BINNENLAND. DINSDAG 6 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. ite leri OFFICIEELE BERICHTEN Nieuwsblad, de Orde van de Neder- ichen Leeuw schout bij nacht J. Bosma; toegekend de zilveren eeremedaille der ,nje Nassau-orde aan H. Luijte, chef der afd. reotypie van Joh. Enschedé en Zonen, gTa- '--—-".n* N.V. te Haarlem. tsluis P. de Geus. lij K. B. zijn bevorderd met 15 Deo. tot vlce- 'raal schout-blj-nacht C. J. E. Brutel de la ire, commandant der Marine te Willemsoord :hout-biJ-nacht J. F. Osten, commandant der acht en hoofd van het departemen der Mt In Ned. Indiö; LANDMACHT IJ K. B. zijn eervol uit den militairen dienst slagen de reserve-majoor W. R. van der 'Je van het 3e rog. veldart. en de res.-le- I. T. J. Nellssen, van het 13e reg. Infanterie. NED IND. LEGER IJ K. B. Is met Ingang van 22 Febr. 1938 aan gene raai-majoor van het leger In Ned. Indlë F. Hoeksema de Groot op zijn verzoek we- olbrachten diensttijd, eervol ontslag uit lltairen dienst verleend, onder dankbetui- de langdurige diensten, door hem aan lande I CONSULAIRE DIENST K. B. Is de heer A. Martinez erkend en als consulair agent van Columbia op OE CONFERENTIE DER OSLO- STATEN er. ard :"er "ou. VOORBEREIDING VOOR LONDEN van de besprekingen der Oelo-confe- itie, welike een zuiver oriénteerend karak- droegen, geen oommuniqué uiitgegeven hebben we ons tot den Voorzitter ge- nd, die ons wel eenige mededeelingen ;t willen doen. laar Dr Nederbnagt releveerde, werd ten cipeJe gesproken over de a.s monetaire economisolie conferentie. Vain een niet voorbereide oonferentie verwachtte n geen heil, maar veeleer nadeel. De iferentie, zoo werd betoogd, moet ndet dien worden zoodira zij technisch mo- jk is, maar eerst dan aJs de ometandig- in redelijke kams op tenminste eenig bieden. 'óór de conferentie van Landen zaïl het manente comité va/n de Oslo-groep voor voortzetting zijner besprekingen nog- a.ls bijeenkomen. lp uitnoodiiging ven de Zweedsche regee- is Stockholm aile plaats van samen-, het aangewezen. VRACHTVERDEELING IN DE BINNENSCHEEPVAART REKWEST VAN GRAANHANDELAREN De Vareenigimg AiuMnrdamsche Graan- beurs, de Bond van Ned. Graan en Zaad- iimporteuins en het Comité van Graanhande laren hebben een rekwest gericht aan Je leden an de Tweede Kamer, waarin zij be- bezwaren naar voren brengen t.o.v. het wets ontwerp ter bevordering van evenredige vracht verdeel ing in de binnenscheepvaart. AUTOBUSDIENST ALKMAAR-LEEUWARDEN WAAROM DiJ A.T.O. DE CONCESSIE KREEG De Tel. deelt het een en ander mede om trent de overwegingen, die Ged. Staten van Noord-Holland er toe hebbe- geleid aan de N.V. Algemeene Transport-Onderneming te Utrecht tot 31 December 1937 vergunning le venleenen tot het un werking brengen ven een autobusdienst van Alkmaar over Den liever naar Leeuwarden en terug, voor zoo ver het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord - H >M«nd is gelegen. In verband met de opvatting van Ged. Staten, dat de in werking te brengen apto- busdienst over den afsluitdijk ais voorlooper van een spoorwegverbinding moet worden beschouwd, is heit, volgens Gedep., aangewe zen de oonceseie aan de N.V. Alg. Transport onderneming te Utrecht, als dochtermaat schappij van de Nod. Spoorwegen, te ver- leenen. Zulks acht het ooilege ook billijk met het oog'op het feit, dat de Ned. Spoorwegen groote kapitaalsuitgaven voor den aanleg van een desbetreffende spoorlijn ■uilen moe ten doen. Aan het verkenen van de conces- aan de N.V. A.T.O. is ook het voordeel verbonden, dat de overgang van autobus tot spoorwegverbinding zal worden verge- aikkelijkt De Utrechtsohe oorrespondent van de Tol. heeft zich tot de A.T.O. gewend om nadere inilioh tingen. „Het heeft wel eenrfgen tijd geduurd'', merkte men op, „vóór deze beslissing kwam, dooh ten slotte i6 zij tooh ten gunste van ons uitgevallen. Op het oogenblik ie de afsluit dijk echter nog niet voor het veirkeer ge opend. Daarop is dus tban6 het wachten. Wa.t den wit te voeren dienst betreft, zeil het noodrig zijn te Alkmaar en te Leeuwarden wagens van de A.T.O. onder te brengen. De bedoeling is, het traject met de groote, ge riefelijke reiswagens van de A.T.O. te berij den. De toegangswegen tot den afsluitdijk zijn echter niet geschikt voor het zware materieel en daarom zal, zoolang de wegen nog niet verbeterd zijn, tijdelijk met lichter materieel worden gereden op een gedeelte van het te berijden traject. Het traject over den afsluitdijk wordt de langste autobuediienet in Nederland, nl. 116 K.M. Het is echter jammer, dat de rijtijd 3y2 uur moet zijn. Dit i6 betrekkelijk lang, maar het is noodig in verband met den toestand vain de wegen". WAT BELGIE LEERT HOOR EN WEDERHOOR OVER DE VERKIEZINGEN IN BELGIE Van den heer G. van Leeuwen, die a;l een tiental jaren in de buurt van Antwer pen woont, ontvingen we een hartelijk schrijven met eenige opmerkingen naar aanleiding van ons artikel van Zaterdag l.l: Uit hei slot blijkt allereerst, hoezeer men in "t buitenland vertoevend, door middel van zijn lijfblad meeleeft met het vaderland en vrienden; doch ook, dat men op de toe standen in eigen omgeving vaak een ande ren kijk heeft, dan wij, die slechts toeschou wers op een afstand zijn. Voor wat het eerste betreft moeten wij ons voor ditmaal een enkele aan ha Ling uit den brief veroorloven; welke in deze dagen van propaganda voor de uitbreiding van het lezerstal wel van belang is. In 't algemen, aldus de schrijver, ga ik accoord met het artikel, vooral wat de tegen stand der vrijzinnigen betreft en de nood zakelijkheid van samenwerking met de R.K Staatspartij en „ik bedank u hartelijk voor de over het algemeen objectieve voorlich ting in uw blad, ook over de toestanden in dit land en wek u op, tot warme sympathie voor ons Vlaamsche broedervolk, dat zoo wel kultureel als staatkundig reeds te lang wordt geknecht." Waar zoo warme waardeering i6 luistert men met dos te meer belangstelling naar de afwijkende opinie. Denk er om. zegt de schrijver, ik ben heuech niet tegen de R.K. Staatspartij en zelfs warm voorstander van de coalitie in Nederland, maar ik vind, dat we ook de plricht hebben, daar waar unfaire praktijken gesohieden, deze in het licht te zetten. En in dit geval dekte de vlag de Ladling niet in de verkiezingsstrijd, die de Roomsch Kath. Partij in Belgié voerde. Het is waar, zoo schrijft hij, dat de kiesstrijd hier van R.K. zijde gevoerd is onder de leus „het gaat om de ziel va.n het kind", maar dit geschiedde vooral om de stemmen te win nen van vele Vlaamsche nationalisten, die in overwegend aantal R.K. zijn. „Er is dan ook niet alleen van anti-cleridale zijde be weerd, dat er geen gevaar dreigde voor de Kerk en de vrije scholen, zooals dé corres pondent van het Vaderland zegt; ook van Vlaamech-nationaliet.ische zijde sprak men diie meening uit. Zeker er zijn de ee- beurtenissen te Antwerpen; maar als men bedenkt, dat de beslissing tot ea.men.gaan met de liberalen, in de socialistische club. genomen is met onee.veer 400 stemmen op de 1200 leden en tegen de zin der leidens, verandert er wel iets. Tevens dat de kat.ho Iieken het zelf niiet zoo ernstig inzien, be wijst wefl. dat ze in verschillende steden o.a. Luik en Brussel, samengaan met de Libe ralen, en hiervoor afstand deden van alle subsidies voor het vrije onderwijs, alleen om maar in die regeering der stad te kun nen blijven. Vergeten mag ook niet, dat de R.K. een bloed-akkoord met Frankrijk bevorderen en, ze stemmen voor credieten voor forten en, legerversterking die het land steeds dieper in de 6chuld brengen en welke, laten we het niet vergeten, ook tegen Ner'erland zijn ge richt. Als indertijd van het beruchte „ver drag van Utrecht" beweerd werd, dat de SDOorlijn BrusselEsschen (Nederlandsche grens) zou verdubbeld worden met het oog on eventueele militaire transporten, was het antwoord der Belgische pers, dat we gerust konden komen zien, en dat er geen rail ge legd was voor deze verdubbeling. Neen. toen was er waarlijk nog niet6 gedaan, maair als u nu komt, zult u de werken in'volle gong zien. Tenslotte wij6t de schrijver nog op de z.l. ongeoorloofde pressie, welke de priesters hebben uitgeoefend op de parochianen en wie land en volk kent. weet wat diit bij de verkiezingen kan beteekenen Tot zoover de geachte s hrijver, wiens uit voenig epistel we eenlgsziais moeeten ver korten en waarvan we gaarne naar de regel van het hoor en wederhoor melding maken We doen dat zonder commentaar, behalve dieze opmerking, dat de verkiezingsprak tijken. welke men hier en daar waarneemt, niet steeds kleppen op het beginsel, waar voor men ten strijde trekt In dat opzicht zullen alle partijen zioh schuldig weten en oordeelt men soms on een afstand mill der dan vlak bij. NIET BILLIJK ZIJN ANTI REVOLUTIONAIREN IN DE PRAKTIJK LIBERAAL? Geheel billijk is ds Buskes niet geweest tegenover de Anti-revolutionairen, die hij met name in zijn brochure normt; aldus dr van Rhijn in de Nederlander: Zoo lezen wij op pag. 6, dat o.a. ten aan zien van het sociale vraagstuk „de A.R politiek praktisch vrijwel nieLs verschilt van die van de Vrijheidsbond". En even verder heet het opnipuw, dat „de politiek van dp A.R. Partij en die van De Vrijheidsbond praktisch vrijwel geheel samenvallen". In verband met deze uitlating hebben wij de houding van de A.R., de C.H en de leden van den Vrijheidsbond in de Tweede Kamer nagegaan bij de drie o.i. belangrijkste sociale -wetten, die in de laatste tien jaren zijn aan genomen: de Arbeidsgeschillenwet, de Win kelsluitingswet en het ontwerp-Bedrijfs radenwet Ziehier het resultaat: In de Tweede Kamer A.-R. C-H. V.-B. stemden bij: v. t v. L v. L de Arbeidsgeschillenwet 10 0 9 0 0 11 de Winkelsluitingswet 7 2 9 0 0 8 't ontwerp-Bedrijfsradenw. 9 1 6 2 0 8 Zooals men ziet gaan biina alle A.R en C.H. leden met deze belangrijke ontwerpen mede, terwijl de Vrijheidsbond hier een sociaal-nihilistisch karakter openbaart Hoe kan men nu zeggen, dat A.R. en Vrij heidsbond practisch sociaal vrijwel homo- ANTI-REV. PROP. CLUB Is onze taak niiet al te zwaar? De tijden zijn in alle opzichten, economisch, sociaal, politiek, moreel en godsdienstig, zoo donker Kunnen wij te midden van die donkerheid nog wel optreden in aansluiting aan de his torische roeping van onze Antirevolutionaire Pertij? Het antwoord op deze vragen luidt: zeker, de tijden zijn donker, maar Het Licht schijnt De vragen zijn vel- de moeilijk heden groot, maar De Waarheid is er. Chris tus is Het Licht. Hij is ue Weg, de Waarheid en het Leven. Als wij gelooven, dat onze Antirevolutionaire beginselen geformuleerd zijn in gehoorzaamheid aan hetgeen Jezu6 Christus heeft geopenbaard, dan kunnen wij ook in dezen tijd. met onze beginselen tot Overheid en Volk gaan, want zij wijzen den weg naar het lacht, naar de waarheid en het leven. Vele jonge mensohen schijnen in onze da gen bevangen door de zucht naar het radi calisme. Het positieve Christendom is zelf radicaal, maar radicaal gebonden aan Gods Woord en de geschiedenis. Dat radicalisme geeft kraoht. Het ie een ander radicalisme dan dat van de „massa", va.n een „bezem", van een „gespierde vuist" of van den enkele die als „dictator" zijn wil wenscht op te leg gen. Zulk radicalisme mag nooit ingang bij ons vinden. Want het gaat fundamenteel in tegen den inhoud onzer beginselen. (J. Schouten im „Ons Mobilisatie- bevel" ter jaarverg. v. h Verband v. A.R.P.C „Nederland en Oranje", Oct. '32). geen zijn? En zeer terecht voegt de schrijver aan 't bovenstaande de vermaning toe: Een groep, die zich losmaakt uit groote partij, loopt altijd gevaar de verschil len veel grooter te maken dan zij in werke lijkheid zijn. Men ziet, dat ook de CD. U. aan dit gevaar niet is ontsnapt Dat is juist een der groote bezwaren van al die splitsing aan protestantsch-christe- lijke zijde. Zit men in één groot verband, dan kun nen verschillen worden besproken en wel licht overbrugd. Gaat men evenwel uit elkaar, dan groeien door gebrek aan onderling contact, allerlei verschillen tot onoverbrugbare kloven. AANBESTEDINGEN Het Prov. Bestuur van Zuid-Holland heeft aanbesteed het maken van een oeververdo- ddginig langs de oostzijde van de Zijl, onder de Gemeente Warmond. Laagste inschrijfeter wee de N.V. tot Aan neming van Bou.\- en Grondwerken v/h W. Visser en Zonen te Wassenaar, voor f 20870. Voorts is aanbesteed het onderhouden van de provinciale wegen in het Westland (noe. ROFFELRIJMEN. Hoogtij op „Hei Hoogeland 't Is hoogtij op „Het Hoogeland": De stichting jubileert; En morgen wordt het groote feest G eradio graf eer d. Wie heeft er nooit van 't mooie werk Vaq. ,,'t Hoogeland" gehoord? Wie maakte er geen kennis mee In film, geschrift en woord? fflotel De Houten Lepel" en „De Glazen Paraplu Beteekenen een grapje en Een geestigheid voor u, Maar voor den man, die jarenlang Z'n straf heeft ondergaan, Beteekcnt dat: verschrikking en Het eind van zijn bestaan; Zelfs als de groote wijde poort Der vrijheid open gaat, Voelt hij het bange brandmerk van De schande op 't gelaat. De wereld, dat zijn u en ik, Ziet hem verwaten aan: Wat doet zoo'n brute booswicht ook Zoo'n misdaad te begaan! Dan staat daar aan de open poort De man van ,,'t Hoogeland" Die biedt dat menschelijke wrak, Dien medemensch, de hand; Hij brengt hem waar barmhartigheid De zonde kan verstaan, En helpt hem om de rechte weg Ten Leven op te gaan Zoo zijn er duizenden gered, Geholpen, metterdaad, Door ,,'t Hoogeland"de stichting dié) Nu veertig jaar bestaat. Komt geven wij de vrijheid aan Otis hart en ons verstand, En zenden wij een hoogtijgift Voor 't werk van ,,'t Hoogeland"! (Nadruk verboden.) LEO LENS A 13, 14, 15 en 16 van het Prov. Wegenplanj; gedurende het jaar 1933. Laagste inschrijfeter was de N.V. vea Splunder's Aanneming en Handel Mij. t« Ridderkerk voor f 32.220. Von Neurath op een diner te Berlijn. Het spoorweg-ongeluk bij Den Bosch. Zooals gemeld zijn onder de gemeente Vught de goederentreinen 1*602 en 4528 die 16 Octobn botsten) weer op elkaar geloopen. Een foto van de gekantelde en vernielde wagens. Op de foto daarnaast ziet men hoe het stoffelijk overschot van den remmer v. d. Heuvel, die dood in een remmershokje werd gevonden, van de plaats der botsing naar het zie kenhuis werd Rechts: Kakelende gaste op de groote pluimvc< tentoonstelling in Amicit te 's-Gravenhage. Demonstranten, die in de straten van Sofia ageerden tegen de verdragen van Neuilly waarvan dezer dagen den lSden verjaardag werd gevierd wor den door de politie met charges uiteen gedreven. Bij de werkzaamheden op het Doeleterrein te Rotterdam stootte men aan de zijde van het Haagsche Veer op een 2 M. dikken muur. Nabij het Muiderbosch is een autobus uit Amsterdam, waarin 22 militairen zaten, geslipt en over den kop langs den berm van den weg ?iaar beneden geslagen. Van de inzittenden werden er vele gewond, terwiil twee hunner gedood werden Het nieuwste Amerikaansche lucht schip flacon", zusterschip van da „Akron", nadert zijn voltooiing

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5