DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 DERDE BLAD PAG. 9 m ONS LAND EN DE ONTWAPENING tot overeenstemming komen over een vraag of het een verdedigingsoorlog is, ja dan neen, met name als twee staten die in con flict zijn beiden een beroep doen op hein, met de bemerking, dat hun oorlog een ver dedigingsoorlog is. De verplichting van militairen bijstand aan een aangevallen staat is vaag geregeld in 't Volkenbondstractaat. De economische blokkade is een der middelen. De verplich- In het Jaarbeursgebouw te Utrecht verga- ting van het verleenen van militairen bij derde Maandag de Nat. Chr. Officieren Ver-i^tand is klaarblijkelijk gebaseerd op art 16. LEZING VAN PROF. MR. V. H. RUTGERS Nat. Chr. Officieren Vereeniging ALGEMEENE JAARVERGADERING 'eer, eeniging. In do morgenvergadering werden huishoudelijke en interne aangelegenheden behandeld. Opening De voorzitter Generaal Duymaer van Twist heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom. Spr. wees op de ern stige tijdsomstandigheden. In de laatste tien jaar is op de Defensie al 41 millioen gulden reis bezuinigd. Ook zullen nu weer 100 man moe ten afvloeien uit het beroepscorps. Zo komen niet op wachtgeld, maar op non-actief, en vallen dus successievelijk weer in. Natuur lijk worden de promoties hierdoor niet be- S vorderd. Met het uitspreken van de hoop dat er niet te veel persoonlijke- en gezins- nood door veroorzaakt zal worden, eindigde l> spreker. Besloten werd een telegram te zendien aan H. M. de Koningin. I; Verschillende huishoudelijke zaken Het Rapport over de Geestelijke verzor ging werd aan H. Majesteit aangeboden, die hierover nog enkele bijzondere inlichtingen vroeg. Door den Minister is het thans in handen gesteld van de raad van legerpredi- kanten om advies. Dan werd het kasoverzicht der vereeni- en ging behandeld. Wij ontleenen er aan dat er een nadeelig saldo is van f 46.71. De voorzitter bracht hulde aan den pen- ïiingmeester de heer B. Geleynse, die reeds tien jaar zijn functie zoo nauwgezet )aan waarneemt Een commissie werd benoemd om de kas na te gaan Na haar rapport werd de pen- ENl ningmeester onder dankzegging gedechar geerd. Na enkele zaken van interne aangelegen heid werd door den secretaris de heer Th. 'ïleviZiedses des Plantes mededeeling ge- rd Haan van een ingekomen voorstel van de Arko om een steunfonds op te richten, waar- bij ieder officier een bepaalde som zal stor ten om de afgevloeide officieren in moeilijk heid te helpen. In principe kan men hier mee meegaan. Bij verkiezing van bestuursleden werden herkozen de heeren Prof. Dr. J. Severijn en B. Geleynse en gekozen (in de plaats van Maj. J. C. van Reenen) de le luit H. Velu- n de,wenburg, van Breda. In de plaats van Maj. Van Reenen werd P a ?J als 2e afgevaardigde naar het Georganiseerd 111 overleg benoemd kapt Th. Ziedses des Plan- tes. In de middagvergadering heette de voor- zitter welkom Z. Exc. Minister Deckers, Min. van Defensie, Generaal van Tuinen, kapitein 7 Hornix, als vertegenwoordiger van de A. R. K. O (Alg. R.K. Off. Vereen.), kapitein van Reenen als vertegenwoordiger van den Ned. Militairen Bond, Adjudant de Jager, verte genwoordiger van de Ned. Chr. On>d. Officie ren Vereen., kapitein Weisfeld namens de AJg. Officieren Vereeniging. Reieraat ProL Rutgers Als sipreker trad op Prof. Mr. V. H. Rut gers, met het onderwerp „De Volkenbond de bewapening van Nederland". Spr. hield zijn betoog aan <Ie hand van feen vijftal stellingen en wilde de zaak van staatkundige, niet van technische zijde be zien. Het doel van den Volkenbond: voorko ming van den oorlog, is zeker sympathiek aan hen, die in de eerste plaats gevaar loo- pen, zeker aan het Ned. leger, dat voorna- Trof. Mr. V. H. RUTGERS melijk bedoelt voorkoming van dien oorlog. Het juridische systeem bevat scherpe bepa lingen. Er zijn staten, die deze nog willen 1 verscherpen. De oorlog is vrij gebleven als men de gestelde termijnen in acht neemt Met name is de verdedigingsoorlog vrij ge bleven. De Volkenbondsraad zal niet altijd Voor Nederland zal slechts in enkele geval len deze verplichting van ernstigen aard kunnen worden. De politieke actie van den Volkenbond is in hoofdzaak aan art. 11 van het Volkenbondsverdrag vastgeknoopt. Daar in krijgt de Volkenbondsraad opdracht om oorlogsgevaar te voorkomen. In de eerste jaren was niet name de juridisch-militaire stipulatie onder de aandacht. Later kreeg de politieke actie van den bond meer de aandacht. Voor Nederland is het grootste ge vaar als de Raad uiteenvalt en niet beslist, wie aangevallene is. Moreel zou men kunnen stellen, dat verplichting dan toch bestaat om den staat te helpen welke naar het oor deel van Nederland de aangevallene is. Maar in concreto kan men zeggen: als de Volkenbondsraad uiteenvalt, en de zaak voor ons land niet klaar is, wie aangevallene is, dan heeft ons land geen verplichtingen. Maar dan zou de positie van ons land weinig ver schillen van die in den wereldoorlog. Beperking en vermindering van bewape ning heeft overeenstemming wat betreft de algemeene beginselen. Maar dat houdt al gauw op, als het om de concrete toepassing gaat De limiet, die aangenomen zal kunnen worden, zal weinig gelegen zijn beneden de bewapening welke ons land thans heeft. Technische vraagstukken die in behandeling zijn (tanks, zwaar geschut, slagschepen) ra- kene Nederland niet. De voorstellen van Hoover beteekenen niet verminderingen van bewapening met één derde, maar houdt in een splitsing in politieleger en defensie- leger. Het laatste zal dan met één derde worden verminderd. Blijkens de toegepaste berekening heeft Nederland voor de verzeke ring van binnenlandsche orde en rust niet meer onder de wapenen, dan gesteld zal worden bij de limiet van Hoover. Wat teetreft de defensietroepen zijn in Ge- nève nog andere factoren toegepast, dan die welke Hoover alleen liet gelden (n.l. zielen tal). In Genève voegde men daarbij lengte der grenzen, afstand der kwetsbare deelen van de grenzen enz. Nederland is door beide ge-ex poneerd en de limiet zal daarvoor ook wel grooter worden dan de getalssterkte van ons leger van thans In Indië hebben we volgens de berekening van Hoover 100.000 man te weinig voor de bewaring van binnen- ladsche orde en rust, een compliment voor ons koloniaal beleid, dait het zonder veel wapengeweld afkan. De bewapeningswedstrijd, waarin Duitsch- land zich vrij zal gaan achten mee te doen, werkt mee tot verhooging der spanning en om den toestand gevaarlijker te maken. De P'isitie van Nederland is in de Conferentie tot beperking der bewapening niet zoo moei lijk, Nederland is zoodanig in beperking van bewapening voorgegaan, dat nauwelijks denkbaar is, dat limieten zullen worden ge geven, lager dan die welke wij hebben aan gegaan. Afschaffing dier duikbooten is een lievelingsdenkbeeld van Engeland, maar vrijwel van dat land alleen (het heeft de grootste vloot). Een groot aantal staten is weinig gesteld op afschaffing van het wa pen der duikbooten. Als duikbooten zouden worden uitgesloten, zouden de kosten voor verdediging van Indië huiveringwekkend duurder worden. Minister Deckers citeerend, zeide spr. dat de duikbooten tot onze aller noodzakelijkste verdedigingsmiddelen behoo- ren, maar de Minister voegde er aldus spr. toen ook direct bij, dat als tot gelijk tijdige afschaffing van de duikbooten zou worden besloten, Nederland daarmee ten zeerste zou ingenomen zijn, omdat men dan daarin kon zien een moreele ontwapening, welke versterking van het gevoel van veilig heid en zekerheid tot gevolg zal hebben. Dit zal echter nauwelijks denkbaar zijn; het zou van de grootste beteekenis wezen in de we reldgeschiedenis. Afschaffing van het luchtbombardement heeft in Genève nog niet in groote mate bij val gevonden. De toestand is voor de conferentie tot be perking der bewapening niet zeer rooskleu rig te noemen. Twee groote politieke vraag stukken dreigen haar lam te leggen: de Fransche eisch van veiligheid en de Duit- sche eisch van gelijkheidl Spr. ging beide eischen na, en zeidie, dat er gevaar bestaat bij het toegeven van den Duitschen eisch en gevaar bij het afwijzen van dien eisch. Dat is het dilemma voor de volkeren, waaruit men niet geraakt, als niet moreele ontwape ning bereikt wordt, en men erin slaagt de territoriale vraagstukken óf tot oplossing te brengen óf ze definitief te doen insluimeren. De oplossing dezer problemen mag zeker niet van Nederland worden verwacht. Wat Nederland doen kan, dat doet het geen staat, die meer arbeidt om grondslag en doelstelling van den Volkenbond te verwe zenlijken als Nederland. Spr. beschouwt het als een voorrecht om met de andere leden der Ned. delegatie mede te werken en de aanwezigheid van generaal van Tuinen in deze vergadering is als een symbool LAND- EN TUINBOUW HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN VERGADERING TE DEN HAAG BESPREKING DER PRAE-ADVIEZEN De zeer druk bezochte vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw in Diligentia te Den Haag waarvan we gisteren reeds de behandelde prae-adviezen gaven, werd te 11 uur door den voorzitter Dr. H. J. L o v i n k te Alphen a.d. Rijn geopend. In zijn ope ningswoord wees hij op den slechten eco- nomisohei toe-tand, waarvan met name de boeren te lijden hebben. De maatregelen, die de regeering heeft gemeend te moeten nemen zullen op deze vergadering besproken wor den waarvoor tot leiding üer bespreking vooraf prae-adviezen gegeveh worden. (Zie ons blad van gisteren). Van de uitvoerige bespreking geven we nog een en ander weer. Na de inleiding over de tarwewet volgde een bespreking, waarin voornamelijk tegen de beperking opgekomen werd. Ook de toeslag op zaaitarwe werd geoemd, evenals de salarissen der betrokken ambtenaren. Bij de bespreking van de crisiszuivelwet werd aangedrongen op verhooging van het mengperceritage van boter door de marga rine en op het streven naar vrijhandel. Meerdere spraken hun ontevredenheid over 3 werking ervan uit. Vooral ook de kaas boeren meenden ontevreden te moeten zijn. Men deinsde er niet voor terug om inflatie te wenschen en te veronderstellen,, dat de amb tenaren meer aan de wet verdienen dan de boeren. Veel industriemelk gaat naar de straatverkoop, wat funeste gevolgen heeft. Ook een bakgebod d.w.z. een verplicht ver- •ken van meel in bet brood, werd bepleit juist voor den tijd van overproductie, nl. in het voorjaar. De consumptiemelkers hadden mede klachten. De stedeling meent dat de boeren boven de ontvangen prijs ook nog de toslag krijgen, Dit misverstand moet weg. Een richtprijs van 5 cent wordt te laag geacht Deze moet minstens 6 cent zijn. Ook met de uitbetalingen door de fabrieken loopt het niet overal gelijk. Sommigen houden den toeslag in en hbberi slechts tot 1 Aug. be taald. De verschillende opmerkingen werden door den inleider dien heer K. Kuiper, lid van de crisiszuivelcentrale beantwoord. Hij wijst erop, dat we wat de prijs aangaat re kening hebben te houden met de wereld marktprijs. Vrijhandel is goed doch dan over de geheele wereld. De leden der C.Z.C. hebben heel geen sa laris. Dit in ai tvoord op de fantastische ver halen over de salarissen der ambtenaren. De wijze van uitkeering is velen niet dui delijk. Men vei^eet dat in de boterprijs de toelage al zit. Wij zitten gebonden aan de wereldmarkt. Ook de Regeeringscommissa- ris de heer L. Buckma nn lichtte nog een en ander nader toe. Het systeem van de zuivelwet is om de voorraden op te maken. Van de 4 K.G. die geproduceerd wordt consumeeren we 3 KG. Verhooging van het mengpercentage tot 50 zou ons 10 millioen K.G. kosten, 't Zou alleen dienen om de voorraden weg te wer ken. Melkbrood zou 2 3 ct duurder moeten zijn en bovendien brengt het melk verwer ken in brood heel veel besprekingen met andere lichamen mede. Misschien is de richtprijs te verhoogen, door grootere afname van condensen (als veevoeder bv.) en de ondermelk in het brood te verwerken. De meeste ambtenaren zijn in dienst van de margarine en worden door deze betaald. Het controleerend personeel der controlever- eeniging was hierbij reeds in dienst. Cij fers der salarissen worden genoemd, die bij zonder laag zijn. Het hoogste salaris is 60 per week. Dat niet allés op tijd gaat komt, vnl. door het niot tijdig invullen der lijsten door de boe n. Spr. wil er op aansturen, dat de boeren de koeien wat langer laten droogstaan. Dat bespaart ook krachtvoeder. Over de consumptiemelk komt binnenkort een rapport uit. Er is dus nog niet over be slist. Wat de Suikerbietenteelt aangaat wordt opgemerkt dat deze teelt niet loonend is. Niet alleen als arbeidsobject ook om een voor den boer loonende teelt te krijgen moet de steun verhoogd worden en tijdig bekend gemaakt in welke mate deze steun zal gegeven worden, om voor de vol gende oogst zekerheid te hebben. Gewezen wordt op ihet feit. dat in vele lan den reeds alcohol naast aardappels ook uit suikerbieten bereid wordt soms zelfs 75 van de geheel productie. Deze wordt in de benzine verwerkt b.v in de Essot-benzine. Misschien kan dat ook in Nederland. Musso lini heeft 25 voorgeschreven. Dat kan hier ook en zou de suikerbietenteelt stimuleeren. De heer Huisman, secretaris, deelt mede, dat de alcoholbereiding uit aardappelen reeds onder de oogen is gezien, doch voor wegwerken der enorm groote aardappelvoor raden zou het geen rol spelen. Voor sui kerbieten zou het misschien gaan. Door den voorzitter wordt voorgesteld, dat het hoofd bestuur een commissie benoemt, dit dit on derwerp bestudeert, wat aangenomen wordt Ook wordt voorgesteld en aangenomen er bij de regeering op aan te dringen de bieten teelt zoo te steunen, dat deze loonend is. D« crisisvarkenswet wordt wel de meest impopulaire wet ge noemd. De inleider de heer A. N. Vaandra ger meent, dat het nogal meevalt. Hij noemt de wet goed. De leiding van de var- kenswet waarborgt, dat alles gedaan wordt voor de varkenshouders het beste te zoeken Wat de uitvoer naar Engeland aangaat ver dient onze commissie die veel voordeel voor Nederland heeft weten te bedingen, hulde. De zwaarmesters hebben een offer moeten eenstemmigheid der Ned. delegatie en het moet aangenaam zijn voor den minister van defensie om te zien dat de Nederlandsche gedelegeerden hun werk in alle harmonie verrichten. Als de conferentie te kort mocht schieten dan zal dit zeker niet aan Neder land gelegen hebben. (Applaus). Aan de bespreking namen deel Generaal Roëll, commandant van het Veldleger, de heer v. d. Schee en kapitein Boulogne. Na een slotwoord van den voorzitter ging Ds. Bootsma voor in dankgebed. Doch zonder deze wet zouden ze nu met moeite 11 cent gekregen hebben. Wij moeten ook bedenken dat we niet alleen Hollanders zijn, we zijn Nederlanders. Geklaagd werd over het afnemen van de zware varkens, 't welk soms weken duurt. Ook worden alle maatregelen niet uitgevoerd bv. het vervoerverbod van ongemerkte var kens. Bezwaar wordt gemaakt over de uitvoering van de a.s. teeltbeperking. Ook wordt met de uitvoering te lang gewacht Ook wordt uit de vergadering opgemerkt dat deze wet er moet blijven ondanks de be zwaren die eraan kleven. Maar de teelt moet beperkt worden (Applaus.) Bezwaar werd gemaakt tegen het verplich ten om lid te worden van de centrale. De vrijheid wordt aan banden gelegd. Door den heer Vaandrager werden de sprekers beantwoord. We moeten vertrou wen, dat ook de belangen der ziwaarmesters tot hun recht zullen komen. Ook de heer De Jong voorz. van de varkenscentrale, beantwoordde ook nog en kele opmerkingen. Er moet beperking komen anders rijst de prijs nooit. Door den voorz. werd medegedeeld dat het hoofdbestuur alle punten nog oens ernstig zal overwegen. Wegens het vergevorderd uur werden de overige prae-adviezen niet behandeld, doch uit gesteld tot de volgende vergadering. TUINBOUW WEL DE CRISISPACHTWET De wet wordt gewijzigd Op de vragen van de Tweede Kamerleden Loerakker en Ch. L van de Bilt betreffende wijziging van de Crisispachtwet in dien zin dat deze van toepassing is op den tuinbouw, antwoordden de ministers Dommer en Ver schuur dat het wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachiwet, waarin de kwestie in dezen zin wordt geregeld dat de wet ook den tuinbouw zal betreffen, him departemen ten reeds verlaten heeft. Kunst en Letteren» CARRY VAN BRUGGEN t Carry van Bruggen, met wie één der be langrijkste en bekendste romancières aan de Nederlandsche literatuur ontvallen is, werd geboren 1 Januari 1881, te Smilde. Haar vader was daar rabbijn en heeft al het mogelijke gedaan, om zijn kinderen een goede opvoeding te geven. Zoowel Carry als haar broer Jacob Israël de Haan, die in Palestina werd vermoord en een voortref felijk journalist was, zijn in onze letterkun de bekende figuren geworden. Carry van Bruggen bezocht de volks school te Smilde, daarna de normaalschool le Zaandam en werd onderwijzeres te Am sterdam. Na haar huwelijk vertoefde ze gedurende drie jaren in Indië. In 1907 verscheen haar eerste werk in boekvorm: „In de Schaduw", in 1909 een Indische roman „Goenoeng Djati" en een bundel over het Indische land en volk „Een badreisje in de Tropen". Van toen af volg den de boeken elkaar geregeld op. Het oeuvre van Corry van Bruggen is zeer om vangrijk. Tot haar bekendste geschriften mogen zeker gerekend worden: „De Verla tene", „Heieen", „Het Joodje", „Een Coquette Vrouw", „Eva", „Om de kinderen" en „Het huisje aan de sloot". Aanvankelijk heeft deze Schrijfster heel sterk gestaan onder naturalistische invloe den, blijkende bijv. uit de lange beschrij vingen van materiëele dingen. Vooral aan Coenen, Van Eeden en Van Schendel dank te Carry van Bruggen het, dat ze los kwam uit de ban van 't naturalisme. Wat vooral in haar werk opvalt, is voor eerst de sterk uitgesproken pantheïstische gedachte, te opvallender waar juist deze Autrice niet vóór alles kunstenares is, maar bepeinzer der levensraadselen en -proble men. Carry van Bruggen het blijkt niet het minst uit haar „Prometheus" en „Iie- dendaagsch Fetichisme, maar ook uit haar romans heeft de problemen aangevoeld en doorschouwd, welke speciaal in onze tijd aan de orde zijn: de problemen van het kind, van het huwelijk, van de liefde, van de menschelijke verantwoordelijkheid en schuld, van het Jodendom. Ja, ook van het laatste, al bekleedt het in haar werk niet de voornaamste plaats. Zij stond wel ge heel en al buiten het Zionisme, een groot verschil met haar broer. Maar toch kon zij van haar afkomst niet los. Het beste en het ontroerendste kwam dit tot uiting in wel licht haar gaafste boek: „Het huisje aan de sloot", een uitstekende proeve van kinder psychologie, waarin zij het Joodsche leven met zijn tallooze ceremoniën en plichten met groote piëteit heeft beschreven. JACOB ISRAEL DE HAAN is door Arnold Zweig gemaakt tot hoofdfi guur van een nieuwe roman; „De Vriendt kehrt heim". Zweig verbeeldt daarin De Haans levensloop in Palestina. Radio Nieuws. 18.00 I 18.50 I 13.00 I DINSDAG 22 NOVEMBER. n. KRO. Orkest. AVRO. Gramofoonmuric KRO. Orkest, sum. AVRO. Kovacs Lajos. i a u. Populair m. AVRO. Ko- i. Concert. KRO. Strijkkwartet. Kalundbor?. Sym ■nle-orkest m. AVRO. Gramofoonmuiiek. sum. AVRO. Omroeporkest. AVRO. Gramofoonmuziek. s u m. Omroeporkest KRO. Dutch Gentlemen Band, s u m. AVRO. Omroeporkest. 18.30 Huizen. KRO. Cursus speranto 19.10 Hulzen. KRO. Prof. M. Mulder: De Mid deleeuwen. 10.30 Hilversum. AVRO. Enselsche les. 19.30 Huizen. KRO. Politieberichten. 20.01 H11 v 21.00 H u AVRO. Persberichten. KRO. Persberichten. 23.00 Hilversum. AVRO. Persberichten. DAG EN NACHT RHEUMATISCHE KRAMPEN Hand en arm stijf van rheumatiek Binnen 3 weken totale verandering Op een zeker oogenblik dacht deze vrouw, dat ze voor goed het gebruik van haar rech terhand zou moeten missen. Maar „een zegen" in den vorm van Krusohen Salts bracht alles weer in orde. „Ik was er werkelijk slecht aan toe", schrijft zij. „Ik kon mijn huishouden niet meer doen, zoo ziek was ik door rheumatiek in armen en handen, "s Nachts kon ik niet slapen doch moest vaak opstaan en heet water maken om de pijnen en krampen te stillen. Ik probeerde alle soorten medicijnen; ik masseerde en papte, maar het bleef. Ik dacht dat ik mijn rechterhand nooit meer zou kunnen gebruiken. Ik kon niets vasthouden geen knoop aannaaien. Ik was bang dat mijn heele arm dood zou gaan. Men raadde mij aan Kruschen Salts te nemen en bin nen drie weken had er een totale verande ring plaats. Ik bleef doorgaan met het te nemen en ik ben nu zoo dankbaar voor de zegen, die ik door Kruschen Salts heb ge kregen. Ik slaap nu de- heelen nacht door zonder pijnen, dank zij de weldadige wer king van Kruschen Salts". Mevr. J. H. De zes zouten in Kruschen sporen lever en nieren aan tot gezonde regelmatige werking en helpen deze organen het te veel aan urinezuur te verdrijven, wat de oorzaak is van de rheumatisch pijnen. En wanneer het giftige urinezuur met zijn hoeveelheid naald scherpe kristallen verdwijnt is het niet an ders mogelijk, dan dat de nheumatisdhe pijn ook verdwijnen zal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k ƒ0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd. dit alles eens zelf te. ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Went door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proef flacon. U kunt deze gratis proef- flacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw L60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft (Adv.) WOENSDAG 23 NOVEMBER. Huizen. NCRV. Dameskoor. Huizen. NCRV. Kwintet. Kalundboig. Strijkorkest Hilversum. VARA. Klein orkest Hulzen. NCRV. Gramofoonmuziek. Hulzen. NCRV. Chr. Kinderkoor „Lente bloemen". Gemengd Nieuws» VERGIFTIGING IN EEN GEZIN OUDE MAN OVERLEDEN Men meldt ons uit Sliedrecht: Zondagochtend werd de ruim 70-jarige heer J. Mosterd dood in zijn bed gevonden. Zijn echtgenoote verkeerde in bewusteloo- zen toestand. Bovendien deden zich bij een 35-jarige dochter en een kleinzoon, die bei den bij de oude menschen in huis woonden, vergiftigingsverschijnselen voer. De arts G. B. van Leeuwen heeft tot dus ver nog niet met zekerheid de oorzaak van de vergiftigingsverschijnselen kunnen vast stellen. Ook de politie, die, hoewel er niets erop wijst, dat hier misdaad in het spel is, de Justitie heeft gewaarschuwd, kon tot he den omtrent de oorzaak van de vergiftiging geen opheldering geven. De mogelijkheid bestaat dat do vergifti ging het gevolg is van het eten van vergif tigde spijzen, doch het is niet uitgesloten, dat kolendampvergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zondag middag weer tot bewustzijn is gekomen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer hersteld. NCRV. Chr. Kinderkoor ..Lento n. NCRV. Concert. 15.50 Daventry. Concert. IC.20 Langenberg-. Vesperconcert. 16.30 Hulzen. NCRV. Gramofoonmuziek. 17.31 Hilversum. VARA. Balalaika-ork-: ft, 19.20 Hilversum. VARA Orgelspel. 19.20 W a r 8 c h a u. Concert. 19.20 Langenberg. Populair concert. Lezingen, Cursussen, enz. 18.00 Hilversum. VARA. Joodsch uurtje. 18.00 Hulzen. NCRV. Dr. F. J. Krop: Rusland en wU- 18.30 Hulzen. NCRV. Cursus Engelsch» 8.00 Huizen. NCRV. Schriftlezing. 10.00 Hilversum. VPRO. Morgenwijding. 10.30 Huizen. NCRV. Morgendienst Ds. J. Aj Schep. Bussum. Kinderuurtjes, enz. 15.00 Hilversum. VARA Kinderuurtje. 17.00 H i z e n. NCRV. Kinderuurtje. Politie- en Persberichten. 19.30 Huize» NCRV. Politieberichten, 19.45 Hulzen. NCRV. Persberichten. GRATIS DE OMROEPGIDS tot 1 Januari voor wie zich thans opgeeft als lid. 4 gld. p. half jaar of IS et p. week NED. CHR RADIO VERi .Vooglenzang", EDE. Dr. Hulst uit Leiden heeft op het lijk van den heer Mosterd sectie verricht. Het is kon(en vast te staan, dat de dood aan ko lendampvergiftiging moet worden toege schreven, niet aan het eten van vergiftigde spijzen. BRANDEN Te Amsterdam brak brand uit op dé tweede verdieping van perceel Bilderdijk- straat 51, welke bewoond wordt door do wed. Visser met haar dochter en zoontje. Toen genoemd zoontje, een jongen van 15 jaar, op het punt stond om naar bed to gaan, maar zich nog even naar de huiska mer had begeven, is in zijn slaapvertrek, een zijkamertje, waar hij het electrisch licht had laten branden, kortsluiting ontstaan, welke brand heeft veroorzaakt. Het ver trekje was in een oogwenk in vlammen ge huld, welke, toen de ruiten sprongen, fel naar buiten uitsloegen. Het gezin Visser zocht langs de trap een goed heenkomen naar buiten, doch had nog de tegenwoor digheid van geest de bewoners van de derde verdieping, het echtpaar Spee en hun kind, toe te roeppn, zich in veiligheid te stellen. Tot zijn schrik ontdekte de heer Spee, op het portaal komende, dat de trap in rook en vlammen gehuld was, waardoor hij zich ge noodzaakt zag, met vrouw en kind de wijk te nemen over de veranda, vanwaar zij er met veel moeite in slaagden in het belen dende huis te komen. De brandweer bluschte den brand spoedig. Van de woning der wed. Visser zijn d voorkamer, het zijkamertje en een tusschen kamertje uitgebrand, terwijl de derde ver dieping geheel uitgebrand is. Beide families zijn tegen brandschade verzekerd. Op <lo eerste verdieping, bewoond door het echt paar de Witte, is het alleen het bluschwa- ter geweest, dat schade heeft aangericht, evenals in den winkel van Vroom en Drees- man. Te Appelscha (Fr.) is door het om vallen van een petroleum lantaarn de boer derij van J. Wieldraayer afgebrand. Het vee kon worden gered. De inboedel ging verlo ren, daar de brandweer niets kon uitrich ten, wijl er geen water in de nabijheid was. Te Garijp (Fr.) is de boerderij van R. J. Wijmenga afgebrand. Alle kooien, een paard en vier varkens zijn in de vlammen omgekomen. HAAR SCHULD? EEN DORPSVERHAAL door F. L. HOOFDSTUK L Het imet riet gedekte huisje stond achter Öen zwaren rivierdijk. Hoe oud het precies was wist niemand, maar dat het ouder was dan honderd jaar, kon ieder dorpeling weten Immers, vlak na den groóten brand, die nu ruim een eeuw geleden het halve dorp in de asch legde, had de plaatselijke overheid een verordening uitgevaardigd, waarin het i verboden werd, voortaan huizen te bouwen en daarbij als dakbedekking riet te gebrui ken. Allie huizen, die nu nog riet hadden waren dus vóór dien brand gebouwd. Trouwens, ook zonder die wetenschap zou men 't huisje meer dan honderd jaar ge geven hebben- zoo verweerd zag het er uit. En hoewel de Hollandsche zindelijkheid niet te miskennen viel, was deze toch niet in staat geweest het invreten van den tand des tijds te voorkomen of ook maar onzicht baar te maken. Daar woonden sinds bijna vijf en twintig jaar Jacob Kleiweg en zijn huisvrouw Lena, arbeidersmenschen, nog in de volle kracht des levens, hoewel zij de vijftig reeds ge- passeerd waren. Tegenwoordig hebben zij het „aardig", zooals men dat hier noemt, maar zij hebben tijden gekend, waarin de strijd om het be staan hen dreigde te machtig te worden. Het heeft er wel eens gespookt, ze zouden er veefl van kunnen vertellen, en als zij 's avonds na volbrachte dagtaak bij elkan der zitten, mogen zij nog zoo graag „die oude koeien weer eens ophalen". Dat doet niet alleen de rijke zegeningen van thans meer waardeeren, en dat maakt niet alleen dankbare harten tegenover den Vader der lichten, van Wien alle goede gaven zijn af dalende en Die zij gelukkig beiden kennen, maar het is ook goed voor hun kinde (het zijn er negen), die dan eens kunnen hooren, wat het jonge gesl-acht yóór heeft op het oudere. De dag, waarop ons verhaal aanvangt, was de eerste-dag van een nieuw wintertje zooals wij hier in Holland er verscheidene achter elkaar kunnen beleven. Reeds twee waren er zoo geweest Half Januari was plotseling strenge vorst ingevallen, maar deze strenge heer had nauwelijks een week geregeerd. De dooi was echter nog maar een dag of drie in het land, of jawel, de wind kroop weer naar het Oosten, en daar begon het weer. De jongens, die beweerden, dat het oude ijs overal nog niet was weggedooid, haalden hun sleden en schaatsen weer voor den dag. Weerkenners onder hen profeteerden, dat het nu wel langer zou duren, „omdat het niet 200 hard begonnen was", maar hun hoop werd beschaamd. Een lauwe Zuidwestenwind, die de regenwolken voor zich uit joeg, had aan de verwachting der jeugd den bodem ingeslagen. Begin Febru ari was het bepaald zacht weer. „Nu wordt het niets meer", zei Hein Klei weg, en hij borg zijn slede op de .vliering van het schuurtje, dat achter het huis stond. Maar zijn vader zei: „Niet te haastig, Hein, we zitten nog midden in den winter, denk aan het oude rijmpje: En ziedaar, daar werd het voor de derde maal winter. Wel geen strenge vorst, maar zooveel temeer sneeuw. Reeds een paar dagen hadden de menschen, die bijna altijd over het weer praten, het tot elkander gezegd: „Het is net, of het voortdurend weer kouder wordt". Een dag later behoefden zij er niet meer aan te twijfelen. Een scherpe Oostenwind verzekerde, dat de heerschappij van den winter nog niet uit was. Geelgrijs was de lucht Reeds vroeg in den morgen was het begonnen te sneeuwen. De wind was aangezwollen tot een halven storm. In fijne stofsneeuw strooiden de voort jagende wolken haar inhoud over het land schap uit. Wie niet buiten noodig had, bleef wijse lijk binnen, immers: als 't buiten woedt, Is 't binnen zoet Jacob Kleiweg, die zijn dagtaak volbracht had, zat bij de heete Brabantsche potkachel. Hij haalde juist de pook, lie hij van onde ren in den kachelrooster gestoken had, rood gloeiend uit het pookgat, teneinde zijn pijp aan te steken en zei: „De jongen zal ook een heele reis hebben, Lena, hij heeft het recht in den wind". Die jongen was hun oudste zoo werk zaam bij de stoomvlasserij van baas Vlessing De fabriek stond even builen de kom der gemeente, toch nog wel een klein half uur gaans van deze plek. Op hem werd altijd gewacht, vóór men met eten begon. Voor de kleinen was dit wachten een ware kwelling, want, zooals men het dikwijls in zulke gezinnen kan aantreffen, ze rammelen daar altijd van honger. Eindelijk hoorde men een bons tegen de gesloten vensters. Dat was Willem, die zijn fiets daar neerzette. Eenige oogenblikken later ging de lage huisdeur, dat is te zeggen, eerst de boven deur en daarna de onderdeur open, en daar stond de witte Willem op den drempel. „Koud, jongen?" vroeg moeder. ..Het schikt nogal, moeder, alleen mijn handen. Mijn gezicht gloeit 't Was ook een heele trap". „Knap je maar gauw wat <>P» ®n kom da# bij de kachel, dan kun je eerst nog wat bijkomen, eer we eten". „Alweer wachten", mompelden do kleinen. „Jullie behoeft niet lang te wachten, hoor hongerlijders", zei de goedhartige Willem, terwijl hij zich haastig in het achterhuiB begaf, „ik ben zoo gereed". Spoedig was ij terug en zei: „Vooruit maar moeder, laten we maar beginnen". Allen schaarden zich om den disch. F.r waren, behalve Willem, nog drie grootere kinderen in huis, Henk die twintig, Jan die achttien en Marie, die zestien jaren telde. Vader deed het gebed. Het was een vrij gebed. Hij hield niet van formuliergebeden. „Er komen zoo vaak omstandigheden in het leven voor en vooral in een groot gezin, waarin een formuliergebed niet voorziet", placht hij te zeggen. En de man had gelijk. Hij kon er van meespreken, want hoewel hij slechts een eenvoudig werkman was, hij had al veel meegemaakt. Meermalen was het water tot aan de lippen geweest, maar als oprecht geloovige had hij steeds gemeen schap geaocht en ook gesmaakt hij zijn trouwen Vader in den hemel. Na den maaltijd en het dankgebed maak ten de huisgenooten het zich zoo hehagelijk mogelijk. Vader porde de kachel nog wat op en stok zijn nog half gevulde pijp weer aau. „Wek Wim", zei hij, „hoe heb je het ge had? Koude vingertoppen natuurlijk?" „Och, dat ging Rog al» Vader, het is buiten wel erg koud, maar binnen in de fabriek kun je merken dat het niet zoo fel is- dan wanneer de lucht helder en de vorst streng is. Zoo was het vóór een paar w eken. Ge weet, dat de fabriek toen nog twee dagen heeft stilgestaan, omdat tijdens dat kraak- droge weer te veel gewicht van het vlas weggeslagen wordt I>aar heb je nu geen last van. Maar die twee dagen loon ben je zoodoende maar weer kwijt". „Maar jij hebt daar toch zooveel last niet van", kwam Moeder tusschenbeide. -,Mij dunkt, dat je bij ons van niets te kort komt'' „Ik kom ook niets te kort, moedertje, dat wee i ik zeer goed", hernam Willem. „Als wij allen gezond zijn en vader en ik en Henk en Jan hébben werk, ja, dan hebben wij het zoo goed als een rentenier. Maar daar zijn toch menschen, die het alleen „moeten gaan halen", en die ook vijf of zes of zeven mon den hebben open te houden. Voor dezulken is een paar dagen stilliggen een ware ramp. Dat kan ik mij best voorstellen". „De jongelui spreken nogal gauw \an rampen", merkte vader op. „Maar is het dan zoo niet?" vroeg Willem, „ik kan best begrijpen' dat die menschen daarmee in de war zaten. Sommigen onder hen maakten het te bont, dat is waar, dia wierpen de schuld op allen, die niet modern georganiseerd waren, dat zou nog wel komen' zeiden ze doch hier op liet plat teland kwamen ze nog een lialvo eeuw achteraan". „Ja, ze hebben er ons ook al eens over aangesproken", vertelden Henk en Jan. ,-Nou jongens", zei Kleiweg, „van dio din gen heb ik geen verstand. Maar waar ik wel verstand van heb? Hiervan, dat wie op God vertrouwt, niet op zand bouwt. j.« praat daar van twee dagen stilliggen. Ik heb 't meegemaakt, laat eens kijken' dat zal een jaar of zestien, zeventien geleden zijn- dat ik den tweeden Januari geheel zonder werk raakte. Toen waren er nog bijna geen fabrieken hier, maar toe.» gebeurde de vlasbewerking nog het meest uiet hand Twee Januari klaar met het vooruitzicht van op werk te moeten wachten, tot do landarbeid begon, dat was dus einde Maar t. Toen zat ik ook met een vrouw en vier kinderen. Jullie waren er zelf bij, hoewel je er natuurlijk nites meer van afweet. lij weet het toch nog wel, vrouw?" (Wordt vervolqdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7