VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. Op de veiling te Honsclersdijk werden de eerste Darwin- tulpen geveild. Zij kwamen uit de kassen ran de Kweekerij Kruisman te Naaldwijk. Voor de eere-galerijLorenzo de Nevers De laatste hevige storm joeg het water door de voorsteden van Tokiode snel wassende vloed eischte 53 menscheru- schildert President Roosevelt's portret- levens. Het voetgangers verkeer in een der blank staande voorsteden, voor het Witte Huis. FRANSCHE VLUCHTHAVEN VOOR HOLLANDSCHE VISSCHERS IV (Slot) Een bijna hopelooze drukte, zooals wij hier Wel eens beleefd hehben, was het begin dit maal dus niet Immers, 't is geen pleiziertochtje met do Statendam, die deze visscherlui met hun meerklcunge, bruingetinte plunje, getaande kleur, die bij hun bu'is hoort en ietwat hob- helachtigen gang. in de maat gezet door het dagelijks heen en weer klotsen op de dei nende, nu eens glooiende dan sterk rijzende schepen, maken. Zij komen niet om het zaaltje en om den dominee en om de pleegzusters, maar de heele combinatie van zaal en dominee, en Ziekenzusters is er om hen. Allen zien dat niet in. Enkelen in Holland trekken soms beden kelijk met de punt van de neus, alsof zij wil len zeggen: is aan die Zending nu niet een luchtje door al te groote liefde voor de ha- ringmensohen? In den recel zijn dat lieden, die de behou dende kracht des Evangelies niet kennen of nok zelfvoldane praters bij moeders pappot of zacht liggende, zich streelende, gewichtig doende behoedzamen, gevleid in een bijna niet verplaatsbaren crapaud tegenover een sterk flikkerenden haard Aan lichaamswarmte hebben deze weeke critici geen behoefte. Zielewarmte, verhoo ging der geestelijke temperatuur met enkele graden, zou hun goed doen. Onder dezen zijn de enkele „afkammers" van dit werk der liefde voor het vaak ver latene. soms half verwoeste leven der paria's onder de vlootbevolking in het oog der ge leiders van onze machtiae passagierskastee- len. die de oceanen doorploegen. Velen van dit soort ontmoeten wij echter ïiiet Doch ook onder de visscherlui zelf zijn er, 'die -het aangebodene niet met alle macht iaan grijpen. Als ie me loonsverhooging bracht, zou ik bet zaaltje bezoeken, voegde mij een lange jonge man uit een der Noordelijke provin cies toe Wat heb ik aan preeken en spre iken over die andere dingen? Daar heb je 't douanekantoor, niet waar? zei ik. Of weet je dat wellicht niet? Welnu, bekijk het maar eens goed! Als jij een brief .naar je familie schrijft, breng je dien dan 'daór of op het postkantoor? Zeker toch op de bus, is 't niet? Andersom zou toch zot heid wezen. Nu kom jij uit een provincie, waar ze terecht of ten onrechte, meenen, dat ze een behoorlijk verstand bezitten. Wou jij «u hebben dat wij als menschen van Beth- saïda vakvereenigingswerk dpden en zou den trachten je aan betere conditlies en hoo per loon te helnen? Daar hen jij toch zeker hoe te verstandig voor: dat zou jij niet eens willen van ons. Wij komen om ie voor ge varen te waarschuwen, het je huioeliik en gezellig te maken en je het Evangelie te brengen. Op Zondag voerden wij dat gesnrek. 's Maandagsmorgens konden wij gelukkig met J III stond in ons blad van 7 December. er"'. De Caliariënkerk met monument te Dieppe een hartéiijken handdruk van dien jongen, stoeren, ietwat bruten kerel afscheid ne men. Anderen zeulen langs de straat, niet we tende. wat ze met een paar uren ledigen tijd zullen doen: een „bios" knappen, een cog nacje leêgen of een wijntje erin zetten? Of maar naar het schip terugkeeren? Echt slingeren is het, wat ze doen. Soms een praatje makend met elkaar, dan weer eens stilstaand, elkaar zonder enthousiasme wijzend op eon of andere uitstalling, als echte, drentelende vreemdelingen schieten ze heel langzaam op. Zoo jongens, ga je mee naar het zaaltje? Je weet toch, waar het is? O ja! 'k Heb het wel eens gezien, beweert de een. Ik heb er geen zin in; ik ga naar de bios, roept een ander zeer hard. Zoo in dat pakje? Nu jongens, niet naar de bioscoop maar naar het zaaltje! Dat kun je tenminste voor God verantwoorden. Ik zeg nog niet. dat ik het doen zal, zei de onrustige schreeuwer wat terugkrabbe lend en zijn hoofd slapjes afgewend. Tiid tot verder praten had ik niet; men wachtte in de zaal op mij Met weemoed zag ik het driespan nog na: nog zoo jongensachtig en toch reeds zóó ver van den dienst des Heeren vervreemd, zoo thuis in het leven der zondige wereld, zon der eenige uiting van flinkheid in oog of houding. Precies schapen voor den grooten slachtpr van menschonzielen. Tn dien toonaard gaan de mislukkende uitnoodigingen. Een enkele maal wordt het gesnrek ge voerd met de kruk of klink van de kroeg deur in de hand; niet om met geweld te kperen. doch wiel. om vóór de daad laat in den avond, nog te waarschuwen Soms helpt het als de dam tegen het wassende water; een andere keer stort zich de booze lust uit als van de ruischen- de of geweldig neerklaterende stroom wan neer de dokdeuren te Dieppe opengaan; dan is er geen stuiten aan. Ieder kan gevoelen, dat hier de liefde tot zeelieden niet alleen, maar ook tot men- schenzielen moet spreken Alles heeft ook hier zijn bestemden tijd. Dat er eenige dagen kunnen voorbijgaan, zonder dat deze lust om te behouden, zich kon uiten, valt niet te betreuren. Alleen, zooals wij vertelden, wanneer de dag des Heeren door nalatigheid of opeenproppen van soms onnoodige werkzaamheden wordt ont trokken aan het hoog heilig doel. bloedt ons hart Doch daarom valt aan het nut en het ge zegende van ons werk nog geen oogenblik te twijfelen. Ook bij storm en ontij gaat de zaaier of planter door met zijn moeitevol werk. Zou Bcthsaïda dan aarzelen, weifelen, zich één seconde laten weerhouden, omdat niet allen haar toejuichen? Zou zij niet de gemeente des Heeren blij ven opwekken om in gebed en opoffering dezen tak van geestelijken arbeid te geden ken? Wie de mannen of jongens, 't zij 's mid dags of 's avonds in het Tehuis ziet binnen komen, onmiddellijk begroet door den lei der of leidster van het ooge.nblik; wie de jongens gezellig een spelletje ziet doen of gelijk de ouderen in de courant ziet snuffe len; wie 'n geestelijken dienst of Hollandsch psalmgezang heeft bijgewoond in den reemde, gelooft, dat dit werk niet geheel ongezegend kan blijven Heeft het lang niet overal reddende, dan toch zeker behoedende kracht. Ditmaal had den wij ook een flinke lantaarn voor het vertoonen van platen meegebracht Wij hebben de vergissing van een der voorgan gers, die op den geheel anderen „stroom" in Dieppe niet had gerekend, weten te voorko- i. Hoe graag hadden wij zelf even een proeve gegeven, om een verhaal door plaat- ran den tooverlantaarn te verluchten en te veraangenamen! Ons ging deze beurt echter door de opeenhoopine der bezigheden 'Oorbij. Met dank aan onzen opvolger mo gen wij ons verzekerd houden, dat onder zijn leiding ons lantaarntje zijn nut toen dubbel hpeft afgeworpen. Immers, de tijd van vertrek begon te pressen. Reeds waren de Hollanders weer een dag op zee De avondsneltrein had ons den plaatsver- vanger gebracht. Met een hartelijk welkom hadden wij Ds Keur van Schevenineen met zijn vriend Ds van Wijngaarden, uit het hooge Noorder begroet 's Morgens verhinderde mij een lichte aar zeer onaangename ongesteldheid, door de Fransche keuken mij voor de eerste maal berokkend, om te tonnen aan deze broeders die als jonge paarden hunkerden naar het uur van den arbeid, waar zij het werk in de ivens hadden te zoeken. Nauwliiks was echter de ergste rilling ,'er mijn lichaam wat voorbijgegaan, of ik heh de zoo noodige uitlegging ter plaatse trachten te geven. Leeg ale een npst zonder eieren lagen daar de 5 of 6 Diepsche haventjes Hier komen ze het eerst aan: dóAr in dat hoekje moet je ze zoeken Als het geen dok- tijd Is en ze voor averij of door overvloedige vangst binnenkomen; worden ze geschut, dan duwen de Franschen ze eerst in dat hoekje: komen er daarna nog meer, zoek ze dan daar! Met de noodige toelichtingen, beschrijvin gen, namen van schippers of anderen er soms hij, trachtte ik wat kleur aan de zaak te geven. Of het gelukte, is mij, die me vrij landerig gevoelde om een woord te ge bruiken, ook waarschijnlijk het eerst uit zeemansmond gevloeid, toen geheel ont gaan. Alleen aan den laatsten havenhoek bij de strand hou leva rd gekomen, had ik tenminste nog voldoende besef, om te zeggen: daar komen de Hollanders heel in de verte: het wordt hun met dezen bries op zee te be nauwd. Toch, later iets nader bekeken, vergiste ik me; de eerste lange rij bestond uit Embden sche hulpstoomers, Duitschers dus. die ook beveiliging zochten achter de kustrotsen van den vroegeren erfvijand. 't Duurde echter maar een kwartiertje of een tweede groep verscheen. Met de plechtigheid en statigheid van voorstelling of optocht, zwart van gedaante en achter elkaar, alsof zij door een ceremo niemeester een plaatsje in een stoet hadden ontvangen, stoomden zij op Nog bpmerkten wij dat zij binnenvielen, om enkele dagen door hard weer te worden opgesloten: doch onze tijd was verstreken. Even gelukkig als wij warpn Hollanders in het buitenland te kunnen dienen. gevrH- dert wii ons ook wper, toen de huisdeur openging en een hartelijk welkom van eigen gezin ons begroete. HEIDA. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BIJ K. B. is benoemd tot ridder In de Oranje- Nassau-orde J. G. Kruis, gedelegeerd lid van het bestuur van do Reclasseeringvereeniglng Het Hocxeland. BELASTINGDIENST Bij beschikking vao den minister van Finan ciën Is de hoofdinspecteur der directe belastin gen J. Koldenhof, verplaatst van Groningen RIJKSBOSCHBOUW PROEFSTATION Lelden: Ir G. Roö- seboom, oud-insp.-gen. van den RiJkswaterstaj te Den Haag. J. E. Stokvis te Den Haag: t< pl.v. leden: Ir A. C. Kolff. Ir van het Hoogheen raadsohap Delfland te Delft Ir H. van Oord oud-hoofd-lr.-dlr. van den Rijkswaterstaat i Den Haag; Prof. Ir J. W. Thierry, hooglee-ra, Techn. Hoogeschool te Delft, te Den Haag: Mr C. A. Verwey. hoofdcommies bij het Rljksbv voor de Monumentenzorg te Den Haag: tot taris Mr P. S. Noyon. adv. en proc. te Den Haag en tot pl.v. secretaris Mr F. C. Kist te Den Haag. WET OP DE GRONDBELASTING WIJZIGING OP 1 JAN. VAN KRACHT. Met ingang van 1 Januari treedt in wer king de wet tot wijziging van eenige artike len der wet op de grondbelasting. De veran deringen betreffen metingen en schattingen. VISCH NAAR BELGIE CERTIFICATEN VANAF HEDEN Met ingang van heden worden certificaten uitgegeven voor den uitvoer naar België en Mexico van versche zeeviseh waaronder be grepen bevroren en gekoelde zeeviseh Met het afgeven van deze certificaten is belast det heer VV. J Janssens. inspecteur vai visscherijen te Den Haag. Dp kosten zijn vastgesteld op 3 cent per 10 K Gmet een minimum van 10 cent per certificaat. ONWAARDIG ZOO WORDT DISCUSSIE ONMOGELIJK In een blad, dat zich zelf ongetwijfeld onder de ultra-nette bladen rekent, lezen we, naar aanleiding van de aanneming door de Twpede Kamer van het Onderwijsnoodwetje, het volgende: 'tGing zuiver rechts tegen links. Met 14 stemmen meerderheid (waren de com munisten niet na het incident-De Visser verdwenen, dan zou deze meerderheid tot 12 geslonken zijn) is het noodontwerp aan genomen. Het belang van het onderwijs wederom ondergeschikt gemaakt aan po litieke partijbelangen. Alle onderwijzersverenigingen, van welke richting ook, zijn tegen het nood ontwerp. J, Maar de oud-schoolman, thans R.K. 1 ROFFELRUMffr De boer en de Vara mudden aardappelen uit aan j hoeftige gezinnen. Er zijn verbazend knappe menscty Die maken zich verbazend kwaad< Omdat er op ons stukje aard# Zooveel ellendigheid bestaat; Ze bouwen mooie theorieën. Maar schuiven alles in praktijkj Wanneer het geld kost, op de mo\ Geslonken schouders van het Rijk. Ze vechten voor een sterke strijdk En de miljoenen wassen aan Jen Terwijl de arme medestinjders P}st( Op klompen naar de steun toe Dat is taktiek! De kassen zwellen^. Jan Boezeroen zorgt voor de spie .Joe" En boven zingt de bovenliggen: Pj£c' Ik zie, ik zie wat jij niet ziet: ran' Ik geef niet, want wat zou het geveOv Het werkt de armoe in de hand! l'stf De stad, de staat, de heele wereld L1^ Moet alles doen, in groot verband!/fead Ik hou niet van die dikke woorden's Wij zijn als christenen gewoon w Te doen wat onze hand te doen vim En zonder meeting of vertoon; j En daarom blijf ik bij dat boertjebii Dat zonder politiek gepraat"m< En zonder groote manifesten 1®% Iets dééd: een sociale daad. i oo Je kunt wel leege magen vullen jat' Met gratis aardappelpuree0 j(r<erp( Maar gratis roze manifesten De Men vult daar kinderhanden mee, fng (Nadruk verboden.) LEO LEN politicus, die heer Suring, redt het oi™v werp, omdat het het onderwijs in de u gegeven omstandigheden zoo goed dotee" zijn als het wezen kan!! Als de onderwijs-wetgeving in de K^yve mer aan de orde komt, druipt het er na De stepds van de politiekl K® Dat school en onderwijs worden gedej De organiseerd en een aantal onderwijze^111' werklonzen zullen worden, dat is vol,,11, de rechtsche Kamermeerderheid en dae v heer Braat klaarblijkelijk slechts bijzaaF" Dit ultra-nette blad is „Het SchooIhladLbl orgaan van het Ned. Onderwijsgenootscha^nde Over zulk onwaardig geschrijf redeneefarV echter niet. Het wordt slechts gesigna ve leerd en daarmee gebrandmerkt. Droef souvenir aan de Parijsche mist: een kiosk in het Pare Monceau sneuvelde; de auto liet ook een veer Betoogers uit New-England op weg naar W ashing ton krijgen te Yonkers 'n bord soep. Rechts: Te New-York bestaan Asyls waar dakloozen zich kunnen aanmelden. Ze krijgen na zich gebaad te hebben een bed en hun kleer«n worden gereinigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6