BINNENLAND. Kunst en Letteren. ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. V BUITENLAND SCHLEICHERS PROGRAMREDE Uit Rijkskanselier Von Schleichers pro gram-rede, die hij, volgens den „meer-en- meer gebruikelijlken-weg", niet in het parle ment maar voor de microfoon gehouden heeft, kan men één conclusie met zekerheid trekken. Die slotsom moet zoo luiden, dit de nieuwe kanselier weliswaar nagenoeg dezelfde doeleinden voor oogen heeft als zijn \oorganger, maar dat hij ter bereiking daarvan soepeler methoden zal te baai nemen. Er school in de benaming die hij voor zijn Vriend Von Papen had: ,.een ridder zonder vrees of blaam" tegelijk lof en cri iek. Lof, in zooverre het den man Von Papen eert, dat hij, tegen den volkswil in desnoods, heeft willen doorzetten wat naar zijn over tuiging voor dat volk goed was. Critiek in dien zin, dat een zoodanig optreden vaak moeilijk te vereenzelvigen is met staats manswijsheid. Von Schleicher, die met nagenoeg hetzelf de kabinet als dat van zijn voorganger wenscht te werken lot heil des volks, heeft, blijkens zijn radio-rede, geen plan om theo rieën en principiën op den voorgrond te stellen. Heel helder en klaar Is zijn program, n.l.: „•werkverschaffing" en even duidelijk is de methode, die hij ter bereiking van zijn doel wil volgen: „eerst wikken, dan wagen". Een periode van bedachtzaam tasten naar de beste manier hoe het Duitsche volk er bovenop te krijgen is. zal dus volgen op de periode van overijld losstormen op het doel, dat de rcgeerïng van den cavalerie-officier .Von Papen kenmerkte. Von Schleicher moet niets he>bl>en van een „revolutie van boven". Hij erkende in zijn radio-rede, dat ,.hert slecht zitten is op de punten van bajonetten" en dat men om duurzaam te regeeren de breede volksmassa achter zich moet hebben. Dit neemt niet weg, dat Von Schleicher van plan is om tegen pogingen om revolutie Van onderen af te mnken, krachtdadig te onderdrukken en dat hij met name de com munisten alvast het dreigement heeft thuis- gezonden van een Rijksverbod van hun or ganisatie. Dat de nieuwe Rijkskanselier voorzichtig wil la/veeren wordt ook bewezen door zijn overboord werpen van alle plannen van grondwe'sherziening, zoodat men in Zuid- Duitschland in dit opzicht wel gerustgesteld zal zijn en men voorloopig ook niet voor een monarchistische restauratie behoeft te iwreezen. Zooals gezegd; spitst Von Schleicher zich op de werkverschaffing en de kolonisatie binnenslands, n.l. in het' Oosten van hot Rijk. Dat hij kolonisatie in de Oostmark wil nastreven, zal de Oost-Elbische groot grondbezitters wellicht even hebben doen schrikken. Men weet, dat Brünings plannen tot onteigening van het groot-grondhezit voor dit doel de naaste aanleiding tot diens val zijn geweest Met groo'e belangstelling mag men dus tegemoet zien wat Von Schlei cher in dezen bedoelt. Evenals men er zeer benieuw naar mag zijn wat onder zijn re giem de contingenteeringsplannen van Von Papen c.s. zal vervangen. Hier blijven groo- te vraagteokens staan in de overigens voor weinig twijfel plaats latende programrede. In Duitshland zelf heeft Von Schleichers rede een goede pers. Natuurlijk kondigen de communisten en socialisten oppositie aan en doen de nationaal-socialisten heel gewich tig, alsof zij den huidigen kanselier alleen maar enkele weken uitstel van execuMe ge ven. Zijn de inlichtingen, die Otto Strasser heeft gegeven over den berooiden staat van Hitiers partijkas, in overeenstemming met de waarheid, dan kan er nauwelijks reden zijn voor een dergelijke hooge houding en schijnt het, dat Von Schleicher het nog eonigen tijd zal kunnen bolwerken. CHAUTEMPS FAALT BONCOUR KABINETSFORMATEUR, Naar een kortstondige kartelregeering? Chautemps, minister van binnenlandsche zaken in het kabinet- Horriot, heeft zijn po- ping tot knbinetsforma'ie moeten opgeven, daar hij zich de opdracht had gesteld het standpunt van Horriot inzake de schulden te verzoenen met de Kameruitspraak. Hij heeft hot compromis natuurlijk niet kunnen vinden en oök de Kamer niet toegeeflijk kunnen maken met de hoop op een toegeef lijker houding van Washington. Paul Bonrour is thans met de kabinets formatie belast. Van hem verwacht men nu een kartel-minis erie. Men venvacht, dat de socialisten het hem in dit opzicht gemak kelijk zullen maken, wijl hij bereid moet zijn hun vier van de belangrijkste ministe ries te geven. Inmiddels zal het kartel een begrootmgs- politiek gaan voeren, die hoogs' moeilijk een meerderheid in de Kamer zal kunnen vinden en zeker zal stuiten op den tegen stand van den Senaat Men verwacht daarvan dat een kabinet- VON SCHLEICHER OVER DE ONTWAPENING ANTWOORD AAN ZIJN CRITICI. Met betrekking tot het ontwapeningsvraasr- Btuk verklaarde de rijkskanselier nog in zijn programrede voor de radio, dat het .Duitsche standpunt zoo eenvoudig, duidelijk en onaan tastbaar was en is, dat hij daarop verder niet meer behoefde in te gaan. Slechts aan zijn critici wilde hij eenige woorden wijden. Men heeft mij, aldus zeide Von Schleicher, in het buitenland en in enkele gevallen ook in het binnenland venveten, dat ik met zware militaire schoenen liep en daardoor veel di plomatiek porcelein heb stuk geslagen. Ook zou ik van bewapening gesproken hebben. Wat de ruwe methode betreft, deze bestaat alleen hierin, dat ik openlijk de waarheid heb gezegd omdat ik dat nog altijd als de beste wijze beschouw, om tot overeenstem- min? te geraken. Wat het verwijt betreft, dat ik van bewa pening gesproken heb, ik heb steeds ver klaard en doe dit ook thans nog, dat wij be reid zijn onze weermacht slechts met messen en schilden van bordpapier te bewapenen, als onze buren hetzelfde doen. Wel heb ik ook zeer duidelijk gezegd, da» het Duitsche volk zich niet weerloos den hals wil laten afsnijden, dat zijn weermacht het Duitsche volk dezelfde veiligheid moet waar. horgen als elk ander volk. Een volk, dat om zich te verweren in een toestand van uitzon- deringsrecht zich bevindt, is niet souverein en het hoofd der Italiaansche regeering, die onze aanspraken op gelijk recht ten warmste heeft gesteund, waarvoor het Duitsche volk hem dankbaar is, heeft volkomen gelijk, toen hij in dit verband eens gezegd heeft, dat het geweer voor Duischland een symbool is, het symbool van den vrijen man op vrijen grond. Duitschland heeft met de te Genève bereik te overeenstemming een belangrijken stap voorwaarts gedaan en men moet den minis ter van buitcnlandsche zaken, den vroegeren rijkskanselier dr. Brtining en Von Papen idankbaar zijn voor hun taaie en succesvolle verdediging van de Duitsche belangen. Het lot van het ontwapeningsvraagstuk zal ook het lot van den Volkenbond zijn en ook voor Duitschlands verdere medewerking in den Volkenbond van doorslaggevende betee- kenis. Von Schleicher besloot zijn rede, die een •uur duurde, met een opwekking gericht tot 't Duitsche volk, nu eensgezind te zijn, waarop de Rijkskanselier vertrouwde. Hij spoorde aan niet aan eigenbelang te denken en mede te •werken tot heil van het gemeenebest en ein digde aldus: „Het Duitsche volk wendt zich teleurge steld af van hem, wien het zijn vertrouwen heeft geschonken omdat het positieve presta ties van hem verwachtte en niet tactiek en negatie. Wanneer men echter meent dat een autoritair staatsbestuur den ruggesteun van het volk kan ontberen, moet ik daartegen doen opmerken dat wil en moed tot regee ren alleen niet voldoende zijn en dat ook be- begrip voor het gevoel van het volk en het bewerken van het psychologisch moment noo dig zijn. .Derhalve zal de door mij geleide rijks- xegeering aldus bes'oot Von Schleicher, voor Schleicher, voor haar werk de beste spreuk van Moltke: „E^rst wikken, dan wagen", tot richtsnoer nemen." Oostenrijk en de Fransche crisis De Weensche bladen wijden groote aan dacht aan het verloop van de regeerings- crisis in Frankrijk, in verband met de ratifi catie van de overeenkomst van Lausanne. Deze overeenkomst, die vóór Januari moet worden geratificeerd, bevat een bepaling, waarbij aan Oostenrijk een leening van 301) millioen schillings wordt verleend, om de begroo ing in evenwicht te kunnen brengen en de door de crisis- en werkloosheid sterk, gestegen uitgaven te kunnen bestrijden. In regeeringskringen is men echter vrij optimistisch, daar zij er van overtuigd is, dat de groote mogendheden en Frankrijk in het bijzonder, wel weten, dal Oostenrijk spoedige financieele hulp noodig heeft. DE BELGISCHE REGEERINGS- VORMING MEDE WERKING DER LIBERALEN Uit Brussel wordt gemeld: De liberalen hebben in hun partijvergade- ring officieel besloten, met de katholieken in de regeering te treden op eenigszins om gewerkte basis der eischen, hiertoe op hun congres van Zondag gesteld en waarbij thans ook gevoegd is het principe van vrij handel, het reglementeeren der schoolsub- sidies en liet zoeken naar een statuut voor de verwezenlijking van den schoolvrede. Van Cauvvelaert heeft geweigerd zi'ting te nemen in het nieuwe kabinet. Men neemt aan, dat de samenstelling van het nieuwe ministerie heden gereed zal komen. HET ENGELSCH-PERZISdH CONFLICT VOOR DEN VOLKENBONDSRAAD. Uitstel der zitting! Zooals hekend, heeft de Perzische regee ring onlangs de concessie van de Anglo-Per- sian Oil Cy., waarbij de Engelsche regie ring zelf financieel zeer betrokken is en wel ke concessie van groote beteekenis is voor de olievoorziening van de Britsche vloot in de Aziatische wateren, zonder meer inge trokken. Deze zaak is door Engeland gebracht voor den Volken bondsraad, die haar dezer dagen >u behandelen. De Perzische minister te Parijs heeft nu echter aan den secretaris-generaal van den Volkenbond meegedeeld, dat zijn regeering niet in staat is tijdig deskundigen te zen den, zoodat de Volkenbondsraad eerst na de feestdagen met de behandeling van het ge schil zal kunnen beginnen. DE OORLOGSSCHULDEN Volgens een bericht uit Washington heeft de. weigering van Frankrijk om Ie h|.jl;n ertoe geleid, dat de stemming in het Con gres steeds gunstiger wordt voor een vriend- schappelijker behandeling van Engeland ten aanzien van de schulden. Naar ver luidt zal Senator Harrison, een voornaam lid der democratische partij, die van 6 Maarl af de leiding zal hebben der financieele commissie, reeds dezer dagen een we'sont- werp indienen tot vermindering der Brit sche oorlogsschulden. Dit voorstel van een vooraanstaand lid der als overwinnaar uit den verkiezingsstrijd te voorschijn geko men partij, heeft meer kans aangenomen te worden dan een dergelijk voorstel van Hoo ver aan het Congres. Van Roosevelt wordt gezegd, dat hij geneigd is om aan de Brit sche wenschen tegemoet te komen, voor zoover er een regeling te vinden is, dieniet den geheelen last der schulden op de schou ders van Amerika wentelt Hoover verwacht een Britsch voorstel be treffende een „geschikt organisme", waar aan de bestudeering van het schuldemvraag- stuk zou kunnen worden opgedragen. Hij zal waarschijnlijk hieromtrent met Roosevelt confereeren, meent de correspon dent te Washington van de „New-Tork Tinies". Verontwaardiging Jegens Frankrijk Uit New-York wordt gemeld: De weigering van de Fransche regeering om de schuldentermijn te voldoen, heeft in Amerika verontwaardiging gewekt en de bladen geven algemeen uiting aan hun mis noegen over de houding van Frankrijk. Volgens de Herald Tribune zgl deze af wijzende houding van Frankrijk de tuk- schen Parijs en Washington te regelen kwes ties zeer compliceeren. Zal Frankrijk toch nog betalen? Naar te Washington verluidt, hoopt het Amerikaansche staatsdepartment, op grond van het onderhoud, dat gisteren plaatsvond tusschen den Fransehen gezant Claudel en Stimson. dat Frankrijk toch nog betalen zal En uit die overweging wil men scherpe uit latingen in het congres aan het adres van Frankrijk zooveel mogelijk thans vermijden. Twee senatoren, Harrison en Borah, hebben op een wenk van het staatsdepar'ement van redevoeringen over Frankrijke weigering om te betalen afgezien. NIEUWE NOODVERORDENINGEN IN DUITSCHLAND i „Reichsanzeiger" bevatte Vrijdag een, op grond ran artikel 48 uitgevaardigde, ver ordening van den Rijkspresident over maat regelen tot bevordering van de werkver schaffing en de landelijke kolonisatie. De rijksregeering wordt bij deze verorde ning gemachtigd, tot doorvoering der werk verschaffing en der landelijke kolonisatie, rechtsverordeningen en algemeene adminis- Ira'ieve bepalingen uit te vaardigen. Zij kan daarbij van de bestaande riiks- en land«- rechtelijke voorschriften afwijken. DE MAN, DIE HUIZE DOORN BINNENDRONG POLITIEVERHOOR. De politie te Dusseldorf deelt tbans nog eenige bijzonderheden mede over he'. verhoor van Fücker, die kans z^g Maandag j.l. door te dringen in het verblijf van ex-keizer Wil helm de Doorn. Fücker verklaarde veel ie hebben geleden van de lange tuchthuisstraf fen, waartoe hij wegens verschillende delie ten was veroordeeld. De revolver zou hij van een onbekenden Nederlander hebben gekocht om eventueel de honden in den tuin van bet ex-keizerliik verblijf te Doorn onschadelijk te maken. Een op hem gevon den dolk zou hij hebben gehruikt om over de omheining van den tuin te klimmen. Hij ontkent met nadruk, dat hij de bedoeling zou hebben gehad den ex-keizer te dooden Nader wordt uit Emmerik gemeld, dat Füoker daar in voorarrest is gesteld. Op welke gronden is niet bekend. Men denkt: paspoortovertreding VEREENIGING ..SONNEVANCK" DE JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING Te Amsterdam heeft de Vereeniging ,,Son- nevanck" haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden onder presidium van Ds. T. Fer- werda. In tegenstelling met andere jaren was de opkomst der leden zeer groot. Onder de ingekomen stukken was een schry- ven van een 40-tal leden uit Rotterdam en omgeving en uit Harderwijk en omgeving, waarin verzocht werd een onderzoek te doen instellen naar het beleid van het bestuur wat daarmee verband houdt. Uit de monde linge toelichting van een der voorstellen bleek, dat men speciaal tegen een paar der bestuurs leden ernstige klachten had. Het bestuur had bereids geconfereerd met een comité van be zwaarde leden. Teneinde nu tot een oplossint te geraken, stelde de voorzitter namens het bestuur een enquête naar de bestuurskwesta voor. Nadat verschillende sprekers ten gunste en tegenover het bestuur het woord hadden gevoerd, ging het bestuur in comité-generaal. Daarna diende het een nieuw voorstel in, waar bij rekening was gehouden met de door de vergadering gemaakte opmerkingen. Dit v stel houdt in, dat de commissie voor jaar- lijksch onderzoek ditmaal door het bestuur zal worden benoemd uit alom in den lande hoogstaande en bevoegde personen bekende leden en dat deze de gerezen klachten zullen onderzoeken en daarover vóór 1 April 19-33 aan de vergadering rapport zullen uitbrengen. Dit voorstel werd zonder discussie of stem ming door de vergadering aangenomen. De klachten moeten voor 1 Januari 1933 ir gesloten enveloppe aan de commissie bij .len Secretaris (per adres Sanatorium Sonnevanck) worden inge'everd. De vergadering werd daarop geschorst tot n nader te bepalen datum in 1933. Alsdan zullen aan de hand van het verkregen rapport de discussiën over deze zaak worden voort gezet. Door het bestuur en de ledenvergaderim-en werden o.a. de volgende personen genoemd, die deel van de commissie zouden uitmaken: Mr. Grosheide, Amsterdam; Dr. Gerbrandy, Leeuwarden; J. Schouten, Rotterdam; Mr. Briët, Leiden, en Prof. Rutgers, Amsterdam. AFSCHEID DR G. K. SCHOEP ALS GENEESHEER-DIRECTEUR VAN Dezer dagen heeft Dr. G. K. Schoep van het personeel en de patiënten van het Sana torium „Sonnevanck" te Harderwijk af scheid genomen Bij die gelegenheid werden door een der verpleegden enkele woorden gesproken om aan den scheidenden genees- heer.directeur dank te brengen voor alles wat hij in het belang der patiënten heeft verricht. Het woord werd verder nog gevoerd door de geestelijk-verzorger Ds. Hartwigsen en door de eerste geneesheer Dr. Munting. Verschillende blijken van herinnering wer den daarbij aangeboden. Dr. Schoep dankte voor de waardeerende woorden die tot hem werd.-n gericht en voor de medewerking die hij van de zijde van het personeel bij zijn arbeid had mo gen ondervinden. In den federalen raad te Bern hebben en kele afgevaardigden er bij de regeering op aangedrongen krachtige maatregelen te ne men. om een einde te makn aian de revolu tionaire communis'ische propaganda, welke reeds geleid heeft tot de bekende onlusten te Genève. De regeering werd uitgenoodigd, ter be scherming van de democratie, deze maatre gelen zoo vlug mogelijk te nemen. De minister van oorlog, die in zijn ant woord op de desbefreffende interpellaties de officieren en troepen voor hun houding prees, wees er op, dat de troepen, nadat zij door de menigte aangevallen waren, niet al leen het recht, dorh ook den plicht hadden van de wapenen gebruik te maken. De minister van justitie las een document voor, waarin instructies uit Moskou voor da organisatie van onlusten op straat in Zwit serland vervat zijn. De Amerikaansche senaat heeft met 40 tegen J stemmen besloten den Philipynen binnen 8 jaar onafhankelijkheid te geven. DE BRAND TE TOKIO Veertien dooden Bij den grooten warenhuisbrand te Tokio blijken tot dusver veertien menschen om het leven te zijn gekomen. Het vuur vond gretig voedsel in een afdee- ling waar veel uit celluloid vervaardigde ar tikelen waren opgeslagen. Honderden menschen, die naar het dak •aren gevlucht, konden op het laatste oogenblik nog gered worden; vliegtuigen hebben kabels op het dak van het waren huis geworpen, waarmede de menschen zich in veiligheid konden stellen. De politie werd met militairen versterkt n de omgeving van het warenhuis af te zetten. Op het dak van het warenhuis was als bezienswaardigheid een dierentuin inge richt Ook de dieren konden worden gered. Volgens 'n Reuter-telegram zouden slechts tien personen gedood zijn, onder de gewon den zouden er echter vijftig ernstig aam too zijn. Men is er tenslotte in geslaagd het vuur meester te worden. De matericele schade wordt op vijf mil lioen yen geschat SPOORWEGONGELUK DOOR HOOG WATER. Doordat een spoordijk door 'hoog water was ondermijnd, is bij Maucy in Zuid-Frank rijk een sneltrein ontspoord. Drie leden van het treinpersoneel en vier reizigers zijn om gekomen. Uit Oost-lndie TABAKSACCIJNS-ORDONNANTIE BATAVIA, 15 Dec. (Aneta) Morgen, 16 Dec., treedt de tabaksaccijnsordonnantie in werking. Voor den kleinhandel op Java is een termijn voor uitverkoop toegestaan tot 26 Januari 1933 voor den kleinhandel in de Buitengewesten tot 15 Februari 1933, terwijl de groothandelaren voor 23 December a.s hunner voorraden moeten doen. DE SALARISKORTINGEN BATAVIA, 15 Dec. (Aneta). In antwoord op de schriftelijke vraag van den heer Mo- nod de Froideville, of de Regeering bereid is toe te zeggen dat de Volksraad zal worden gehoord omtrent verdere salariskorting voor de ambtenaren per 1 Januari 1933 onder overlegging van een schema der saneerings maatregelen, welke de Regecring voor de naaste toekomst heeft ontworpen, heeft de Regeering medegedeeld, dat zij niet voor nemens is deze kortingen in den vorm van een aanvullingsl>egrooting aan den Volks raad voor te leggen. De regeering acht een nader schema voor de bezuiniging op de ambtenarensalarissen thans niet noodig, nu de Commissie voor Georganiseerd Overleg reeds een schema oor de per 1 Januari a.s. door te voeren maatregelen ontving. KOSTEN MIDDELB. ONDERWIJS Een te zware last? Men schrijft ons: Het artikel in de editie van 30 November 1932 betreffende: „Een te zware last" (tege moetkoming aan ouders, die kinderen op een H.B.S. hebben), komt meerderen met mij niet juist voor, althans kan aanleiding tot misverstand geven, mede door de vage toe lichting. In de Middelbaar Onderwijswet wordt niet gesproken over tegemoetkoming aan ouders, die kinderen op een H.B.S. hebben; in het officieele begrootingsmodel voor de gemeen te komt derhalve een dergelijke post niet voor. De verplichte uitggaven door de gemeente volgens genoemde wet zijn voor het Open baar Middelbaar Onderwijs in het alge meen alleen de oprichtingskosten van de schoolgebouwen en de jaarlijksche exploita tiekosten. (Jaarwedden van het personeel inbegrepen) voor zoover er in de betrokken gemeente een gemeente H.B.S. is. Deze ge meente ontvangt dan, onder voorwaarden door den betrokken Minister te stellen, een subsidie van het rijk, berekend naar drag per klasse .terwijl de z.g. buitengemeen ten 50 pet. van het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten der betrokken school na aftrek van het ontvangen rijkssubsi die en de geïnde schoolgelden m o i vergoeden. Een zelfde regeling geldt iedere gemeente tegenover een bestaande Rijks H.B.S. Inplaats van tegemoetkoming aan ouders wordt van hen een bijdrage gevor derd ter tegemoetkoming in de kosten der rijks-, resp. cemeente H.B.S. behoudens dan de bevoegdheid van enkele vrijstellin gen Ten aanzien van het bijzonder M.O. geldt een voor dit onderwijs minder gunstige regebng. Wel krijgen de bijz. H.B.S.-en een subsidie van het rijk, varieerende tusschen 7590 pet van de oprichtingskosten der schoolgebouwen en de jaarlijksche exploi tatiekosten jaarwedden van het personeel inbegrepen doch een verhaal van 50 pet. van de gemiddelde kosten per leerling, als voor de openbare H.B.S. bestaat ,is hier niet mogelijk, hetgeen meerdere gemeentebestu ren o.a. in de omgeving van Dordrecht billijkerwijs aanleiding geeft v r ij w i 11 i g deze 50 pet. aan de betrokken bijz. H.B.S. uit te keeren. Waar zulks echter niet plaats vindt staan de bijz. H.B.S. belangrijk achter bij de open bare, mede omdat zij niet alle kosten ver goed krijgt en het te heffen schoolgeld niet lager mag zijn dan van de ter plaatse aan wezige openbare H.B.S., terwijl, last not least, het rijkssubsidie nog verminderd wordt tot het bedrag waarmede in het afgeloopen jaar de uitgaven der school de overige inkomsten te boven zijn gegaan. Hier ontmoeten we dus weer de oude on billijkheid van vóór de L.O.-wct 1920, dat de ouders, die bijz. onderwijs voor hun kinde ren erlangen, eerst mede moeten betalen in de kosten van het openbaar onderwijs en vervolgens een bedrag aan schoolgeld,'dat in den regel nog hooger is dan voor het open baar onderwijs. Intusschen zijn ons wel bezwaren bekend betreffende de financieele gevolgen van de M. en H.O.-wet het laatste alleen voor zoover het gymnasia betreft doch deze gaan meer over de verplichte bijdragen van 50 pet. der kosten per leerling, verbonden aan hot bezoeken van een openbare H.B.S die aan meerdere gemeentebesturen, vooral op het platteland .ondragelijke lasten opleg gen. Tenslotte do opmerking, dat tegen onze hedoeling de uiteenzetting uitvoerig moest worden .omdal in de aangehaalde driestar niet te lezen is of het openbaar M.O. be- DE RIJKSMIDDELEN OVER NOVEMBER Opbrengst ruim 9 millioen onder de raming gebleven GEEN ENKEL LICHTPUNTJE TOCH: EEN OPWEKKEND SLOT De staat van de Rijksmiddelen is een won derlijk ding. De ecne maand vloebt ze over van een en al vriendelijkheid en optimisme de andere maand bezorgt ze iemand een koude rilling van de schrik. We leven in de donkere dagen voor Kerstmis (al leven we dikwijls zoo snel, dat we 't zelf niet mer ken), en zoo mogelijk komt de middelen- staat over November deze nog donkerder maken, dan ze al zijn: de opbrengst is ruim f9 millioen onder die van dezelfde maand in het vorig jaar gebleven en ruim f2 mil lioen beneden 1/12 van de raming voor dit jaar. De cijfers luiden precies respectieve lijk f32.995 672 en f 12.273.523. Over de ge passeerde elf maanden van 1932 zijn de middelen thans tPrnggeloopen tot f367 mil lioen. di. f42 millioen minder dan in het overeenkomstige tijdvak van 1931. De staat geeft aan, dat 11/12 van de raming f 383 millioen bedraagt. De eigenlijke teruggang bedraagt dus f 17 millioen, waaruit blijkt hoe sterk verschillende bronnen van inkom sten opdroogden, als men bedenkt, dat we zelfs dit. jaar nog eenige malen een op brengst hadden, die vrij sterk boven de ver wachtingen bleef. Er is over November letterlijk niets op tc noemen, dat een lichtpuntje in het duister verspreidt, een onbeteekenende stijging van f 50 000 van de accijns op het zout daarge laten. Wel is waar zijn ook de invoerrech ten met zes ton opgeloopen van f 4.9 mill, in November 1931 tot f5.5 millioen thans, doch reeds meermalen betoogden wij, dat een dergelijke luttele vooruitgang in wezen een feitelijke sterke teruggang beteekende in verband met de verhooging van het tarief Bovendien is de abnormaal hooge invoer van de vorige maand (in verband met de aangekondigde nieuwe verhooging van het tarief) thans tot staan gekomen en mag men eigenlijk zich er nog over verwonderen, dat de opbrengst voor deze maand nog zoo hoog is, al had ze zeker de f7 millioen moeten halen om in verhouding gelijk te blijven met verleden jaar. We hebben er dus zeker nog f 1 5 millioen op ingeschoten. Het som bere cijfer van ruim f9 millioen wordt dus, in dit licht bezien, nog veel zwarter. De stijgingen, welke er nog waren, zijn hiermede genoemd. De rest van den staat vertoont niets anders dan een sohril en naargeestig beeld van de invloed der crisis op onze bronnen van inkomsten. Om te be ginnen kreeg de opbrengst der inkomsten belasting een flinke duw naar beneden. Het begint hier thans meenens te worden Een vermindering in opbrengst van f 11,1 tot. f7,5 mill, d.i. f 2,6 mill, doet werkelijk het aller ergste voor de komend? maanden venvach ten. De oorzaken van dit verschijnsel zijn overbekend. Voor 't eerst komt ditmaal da personeele belasting niet meer op den staat voor. Ver leden jaar gaf deze post nog een opbrengst van f22 mill, te zien. A lis dit dus geen wezenlijke achteruitgang, toch beïnvloed ze het eindresultaat van deze staat wel zeer ongunstig. Feitelijk behoeven we over de andere pos ten op deze staat weinig te zeggen, 't Is een en al teruggang, wat de klok slaat. De Ver mogensbelasting droeg in de vermindereing bij met zes ton (daling van f 1,8 op f 1,2 mill en de dividend- cntantièmebelasting met vier ton (daling van f 1,03 mill, op zes ton). Met den handel blijft het droevig ge steld: het statistiekreoht verminderde van f227.000 tot flSl.000. De accijnzen liepen alle (uitgezonderd de voormelde lichte stijging op het zout) min of meer sterk terug. De Minister heeft dezer dagen zijn voorstellen betreffende de ver hooging van het bier en suikeraccijns in de Kamer aanvaard zien worden. Hij verwacht uit de opbrengst van deze middelen geen peuleschil, n.l. niet minder dan f26 mill. Het is, gclooven wij, niet te sterk gezegd, wanneer wij op grond van de huidige cijfers aannemen, dat hij deze „peuleschil" wel nimmer zal halen. Er i s een grens in het heffen der belastingen. Gaat men over het toppunt heen. dian zal een sterkere daling liet gevolg zijn. We zien dit o.m. in de op brengst van don wijnaccijns. D ze belasting werd op 1 April j.l. met 50 pC-t. verhoogd. Wat is het gevolg geweest? Regelmatige vermindering. Voor elf maanden van 1932 wordt geraamd f'2.2 mill. Er is thans bin nen f 1.8 mill. Ondanks de verhooging, blij ven we dus verre achter. De cijfers over Nov. 1931 en 1932 b\i ragen resp. f 47.40S en f3S.742. We gaan nu een aanval doen op 't bier, maar zal dit geen gelijk resultaat heb ben als we zien dat dit middel over dezp maand slechts f 957.294 opbracht, tegen f 1.3 millioen vorig jaar? De accijns op het geslacht verminderde met slechts f20 000, het gedistilleerd daar-1 entegen met f2,9 tot f2,5 millioen. De ac cijns op suiker liep met 3 ton van f5.2 tot f 4,4 mill, terug. Overigens een normaal ver schijnsel. want de vorige maand hebben evenzooveel teveel binnen gehaald. Dat een vprhnogmg van de tabaksbelasting meer i: het laadje zal brengen, valt evenzeer te vreezen. Dit middel blijft ook regelmatig dalen, thans weer van f 2,1 tot f 1,8 millioen. De zegelrechten bleven vrijwel gelijk aan het vorige jaar, op f 1,4 mill. De registratie rechten bleven dalen, nl. van fl,06 mill tot f772.000, en de successierechten natuurlijk ook nl. van f4,4 tot f3,7 mill. Deze delingen beloopen tonnen, maar de maandelijksche millioenen teruggang van voor eenige tijd schijnt toch afgeloopen te zijn. Met de domeinen gaat het natuurlijk ook al niet heter. De vermindering hedroeg f50 000. De opbrengst der loodsgelden bleef dalen .thans van f380 967 tot f342.350.— De inkomsten ten bate van het Gemeen tefonds bedroegen over de eerst? 11 maan den van 1932 f75,1 mill. (v. j. f21.9 mill.), en ten hate van het I.eeningfonds 1914 f53,8 mill. (v. j. f56,2 mill.) We eindigen dit jaar dus midden in de misère. Toch willen we besluiten met een opwekkend slot: de inkomsten »en bat.? van het wegenfonds stegen van f 18,4 mill, in 1931 tot f 19.2 mill, in 1932. d.i. een vermeer dering van 8 ton over 11 maanden. Blijk baar is het autoverkeer dus nog groeiende Opmerkelijk verschijnsel in zwaren crisis tijd! Mits... men hieruit nu maar niet af- leide dat hot „met rle crisis nog wel zoo'n aart niet zal loopen". Dit te zeggen zou er ger zijn dan oppervlakkig geklets Weerbericht. Hoogste stand te Weenen 778.7. Laagste stand te Janmayen 750.4. Stand vanmorgen halftwaalf 769.4. WEERVERWACHTiNG (Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteoi logisch Inst. te De Bilt). Matige, tijdelijk toenemende Z. tot 2 wind, half tot zwaar bewolkt of betrokk aanvankelijk droog weer, later toenemej regenbuien, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegcd. door 't Kon. Ncd Meteorologii Inst. te De Bilt.) In het N.W. ligt een zeer uitgebreid gel> van lagen luchtdruk met een dieptekern Janmayen en een groote zwakke kern t| schen IJsland en Groenland, zoodat aldj het weer bijna windstil is, en de vliegti) waarnemingen te Reykjavik regelmatig k\ nen geschieden. Tusrchen hot depressiegebied en het s tionaire gebied van hoogen luchtdruk 1 centraal Europa stormt het over een fre van 1000 tot 1500 K.M. breedte van de Azor over de Britscihe eilanden en Scandinaol waardoor luohtmassa's van hooge tempei tuur tot in het Poolgebied worden getrai porteeird, zoodat de eilanden in de Poolj temperaturen boven het vriespunt melden In Duitschland en Oost-Frankrijk heerst nog vorst, doch over het vorstgebied trek» met groote snelheid droge luohtmassa's. Van Ierland tot in de Botnische Golf Finland is de temperatuur ver boven n< maal op den Poolcirkel niet minder dl 12 graden. In het stormgebied viel op vele plaats regen. Aan de Westkust van Ierland zei overvloedig. Geleidelijk zal het stormgebied dat ree het geheele Noordzeegebied omvat, zioh na het Zuiden uitbreiden, er zal ook in o land de wind toenemen en de bewolkt lager en zwaarder worden, met ten slol overgang tot regenweer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 18 DECEMBER 19 DECEMBER Zonsopgang 8.08 u.; Zonsondergang 3.46 Maansopgang 10.55 u.; Maansonderg. 11.34 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE OP HEBBEN: 18 DECEMBER Van 's avonds 4.16 u. tot 's morgens 7.38 19 DECEMBER Van 's avonds 4.16 u. tot 'e morgens 7.39 WATERSTANDEN Heden Vorig RIVIEREN VValahnt 1.88 1.86 Hasel0.21 0.19 (luningen O.00 0.00 Iteihnweller -2.10 -2.08 Kehl 2.12 2.12 Mux au 3.51 3.59 0.88 O.'.O 2.19 2.22 1.44 1.46 Cohlei 1.52 1 1.18 1 1.72 1 0.81 0 Lohr leshelm ■eim Keulen Ruhrort 0.12 0 Weael 0.13 0 Emmerik 1.20 1 Dusseldorf 0.91 O .Maastricht 2.10 2 Venlo 11.30 11. HOOGWATER NED. ZEEHAVEN Delfzijl Terschelling 11.45 23.62 llurimgen 12.16 - 7.1. J 10.10 19.30 21.55 i 0.13 18.33 5.-:l 17.35 n 5.3l 17.16 Harllngen 0.2S 1 6.03 18 6.57 19 6.15 17, 5.58 18. 6.17 18. 6.47 19. 4.57 17. trof en de naam der gemeente niet genoemd is, moest wel een algemeene beschou wing gegeven worden. ROTTERDAM Maas Hotel HOOIHI'JRH IU Het hotel voor U Open restaurant Nieuwe exploitatie VERBOND VAN CHR. LETTERK. KRINGE1 TTet Verbond van Christelijke Letterkui dige Kringen in Nederland houdt zijn jaai vergadering 26 December a.s. in Hotel Am* ricain, Ledscheplein, Amsterdam. De aftredende bestuursleden zijn. E Spaans, Tom de Bruin, Mary Pos en Jan E de Groot. Candidaten voor deze vacature H. Spaans, J. Allon, H de Bruin, J. J. d Die, K. Heeroma, W. J. Meister, mej. G. d Moor, B. J. E. van Noort, M. Th. Uit dei Bogaard en P Vink. In de middagvergadering, die om 2 uu aanvangen zal, hoopt de heer C. Rijnsdor] te Rotterdam te refereeren over: Naar Nieu e Centra. NASCHRIFT. Indien noodig komen we nog vm» u« uauw. uuor aen rai neert hu eer wel op deze eenigszins ingewikkelde kwestie beenfractuur opgelopen. Nadat eerste huli 3rue- 1 was verleend werd K. naar Laren vervoerd MOTOR-ONGELUK Bij Kaarden zag de motorist H. ui Laren (N. H bij het kruispunt de Galge brug niet, dat de automobilist S. uit Groene kan zijn hand uitstak, ten teeken, dat hi de Lambertus Hortensiuslaan wilde inrij den. H. botste tegen den linkerachterkan an de nauto. Door den ral heeft hij eer

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2