|lienwr |Trthsrl|r (üonrtuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT» kwartaal In Ijlden en In plant- waar n agentschap gevestigd ia f2.35 ranco per post 2.35 portokosten. week v.0.18 jnr het Buitenland bij wekelijk- nde, he zending „4.50 k zj i dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling ritst mdaRsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 'gh« j' slecl Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7Va Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3831 MAANDAG 5 DECEMBER 1932 ADT2BTEN, t E N Van 1 tot 6 regels.., Elke regel meer Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang nummer bestaat uit TWEE blade: ERSTE BLAD. IEL REVOLUTIONAIR SENTIMENT 'In enkele plaatsen van ons land zijn gis- Ojur, tegen wet en verordening in, verschil- nde banketbakkerswinkels, alsook andere irkoopgelegenheden, den geheelen dag geweest. Er zijn, met name in Rot- :m een paar honderd bekeuringen ge- k" Jlen, maar ondanks dat, heeft men de za- re n opengehouden. Dit geschiedde als obstructie-maat- sl gel. De winkeliers, die niet uit principiee- motieven gewoon waren des Zondags te zijn van meening, dat de gedwon- tri sluiting voor hen een groote schade- ,r,eseist beteekent. Zij hebben actie tegen de ettelijke bepalingen en gemeentelijke ver leningen gevoerd en waren nu van oor- el, dat ze een daad moesten stellen, gDus werd besloten de winkels op dezen w indag vóór SL Nicolaas, ondanks het ver- d, open te houden en liever één of meei ;euringen te riskeeren, dan de zaak te ïiten. Deze daad moet, afgedacht van elke prin- pieele of practische overweging, afgekeura oudf orden. De vraag kan voor het heden blij- da n rusten of de Zondagsluiting werkelijk 5 m hade veroorzaakt aan de winkeliers; iets at nog niet bewezen is, al wordt thans rklaard, dat de verkoopresultaten gister instig waren. Het staat o.i. wel vast, dat er sedert de vi rond- en Zondag-sluiting eenige verschui- sto ng van debiet moest plaats vinden; doflh n e il er zooveel minder zal gekocht worden, j] er bij ons niet in. In elk geval wasf te i rwachten, dat de crisis ook van invloed 01' kiu zijn op de winkeldrukte in de laatste et^eken van het jaar. In Den Haag moge het voor 't oog even ik zijn als andere jaren; te vreezen staat ,iar en overal, dat de kasontvangsten aan- di erkelijk zullen terugloop,en. Echter, al hadden de winkeliers voor hon- luc erd procent gelijk en al ware er principieel gen verkoop op Zondag niets in te bren- sn: wat gister gèbèuf'd is kan niet door beugel. Het was de uiting van een niet- -verdedigen revolutionaire actie; of, in- t woord te sterk vindt: er sprak Evolutionair sentiment uiL Men wilde eigen ichter zijn. Dit nu valt in een gemeenschap als de ac|ize niet te tolereeren. De burgemeester zou et, wat de zaak zelf betreft, volkomen met „opstandigen" eens kunnen zijn en on- anks dat toch niet aarzelen om de wets- vertreders te laten bekeuren. Daaruit blijkt voldoende, dat men fout ing. Die fout nu, op zichzelf afkeurenswaard, i wij, o.m. twee ongewenschte ge ilgen hebben. Als winkeliers verklaren, dat ze liefst igs legalen, doch desnoods langs revolu- Jonairen weg voor hun belangen zullen op men; met welk recht zullen zij dan een iroep op bescherming der overheid doen, Is andere groepen der bevolking hun voor ield volgen en hun rechten aantasten? Voorts maken de winkeliers het de over- jeid moeilijk om aan rechtmatige verzoeken ;emoet te komen. Als de burgerij de wet eekt, dan moet de overheid daarop rea- leren met volledige handhaving. De overheid behoort toegankelijk te zijn »r wenschen en verzoeken en in casu was mers reeds .toegezegd, dat bezwaren ern- lig onderzocht zouden worden; maar' zij niet uit den weg -gaan voor revolutio- ir geweld, al vertoont zich dat in een van onschuldig schijnende vrijheids* Irüüfefde. Vooral de overigens zoo orde-minnende laliurgerij moet thans toonen, dat ze opkomt ïoofi roor gezag en weL 7on alf- nkc i.ïje ZELF CONTROLEEREN, MAAR NIET ZELF GECONTROLEERD Van tijd tot tijd hoort men een nieuw vachtwoord afgeven, schijnbaar vrij simpel, maar waarachter zich een heel stukje doo ichiedenis en soms een krachtige ie Verschuilt. Zoo wordt sinds eenigen tijd met kracht wei het pleit gevoerd voor concentratie i scholen, of anders, voor de streekschool". issiD Vooral van vrijzinnige zijde is uitgespro ten, dat aan de verregaande versplintering heop onderwijsgebied een einde diende te ko- gimen, en het verlossende woord was dan: da streekschool. Nu is het nimmer onze bedoeling om op het enthousiasme van anderen terstond den domper te zetten en wij voelen ons aller minst gedrongen om de goede gedachte, die in het begrip „streekschool" schuilt, te be ds strijden, maar toch moet het ons van het rw( hart, dat wij een weinig sceptisch staan tegenover de hoog gespannen verwachtingen, die men hier en daar ten opzichte van deze concentratie koestert. De praktijk leert trouwens, dat het ijveren voor de streekschool in den regel bedoelt de bevordering der concentratie in andere kring dan waartoe men zelj behoort. Dit wordt wel duidelijk bevestigd door de velerlei moeite en strijd, waarmee de ophef fing van kleine openbare scholen gepaard gaat, welke opheffing immers meerdere con centratie ten gevolge heeft. Het verzet tegen enkele besluiten van den Raad der gemeente Vrouwenpolder, die zijn beide kleine openbare scholen wilde ophef fen en in de plaats daarvan een gemeen schappelijke regeling besloot in het leven te roepen met enkele naburige gemeenten, lever de daarvan pas weer het bewijs. Maar dit verzet leerde nog meer. In de protestvergadering, die uitging van Volksonderwijs, werd de houding gewraakt den burgemeester, die de handteke ningen op de lijst der voorstanders van het behoud der beide 6cholen had gecontroleerd. Deze controle was niet toelaatbaar, naar en meende. Hoe nu? Als de lijst met handteekeningen, noodig voor de stichting eener bijzondere school, wordt ingediend,- is de controle niet van de lucht en men weet precies te vertellen, wie zijn handteekening onder dwang plaatste en haar liefst zoo spoedig mogelijk (zonder dwang?) zou willen terugnemen. Wist nog niet pas bij de schoolhetze te Heiloo een van de voorstanders der openbare school op een protestvergadering te vertellen, dat hij zich onder alle omstandigheden het recht wilde voorbehouden om de handteeke ningen der ouders te controleeren? Het is een wondere wereld. Concentratie van scholen, maar alleen voor U! Handteekeningen van anderen wenscht men te controleèren, maar die der eigen menschen mogen niet worden .gecontroleerd! AMSTERDAM BEGROOTING. De openbare veiligheid Veel zat er niet in. Het oude kabaaltje ..m de communisten tegen de politie, die men ziet als instrument van de bezittende klasse. De arbeiders worden deswege opge roepen den strijd tegen het instituut aan te binden. Daartegenover werden door anderen vriendelijke woorden gesproken, zoowel ten opzichte vüii de verkeerspolitie, de zeden politie en het corps in het algemeen. Vooral de zedenpolitie heeft in de laatste jaren zeer belangrijken arbeid verricht Overigens kwamen als gewoonlijk vele wenschen naar voren betreffende verkeers- eischen en verkeersgevaren, parkeerterrei nen en dergelijke. Niet op elk verzoek kan in den naasten tijd worden ingegaan, doch ten opzichte van de parkeerterreinen in de stad is binnen korten tijd een rapport met voorstellen te verwachten. Volksgezondheid. De begrootingszittingen kunnen maar niet belangwekkend worden. Daar is ctoor elkan der maar een geringe bezetting in de zaal zaal en de. raadsleden, die zich mengen in de discussie, doen dat in het algemeen zon der hartstocht. Een klein heibeltje kwam er alleen bi) het hoofdstuk Volksgezondheid. Dr. Sajet had een aanval gedaan op een der contro- leerende gemeente-artsen, had bij het afdee- lingsonderzoek den man met naam en toe naam genoemd, dooh had geen enkel feit gememoreerd. Ook in de discussie gaf hij geen mate riaal, maar verschool zioh achter een te voeren bespreking in de commissie. Afgedacht van de vraag of er voor de klacht voldoende reden bestond, viel men hem van alle zijden lastig. Terecht meende men, dat deze manier toch ontoelaatbaar is. Men moet of fcijn beschuldigingen waar ma ken of geen beschuldigingen uiten. De aanval die ten slot'.e zich richtte op den wethouder, behoorde gericht tegen den wethouder Polak of tegen den Directeur van den Geneeskundigen Dienst, Dr. Heyermans, partijgenoot van Dr. Sajet. De debatten over Volkshuisvesting en Publieke Werken leverden al even-min groo te momenten. Ze liepen in hoofdzaak ovet de mogelijkheid van goedkoope woningbouw aan welke mogelijkheid feitelijk niemand gelooft. Indien men vast houdt aan de efschen van woningruimte, architectuur, breede stadsaanleg, bouwverordening, enz.. dan is verlaging met enkele dubbeltjes niet onmogelijk, maar is belangrijke huurverla- ging niet te verwachten. Een tweede punt was de medewerking der particuliere bouwers. Daar hapert den laat-st'en tijd nog al het een en ander aan, en naar onze meening ligt de schuld hier niet enkel, en zelfs niet in de eerste plaats, bij de gemeente. Het trok de aandacht dat de heer Bruin sma, de kampioen der bouwers, bij dezo discussie ontbrak. Nu werd de zaak van de particuliere bou wers dioor den antirev. Baas besproken, d»ïe op samenwerking aandrong, mede in het belang der volkshuisvesting. Natuurlijk kwamen ook allerlei kleinere belangen naar voren. Typisch was dat door den Vrijheidshond werd verdedigd het uit voeren van groote werken, met het oog op de crisis, doch dat van soc.-democratische zijde dit denkbeeld werd bestreden, omdat het tegen den draad inging. Terecht wees de beer Baas er op. dat vroeger aan don- zelfden kant juist op bet aanpakken van groote dingen werd aangedrongen, en men de Regeering ook thans dezen eisch stelt DEN HAAG DE STAKING IN HET TAXIBEDRIJF De ornanisaties trekken zich terun. De chauffeurs zetten den strijd voort. Onder leiding van het stakings-comité voor de Haagsche taxi-chauffeurs is Zater dag een drukbezochte vergadering gehouden ter bespreking van de situatie, ontstaan OVERTREDING WINKEL SLUITINGSWET RUIM 200 WINKELS BLEVEN OPEN EEN PKOCES-VERBAAL PER DAG Men meldt ons uit Rotterdam: Gister zijn. in strijd met de Rijkswinkel sluitingswet en de plaatselijke verordening niet minder dan 120 banketbakkerswinkels, de 54 filialen van de fa. C. Jamin, de 9 filia len van de N.V. G. J. van Buuren Zonen en enkele winkels van klein handeldrijvende middenstanders der groep Van Burink-Bou- terse open gehouden. Gelijk bekend had de afdeeling Rotterdam van den Ned. Banket bak kersbond een adres gericht aan den ge meenteraad, waarin verzocht werd den Zon dag voor St. Nicolaas te bestemmen als een der 21 „vrije dagen", die de wet toestaat. In williging van dit verzoek werd echter reeds onmogelijk gemaakt door het feit, dat de plaatselijke verordening spreekt van 21 werk dagen. Besloten werd om op Zaterdag 3 Decem ber onbeperkte verkoop toe te laten. Reeds te voren verschenen echter in de filialen van de fa. Jamin kaarten met het opschrift „Zon dag van 9 tot 8 uur geopend" en „spontaan" besloten ook de leden van de Ned. Banket bak k^rsvereeniging om op 4 December van 9 tot 8 uur open te blijven omdat zij verkoop op dezen dag voor hun zaken absoluut nood zakelijk achtten. Naar het bestuur van de afdeeling mededeelde was deze actie niet van haar uitgegaan en zijn de leden, die ook anders om principieele redenen op Zondag sluiten niet geopend geweest. Bij de georganiseerde banketbakkers voeg den zich een dertigtal ongeorganiseerden, zoodat 120 banketbakkerswinkels open ble ven. Volgens hun mededeelingen zou er druk verkocht zijn. Optreden van de politie. De politie kreeg een drukke dag door de wetsovertreding. Ruim twee honderd proces sen-verbaal werden opgemaakt. De politie heeft daarbij op last van den burgemeester onderscheid gemaakt tusschen de actie der winkeliers, die alleen op 4 December hun winkel geopend wilden hebben en de groep van den kleinhandel drijvenden midden stand, die vorige week reeds een winkel opende in de Rubroekstraat en deze actie wilde doorzetten. De eerste en grootste groep werd slechts eenmaal bekeurd, doch de winkel werd niet gesloten en heel den dag kon men verder verkoopen. Anders stond het met de Van Burinkianen. De winkel van Bouterse in de Ruhroek- straat zou met geweld gesloten worden en de beheerder werd reeds op Zaterdag daar van verwittigd toen hem een afschrift werd overhandigd van een schrijven van B. en VV. aan den hoofdcommissaris van politie. Hierin stond o.m. dat de commisaris „ten aanzien van den winkel in de Rubroekstraat 117 of van welken winkel» ook. waarin M. Bouterse op Zondag, in strijd met de bepa lingen van de winkelsluitingswet of van de door den Gemeenteraad vastgestelde winkel sluitingsverordening, waren aan het publiek worden verkoopt of aflevert, ter handhaving van de winkelsluitingswet en genoemde ver ordening betreffende de Zondagssluiting, die maatregelen te treffen, welke hem daartoe graden voorkomen". Revolutionair optreden. Het feit, dat de fa. Bouterse van te voren gewaarschuwd was maakte he<t de politie niet gemakkelijk. Toen deze zooals te ver wachten was toch zijn winkel had openge houden overwoog de politie de deur dicht te spijkeren, doch het adspirant-Raadslid had dit voorzien en daarom de deur maar weggenomen. De politie heeft toen een vaste post van twee man voor de deur neergezet die ieder beletten naar binnen te gaan. Alleen familieleden van dn heer Bouterse en bestuursleden van den Bond mochten passeeren. Een koffergramo- foon speelde heel den dag de Internatio nale en er was gelegenheid zich als lid van den Bond van Kleinhandeldrijvcnden op te geven. Ook dit laaste werd echter door de politie belet en zij die naar bipnen tracht ten te komen onder dit motief werden door de politie met een proces-verbaal wegens wederspannigheid bedreigd. Op den drem pel van den winkel werden toen deze nieu we leden ingeschreven. Uiteraard veroor zaakte een en ander een oploopje. Met trots deelt het bestuur van bovengenoemden Bond mede, dat Joodsche winkeliers die (nota bene: uit religieuse overwegingen) op Zondag open mogen blijven nu ook op Za terdag hun winkel geopend houden. door de beslissing van de besturen der be treffende transportarbeiders-organisaties om de uitkeeringen aan de stakers na 10 Dec. a.s. te willen beëindigen en hun advies om de voorstellen der werkgevers, zooals die laatstelijk luidden, te aanvaarden, zoodat de staking, die reeds 7 maanden duurt, zou kunnen worden opgeheven. Die voorstellen houden in: een garantie weekloon van f 14 en 20 cent ziektepremie. Zij waren echter door de chauffeurs, leden van den socialistische'n Transportarbeiders bond cn door de Federatie van Chauffeurs met groote meerderheid (resp. 99 tegen 9 en 47 tegen 1) verworpen. Aanvaard waren ze echter door de Katholiek georgamseerden met 16 tegen 4 stemmen en ook door de beide christelijk georganiseerde chauffeurs De stakingsleiding wilde doorstaken; de tarieven moeten maar omhoog, dan kan er ook een hooger loon komen. Het moet min stens f 18 zijn. Zoo noodig zal de staking worden uitgebreid tot andere groepen van chauffeurs, in de eerste plaats, die in het luxe verhuurbedrijf. In de gevoerde besprekingen werd scherpe critiek op de organisatifhesturen geuit Ten slotte werd met 134 stemmen voor, 16 tegen en 10 blanco, besloten, de staking voort te zetten. GEMENGD NIEUWS TREINBOTSING TE VUCHT MACHINIST RIJDT DOOR DRIE ONVEILIGE SIGNALEN EEN REMMER GEDOOD Aanzienlijke materieele schade Zaterdagnacht te halfvijf heeft te Vucht op 'hel spoor, dat aansluiting geeft op de lijn naar Eindhoven een zeer ernstige trein botsing plaats gehad, waarbij de remmer v. d. Heuvel, uit 's-Hertogenbosch, 't slacht offer is geworden. De botsing geschiedde tusschen trein No. 4528 uit Tilburg en trein No. 4602 uit Eind hoven. Laatsigenoemde trein werd door den Tilburgenaar in de flank gereden. Het be treft hier dezelfde treinen, welke ook op 16 October 1.1. op het emplacement ta Den Bosch met elkaar in botsing zijn gekomen. Op het oogenblik van de aanrijding be droeg de snelheid van beide treinen meer dan 50 K.M. per uur. Verscheidene wagons van den Eindhovenschen trein werden uil de rails geworpen en vernield. De arbeider remmer v. d. Heuvel, die in de remkast van den sluitwagen van dezen trein was geze ten werd. doordat de remkast totaal werd ingedrukt, verpletterd. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Zooals begrijpelijk veroorzaakte het onge luk groote consternatie. Het parket te Den Bosch werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld en het duurde niet lang of de substituut-officier uit Den Bosch, Mr. Dubois en de hulpofficier, bur gemeester Loeff uit Vught, waren op de plaats van de ramp aanwezig voor het instellen van een justitioneel onlerzoek. Hieruit is gebleken, dat de machinist van den trein uit Tilburg, ze kere R., door drie onveilige signalen was heen gereden. Eerst op het laatste oogenblik heeft de man zijn fout ontdekt en remde hij uit alle macht. Het was echter te laat, de botsing kon niet meer worden voorkomen. De machinist ls gearresteerd. Men verwacht evenwel, dat hjj na beëindiging van het verhoor in vrijheid zal worden gesteld. Hjj was reeds gedurende vijf entwintig jaar bij de Spoorwegen in dienst en heeft in dien tijd slechts eenmaal een geringe geldboete opgeloopen. Op het terrein van de botsing verscheen spoedig de inspecteur der Staatsspoorwegen uit Breda, de heer Jeltes en de heer Henke, in specteur der Rijksspoorwegen uit Esch. De materieele schade is Piet zoo groot als by de botsing van 16 October. In het geheel werd een zeetal wagons vernield. Nader wordt nog hei volgende vernomen' Zooals gezega, hieft de trein uit Tilburg, doordat de machinist dour onveilige signalen is gereden, de botsing veroorzaakt. Beide machi nisten hebben, toen de treinen ongeveer 50 Me ter van elkaar verwijderd waren, het ongeluk zien aankomen en kraentig geremd. Beide trei nen hadden echter te groote vaart en een bot sing kon niet worden voorkomen. De Eindho- vensche trein werd in den flank aangereden door den Tilburgschen. Deze laatste reed door den schok onmiddellijk achteruit en liep geen schade op. Van de Eindhovensche trein vlogen de twee achterste wagons omhoog, waarna de drie daarop volgende wagons in elkander den gedrukt en omsloegen. De treingeleider van den Tilburgenaar, de heer Baayens uit Roozendaal, heeft verklaard niets van de onveilige signalen te hebben be merkt. De machinist van den Tilburgschen trein, die was aangehouden, is. na te zijn ver hoord, weer op vrije voeten gesteld. Ook de machinist van den anderen trein heeft een klaring tegenover de justitie afgelegd. Het ju stitioneel onderzoek werd in den loop van den morgen overgenomen door Mr. Vermeulen, sub stituut-officier uit 's-Hertogenbosch. Het spoorwegveikeer heeft door het ongeluk geen hinder ondervonden. Reeds vroeg in den morgen arriveerde een kraanwagen uit Nijme gen, met behulp waarvan de overblijfselen van de vernielde wagons werden verwijderd. De D-trein uit Den Bosch kon op den gewonen tyd vertrekken. In den loop van den middag hoopte men alle vernielde treindeelen te hebben opge ruimd. Het slachtoffer, dat bij dit ongeluk is te be treuren, dc heer v. d. Heuvel, was gehuwd en vader van twee kinderen. Gisteravond tusschen zeven uur en half acht waren de opruimingswerkzaamheden op het baanvak, waar de botsing geschiedde, geëin digd. Het spoorwegverkeer, dat den geheelen dag over één spoor moest worden geleid, on dervond slechts weinig vertraging. Veel hinder werd evenwel ondervonden var de storing in het seinstelsel tusschen Vucht er het emplacement Den Bosch Deze storing was veroorzaakt doordat op de plaats van het onge luk de semdraden waren vernield. Hierdoor konden de seinen over langen afstand niet in werking worden gesteld Men heeft toen met behulp van een aantal rangeerders het trein verkeer geregeld. Tegen middernacht was men nog met man en macht bezig de seindraden te repareeren. Ook de wissels, die met behülp van staaldraden in beweging worden gebracht, kon den niet op langen afstand worden bediend. VROUW VERDRONKEN Men meldt ons uit Rotterdam: Vrijdagavond om kwart voor negen wilde de 28-jarige mej M. Geerling-v. d. Hemel aan boord van de „Morgenster", liggend in de Voorhaven, een emmer water scheppen. Hierbij is zij overboord gevallen en onmid dellijk naar de dieple gezonken. Het is aan schipper F. Zandburg, van de vlak bij lig gende „S.H-V. 84" na 5 minuten gelukt de vrouw op het droge te brengen. De Genees kundige Dienst, die gewaarschuwd w-*s, heeft geruimen tijd geprobeerd op kunstma tige wijze de levensgeesten weer op te wek ken, echter zonder resultaat. Dr. Vuylsteke, die inmiddels ook gearriveerd was, kon slechts den dood --us'rteerro. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK BIJ MUIDEN TWEE DOODEN. EEN GEWONDE Men meldt ons uit Muiden: Op den Muidensche straatweg nabij het Muidensche bosch is hedenmorgen omstreeks uur een autobus uit Amsterdam, waarin 22 militairen zaten, verongelukt. De militairen, verlofgangers uit het garni zoen te Amersfoort, waren Zaterdag per autobus naar Amsterdam gegaan, en keer- den hedenmorgen naar Amensfoort terug. Door de gladheid van den weg is de auto bus geslipt, en over dien kop langs den berm an den weg naar beneden geslagen. Van de inzittenden werden velen gewond, van wie twee zeer ernstig, en een minder ernstig. Allen zijn naar het Burgerzieken huis te Mui d en overgebracht. Een tweede autobus met militairen die onmiddellijk achter de verongelukte bus reed, is voorloopig te Muiden gebleven, om dat de inzittenden uit vrees ook een onge val te krijgen, niet verder durfden rijden. Nader m< it men ons: Omtrent het auto-ongeval dat op den Muidenschestraatweg plaats had vernemen wij nader dat de verongelukte bus een Lind- bergtouringcar uit Amsterdam in gezelschap van andere bussen der gebr. Does te Amers foort alle geheel met militairen bezet, van Amsterdam op weg was naar Amersfoort De dunne ijslaag, die er lag tengevolge van de nachtvorst, maakte den weg zeer glad. De mist belemmerde 't uitzicht zoodat dit den chauffeur noodlottig werd. Onder de gemeen te Muiden kwam zijn wagen te slippen. De chauffeur remde, met het gevolg dat de auto een scherpe wending maakte, over den gras rand heensehoot en vlak voor de sloot met zulk een hevigen schok in een kuil terecht kwam, dat de wagen volledig over den kop schoot en met de wielen naar boven bleef liggen. Een ontzettend gekerm en ge schreeuw steeg op. Een aantal militairen dat bloedend was verwond slaagde er in zich te bevrijden. Anderen bleven schots en scheef door elkaar liggen. De militairen en de andere chauffeurs schoten te hulp. Gelukkig was ook dr. Nie- kerk uit Muiden met twee wijkzusters ter plaatse en onder zijn leiding werd het red dingswerk op d-eskundige wijze aangevat Drie slachtoffers waren er ernstig aan toe. De ernstig gewonden, die naar het zieken huis zijn vervoerd zijn de militairen die Kolk, Rohn en Smit. Kolk en Rohn zijn inmiddels overleden. De toestand van Smit is goed te noemen. Deze drie personen zijn uit Amsterdam afkomstig. INBREKERS GEARRESTEERD 500 ternggevonden In verband met een diefstal van geld, te Voorburg gepleegd, zijn door de Haagsche recherche Vrijdag in een perceel aan de Witte de Withstraat, alwaar een hunner woonde, aangehouden de 25-jarige machine bankwerker J. M. L. en de 27-jarige kellner P. G. E. In het pand aan de Witte de Withstraat werden gevonden een som van 500, een revolver, sleutels en postzegels. Toen de bei de verdachten naar het hoofdbureau waren overgebracht, kwam juist bericht in van een inbraak, welke in den afgeloopen nacht in een perceel aan het Scheveningscheveer zou zijn gepleegd. Een onderzoek, in verband hiermede ingesteld, wees uit, dat de daders zich Donderdagavond hadden laten insluiten en dat vermist werden aan geld pl.m. 8S0, voorts een revolver, post- en plakzegels en sleutels. De brandkast was geopend met den sleutel, welke zich in een schrijfbureau be vond en daar door de daders was gevonden. Gebleken is, dat L. en E. zich aan deze inbraak hadden schuldig gemaakt en dat het geld en de voorwerpen, welke in het per ceel aan de Witte de Withstraat waren in beslag genomen, daarvan afkomstig waren. Beiden zijn in verzekering gesteld. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Bij een ernstig autobus-ongeluk te Muiden zijn twee personen gedood en een gewond. Te Rotterdam hebben gister verschillende inkeliers hun zaken in strijd met de Win kelsluitingswet open gehouden. (Blz. 2) De Duitsche Rijksbank zal S 4 millioen an het herdiscontocrediet afbetalen. Het kabinet-Von Schleicher gevormd. Hoover zoekt een methode voor de En- gelsche schuldbetaling, waardoor de waarde van het Pond niet wordt aangetast (bldz. 3) Prof. Dr. C H. H. Spronck. t Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum: heeft de heer Henri Dekking Zaterdag te Rotterdam een receptie gehouden. De Conversie der Ned. Staatsschuld. Gaat New-York failliet? (Blz. 8) Berichten van de Nederlandsche expeditie op Groenland voor het Internationale Pool- jaar. Op 8 December is het honderd jaar gele den, dat Björnstjerno Björnson werd ge boren. Dader gearresteerd. Zaterdag voormiddag ls op den hoek der. Fahrenheitstraat en Laan van Meerdervoort aangehouden de 19-jarige werklooze kappers bediende C. E. v. F. als verdacht de daad te hebben bedreven. De verdachte, die zich in gezelschap van een meisje bevond, is door de recherche over gebracht naar het Hoofdcommissariaat van politie. De aangehoudene bekent De 19-jarige aangehouden v. F. heeft tegen over de politie een volledige bekentenis af gelegd. Met de grootste onverschilligheid sprak hij over de door hem bedreven daad. Als eenig motief gaf hij 'voor te hebben ge handeld „uit haat tegenover de meisjes". Trouwens het 22-jarige meisje, dat het slachtoffer is geworden van dezen haat, kende slechts e^n paar dagen den verdachte, wiens naam en woonplaats zij zelfs niet wist. Van F. deelde bij zijn voorloopig verhoor mede, dat hij het scheermes, waarmede hij zijn daad heeft gepleegd, heeft verborgen in zijn kosthuis aan de Celsiusstraat. DOODELIJK TRAMONGELUK Mevr. K. die Vrijdag jl. te Groningen door de nalatigheid van een wagenbestuurder van een tram een ernstig ongeluk bekwam is aan de bekomen verwondingen in het Diaco nessenhuis overleden. 'T HEERLIJK AVONDJE IS GEKOMEN! iHA't ï?4,'fArr"» it mannin, haar haoqlrtmnt htbbtn bereikt. Want eindelijk, eindelijk ts t heerlijk avondje qrknmen. Een preltije avond jongens en meisjes, maar denkt ook eens aan de kinderen in de buurt, waar Sinter klaas en Zwarte Piet misschien niet komen. Vader en moeder zullen jullie graag helpen ook andere kinderen blij te maken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1