-VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG INANCIEELE VERHOUDINGEN Op de crisis-vergadering van de Hollandsche in Landbouw heeft een aer afgevaardig- onbeholpen economische woorden men ihoeft van niet-economisch geschoolden dan ik geen vloeiend economisch debat te ver achten gezegd, dat z.i. de eenige juiste (lossing de* landbouwcrisis zou zijn: inflatie. |j documenteerde zijn stelling niet en waar flatie voor velen een schrikbeeld is, gaf men Uzelf sprekend aan deze, in wezen juiste op- :rking, weinig gehoor. De spreker bedoelde ,en inflatie in de werkelijke beteekenis van t woord. Hy wilde, op welke wijze dan ook, npassing van het binnenlandsche prijspeil n den binnenlandschen kostprijs. Doordat wij >t onzen gulden vastzitten aan het goud, v.z. aan den internationalen waarde-stan- ard, die op het moment nagenoeg niet func- nneert door deviezen-beiperkingen, muntde- eciatie etc. is de binnenlandische waarde van n gulden aan de internationale verwarring koppeld. Wij willen ons van het goud niet imaken, maar wij willen wèl de euvelen van n goudband wegnemen door andere maatre- len, zooals daar zijn contingenteering, cri- -steun (varkenswet, tarwe-organisatie, crisis jvelwet, landbouwsteun, etc.), en daarbij re- seeren wy niet, dat wij toch bezig zijn deh aden standaard te ondergraven. Hoe hooger t binnenlandsche prijspeil wordt opgevoerd, e meer de debater op het genoemde crisis- idbouwtournooi gelijk krijgt. Wij sturen aan diens „inflatie" nl. wij trachten den band jschen het binnenlandsche- en het buiten- idsche prijsniveau door te snijden, te Men kan helaas nimmer op twee gedachten iken. Men moet een rechte lijn uitstippelen, men moet zich van steunmaatregelen thouden. Wanneer wij ieder tevreden willen fllen!de bedrijfstakken, die grooten- ïls op de binnenlandsche markt zijn aange ven door contingenteering en crisis-steun... die belang hebben bij den internationalen jdom door krampachtig vast te houden aan I j gouden standaard als band, juist met het fwrichte buitenland, dan zullen wij geleide- bemerken, dat wij niets bereikt hebben en j niet bereiken zullen. Hen belast den consument op alle zuivelpro- •ten; toch krijgt de boer niet de gedachte j |un. Men contingenteert en toch daalt het I (sniveau, zoodat geen verlichting wordt ge- I icht. Men wil den varkensprys naar boven I iben, men belast den consument, maar men niet aan den taxe komen, al zouden de lis-bureaux dit nog zoo gaarne willen. Ver- igt men de heffing verder, dan daalt de isumptie zienderoogen en men bereikt niet, Iar men hoopt te komen. Waarom? Omdat vastgeklonken zitten aan het internatio- e geldverkeer en het buitenland, terwille I onze gave guldens, die het dolgraag heeft aan zijn andere verplichtingen te kunnen poen, by ons tracht te spuien, wat het maar spuien kan, alleen om wij herhalen onze guldens te bemachtigen. Ook Nederland verkoopt naar het buiten land, niet om deviezen, maar om van het goe- derensurplus af te kunnen komen. Die export levert in de meeste gevallen verlies op, doch dit hindert niet; als hel moet, zorgen regee- ringsorganen voor den afzet en de massa brengt het deficit in den vorm van heffingen op. Men mag het ontkennen, maar wat wy doen in vele gevallen is niets anders dan „dumpen", want dumpen beteekent doelbewust, beneden den kostprijs in het eigen land, de goederen aan het buitenland te slijten. Wat wy van anderen hoogst onsympathiek vinden, doen wy ten slotte zelf ook en hier geldt het gezegde van den splinter en den balk. Laten wy toch het kind bij den naam noe men. Europa is failliet en Europa heeft zy.n prestige te grabbelen gegooid. Wy zien dit aan de oorlogsschulden, die het Continent aan Amerika heeft op te brengen. Engeland wil den vijftienden December nog wel betalen, maar daarna niet meer. Frankryk voelt voor betalen niete en als het maar eenigszins kan, zal het zich aan zyn verplichtingen onttrek ken. Engeland schijnt gedreigd te hebben met het verder laten deprecieeren van zyn valuta, wanneer Washington het volle pond opeischt en een ieder weet, wat een verdere daling van het Pond voor het wereldbedrijfsleven betee kent. Bovendien kan Engeland alsdan nog scherper concurreeren. Frankryk dreigt met het terugvallen op Lausanne, wanneer Roose velt niet toegeeft. Immers, de overeenkomst met Du'tschland in zake de herstelschulden is afhankelijk gemaakt van de oorlogsschulden- regeling. Komt deze niet tot stand of in on voldoende mate, welnu, dan zullen de schuld- eischers van Duitechland de overeenkomst niet ratificeeren. Dan zal Duitschland moeten be talen, tenminste als het wil en kan! Duitsch land zal zeggen: ik betaal nietprobeer het geld maar te halen. Doch Frankryk zal dit naar den Overkant van den Oceaan doorgeven; het zal ook aan Uncle Sam doen weten: „Wy betalen net als Duitschland niet, komt het geld ook by ons maar halen". Amerika voelt voor schrapping niets. Deed het land dit, dan zouden het ten slotte de Ame rikanen zyn, 4je het gelag betalen. Fraai mag men dit handig gespeelde spelletje niet noe men. Zy hebben, allen oorlog gevoerd; zij heb ben geld weggesmeten en millioenen menschen- levens geofferd. Zy hebben niets anders be reikt dan verwording, misère, ellende; de re volutionaire geest is gewekt en door het starre vasthouden aan hetgeen was, verscherpt men den ontwrichten toestand. Men roept om vrij handel, om ontplooiing, nèt als vroeger, van het individualisme, maar men vergeet, welke ellende dat vroeger over onzen aardbol heeft rondgestrooid. Het leed van 1914 is men na genoeg vergeten; men ziet niets annders dan het materieele voordeel, dat de situatie vóór 1914 enkelen gebracht heeft en men beseft niet, dat die terugkeer naar het vooze opnieuw het gevaar doet herleven. Europa is een failliete boedel; de faillieten trachten hun goederen aan dien boedel te ont trekken en rekenen op de onmacht van de cre diteuren om hun recht te zoeken en te vinden. Dit faillissement zal wellicht nog zeer errwtige consequenties hebben; Frankryk vreest voor zijn franc, want elk moment zal de kapitaal uittocht uit „la glorieuse patrie" plaat3 vin den. Zwitserland, vroeger het bolwerk van geld-veiligheid, wordt ook het mikpunt van het internationale wantrouwen en de in dat land in veiligheid gestelde kapitalen worden schie lijk teruggenomen. Engeland dreigt (zie het A.E. in zyn Dagelijksch Beursoverzicht), zoo als gezegd, met verdere depreciatie van het Pond en de landen, die geen rol spelen in het internationale financieel e concert hebben door deviezen beperkingen den schijn van den gou den standaard gered, maar zij betalen geen centime van hun vervallen en vervallende ver plichtingen. De financieele verhoudingen in de wereld worden wel steeds meer gewrongen. BINNENLAND. STEUN AAN DE GRIEND- CULTUUR BIJDRAGE IN DE SCHILKOSTEN! Ingediend is een wetsontwerp "tot steun aan de griendcultuur. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister van Economi sche Zaken op, dat de griendcultuur welis waar niet sterk op den voorgrond treedt en in verhouding tot andere bedrijven een wei nig belangrijken omzet heeft, maar dat ech ter de belangrijkheid ervan vooral in «te huidige omstandigheden, zeer groot is, daar juist in de griend-, hout- teen en hoepel- bedrijven de bewerking der producten nog vrijwel uitsluitend met handenarbeid ge schiedt. Vooral de mogelijkheid tot behoud van een zoo ruime werkgelegenheid was aanlei ding een onderzoek te doen instellen naar den stand van de griend-, hout- en teencul- tuür, in het bijzonder naar de oorzaken van haar kwijnend bestaan en naar midde len ter verbetering. Naast de algemeene depressie zijn hier voor als oorzaken te noemen, de nieuwe ba nen waarin de emballage is geleid en ver volgens de concurrentie van de Poolsche en Belgische teen, welke zooal niet wat kwaliteit, dan toch wat prijs betreft, voor den Nederlandschen kooper aanlokkelijk schijnen. Wat de wijze van hulpverleening aangaat, is de regeering van oordeel dat aan het ge ven eener bijdrage in de kosten van bewer king der teen, met name van het schillen, de minste bezwaren en de grootste voordee- len zijn verhonden. De regeering is van oordeel dat de te ver- leenen bijdrage in de kosten van het schil len der teen zou dienen te worden bepaald op 2 ct. per k.g. geschilde teen van dpn oogst 19.12. Van het teengewas 1932 kom' voor schillen in aanmerking een hoeveel heid van ongeveer 350(1 k.g teen (10.000 k.g. ongeschild) per H A. Bij een oppervlakte van ongeveer 1100 H.A. zal voor een toeslag van 2 ct per k.g geschilde teen een bedrag van f 100 000 uit 's Rijks schatkist gevor derd worden. In het plan van uitvoering deelt de mi nister nog mede, dat zal worden ingesteld een centrale commssie welke telers, bewer kers en plaatsen van bewerking erkent, be paalt welke perceelen of partijen teen voor een bijdrage in aanmerking komen, toezich' .houdt op den oogst, de verzending en de bewerking van de teen. SMOKKELHANDEL BUITENLANDSCHE MARGARINE KOMT BIJ TONNEN OVER DE GRENS Door de crisis-zuivelwet is een aanzien lijk prijsverschil ontstaan tusschen de Ne derlandsche en de buitenlandsche marga rine. Het smokkelen van margarine uit Duitschland en België naar ons land is een winstgevende bezigheid geworden en niet alleen voor werkloozen en steuntrekkers. De smokkelhandel in buitenlandsche mar garine is werkelijk geen kleinhandel en be paalt zich niel tot de grensstreken, deze margarine gaat met ladingen tot in h' t hartje van Holland. In de mijnstreek zijn plaatsen waar geen pakje Nederlandsche margarine meer "er- kocht wordt en aan de hand van verstrekte cijfers kunnen wij gerust nemen, dat in dit gebied alleen per maand minstens 50000 K.G. buitenlandsche margarine wordt ver kocht en gekocht. Wij beschikken, zoo vervolgt „De Tijd", waaraan we dit ontleenen, niet over cijfers in andere grensstreken en over het geheele lantd, maar als wij als cijfer nemen 50000 K.G. per week, dan zijn wij niet aan den hoogen kant. Zooals bekend moet de Nederalndsche margarine vermengd worden met 25 pCt natuurboter en wordt op ieder half pond pakje 6 cent accijns geheven, d.i. 24 cent per K.G. Maar wat komt daarvan in de practijk terecht, wanneer iedere week 50000 K.G. buitenlandsche margarine frauduleus inge voerd wordt? En welke zijn de gevolgen voor de mar- garineindustrip in ons land en voor de bona fide handelaren en winkeliers? Het feil alleen, dat in Neerland 50000 K G. frauduleus ingevoerde margarine wordt verkocht en gekocht wijst er ~p, dat de controle niet afdoende is, ja niets te bet ee kenen heeft, al worden dan enkele honder den K.G. in beslag genomen. Het wordt de hoogste tijd, dat de volle aandacht wordt gegeven aan de naleving van de crisis-zuivelwet en afdoende maat regelen tegen den smokkelhandel genomen worden. Is dit niet mogelijk, dan wordt de crisis- zuivelwet in dezen een paskwil en pleit alles er voor den ouden toestand te herstellen en den boer op een andere wijze te helpen. AMSTEPDAM GEMEENTERAAD ROFFELRIJMb Rechtzinnig recht „Neutrale" en nog Hnkschere bladen maken zich kwaad, dat de rechter beslist heeft dat de druivenverkoop op Zondag In Btrtjd Is met de wet. Wie het Westland heeft bewonderd En zijn blauwe roem geroemd Heeft sindsdien de druif geen druif Maar een Alicant genoemd; Imeet Die kan van de korrel praten Van de pitten en de pel. En herinnert zich de meisjes Van den druivenboer nog wel; Samen op één druivenbakje Met een schaaltje op je schoot Vol van rijp gezonde vruchten At je maar, en je genoot Maar, wanneer de baas een praatje Maakte, en je kas na kas, Boom na boom wees, werd het helder Dat daar vrucht van arbeid was: Dat er jaren opgebonden En gesnoeid was en gekrent Eer de blauwe zolder vol hing Van de groote glazen tent. En je stuitte daarbenevens Midden in die heerlijkheid, Op een stukje onverzachte Christlijk-sociale strijd: Onze kweeker sloot z'n kasseit Zondags, naar de Zondagswet; Door z?n ruimerecollega's W«rd de verkoop voortgezet, Want: de Zondag is bij uitstek Voor „de vrije mensch" geschikt, En de meeste druiven werden Juist op Zondag meegepikt! Heel verstandig is dit vraagstuk Aan den rechter voorgelegd; Deze heeft er, met een boete Kort het zijne van gezegd. Recht is recht, zou je zoo zeggen; Onzin! zegt de linksche krant: Staal van dwaasheid van ons peutrig Klein bekrompen vaderland! (Nadruk verboden.) LEO LENS. In Los Angeles werd een enorme sluisdeur, gedemonteerd voor vervoer op spoorwagens, naar den nieuwen Colorado-dam gereden. In het Evgelsche plaatsje East Hendred wordt nog steeds een 101 jaar oude brandspuit gebruikt, die zoo af en toe door de spuit gasten nog eens wordt geprobeerd. üt. Nicolaas is weer in aantocht. De etalages trekken veel bekijks. Belangstelling voor de Zeppelin-Pooltocht voor de Omwonenden van de Zoutsloot te Harlingen wemehen demping van dit water. Intusschen is er oppositie tJJyenkorf te Den Haaggerezen in verband met schade aan het stadsschoen. Wat er van het Brongebouw te Haarlem is overgebleven. Sloopers maken ruimte voor een sportfondsenbad. In Den Haag viel gedurende de aardschokken een opge stapelde partij van 3000 K.G. glasplaten, die sy% meter lang waren, omver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5