liideeen fransche haven 2"hollandsche visschers BINNENLAND. 933ENSDAG 23 NOVEMBER TWEEDE BLAD PAG. 5 iwij— '3et werk onder de Nederlanders te Dieppe :nd. '^Hartelijker :teJ ONTVANGST DAN VROEGER H. J. Hei da schrijft ons uit Dieppe: uws is er weinig in het oeroude stadje, r even hol ligt de spiegel van 't water haven beneden de kaaimuren, i verval van 20 voet is geen kleinig- Als die groene muren langzaam het van zich zien wegglijden en de dok- laar liggen als groote kommen, waarin eine schelpjes door de Hollanders s genoemd, omdat ze zoo vaak netten ten te vinden, die hun niet toebehooren ar in de diepte liggen als nagemaakte ;s op een tentoonstelling en de grootere TTjsche en Hollandsche vissoherschepen hun masten nauw'lijks boven de kamt S Ijken, is het voor den wandelaar, die zeer „vast" is in zijn hoofd, niet ge- p »er af «jljhansing in het schip voert. It is in zijn roeping het best thuis, 'dominee mag met zekere gemakkelijk- een kansel beklimmen en zonder dui- lg liet woord voeren, bij zulke diepten ij een kind, vergeleken met de schepe- ïn of amhtenaren, die het schip hebben porzofcken. Dat wil niet zeggen, dat alle leden ook even gemakkelijk hier stijgen Dimmen; een enkele rnaal heeft een vis- Irman, die te diep in het glas had ge in. dit- dalen het leven gekost, oest het werk te Dieppe langs deze lad- worden uitgevoerd, zeker zou ik dat anderen overlaten. lukkig volgt ook hier de vloed op de gelijk in" alle wereldsche dingen en als de visschers een etmaal denken te blij ven, maken ze van de dokken gebruik en begeven ziich achter de sluizen. Daar liggen ze. hoewel minder vrij, toch veilig en rustig. Daar kan ieder predikant en ieder pleeg zuster koinen en gaan waar hi] wil, want de I-Io.lander in den vreemde is, zonder uit zondering, gastvrij en ontvangt ons gaarne. Hier heerscht een groote en goede solida riteit Üe gemeenschappelijke religie is het cement, dat bindt, en als de zeelui niet al te vermoeid zijn van een dagenlange over vloedige vangst bewegen zij zich graag in de richting van het „zaaltje", dat precies in het midden van de stad ligt. Stel u niet voor, dat wij in een cathedraal samenkomen. Wij moeten ons tevreden stellen met een eenvoudig hotelzaaltjp, laag van verdieping, in een leelijke en hoekige vorm gebouwd, waarvan het langste deel behoorlijk is ver licht door ramen, die op een binnenplaats uitzien; maar het kortste deel, dat op een andere straat uitkomt, somber, laag en on gezellig is. Een groot voorrecht zou het zijn, wanneer Dieppe eens een flinke zaal kon bieden aan onze visscherlui', waai' een Nederlander koffie en thee klaar maakte, zooals moeder de vrouw dat in eigen huis doet. Dat zou wezen een zachte pleister, om veel zeelieden te trekken en vast te houden. Im mers dat hebben wij noodig: een krachtig tegenwicht tegen de vuile, goedkoope, steeds trekkende, verderfelijke Fransche kroegen. Wanneer de malaise nog eens mocht wijken, zou een accoord met een of andere Fransche vereeniging dit misschien tot de zeer gewenschte en uitvoerbare dingen be- hooren. Zou dan het land, dat de Zuiderzee met ontzettend verlies drooglegt, niet zoo gul zijn voor een echt nationaal bedrijf als de visscherij, om dezen zwervers op de wateren in een vluchthaven als Dieppe aan een tijde lijk Tehuis te helpen, dat meer Hollandsoh kon worden ingericht? Wij woekeren echter zoolang maar met hetgeen wij hebben. Bijgestaan door twee pleegzusters hopen wij opnieuw den zoo noodigen arbeid met opgewektheid en kon het zijn, met zegen te verrichten. De twee zusters, dlie ons nu vergezellen, zijn nieuwelingen in dit werk. Op zichzelf is dit een klein bezwaar, maar ook hier geldt: liefde, in Christus' dienst, overwiint alles. Hier maakt de liefde allerminst blind. Hier geeft ze juist een scherpen blik voor alles, wat noodig is. Want alles, wat voorkomt, moet hier scherp worden bekeken en, naar eigen be hoefte, worden voorzien. Kleine ongelegenheden maken de zusters zelf. zooveel zi] kunnen, In orde. Een verbandkist, die goed is voorzien allerlei hulpmiddelen, is 't eerste tuighuis, waaruiit de wapenen worden gehaald tegen wonden, steenpuisten, allerlei niet gevaar lijke ongesteldheden. Een kort bemoedigend woord voor een knaap, die niet al te ziek is, maar toch wat gevoelig door kou of een wondje, dat kwelt, werkt reeds mede tot genezing. Eenigszins ernstige zieken, worden met den dokter in aanraking gebracht en noodig in het ziekenhuis verpleegd. Dan hebben de zusters het druk. Want zulke zieken, die met geen woord zich kunnen beklagen bij de Fransche pleegsters. hdbben de hulpe, de opwekking der Hollandsohe zusters, dubbel noodig. Het eerete, wat wij dan ook hier deden, was de nieuwe zustere Dorst en Verheul in het ziekenhuis voorstellen. De ontvangst was heel wat hartelijker dan den eersten keer, toen wij met Hollandsche verpleging optraden. Destijds werden wij als overbodige dwars kijkers aangezien. Nu was het eerste woord, dat de zgn. religieuse hoofdzuster ons toevoegde: 't is wel goed, dat u komt voor uw landgenooten; eenigen tijd geleden hebben wij hier gedu rende drie maanden een Hollandsche kapi tein gehad van een groot schip, met wien wij geen woord konden spreken. Ook met behulp van een woordenboek ging het niet. Uw hulp is dus goed voor uw volk. Zeer tevreden over deze ontvangst, werden wij naar de zalen geleid, waar eventueel de Hollandsche patiënten zouden komen te liggen. Wel wat vreemd keken deze nieuwe zus ters naar de rookwolkjes, die opstegen van de bedden; sigaretrooken is daar geoorloofd. Wij hebben ze echter gezegd, dat er een groote vooruitgang in dit ziekenhuis was. Een frisscher kleurtje van zolders en wan den vertelde ons. dat Dieppe voor zijn zie kenhuis was bezig geweest om het te ver beteren. Dat niet veel Hollanders hier binnen moe ten treden. OFFICIEELE BERICHTEN V1SSCHERIJEN BIJ K. B. Is met Ingang van 1 Jan. 1933 aan de technische opzichters der vlsscherljen J. Bol te Harllngen en A. Didder te Maastricht eeavol ontslag verleend richting van den LANDMACHT BIJ KL B. Is op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst aaD den res.-le- luit. voor speciale diensten P. J I den burg van den staf van het wapen der Inf. en aan den res.- le-lult. P. P. Kriek van het reg. wielrijders. Zijn benoemd tot res.-off. van gezondheid deT 2e kl. de artsen J. A. Lente en C. W. SchooreJ laatstgenoemde dienstplichtig vaandrig van d< le comp. hospitaalsoldaten. BELASTINGDIENST BIJ beschikking van den minister vam Finan ciën is de ontvanger der dir. bel. enz. H. K. Berghuys verplaatst van Woerden naar Rotter dam en werkzaam gesteld aan de Inspectie der dir. bel., enz., buitengemeenten, le afd., aldaar. - iiJn posl vertrokken. De heer F. F. van Wageningen li belast met de waarneming van het consulaat Mzn., in orde zijn bevonden, installeert de voorzitter beide genoemde leden, die den vereischten eed afleggen. Spr. brengt dank aan de afgetreden hee- ren Van Bruggen en Muiswinkel. Ingekomen is een voorstel van den heer Van Baren en enkele andere leden om het presentiegeld voor de Statenleden te verla gen van f 10 tot f 8. Het voorstel wordt naar de afdeelingen verzonden. De op de agenda geplaatste voorstellen en missives worden hetzij in handen van commissies gesteld, dan wel naar de afdee lingen verzonden of voor kennisgeving aangenomen. Omtrent enkele ingekomen adressen zul len Ged. S'aten praeadvies uitbrengen. De vergadering werd gesloten tot Dinsdag 13 December. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND TWEEDE GEWONE ZITTING. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Von Fisenne, wd. commissaris der Ko ningin, in tweede gewone zitting bijeen. Nadat de geloofsbrieven van de beide nieuwe leden, de heeren Joh. Reijers (C.H.) uit Zwijndrecht en Mr. J. A. de Wilde (A.R.) uit Den Haag, gekozen in de vacaturcs-Mr. Dr. Van Bruggen en C. van Muiswinkel KABINET OP BREEDER BASIS Onze parlementsredacteur schrijft: In de „Vrijzinnig-Democraat" van 19 Nov. J.L schreef een Rotterdamsch medewerker een artikeltje, waarmee hij wilde bewijzen, dat een kabinet op breeder basis dan een rechtsch kabinet vruchtbaarder werk zou ver mogen te doen dan een eventueel coalitie kabinet. Dat is een hachelijk pogen nu alle verge lijkingsmateriaal op dit punt ontbreekt en het feit niet te weerspreken valt, dat onder rechtsche kabinetten ons land op ieder ge bied van wetgeving en bestuur de vergelij king met het buitenland schitterend kan doorstaan. In allerlei opzicht staan we v zet van wie nu zoo graag willen meedoen ten spijt, aan de spits. Toch speelt bedoelde schrijver het klaar om een „bewijs" te vinden. En dat bewijs bestaat dan in een uit het verband gerukt en onvolledig citaatje uit ons Kamerover zicht van 11 Nov. jJ. De redeneering rust dus wel op een stevig fundament! „Het program zal zakelijker kunnen zijn", schreven we op 11 Nov. Inderdaad dat hebben we geschreven, maarbij de omschrijving van wat Mr. Aalberse betoogd had. Het was dus niet een eigen oordeel, dat uitgesproken werd. In de tweede plaats had na het citeeren van zes woorden deze vierregelige zin niet mogen worden afgebroken. „Zakelijk" wa daarin de tegenstelling tot principieel Princi pieel christelijk-politieke punten blijven. was de redeneering. achterwege op het pro gram van een kabinet, dat niet mede rust op overeenstemming van beginselen en ze mogen ook niet worden aangetast Positief cn negatief blijven ze rusten. Wil men het in de woorden van den heer Albarda zelf, dan zeggen we: „Als er geen overeenstem- mine van beginselen is. doet men beter, te beginnen met een lijst van punten, waarbij men ook waarborg moet hebben, dat bepaal de dingen niet zullen gebeuren". B.v. een zijdige nationale ontwapening. Ziedaar de beteekenis van het „zakelijke". Waarborgt nu zoo'n zakelijk werkprogram productieven arbeid? Men zij niet te haastig. Bij zekere overeenstemming in beginselen vindt men elkaar soms gemakkelijker dan bij het divergeeren van levensbeschouwing en levensopvatting. En wie de vraag stelt of de ervaring in landen, waar men politiek drijft op den grondslag der democratie of Bij Hoesten *|f en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mij nhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoestpoeders. Grieppoeders. Hoofdpij rfpoeders. Ver. koudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardtt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder S ct., en per doos 45 cL Verkrijgbaar Dij Uw drogist. eeroig ander opportunistisch begrip, althans daarbij niet uitgaat van Christelijk-politieke opvattingen, zal moeilijk kunnen beweren dat de politieke oogst er zooveel omvangrij ker is dan ten onzent en staat en maat schappij er zooveel baat van hebben onder vonden. Wil er iets terecht komen van het werk van een kabinet op breeder basis, dan is onmisbare voorwaarde een duidelijk, zake lijk program. Echter weet niemand vooruit of de positieve uitwerking brengen zal wat er van gehoopt werd. En nu de legende. Deze zou bestaan in onze meening, dat de heer Marchant op 11 Nov. 1925 aan het par lementaire stelsel een zwaren slag heeft toe gebracht. Niet de heer Marchant, maar de heer Colijn zou daaraan schuld hebben en ook degenen, die het Kabinet der „uiterste noodzaak" afwezen, beweert de schrijver in de „Vrijz.-Dem." Hier behoeven we niet lang over te twis ten, al heeft ook de heer Marchant bij dit punt zeer lang stil gestaan in zijn rede van j.l. Zaterdagavond op de algemeene vergade ring van den Vrijz.-dem. Bond. Het was de heer Marchant wien zakelijk het gezantschap bij den Paus geen lor sche len kon, maar die toch tegen de betrokken begrcoüingspost stemde om daardoor het Ka- binet-Colijn ten val te brengen Hij kon daar bij weten, dat hij noch een ander in staat zou zijn er een ander niet-rechtsch parlemen tair kabinet voor in de plaats te stellen. Het democratische kabinet, dat hem mis schien voor den geest kan hebben gestaan, was een illusie, een politieke zeepbel. Dat wist iedereen. De heer Marchant niet? Wie gelooft dat nu? Kon hij in ernst meenen door het op onsmakelijke wijze aan de Roomschen weder aanbieden van het gezant schap, waarop zij prijs stelden, zelf achter de ministerstafel te komen? Indien ja, dan zouden we hier te doen hebben met een betreurenswaardig geval van auto-suggestie, dat den helderen poli- tieken blik beneveld en daardoor geleid heeft tot een hoogst gevaarlijk experiment, dat aan het parlement is komen te staan op het inboeten van een groot deel van zijn invloed, omdat het zich zelf. o.a door het optreden van den heer Marchant, in de positie van politieke onmacht had gebracht Dat is geen legende, maar wordt bewezen door de sedert opgedane ervaring en door het feit, dat vrijwel iedereen een eind wenscht te maken aan den tegenwoordigen onbevredigenden toestand. Ook de heer Mar chant wil dat gaarne. Hij juicht niet meer over 11 Nov. 1925 en erkent sinds lang met anderen, dat toenmaals het gebruiken van den heer Kersten als machine de guerre tegen het kahinet-Colijn, kortzichtige, en gevaarlijke politiek is geweest, waardoor ROFFELRIJMEN Het slappe recht B(j de behandeling van beroep van een autobestuurder, aie was veroordeeld wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, heeft de procureur-gene- raad bö den Hoogen Raad. mr.A-Tat: een scherp verwijt gericht tot het rechterlijk college dat dezen ver* dachte slechts tot een korte hechte- nisstraf (1 maand) had veroordeeld. Voorts zelde de procureur-generaal van meening te ztJn. dat de rechter lijke macht In het algemeen derge lijke misdrijven te licht straft. Zich tot de vertegenwoordiger» der pers wendende, uitte mr. Tak de hoop dat men z|jn meening naar buiten Ja, daar wil ik graag aan helpen Procureur des Hoogen Raads; Ik begrijp: U wenscht verdachte Hoe verdacht dan ook, niets kwaadst Maar ik kan er ook in komen Dat utv rechterlijk gemoed Vol schiet, als ge niet kunt eischen Récht, als ge een boef ontmoet. Als ge ziet hoe het geweld staat Boven het geschreven recht Als een der verkeersvandalen Slachtoffers heeft neergelegd En uw handen zijn gebonden Door „de letter van de wet" Rijst in U een zeer rechtmatig En rechtvaardig sterk verzet. Als wij zien, gewone burgers, Niet zoo hooggeleerd als gij, Hoe de bruut op gummi banden Recht en wetten stuift voorbij Hoe hij uit z'n portefeuille Grif de schadecijns betaalt Die hij voor een krats op derden (De verzekering) verhaalt Dan is dat zelfs al te veel voor Ons zoo doodgewoon verstand, En we wijzen vergelijking Met het diefje van de hand. Daarom: graag draag ik uw meening Verder, ook in onze krant: Dat die straffen veel te licht zijn En een schande voor ons land. (Nadruk verboden.) LEO LENS. aan de gezonde parlementaire democratie groote schade is toegebracht. We begrijpen de behoefte der vrija-dom, om de ernstige fout door hun polltieken lei der in 1925 begaan, thans te verontschuldi gen, nu ze geneigd zijn op de dwaling huns wegs terug te keeren. We stellen dat op prijs en zijn bereid ons over deze bekeering van harte te verheugen, als zij even werke lijk blijkt te zijn als de politieke fout van 1925 werkelijkheid was. We houden niet van legendevorming iii de politiek. De schrijver in de Vrijz.-Dem, was daarmee bezig toen hij zijn leider voorstelde als een in 1925 politiek-onschul- dige naieveling. Zoo is het niet. Maar nu blijkt, dat de heeren er niet graai; meer over praten, willen we dit peperhuisje voor- loopig wel dicht laten. Een tweetal foto's van Herriot's reis naar Nantes, die zooals bekend tengevolge van een aanslag op den trein bijna werd verhinderd. Hierboven: leden van het par ket en militaire autoriteiten, op de plaats, waar de spoorrails door dynamiet waren vernield. Links: de aankomst van Herriot te Nantes. Het nieuwe stadhuis te Enschedé begint zijn voltooiing te naderen. Een overzicht van het kloeke gebouw, waaraan de laatste hand wordt gelegd. Té Rumpen in Limburg werd dezer dagen een groote hondententoonstelling gehouden. De verschillende inzendingen worden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen door de jury Het Hof van Internationale Justitie te Den Haag tijdens behandeling van het geschil tusschen Dene marken en Noorwegen betreffende de Oostkust van Groenland,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5