BINNENLAND. >3: WOENSDAG 7 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. UI*). Dieppe, gebouwd aan de uitmonding van iet onvruchtbaar dal. omsdhut door loge luwtebrengende, lachende heuvelen e met steile krijtrotsen het aangezicht naar zee keeren, is een echt toevluchtsoord. Als de zee spookt, de draaikolken in het maal de watermassa's al hooger en gevaar ier op de schepen neersmakken, is dit u\ve haventje, dat altijd toegankelijk is, groote uitkomst Met mooi weer, zooals wij de eerste dagen dden, is het zóó rustig, zulk een kalme jrbereidingstijd tot kennismaking met zie- •nhu'isverzorgers, consul en Fransch predi- n daarna in het zaaltje te brengen en schrijfbehoeften; orgel ter bege- iding en andere benoodigdheden, dat land zichzelf kon afvragen: is er nu zoo- jl drukte noodig voor dit buitenlandsch irk, was het niet beter dat ieder in Hol- id in eigen huis was gebleven? ier is ook de arbeid grillig als zee, zeeman het zeewerk zelf. i ommezien. alleen soms door het van den wind, verandert hier het ge ile tooneel. eeft de vissoherman veel vangst en hard irk op de zee, waardoor zou dan de drukte het evangelisatie- en tijdelijk Tehuiswerk nnen komen? Maar is er depressie in den mpkring en zweept een sterke Wester- of ordwesterbries de schepen voort en jaagt naar binnen, dan is er handenvol werk or allen van 's morgens 9 tot soms 's onds 10 uur of later, t Was Zaterdagmorgen tegen de middag it wazig, deemsterig was de dampkring, el groot was de gezichtscirkel niet, waarin u verkeerden, 't Vocht, gelijk hier zoo vaak, jg zoo nu en dan neer; geen echte regen, t hier soms zoo dapper kan kletteren; maar gecondenseerde overvloed uit de aller- igste lagen van den dampkring. Dat hin- rde dus niet in het minst» l'oor ons lag de Noordelijke rij krijtrotsen it het machtige crucifix, dat de zee moet enen en de visschers behoeden vlak voor hooggelegen kerkje, dat het zware gc- ik der stormen kon verduren, schuil- ats voor beangste vrouwen en kinderen, nneer der mannen nood op de zee hoog I Ichter ons de vuurtoren, onwrikbaar aan eind der zuidelijke havenpier, even trouw t zijn schietend en ver dóórschitterend itgeflikker, vaak nog zichtbaar als de tot voor de vleet ligt. Heeft mij een beetje moeite gekost, om rustige plaatsje te veroveren. Zware mon- rbalken waren over den weg gelegd van op muur. Reparatie dus! dacht ik, hier .1 reparatie. Tegen den tand des tijds niets bestand. nmiddels bukte ik; 't ging maar matig; ir een andere klom ik maar liever; de irale, vlindervlugge. lichtlijvige pleegzus- s hadden het makkelijker dan de leids- n, die ze het binnenkomen der schapen de laten zien. D de verte, nauwlijks zichtbaar in het js verschiet lagen de Hollanders te ste- i; de schippers raadpleegden zeker het rloge, wel wetende, dat het toch geen winst II stond in ons blad van 24 November. DIEPPE. Kijkje op de Boulevard de Verdun. Was dèt nu een Zondagochtend in het ka naal? Moesten op den dag des Heeren al deze werkzaamheden worden uitgevoerd? Bijna ieder liep in zijn bruine, dagelijksohe plunje. De een „verhaalde", om een geschikter plaats voor overladen te vinden. Een ander liet met de lange lier de volle kantjes in het laadruim neer. Van een derde schip klonken hamerslagen, om de laatste hand aan het ddchtkuipen te leggen. Om van het ontwarren en dichten der vleet maar niet te spreken. Enkelen stapten in zondagsgewaad van de plank en gingen met m'i naar het zaaltje; hun getal echter was ditmaal niet groot. Hier ligt schuld en zonde. De zeer overvloedige vangst bracht dezen nasleep; maar, zoo vragen wij: moeten dan op die manier de zegeningen worden weg gewerkt in een Fransche haven, waar men bijna geen Zondagsrust kent? Hoewel met schaamte voor God. heb ik met enkele getrouwen toch dienst mogeu houden. Dat de Heers zejene n n et tuchtige Gezang en Woord deden ons nog goed. HEIDA. was, wanneer ze eerder binnenkwamen, om dat de dokken voor den middag niet konden geopend worden, wegens het wachten op den vloed. Eindelijk begon er richting te komen in het heele vlootje. Vooraf liep een Fransch handelsschip, roet zwart door kolenneerslag en den verborgen last, die het voerde. Daarna kwamen de eerste Hollanders. Be kende spitse boegen met lange lage scheeps wanden. als de ranke meeuwen, in het water diep gezonken. Stuurmanskunst, verborgen in die stoere koppen, werd ditmaal niet gevergd. Op ons: hal lol luidkeels gedreven over de klotsende, hobbelende golven, werden wij opgemerkt. Spoedig had men begrepen, wie daar wacht ten en verwelkomden. De petten gingen in de lucht, krachtige hallo's. fonscher dan ons geroep met geen halve P.K., klonken terug. „Waar is Teunis? is die er ook bij?" tracht te ik me verstaanbaar te maken, met alle macht longen, stembanden en wat me ter beschikking stond, inspannend, want Teunis had voor ons kist en boeken, enkele eenvou dige medicamenten en tooverlantaarn met Fransche lamp, waartoe mij bereidvaardige Vlaardingers hadden geholpen. Om Teunis was het mij dus wel in de eerste plaats te doen. „Die leit nog voor 't gat!" daverde het door de lucht ons terug. Nu wisten wij voorloopig genoeg. Van voor 't gat tot in 't gat was hier maar een korte weg; na een kwartiertje kwam de VL 114 de andere trouw volgen. 't Liep nog niet geweldig, zooals het vroe ger wel eens was en ook nadien tijd weer meer werd, met de vloot dien dag. Een getal van 23 is voor ons maar een zeer matig bezoek. Even een beetje eten en daarna terstond het zaaltje open laten gooien, het Holland- sohe driekleurtje uitwaaien en terstond zor gen, dat de last, die Teunis meebracht, zon- invoerrechten binnenkwam, dat was de eerste taak. 't Zou niet gaan, had me de fijn glim lachende, Fransch sprekende consul van Holland gezegd. Even probeeren! zoo daoht ik, of 't toch ging. En hoewel het een beetje praten en schuiven en heen en weer loopen kostte, 't was nog moeilijker om een douane mee te krijgen dan het boeltje zonder belasting bin nen te loodsen. Toen de mist verdikte tot negen en de donkerheid reeds op Dieppe be gon neer te zinken, kon ik de 9 colli's binnen brengen in het zaaltje. Reeds waren er enkele zeelui, een tiental, uitzonderingsmenschen, die den laatsten nacht niet al te veel hadden gevangen en dus vrijer zich in Dieppe bewogen. 't Was me dien middag tot in den avond anders een drukte in het dok, het bassin de Paris, onder de Hollanders! Tegen veler verwachting in lagen er bij den scheepsmakelaar, een der bemiddelaars, dien de schippers en ook mij telkens ont moeten. telegrammen, welke het einde der- visscherij meldden op 3 December. scheen dus definitief te zijn. Daarbij waren opdrachten om over te la den, waaraan moest worden voldaan. Dan nog hadden anderen zooveel gevangen in den laatsten nacht, dat ze nauwlijks voor het donker met het kaken klaar kwamen, het dichtslaan der vaten moest maar tot den volgenden morgen wachten! Bij enkelen was de vleet wat gehavend; of alleen verward, omdat ze met een andermans „boeltje" in te nauwe aanraking waren weest 's Avonds kon ik bijeenkomst houden, dat de vrij talrijke bezoeken waren geëindigd en de zusters menigeen hadden geholpen cn een barer met een man. die reeds een volle week pijn in zijn zijde hield tengevolge van een zware val op een stuk ijzer, naar den dokter was geweest; het avondeten schoot er voor mij bij in, omdat alles zoo vlak op el kander was gedrongen. Madame, de Directrice in t hotel, dacht daardoor, dat het in eens razend druk was geworden. Dat kon eenigszins overdreven worden ge noemd. Gelukkig echter was, hoewel toen wel alles tegenwerkte, deze dienst behoorlijk bezocht. Wel neigde een enkel jonger of ouder hoofd wegens de vermoeienissen der geheele week soms bedenkelijk al te eerbiedig voorover, maar de drager vermande zich, zoodra hij dat bemerkte. Met dank aan den Heere moohten wij deze bijeenkomst beëin-digen; de stem ming onder de bezoekers was goed. Den volgenden ochtend, toen ik niet te laat aan de haven was, werd echter mijn ziel innig bedroefd. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bt) Kon. besluit la benoemd tot officier In de Orde van Oranje Nassau D. Teekens, refei darts h(j de Rijksverzekeringsbank te j sterdam: Is toegekend de bronzen eeremedallle Oranje Nassau-orde aan J. G H. Elands, gazünbedlende bd de N V. C. N. Teullnge' nlnklöke UrukkertJen te a-Hertogenbosch. BURGEMEESTER VAN ZUID-BELIERLAND BU Kon. Besluit Is met 15 December benoen tot burgemeester van Zuld-Be(Jerland Becking. DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS BU Kon. besluit Is aan J. van der Boom. C. Sulkers. M. Verhagen en P. A. H. Hofman hoofdcommiezen hü het depai derwUa. K. mej. H. J. Campert, bij dat departement, eerv wegei Inrichting i het jllei BURGEMEESTERSJUBILEUM ROFFELR1JMEN, 10 December. Burgemeester P. A. Troost van Waddings veen hoopt op 9 December te gedenken dat hij vóór 12V2 jaar tol burgemeester werd benoemd. „Onze katholieken worden opmerkzaam ge maakt, dat het blad ..De Stormer", orgaan van de R.K. Stormtroepen in Nederland, geen katholiek blad is en dus in onze katholieke gezinnen en kringen niet thuis behoort" de inrlchtini het dienstvak. POSTERIJEN ENZ. It Is met Ingang van 18 Pee -endaria der P.T.T. C. Bregman is 2e klasse der P.T.T. HOOGGERECHTSHOF NED. INDIE BU Kon. besluit Is met Ingang van 1 Febru ari 1933 benoemd tot President van het Hoog gerechtshof van Ned. Indlë. de heer rar. J. K. Onnen, thans vice-president van genoemd college. ..DE STORMER" De deken van Delft, heeft in de N. D e 1 f t- sxh.e Crt. de volgende waarschuwing ge- Ook enikele zeeluideelden in mijn smaxt^plaatst: NAAR EEN ANDERE SCHOOL B EN W. KUNNEN LEERLINGEN OVERPLAATSEN In het weekblad voor Gemeentebelangen beantwoordt Dr. Philip J. Idenburg aan de hand der rechterlijke procedure de vraag: Kunnen Burgemeester en Wethouders schooL kinderen overplaatsen? Zijn slotconclusie luidt: „Hiermede is on- omstootelijk komen vast te staan, dat een reorganisatie, gelijk te Gouda plaats vond met medewerking van den Inspecteur van bet lager onderwijs, ondanks verzet der ouders doorvoerbaar is. In dezen tijd, nu de economische toestand vele gemeentebesturen dwingt tot reorganisaties, gelijk te Gouda werden ondernomen, moet deze uitspraak, naar mijn meening worden toegejuicht". DE STAAT MOET VAN DE KINDEREN AFBLIJVEN Een hoofdartikel in de roode pers besluit A.B.K. met deze tirade: „De staat is geen zielszorger. Fatsoenlijke menschen passen zelf op hun kinderen, en ieder ander, óók de Staat, moet daar af blij ven. Dit beginsel is een strijd waard, feller desnoods dan al het andere, de klassenstrijd incluis!" Ja, zoo dachten wij er ook over. En daar om begrijpen wij er zoo weinig van, dat de sociaal-democraten in de gemeenteraden zoo fel ageeren tegen bijzondere bewaarscholen en dat ze het vrije bijzonder onderwijs hoog stens dulden. De openbare staatsschool zou honderd procent beter zijn. Isdeeld/ 5 December is een feestdag Voor het kind „naar zijnen aard,'*, Of het in z'n boxje rondkruipt, Ofzich krabbelt in z?n baard 5 December is een datum Die op de kalender moet, Opdat ieder kunne luchten 't Kind van zijn beknopt gemoed Aan de kinderlijke eischen Van die vrijheid is voldaan, En we rukken met z'n allen Nu op 10 December aan. 10 December, deze datum Van hoog-kinderlijk belang. Heeft met grapjes of surprises Niet de minste samenhang: 10 December luidt de plakmaand Van de kinderzegels in; En wij hebben ons te toonen Kindren van één huisgezin: Op de kranten en de kaartjes, Op de briefkaart en de brief Plakken wij een protestatie Aan den grooten kinderdief „T.B.C." en èlken vijand Die de kinderen bespringt. En de zwaarstbeproefde ouders Wreed tot machteloosheid dwingt. Heb je zelf met zorg te kampen Heb je ook zoo'n groot verdriet? Ach, vergeet wanneer je geld hebt Dan de arme ouders niet Heb je slechts gezonde jongens? Schalt je huis van jong gejoel? Plak dan dubbel dankbaar zegels Voor dat sympathieke doel! (Nadruk verboden.) LEO LENS4 Overigens; de strijd, waarvan hier sprake is, de schoolstrijd ls gestreden; maar aan welke zijde stonden de sociaal-democratent PEIL VAN HET IJSELMEER Nog tuiten onze 00ren van de booze woor den, welke naar het hoofd van minister! Deckers geworpen werden, omdat hij niet on middellijk het verzoek inwilligde: verlaging; van het peil van het IJselmeer. Defensie trekt ziah van den nood niets aan; aldus heette het in allerlei scheldpar tijen op het ongevoelige militarisme. Thans wijst het Ned. Binnenvaartburearï op de groote bezwaren voor de scheepvaart, Als.... het peil verlaagd zou worden. Pam pus ligt al vaak droog. Maarnu zwijgt dezelfde pers, die on* langs daverde van critiek. De nieuwe autoweg tusschen Jersey City en Newak is voor het verkeer opengesteld. De eerste weggebruikers op de baan. „Haga Castle", het nieuwe home van prins Gustaaf Adolf en prinses SibyKa. De schrijftafel in het vertrek der prinses is een huwelijkscadeau van H. M. de Koningin-Moeder van Nederland» L/c politie arresteerde enkele vrouwen, die tijdens e/i werkloozen-meeting voor het Witte Huis te Washington demonstreerden. Het abnormaal warme weer, dat in Zuid-Engeland hesrscht, heeft de koolplanten ai zoo ver doen uitschieten, dat zij tegen de koude moeten worden beschut. Mist in de Maasstad. Gisteren hing over een groot gedeelte van ons land een zware mist, die wel niet veel voor den beruchten Londenschen fogzal hebben ondergedaan. Een tweetal foto's uit Rotterdam, waar de nevel de kale boomen en de wagens, de scheepsmasten en de menschen als onwezenlijke zwarte spooksels deed opdoemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5