HINDENBURG EN HITLER FAVORIET BINNENLAND. Rechtzaken. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PA< BUITENLAND DE NAZI'S WERKEN AAN EEN MEMORANDUM Parlementair of Presidentieel Kabinet? Hitler en de zijnen laveeren op het oogen- blik klaarblijkelijk voorzichtiger en bedacht zamer dan op 13 Augustus. Toen liep de nazileider na 'het onderhoud met den Rijkspresident kwaad het Presi- dieel paleis uit, omdat lietn de algeheele verantwoordelijkheid was geweigerd. Nu die houding hem op een paar millioen stemmen is komen te staan, kiest hij den weg van ernstige onderhandeling, waarbij de indruk, die het verloop daarvan op do menigte zal maken, wel voortdurend in het oog zal gehouden worden als een zeer be langrijke factor voor de toekomst Zeker, ook nu wordt gezegd, dat Hitier den tiid heeft Een zijner vrienden, de be kende Dr. Schacht, beweert zelfs, dat wan neer hij thans geen Rijkskanselier wordt, hij het toch uiterlijk binnen vier maanden zal zijn, waarbij Dr. Schacht blijkbaar doelt op de gevolgen van een nieuwe Rijksdag- ontbinding. De stand der onderhandelingen Is thans, dat Hlndeniburgs s'aatssecretaris Meissner op Hitiers vragen naar aanleiding van de vijf voorwaarden van den Riikspresident heeft geantwoord en dat de nationaal-socio- listen thans bezig zijn aan misschien reeds gereed met een uitvoerig memoran dum, waarin wordt aangetoond, dat onder de voorwaarden van den Rijkspresident een parlementaire oplossing onmogelijk is en voorts hoe, naar nat-soeialistisch inzicht, een oplossing wel mogelijk is. Over den brief van staatssecretaris Meiss ner wordt vernomen, dat het schrijven te kennen geeft, dat de gedachte van een pre sident! eele regeering hij voorbaat de moge lijkheid uitsluit, dat. de regeering door een leider van een politieke partij gevormd wordt Het verzoek van den Rü'kspresident aan Hitier heeft steeds betrekking op een regeering, die op parlementaire grondslag wordt gevoimd. Von Hindenburg handhaaft dps zijn elschen. Het heet, dat Hitier persoonlijk reeds zijn meening over de kwestie heeft en hij een presidentieel kabinet wil -vormen, waarbij hij dus meer met't vertrouwen \-an de Rijks president dan met dat van den Rijksdag zou hebben te rekenen. Von Hindenburg denkt daar evenwel „eenigszins" anders over. Hij wil geen lartijleider hebben aan het hoofd van een binet, dat als presidentiëele regeering bo- ito! juist zijn dan moet zou men zeggen de beslissing reeds gevallen zijn. Hitier kèn dan met goed fatsoen geen parlementaire regeering vormen en Hinden burg wil niet, dat hij een presidentiëele re geering zal leiden. De beraadslagingen der nazi3. Naar te Berlijn beweerd wordt, is het in de vergadering van Hitler met zijn intie mere-pa rtijgenooten tot heftige debatten tus- schen de verschillende meeningen gekómen. Het resultaat der bespreking was ten slotte, dat een commissie werd benoemd, welke een memorandum zal uitwerken. Dit memorandum zal een lange zakelijke uiteenzetting zijn, waarin ten opzichte van de vijf bekende voorwaarden van den rijks president punt voor punt stelling wordt genomen. In het memorandum zal er op worden ge wezen, dat onder deze voorwaarden een parlementaire oplossing eenvoudig onmo- geliik is. Dat het memorandum zeer omvangrijk zal zijn, blijkt uit 't feit, dat het 't geheele vraagstuk ook in zijn staatsrechtelijken en historischen samenhang zal behandelen. Hiermede stelt het memorandum zich echter niet tevreden, doch gelijktijdig zul len ook positieve wijzigingsvoorstellen voor een presidentieel kabinet worden gegeven, zooals volgens nationaal-socialistische op vatting onder de huidige omstandigheden TOor mogelijk gehouden worden. Naar verluidt, zal de samenstelling van het memorandum plaats vinden onder lei ding van de staatsministers Frick, Gregor Strasser en Dr. Goebbels. In de late avonduren was het werk nog niet beëindigd. Men rekende erop, dat het memorandum niet vóór middernacht gereed zal zijn. De houding der andere partijen. Uit andere bron verluidt: Adolf Hitler zal eerst heden beslissen, of hij de opdracht van den rijkspresident zal aanvaarden. In nationaal-socialistische kringen zijnde bezwaren tegen een aanvaarding van de opdracht weder steiker geworden, aange zien het Indirecte overleg, dat men met an dere partijen heeft gepleegd, toch niet het resultaat heeft opgeleverd, dat men aanvan kelijk daarvan verwachtte. den Duitsch-nationalen partijleider Hugen- berg een bezoek gebracht. Ook de vroegere president van de Rijks bank, Dr. Schacht, heeft Dr. Hugenberg be zocht In politieke kringen neemt men aan, dat deze bezoeken de bemoeiingen ten behoeve van een toenadering tusschen ibeide par tijen zullen ten goede komen. Omtrent den inhoud der besprekingen worden van Duitsch-nationale zijde geen mcNedeelingen gedaan. Een teekenende tegenspraak. Meissner heeft de beschouwingen in som mige organen, alsof Hindenburg zijn voor waarden heeft gesteld om de kabinetsforma tie te doen mislukken, officieel tegengespro- Vooral in organen van het Gentrum is de gewraakte beschouwing geuit. Ven Papens aftreden. Uit Berlijn word# gemeld: In verband met de rol, aan kanselier von Papen toegedicht bij deze crisis, als zou hij. gedwongen door de stroomingen in zijn kabinet zijn afgebeden, wordt verklaard, dat de kanselier dadelijk na de verkiezin gen 't besluit heeft kenbaar gemaakt, om met zijn kabinet af te treden, wanneer er geen mogelijkheid voor de verbreeding der recreoringsbasis zou bestaan. De opdracht aan den nationaal-socialis- tischen leider is het gevolg van het advies van von Papen. DE BETERSCHE LANDDAG. Uitgesloten Nazis weer toegelaten. Uit München wordt gemeld: Na een verklaring van den landdagpre sident, Stang en ónder pprotest van de com munisten, heeft het plenum van den land dag gisteren besloten de sedert 17 Juni uit gesloten nationaal-socialisten weder tot de zittingen toe te laten. Tegen dit besluit stemden de communisten en sociaal-demo craten. De president maakte hierop bekend, dat de nationaal-socialistische fractie hem ge machtigd heeft te verklaren, dat zij de bij de staatsgerech'shof ingediende aanklacht weder terugtrekt. Hierop werd de zitting korten tijd onder broken. Na de hervatting namen ook de nationaal- socialisten weder aan de besprekingen deel. DE TWEEDE TAAL IN WALENLAND NIET NEDERLANDSCH, MAAR EN GELS CH Men meldt uit Brussel aan het V'ad.: Volgens de bepalingen van de nieuwo taalwet betreffende het middelbaar onder wijs mogen de ouders zelf de tweede taal kiezen welike, naast de moedertaal, door hun kinderen grondig zal worden aange leerd. Deze tweede taal mag, maar moet dus niet het Fransch in Vlaanderen of het Ne- derlandsch in Walenland rijn. Ook Duitsch en Engelsch komen voor deze keuze in aan merking. Het praktisch gevolg van deze bepalingen is, dat, blijkens inlichtingen ver strekt door het departement van Kunsten en Wetenschappen, in de Vlaamsche athe nea en middelbare scholen overal het Fransch. als tweede taal, grondig zal wor den onderwezen. In het Walenland ie ech ter door de Ligue Wallonne een felle cam pagne gevoerd tegen het aanleeren van het Nederlandsch, met het gievolg, dat een vol doende getal ouders te Charleroi, Ch&telet en Gilly zich voor het Engelsch als tweede taal heeft verklaard. Aan dezen wensch zal door den minister van Kunsten en Weten schappen gevolg worden gegeven. ITALIË EN JOE GO-SLA VIE. Anti-Italiaansche gewelddaden Op .hef Dalmatische eiland Brazza, voor Spalato, moeten gewelddaden zijn gepleegd tegen de Italiaansche bewoners. De Zuid-Slavische politie zou de demon stranten hun gang hebben laten gaan en pas hebben ingegrepen nadat de Italiaan sche consul-generaal te Spalato had ver zocht de belangen der Italianen te bescher men. ROEMENIE EN SOVJET-RUSLAND. De onderhandelingen definitief mislukt. De Donau-Post verneemt uit Boekarest dat de onderhandelingen tusschen Roeme nië en sovjet-Rusland over het non-agressie pact definitief zouden zijn mislukt De minister von buitenlandsche zaken Titulescu zal waarschijnlijk reeds heden in het parlement nader bijzonderheden mede- deelen. De president der Rijnprovincie heeft do sociaal-democratische dagbladen „Volkszei- tung te Düsseldorf. „Volkswacht" te Essen, „Freie Presse" te Wuppertal, „Volksstimme" te Duiaburg-Hamdorf en de „Rheinische Zeitung" te Keulen, alsmede de verschillen de kopbladen van deze kranten wegens be schimping en het moedwillig verachtelijk maken van de rijksministers en den waar- nemenden rijkscommissaris voor Pruisen, Dr. Bracht in de nummers van 17 Novem ber, voor den duur van vijf dagen, van 22 tot en met 26 November, verbpden. de winter is op komst HINDENBURG (Van onzen Duitschen correspondent) B e r 1 ij n, 21 November. Hindenburg staat voor ons als de vertrou wensman der Duit9che natie. Aan zijn lichaam draagt hij nog de litteekenen uit den broederoorlog van 1866. Als ooggetuige was hij tegenwoordig bij de keizerproclama- tie van 1811, het door Bismarck gefundeer de keizerrijk werd door hem in het oosten verdedigd en onder zijn invloed wertl de jonge republiek van het spartakisme bc- De persoonlijke aiVoritoit van Hindenburg is dezellde gebleven tijdens den oorlog, in vredestijd, tijdens de monarchie, in de repu bliek. Zij bleef zelfs onaangetast door de teleurstelling, welke het kabinet-von Papen voor Duitscliland beteekende. Zijn besluit, persoonlijk met kalme zakelijkheid de partij leiders te bewegen, een parlementair geba seerd kabinet te vormen, dat ook zijn ver trouwen geniet, is hiervan een frappant be wijs. Vasthoudend aan de grondwet van Weimar wil Hindenburg ten zooveelsten male vaststellen, of de mogelijkheid nog voorhanden is, het latente conflict tusschen regeering en volksvertegenwoordiging tot een bevredigend einde te brengen. Hierbij moet hij rekening houden met de practische voorwaarden, waaronder een nieuwe njksregeering met het nieuwe par ienent kan samenwerken, althans geduld kan worden. Onder de gegeven omstandig heden zijn de partijen van links niet meer bij machte, de basis voor een kabinet te vormen. Ook de partijen van het midden zijn hiertoe niet meer in staat De Duitsche politiek staat weer op het punt, waar Brüning en von Papen niet ver der konden komen. Het hangt er vanaf' of Hindenburg de nationaal-socialisten kan overhalen tot positieve medewerking aan het staatsbewind. Bruning werd tot heengaan genoopt aleer de tijd voor dit ook door hem beoogde doel was rijp geworden. Von Papen moest vrijwillig heengaan, daar zijn aanvankelijke vereering voor het Bruine Huis in haat was overgegaan en een herstel van het Harzburger Front tijdens zijn kanselierschap volmaakt ondenkbaar geworden was. Toen zijn kabinet zijn oor spronkelijke basis verloor, toen Hitier met de communisten een stormaanval begon te gen de jonkheeren van den Herrenklub, moest von Papen uitzien naar een ander arbeidsveld. Met hetoptimisme, dat hem van zijn serieusen voorganger, dr. Brüning, onder scheidde, waagde hij zich eind Augustus aan een program tot bestrijding van het moeilijke probleem der werkloosheid. HINDENBURG Het eindresultaat der verkiezingen van den Gen November wekte bij velen nog den indruk, dat zijn prestige had gewonnen, maar het moreel effect van de uitspraak, welke het staatsgerechtshof te Leipzig ovei het conflict tusschen den Pruisischen staat en het rijk velde, vernietigde ook deze laai- ste hoop. Het vertrouwen, (jat Brüning bij een be langrijk deel van het Duitsche volk tot op den laatston dag van zijn kanselierschap bleef genieten, werd von Papen slechts door den exclusieven kring zijner standgenooten toegekend. Zijn autoriteit was tezeer geba seerd op die van von Hindenburg. Schending van het staatsrëfcht, mystieke voorspelling van grondwetswijziging, onvol doende kennis van de volkspsyche bespoe digden den val van een kanselier, die voor nemens was- minstens \ier jaar aan het be wind te blijven. Hugenberg's steun en medewerking heeft het kabinet-von Papen meer geschaad dan gebaat. Zoo volgde op den 13en Augustus de 19e November, op het korte onderhoud, dat staande tusschen Hindenburg en Hitier ge voerd werd en tot een mislukking voerde, een opvallend langdurige gedachtenwisse- ling onder vier oogen. Na zijn glorieuse overwinning wist Hitlei den weg tot het hart van Hindenburg niet te vinden. Thans, nu ruin twee millioen Duitschers minder hem hun vertrouwen ge schonken hebben, schijnt hij meer zin gekre gen te hebben voor de realiteit van het po litieke leven. Spaarzaam zijn de berichten, welke over deze streng intieme besprekin gen tot de buitenwereld doordrongen. Tai- looze voorspellingen van brood-etende profe ten laten wij liever onaangetast liggen. Wij beperken ons tot het weinige, dat onaantast baar vast staat. Hitier heeft van Hindenburg de eervolle opdracht ontvangen, met de leiders der ver schillende partijen onderhandelingen aan te knoopen over de vorming eener productieve meerderheid. Hitier heeft deze opdracht aan vaard en zal het resultaat dezer besprekin gen schriftelijk indienen. Inmiddels werd hij ten tweeden male in de Wilhelmstrassc door Hindenburg ontvangen en gaf hij te kennen, dat de nationaal-socialistische partij aanspraak maakt op de leiding bij een nieuw te vormen kabinet Ook op dezen eisch werd door von Hindenburg principieel ingegaan, daar hij aan de grootste partij thans ook de grootste mogelijkheden wil bieden. Hij legde opnieuw den nadruk op de „Arbeitsfahig- keit" van zulk een kabinet, wenscht dus zeer bepaalde garanties ten opzichte van hei door hem voor juist gehouden werkprogram. Mocht deze opdracht voor Hitier op een mislukking uitloopen, mocht hij er niet in slagen, de nedewerking van het centrum, de Duitsch-nationalen, de volkspartij en de christelijk-socialcn te veroveren dan blijft voor de naaste toekomst toch het historisch feit bestaan- dat de afstand tusschen hei Bruine Huis en de Willielmstrasse, tusschen Hitier en Hindenburg belangrijk kleiner ge worden is. Een bevredigende oplossing is hierdoor zonder de medewerking der natio naal-socialisten ondenkbaar geworden. STIJGING VAN KOSTEN DER RIJKSDAG VERKIEZINGEN. Betreffende de agenda van de eerstvol gende Duitsche Rijksraadzitting wordt ver nomen, dat voornamelijk de- kosten van do rijksdagverkieringen besproken zullen wor- den. Volgens de bestaande bepalingen heeft het rijk viervijfde en hebben de gemeenten een vijfde der door de rijksdagverkiezingen veroorzaakte onkosten te dragen. De onkosten voor een rijksdagveitkiezing zijn in den loop der loats'e jaren vermeer derd, niet in het minst door de sterke toe name van het aantal partijen. Vroeger be droegen de kosten drie millioen, de twee laats'e verkiezingen brachten ieder vier millioen, samen dus acht millioen onkosten In het dorp Boruchow in Wolhynië be stond tusschen de Grieksch Orthodoxe be volking en den gees elijke reeds geruimen tijd een conflict, dat dezer dagen den vonn aannam van een formeel oproer tegen de pastorie. De boeren sloten de kerk af, omsin gelden de pastorie en begonnen deze met steenen te bombardeeren. Uit noodweer greep de priestex een revolver en schoot een der boeren neer. Het huis werd toen be stormd en de priester vreeselijk mishandeld De komst der polötie redde hem van een zeke ren dood. EEN VREESELIJHE MISDAAD. In het Fransche dorp Loye in de nabij heid van Avranches, bewoonde een land arbeidersgezin met een 5-jarig dochtertje cn den 65-jarigen vader van de vrouw, een klein huisje. Er heersc-hte voortdurend oneenigheid tusscihen het echtpaar en den ouden man. Nadat er Maandag weer ruzie was geweest, wierpen de man en de vrouw zich op den ouden man en sloegen hem dood. De vader nam toen zijn 5-jarig dochtertje, dat de misdaad had gezien en een lastise getuige zou kunnen worden, mee naar het in de nabijheid gelegen bosch en hing zijn kind aan een boom op. Dorpsbewoners vonden het lijkje en stel den de politie op de hoogte, die de beid9 misdaden ontdekte en het ontaarde echt paar arresteerde. ONDERHOUD HOOVER-ROOSEVELT. Italië betaalt aan de'V. S. Er is een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat Roosevelt p.n Hoover het schuldenvraagstuk en ande re onderwerpen uitvoerig hebben besproken en dat men daarbij is vooruit gekomen. Ji»;st voor den aanvang der conferentie tusschen president Hoover en den a.s. pre sident Roosevelt, aangaande de oorlogs- schuldenbetalingen, werd vernomen, dat Italië van plan is, zijn termijn van de oor logsschulden aan de V. S. ten bedrage van 1.245.000 dollar, welke op 15 December a.s. vervalt, te betalen. DE OVEREENKOMSTEN VAN OTTAWA. In Canada aangenomen. Het Canadeesche Lagerhuis heeft Maan dagavond de wetsontwerpen tot ratificatie van dè overeenkomsten van Ottawa met Groot-Brittannië, Zuid-Afrika, Ierland en Rhodesië in derde lering aangenomen. MAC DONALDS GEZONDHEID. LONDEN, 23 Nov. De medicus van Mac Donald verklaarde, dat de gezondheidstoe stand van den minister-president uitste kend was. Wel was hij dikwijls vermoeid en overspannen, doch geestelijk zoowel als lichamelijk liet zijn gezondheidstoestand niets te wenschen over. Alle andersluidende beweringen moeten worden beschouwd als •politieke manoeuvres. VRIJLATING VAN GANDHI? LONDEN, 23 Nov. De correspond°nt te Bomlbay van de „Daily Herald" meldt, dat de onderkoning van Indië op het oogenblik over weegt: Gandhi onder bepaalde voorwaarden in vrijheid te stellen. Verschillende adviseurs van den onderkoning bepleiten een onvoor waardelijke invrijheidstelling met de bepa ling dal Gandhi ten allen tijde weer gear resteerd kan worden wanneer hij opnieuw met de ongehoorzaamheidscampagne begint. Brandstichting OSLO, 23 November. Gisteravond ontstond in de Akershus-gevangenis te Oslo een op stand onder de gevangenen. De gevangenen, die in de smederij werkten staken met gloeiende staven ijzer de schilderswerkplaats in brand. Andere gevangenen overvielen den cipier en namen hem de sleutels af Aangezien deze sleutels echter niet pasten op de sloten der groote gevangenispoorten, konden de gevangenen niet ontsnappen. Dg ontboden politie, die uitgerust was met sta len helmen, slaagde er na eenigen tijd in het oproer te onderrukken. Ongeveer 40 ge vangenen werden in pantserauto's naar an dere gevangenissen overgebracht. De sme derij en de schilderswerkplaats zijn geheel uitgebrand. Het is opvallend, dat in deze gevangenis, die plaats biedt aan ongeveer 160 gevangenen, bijna elke drie maanden een muiterij of een oproer uitbreekt DE WEG VAN DROOG NAAR NAT WASHINGTON, 23 Nov. De speaker van het Amenikaansche representantenhuis John Garner heeft Roosevelt medegedeeld dat het Congrs in zijn komende zittingsperiode een bierwet zou aannemen, waardoor de verkoop van bier met eenige beperkingen wordt toe gestaan. Men twijfelt er echter aan of Roo sevelt een dergelijke wet zal goedkeuren. Uit de Antirev. Partij. PEOV. COMITÉ NOOKD-HOLLAND Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het Prov. Comité van A.-R. Kiesverenigingen in Noord-Holland, is als voorzitter gekozen de heer Chr. van den Heuvel, te Heemstede, lid der Tweede Kamer. A. R. KIESVEREEN. TE HILLEGOM Maandag 21 Nov., vergaderde de a. r. kies- vereeniging alhier. De Voorzitter, de heer G. Troost sprak in zijn openingswoord zijn dankbaarheid uit over de groote op komst en over het werk der Propagan da- Commissie, waardoor 23 nieuwe leden kon den worden ingeschreven. Tevens heette hij hartelijk welkom de heer R. A. den Ouden, die een rede zou houdien over „Het Socialisme". Deze keurige en zeer heldere rede werd met stille aandacht aangehoord. De hoeren Vermeer en Tamsma stel den eenige vragen, die uitvoerig werden be antwoord. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter aan den spreker, sloot deze de goed geslaagde vergadering met dankgebed. .MODERNE GALEISLAVEN" Te Amsterdam wordt een zesdaagsche wielerwedstrijd gehouden. Hoe het er toegaat? Hier zijn enkele frag menten uit het verslag van het „Handels blad": „M a 1 a i s e! Maar voor een wielerwed strijd ligt het geld voor de dure plaatsen so wie so gereed! De „renpaardjes" waren nog maar steeds in actie. Ontzettend eigenlijk. Terwijl ande re „gewone" memschen slaap hebben geno ten stuiven ze al dagen en dagen 'ang met dezelfde snelheid over den „lintworm" die omringd is door volle tribunes, die straits geheef uitverkocht zullen zijn. op de wielerbaan de zesdagenrenners, die „als maar ronddraaien in dit circus." Die straks uitgeput zullen neervallen in hun cabines. Van wie velen nauwelijks weer kunnen opstaan. Bom, daar gaat weer een premie van vijf tig mooie blanke Hollandsche guldens. De duizenden gillen. Heesche klanken. Er is weer opwinding! De „moderne galeislaven" malen hun boe nen snel op en neer. In de voorlaatste ronde van de tweedo sprint gebeurde er weer iets ontzettends, waaraan deze renners tenslotte elk oogen blik bloot staan. Piet van Kempen cn Wals zaten in eerste positie in de bocht juist voor de persplaatsen, toen er plotseling een hevig gekraak en gegil werd gehoord. Conster natie. Met geweld brak als 't ware een fieis doormidden in vollen ren. Brrl Klaas van Nek stortte in het steile van de bocht neer en Schorn en Rausch tuimelden over het wrak van zijn fiets! Een chaos van wielen, frames en vallende renners. Klaas van Nek bleek de voorvork in 50 km-vaart gebroken te hebben. Ilij werd per draagbaar naar de verbandkamer gebracht, terwijl Schom met van pijn verwrongen gelaat z'n schouder vasthield en wegstrompelde. Dit waren weer eens de gevolgen van deze „sport", waar voor de duizenden veel geld betalen. Sport! Het is louter alleen prest a.t ie dit gebeuren. Na de sprints vernemen we van dokters zijde dat de hersenschudding van Klaas v. Nek een zeer ernstig karakter draagt, ja zelfs dat de renner niet zonder levensgevaar is. Hij verkeert in bewusteloozen toestand. Ondanks alles wordt het programma af gewikkeld. Na dia sprints komen de jachten Het publiek gilt om sensatie." Zijn bovenstaande fragmenten uit hèt „Handelsblad" niet veelzeggend? Geven ze geen illustratie van het feit, dat de Chr. sportbeweging méér beteekenis heeft dan enkel „den Zondag vrij te houden" wanneer ze zidh keert tegen e e 1 k e poging om van sport méér te maken dan doelma tige lichamelijke oefening die er op gericht is den welstand van lichaam en geest te be vorderen? v Even is blijkbaar oo/k de verslaggever van het „Handelsblad" getroffenomdat er dooden dreigen te vallen. Maaar toch staat zijn verslag in de rubriek „Sport"; toch heeft ook z ij n blad wekenlang reclame gemaakt voor dit z.g. sportgebeuren, toch maakt ook zijn redactie propaganda met de goede zor gen, die aan de „zesdaagsche" in zijn blad besteed worden. Reclame voor een onderneming, die men- schen verlaagt tot beesten. En de roode pers die zegt het cultureele peil der massa nu eindelijk eens omihoog te zullen brengen plaatst boven haar „zesdaag- sche"-verslag vette koppen: „Wildste jachten ontketend door premies van „De Arbeiders pers". Voor de zooveelste maal blijkt, dat elke cultuur die zich losmaakt van God tot besti aliteit vervalt. 2Xct. S0PLA CIGARILL0S 2'^ct. Verkeersrevolutie voor Ingenieurs is te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van Ir. W. Hupkes een druk bezochte bijeenkomst gehouden, waarin de heer S. A. Reitsma het onderwerp: „De crisis in het Nederlandsche verkeerswezen" behandelde. Bestaat er, vroeg de heer Redtsma, bfl het verkeer een chaos? Spr. meent, dat ieder dit zal beamen. Er is „verkeersrevolutie". Het net der Nederlandsche spoorwegen, bestaande uit 2425 K.M. spoorweg, 926 K.M. locaalspoor en 251 KM. tramwegen, waarin is vastgelegd een kapitaal van ongeveer écn milliard gulden, was tot vóór kort zelf- supporting, ook in dien zdn, dat het lichaam de kosten van onderhoud, verbetering, bewa king en beveiliging van de baan, zelf be taalde, waarvoor jaarlijks ruim f 50 millioen uitgegeven moeten worden. Wat de binnenscheepvaart betreft zette spr. uiteen, dat niet met zekerheid is na te gaan of deze geen lasten op de gemeenschap legt, doch dat dit vermoedelijk wel het geval zal zijn Het autoverkeer moet natuurlijk, evengoed als de andere vervoeren, zijn eigen kosten dragen. Toen na den oorlog de auto in grooten getale verscheen, bleek weldra, dat het wegen net, dat buiten de gedeelten, gelegen in de bebouwde kommen, 25.000 K.M. lang was, tegen het nieuwe verkeer niet bestand was en dat het onderhoud zulke zware lasten aan de overheidsverplichtingen oplegde, dat deze bedragen in de toekomst niet meer betaald konden worden. Onder die omstandigheden stelde de Ver- eeniging „Het Nederlandsche Wegencongres" de vraag aan de orde, of het niet billijk was, dat de weggebruikers aan het onderhoud en de verbetering der wegen gingen bijdragen. In de eerste 25 jaren zou niet minder dan f 435.000.000 voor de voltooiing van het Rijkswegenplan noodig zijn, zonder de nieuwe werken, waaraan in die 25 jaren de behoefte zou worden geopenbaard. In totaal is f 895 milLioen noodig, wanneer de provinciale wegen c.-ibij zijn inbegrepen, doch dan is nog niet gerekend op rente en aflossing der voorschot ten voor versnelden bouw van wegen en van bruggen over de groote rivieren, waarvoor in de eerste tien jaren f 123 millioen is geraamd. Voor verbetering van de tertiaire wegen is dan nog niemendal gerekend. In totaal komt spr. tot twee milliard, d.i. per jaar ongeveer f 80 millioen. Uit het wegenfonds wordt per jaar ruim f 35 millioen betaald, waarvan door het eigenlijke automobielwezen f 12 millioen en door de wielrijders f 7 millioen. Een belangrijke verhooging van de belasting voor zware bedrijfsauto's acht spr. gerecht- Weerbericht. BQPonri&t [et dunne PÖItJe geeft den vorlgen i Hoogste stand te La Coruna 766.2. Laagste stand te Thorstavu 722.8. Stand vanmorgen half twaalf 750. WEERVERW ACHTING Verwachting: meest matige tot Z.W.-W. wind zwaar bewolkt met re en tijdelijke opklaringen, iets kouder STORMWAARSCHUWINGSDIE Geseind van De Bilt hedenmorgen aan alle posten: Stormsein neerhal op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBEB (Medeged door '1 Kon. Ned Mcteo Inst te De Bilt) De diepe depressie in het N.W. h O. en Z.O.-waarts uitgebreidop IJsl; de barometer. Bijna heel het waame bied is nu onder invloed van deze waarna de kern bij de Faroër ligt. R over de Britsche eilanden uit W.; in d< uit Z.W. en Z. In Scandinavia valt plaatsen sneeuw. Op het vasteland regen. Alleen in Oostenrijk is nog k; met mist. Vorst komt verder alleen Scandinavië voor. In de omgeving de zee werd het veel zachter. De voon blijven ongunstig. Korte opklaringe worden afgewisseld door regenbuien i afkoeling verder doordringt kan ook natte sneeuw voorkomen. TEMP*'" "TTTTR Stand vanmorgen ih al f twaalf 8.8 24 NOVEMBER Zonsopgang 7.38 u.; Zonsonderganf ■Maansopgang 2.35 u.; Maansonderg VOERTUIGEN MOFTEN HUN L OP HEBBEN: Van 's avonds 4.25 u. tot 's morgen waterstanden rivie Herten Vorig Walshnt 2.10 2.10 Basel 0.07 0.06 Haningen 0.00 0.00 RtlhnweUer -1.89 -1.80 Kehl 2.32 2.32 Masau 3.74 3.71 Dierteshelm 0.71 0.70 Mannheim 2.37 2.35 Lohr 0.00 1.41 Mainz 0.42 0.41 Bmgen 1.56 1.54 Erna* i Cobl°nz Trier Keulen Ruhrort Wnael Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo hoogwater ned. zeeh/ 24 November 7.01 19.58 Hellevoetal. Willemstad 17.48 Brouwersh. Harllngen Helder le 0.30 2.3E Idem 2e 12.58 Wer tJmulden. 11.41 Vllsi H.v. Holland 10.59 23.23 Terr bcheveningen 10.09 11.33 Han Rotterdam 0.26 12.37 vaardigd. Hij bepleit verder een o naar een vaargeldbelasting voor de vaart, de instelling van een Verv codcessies voor het goederenvem bedrijfsauto en te water, en in het z voorafgaande goedkeuring bij de eiken rail- of waterweg om te wak» verderen uitgroei van den verkeersc Na korte beantwoording van de vele door den heer Reitsma, die althans be van excessen door concessie-vooi mogelijk acht, sloot de Voorzitter de ring met een woord van dank. LOTISICO. Overweging Raad van 1 De Raad van toezicht en discipline orde van advocaten te 's-Gravenhage h beslissing genomen ln de kwestie van d mlng van een gift ln geld van de dlre „Lotlslco" door Mr. Dr. H. F. A, Voll: gedurende de jaren 1930, 1931 en 1932 a caat ten behoeve van „Lotlslco" was w geweest, ln verband met de moellljkhec de toepassing der loteiüwet ln die N.V vonden. In een brief van 5 November Mr. V. aan den Raad van Toezicht med dat zich thans by hem de overtuiging vestlgd dat hU het bedrag ad f 250. destijds^ door Dr. A. Halgl-ton (vlce-f slco") toegezegd, niet had mogen aanne thans niet had mogen behouden, nadat bleken was, dat dat bedrag niet door D ton uit eigen middelen, doch door de N tislco" werd betaald, weshalve Mr. V. sloten f 205000 terug te storten en voor norarluxn met Inbegrip zijner verschott genoemde Jaren een bedrag van f45001 houden, zoomede om voor het comml van „Lotlsloo" on\erwUld te bedanken. De Raad overwoog o.m. dat hem dit (van f 450001 te hoog heeft Mr. V. naar het oordeel van de van Toezicht getoond, het behouden vat goeden naam op prijs te stellen. De Ra cludeerde ten deze tot een berisping. DE FRAUDE BIJ DE MILITAIRE A STRATIE TE BREDA A. J. van de Goorbergh, vroeger slag nende te Breda, door de rechtbank aids --rdeeld tot 6000 boete, sub3. 6 maande nLs, tor zake, dat hij als leverancier v bljtspek het dubbele bedrag dan het v dlgde ln rekening bracht on die on re'' verkregen gelden aan eon admlnis'.rat droeg, werd door het Gerechtshof te De ln hoogor beroep vrijgesproken, op gr

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2