DINSDAG 22 NOVEMBER 1932 BUITENLAND. HINDENBURG STELT HITLER VOORWAARDEN HITLER ANTWOORDT MET VRAGEN De opdracht in den gewenschten vorm niet aanvaard DE KANS OP EEN KABINET-HITLER SCHIJNT REEDS VERKEKEN Nationaal-socialistische com muniqué. Over het onderhoud, dat Hitier gisteren I met Von Hindenburg gehad heeft, deelde i de N.S.D.A.P. het volgende mede: De leider is om 10.30 u. bij den Rijkspre sident ontboden. De Rij'kispresident richtte tot hem het verzoek voor Donderdagavond vast te stellen, of een door hem gevormd en I onder zijn leiding staand Kabinet, over een parlementaire meerderheid beschikt Aan deze opdracht werden een aantal presiden tieele voorbehouden als voorwaarde toege- i Opdracht en voorbehouden zijn op schrift gesteld. De leider verklaarde, dat hij eenst, 1 na een grondig onderzoek van deze voor waarden, kon mededeelen, of er daarbij I eenig uitzicht bestaat, om de gewenschte on derhandelingen te voeren. De vijf voorwaarden van Von Hindenburg. Uit Berlijn wordt gemeld: De voorwaarden van den Rijkspresident j aan Hitier neheizen vijf punten en wel twee J van persoonlijken en drie van zakelijken aard. Op de eerste plaats gaat het om de vast stelling, dat de persoonlijke samenstelling van het kabinet de toestemming behoeft van den rijkspresident Ten tweede behoudt de rijkspresident zich het recht voor van bijzonderen invloed op de bezetting van het rijksweerministerie en I ministerie van buitenlandsohe zaken. Dit volgt reeds hieruit, dat de rijkspresi- i dent opperbevelhebber van de rijksweer is en de vertegenwoordiger van het rijk krach tens het volkenrecht, gelijk in de grondwet Op de derde plaats verlangt de rijkspresi- dent opstelling van een economisch pro gram. Ten vierde den waarborg, dat geen terug keer tot het dualisme rijk Pruisen en ten vijfde, dat geen wijziging of verzwakking van artikel 48 der rijksgrondwet plaats vindt Behalve deze vijf punten zijn door den rijkspresident geen verdere voorwaarden voor een meerderheidskabinet onder leiding van Hitier gesteld. Wij meenen te weten, dat Hitier deze voor waarden in het geheel niet heeft afgewezen Desondanks werden de vooruitzichten voor het tot stand komen van een meerderheids regeering onder de leiding van Hitler in politieke kringen ook in het hotel Kaiser- hof zeer sceptisch boordeeld, daar het niet alleen aankomt op de nationaal-socia listische partij, doch ook op andere partij- groepen. Hitier stelt vragen Na den geheelen middag met zijn luite nants te hebben geconfereerd heeft Hitier zijn antwoord in den vorm van een brief aan staatssecretaris dr. Meissner overhan digd. De brief bevat een reeks van vragen, die waarschijnlijk in den loop van vandaag opgehelderd zullen worden; zoo meldt het communiqué van de nat. soc. persdienst. Vernomen wordt, dat de brief van Adolf Hitler aan staatssecretaris dr. Meissner waar echijnlijk niet zal worden gepubliceerd. Omtrent den inhoud van het voorloopige antwoord van Hitier verluidt evenwel, dat Hitier de opdracht van den rijkspresident in den gewenschten vorm niet heeft aanvaard, Dr. Schacht bij Hitier Om half zes gisteravond heeft Hitler den Vroegeren Rijksbankpresident Dr. Schacht ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een half uur. Reeds in den middag had Dr. Schacht meer dan een uur deelgenomen aan de interne besprekingen der nat. socialisten. Goebbels spreekt de menigte toe. Tegen één uur waren voor het Hotel Kal- serhof zooveel menschen verzameld, dat het verkeer er door belemmerd werd. Toen dr. Goebbels het hotel verliet, beloofde hij den inspecteur van politie de menigte te over reden uiteen tc gaan. Goebbels sprak de menschen toe en verzocht hun om complica ties te voorkomen door te loopen. Ten slotte richtte hij zich tot den leider der S.A. en verklaarde er op te rekenen, dat binnen 10 minuten de nazi's de Wilhelmplatz verla ten zouden hebben, hetgeen inderdaad ge beurde, „j Hitlers kansen Hoewel èr ter beoordeeling van den toe stand feitelijk niets anders ter beschikking is dan de vragen van Hindenburg en het bericht over den aard van het antwoord van Hitler is het toch niet onduidelijk in welke richting zich de dingen bewegen. Von Hindenburg gaat er klaarblijkelijk ,van uit, dat wat Von Papen heeft opgebouwd niet meer mag afgebroken worden, vandaar zijn voorwaarden. Deze vooropstelling is een zoo ernstige be lemmering voor de beweging der nationaal- socialisten, dat zij haar niet kunnen aan vaarden zonder ten aanschouwe van het Duitsche volk en heel de wereld harakiri te plegen. i| l Men zou zelfs van de voorwaarden van den Rijkspresident den indruk kunnen krij gen, dat zij opzettelijk zijn gesteld om het optreden van Hitier als Rijkskanselier bij Voorbaat onmogelijk te maken De man, die op 13 Augustus de macht voor zich alleen heeft opgeëischt en die op het oogenblik tenminste de leiding van de re geering verlangt, kan er immers niet in toe stemmen, dat hij kanselier op beperkende .voorwaarden zal zijn dat wil zeggen: een niet volwaardig regeeringsleider. Het zou wel een wonderlijk novum zijn: een regeering, die zich van te voren moet verbinden geen „eigen" ministers van rijks- weer en buitenlandsche zaken te bezitten en van enkele der belangrijkste punten van staatsbeleid de vingers af te houden. Dit te aanvaarden gaat zeker niet aan voor ten, partij en een partijleider, die een alge- heele ommekeer beloofd hebben en juist aan die belofte hun snellen opgang hebben te danken. Bovendien gaat het er niet alleen om, dat Hitler en zijn staf de eischen van Hinden burg zullen aanvaarden maar ook, dat zij de andere voor samenwerking irr aanmerking komende partijen zullen weten te bewegen, met hen op den bewusten grondslag van presidentieele beperkingen een regeering van nationale eenheid te vormen. En dat maakt de zaak nog zooveel moeilijker, dat men nu reeds met vrij groote zekerheid kan zeggen, dat de kabinetsformatie van Hitler een afge dane zaak is. Welke rol Von Papen in deze zaak speelt is gemakkelijk te bevroeden. Zondag heeft hij een langdurige conferentie met Von Hindenburg gehad en daarna werd, zoo deelt de „Germania" mee, staatssecretaris Meiss ner naar Hitier gezonden om te onderhan delen. Het heeft er dus wel allen schijn van, dat Von Hindenburg en zijn raadslieden bezig zijn volgen» een vast plan de onmogelijkheid van Hitier als regeeringsleider onder de hui dige omstandigheden aan te toonen. Eén zou dan het gevolg wel anders kunnen zijn dan dat hel presidentieele kabinet-Von Papen zijn leven in een of anderen vorm zal zien verlengd? Bezwaren der Beiersche Volkspartij De Beiersche Volkspartij heeft in haar or gaan reeds een verklaring gepubliceerd, waarin zij verschillende bezwaren tegen een nationale concentratie onder leiding van Hitier aanvoert en verklaart, dat de Beier sche volkspartij onmogelijk kan goedkeuren, dat de leiding van het rijk tegelijk met die van Pruisen in een hand wordt gelegd. De meerderheid in den Rijksdag De helft der Rijksdagleden is 293. Hitier zou daar dus met de door hem te vormen „nationale concentratie" bovenuit moeten ko men. De 70 oentrumzetels en de 20 der Beier sche Volkspartij gevoegd bij de 196 natio naal-socialistische brengt het getal op 286. Telt men de 7 zetels van enkele kleine par tijeen daarbij dan is men juist op de helft der Rijksdagleden. De 52 Duitsch-nationale en de 11 Duitsche Volkspartijzetels zijn dus onontbeerlijk om er een vaste meerderheid te bereiken. Zet men de rekening andere op dan is het centrum in ieder geval noodig om den doorslag te geven. De sociiaal-democraische Rheinische Zei- tung schrijft ondei het opschrift: „Waar schuwing aan het Centrum, dat reeds eenige weken geleden opviel de vertrouwelijke wijze waarop bekende Centrumleiders als Joos en Stegerwald zich uitlieten over de samenwer king met de nationaal-socialisten. Zij schij nen ervan overtuigd te zijn dat de bekende diplomatie van het politiek Katholicisme erin zal slagen de nationaal-socialisten door hen te betrekken in de politieke verantwoor delijkheid, „op te voeden". Het blad gelooft in de goede trouw van het Centrum, doch deelt deze overtuiging niet De sociaal-demo craten zijn vervuld van het grootste wantrou wen tegen alle beloften van Hitiers verte- genwooordigers. De ervaringen van het ver- len nopen tot een laatste waarschuwing aan het Centrum, De strijd der sociaal-democratie tegen het Kabinet von Papen, zou zich kee- ren tegen een coalitie Hitier-Kaas. Al is het Centrum nog zoo optimistisch hier komen alle principieele rechten van het Duitsche volk in gevaar. Een Centrum, dat met Hit- Ier den aanhanger van geweld en terreur met de vertegen woordigere der zware indu strie en de pioniers dr sociale reactie een politiek parlementair verbond heeft, moet re kenen op de scherpste bestrijding door de sociaal-democratie. Jarenlang stond er voor al tusschen de Rijnlandsche sociaal-demo cratie en het Centrum een soort gedwongen noodgemeenschap. Wanneer het Centrum thans de hand reikt aan de Hitler-partij, dan zal de sociaal democratie in het Rijnland met de vakbeweging achter zich en de ge- heele republikeinsche bevolking een strijd zonder genade tegen het Centrum aanbinden DE AANSLAG OP HERRIOT DUITSCHE BEVREEMDING. De Duitsche ambassadeur te Parijs heeft telegrafisch opdracht gekregen, den Fran- schen minister-president geluk te wenschen met het mislukken van den op hem g& pleegden aanslag. Bij deze gelegenheid zal de ambassadeur tevens zijn bevreemding erover uitspreken, dat de Fransche pers den aanslag in ver band heeft gebracht met een Duitschen na- tlonaal-socialistischen dagblad-correspon dent te Parijs. TROTZKI'S REIS DE ONBESCHEIDEN PERS. Een redacteur van het blad „Petit Mar- seillais" heeft Trotzki, die zich aan boord van het s.s. „Praga" bevindt, dat gister in Marseille aankwam, te Napels geïnterviewd. Trotzki verklaarde het te betreuren, dat zijn incognito onmogelijk was gemaakt door een onbescheidenheid van de pers. Hij had geheel onopgemerkt willen reizen, en wilde er daarom nu nog den nadruk op leggen, dat hij met zijn reis geen enkel politiek doel nastreefde. Trotzki weigerde zich uit te laten over sovjet-Rusland of over den algemeenen toe stand. EEN GROOT JAPANSCH OFFENSIEF? Volgens Chineesche berichten uit Peking zijn de Japansche troepen den sedert gerui- men tijd voorbereiden grooten aanval op do troepen van generaal Soe in Noordelijk Mandsjoerije beigonnen. Een legermacht van 10.000 man trekt uit Tsitsikar en Hailoen in Westelijke richting tegen de Chineezen op. Uit Charbin wordt gemeld, dat de admi nistratie van den Chineeschen Oosterspoor weg gelegenheid voor het transport van Japansche troepen naar het Westen, waar operaties op groote schaal voorbereid zijn, heeft gegeven. Naar verluidt, heeft de sovjet-regeering den Russischen ambtenaren opdracht pege ven aan deze transpoi 'en geen moeilijkhe den in den weg te leggc... HET LYTTON-RAPPORT VOOR DEN VOLKENBONDSRAAD UITEENZETTING VAN MATSOEOKO. De buitengewone vergadering van den Volkenbondsraad is gistermorgen door den voorzitter, den Ierschen minister-president De Valera, geopend. Aan de raadstafel had den o.a. plaats genomen sir John Simon, von Neurath, Paul Boncour en de Italiaan- sche gedelegeerde Aloisi, terwijl Polen voor het eerst door den nieuwen minister van buitenlandsche zaken Beek vertegenwoor digd was. Met de behandeling van het Lyt- tonrapport werd terstond begonnen. De raadsvoorzitter De Valera gaf eerst een overzicht van het ontstaan en de be- teekenis van het Lyttonrapport, waarna hij het woord verleende aan den vertegenwoor diger van Japan, den heer Matsoeoko. Deze hield een rede \an ongeveer 1 uur, waarin hij in hoofdzaak dezelfde argumen ten bezigde, als reeds in het memorandum van de Japansche regeering ter bestrijding van het Lyttonrapport zijn aangevoerd. In hef bizonder wees hij er op, dat het optre den van Japan in Mandsjoerije niet zon der precedent in de geschiedenis is. Voor de ontwikkeling van de gebeurtenissen zijn China en de van China onafhankelijke re geering van Tsjanghsoe Liang verantwoor delijk. De schuld kan niet aan Japan wor den geweten. Japan heeft herhaaldelijk en met nadruk gewaarschuwd. Het heeft het pact van den Volkenbond, liet negen-mo- gendhedenverdrag en het Kelloggpact niet geschonden. Zoo het Westen eenmaal beseft, hoe grootmoedig Japan tegenover China is ge weest, zal het Japan dai-kbaar zijn. Antwoord van Wellington Koo 's Middags heeft de vroegere Chineesche min. van buitenlandsche zaken, Welling ton Koo, een redevoering gehouden, welke eenige uren duurde. Hij verklaarde o.m., dat Japan zich voor doet als een lammetje, dat zich moet ver dedigen tegen het wilde Chineesche heest. De Japansche regeering geeft thans even wel toe, dat de militaire bezetting van Mandsjoerije heeft plaats gehad volgens een tot in bijzonderheden voorbereid plan. De spreker prees vervolgens het Lytton rapport en verklaarde voorts, dat de door Jajian sinds eeuwen gevolgde gewelddadi ge veroveringspolitiek het grootste huidige gevaar beteekent De boycot-beweging tegen Japan is ge richt tegen de voortdurende gewelddaden en ongerechtigheid der Japansche politiek. De Volkenbond heeft, hetgeen te betreu ren is, tot nu toe geen effectief middel ge vonden om de tenuitvoerlegging zijner be sluiten te bereiken. In China heerscht geenszins een stem ming van vijandigheid jegens het buiten land. Het Kelloggpact heeft geen zin meer, indien de schending van het verbod van oorlog wordt toegelaten onder het mom van wettige verdediging. De Japansche aanval op het vreedzame China is zonder weerga in de moderne ge schiedenis. Wellington Koo besloot met den eisch, dat de Japansche troepen onmiddellijk moe ten worden teruggetrokken als onverbidde lijke voorwaarde, voor een regeling van het Japansch-Chineesche conflict en een alge heel e vergoeding van alle China berokken de schade. De oplossing der Mandsjoerijsche kwestie kan slechts worden gevonden op de basts der bepalingen van het Volkenbondsstatuut, het Kelloggpact en van het Negenmogend- hedenverdrag van Washington, DE KWESTIE DER RECHTS GELIJKHEID BESPREKINGEN TE GENEVE Uit Genève wordt ons gemeld: Maandag middag hebben de Duitsche en de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, de hee- ren von Neurath en Sir John Simon, gedu rende een uur geconfereerd. Deze gedachten wisseling wordt te Genève beschouwd als de inleiding voor de thans onderbroken diplo matieke besprekingen inzake bewapenings pariteit. Van Fransche zijde zijn tot nu toe nog geen stappen gedaan om de kwestie der rechtsgelijkheid bij de diplomatieke bespre kingen aan de orde te stellen. In vooraanstaande Amerikaansche krin gen wordt thans een verhoogde belangstel ling betoomd voor een spoedige regeling der kwestie van rechtsgelijkheid. Aan Ameri kaansche en ook aan Engelsche zijde staat men op 't standpunt van behandeling der kwestie van rechtsgelijkheid binnen het ka der van afzonderlijke instanties der ontwa peningsconferentie, het bureau of de hoofd commissie niet mogelijk is. daar de weg van een algemeene openbare behandeling der kwstie van rechtsgelijkheid veel te omslach tig en moeilijk is gebleken. Uit dien hoofde wordt thans, in het bij zonder van Amerikaansche zijde, de oor spronkelijke gedachte eener bijeenkomst van vijf groote mogendheden: Engeland, Duitsch land, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Sta ten, met betrekking tot de definitieve rege ling der kwstie opnieuw op den voorgrond HOOVER EN ROOSEVELT Heden komen Hoover en zijn opvolger Roosevelt te Washington bijeen voor een be spreking over de oorlogsschulden. Hoover zal vergezeld zijn van Ogden Mills secretaris van de schatkist en Roosevelt van professor Moley van de Col um bi a-universi teit, een deskundige op economisch gebied, die reeds sedert geruimen tijd een van zijn medewerkers is. Staatssecretaris Stimson heeft met zijn adviseurs tijdens het week-end gearbeid aan een memorandum over de economische wereldconferentie, welk memorandum van daag (Dinsdag) aan Roosevelt bij diens on derhoud met president Hoover zal worden voorgelegd. De secretaris van de schatkist, Mills, heeft langdurige besprekingen geboerd met pre sident Hoover, die, naar verluidt, geneigd zou zijn het congres de benoeming van een commissie tot een hernieuwd onderzoek van de betaalkracht der afzonderlijke sohulde- naars-staten aan te bevelen. Algemeen staat men afwijzend tegenover een gelijke behandeling van Engeland en Frankrijk Men is hier overtuigd, dat de Fransche natie, die gedurende kritieke pe riode der Vereenigde Si aten goud in groote hoeveelheden aan Amerika onttrek, den echuldentermijn gemakkelijk kan betalen, terwijl men toegeeft, dat de, met Engeland overeengekomen rentevoet naar verhouding te hoog is en een onrechtvaardige hardheid ten opzichte van Engeland vormt Het groot belang der besprekingen aanvankelijk een vrij onbeteekenend karak ter zouden dragen, zijn zij allengs, vooral toen bekend werd dat de schuldenkwestie één der voornaamste onderwerpen van be spreking zou uitmaken, uitgegroeid tot een conferentie waarop de belangstelling der geheele wereld is gericht De meeningen der New-Yorksche ochtend bladen over de conferentie tusschen den af- tredenden en den nieuw gekozen president, loopen uiteen. Terwijl de New-York Times uit politieke kringen verneemt dat Hoover zijn opvolger uitstel der December-betalingen en herzie ning van de schulden zou voorstellen, be weert de republikeinsche New-York Herald Tribune dat Hoover tegen uitstel is van de vervallen termijnen. Wel is Hoover bereid om tegenover Engeland grootere tegemoet komendheid te betoonen dan tegenover de andere schuldenaaretaten. In de conferentie tussohen Hoover en Roosevelt zal voorts nog worden besloten tot deelneming der Ver. Staten aan de eco nomische wereldconferentie. EISCHEN DER AMERIKAANSCHE VAKVEREENIGINGEN Ten congresse van de Amerikaansche ATakvereenigingen te Cincinnati (Ohio) is voor de eerste maal de eisch inzake de ver plichte werkloozenverzekering ter sprake gebracht. De kosten moeten door de werk gevers worden gedragen. Voorts is de invoe ring geëischt van den zesurigen werkdag, de vijfdaagsche arbeidsweek, een belasting op groote vermogens, de invoering van crisisondersteuning en de afschaffing der prohibitie. De sprekers constateerden dat 40 millioen Amerikanen tengevolge van de crisis verarmd zijn. 60 millioen leven bene den een bestaansminimum. Meer dan 11 millioen zijn werkloos. De helft der bevol king van de Vereenigde Staten verhongert langzaam aan. HET VONNIS IN HET LAPPO- PROCES In het opzienbarende prt>ces tegen de Lappo-leiders in verband met de gebeurte nissen bij Maentsaelae is Maandag door 't gerechtshof vonnis gewezen. De vroegere chef van den generalen staf van het Fin- sche leger, generaal Wallenius en de Lappo- leider Kosola, werden, evenals Sario en Wisa, ieder tot negen maanden gevange nisstraf veroordeeld. Handelsraad Haarlos krijgt zes maanden gevangenisstraf. Van de in het geheel 102 verdachten werden 24 vrijgesproken en 20 begenadigd. Bij 52 werd de voorloopige hechtenis als straf be schouwd. In eerste instantie waren Walle nius en Kosola vrijgesproken. Toen de Lap- polejders niet. op vrije voeten waren ge steld, doch op grond van de Wet tot Be scherming der Republiek in arrest werden gehouden, waren zij in voedselstajting ge gaan. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK BIJ ROME ELF JONG-FASCISTEN GEDOOD. Gistermorgen is nabij Rome een ernstig nutobusongeluk geschied. Tjyce en vijftig long-Fascisten uit Tarquinia keerden per autobus uit Rome terug. Bij den spoorweg overgang te Fuabara werd de autobus door den sneltrein Rome—Milaan gegrepen en meegesleurd. Alle inzittenden werden uit bus geslingerd en gewond. Elf hunner w den gedood en van velen waren de verwon dingen zeer ernstig. Het ongeluk is waar schijnlijk veroorzaakt doordat de chauffeur van de bus tengevolge van den zwaren re genval een slecht uitzicht op den weg had. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. BAGDAD, 22 Nov. Tengevolge van het omslaan van een autobus van den Syri- schen Overlanddienst werden 12 inzitten den gedood. Onder de slachtoffers bevond zich een 12-jarig meisje, dat op weg was naar Bagdad, om daar in het huwelijk te treden. VICTOR SMITH TERECHT De 19-jarige Zuid Afrikaansche vlieger, Victor Smith, die bij een poging een nieuw record te vestigen op het traject Kaapstad- Engeland in een afgelegen deel van Fransch West Afrika een noodlanding moest maken, is, veilig en wel gevonden na gedurende een week zoek te zijn geweest Kerknieuws. GEREF. KERKEN" Aangenomen: Naar Wolvega, N. Streef kerk te Wormer. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Hummelo, H. W. Lovink te Gramsbergen. Voor Minnertsga, G. D. A, Oskamp te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Grand-Rapids ((Michigan, Noord-Amerika), M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Hilversum, J. Drenth te Broek op Langendijk en M. Holtrop te Fra- neker. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: De heer A. J. Hardeman, oefenaar bij de Gèref. Kerk van Rockanje, heeft Zondag jj. af scheid van zyn Gemeente genomen, na een vol- ij'verige en schitterende werkperiode van 9 jaar. De Gemeente (er was een stampvolle kerk) werd door den scheidenden voorganger bepaald by Markus 1 15 middengedeelte: „De tijd is vervuld", waarbij hij lette op: 1. de tijd was vervuld, nl. het verleden; 2. de tijd is ver vuld, nl. het heden; en 8. de tijd wordt vervuld, nl. de toekomst. Hierna werd de voorganger op hartelijke wyze toegesproken door ouderling A. Langendoen Bzn., waarna hem werd toege zongen Ps. 121 4. Vervolgens werden nog woorden van dank en waardeering gesproken door Ds. J. E. Westerhuis, van Hellevoetsluis, als consulent der Classis; door den heer G. van der Lugt als voorganger van de Geref. Kerk te Zwartewaal; en door een vertegenwoordiger van de Jongelingsvereeniging. Na een dank woord van den heer Hardeman en het aanhef fen van den Lofzang van Simeon 1, werd Ds. Westerhuis verzocht den zegen op de Gemeente te leggen. De kleine Geref. Kerk van Rockanje, thnns herderloos, met een moeilijken strijd tegen Mo dernisme en Socialisme is geheel op anderer hulp aangewezen. Cand. J. J. Hietkamp, van Enschedé, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Serooskerke (W.) door Ds. C. M. Briët, van Heemstede, met Joh. 10 1116. In zijn bevestigingspredikatie wees hij op: 1. den grooten Herder Jezus 40-JARIG AMBTSJUBILEUM Ds. J. van den Berg, predikant der Geref. Kerk te Capelle a. d. IJssel, hoopt a.s. Zondag zijn iO-jarige ambtsbediening te herdenken. Christus; 2. de schapen als Zijn volgelingen (in den algemeenen zin uit alle Kerken); 3. de huurlingen; en 4. den stal (de Gemeente Serooskerke, waaraan de nieuwe leeraar verbonden werd om de schapen uit te drijven tot den oppersten Herder). Na de bevestiging had de handoplegging plaats, waarbij door den bevestiger het Schriftwoord: «Mijne genade is u genoeg" en door den consulent het woord: „Hij is getrouw, Die het ook doen zal", uitge sproken werd. Na de bevestiging werd toege zongen Gezang 96 (gewijzigd). Ds. Hietkamp deed des middags intrede met een predikatie over Deut. 202 de woorden: „Ik ben de Heere". Na de gebruikelijke toespraken werd Ds. Hietkamp zelf toegesproken door Ds. J. W. Noteboom, van Aagtekerke, namens den Ring Veere; en door den consulent, Ds. J. Tjebbes, van Vrouwenpolder, die Psalm 134 vs. 3 deed toezingen. De kerk was beide kee- ren overvol. De heer H. C. Leep, van Amsterdam, benoemd als hulpprediker bij den Vrijen Ev. Kring te Gouda, hoopt Zondag 4 December a.s. zijn intrede te doen, na des morgens tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid door Docent A. Winckel, van Apeldoorn. Cand. W. J. van Otterloo, voor heen hulpprediker te Voorburg, werd Zondag jl. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Oosterend en Hijdaard (Fr.) door Ds. Mr. W S. de Vries, van Voorburg, met 1 Petr. 5 24. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 3. Ds. van Otterloo hield des middags een intreepredikatie over Jesaja 10 6-^8, spre kende over het Woord des Heeren, waarir Sions vertroosting vastligt. De nieuwe predi kant werd toegesproken door Ds. C. J. de Kruyter, van Wommels, namens de Classis Bolsward. Ook werd hij verwelkomd namens de Kerk van Oosterend en de Kerken van Wommels en Cubaard. Slotzang was Ps. 66 10. Cand. J. G. Panhuise werd Zondag morgen als hulpprediker der Ned. Herv. Ge meente te Sloten in de Pro Rege-school, Am sterdam-West, ingeleid door Ds. Ph. F. Faber, aldaar, die sprak over 1 Cor. 15 58. Des avonds deed cand. Panhuise zijn intrede over 1 Petr. 4 11. Toegezongen werd Gezang 913. Cand. J. W. van Swighum, van Amsterdam, werd Zondag jl. bevestigd als hulp prediker der Ned. Hervormde Gemeente te Terneuzen, door den plaatselijken predikant, Dr. L. J. Cazemier, met de woorden van 1 Thess. 5 24: „Hij die u roept, is getrouw, die het ook doen zal". Des namiddags hield de hulp prediker zijn intrede naar aanleiding van Joh. 14 6: „Ik. ben de weg, de waarheid en het leven, niemand komt tot den Vader dan door Mij". Ds. A. ANDREE Naar wij met leedwezen vernemen, is de ge zondheidstoestand van Ds. A. Andree te Gro ningen, a.s. emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Krabbendijke, de laatste dagen der gunstig. Ds. Andree is thans bedlegerig en zijn krach ten zyn momenteel yan dien aard, dat bed- houden geboden is. Vanzelf zal nu van eer dachtenispredikatie en een afscheidsrede op Zondag 4 December a.s., op den dag van zijn 40-jarige ambtsbediening, voor zijn Gemeente te Krabbendijke, aan de voorbereiding waa Ds. Andree zich reeds gezet had, voorshands niets kunnen komen. RECHTS EN LINKS Ds. D. Visser, Ned. Herv. predikant te N ieuw Helvoet, heeft tot voor kort te Kedicheir gestaan; hy was daar ook tevens hulppredi ker voor de Ned. Herv. Gemeente te A r k e 1. Deze benoeming was indertijd geschiod met toestemming van den ring. Zoowel Ds. Visser als de Herv. Gem. te Kedichem en te Arkel zijn vrijzinnig. Door zyn vertrek naar Nieuw-Hel- voet zyn beide plaatsen vacant gekomcli. Alle ringpredikanten behooren tot de Geref. Bond, op één na, Dr. C. de Jongh te Gorinchem. Eenige weken geleden zyn te Arkel notabelen herkozen, met 75 uitsluitend vrijzinnige stem- i. De Geref. Bondspredikanten uit den ring, van meening dat Arkel inderdaad niet vrijzin nig is, willen thans, volgens het „Handels blad", niet meer ertoe medewerken, dat, als ii den tijd van Ds. Visser, de predikant te Ke dichem, ook tevens tot hulpprediker te Arkel kan benoemd worden. Zoowel Kedichem als Arkel zijn niet in staat om geheel zelfstandig, om financieele redenen, ieder een predikant te beroepen. Het rapport van de Deputaten der Ueref. Kerken, die aan de a.s. Synode dezer Kerken, te houden te Middelburg in 1933, voorstellen hebben te doen betreffende de liturgie in het algemeen en de invoering van méér Gezangen in het bijzonder, is zoo juist verschenen. De deputaten (voorzitter Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrye Universiteit; secre taris Prof. Dr. T. Hoekstra, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen) bieden een aantal Gezangen aan voor Advent en Kerst tijd, Lijdensweken, Paschen, Hemelvaart, Pinksteren en voegen daaraan „enkele klas sieke liederen" toe (o.a. Een vaste Burcht is onze God), samen 23 Gezangen. Vooral is geput uit Da Costa's gedachten. Voor de be diening der Sacramenten, de bevestiging van ambtsdragers en de huwelijksbevestiging ver klaren deputaten „geen liederen te hebben kunnen vinden, die dogmatisch en poëtisch geacht kunnen worden kerkliederen van de Geref. Kerken te worden". Verder stellen de Deputaten voor den reeds bestaanden bundel van „Eenige Gezangen" achter de psalmen ongewijzigd te laten, be houdens weglating van de eerste berijming der 12 artikelen en vervanging van de melodie der tweede berijming door een betere (door hen aangewezen). Een herziening der Psalm berijming, van welke de Deput-iten de nood zakelijkheid toegeven, wenschen zy te laten wachten op een nieuwe vertaling der H- Schrift. Weerbericht. Het dunne rUltJe geeft den vorlgen stand Hoogste s^and te La Coruna "69.3. Laagste stand te Akureyri. 71S.0. Stand vanmorgen halftwaalf 758.1. WEER VERWACHTING Matige tijdelijke krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk veel zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Een zeer diepe depressie heeft zich met groote snelheid naar IJsland verplaatst, en een secundaire geeft snelle dalingen, krach tige wind en vrij veel regen op de Brit-sche eilanden zoodrt de opklaring in onze om geving slechts van korten duur kan zijn. De hooge drukking hield stand bij de Azoren en breidde zich eenigszins over Muiden-Europa uit. In Midden-Scandinavië. in Polen en in West-Frankrijk kwam lichte vorst voor, in Zweden valt overregen. Ook in Zwitserland, Zuid- en Oost- Duitsohland en Oostenrijk valt nog regen tengevolge van een uitloopen van de vorige depressie. Op IJsland begint de temperatuur weer te dalen en valt in het Westen sneeuw. Na een dag van regen en wiml is een korte opklaring te wachten, maar de waarschijn lijkheid is groot dat daarna weer regen volgt, TEMPERA TUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.0 C. 23 NOVEMBER Zonsopgang 7.37 u.; Zonsondergang 3.56 u. Maansopgang 1.11 u.; Maansonderg. 1.38 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: Van 's avonds 4.26 u. tot 's morgens 7.08 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vort Heden Vorig Walshut 2.10 2.05 Caup 1.68 1.66 Basel 0.06 0.09 Ems 1.26 1.18 Huningen 0.00 0.00 Coblenz 1.86 1.83 Reihnweiler -1.80 -1.90 Trier 0.90 0.71 Kehl 2.32 2.32 Keulen 1.51 1.58 Masau 3.71 3.75 Rahrort 0.23 0.26 Diedesheim 0.70 0.67 Wosel 0.02 0.03 Mannbelm 2.35 2.39 Emmerik 1.27 1.36 Lobr 1.41 1.45 Dusseldorf 1.01 1.05 Mainz 0.41 0.41 Maastricht 2.05 2.08 liingen 1.51 1.52 Venlo .11.22 11.19 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 23 November Delfzijl i t 5.49 18.51 Hellevoetsl.10.17 22.55 Terschelling 3.07 16.03 Willemstad 11.10 23.56 Harlingen 3.47 1637 Brouwersh. 9.29 22,07 Helder le 11.56 Zierikzee 9.41 22.33 Idem 2e Wemeldinge 10.11 22.56 IJmulden 10.35 23.12 Vlissingen 8.38 2i30 H.V.Holland 9.44 22.18 Terneuzen 9.1121.59 öcheveningen 9.54 22.28 Hansweert 9.35 22.31 Rotterdam 11.25 Vervolgens bieden de Deputaten een schema aan voor de liturgie van de godsdienstoefening. In deze wordt in hoofdzaak aangesloten aan de in de Geref. Kerken reeds gebruikelijke orde. Opmerkelijk en van belang is slechts, dat zij er den nadruk op leggen, dat het „ver kondigen" van de Wet des Heeren in de morgengodsdienstaefening en de belijdenis des geloofs (de 12 artikeleif) in de namiddag- godsdienstoefening, niet behoort tot de taak van den voorlezer, maar „de bedoeling heeft om de Wet des Heeren in naam des Heeren aan de Gemeente voor te houden en namens de Gemeente haar Christelijk geloof te belijden voor Gods aangezicht", zoodat beide hande lingen door den dienaar des Woords „als mond Gods tot de Gemeente en als de mond der Gemeente tot God" behooren te geschieden. In dit verband laten de Deputaten de wetsverkon- diging en de geloofsbelijdenis door een inlei dende formule voorafgaan, waarin zulks uit komt. Al de bovengenoemde voorstellen, thans aan alle Kerkeraden der Geref. Kerken toegezon den, kunnen nu op de Kerkelijke vergaderin gen, die aan de Generale Synode voorafgaan, in behandeling komen en zullen ongetwijfeld niet nalaten groote belangstelling te wekken. HERDENKING Uit Bergen op Zoom schrijft men ons: Op 21 November jl. was het 75 jaar geleden, dat de Geref. Kerk te Bergen op Zoom in zijn tegenwoordigen vorm werd geïnstitueerd. In de avondgodsdienstoefening op Zondag 20 November, werd door Ds. W. M. de Cointre het Woord bediend naar Openbaring 3 713, waarin hij den Brief aan de Gemeente van Filadelphia van den Koning der Kerk ontvouw de met toepassing op de bijzondere omstandig heden voor de Geref. Kerk van Bergen op Zoom. Met stille aandacht luisterde de in groo ten getale opgekomen Gemeente naar deze ernstige en leerzame prediking des Woords, terwijl in gebed en psalmgezang uiting werd gegeven aan hetgeen leefde in de harten. Op Maandag 21 November werd een Gemeen tevergadering gehouden in het stemmig daar toe ingerichte kerkgebouw, dat geheel met be langstellenden was gevuld. Naast verschillen de afgevaardigden uit de Kerken der Classis Tholen hadden ook verscheiden oud-leden der Geref. Kerk aan den oproep in de bladen ge hoor gegeven en waren tegenwoordig. Ds. Le Cointre opende de samenkomst cn sprak een kernachtig openingswoord. Door den heer J. J. Boon werd een histo risch overzicht gegeven van het Kerkelijk le ven gedurende deze 75 ju&r, waaraan we in ons blad van morgen een en ander hopen te ontleenen. Namens een Commissie uit de Gemeente bood de heer D. Verkerke aan den Kerkeraad aan een van geslagen zilver vervaardigd Avond- maalstel met étui, wat een waardig aandenken is aan dit jubileum. Een speciaal voor deze gelegenheid gevormd zangkoor gaf onder leiding van den heer H. D. C. Geuze eenige liederen ten beste.. Dr. C. Veltenaar, van Tholen. bracht de ge- lukwenschen over van de Kerken uit de Clas sis Tholen. Vol dank in het hart aan God voor Zyn ze* geningen werd deze feestavond gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5