BINNENLAND. Potter&Moores MITCHAM LAVENDER 19: 3ü NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. E ECONOMISCHE PROBLEMEN <r"tT ENGELSCHE POND niemand weet het fijne van de zaak feeds enkele malen hebben wij over het rerloop van het Engelsobe Pond ge en en wij hebben destijds onze vrees jnbaar gemaakt, dat de koers nog ver zou inzakken. Op het moment is de iche valuta al op ongeveer 7.90 aange- en nog steeds is men aan het afgeven, (verder het Pond zakt, hoe meer kans er it de Engelsche Regeering een binnen- johprijsstijging niet zal kunnen tegen len en dan is het moment der beginnen- iflatie dddr. r velen in ons land Ponden-waarden jnden-saldi aanhouden, grootendeels fevolg van hun zaken, terwijl vele trans- in Ponden worden afgesloten, niette- _ande Engeland daarbij zelf buitenge- _jeld is (vrachten bijv.) is het van be- na te gaan, of wij met een verdere da- .kening moeten houden, t nu is in de nevelige toekomst vert>or- en niemand is het gegeven, deze te ont- >ren. Toch zullen wij enkele richtlijnen jeven. al erkennen wij gaarne, dat de lusies, welke men er allicht uit zou af in, niet steekhoudend behoeven te zijn. is onze -igen dus zeer subjectieve opinie rij uiten deze, alhoewel schoorvoetend, eenige leiding aan het denken te kun geven. Per saldo moet een ieder, die len of ponden-waarden bezit bij zich nagaan, wat hem te doen staat. Enkele nadoelen zijn verschillende aanwijzingen, die het Pond doen vreezen, zooals oa. de ieve betaling sbalans. Dat Engelands ide ls balans een invoeroverschot aan- i, zoodat Engeland per saldo méér te be- heeft dan te vorderen, is bekend. Trou- dit was Engelands traditioneele poli- Het was geheel van het buitenland af- telijk voor zijn grondstoffen en voor de lijksche levensbehoeften. Het exporteer- apitaal in den vorm van financieringen orien termijn (het openen van credieten) van leeningen op langeren datum (het nemen van obligaties, het deelnemen in kapitaal van buitenlandsche maatschap- 0- deze be'eggingen, die geleidelijk een angrijke hoogte bereikten, inde 't dividen en .ente, terwijl John Buil bovendien onaardige bedragen ontving aan assu- ie-premies en vrachten. Deze bronnen op het moment aan het opdrogen; vrach- assuranties dalen door de stagnatie in het handelsverkeer, terwijl vele debiteu ren of failliet zijn of tijdelijk niet in staal zijn aan hun verplichtingen te voldoen. Hierdoor is Engelands betalingsbalans pas sief geworden; het moet dus goud uitvoeren of het ziet zijn valuta dalen. Het groote aan bod van ponden kan alleen worden opgeno men tegen staag verminderenden prijs en hoe langer die betalingsbalans in Londens na deel is, hoe krachtiger deze beweging zal worden. De ongunstige betalingsbalans is natuur lijk aan elk handelaar en belegger in het groot bekend. Sommigen beginnen zich af te vragen: „Is het pond nog wel safe en doe ik niet beter mijn pondenbezit op te ruimen" anderen wagen baisse-ti ansacties in de hoop, de nu verkoch e ponden later goed- kooper terug te koopen. Er ontstaat een ver der aanbod van ponden en de koers wordt nog meer gedrukt. De kwestie van de oorlogsschulden heeft hieraan geen goed gedaan. De 95% millioen die Engeland eventueel op 15 December a.s. aan Amerika uit dezen hoofde moet beta len is zelfs voor dit rijke land geen peule- schil en al zal men wel over de noodige dol- larsaldi beschikken men spreekt van 120 millioen het neemt niet weg, dat hier door een flinke aanslag op de beschikbare buitenlandsche saldi wordt gedaan. De gunstige aspecten Wij hebben enkele nadeelen genoemd. Doch nu de gunstige aspecten welke men niet te lioht moet aanslaan. Ten eerste zijn de Britten buitengewoon handige en goede financiers; men moet zijn aanval flink heb ben voorbereid om het machtige Engeland te kunnen aantasten, vooral wanneer het nog maar om enkele tientallen miliioenen dol lars gaat. Ten tweede heeft de Regeering destijds het Exchange Equalisation fund opgericht met de bedoeling, buiten den wetgever om, dus in het geheim, de noodige maa.regelen te kunnen nemen om op op verwachte momen ten in de valuta-aangelegenheden in te kun nen grijpen. Men heeft hiervoor een maxi maal bedrag van 150 millioen gevo teerd. Het is echter niet bekend, welke saldi nog in het genoemde fonds aanwezig zijn. De Regeering koopt, wanneer zij dit wen- schelijk vindt, ponden en geeft daartegen vreemde valuta af of zij doei het omgekeerde Daalt het Pond dan koopt zij ponden; stijgt ihet Engelsche devies dan stoot zij ponden af. Het is de analoge functie van de zoogenaam de ^old-exchange" standaard, waarbij de Nederlandsche Bank haar groote verliezen leed Doch wat de Engelsche Regeering doet, houdt zij angstvallig geheim, tenein de speculanten huiverig te maken hun baisse-slagen te slaan. Ten derde is het nog niet zeker, wat er met de oorlogsschuldbetaling op 15 Dec. a,s. ge schiedt. Zal Engeland betalen? Zal het land gebruik maken om het bedrag van 30 mil lioen, dat uitgesteld mag worden eerst later te voldoen (nadat de onderhandelingen met Roosevelt zullen hebben plaats gehad; Enge land had een eventueel uitstel drie maan den te voren moeten aankondigen, maar het heeft dit nagelaten om in de verkiezings campagne een poli ieke onrust te zaaien) en dus rnet een betaling van 65 millioen te volstaan of zal Londen in gebr°ke blijven? Er is nog een vierde mogelijkheid en wel, dat gebruik gemaakt wordt van het aange boden crediet in Amerika, zoodat de betaling voorloopig met gesloten beurzen plaats vindt al wordt de quintessence de remise tot later datum uitgesteld. Hetzelfde geldt, wan neer tot nader order in ponden wordt be taald. Er bestaat dus in het geheel geen zeker heid, of ten slot e algeheele of gedeeltelijke betaling zal plaats vinden Het is dus niet te zeggen. A het Pond Sterling door deze aangelegenheid verder in een hoek gedrukt zal worden. Vandaar, dat wij het niet mo gelijk zouden vinden als het Pond de eerste weken of de eerste dagen nog een verdere reactie zal ondergaan. Doch hei is evenmin onmogelijk dat een verheldering in de po litieke situatie (wat de oorlogsschulden be treft) plotseling optreedt, waardoor dus het Pond een krachtig herstel zal kunnen boe ken. Mocht dit het geval zijn, dan zal de Engel sche Regeering met haar „stabilisation fund" een handje helpen om de te stoutmoedige baissiers tot dekking te forceeren En dan stijgt het Pond weer met sprongenl Wij herhalen dat niemand het fijne weet, wij zullen met verrassingen te maken heb ben, doch het zou ons niet verwonderen, wanneer wij hel met onze bovenstaande sug gestie, welke trouwens geheel voor onze eigen verantwoording blijft, aan het juiste eind zouden hebben. officieele berichten COMMANDANT KON. INSTITUUT VOOR DE L-1ARINE BIJ K. B. wordt mot 1 Dec. kaplte1n-ter-z< F. J. Heerls eervol ontheven als commandaj van het Kon. Instituut voor de Marine te VVi lemsoord en directeur van het onderwijs aldai en wordt die betrekking opgedragen aan kap TOEZICHT OP DE SPOORWEGEN BIJ K. B. Is met Ingang van 1 Jan. 1933 in verband met verandering in de inrichting van het dnenstvak. waarbij zij ..erkzaam zijn, waar door hun werkzaamheden overbodig zijn ge worden. aan de Rijkshoofdingenieurs voor de Spoorwegen D. Verhoop en A. W. Heuff, den technisoh-ambtenaar 2e kl. bij het toezicht op de spoorwegen J. H. W. E. Crollaer en aan den bij het Toezicht op de Spoorwegen J. Oremer Eindhoven, de eerste drie op hun daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag uit den dlenat verleend. i der Horst op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank, met dankbetuiging voor de door hem In die betrekking bewezen diensten. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER S. Gualthdrle van ingang van 1 Dec. tslag verleend uit zijn betrekking van lean ton rechter -plaatsvervanger in het kan ton Deventer onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. BELASTINGDIENST BIJ K. B. ia aan G. Kleber. ontvanger der dir. bel. en acc. te gang van 1 Ja Rijks dienst. REGENT GEVANGENIS Bij K. B. ls aan Dr C. Th. van Valkenburg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het College van Regen ten over de gevangenissen te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. KADASTER BIJ K. B. Is aan H. R. PIJls. landmeter van het kadaster te Den Haag. op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1933 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst: met Ingang van 1 Dec. 1932 benoemd tot land meter van het kadaster: a. te Zutphen. H. van den Berg. thans adsplrant-landmeter van het kadaster te Arnhem: b. te Zierikzee. H. E. Out- mans. thans adsplrant-landmeter van het ka daster te Amsterdam: c. te 's-Hertogenbosch J. i het kadaster te mreau. H. A. van ._ndmeter van het kadaster te Almelo: f. te Eindhoven, A. M. Fre- derik8e. thans ndsplrant-laindmeter van het ka daster aldaar: g. te Eindhoven. J. A. Meuwe. thans adsplrant-landmeter van het kadaster te aanbestedingen - Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed 't maken van vier pijlers en de opbouwing van de landhoofden met bijkomende werken voor de brug over de Waal bij Nijmegen. Laagste inschrijver was volgens bestek de N.V. de Herder en Geertsema te Zwolle en Nijmegen voor f 1.081.370 met gebruik van Nederlandsch cement; en voor f 1.071.370 bij gebruik van willekeurig cement Daarop volgde eveneens volgens bestek de N.V. Christian!' en Nielsen's Gewapend Betonmij. te Den Haag voor respectievelijk f 1.12T en f 1.112.000; terwijl het hoogst werd inge schreven door de N.V. De Vries en van den Bosch te Dïn Haag. voor resp. f 1.555.000 en fl.-i98.000, ook volgens bestek. 'See! haar dit voor ,|!l St. Nicolaas >loe verheugd zal ze zijn met dit geschenk, oen flesch echte Mitcham Lavender. Het is een compliment aar haar goede smaak en eer passend bewijs van Uwe achting. Mitcham Lavender ls het fijnste dat in de wereld wordt gemaakt. Potter Moore's Mitcharr Lavender heeft de Engelsche schoonheid gediend sedert 1749 en het is het aangenaamste en minst dure van alle parfums. ROFFELRIJMEN Waar blijven wij? In de uiterst linksche bladen Staat met letters, dik en vet: Bij de Belgische verkiezing ls de opmarsch voortgezet; Schittrend is de overiuinning Van het proletariaat! Voor de Katholieken staat het Tamelijk; het schikt; het gaat Lees ik dat, ik grijp de cijfers, Kijk nauwkeurig, en ik zie: Rood en Roomsch, ze wonnen beiden Kamerzetels: ieder drie! W aar 't geweldig groot verschil zit Tusschen „Groote Winsten ,,'t Gadi"t Is niet helder voor een wezen Dat ter rechterzijde staat. Laat ik er het zwijgen toe doen,; Laten we wat verder zien: ls er ook „aan onze zijde Een paar zetels winst misschien? Als ik deze vraag zoo neerschrijf Denk je dat ik zeggen zal: Nou, we hebben niet te klagen; 't Kan zoo wel; het gaat nogal Maar als ik de zetels optel Kom ik tot het resultaat Dat „voor ons" daar bij de Belgen Geen partij of winst bestaat. Als je zooiets krijgt te lezen Doet het je van binnen pijn; Laten wij het dubbel prijzen Dat wij Nederlanders zijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS belangrijke verbetering IN DEN VERKEERSWEG NOORD-ZUID In verband met het steeds toenemende verkeer over het veer Gorinchem-Sleeuwijk worden In dien bekenden rivierovergang groote verbeteringen aangebracht, o.a. door verandering der aanleggelegpnheid voor de veerbooten in de haven te Sleeuwijk. Het gemeentebestuur van Gorinchem heeff het ontwerpen van die werken opgedragen aan het bureau P. Intveld te Delft, onder welks Technische leiding deze ook worden uitgevoerd. In de Sleeuwijksche haven is Maandag een groote stalen aanlegponton met groote oprijbrug gearrivpprd, welke de firma De Vries Robbé te Gorinchem gebouwd heeft. De in verband daarmede aangebrachte rem ming- en oeverwerken zijn enkele weken ge leden reeds gereed gekomen. Binnenkort zal deze nieuwe inrichting ge heel gereed zijn en in gebruik genomen kun-» nen worden, waarmede in een groote be hoefte zal zijn voorzien en het veer Gorin chemSleeuwijk op aanzienlijke wijze ver beterd wordt :r Een mooie schoolinzending op de Simavi-bazaar, die thans te Rotter dam gehouden wordt Gisteren ging de goede Sint die tóch al zooveel klim men moet met een van zijn knechts een bezoek brengen aan den wolkenkrabber op 't Daniël Willinkplein te A'darn De Deensche Groenland-expeditie van Dr. Lauge Koch. Eenige foto's van de jongste Groenland-expeditie, die eenige dagen geleden van haar onder zoekingstocht is teruggekeerd. De „Godthaab" op iveg naar het doel. Bet begin van de Deensche Groenland-expeditie. Het expeditieschip Godthaabverlaat Kopenhagen, De werkzaamheden aan het interieur van het groote veilinggebouw op de nieuwe Groente- en Fruit markt te Den Haag. Het gebouw is van buiten geheel gereed, gelijk men op de foto boven rechtsziet

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5