|lirttiur jCriHisdjr (toumnt Zoo gaat het goed Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. J. VAN SCHIJNDEL& CO. N.V. HOUTHANDEL ABONNEMENT» kwartaal In Lofdon en in plant- Iwanr n «R-uitsi-Imp uevcsilgil is ƒ2 33 mro pei pust f 2.35 portokosten, week ƒ0.18 »r liei Buitenland bij wekelijk- p zending „<50 IdagPlijkM'ho zending „5.50 Alles bij vooruitlietnling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 71/2 cent idagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3842 ZATERDAG 17 DECEMBER 1932 ADVZBTEN.1EN Van 1 tot 6 regels Ir.get Mededeellngen van 1—5 regels Elke regel 9.IS Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang - nummer beslaat uit DRIE Maden 'iPE DANS BIJ DE VULKAAN J Diep en roerloos onder den hoogen tehtelyken koepel van het firmament daar als een sprookjeswereld het dische land. Maar in de dessa, aan de voet van h geheimzinnigen vulkaan, was alles ht en leven en vroolijkheid. De zorgen van 't bestaan, de moeheid ,n den arbeid zyn vergeten, zie daar honderden geschaard om de kunste- fres. Llenden smal, 'eegt de ranke danseres alleen! et zwijgend zien is om haar schreden heen In hen, die uit dit uur niet scheiden konden. ij volgen de bewegende verschijning, oals zij gaat en hun verbeelding draagt. schoonen stand Doch ziet toen was daar op een aal een donderend geraas en gebraak, l er voer een schok door de grond. Met van schrik en angst wydopenge- ierde oogen zagen allen danseres en 'wonderaars hoe de vuurspuwende »rg openbarstte. Er schoot een geweldige rookzuil uit hhoog, die de sterrenlichte nachthemel ïrduisterde. De lucht werd zwarter dan zwart i een regen gloeiende asch en steenen lalde over de dessa neer. Uit de korst van de berg kwam een loeiende golf naar het dorp rollen, iitten vlogen in brand. Menschen ïhreeuwden om hulp. Maar vergeefs, enkele seconden was alles gebeurd, let heele dorp verwoest. Alle huizen èrnield, talloozen verbrand of onder e lava bedolven. Zoo eindigde de dans by de vulkaan. Dat is Indië, zegt ge. En gy hebt ge- jk. Maar toch, leven ook wjj, hier in furopa, in Nederland aan de voet van e vulkaan, in de onmiddellijke nabij- ,eid van het grootste gevaar. Daarvan aoeten wy ons goed doordringen. Wy, en nu spreken we niet persoon- ijk, wjj, ons land, onze cultuur, ons Werelddeel, ons Christendom dreigt ver hoest te worden. Dat moeten wij weten, om er rekening ^ïee te houden. Want, ten eerste, het komt niet te )as, te dansen met de dood als buur- nan, te doen alsof het onzen tyd nog vel zal uit houden. En ten tweede, God heeft de mensch femaakt tot koning der schepping en liem begiftigd met rede. Die rede, dat verstand meet worden gebruikt, om de gruwelijke gevaren, waarin de mensch- jieid verkeert, af te wenden. I Dit is juist het gevaar bij uitnemend heid, dat de wereld na twintig eeuwen phristendom, en zestig eeuwen bestaan Bog altijd niets heeft geleerd en nog al- Hoor bestierd en geleid wordt door de pnzaligë geest van ego sme er. haat. Aan die geest gaat de wereld, als God het niet verhoedt ten onder. I De onzalige geest van egoïsme vieerscht in het volkerenleven. Heeft jdaar altijd geheerscht. Sla een blik op Ide wereldkaart. Let, om slechts één Jding te noemen, op de verdeeling der ikoloniën. Frankrijk, een land met een 'vrijwel constante bevolking, een bevol- (king, welke niet in staat is het eigen lland behoorlijk in cultuur te brengen en jte houden, heeft een koloniaal bezit, dat vele malen de grootte van 't moe derland overtreft. Duitschland daar entegen, welks bevolkingsaanwas snel voortging, werd elke mogelijkheid van koloniale ontwikkeling nagenoeg beno men. De volkeren vroegen en vragen niet op welke wyze functioneert het wereld leven het beste, welke wetten stellen ge rechtigheid en naastenliefde aan de verdeeling van koloniaal bezit, handel, mijnen, enz. De regeeringen vroegen en vragen alleen en uitsluitend: hoe kan óns land groot en machtig worden? Als het kan met ontzien van anderer belangen ter- wille van de vrede, de ons tot rustige expansie in staat stelt, maar als het niet anders kan, dan met middelen van ge weld en oorlog. En gelijk het in 't groot is, zoo is het ook in het klein. Wie het sociale leven aandachtig gadegeslagen heeft en bestu deerd heeft hoe het zich in de laatste honderd jaar heeft ontwikkeld, zal on middellijk toestemmen, dat niet de ge rechtigheid, niet de naastenliefde richt gevend zyn geweest voor werkgevers en Werknemers, maar het eigen belang. Gruwelijk hebben onder invloed van het liberalisme in de eerste helft der 19e eeuw de eersten hun machtspositie misbruikt. Er was een stem des bleeds van de aarde tot God, om de in de fa brieken ondergegane vrouwen en kin deren. Het liberalisme heeft het socialisme opgeroepen. De rellen werden omge keerd. Men had lang genoeg geleden, men wilde eindelijk heerschen. Haat, omwenteling, klassenstrijd tot het bit tere einde. De werkgever werd aange merkt als de vy'and en in de kamp om de macht is menig eertijds bloeiend be drijf ondergegaan. Er komen ons stakingen uit de laat ste jaren voor de geest, stakingen om luttele verschillen, om nietswaardige motieven, waartoe zich zelfs wel eens Christenen lieten verlokken, die ons thans, by de algemeene nood, weinig minder dan misdadig schijnen geweest te zijn. Waarheen heeft het beginsel der zelf zucht de menschheid heen gedreven? Naar de rand van de afgrond. Daarom: dit moet niet eens, maar telkens weer en al luider en met steeds meer nadruk gepredikt worden, dat er geen mogelijkheid tot herstel bestaat, indien èn in het volkeren- èn in het volksleven het beginsel der zelfzucht blijft heerschen. Geen herstel, maar wel ondergang en vernietiging. Redding is nog alleen mogelijk door het offer. Men confereert en beraadslaagt over ontwapening en economische problemen en moeilijkheden. En het is wel. Maar men vergeet één ding. Terwijl de senaat beraadslaagt, vergaat Saguntum. Het communisme vreet als een kan ker voort. En ontevredenheid en revo lutionaire stemming nemen steeds toe, wel in de eerste plaats door de ver schrikkelijke werkloosheid en ellende, die geheele volkslagen met ondergang bedreigen. Zijn de regeeringen ziende blind? Hebben zij nooit de geschiedenis bestu deerd? De geschiedenis, die ons zegt, dat werkloosheid, armoede en honger altijd hebben geleid tot opsta.id en re volutie De regeeringen bekommeren zich over vele dingen. Maar zij behoorden, indien nog niet om ethische redenen, dan al leen reeds om utiliteitsmotieven, vóór alles zich te bekommeren om de vraag: op welke wyze kunnen wij de men schen bij het leven behouden, op welke wyze kan de voedselvoorziening zóó danig geregeld worden, dat er niemand van honger en gebrek sterft? Niet in het eigen land alleen, doch over heel de wereld? Het feit, dat men wel voortgaat met dagelijks millioenen schatten weg te gooien aan bewapening en fabricatie van oorlogstuig, wij spreken hier over de vooraanstaande landen, maar geen weg weet met het kostbare graan, dat in Amerika verbrand wordt, of de 14.000 runderen in Denemarken, die tot varkensvoer worden verwerkt, aan uit gehongerde menschen ter beschikking te stellen, is een bewijs, dat men van de geschiedenis niets heeft geleerd en liever redeneert en confereert dan tot daden van menschlievendheid en ge rechtigheid voort te varen. Zoo in het groot, zoo in het klein, Ook Nederland zinkt economisch om laag. Dat moeten wij willen zien. Niet maar elkaar na praten, maar door en door beseffen. Wie daartoe gekomen is, weet dit: zal ons land gered worden, zal het zich te midden van de chaos kunnen staan de houden, dan moeten wy met elkaar willen lijden, dan moeten wy elkan ders lasten willen dragen, dan moeten wij een offer willen brengen. Door ons zelf te handhaven, zullen wy óndergaan. Wie thans onwillig is een klein offer te brengen, hij houde er zich van over tuigd, dat er straks van hem een groot offer zal worden genomen. Wy zijn niet zóó naïef, om te meenen, dat met het prediken van deze offer bereidheid het laatste woord gesproken is. Daarvoor zijn de vraagstukken te moeilijk en te ingewikkeld. Er is tel kens weer gelegenheid, hierover op deze plaats te spreken. Maar het gaat ons thans alleen om de eerste wet, de grond regel, volgens welke wy in de naaste toekomst zullen moeten leven, die rechtdraads ingaat tegen die naar welke de menschheid tot nu toe heeft geleefd, maar welke tenslotte toch geen andere is dan die Christus ons in Zijn liefde heeft BINNENLAND. COLIJNS MILITAIRE LOOPBAAN Zooals ,Ons Leger" mededeelt, was het 15 dezer <0 jaar geleden, dat Z.Exc. Dr. H. Col ij n benoemd werd tot tweeden luite nant bij het Ned. Indische leger. Welke hooge poistie de heer Colijn ook moge be reikt hebben, geene zal zooveel indruk op hem hebben gemaakt als op dat oogenblik de benoeming door H M. de Koningin tflt 2en luitenant op 23-jarigen leeftijd. Aan het Nederlandsche volk past e«n woord van hulde op dezen dag voor het geen de heer Colijn voor de Nederlandsche en Ned.-Indische weermacht heeft weten tot stand te brengen. EEN JUBILEUMNUMMER Het Decembernummer van het zeer ge waardeerde Maandhlad van de inrichting voor Gemcente-Admini-tratie verscheen in feestgewaad en heeft een zeer bijzondere inhoud. Geen wonder, want de uitgeverij N Sam son N.V. te Alfcn a. d. Rijn, bestond de vorige maand vijftig jaar en dit feit is een huldiging en herdenking dubbel en dwars waard De grondlegger van deze bloeiende onder neming. waarin thans 220 personen arbei den, heeft zich in den loop der jaren zoo zrer aangepast bij de behoeften der gemeen tebesturen, dat wie gemeente-administratie zegt. tegelijk aan Samson denkt. Er bestaat tusschen Samson en de gemeen tehesturen een zaken-vriendschap, waarbij het zakelijke oogonschijnliik slechts bijzaak is Wat natuurlijk ten slotte niet het ge.al is. doch wat wel de goede verstandhouding teekent. Daarom wordt in dit laatste zeer kort bestek op de vóór en hinnonkant van het rijk geïllustreerde omslag iets uit de geschiedenis verhaald; terwijl de inhoud zelf, geheel afwijkend van wat gebruikelijk is. ge-wijd is aan zeer belangrijke beschou wingen over het geestelijk apparaat der ge meentebesturen: burgemeester, secretaris, ontvanger, ambtenaar ter secretarie en con troleur der gemeente-financier» Het zijn artikelen door vooraanstaande personen ge schreven. Het slotartikel is geschreven door burge meester Van Waning, die warme hulde brengt aan den stiehler. Nicolaas Snnison, die reeds 21 Sept. 1917 in kinderlijk Gods vertrouwen stierf. FUSIE VAN TRAMWEG MAATSCHAPPIJEN In de zitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant is de fusie tot stand ge komen der zes tramwegmaatschanpijen irt Noord-Brabant met steun van het Rijk en d<e Provincie. De vennootschap aangegaan door partjjen draagt den naam N.V Rrahantsche Buurt spoorwegen pn Autndicnsten (B.B.A.) De zetel van de Vennootschap is gevestigd te Den Bosch. De Vennootschap heeft ten doel de voorziening in de behoefte aan openbare middelen van vervoer, het tot stand doen komen en de exploitatie van zoodanige ver voermiddelen en alles wat daarmede in den ruimsten zin verhand houdt Land- cn Tuinbouw. VERLENGING DER TARWEWET Gezien de tegenwoordige prijsverhoudin gen acht de minister van Economische Za ken het volkomen verklaarbaar, dat door de landbouworganisaties aandrang wordt uit geoefend om uitbetaling te verkrijgen van een prijs, gelijk aan d?n richtprijs van f 12. De minister meent dat het gewenscht is aan dat verlangen te voldoen. Mochten in een volgend jaar de prijzen van de akker bouwproducten zich blijken te herstellen, dan zal de vaststelling van den tarwericht prijs een nunt van nadere overweging moe ten uitmaken. Waar het zich laat aanzien dat de akker bouw den steun aan de tarweteelt onder de tegenwoordige omstandigheden voor alsnog niet zal kunnen missen, meent de minister te moeten voorstellen don duur van de tar- wewet met drie jaar en twee maanden te verlengen, dus tot 1 Oei 1937, zoodat indien deze wijzigingen worden aangebracht, de oogst van 193G de laatste zou zijn, die zal worden gesteund. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen, dat, indien een al gemeene stijging van de akkerbouwproduc ten plaats heeft, en dus de richtprijs voor den tarweoogst naar beneden kan gaan een vroeger einde van de tarwewet zeer zeker niet tot de onmogelijkheden behoort. C. ZWAAN t Een in den Aardappel-, Groenten- en Fruit handel zeer bekend groot-exporteur, de heer C. Zwaan, te Rotterdam, ie gister op 68-jarigen leeftyd, plotseling overleden. De heer Zwaan nam in exporteurskringèir een belangrijke plaats in, cn in tal van com missies had hij dan ook zitting. De overledene was voorzitter van de Rotter- damsche Exporteursvereeniging, en als z< nig deed hy veel in het belang van den export. Dezer dagen werd de heer Zwaan door de Regeering nog benoemd als lid van de Contin- genteeringscommissie voor aardappelen, groen ten en fruit naar Frankrijk. CENTRALE VOOR DEN HANDEL Te Den Haag is onder voorzitterschap var den heer J. Houtkooper, een algemeene verga dering gehouden van ae Centrale voor den han del in Aardappelen, Groenten en Fruit. Na openingswoord door den voorzitter, wai deze wece op het goede werk door de Centrale verricht, werd door den heer J. Bleyenberg, uit Rotterdam, een uiteenzetting gegeven van een bespreking met de umber-conference, waar bij besloten werd, een commissie te benoemen, die klachten zal onderzoeken. De vrachtprijs voor uien werd door de reeders met 25% laagd. Voorts werden besprekingen gevoerd ov< onlangs ingestelde Fransche contingenteerings- commissie. Besloten werd verder in een gende vergadering besprekingen te voeren trent de regeling van de pr.jzen voor eenmalig fust, toelaten van alleen georganiseerde koop lieden aan de veilingen, enz. Tenslotte werd een motie door de vergade ring aangenomen, waarin werd uitgedrukt eei goede samenwA-ln» tusschen tuinbouw en der handel op pry's te stellen. IP. A. A. DE VEER t DE TERAARDEBESTELLING VAN EEN GROOT MAAR EENVOUDIG MAN Gisteren is met de eenvoud, welke zijn leven kenmerkte, het stoffelijk overschot wijlen Mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en benoemd burgemeester van Mid delburg, ter aarde besteld. Dat de belang stelling groot zou zijn, stond vast; dat zoo veel autoriteiten en zoo ontzaglijk veel bur ners den beminden man de laatste eer zou den willen bewijzen, had men zelfs in Mid delburg niet verwacht. De stad was in rouw; de kantoren der gemeente, die der Zeeuw sehe hypotheekbank, de ambachtsschool enz. waren gesloten, of er hieven alleen personen, die beslist niet weg konden. Bij het sterfhuis was de belangstelling reeds zeer groot, op het kerkhof was een groote schare aanwezig. Daar trof men aan Dr. Deckers, Minister van defensie en de leden van de Eerste Kamer, jhr. Van Litters namens de anti-revolutinaire en de heer Blomjons namens de r.-k. fractie, nevens de griffier van de Eerste Kamer Voorts de Commissaris der Koningin in Zeeland met den griffier en leden van Ge-I I'iovinciale Staten; de Burgemeester, de gemeentesecretaris en de raadsleden, voor- zoover zij niet absoluut verhinderd waren. Verder de hoofden van takken van ge meentedienst, het grootste deel van de ambtenaren ter secretarie en van het per soneel van gemeentebedrijven en vertegen woordigers van de andere takken van ge meentedienst. Verscluliende heeren van de rechterlijke macht kwamen wijlen don rcchter-plaats- vervanger de laatste eer bewijzen. Het Centraal Comité van A. R. Kiesver eenigingen was vertegenwoordigd door de bieren Dr. H. Colijn, Dr. E. J. Beunier J. J. C. van Dijk. Verder noemen wij vertegenwoordigers van het bestuur der Godshuizen, den Raad an Beroep voor de rijksbelastingen; en de verschillende politieke organisaties, als het Provinciaal Comité en de Centrale en plaatselijke A. R. Kiesverenigingen. Van de Ambachtsschool mPikten wij op het bestuui directeur en personeel en vertegenwoord gers van de leerlingen. Commissarissen, directie en personeel van de Zeeuwsche Hypotheekbank waren bijna voltallig aanwezig. Het College van toezicht op het beheer der kerkelijke poederen en fondsen in Zee land had zich mede doen vertegenwoordi gen, en vel door de heeren mr. W. J. Koppius, secretaris en mr. W. J. baron van Lynden; ook het provinciaal college was •vertegenwoordigd door den secretaris, den heer A. J. van Luijk en een der bestuurs leden; wat ook het g«val was met den Chr Militairen Bond en met verschillende anilpre veréenigingen en financieele instellingen, waarvan de overled-ne deel uitmaakte. Dan moet o.a. nog genoemd worden Dr. J. R. Slotemaker de Bruine; terwijl ook de vereeniging van directeuren van hypotheek banken was vertegenwoordigd door don voorzitter en den secretaris, de heeren mr. P. R. Hoorweg te Amsterdam en mr. H. van Hinloopen I^ahberton; voorts merkten wij op de heeren C. D; van Vliet, directeur van de Hollandsche Hypotheekbank te Amsterdam; Van Nierop, directeur van de Hypo theekbank voor Nederland; de heeren Cock Korlvinke, directeuren der Insulaire Hy potheekbank te Zierikzee, collega en vriend. De Rijkspostspaarbank was vertegenwoor digd door den heer A. J. Sturm, referenda ris bij den dienst. Zoo eenvoudig mogelijk zou de begrafenis zijn; zelfs was verzocht om geen bloemen ol kransen te zenden, maar dat was van som mige lichamen, die zoo heel dicht hij den overledene stonden, te veel gevergd. En men zag dan ook eenige kransen, o.a. van do gemeente Middelburg, van de Zeeuwsche Hv potheekbank, van het personeel van die bank. van de Vereeniging de Ambachts school, van het personeel en ook van de leerlingen van die school. Toen de kist in het graf was neergelaten, trad ds. M. van Empel, Ned. Herv. predi kant. naar voren, die op verzoek van de familie de eenige spreker zou zijn. Een werker is ter ruste gelegd, aldus sprak hij; een rechtvaardig man, wiens liefde en zorg tot velen en velerlei uitging, is uit ons midden weggenomen. In nuuwer en breeden kring genoot hij het volle ver trouwen en dat zoowel als het zaken betrot van de gemeente, als die van het land ol van de kerk. Groote deernis heeft dit heengaan veroor zaakt. Groot was de weemoed, waarmede Het is verheugend dit nu reeds te kunnen zeggen. Geen oogenblik zyn wy bang geweest dat onze opwekking tot het aanbrengen van nieuwe lezers er niet in zou gaan. Al de trouwe lezers, die jaar in, jaar uit medewerken aan de uitbreiding van de Christelijke Pers, zien wy stuk voor stuk weer op onze lijsten verschijnen, met één of soms reeds meer dere nieuwe lezers. Zoo gaat het goed! De gang zit er in en de combinaties van lezers, om een extra-prijs machtig te worden, zyn, zooals uit de ontvangen brieven blijkt, gevormd. Het doel waarvoor men werkt, IN IEDER CHRISTELIJK GEZIN EEN CHRISTELIJK DAGBLAD is op zichzelf reeds een inspanning waard en daarom, door zetten en volhouden, want dan gaat het goed. DE DIRECTIE. Bij Verkoudheid Hoest - Keelpijn - Griep - helpen Mijnhardt's tabletten, poeders of siropen het best. Alléén echten goed wanneerde naam Mijnhardt op de verpakking staat. Let hierop. In prijzen vanaf 20 en 30 ct. Bij Uw Drogist. men het heengaan in de stad vernam, het verlies heeft pijnlijk getroffen Het kwam ook zoo onverwachts. Blijde kan men zijn, dat de burgemeestersbenoeming nog voor zijn dood is afgekomen, omdat men daarin kan zien een kroon op zijn werk. Hij had zulk een onderscheiding echter nimmer be geerd. Toen de benoeming kwam was hij ontroerend blij. En, aldus spr., nu heb ik niet veel meer dan de buitenkant kunnen zien; anderen, die het voorrecht hadden hem meer van nabij en in zijn velerlei arbeid gade te slaan, zouden ook anders kunnen getuigen Maar daarover zijn allen het eens. dat de Veer een man was. vol levenskracht en le vensblijheid en deze dankte hij aan zijn eenvopdig, kinderlijk geloof in Jezus Chris tus. Hij was een eenvoudig vroom Chrislen. Weinig sprak hii daarover; het was hem voldoende, dat hij Jezus lief had en kon werken voor de eere van zijn God. De over ledene sprak nog niet over den dood en meende na zijn benoeming tot burgemeester, dat zijn taak nog niet af was. Maar God heeft gezegd dat het voldoende was. Men heeft thans het stoffelijk overschot aan de aarde toevertrouwd, maar God nam zijn ziel. De zoon van den overledene, mr. G. W. A. de Veer. bracht namens de falimie en inzon derheid namens zijn moeder en zusters dank aan allen voor de laatste eer, zijn vader bewezen. (blz. 1) Teraardebestelling te Middelburg van het stoffelijk ovenschot van Mr. A. A. de Veer. (Blz. 2) Over Schleichers programrede. Boncour Fransch kabinetsformateur, na Chau temps. De warenhuisbrand te Tokio. Spoorwegongeluk door hoog water in Frankrijk. Dc Rijksmiddelen hebben in November 9.277.800 minder opgebracht dan verleden jaar. De achteruitsan? in dit jaar bedraagt thans vergeleken bij 1931 ruim 42 millioen. Jaarvergadering der Vereen. Sonnevanck. (blz. 5) Burgemeester de Viugt wordt Maandag (blz. 8) De Tweede Kamer heeft gister de begroo ting van Financiën aangenomen. Gemengd Nieuws* Vandaag viert de echtgenoote van den Keizer, Prinses Hermine, haar verjaardag in verband hiermede worden gasten op Huize Doorn verwacht. Onder de gasten bevinden zich ook de vrouw van den ex-Kroonprins Prin ses Cecilia en haar jongste dochter. Maandag zal op Huize Doorn, de traditie ge trouw, de 21ste verjaardag gevierd worden van den jongsten zoon van den ex-Kroonprine. Zooals gnmeld, heeft oud-Minister Kan een bezoek gebracht aan den ex-Keizer tot het houden van besprekingen in verband met ae arrestatie van den Duitscher Fuecker, toen deze Maandag het kasteel was binnengedron gen. De besprekingen duurden geruimen tijd. Intusschen is de wacht op Huize Doorn ver sterkt. Terwijl tot nu toe des nachts slechte één wachter in het park van Huize Doom dienst deed, houden thans drie bewakers de wacht. Oók zijn politiehonden voor de bewa king op Huize Doorn gestationneerd. Ds. M. van Empel voert het woord aan 't graf van Mr, de Veer. Voornaamste Nieuws. DOODELIJKE VAL Te Schipluiden viel een 3-jarig zoontje van van den graanzolder. Het kind bekwam vry nstige verwondingen en bleef bewusteloos liggen. Na drie dagen buiten bewustzijn is thans het knaapje overleden. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Bodegraven had op de Noordzijde een ernstige aufobots-ing plaats. De petro- leumhandelaar R. kwam bij een veehouder het erf afrijden, zonder voldoende naar den weg te kijken. Tegelijkertijd dat R. op den straatweg kwain, kwamen uit de richting Woerden en Bodegraven twee luxe auto's in volle vaart aanrijden Om nu R. te om rijden. stuurde de chauffeur van de auto uit Woerden z'n wagen naar links, met ge volg, dat hij tegen de auto uit do richting Bodegraven botste en -Jeze in de naast den weg gelegen sloot duwde. De wagens wer den letterlijk in elkaar gedrukt Persoon lijke ongelukken van ernstigen aard kwa men niet voor. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt ECONOMIE EN FINANCIEN STOOMVAART MIJ NEDERLAND Twee leennigen vervroegd aflosbaar gesteld- Verband inet de P- C. Hooft? De directie der Stoom vaart-Mij- „Neder land" bericht dot de 4 pet leenirugen 1911 en 1912 per reeto groot f 4tó.lX)0 en f 1.140.000 vervroegd aflosbaar zijn gesteld van 2 Janu ari 1933 af- De obiigatien zijn van dien da tum af betaalbaar bij de Ka*>vereenigin& MA- te Amsterdam, tegen Inlevering der obligatiën met alle nog mei verdienen coupons en wel niet f l'llü per stuk, zijnde hoofdsom benevens 3 maanil-n rente van 1 December 1932—1 Maart 1933 Het Algr. Handelsblad weet hierover nog het ils wij dezer dag tragen. En onwtll. lat een bedrog dit bericht wel onmlddellljl In ren met de uitbetaling der a-si en voor de I'. C. Hooft. welke. ig zou men uit het feit. a. fl» millioen thans yroegde uflossing van Hooft "geen nieuw dergelijk mailschip Naar wij vernemen Is center inzake de ver vanging van de P. L'. Hooft door c-en nieuw schip nog geen beslissing genomen. ioT,rouwe,lJ.s,nul.t hïl felt- dat dt' 4 pct- leeningen 1911 en 1912 In de jaren .936 en 1937 volgens het aflossingsplan geheel gedelgd zouden zijn. dert. Wordt dus overgegaan lot den bouw \aa een nieuw mailschip, dan «ouden d« beide lee ningen. die thans aflosbaar worden gesteld, practlsch gesproken toch reds geheel geamor tiseerd zijn. 8 De reden van deze vervroegde aflossing tol HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: OOSTZEEDIJK No. 22" R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVEHU: NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1