VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2i| HITLERS VOORSTEL VAN DE HAND GEWEZEN Niet te verantwoorden tegenover het Duitsche volk EEN OPDRACHT AAN Dr. KAAS In antwoord op het schrijven van Adolf Hitler, dat deze Woensdag aan Von Hin denburg heeft gezonden, heeft de rijkspresi dent aan den nazi-lekker een brief doen overhandigen, waarover het volgend» offi- ciocle communiqué wordt verstrekt: „In zijn schrijven van 23 Nov. 1932 hieeft de heer Adolf Hitler geweigerd, de hem ge geven opdracht, tot vaststelling eener parle mentaire meerderheid voor een door hem te vormen regcering, uit te voeren en heeft zijnerzijds voorgesteld, dat de rijkspresident hem zonder voorbehoud en zonder vooraf gaande vaststelling eener njksdagmeerder- heid met de vorming van een regeering zou belasten en aan deze regeerinsr de presiden- tieele volmachten ter beschikking zou stel len. „De Rijkspresident heeft dit voorstel afge wezen, daar hij gelooft, het voor het Duit sche volk niet te kunnen verantwoorden, den leider eener partij, die steeds opnieuw baar exclusiviteit heeft verkondigd, zijn prp- eldentieele volmachten te geven en daar hij zou moeten vreczcn, dat een door den heer Hitier geleid presidentieel kabinet, zioh ge dwongen tot een partij-dictatuur met al haar gevolgen voor een buitengewone ver scherping der tegenstellingen in het Duit sche volk zou ontwikkelen, een verscher ping, welker veroorzaking de rijkspresident niet zou kunnen verantwoorden voor zijn eod en geweten-" Hitier antwoord nog eens Hitier heeft terstond na ontvangst van Hindenburgs antwoord zich opnieuw schrif telijk tot staatssecretaris Meissner gewend, met een schrijven, waarin hij nogmaals ver klaart, dat hij de hem verstrekte opdracht slechts wegens de gestelde voorwaarden on mogelijk heeft geacht. Hij wijst er op. dat hij ook niet de leiding van een presidiaal kabinet heeft verlangd, doch slechts een ander voorstel lot oplossing van de Duitsahe regeeringscrisis heeft ge daan. Daarbij heeft hij den nadruk gelegd op de grondwettigheid van dit kabinet en op de samenwerking met de volksvertegenwoordi ging. Hij zou niet bereid zijn, zijn beweging ter beschikking van andere belangen dan die van het Duitsche volk te stellea Hij kan het niet met zijn geweten en met de eer van de door hem geleide beweging in overeen stemming brengen, dat het bestaan van vele millioencn Duitschers op het spel wordt ge zet. die door de politieke experimenten van den laatsten tijd steeds verder op den weg van ellende worden gevoerd. Opdracht aan Haas Rijkspresi'dent von Hindenburg heeft in tusschen zijn besprekingen met de partij leiders voortgezet. Vanmiddag ontving hij prelaat Kaas, den leider van de centrums- partij, welke bespreking morgen zal worden voortgezet Men neemt aan, dat von Hin denburg de pogingen, om een parlementair kabinet te vormen, wil voortzetten en daar om Kaas gevraagd hoeft, of deze als bemid delaar toch nog wil trachten, d'e gedachte van een nationale concentratie te verwezen lijken. Prelaat Kaas heeft reeds bij de vroegere eerste bespreking te kennen gegeven, dat volgens zijn opvatting in den rijksdag een meerderheid kan worden gevormd. Naar verluidt, heeft prelaat Kaas nog geen definitief antwoord gegeven, daar hij nog eerst met zijn partijvrienden overleg wil plegen en misschien ook nog met andere partijleiders. Hoewel de directe onderhandelingen tus- schen de nationaal-socialisten en den rijks president thans afgebroken zijn, is het toch mogelijk dat deze onderhandelingen door bemiddeling van het centrum worden her val, hoewel men in politieke kringen het succes van dergelijke pogingen vrij ongun stig beoordeelt Staatssecretaris Meissner ontving voorts Ln opdracht van den rijkspresident nog Dr. Hugenberg van de Duitsch-natiojiale partij staa'sraad Schiiffer van de Beiersche volks partij en Dr. Dingeldey van de Duitsche volkspartij. De correspondentie gepubliceerd. De correspondentie die de laatste dagen tusschen .Rijkspresident Von Hindenburg, staatssecretaris Meissner en Adolf Hitler is gevoerd, is gister officieel gepubliceerd. Volgens deze publicatie verklaarde Hitier bij hei onderhoud, dat hij Zaterdag met den rijkspresident had. dat hij zijn beweging sleohts ter beschikking kon stellen van een regeering, aan welker hoofd hij zelf zou staan Verder sprak hij de verwachting uit, dat bij zijn besprekingen met de partijen een grondslag zou kunnen worden gevormd, waardoor hij een volmachten wet van den rijksdagzou kunnen bekomen Daarom achtte de rijkspresident het zijn plicht, de vorming van een meerderheidskabinet onder zijn lei ding te probeeren. Daarom overhandigde hij bij het tweede onderhoud op Maandag Hitier schriftelijk de bekende opdracht. Uit deze correspondentie blijkt nog, dat HitMer Dinsdag met voorkennis van den rijkspresident nog een onderhoud met den rijksweerminister heeft gebad, waarin Hit- Ier ODnieuw beslist geweigerd hee't, met zijn par.ij deel te nemen aan een regeering waarvan hij zelf niet het rijkskanseliersohap zou bekleeden. In het schrijven waarin staatssecretaris Meissner den brief van Woensdag van Hitier beantwoordt, wordt vastgesteld, dat, aange zien Hitier weigert, het rijkskanselierschap te aanvaarden van een m&erderheidsregee- ring hem dit ambt voor een presidiiaalregee- ring niet kan worden opgedragen. Intusschen verklaart Von Hindenburg, dat zijn deur te allen tijde voor Hitler open 6taat en von Hindenburg steeds bereid is, Hitiers opvattingen over hangende vraag stukken te hooien. Von Hindenburg wil de hoop niet laten varen, dat het op den duur langs dezen weg toch zal gelukken. Hitier en zijn partij te winnen voor samenwerking met al die krach ten van het Duitsche volk, welke aan den opbouw willen meewerken. In verband met deze publicatie van de documenten over de opdracht tot regeerlngs formatie van den rijkspreslden aan Hitier, wordt van nationaal-socialistische zijde een briefwisseling bekend gemaakt, welke van 13 tot 16 November tusschen den rijkskan selier Von Papen en Adolf Hitler is gevoerd Uitgaande van het feit, dat Hitier indertijd met de opdracht tot kabinetsformatie aan BUITENLAND, von Papen heeft ingestemd en steun aan het kabinet heeft toegezegd, heeft de rijkskan selier in een schrijven den leider der natio naal-socialistische partij uitgenoodigd tot een bespreking, welke beoogde vast te stellen, of een partijsteun voor het politieke en eco nomische program der rijks regeering te ver krijgen is, waarbij de bitterheid van den ver- kiezingstrijd uit patriottische gronden ver geten moet worden. Hitier beantwoordde deze vraag in een uitvoerig schrijven ontkennend en wees op den brief, waarin hij de bekende beschul digingen wegens het optreden der rijksregee- ring op 13 Augustus herhaalt en den steun aan binnenlandsche, buitenlandsche en eco nomische maatregelen weigert, zooals zij tot nog toe door het kabinet von Papen, vol gens zijn meening zonder resultaat zijn geno uien Hitler nit den weg gemanoeu vreerd. Zoo fs dan de„nationa1e concentratie" on der leiding van Adolf Hitler mislukt Het was te voorzien toen men er aan be gon en wij hebben dan ook van den beginne aan onzen ernstigen twijfel over het slagen van Von Hindenburg met den nazi-leider als rijkskanselier uitgesproken. De nationaal socialisten zeggen waarschijn lijk niet ten onrechte, dat het er den raad gevers van von Hindenburg om te doen is geweest dezen afloop althans voorloopigcn afloop van de onderhandelingen met Hitier te bereiken. Göring sprak gister in een persconferentie van een knuppel in plaats van een kans, die men den nazi's had voorgeworpen. Wie de bedoelde raadgevers zijn, is ieder bekend. Het zijn vooral von Papen en gene raal von Schleicher, de beide sterke mannen van het laatste presidentieele kabinet. Men moet wel heel onnoozel zijn als men niet ziet, dat dezf de jongste Rijksdagverkie zingen hebben geforceerd met als opzet, die men volkomen geslaagd mag heeten: de ver mindering van Hitler's zetels en daardoor verhindering van een parlementaire meer derheid van nationaal socialisten en cen trummannen Na de Rijksdagverkiezingen van 6 Nov. is geen parlementaire meerder heid meer te vormen wanneer de aan de regcering-von Papen geestelijk verwante Duitsch-nationalen niet te hulp komen. En daar dezen wèl Hitler's beweging wil len gebruiken doch van Hitler's persoon een ono verwin ba ren alkeer hebben, hebben zij niet alleen geen vinger uitgestoken om het rijkskanselierschap van Hitier mogelijk te maken maar mag men ook aannemen, dat zij met welgevallen hebben aanschouwd, dat Papen en Schleicher Adolf Hitler opnieuw hebben weten uit den weg te manoeuvreeren. Hun bedoeling daarmee? willen zij het ge zag van" den nazi-leider onder zijn aanhang dat door de gebeurtenis van 13 Augustus, een deuk heeft gekregen toen hij de geboden kans niet heeft gegrepen, nog verder trach ten aan te tasten? Het heelt er allen schijn van. Maar het staat toch te bezien of zij daar dit maal in zullen slagen. Immers is Hitier te duidelijk voor een on- uitvoerbaren eisch gesteld geworden dan dat zulks niet in breeden kring de aandacht zou trekken en de sympathie voor den nazi leider sterken. Daarentegen zal men lang niet zoo alge meen de overigens zeer logische redeneering van Von Hindenburg billijken, dat Hitier, als partijman, niet aan het hoofd van een presidentieel kabinet kon staan en dat hij dus niet in aanmerking kon komen voor de regeerijigsvormirig nu hij in gebreke bleef bij de vorming van een meerderheidskabi net Daar ook monseigneur Kaas zal moeten falen tengevolge van het voornemen van Hit- Ier om elk kabinet dat niet door hem geleid wordt, te bestrijden, blijft er voor Von Hin denburg weinig anders over, dan het kabinet Von Papen in den een of anderen vorm op nieuw in het leven te roepen. Wat daarna zal volgen ligt nog geheel ln nevelen ROEMENIE EN SOVJETRUSLAND Tltulescu over het afbreken der onderhandelingen Titulescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken heeft Woensdag in het parlement een rede gehouden, waarin hij meedeelde, dat de onderhandelingen over een non-agressie-pact mét Rusland afgebroken zijn, hetgeen echter niet van invloed is op de be'rekkingen van Roemenië met zijn bondgenooten Met sovjet-Rusland kon geen overeenstem ming worden verkregen, omdat de Russi sche volkscommissaris van buitenlandsche zaken in het protocol een bepaling wenschte opgenomen te zien, waarin het Bcssarabische vraagstuk als geschilpunt tusschen Rusland en Roemenië wordt erkend. Roemenië kan een dergelijke verklaring niet onderteekenen. Hei blijft echter princi pieel bereid, met Rusland een bizonder pact van non-agressie te sluiten, mits de Roemeen sche belangen ten volle beschermd worden. ALFONSO EN DE SPAANSCHE TROON De monarchisten willen zijn zoon Juan Ex-koning Alfonso van Spanje heeft gister wederom geweigerd de acte van afstand van den Spaansohen troon ten behoeve van zijn tweeden zoon Juan te teekenen, waartoe een gatie van Spaansche monarchisten hem had bezocht. Alfonso verklaarde, dat de politieke ont wikkeling in Spanje op het oogenblik een diergelijken afstand van den troon niet wet tigde. DE GISTING IN BRITSCH INDIE Terroristisch complot ontdekt. Naar te Bombay verluidt, zou door de po litie een wijd vertakte terroristische samen zwering zijn ontdekt na de arrestatie van een jongen uit Goa, die in het bezit was van een aantal groote revolvers en munitie, verborgen in zijn beddegoed. Naar gemeld word zou voorts een uitvoe rige correspondentie zijn ontdekt, waaruit bleek, dat hij lid was van een terroristische organisatie, welke voornemens is, vuurwa pens in te voeren teneinde de regeerings- Mten te vermoorden en aanslagen te plegen op verschillende banken In Delhi, Allahabad en Gwalior zijn reeds eenige arerstaties verricht. DE SCHULDENKWESTIE FRANKRIJK EN ENGELAND BETALEN De ambassadeurs van Engeland en Frank rijk te Washington hebben staatssecretaris Stimson medegedeeld, tijdens een geheime bespreking, dat hunne regeeringen de annu ïteiten van December zullen betalen. De Italiaansche regeering, die geen verzoek om uitstel van betaling heeft gedaan, heeft het staatsdepartement er van in kennis ge steld. dat zij ook in de toekomst betalen zal De betalingen van Estland, Letland en Po len zijn reeds bij vroegere overeenkomsten uitgesteld. Alleen Griekenland heeft 't staats departement er van in kennis gesteld, dat het, ingeval de Amerikaansohe regcering be taling mocht blijven eisohen, zou moeten verklaren niet in staat te zijn te betalen Roosevelt, die in Warmspruigs is aange komen, heeft geweigerd iets meer te zeggen over het schuldenvraagstuk voor 4 Maart. Uit Washington wordt gemold, dat de ver klaringen van Hoover en Roosevelt, die in volkomen overeenstemming zijn afgelegd en de opvatting van den toekomstigen presi dent van de Vercenigde S'aten weergeven, ontnuchterend gewerkt hebben op de onhan delbare „slechts Amerikanen". Zij hebben weliswaar doorgezet dat de Vercenigde Sta ten op de aflossing van December blijft staan, maar Hoover is opgekomen voor de opening van onderhandelingen met de schul denaars en de zeer warme ondersteuning van dit denkbeeld door Roosevelt heeft hier grooten indruk gemaakt. De uitwerking was terstond merkbaar. De toekomstige vice- president Garner heeft zich immers in een interview zeer persoonlijk uitgelaten en zijn tot dusver scherp afwijzende houding ge matigd. Garner zal zich niet tegen het voor stel van Hoover verzetten, om de schulden- kwestie te zamen met de ontwapenings- en lgeheele oeconomische kwesties in Europa te laten bespreken. Lausanne op losse schroeven? De overeenkomst van Lausanne staat op losse schroeven, aldus wordt in Britsche parlementaire kringen opgemerkt Het onvermijdelijk, dat indien met de Ver. Sta ten geen regeling wordt getroffen, de kwes tie van de herstelbe'alingcn en Europecsche oorlogssohulden weer ter sprake gebracht zal moeten worden, welke men meende te Lausanne te hebben geregeld. MAATREGELEN TEGEN DE BULGAARSCHE COMMUNISTEN Tien Parlementsleden gearresteerd De Bulgaarsche regeering schijnt haar voor nemen om de Communistische Partij onwet tig te verklaren, voorloopig te hebben op gegeven, doch heeft haar toevlucht genomen tot andere middelen, waarvan zij meer af doende resul aten verwacht. Naar aanleiding van een onderzoek zijn in de laatste dagen tien Communistische Par lementsledeji gearresteerd, onder beschuldi ging van overtreding van de wet tot bescher ming van den staat. De Sabranje «heeft de strafvervolging van deze afgevaardigden goedgekeurd cn hun immuniteit opgeheven Zij zulien vervolgd worden wegens liet deel nemen aan geheime bijeenkomsten tot voor bereiding van een omwenteling, en wegens het uitgeven en verspreiden van verboden geschriften waarin tot gewelddadige omwen teling wordt aangespoord. Door deze maatregelen is de Communisti sche fractie in de Sobranje verminderd van 31 tot 21 leden. Naar verluidt zullen na deze eerste stap tegen de Communisten, ver dere stappen tegen de overige afgevaardig den worden gedaan. RESOLUTE BOER Te Mendota in den Amerikaanschen staat Illinois kwam de landbouwer Archie Smith tijdens het werk op het land te vallen, waar door zijn linkerarm door den tractor, waar hij mee werkte, werd verbrijzeld. Met een mes sneed hij den arm af, liep toen naar de dichtstbij gelegen telefoon, die ongeveer een kwartier verwijderd was, en telefoneer de om hulp. Bij aankomst in het ziekenhuis werd de amputatie voltooid en verklaarden de doctoren, dat Smith door zijn energieke daad zijn leven had gered. Polen protesteert Uit Warschau wordt gemeld: Met het oog op de beperkende bepalingen op den invoer in Engeland van bacon en ham, welke den 23en November van kracht zijn geworden, spreken de Poolsche produ centen hun ernstige ontevredenheid er over uit, dat wegens de h.i. onvoldoende quota Polen op de lijst van exporteurs van bacon wordt teruggedrongen van de tweede naar de derde plaats ten voordeele van de beide belangrijkste concurren'en Nederland en Denemarken. De Poolsche producenten zijn van meening, dat over twee maanden de Poolsche contingenten moeten worden ver hoogd. De directeur van het Poolsche insti tuut ter bevordering van den export, Turs- ki is naar Londen vertrokken ter besudee- ring vaji den toestand op de baconmarkt. EEN EIGENAARDIG KERKHOF Op het eiland Luzon, dat tot de eilanden groep der Philippijnen behoort, heeft men een heel eigenaardige begraafplaats. Men vindt door op de hoogste bergtoppen groepen van 10 tot 25 lijken, die geheel gekleed zijn. Het zijn de lichamen van personen, die lang gele<den zijn gestorven en die daarheen gebracht zijn, waar ze door de heete lucht sterk uitdrogen. Zij worden daarna als mummies bewaard. Het Japansche offensief in Noord-Mand- sjoerije leidt volgens bericht uit Charbin, ot hevige gevechten tegen de Chineesche troepen, welke gevechten zich concentreeren rondom de stad Paisjoean, 230 K.M. ten Noorden van Charbin. Naar aanleiding van het Japansche be richt, dat Paisjoean door de Japansche troe pen is veroverd wordt van Chineesche zijde medegedeeld, dat de Chineesche troepen Paisjoean tegen de Japansche aanvallen heb en weten te behouden. DE AANSLAG OP HERRIOT De nasporingen naar de daders Volgens een telegram van de „Journal" uit Nantes richten de nasporingen naar de daders van den aanslag op Herriot zich te gen vier tot dusver onbekend gebleven le den eener separatistische vereeniging, die met de separatisten dor verschillende Fran- sche provincies (de Elzas, de Provence, het Baskenland en Vlaanderen) een verbinding tol stand wilden brengen. Een van hen is een gevaarlijk zenuwpa tiënt JAREN LANG MAAGSTOORNISSEN WEGENS INDIGESTIE. Kan nu weer alles eten, zonder eenlge last naderhand. Toen deze 72-iarlge vrouw een middel had gevonden tegen haar indigestie bleek het een middel te zijn, dat haar 70-jarige broer reeds lang gebruikte en waarmee hij zioh tot een „toonbeeld van gezondheid" opgewerkt had. Zij schrijft: „Jaren lang heb ik aan indigestie geleden en ik kon eenvoudig geen ei of aardappel eten. Dit jaar begon ik met de kleine dagi lijksche dosis Kruschcn Salts te nemen. En nu kan ik eieren en aardappelen eten zoo veel ik wil zonder eenige stoornis nader hand. Jaren heb ik geleden. Ik nam voort durend een laxeermiddel, maar het hielp niet. Mijn broer is een toonbeeld van ge zondheid en geknipt voor oen reclame voor Kruschen Salts. Hij is altijd vroolijk cn ge lukkig. Hij vergeet nooit zijn ochtend-dosis evenmin als ik, nu ik er de waarde van ken. Mijn broer is 70 jaar oud en ik ben 72. Wij hebben alle reden deze schitterende zouten te waardeeren. Ik beveel ze ook al mijn vrienden aan." Mevr. M. E. M. De zes zouten in Kruscihen helpen en rego len de lichaam-functies in velerlei opzichten Uw maag, lever en nieren worden tot betere functie aangespoorii. U weet meer wat indigestie, hoofdpijn en neerslach tigheid is. U voelt zich lichamelijk en gees telijk als vernieuwd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothokers en drogisten h fOOfl 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alle- eens zelf te onder\inden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onzi kosten. Went dooi hee! Holland zijn ondci <le apothekers en drogisten duizenden flacons KruseTion verdeeld, d'e verpnkt zijn met een gratis proofflacjn U kunt deze gratis proef flacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze prooi niet volkomen tevreden bent, kunt U de grnnte flacon terugbrengen hij den wink waar U hem kocht en hij zal U üw 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groott maat van f 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. (Adv.) HET LUCHTVAARTSCHANDAAL IN FRANKRIJK PARIJS, 25 Nov. Na een nachtzitting van de F ranse he Kamer in verband met hel luchtvauitschandaal werd vroeg in den och tend «en resolutie ingediend, waarin vertrouwen aun de regeering werd uitge sproken, welke motie met 485 tegen IS stemmen werd aangenomen, alsmede de ver wachting werd uitgesproken, dat de regee ring met kracht tegen de schuldigen zal op treden. JAPANS VELDTOCHT IN MANDSJOERIJE EEN GROOTE MOORDPARTIJ? LONDEN, 25 November. De Chineesche legatie te Londen heeft gisteravond een Ln» richt gepubliceerd, waarin wordt medege deeld, dat volgens een telegram uit Nan king de Japansche troepen ten O. van Moek- den in de dorpen Ping-Pingsjau, Litsockou en Sjien Sjin Pao, 2700 Chineesche boeren, w.o. vele vrouwen en kinderen, met machi negeweren hebben doodgeschoten, en d«- drie dorpen in brand hebben gestoken en met den grond gelijk gemaakt, omdat de bevolking de Chineesche vrijwilligers zou hebben gesteund. Slechts 130 personen zon den in leven zijn gebleven Volgens het ver haal van een vluchteling hadden de Japan ners den boeren bevolen in het open veld bij elkaar te komen om een onderzoek in te stellen naar hun schuld. Inpluats van een onderzoek moesten Aj echter neerknielen, waarna het vuur uit de machinegeweren werden geopend. De lijken cn huizen zou den zijn verbrand, terwijl de oogst ter be schikking zou zijn gesteld van Koreaansche kolonisten. TURFSCHIP MET VERBORGEN WAPENEN EEN GROOTE SMOKKELZAAK Douanebeambten te Nordhorn (Duitsch- land hebben een groote wapensmokkelaf- faire ontdekt. Het Osnabrucker Tageblatt weet hierom trent mee te deelen, dat uit het onderzoek gebleken, dat voor het smokkelen der wa pens turfschepen werden gebruikt, die Drent sohe turf langs het Vecht-Eemskanaal naar Duitsohland brachten De te Nordhorn ontdekte wapenzending be stond uit een groot aantal karabijnen van de Belgische wapenfirma Orban Ferriers. De wapens waren verborgen in eenige turf schepen. Zij waren bedekt met zeildoek, waarover heen een vrij dunne laag turf was gestapeld. Zij zouden afkomstig zijn van graaf Metternich, die zich eenigen tijd gele den in Nederland heeft laten naturaliseeren en bestemd zijn voor Duitsche rechtsche or ganisaties. Men vermoedt dat als „turf" reeds verscheidene schepen met wapens uit Nederland naar Duitschland zijn gesmok keld. Te Nordhorn doen allerlei geruchten de ronde en het Osnabrucker Tugeblatt ver wacht, dal de autoriteiten zoo uitvoerig mo gelijke opheldering over deze zaak zullen geven. Bedoeld is in dit bericht graaf Herman Wolff Metternich, die eenige jaren geleden als Nederlander werd genaturaliseerd, hoe wel hiertegen Ln de Tweede Kamer eenige bezwaren werden geopperd. GraafMetternich die in de sportwereld oen bekende figuur is, woont op het kasteel Hillhaar te Swalmen (L.) dicht bij de Dui'sche grens. Hij is lid van den gemeenteraad van Swal- Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN Delft (Elout van Soeterwoudeschool, Spoor angel 8), A. Sorber, hoofd te Purmerend. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Den Haag (Commeniusschool, M.U.L.O.- afdeeling-, hoofd N. van Dooren), J. Arkeina te Leerdam. Bedankt. Stellendam, C. Mieog te Koude kerk (Z.-H.). Twyzelerheide (hoofd G. Bouma), J. van der Wal te Drogeham, thans tydelyk te Twyzelerheide. Oldekerk, E. J. van der jMolen'te Gro ningen, leerdhe-id, op proefschrift vraagstukken voor de Gro Meas geboren te Rotterdai VRIJE UNIVERSITEIT Gepromoveerd Is tot Doctc Wijsbegeerte, oi linniis' Citaten Latijnsche Bijb< .an der Horst, de Reohtage- TE AMSTERDAM, sctor in de Letteren en cnrift getiteld: ..TertuJ- Uvanceliën en de Oud- ngen". de heer Gerhard SirNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gepro- - de Veeartsenijkunde, boren te Ridderkerk, .ot de kennis van het moveerd is tot Doctor ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDEI.SHOOOERCHOOL TB ROTTER DAM. Gesl.Handelswetenschap: cand.ex.. de heeren J. M. Redelé, Toeng Ted Kwie en J. van der Boon. TECHNISCHE HOOOERCHOOL TE DELFT Gesl.: Werktuigkunde: cand.ex.. de heeren B. Brantjte Ouder-Amstel en J. J. RIJneke te Rot- GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.: Rechtswetenschap: cand.ex., de heer J. P. D. J. Koopman RTJKSUNIVET Indonesische Lettel de heer A. J. Sneek en O. F. I EXAMENS-WTSKUNDE DEN HAAG 24 Nov. M O Akte KI. Gesl. de heer D. J. Veldman te Treebeek. L.O. Art. 86. GeBx. 3, gesl. 1 cand., nl. de heer J A. Hunemn.n te Den Haag EXAMENS-NATUURKUNDE DEN HAAG. 24 Nov MO. Akte K3 Gesl. de heer W Schippers te Voorburg en mej P. J E. Verhulst te Oegstgeest. Deze examens zijn thans afgeloopen. EXAMENS-GESCHIEDENIS AMSTERDAM 24 Nov. MO Alcte K8 GeBx. 1, gesl. 1 cand.. nl. de heer R Eikelboom te Gro- Gemengd Nieuws Weerbericht. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Men meldt ons uit Coevorden: Tijdens in kort onweder is gistermiddag de onge ler 60-jarige landbouwer Tabhart in het weiland door den bliksem getroffen en ge dood. STRAATROOVERIJ. Men meldt ons uit Ede: Donderdag omstreeks drie uur reed een verpleegster van de Stichting Wolfhezc per fiets op het rijwielpad Ede—Wolfhe- ze, die langs de spoorlijn loopt. Ter hoog te van blokhuis 20 liep een man voor haar uit. die. toen het meisje hem passeerde, haar met fiets en al onderste boven liep en zich ervolgens op haar wierp, terwijl hij haar mond met de hand dicht hield. De man be roofde de verpleegster, de 18-jarige P. van Ekeris, van een tnseh. welke eenig geld he- en nam de vlucht in de bosschen. Na eenige uren zoeken mocht het de Rijks- en gemeentepolitie gelukken den dader, een zwerver, G. Evers genaamd, te arresteeren Te Haarlem liep 's avonds een 60-io- rige vrouw in de Kenaustraat, toen een man op de fiets haar een taschje uit de hand nikte. De man reed daarop met het taschic, nhoudende een gulden en een bril. weg. Een uur later liep een vrouw ln de Duin oordstraat, toen een man haar passeerde et een fiets aan de hand. Plotseling ont- kte hij haar het hnndtasehie sprong op zijn fiets pn rood iilings weg. Twee uur La ter poogde een fietsrijder on den Klever- nnrkweg pen tasrhie te «rrijpen van een vrouw, hetgeen hem echter niet gelukte, daar zij de riem om haar pols had. De man •od daarna snel weg. De politie vermoedt, dat het hier in alle drie gevallen dezelfde man is geweest Ze stelt een uitgebreid onderzoek in. DOOR DEN TRAP VAN EEN PAARD. By het op stal brengen van een paard door den landbouwer J. v. E., te Haarlemmermeer, schrok het dier plotseling vnn het geraas van een passeerende autobus. Het begon te steige- en trof v. E. met de voorpooten in dt borst. De man zakte bewusteloos in elkaar. Door een ontboden geneesheer werd geconsta teerd, dat hjj o.m. drie ribben gebroken had. rnstigen toestand werd hy naar een zie kenhuis overgebracht. Rechtzaken. DE DIEFSTALLEN IN DE WILGENPLAS Voor de Rotterdamsche Rechtbank hebben terecht gestaan de 20-jarige reiziger C. R. en de 23-jarige boekhouder J O., recidivist, beiden gedetineerd. d"ie bekenden zich in de maanden Juli en Augustus te hebben schul dig gemaakt aan talrijke diefstallen ten na- deele van bezoekers van het zwembad De Wilgenpias, te Schiehroek. Zij legden een olledige bekentenis af en gaven toe, dat de hun ten laste gelegde vier feiten slechts een klein gedeelte waren van de reeks door hen gepleegde diefstallen. Het was hun vooral te doen om geld en voorts om waardevol In voorwerpen als horloges, zilveren sigaretten kokers e.a.. die zij in banken van leening te gelde maakten. Nadat de benadeelden als getuigen waren gehoord, heeft het O.M. er op gewezen, dat het zwembad reeds een slechten naam be gon te krijgen, toen eindelijk verdenking op verdachten viel. F.en onderzoek van hun kleedhokjes, terwijl zij zich in het had be vonden, wees uit, dat de verdenking ge grond was. Men vond er actentasschen, die met gestolen voorwerpen waren gevuld, b3 ns eenige sleutels, die tocgane tot ver schillend.? kleedcabines gaven. Over beide verdachten is een rapport uitgebracht, dat zeer ongunstig is R. heeft het nooit verder gebracht dan tot jongste bediende. Hij is toen werkloos geworden, doch hlcef een trouwe bezoeker van bioscoop en dancing Het geld daarvoor moest door diefstal verkregen wor den. Het verloden van O is nog ongunstiger. Hij is al twee malen gestraft en was ook in zijn jeugd leugenachtig en diefachtig. Vol gens het O.M. komen geen van beiden in aanmerking voor een voorwaardelijke straf Het eischt togen O. 2 jaren 0 - zangen isstraf Het dunne pültje geeft Hoogste stand te Madrid 773.9. r Laagste stand te Röst 734.3. Stand vanmorgen half1 waal f 760.5. 01 F WEERVERWACHTING ;ai (Medeged. dooi 't Kon Ned Meteorologli Inst te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z. wind, half'® zwaar bewolkt, later toenemende bewolkt aanvankelijk weinig of geen regen, later j nemende kans daarop, iets zachter. i he STORM WAARSCHUWINGSDIENST.l Geseind van de Bilt heden aan alle postld Attentlesein neerl ne BUITENLANDSCH WEERBERICHT1® (Medeged doui t Kon Ned Mcleorologij Inst «e De Rilt) AUenvege zijn de barometers gestegen.! depressie voor de Noorsche kust is bezigbè te vullen. De hooge druk in het Z. trok n|Rr Spanje, en nam af bij de Azoren. In het Ut ligt een diepe depressie met tot benedenjoo 50 breedtegraad zware luchtdrukdalingm terwijl de koude luchtmassa's, die hier teren hot buiige weer veroorzaakten, n het O. trokken en tempe rat uurdal int in O.-Pruiscn cn Polen, wordt de invloed nieuwe depressie op de oceaan reeds mt baar aan warme W. winden over Ierll en Engeland. Op IJsland is de wind steeds uit het N. met polaire koude. Ni noeg overal viel neerslag, meest Duitschland en in Slecswijk. De aankomc depressie begint aanvankelijk met de bi| te doen ophouden en den wind te doen zwakken. Hernieuwde toename der bei king en kans op regen zijn eerst in den I van het volgende etmaal te verwachte: TEMPER A PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 26 NOVEMBER VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHT OP HEBBEN: Van 'a avonds 4.23 u. tot 's morgens 7.1J WATERSTANDEN RIVIEREN 0.24 0.06 0.00 0.00 -1.66 -1.99 IJ.ngen 1.62 L58 Veuio 11.65 gal fft HOOGWATER NED. ZEEHAVEN Delfzijl 9.08 21.63 Terschelling 6.25 19.04 llariingen 7.19 19.63 11eli Ier le 2.01 5.01 LJem 2e 14.16 17.50 >9 13.18 11. v i lol lui 0.06 2.31 i 12.41 llaiis en tegen R. 1 jaar en 6 maanden, voor g den met aftrek van preventieve hechter <j Uitspraak 1 December. ere OPLICHTING DOOR EEN RECHTSKUNDIG ADVISEUR In hoogeir beroep heeft terecht get weefsel gebruikt om Juffr. de B., dile het ui p ■odiuoodig had. afhandig I udeerde derhaJve t Arrest 7 Dec. a.s. Een belangrijk vonnis voor Westland, Betuwe ln De vorige week stonden voor het kantel*.! echt te Dedft twee kweekers uit 'a-Graf®? ande tetf-echl, dile op Zondag op hun kweeMlde ruiven hadden verkocht aan bezoekers. .pm Op laat van den burgemeester van "s-Graf ande is dezen zomer tegen deze twee kv® s ers procea-verbaal opgemaakt, op grond Beu? vertreding der winkelsluitingswet. L In zijn schriftelijk vonnis merkte de karf. echter o.m. op. dat door h"t g&tulgenverihiFr bleken, dat til van bezoekers op den kn" I K>k- ln[he Jlven kwamen eten. doch osje verpakt, medenamen. Vooral ook dit laatste heeft zulke afmetliiPV aangenomen, dat de kantonrechter van oor| d; Is. dat .gesproken kan worden dat de kwe4 jg Zij: bliek heeft. Voorts oordeelde de treft de ultzonderlngsbe deze slechts irrldl tlkel genoemde I x?p voor gebruil Mitsdien achtte pin ..Een ïhben op 2 rincipieele van 0.51 Deze besII oogste Insl getwijfeld r >k voor de Immers zc de drulve nreohteir dat hla.,1^ ling van de Wlnkelsluitiden voor het publiek geoffant opgelegd, 17 a rljpelljkerwljze t zal West la J'iië jSch ►ral i-eetgel des gelder Vandn. door tal Ung tegemoet wordt gezien. nd-beelleelng van deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2