Daar na werd met de nablussching begonnen, die do geheele dag nog wel zal vorderen. In de graanpakhuizen waren juist gister nog twee schuiten met graan gelost zoodat er zeer veel voorraad was. De schade wordt geraamd op 80 it 90.000 gulden. Of deze door erzokering wordt gedekt staat nog niet GRIEKENLANDS SCHULD AAN AMERIKA Do Grieksciie regcering heeft aait Was hington medegedeeld, dat Griekenland de leening van IQ20 als oorlogsschuld be schouwt en voorstelt de kwestie aan arbi trage te onderwerpen. Intusschen houdt Griekenland een som, overeenkomend met 30 pet. van don interest van dezo leening, geblokkeerd. Omtrent de scheepsbotslng by Seaham aan de Oostkust van Engeland, wordt nader ge meld, dat de botsing van de Gatesheud plaais heeft gehad met het Noorsche stoomschip Miranda, dat 1328 ton meet en afkomstig is uit Bert en. De Miranda heeft vyf opvarenden de Gateshead opgepikt. De overigen, die zich in het ruim bevonden, zyn om het lev«n gekomen. KINDERROOFPOGING Te Elspeet liep een 7-jarig meisje over den weg, hetwelk werd aangeproken door een onbekende vrouw. Plotseling nam zij de kloine op en stopte haar in een groote mand voorop de bagagedragen van haar rijwiel. Op het schreeuwen van de -kleine liet de vrouw haar weer los. Naar deze vrouw wordt thans door de politie gezocht. Omtrent hare bedoeling verkeert met nog in het on zekere. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologlsi ilv Inst. te De Bilt.) De gister reeds genoemde depressie, cftnen, zich van de Azoren tot Duitschland uïetsoi strekte, heeft vooral over de Engelsche eilal vee den de barometer doen dalen. fjest Aangezien de hooge druk in het Z.O. ziicrin handhaafde en zelfs in den kern versterk*vaa is de luchtdruk vooral over Engeland datbi Ierland toegenomen. Van Brest tot Thoij om- haven valt krachtig tot stormachtig Z. t»n, b Z.W. wind H't is te verwachen, dat ook teem 1 onzent de wind zal toenemen. Over Cen'raJ bij Europa rustig weer. Vooral in Duitsehlarm ni is het nevelachtig. In N. Scandinavië is vo vorst toegenomen. Vooral in N.- en Middefdan Duitschland steeg de temperatuur te Berlijiter zelfs 9 graden. Over de Engelsche eilandejkur is het weer buitengewoon zacht. huel- Te S'ornoway is de temperatuur ruim I get graden boven normaal. [>t vc Neerslag van be'eekenis viel alleen ove| me Engeland en Irland. r Het Iaat ich aanzien, dat ook ten onzenfTwi het zachte weer nog zal blijven aanhoudeiig v met toenemende kans op regen. Jtcr TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.0 C. 24 DECEMBER Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 3.48 a on Maansopgang 4.42 u.; Maansonderg. 0.43 tjt>CVl dat VOERTUIGEN MOETN HUN LICHTENen OP HEBBEN: bi Van 's avonds 4.18 u tot 's morgens 7.41 u,le.n Pn WATERSTANDEN RIVIEREN KHhnweiler -2.13 - !ö$caa i.fjerp "•'4ceu 2.13 2.11 Khi 3.13 3.41 Kul 0.7 fi 0.78 Wh 2.' 2 2.03 Em I.2U 1.34 Du O.09 O.l l Miu 1.24 1.32 Vei HOOGWATER NED. ZEEHAVENS! 7.29 20.1-2 4.38 i7 2ft 5.31 i8.ll 0.24 3.07 12.5(1 16.18 Wei 11.47 - ^9 0.07 l '.4llnci en II..' Ilnnii il. H23.35 liliavi.ll.lH 3.15 Vli.-riingvn VREESELIJK ONGELUK TE DEDEMSVAART TWEE PERSONEN GEDOOD EEN VREESELIJKE AANBLIK EEN DOODELIJKE DRONK. In een onbewaakt oogenblilk heeft een 2y2-jarig kindje van de familie P. in de Fol- kingedwarsstiaat te Groningen gedronken uit een fleschje waarin een wrijfmiddel wis Hel kind verloor het bewustzijn. De vader snelde er mede naar het Kinderziekenhuis, waar de maag werd leeggepompt. De toe stand var het kindje is thins redelijk wel Doordat de overwegwachter om tot nu toe onbekende reden had verzuimd den spoor^ overgang nabij de spoorbrug over de Dedems vaart tusschen De Hulst em Lichtmis te slui ten, heeft op dezen overweg hedenmorgen om half negen een ernstig ongeval plaats gehad waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Toen de sneltrein die om 8.43 te Zwolle moet aankomen in een vaart van 87 K.M. den overweg passeerde, bevond zich juist midden op den spoorweg een met 25 varkens gela den vrachtauto. Het voertuig werd te laat door den machi nist van den trein opgemerkt en in volle vaart gegrepen. De overweg ligt bij het ka naai en toen de trein ongeveer 250 meter verder over de brug tot stilstand was ge bracht bevonden zich aan de overzijde van het kanaal de overblijfselen van de totaal vernielde auto, de lijken van twee mannen twintig doode varkens. Het geheel bood een vreese lijken aarublik. De beide slachtoffers bleken te zijn de 44- jarige veehandelaar C. T. en zijn ongeveer 20-jarige knecht, beiden uit Lutten aan de Dedemsvaart. Zij waren met de varkens op weg naar het station Dedemsvaart, om ze daar te verladen Beide Slachtoffers, wier lijken vreeselijk wa ren verminkt moeten op sladood zijn ge weest. De Ij'ken van de slachtoffers zijn op last van den officier van justitie te Zwolle in beslag genomen. De spoorwegwachter die het verzuim heeft gepleegd is gearresteerd. De marechaussee nam hem een verhoor af. De botsing tussche den trein en de vracht auto was zoo hevig, dat doordat stukken van de vrachtauto tegen de spoorbrug werden geslagen, deze brug defect is geraakt. Het bo venwerk is op vele plaatsen beschadigd en bedieiiing is niet meer mogelijk. Bij onder zoek is gebleken dat de brug vast ligt en dat het treinverkeer kan plaats vinden. Het scheepvaartverkeer in de Dedemsvaart is echter tengevolge van het ongeluk voorloo pig gestremd. Dr. A. Bijboer uit Staphorst was spoedig na het ongeval ter plaatse, doch hulp was niet meer noodig. De lijken der beide slachtoffers zijn naar Zwolle over gebracht. Het ongeval heeft in de omgeving groote opschudding veroorzaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2