Jlinnur ;Cciitócl)f Courant it Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONKEHENTi Ier kwartaal In I virion en In plant- n agentschap gevestigd In f233 'ranco per p«»st 2.35 4* portokosten. er wepk f 0.18 oor het Buitenland bij wekelijk- rhe zending 4 50 sen iu dagenjkscho zending „5.50 I Li li.. it nummer bestaat uit TWEE biaue: Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Y% cent Sondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3827 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1932 t NIET RÜCKSICHTSLOS Er ligt een gemeenteraadsverslag voor ons °g( een der plaatselijke bladen. Interessante r. ctuur vormen deze verslagen van platte- nc ndsgemeenteraden vaak! Ze zijn niet zel en zeer kenmerkend voor de mentaliteit opvattingen van heele kringen van ons .Ik. Het spreekt van zelf, dat in deze tijd jaar, nu allerwegen de begrootingen j orde komen, het agendapunt: bezuini- ing, een voornaam aandeel der beraadsla- v ngen uitmaakt -iDe meeste gemeenten zien zich voor de jfmdzakelijkheid gesteld, met het oog op dalende inkomsten en stijgende crisis sten, het snoeimes ter hand te nemen. Dat dwingende noodzakelijkheid en door %en wordt ook wel ingezien, dat het niet iders kan en mag. Het ernstig meeningsverschil openbaart ch meestal eerst over de manier, waarop de objecten, waarmee de besnoeiing moet 4 invangen. En het kan niet ontkend dien opzichte bestaan er niet altijd de f^iiverste en juiste inzichten. In het bewuste verslag bijv. lezen we van liorstellen als de volgende: vermindering gin de raming voor straatverlichting door 2 (ortaan de lantaarns te laten branden tot - zegge tot tien uur, de vergoeding -|or de wethouders terug te brengen op gulden 's jaars, die voor de raadsleden één gulden per zitting, de post voor 't steken, der vlaggen op nationale feest zen te laten vervallen, de subsidie voor gezinsverpleging te halveeren, die aan openbare bibliotheek te schrappen, die an de badinrichting idem, 10 pet. korting salarissen boven de 100 gulden, enz. Het komt ons voor, dat in dit alles voor lie dingen iets valt te waardeeren. Er 11 te waardeeren, dat de betreffende raad ykbaargoed doordrongen is van de ernst in de huidige toestand. En dat te meer. aar blijkens verslagen uit andere gemeen- zulks lang niet overal het geval is. Er besturen, die over de moeilijkheden jen dartelen en de stelling verkondigen: at komt alles terecht, ook zonder ingrij- inde bezuiniging. Andererzijds echter gelooven wij, dat In .et onderhavige geval de verhoudingen toch [el wat al te zeer uit het oog zijn verloren. De objecten van besnoeiing zouden we lillen verdeelen in primaire en secundaire, jezuinigd kan worden op dingen, welke pet gerekend kunnen worden tot de alge mene volksbelangen. En verder zoodanige, al er niet enkele personen overmatig en iredelijk in hun bestaan getroffen worden, 'at het eerste betreft, moet daarbij wel dege onderzocht, of de verkregen be haring wel opweegt tegen het daardoor toe- jabrachte nadeel. We kunnen ons voorstel en, dat men van meening is, dat een be- piniging van bijv. 50 of 100 gulden onver- ntwoord zou zijn, indien daardoor een zoo foodzakelijke instelling als wijkverpleging I bad inrichting zou verdwijnen. Ook korting op gemeente-tractementcn bet billijk geschieden. Het verwekt verbit- pring, wanneer men salarissen van een iaar honderd gulden met 10 of meer pet |aat korten. De bestaansvoorwaarden van jele laagstbezoldigden zijn in deze tijden, nu lllerlei gelegenheid tot bijverdiensten zijn fervallen, toch reeds moeilijk. En late men tooral niet vergeten, de slechte indruk op Ie volksmentaliteit, indien men het eerst flaar staat met de slechte financieele toe- itand der gemeente te verhalen op de arm- ften onzer medeinenschen. EEN TE ZWARE LAST !n bovengenoemd raadsverslag komt ook ?en alinea voor, gewijd aan een zaak van froot algemeen belang. Op de begrooting kwam voor een post van teer dan duizend gulden voor tegemoet koming aan ouders, die kinderen op de ■B.S. hebben. Deze pöst werd vastgesteld fn overecn- lemming met de wet en alle geredeneer iver is momenteel vruchteloos. Men kan toe bepalen, de betreffende post aan te frnen onder p ro t e s t, gelijk dan ook 'oor menig gemeentebestuur wordt gedaan. Naar wij meenen is hier een zeer onbil- 'ike en in tijden als we thans doormaken 'dragelijke regeling, welke aan de ge- leenten wordt opgelegd. Ondragelijk, wanneer de begrooting alleen !jt pluitend kan worden gekregen ten koste van sparing op de minieme vergoeding van wethouders cn presentie, door de plaats om '•n uur 's avonds in liet donker te zetten en de arbeid der volksgezondheid in gevaar •o brengen, en er een bedrag van meer dan luizend gulden moet worden beschikbaar gesteld, om de kosten te betalen, welke een klein aantal ouders maken door hun kinde ren naar de H.B S. te zenden. Maar het is ook onbillijk. Welke kinderen gaan over 't algemeen naar de middelbare school' Is het niet opmerkelijk, dat dit meerendeels juist kinderen zijn uit de betere kringen? Omdat deze óf gemakkelijker lee- ren óf omdat voor hen studie de eenig-moge- lijke toekomst geacht wordt, ook al kunnen ze niet behoorlijk de cursus volgen. Wij gevoelen dit als een grievend onrecht aan de minder bedeelden aangedaan: zij moeten, welbeschouwd, het schoolgeld be kostigen van de kinderen van rijkere dorps- genooten. En onrechtvaardigheid te erger, waar het voorkomt, dat de betrokken ouders heel goed weten, dat hun kind niet capabel is de studie te doen, maar, niet waar: het kost nif-ts!- H« t is nu de tijd hierin verandering te hrengen. De gedachte, begaafde kinderen ook van onvermogende ouders te steunen bij hun studie, is sympathiek. Ofschoon de vraag opkomt, of er thans, nu we verlegen zitten met alle knappe menschen, aan de maatschappij een dienst mee bewezen wordt Doch, dii principe dient dan ook konse- kwent te worden toegepast Ondragelijk en onbillijk is het, vooral nu aan de gemeenten de last op te leggen, te zorgen voor het schoolgeld van al zijn kin deren. die naar de H.B.S. gestuurd worden. Late de wetgever daarbij ten spoedigste deze dubbele restrictie maken: Voor deze vergoeding komen alleen in aan merking ouders met een laag inkomen. Deze vergoeding wordt niet verder uitge keerd, indien de betrokken leerling be halve door oorzaken buiten zijn schuld bijv. ziekte niet wordt verhoogd. SPOORWEGPERSONEEL Demonstratief besturencongres Gistermiddag is onder leiding van den Personeel raad te Den Haag een demonstra tief besturencongres van spoorwegorganisa ties gehouden, onder presidium van den heer P. Moltmaker. Onder de aanwezigen waren mr N. C. Couvée, referendaris van 't departement van Waterstaat, jhr dr E. L. Elias, namens de directie der Ned. Spoor wegen en verder o.m. de Tweede Kamer leden de heeren Kupers en IJzerman (s.d.) de heer Hermans (r.k.), H. Amelink en mr Dambrink (a.r.) en prof. ir C. L. v. d. Bilt (liberaal). Als eerste spr. trad op de heer Helle mans (Raphaël en P. C. B.). die uiteen zette. dat door de Spoorwegen geen zuivere commercieele bedrijfspolitiek behoeft te orden gevoerd. Met een beroep op den dalenden levens standaard is een loonsverlaging thans niet. te verdedigen, want de prijzen der eerste levensbehoeften stijgen nog dagelijks, even als belastingen en schoolgelden. Door spr. werd er ten slotte op gewezen, dat er door het Spoorwegpersoneel in tien jaar tijds reeds 343 milliocn is geofferd, dat de positie van het personeel stelselmatig is verslechterd, en dat het spoorwegperso neel dus ruimschoots zijn offer voor de ge meenschap heeft gebracht Vervolgens werd gesproken door den heer Willem sen (B.A.N.S.) en de heer Van Braambeek (Ned. Vereeniging). De vorozitter las daarna voor de volgende Resolutie De hoofd- en afdeelingsbesturen van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramweg personeel, van den Nederl. r.-k. bond van spoor- en tramwegpersoneel St Raphael, van den Prot Chr. hond van spoor- en tram wegpersoneel van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen en van den Centralen Bond van spoor-, tram, A.T.O.- en Van Gend en Loos- pers'ineel. vertegenwoordigende 36,000 man spoorwegpersoneel, enz.; gehoord de inleidingen over den toestand der Ned. Spoorwegen cn het daarin vverk- ime personeel, cunstateert: dat de vermindering van de ontvangsten der N. S. behalve aan de algemeene oecono- mische crisis, te wijten is aan de in Neder land bestaande wanorde op vervoersgebied; dat de overheid tot nu toe niets gedaan heeft om in den vcfvoerschaos redelijke or dening te brengen; dat de spoorwegen, met het oog op haar algemeen maatschappelijke functie, bij het bepalen van hrnr bedrijfspolitiek door aller lei noodzakelijke bepalingen en voorschrif ten gebonden zijn; dat door den ongereglementeerden toestand van het wegvervoer den spoorwegen een on redelijke concurrentie wordt aangedaan, o.m. door het voordcehge vervoer aan de spoor wegen te onttrekken. dat de overheid het stakingsrecht voor het personeel wettelijk aan handen heeft gelegd; dat de sedert 1922, achtereenvolgens toe gepaste inkomstenverminderingen reeds nu gemiddeld 2630 pet. bedragen; dat daarenboven nog vele andere verslech tingen werden ingevoerd, welke voor de spoorwegen een millioenenbezuiniging be- teekenen; dat de personeelsterkte bij Intensievere dienstuitvoering cn omvangrijker taak van het personeel in nauwelijks 10 jaren met 12 13.000 man verminderd is; dat het spoorwegpersoneel de laatste ja ren herhaaldelijk nadeeliger is behandeld dan het personeel in 's rijks dienst van oordeel: dat de positie van het spoor wegpersoneel onafhankelijk dient te zijn van de bcdrijfsuitkomsten, omdat: de spoorwe gen vóór alles een algemeen maatschappe lijke functie te verrichten hebben; de overheid de vrijheid van actie voeren in het personeel wettelijk beperkt heeft; het personeel niet de dupe mag worden van de door de regeering ge.olgJe verkeers- politiek; gezien de vele en zware offers, welke reeds van het personeel geëisclit werden en de stijging der kosten voor levensonderhoud, een verdere aantasting van de inkomsten van het personeel groote groepen daarvan aan don rand van het gebrek zal brengen. besluit de door de directie voorgestelde loonsverlaging niet te aanvaarden; een drin gend beroep te doen op de regeering, volks vertegenwoordiging en directie om gehoor te geven aan het rechtvaardig verlangen van het personeel, om elke verdere aantas ting der inkomsten achterwege te laten; deze motie ter kennis te brengen van c regeering, de directie en de pers. Het congres werd daarna gesloten. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Tn gebouw „Prediker" te Leiden is de lei- dersvergadering gehouden van de afd. Zuid- Holland van den Bond van J.V. op G.G. De druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van den heer Lod. Kooyman. Do voorzitter van de afdeeling, de heer A. van Rijn Dzn., hield een redevoering over het onderwerp: „Wat is voor de J.V. de be handeling van principieele Staatkunde?" Spr. ontwikkelde de stellingen, die in ons blad van 24 Nov. zijn gepubliceerd. Er volgde op het referaat een uitvoerige bespreking, tl.w.z. door een 16 tal aanwezi gen werd vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, die door den spreker werden be antwoord. Voor repliek was geen tijd meer. Bij de bespreking kwam o.m. naar voren de vrmg of het gewcnscht is voor de leden van de J.V. om zich aan te sluiten bij het Nationaal Jongercnverbond. De inleider be antwoordde deze vraag ontkennend. Er gin gen echter ook stemmen op, die het Nat. Jongeren Verbond wilden verdedigen, ter wijl er uit de vergadering voorts op ge wezen werd. dat hel onjuist was van den inleider om het lidmaatschap van dit Ver bond te veroordcelcn, terwijl de Bond, die ter bestudeering van dit vraagstuk een com- mirsie heeft ingesteld, nog geen uitspraak over deze kwestie heeft gedaan. De geanimeerde vergadering werd door den heer v. Rijn met dankgebed gesloten. NATIONAAL CRISISCOMITE BESTOND GISTER EEN JAAR In een plechtige zitting, waarin het ge- heele dagelijksche bestuur aanwezig was, beeft het Nat Crisis Comité gisteren zijn éénjarig bestaan herdacht. In deze bijeen komst was Prinses Juliana zoo vriendelijk in een kort onderhoud een redacteur van het Ned. Corr. Bureau iets te vertellen ovei het werk van het Comité. ,U heeft zelf" aldus de Prinses „een in druk kunnen krijgen van het vele werk, dat er geschiedt, van liet vele goede, dat er be reikt is. Ik acht het een voorrecht mijn groote vreugde en erkentelijkheid te kun nen uitspreken over de wijze, waarop het srisiswerk allerwege is aangevat en ontvan gen. Uiteraard héb ik het meeste contact met het Nationaal Comité, waarvan ik de ergaderingen zooveel mogelijk bijwoon en an welks werkzaamheden ik geregeld op de hoogte word gehouden. Daarnaast heb ik echter ook wel een indruk gekregen van het voortreffelijke werk der plaatselijke co rn itó's. Met groote erkentelijkheid kunnen wij terugzien op het achter ons liggende jaar. Veel belangelooze, medewerking is er ge vveest, welke tot dankbaarheid noopt. Dez< dankbaarheid gaat in het bijzonder uit naar do vele gevers in den lande, die in geld ol natura ons hebben geholpen". De Prinses beëindigde het onderhoud met het uitspreken van den wensch, dat het saamhoorigheidsgevoel, waaruit het Natio naal Crisis Comité is ontstaan, in ons volk steeds sterker moge worden, opdat het comité weie, dat het zoowel door den mo rkelen als door den materieelcn steun van het geheele Nederlandsche volk wordt ge dragen. Dit is ook onze wensch; waaraan Wt- slechts toevoegen te hopen, dat het N.C.C geen tienjarig jubileum behoeft te vieren. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN VERKORTING VAN ARBEIDSTIJD? Vensohenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer inzake de begrootlng van Economische Zaken en Arbeid. Daaraan ontleenen wij, dat, naar de mee ning van den minister van het gebruik der economische wapens, waarover ons land be schikt, niet onder alle omstandigheden heii moet worden verwacht. Slechts enkele gevallen zijn denkbaar waarin met name de clearingwet zou moe ten worden toegepast Vooral de handels politieke sfeer rondom ons land eischt een beleid, waarbij het buitenland de noodzake lijkheid van eventueele Nederlandsche maat regelen in billijkheid erkennen moet. Inmid dele meent de minister binnenkort voor tex tielproducten opnieuw te moeten ingrijpen. l)e minister zal er gaarne toe meewerken, dat Ned-erland wordt vertegenwoordigd op de voorbereidende, technische conferentie inzake verkorting van arbeidstijd in Januari a.e. te Genève. Dit is iets anders dan een positieve bereidverklaring om tolden inter nationale regeling zijn medewerking te var- leenen. Een rooi leeringssyeteem, waarbij iedere arbeider 5 weken werk en 1 week gedwon gen vacantie zou hebben, verdient daarbij ten zeerste de aandacht, al mag men zich niet verhelen, dat het in de practijk op groote bezwaren schijnt te stuiten. De reglementen der werkloozenkassen, de regelingen der eteunverleening en de wacht geldregelingcn zouden moeten worden ge wijzigd om een rouleeringssysteem. gepaard met uilkeering, mogelijk te maken in die gevallen, waarin na 5 weken werken telkens 1 week niet gewerkt wordt Een algemeen verbod voor ambtenaren en arbeiders om na volbrachte dagtaak elders, hetzij voor eigen rekening, hetzij in loon dienst, arbeid te verrichten, ware, volgens den minister niet voldoende gemotiveerd en zou de persoonlijke vrijheid te zeer aan ban den leggen. Er bestaan op dit punt zekere voorschriften. Mocht blijken, dat regeling van den arbeid vam jeugdige personen in bepaalde bedrijven in hun belang gewcnscht is, dan zal de mi nster, lettende op den toestand van het be drijf en de bezetting der arbeidsinspectie, overwegen, of hier maatregelen kunnen worden getroffen. De regeering is bereid, de vraag onder de oogen te zien. of het alsnog onder de huidige omstandigheden aanbeveling verdient, een commissie van contact tusschcn werkgevers en werknemers in het leven te roepen. DE RECHTSCHE COALITIE Ook de r.-k. Volkskrant zegt in een korte nabetrachting over de parlementaire discussies: „Vierkant staan we tegenover het sodalis me met zijn klassens'rijd-leer, en nog vier- kanter als het kon tegenover het liberalis me, dat geen bouwstoffen kan leveren voor de christelijke maatschappij-ordening welke wij wenschen en anders is die wensch een leeg gebaar tot welker verwezenlij king wij ook iets moeten doen. Maar naast, wil men tegenover, de so cialisten en liberalen staan drie christelijke partijen, die te zamen de meerderheid van ons volk vertegenwoordigen. Drie partijen, die den Christus erkennen, eeren en dienen, die Zijn leer en Zijn gelo den tot richtsnoer nemen, die Zijn heer schappij niet alleen voor het hiernamaals, maar ook voor het heden aanvaarden en be- geeren. Welnu. Zou niet treffender dan de politiek-specu- latieve beschouwingen over een regeerings- vorming zus of een regeeringsvorming zoo een verkin ruig van de drie christelijke par tijen zijn geweest, dat zij, volkomen de zwaarte van de taak beseffend, bereid wa ren in een zoo moeilijk tijdsgewricht de re- geeringsverantwoordelijkheid op zich te ne men?". Wij zijn het daar roerend mee eens. Maar is het niet de Volkskrant t.q., die al geruimen tijd telkens weer, de ge schilpunten in de coali'ie naar voren brengt? Is de schrijver het wel met zich zelf e"ns? MUG EN KEMEL MEN SCHROBT LIEVER DE STRAAT VAN EEN ANDER Jaren en jaren geleden had men in een provincieplaatsje twee typen op straat. De e.,:.è- was de rnan van de Roode Duivel, die Zaterdagsavonds luid-schreeuwend zijn weekblad uitventte voor iederdie wei gerde zijn belasting te betalen (zóó netjes werd het niet gezegd); de ander was de om roeper. die des morgens de dreun aanhief: „N'en ieder wordt vriendelijk verzocht de straat voor z'n eigen gerechtigheid schoon te maken". De mannen der S.D.A.P. hebben aan deze laatste roepstem geen gehoor te geven. Ze letten nog steeds meer op de splinter bij een ander, dan op de balk in eigen oog. Maar, zegt de Maasbode: „Het Volk" deed beter zich met eigen za ken te bemoeien en zijn lezers te vertellen, dat de uit den gemeenteraad verbannen fa brikantenzoon mr. dr. G. v. d. Bergh, tegen den wil der kiezers in. op de candidatenlijst voor de Kamer wordt geplaatst, wijl Albania er ander voor bedankt, om als lijstaanvoer der voor Amsterdam op te treden. Dat laat ons koud, maar laat „Het Volk" dan asjeblief geen onwaarheden debiteeren over de interne verhoudingen in onze partij". Nou ja, het laat ons ook koud; maar een goed woord ter vermaning, vindt misschien 3 wel eens een goede plaats, zelfs.... ddérl SPAAR DE RIJKEN Van de schreeuwerige plannen, waarmee de roode pers geurde, heeft de heer Albania de heffing in eens het langst in de Tweede Kamer verdedigd. Hoe onbillijk deze zou werken, lichtte minister de Geer op de vol gende wijze toe: Waarom moet in den nood van dezen tijd wel extra worden bijgedragen door b.v. een weduwe met vijf jonge kinderen en een ton vermogen, die met baar 4 mille in haar stand een bescheiden bestaan voert, en niet door een ongehuwde notaris of advocaat, die b.v. 20 mille verdient De eerste zal betalen f 1000 in 3 jaren (naar het denkbeeld zooals het ontwikkeld is), d.w.z. f 330 per jaar van haar f 4000, boven alle bestaande belastin gen; de laatste in deze hefting niets. Bovendien zou, waar de crisis ook volgens den heer Albania nog lang zal duren, deze „heffing in eens" in volgende jaren moeten worden herhaald, zoodat bij betaling uit de staan, waarvan het percentage niet meer te berekenen is, maar dat spoedig zou stijgen, de andere belastingen inbegrepen, tot boven 100 pet. van het inkomen. Reeds bij de behandeling der opcenten op het invoerrecht wees dezelfde Minister er op hoe hoog reeds een normaal kapitalist be last is. Wij knippen uit de „Handelingen* van die dagen zijn berekening. Om een staaltje aan te halen: dezer da gen werd ergens berekend, hoe een onderne mer. die 4 millioen kapitaal in zijn zaak had geïnvesteerd, waarvan hij thans 1 pet. maakt, dus die daaruit eer. inkomen heeft van f 40.000, terwijl de belastbare waarde van zijn vermogen is gedaald tot 3 millioen, aan inkomsten- en vermogensbelasting, be nevens Gemeentefondsbelasting, met" alle Rijks- en gemeente-opcenten daarop, na aan neming van de thans bij de Kamer liggend" voorstellen, van zijn f 40.000 zal betalen f 28.590. d.w.z. ruim 70 pet. I#i dan vraag ik: is het verantwoord, dat nog hooger te maken? De zoo juist verschenen statistiek over den belastingdruk in Nederland bevestigt deze berekeningen. De hoogste inkomens kunnen tot een percentage van 32,23 wor den belast, terwijl voor de hoogste vermo gens per jaar bijna 9 gulden per 1000 moet worden betaald. Dat is dus bijna een jaar lijkse he heffing van 1 pet, in eens! STROOCARTONFABR1CAGE IN ENGELAND? Met het oog op de In Engeland te stichten slroocartonfabrieken is een delegatie uit de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders naar Berkshire vertrokken om ecu onderzoek in te stPllen naar de juistheid van de in verschillende dagbladen gepubli ceerde berichten. DE VERSTOORDE PROFESSOR Vooreen kring van wetenschappelijke lieden te Leiden sprak dezer dagen de be kende professor Veraart; niet de regenma ker. maar de politieke storm verwekker in R.K. kringen. Doch men lustte elkaar niet. Nadat een der debaters een wat scherpe op merking gemaakt had, ging de professor zit ten en zei tot den voorzitter: M. de V., ik wensch het hierbij te laten. Zóó was hij. die het land doorgaat met critiek oefenen, in zijn wiek geschoten over de critiek. Dat wordt door een der Leidsche redacteu ren van De D ij k, zoo lezen wij in De T ij d, beneden peil genoemd en frisch van de lever heet het: „Prof Veraart moet niet vergeten, dat hij hier niet met een troepje brave mid denstenders van een R.K. Kieskring te doen heeft, die hij naar zijn hand kan zetten, maar met menschen met eigen meening en overtuiging. Bovendien, dat zijn meening heusch niet de alleen zalig makende is, en dat hij zich. door zoo op te treden, bepaald belachelijk maakt 't Wekte inderdaad den indruk, dat prof. Veraart bang was verdere vragen te be antwoorden, en daarom gauw de discus sie sloot". Daar kan de professor het mee doen. En als de studenten hem ontrouw worden, waar moet hij dan aanhang vinden? Overigens voelen deze studenten zich ook behoorlijk. Ze verheffen zich boven „een troepje brave middenstanders". Wij we'en niet of de R.K. middenstanders zich laten aanleunen, dat ze geen eigen meening en overtuiging hebben; van de Calvinist sche boeren en middenstanders jouden wij 't niet gaarne durven en willen zeggen! ADVZHTEN.!EN Vao 1 tot 6 regelsÏ-ITO Elke regel meer0.Z2VJ Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang ROTTERDAM TANKAUTO IN DE SCHIE GEDUWD ERNSTIG ONGELUK ONDER DE ZWETH Gistermorgen om 11 uur heeft op den Delft- weg tusschen Oveischie en Delft, vlak voor de Zweth, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. In de richting van Rotterdam reed een groo te tankauto van de oliehandel Imperial, firma G. Kodde, gevestigd aan de Aelbrechtskade te Rotterdam, en bestuurd door den 25-jarigen M. A., van de Hooidrift. Deze was juist in Delft 2500 Liter benzine weg wezen brengen en op de terugweg naar Rotterdam. Achter hem aan kwam een luxe-auto aanrijden, be stuurd door C. P. v. D., uit Den Haag. Deze wilde de tankauto op den smallen weg links passeeren. Van den anderen kant naderde ech ter juist een bestelwagen van de N.V. Schop's Vleeschwarenfabriek. De bestuurder van de luxe-auto dacht nog te kunnen passeeren en gaf vol gas. Hy misrekende zich echter en was juist ter hoogte van de voorwielen van de tankauto gekomen, toen hy zich knel reed tus schen de wagen van Schops Vleeschwarenfa briek en de tankwagen. Een geweldig gekraak Voornaamste Nieuws. (Rit 1) Gisteren bestond het Nat. Crisis Comité één jaar. Verschenen is de Memorie van Antwoord der Tweede Kamer inzake de begrouting van Economische Zaken. Te Den Haag is gister een demons'ratie! congres gehouden van besturen vau Bunden van Spoorwegpersoneel. (Blz. 2) Von Schleichers onderhandelingen. De be slissing schijnt af le hangen van zijn onder houd, op heden, met Hitier. Het Japansche ontwapeningsplan. (bldz. 3) De Kamer heeft gister het wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet aangeno men. Daarna is de behandeling voortgezet van de begrootingen van Binnen- en Buiten- landsche Zaken. Aan het communistische lid de Visser is voor een zitting de toegang tot de Kamer ontzegd. Te Den Haag is een vergadering gehouden van de Vereeniging voor Actieve Handels politiek. volgde. De tankauto werd op zijde geduwd, reed tegen een der zware telefoonpalen, welke als een rietje doorknapte, en kantelde daarna geheel op de rechterzijde schuin onderste boven in het water van de Schie. Gelukkig bleef één deur van de cabine boven water. De chaufeur, behield zijn tegenwoordig heid van geest en kon na veel moeite er uit klauteren. Hij heeft slechts een paar natte voeten bekomen. De luxe-auto was er erger aan toe. Deze is finaal gekraakt en geheel vernield. Ook de wagen van Schops Vleeschwaren fabriek bekwam ernstige schade. Du luxe-auto is na eenigen tyd door een kruanwagen weg gesleept. De bestuurder is met den schrik vrij gekomen, doch was geruimen tijd zeer zenuw achtig. Tegen hem is door de politie van Over- schie proces-verbaal opgemaakt. Een kraanwagen van Tresfon heeft tenslotte de tankauto gelicht. Het duurde echter eenige uren voor de weg weer geheel vry was. Wonder boven wonder, zijn er dus geen men- schenlevens by dit ongeval te betreuren. De materieele schade is evenwel zeer groot. DE DOODSLAG OP KONINGINNEDAG Voor de Rotterdamsche Rechtbank ia voortgezet de behandeling van de zaak te gen H. W., die op 31 Aug. j.l. in de Rotterdam schestraat zyn zwager G. Helders had doodge stoken. In de zitting met gesloten deuren heeft de Rechtbank thans nog de vrouw en de schoon zuster van verdachte gehoord, die nadere in lichtingen gaven omtrent de familieverhoudin gen. Het O. M. persisteerde bij zijn requisitoir, waarby het geëischt had vyf jaren gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank veroordeelde hem tot vyf ja ren gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. HET \ERMISTE H.AAGSCHE MEISJE TERECHT. Maandagnacht te omstreeks 12 uur heeft de recherche in een perceel aan de Keizerstraat aangehouden de vermiste 17-jarige Alexan dria Peverelli. Tevens is in dit perceel aan gehouden een 27-jarige koopman, terzake van het onttrekken van genoemde minderjarige aan het ouderlyk gezag. BRAND IN EEN MEISJESHUIS TE DEN HAAG Een felle brand woedde hedenohtend in het Deutsch Madehenheim aan de Vlaming straat hoek Raamstraat te Den Haag. De zolderetages, die, evenals de tweede verdie ping, in slaapvertrekken is verdeeld, brand de geheel uit. De overige verdiepingen en dc winkel waarin het Haagsch Lnmponhuis is gevestigd, liepen belangrijke waters schade op. Bij de blussching ontstond een ontplof fing, waardoor een inspecteur en drie brand weerlieden, die zich op de derde etage be vonden, werden opgenomen en van de trap geschoven. Twee brandweerlieden werden niet ernstig gewond. De exploitant van het Madehenheim en de winkelier zijn verzekerd. Niet echter de be zittingen van de Duitsche meisjes. De oorzaak is vermoedelijk, dat een der meisjes een smeulende sigaret achteloos liad weggeworpen. HET JUBILEUM VAN.. WOLFHEZEN" Slaandag werd het zilveren Jubileum verier d ran ie betere rtUStn^WIJhezenT te Volprezen Een Joto van be,tuur. doetoren

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1