MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND. AANSLAG OP HERRIOTS TREIN VERMOEDELIJK DOOR BRETONSCHE AUTONOMISTEN Te vroeg gepleegd tengevolge van een seinfout Gisternacht heeft op den sneltrein waar mee Herriot, de Fransche Minister President op weg was van Parijs naar Nantes, een mislukte aanslag plaats gehad. Ongeveer 50 K.M. van Nantes is nl. om 5 uur 's morgens een gedeeelte van de spoorwegrails opgeblazen met dynamiet. De bewoners van naburige dorpen hoorden den slag en daardoor kon de trein waarmee Her riot in aantocht was, worden opgehouden tot de rails hersteld waren hetgeen ongeveer 50 minuten vertraging gaf. Men heeft Herriot rustig laten doorslapen zoodat hij eerst te Nantes hoorde, dat zijn leven in gevaar was geweest. De aanslag moet gepleegd zijn door Bre- HERRIOT tonsche autonomisten. De daders zijn met een fraaie limousine ter plaatse geweest, wat door bewoners in de omgeving is geconsta teerd. Men zal zich herinneren dat op 7 Augustus jl. door Bretonsohe autonomisten te Rennes een monument is opgeblazen dat de aan hechting van Bretagne aan Frankrijk, 400 jaar geleden, voorstelt. HMerriot was op weg naar Nantes om het .herdenkingsfeest te Nantes te presidee- ren. Herriot was op weg naar Nantes om dat de kleine groep extremisten in Bretagne vermoedelijk gesteund wordt met geld dat een Duitsch agitator, de nationaal socialist Koerber, correspondent van de Völkische Beobachter hun heeft verstrekt, Koerber is juist dezer dagen als ongewenscht vreemde ling buiten de grenzen gezet. De „Liberté" durft in verband met dit ver moeden zelfs boven haar bericht van den aanslag te zetten: „Duitsche aanslag op Herriot". Koerber heeft in 'n verklaring aan de pers alles ontkend wat men them in verband met den aanslag op het monument te Rennes heeft ten laste gelegd. Geheel buiten zijn 6chuld was hij met de verdachten van den aanslag te Rennes in aanraking gekomen, doordat deze hem in zijn woning hadden opgezocht om hem het programma hunner beweging uiteen te zetten, bij welke gelegen heid zij hem geheel ontgoocheld verlaten hadden, daar Koerber hen in geen enkel op zicht wenschte te helpen. Koerber merkte op, dat Herriot's verklaring in strijd is met de gerechtelijk vastgestelde feiten. Te Nantes zijn inmiddels eenige auto nomisten gearresteerd. Gemeld wordt nog. dat de mislukking van den aanslag vermoedelijk voor een groot deel is te danken aan een onjuist krantenbericht over den tijd van aankomst van Herriots trein, zulks tengevolge van een seinfout. Was de vergissing niet begaan dan zou de aanslag gepleegd zijn juist een paar mi nuten voor de trein de bewuste plek was ge- HET SCHULDENPROBLEEM HOOVER STAAT OP BETALING VAN DEN DECEMBERTERMIJN De regeling der oorlog sschuldenkwest ie blijft voor Roosevelt Nopens het Amerikaansche standpunt in zake de kwestie der oorlogsschulden ver luidt in politieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht, dat de Europeesche debiteurstaten de per 15 December verval lende termijnen zullen voldoen en met het oog op hun credietwaardigheid niet zullen verklaren niet in staat te zijn te kunjnen be talen. De regeling van het schuldenprobleem zal worden overgelaten aan den nieuwen presi dent, Roosevelt, en diens regeering. Men verwacht te Washington dat de Euro peesche debiteurstaten na de te Londen te houden Economische Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt opnieuw zullen voorstellen de schulden te verminderen. Voorts verluidt, dat Roosevelt weigert de schulden te verlagen, aangezien hij in sa menwerking met zijn vriend Ravmon Moley, die professor is aan de Columbia Univer sity, een eigen plan opstelt tot regeling van de" kwestie der oorlogsschulden, waarbij rekening wordt gehouden met de buiten- landsche politiek der Vereenigde Staten en tegelijkertijd de internationale handel wordt bevorderd. Er wordt op gewezen, dat Engeland vol doende deviezen bezit om denDecember- termijn aan Amerika te betalen. Het Wit'e Huis deelt mede, dat op de be grooting 1933/1934 tenminste 700 millioen zullen worden bezuinigd. Frankrijk betaalt niet. De plaatsvervangende president van de Buhenlamlsehe Commissie van de Fransche Kamer, Andre Fribourg, heeft zich tegenover een vertegenwoordiger van de „Liber.é" ge uit over de houding van Frankrijk in de schuldenkwestie. Naar zijn meening zal Frankrijk zijn betaling en aan Amerika her vatten, zoodra ook Duitschland zijn ver plichtingen nakomt. Gezien de huidige finan- rieele positie van Frankrijk zou het onzin zijn, ook maar iets te betalen aan degenen, door wier schuld Frankrijk geen inkomsten meer heeft. Hij hield bet voor mogelijk, dat k Engeland zijn verplichtingen tegenover Amerika zal nakomen, om zijn eerbied voor de verdragen te toonen. Waarschijnlijk zal Italië zijn verplichtingen eveneens nakomen. De Fransche regeering verlangt echter van Amerika, dat bet tegenover Frankrijk de zelfde houding inneemt, die Frankrijk onder Amenkaansehen druk tegenover Duitschland heeft ingenomen- HITLER BIJ VON HINDENBURG EEN ONDERHOUD ONDER VIER OOGEN Zaterdagmorgen te halftvvaalf arriveerde Adolf Hitler bij den Rijkspresident tot het voeren van een bespreking over den bdn- nenlandsehen politieleen toestand. Te half één was het onderhoud geëindigd. Bij aankomst en vertrek voor het Paleis van den president werd Hitier door eenige aldaar verzamelde nationaal-socialislen met ,Heil"-geroep begroet. Te Berlijn doen reeds geruchten de ron de, dat naar aanleiding van een onderhoud tusschen generaal Von Schleicher en Hitier dez.e laatste bereid zou zijn ten gunste van Von Schleicher van liet kanselierschap af te zien. Deze geruchten schijnen echter van allen grond te zijn ontbloot en overeenstem ming inzake, de regeeringsvorming wordt in de eerstvolgende dagen nog niet verwacht Wanneer Hitler met den Rijkspresident tot overeenstemming te komen, zouden toch ook de andere partijen hiermede accoord moeten gaan. Van Nationaal-Sorialistische zijde ver klaart men, dat Hitier op het standpunt staat dat hij persoonlijk liet kanselierschap zal moeten krijgen. Over liet onderhoud, dat Hitler met Von Hindenburg onder vier oogen bad, wordt een streng stilzwijgen bewaard, doch wel wordt verklaard, dat het verloop zeer vriendschappelijk was. In Berlijnsclie politieke kringen gelooft men, dat een zeker optimisme in de kwes tie van het tot stand komen van een natio nale concentratie gerechtvaardigd is. Inmiddels heeft Göring, de narinaal-so- cialistische Rijksdagvoorzitter, het Centrum, de Beiersche Volkspartij en de Duitsch-na- tionalen tot een conferentie uitgenoodigd heeft de leider der Duitsch-nationalen, Dr. Hugenberg, deze uitnoodiging botweg geweigerd, met de boodschap, dat hij met Göring niets te bespreken had en dat hij alleen bereid is met Hindenburg te onder handelen. Verwacht wordt nu, dat de onderhande lingen tusschen de vroegere bondgenooten eerst in een later stadium zullen kunnen plaats hebben, als er tusschen het Centrum en de nationaal-socialisten een zekere over eenstemming is bereikt. De onderhandelingen tusschen Von Hin denburg en Hitier worden, volgens latere berichten, nog voortgezet. Hindenburgs staatssecretaris. Dr, Meissner, had in hotel Kaiserhof Zondagmiddag een onderhoud met Hitier, dat meer dan een uur duurde. Hij noodigde Hitier uit vandaan de bespre kingen met den Rijkspresident voort te zetten. MILLIOENENZWENDELARIJ Uit Reval -wordt gemeld: De leiders van de Baltische katoenspinne rij, de grootste textielfabriek van Estland zijn gearresteerd. De directeur Isak Oitron is Vrijdag in Litauen aangehouden. De direc teur Wachmass was reeds gearresteerd bij een poging, de Estalndsche grenzen te over schrijden. De beide industrieelen, die een groote rol speelden in het openbare leven an Estland hebben met behulp van ver- .alschte balanzen van verschillende banken een bedrag van millioenen losgekregen, d'ie zij voor het grootste deel naar 't buitenland hebben gebracht. Door deze zwendelarijen worden in de eerste plaats de staatsbanken getroffen. De verliezen van de betreffende bankinstellingen staan nog niet vast, maar volgens sommige berichten loopen zij" tot in de millioenen. De arrestatne van de beide vooraanstaande industrieelen heeft in Reval groot opzien gebaard. BUITENGEWONE KABINETSZITTING TE WASHINGTON Voor de eerste maal* in zijn ambtsperiode heeft president Hoover het kabinet telefo nisch bijeengeroepen voor een buitengewone zitting. Een reden voor deze zitting wordt niet opgegeven, doch waarschijnlijk staat zij in venband met de moeilijkheden bij het in evenwicht brengen van do begrooting we gens het enorme tekort. BOMAANSLAG TE BARCELONA Zeventien gewonden In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een onbekende een bom geworpen in een hoofdstraat van Barcelona. Daardoor ontstond een groote oploop. Nog vóór de op- winding was bedaard, ontplofte een tweede bom midden in de menigte. V'ier politie agenten en dertien voorbijgangers werden gewond. HET LYTTON-RAPPORT JAPANSCHE CRITIEK De Japansche regeering heeft Zondag haar officieel standpunt nopens het rapport-Lyt- tcwi in een uitvoerig memorandum gepubli ceerd. De geheel toestand in China en Mand sjoerije. de incidenten d.d. 18 September de militaire operaties sinds de incidenten, de vorming van den Mandsjoe-staat worden uitvoerig behandeld en in de conclusies het standpunt der Japansche regeering nopens de politieke voorstellen van het rapport-Lyt- ton uiteengezet. Het Japansche memorandum vormt in groote lijnen een bijna volkomen afwijzing, zoowel van de feiten die zijn vastgesteld, als der voors.ellen van het rapport-Lytton. Na liet principieele voorhohoud, dat de commissie-Lytton geen opdracht had om voorstellen te doen doch slechts aanbevelin gen moet uitwerken, vat de Japansche re geering haar houding aldus samen: De door de commissie- Lytton voorgestelde controle in Majidsjoeiïje kan noch door Mandsjoerije noch door Japan worden aan vaard. Aangezien de onderstelling van de com missie-Lytton dat de beide in conflict zijnde partijen over een krachtige en permanente centrale regeering beschikten niet juist is, zou de toepassing der aanbevelingen van de commissie-Lytton slechts de thans be staande algemeene wanorde doen toenemen. De door de commissie voorgestelde demi- litairiseeiïng van Mandsjoerije en de vor ming van een internationale gendarmerie is voor zulk 'n uitgebreid gebied als Mand sjoerije een onvoldoende stelsel voor de hand having der orde en veiligheid. De Japansche regeering verklaart vervol gens dat zekere voorstellen van het rapport- ILytton reeds door het protocol tusschen !apan en Mandsjoekwo zijn ondervangen, iaarentegen zijn die voorstellen, welke af- lankelljk worden gesteld van de vorming ilan een centrale regeering in China in de ïjaaste toekdmst als onuitvoerbaar te be schouwen. Japan is niet in staat passief de ten uit vier legging van zekere maatregelen af te wachten. Een directe regeling der Mand- sjherijsche kwestie zou de regeling va,n de omvangrijker en moeilijker Chineesche kwestie vergemakkelijken. Het herstel van deïii vrede en de inrichting van een gezond en krachtig bestuur in Mandsjoerije zullen voer China ee*n goed voorbeeld beteekenen. Ee Japansche regeering verklaart tenslotte me] ongewone scherpte, dat zij in tegenstel ling tot het rapport Lytton ervan doordron gen! is, dat het huidige regiem ijl Mandsjoe rije; geenszins in strijd met haar interna tionale verplichtingen en een vergaande be vrediging der wensclien van de bevolking van Mandsjoerije inhoudt. De officieele er kenning van den Mandsjoerijschen staat en de onderteekening van het protocol van 15 September tusschen de regeeringen van Japali en Mandsjoerije hebben slechts ten doel |le Japansche belangen in Mandsjoerije en del garantie i x>r de territoriale onafhan kelijkheid van den staat Mansjoerije te ver zekeren. Men is te Genève over het Japansche me morandum in geenendeele verrast. De eerste indruk is, dat het vrijwel geen aanknoo- pingspuinten biedt voor een compromis, waarnaar door den Raad en de daaropvol gende Assemblée gezocht moet worden. In het rapport wordt niet gesproken over het door de commissie gedane voorstel, om een consultatieve conferentie bijeen te roe pen voor een nieuwe regeling van het Mands joerijsche statuut en evenmin over de door de commissie wenschelijk geoordeelde maat regelen nl een verklaring van China en Japan, waarbij zij goedkeuren, dat in Oost- Mandsjoerije een speciaal regime wordt in gesteld en waarbij aan Mandsjoerije een groote mate van zelfbestuur wordt toegekend een Chineesch-Japansch verdrag inzake de Japansche belangen in China; een Chineesch Japansch verdrag van verzoening, arbitrage, non-agressie en wederzijdsche hulpverlee ning; een Chineesch-Japansch handelsver drag. Zaterdagmorgen werd de Duitsche dichter en tooneelschrijver Gerhart Haupfcmann door Rijkspresident Von Hindenburg ont vangen. Hauptmann dankte den Rijkspresi dent voor de hem hij zijn 70 sten verjaardag bewezen eer DE ONTWAPENING CONTACT TUSSCHEN AMERIKA EN DE DUITSCHE DELEGATIE TE GENEVE De Amerikaansche ambassadeur te Ber lijn, Sackett, had Zondag en onderhoud met den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken Von Neurath. Men ziet hierin een eer ste poging van de staten, die geacht worden het grootste belang te hébben bij den terug keer van Duitschland naar de Óntwapings- conferentie, om de besprekingen met de Duitsche regeering op gang te helpen. Voor al van Engelsche zijde stelt men prijs op een spoedige oplossing van de gelijkgerech- tigheidkwestie, opdat het de Duitsche re- geering mogelijk zal zijn, aan de op 28 No vember a.s. beginnende besprekingen van de hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie deel te nemen. Van Duitsche zijde handhaaft men het eenmaal ingenomen standpunt. Het Japansche stoomvisschersschip Aiseki Maru is in een storm vergaan. Vijftig opva renden zijn omgekomen. Slechts één matroos kon gered worden, na langen tijd in een red dingsboot te hebben rondgezworven. HITLER BIJ HINDENBURG Duizenden omstuwden Zaterdag de auto van Adolf Hitler, toen deze zich naar de rijks- \kanselarii begaf voor een onderhoud met Hindenburg. En van alle kanten klonk het: IJSBREKER VERGAAN Dertig man omgekomen Officieel wordt te Moskou medege deeld, dat de Sovjet-ijsbreker nr. 9, die op 24 October uit Archangelsk naar de Pool- was vertrokken, om de Sovjet-ijsbreker 8 te zoeken, geen teeken van leven meer heeft gegeven, hoewel een radio-installatio aan boord was. Op 1 Nov. j.l. hebben eenige schepen acht lijken opgevischt, die bleken te behooren tot de bemanning van dezen ijsbreker. Nu nog ruim veertien dagen zijn ■loopen, moet officieel worden vastgesteld dat de ijsbreker met dertig opvarenden ls vergaan. DE DEMOCRATISCHE MEERDERHEID IN HET AMERIK. REPRESENTANTENHUIS Te Washington wordt thans officieel medegedeeld, dat het nieuw gekozen congres der Ver. Staten van Amerika, dat op 4 Maart 1933 voor de eerste maal bijeen komt, wat het representantenhuis betreft, definitief zal bestaan uit 314 democraten, 116 republikeinen en 5 landbouwers. De Senaat bestaat uit 59 democraten, 36 repu blikeinen en 1 landbouwer. De democraten hebben in den Senaat dus een meerderheid OPSTAND IN ARABIE Volgens te Cairo ontvangen be richten is in Asir in Arabië een opstand uitgebroken togen Ktming Ibn Saoed van Hedzjas. Terwijl de regeering Hedzjas verklaart, dat de beweging zonder eenige beteekenis is, wordt van an dere zijde medegedeeld, dat de opstand een zeer ernstig karakter zou dragen. Men ver moedt, dat deze gesteund wordt door den liman van Yemen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK eroepen: Te Medemblik, B. de Jong te Ellecom. GEREF. KERKEN en: Naar Arum, cand. J. L. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te Amsterdam-Zuid besloot de Ker- keraad der Geref. Kerk over te gaan tot het instellen van een derde predikantsplaats en zoo mogelijk ook te komen tot een derde plaats voor godsdienstoefeningen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schryft ons: D s. R. J o h.. d e Boer, van Zwartsluis, hoopt intrede te doen als predikant der Evang. Luthersche Gemeente van Wildevank-Veendam op Zondag 27 November a.s., na bevestiging door Ds. J. Bergman, Evang. Luth. predikant te Leeuwarden. IDs. J. C. van dor Roest, van Bus- sum, hoopt Zondag 27 November a.s. Intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te 'Sr-Gravenmoer, na bevestigd te zijn door Ds. H. A. de Geus, van De Bilt. Ds. J. Vreugdenhil is voornemens Zendag 27 November a.s. afscheid te nemen van de Geref. Gemeente te Bruinisse, om Vrijdag 2 December d.a.v. zijn intrede te doen te Kampen, na Donderdagavond 1 De cember te zijn bevestigd door Ds. R. Kok, van Veenendaal. JUBILEA s. J. H. F. Re mme, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, die Donderdag 29 December a.s. gedurende 25 jaren in het ambt gestaan heeft, wil, ook in verband met de ernstige tijdsomstandigheden, op dien dag geenerlei feestbetoon voor zichzelf. Wel is hy lemens een gedachtenispredikatie^ te hou- Ds. Remme, die in het Bestuur van den Geref. Bond zitting heeft, begon zyn ambtely- ken arbeid te Vinkeveen, vertrok in 1911 naar Ryssen, in 1913 naar Oud-Beijerland, in 1917 naar Huizen en arbeidt sinds 20 Nov. 1921 in Amsterdam. D s. H. Visser, Chr. Geref. predikant te Dordrecht, heeft gisteren by gelegenheid zyn zilveren ambtsjubileum in de vorige week een gedachtenisrede gehouden over Psalm 48 vs. 10, het gedenken van Gods weldadigheid. Spr. stond stil bij de plaats, de stof en het doel van dit gedenken. Voor het beëindigen van den dienst werd staande gezongen Psalm 72 11. Onder de vele aanwezigen (het groote kerkgebouw wae stampvol) bevonden zich de Burgemeester van Dordrecht met zyn echtge- noote, de heer en mevrouw De Gaay Fortman. Ds. J. E. W esterhuia, Geref. predikant te Hellevoetslbis en Nieuw-Helvoet, vierde Donderdag j.l. zyn zliveren ambtsjubileum in een samenkomst met de Gemeente. Uitgaande van Hand 26 22 en 23 sprak de jubilaris een herdenkingsrede uit. Dankbaar getuigde hij van de hulpe Gods, waa-dcor hfo in staai werd gesteld te brengen dat heed ijlt Evangelie van Jezus Christus en Dien ge kruist. God de Heere verwaardigde hem tot dien moeilijken maar heerlijken arbeid. Hem alleen wil hij dan ook alle eere zien toege bracht. Op hartelyke wijze werd ds. Westerhuis toegesproken door den heer J. van Hartings- veldt namens beide Gemeenten; ds. B. W. de Graaff, namens de Classis Brielle en de Kerk van Stad aan 't Haringvliet; afgevaardigden van de Geref. Kerken van Brielle en Tinte, Spijkenisse, Roekan je en de Ned. Herv. Ge meente van Hellevoetsluis en de Herv. Ev. gelisatie van Nieuw-Helvoet, respectievelijk bjj monde van ds. W. A. Zwaan, ds. J. Ousso- ren en de heeren Hardeman, Groen en Bos. Hierna bleven jubilaris en familie, Ge meente en genoodigden nog langen tyd ii zellig samenzijn byeen. Vele goede woorden werden gesproken door afgevaardigden vai diverse corporaties. De Naaikrans „Dorcas' bracht eenige liederen ten gehoore, waarvai een door de presidente, mej. S. Vol werk, zelf vervaardigd jubileum-lied op verzoek werd herhaald. Een ware bloemen-hulde werd den jubilaris gebracht), terwijl vele cadeaux werden aangeboden. Diep geroerd dankte ds. Westerhuis vo het goede hem geboden, waardoor deze dag voor hem een onvergetelijke zal zijn Op de hem eigen wyze sprak Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, een slotwoord en ging daarna voor in dankgebed. Naar we vernemen zal de herdenkingsrede in druk verschijnen, waarvan dan de op brengst komt ten bate der plaatselijke Evan gelisatie. Ds. N. BUFFINGA Begin Januari a.s. hoopt Ds. N. Buffinga, predikant der Geref. Kerk te Rotterdam, op uitnoodiging van het Geref. Davos-Comité eenigen tydteDavos (Zwitserland) te vertoeven ter behartiging van de geestelijke belangen der daar vertoevende Nederlanders. PREDIKANTENCONVENT TE UTRECHT. Dr. G. W. Oberman, Ned. Herv. predikant te Utrecht, vertelt in het maandorgaan „Kerk opbouw" van de oprichting te Utrecht van een predikantsconvent van allen, „die in één stad de Kerk van Christus naar hun beste weten en kunnen willen dienen". Dezer dagen vond de eerste vergadering plaats. Twintig leden tra den toe, nl. tien Hervormde, twee Luthersche, twee Remonstantsche, drie Geref. predikan- één predikant-voorganger van den Prot. Bond, één Hersteld-Verbandsch predikant en Oud-Katholiek priester. De eerste maal leidde Ds. W. J. Wegerif, Remonstrantsch predikant te Utrecht, in: „Christendom GESCHARREL Ds. A. B. te Winkel, van Den Haag, vertelt a zijn kroniek in het jongste nummer Onder Eigen Vaandel" hoe in sommige Ge meenten van de Ned. Hervormde Kerk „ge scharrel" zich voordoet met zielentallen, er tractementen, zulks naar aanleiding van de be staande classificatie der Gemeenten: .,Het blijkt hoe langer hoe meer, dat er ten opzichte van de classificatie der Gemeenten allerlei kwesties komen. In de eene Gemeente merkt men, dat men juist onder het getal is, men dacht te bereiken, en moet de Raad Beheer anders classificeeren. In de andere Gemeente voert men van allerlei kant het getal hooger op, want daar kan het minimumtracte- meiït nog juist 500 gld. hooger^ zijn. Om maar niet te spreken van die Kerkvoogdij men alle.s doet om het getal zoo sterk mogelijk te drukken. Dan kan men een lager minimum uitkeeren. De vraag komt bij ons r" of de gegeven classificatie juist is. Moeten genoemde getallen niet veel verder uit elkan der liggen? Nu kan men gemakkelijk komen 2500 op 3000 en omgekeerd. Wanneer de getallen waren 2500-4000-5500, zou het anders zijn. Gewenscht zou zijn, om overal den be- staanden toestand te handhaven totdat er een vacature komt, zoodat niemand schade lydt. Maar er is iets voor te zeggen, dat de getal len meer uit elkander liggen. Het spreekt van zelf, dat elk getal en elke grens een zekere willekeurigheid heeft. Toch vragen wy ons af, of een verder uiteenleggen van de getallen allerlei gescharrel niet uit de wereld zou hel pen of althans verminderen". KERK EN OORLOGSBESCHOUWING. Aam Dr. W. Childs Robinson, professor im de Kerkgeschiedenis aan de Theologische School te Columbia (Noord-Amerika), werd door een vriend gevraagd, waarom de or thodoxen veel minder dan de modernen im hun prediking voor het pacifisme opkomen. Het antwoord luidde; „Op denzelfden grond, welke ons verhinderde den oorlog te predi ken; wdj hebben iets anders te verkondi gen". In „Union Seminary Review" sohryft een leider van de pacifisten, Ds. W. A. Brown: ..Wij, Presbyterianen, worden steeds sterker de tegenstelling gewaar tusschen den oor log en den geest van Christus". De „Reformierte Kirchenzeitung" teekent hierbij aan: „Vooraf had deze leidier be weerd, dat men verschillend kon denken over de vraag, of men voor de doorvoering van de eoc. revodutie geweld mag aandoen". Dus, aldus concludeert genoemd blad, tegen de overheid en de wetten des lands zou men geweld mogen gebruiken, dat is niet tegen den geest van Jezus, maar wanneer de overheid tot verdediging van het land op roept, dat zou het zonde tegen den geest den geest van Jezus zijn. Bij onze Duitsche „Christelijke" pacifisten kan men dezelfde denkbeelden ontdekken". GODSDIENSTONDERWIJS. Voor het examen-godsdienstonderwijzer in ue Ned. Herv. Kerk slaagde voor het Clas sicaal Bestuur van Appingedam de heer J. Kievit, Bijbelcolporteur te Femverd. ZENDING Geref. Kerken en Zendingsraad. Gaf onlangs Prof. Dr. F. W. Grosheide een weg aan, waarin z.i. aansluiting van de Geref. Kerken by den Ned. Zendingsraad tot stand kon komen, wijl deze Raad zich tot louter for meele en uitwendige Zendingszaken kan be perken, door Ds. W. Breukelaar is nu ii „Zendingsblad" der Geref. Kerken betoogd, dat in deze richting de oplossing der moeilijk heid niet is te vinden: .Zoolang de Internatio nale Zendingsraad modernistische Zendingen toelaat en de Ned. Zendingsraad daarbij aan- >ten is, mag de Zending onzer Kerken zich niet volledig aansluiten bij den Ned. Zendings raad. We verwachten ook niet, dat de a.s. Sy node hiertoe zal besluieten. Zal een Zendings raad iets beteekenen, daim zullen de aang ten zendingen in zijn vergaderingen ook de groote, algemeene Zendingsbelangen moeten kunnen bespreken en behartigen, met behoud natuurlijk van elks volledige vrijheid en zelf standigheid, gelyk dit in de statuten van den Ned. Zendingsraad is bepaald. Maar dan is het ook noodig, dat de aangesloten zendingen el kander metterdaad als zendingen kunnen er kennen. Nooit zal echter een positief Christe lijke zending een moderne zending als een heusche zending erkennen kunnen. Vervorming een Zendingsraad tot een zoo neutraal col- -, dal daar voor geloovigen en ongeloovigen naast elkander plaats is, berooft dien Zen dingsraad van zijn karakter. Dan houd hy op Zendingsraad te zyn". GIFTEN EN LEGATEN Te Bergum (Fr.) werd dioor wijlen S. S. Andringa aan de Geref. Kerk en aan de Ned. Herv. Evangelisatievereeniging elk f 500 gelegateerd. Gemengd Nieuws LIEFDESDRAMA TE PUTTEN Zondag wandelde de ongeveer 25-jarige Bouw uit Voorthuizen in gezelschap van zijn broer en zijn meisje uit Putten op een landweg in de nabijheid van Putten. Tus schen 10 en half 11 werd hij onverhoeds aangevallen en met een mes in den rug ge stoken. De vermoedelijke dader de even eens ongeveer 2(Ljarige H. Iv. uit Putten is door de politie gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. De getroffene tin in levensgevaarlijke toestand overge bracht naar liet ziekenhuis Salem te Ermc- lo. De aanleiding is minnenijd. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Voorburg reed een vrachtauto uit Rijnsburg in de Vliet. De bestuurder, v. d. V., wist een ruit van de cabine stuk te slaan en met behulp van de brugwachter kwam hy op den wal. Hij had geen noemenswaardig letsel. De man kon geen verklaring geven van de oorzaak. Weerbericht. BSDOMËT! si Het dunne pijltje geeft den vorlgen stan Hoogste stand te Lacoruna 765.7. Laagste stand te Janmayen 739.1. Stand vanmorgen halftwaalf 756.8. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorolc Inst. te De Bilt) Verwachting: Zwakke tot matige wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tij opklarend, weinig of geen regen, iets k BUITENLANDSCH WEERBERIC1 (Medeged door 't Kon. Ned. Moteoroh Inst. te De Bilt) De nieuwe depressie bij IJsland trol naar Janmayen en de Poolzee. De luchtdrukstijgingen in het N.W. ded< windsterkte in het W. sterk afnemei wijl op IJsland de temperatuur daalc In onze omgeving en in Duitschlam de koude van de onderste Kilometer naar het O. terug e.n nam de hooge 1 ratuur in de bovenlucht af. Het weer in het thans abnormaal warme gebiei tig en nevelig, met geringe neerslage Op de Britsche eilanden is het wee derder, uitgezonderd in het Z. van Eng waai- in den nacht eenige regen vie laat zich aanzien dat de periode var thans haar einde nadert en dat heb weer te verwachten i?. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.9, 22 NOVEMBER Zonsopgang 7.35 u.; Zonsondergang 3 VOERTUIGEN MOETEN HUN LIC1 OP HEBBEN: Van 's avonds 4.27 u. tot 's morgen 1 WATERSTANDEN RIVIERE Walshut 2.05 2.14 0.09 0.12 Hunlngen 0.00 0.00 Reihnweiier -1.90 -1.66 Kehl 2.32 2.40 Maxau 3.75 3.81 Dledesheim 0.67 0.71 Mannheim 2.39 2.63 Lohr 4 1.45 1.50 Mainz t i 0.41 0.50 en i 1.52 1.62 Coblenz Trier Keulen Ruhrort Wissel i Emmerik Dusseldorf Maastricht Yenio HOOGWATER NED. ZEEHAV Delfzijl i i 4.33 17.36 Hellevoetsl. 4 9.( Terschelling 1.51 14.48 Willemstad 9.! Harlingen 2.27 15.21 Broawersh. IJmalden9.17 21.55 Vlissingen 74 H.v. Holland 8.27 21.03 Terneuzen 7.! bcheveningen 8.37 21.13 Hansweert 84 Rotterdam 10.10 23.10 Te R ij s o o r d werd het 5-jarig z van J. Oudijn, toen het met zijn autopt den Ringdijk afreed, gegrepen doe vrachtauto. Ernstig gewond werd hel opgenomen. Het had een hersenbloedin Te Overschie heeft een person door het niet voorrang verleenen Zwethbrug een aanryding veroorzaakt, door "de auto van J. T. B. uit Den Ha schadigd werd. Tusschen V e n 1 o en Tegelen is de ryder B. H., die een zekere S. v. R. duozitting meevoerde, verblind door van een passeerende auto en aaardi twee voetgangers ingereden. Het motor werd tegen den grond geslingerd. H. een hersenschudding en werd in zorgw den toestand naar het ziekenhuis vei De duopassagier kreeg lichte verwonc Ook de beide voetgangers liepen letsel INBRAKEN. Te Hoofddorp (N.-H.) heeft men eei tal pogingen tot inbraak gedaan, die gedeeltelijk zijin geslaagd. Bij W. nan de vlucht. Bij G. werden de schoene geld ontvreemd. In de R. K. school schoolgeld meegenomen. Bij den p joeg de waakhond de diieven weg. Men meldt ons uit Venlo: Een zekere W. H. uit Sittard is Zi avond in de nabijheid van Dusseldo arresteerd. Hij trachtte in zyn ai revolvers en 500 patronen, die hij uit Li had meegenomen, in Duitschland bini smokkelen. INBREKER AANGEHOUDEN. Door de recherche te Nijmegen is aan den zekere K., een Duitseher, die in he' was van verschillende zilveren vooru die indertijd by inbraken op den Kwakki te Nijmegen zijn ontvreemd. De recherche meent hiermede de i dezer inbraken gevat te hebben. LEVEND VERBRAND Te Beverwyk is overleden de 30-jari beider Th. v. M., die op de terreinen v Hoogovenbedrijf te IJmuiden in een goi heet water was gevallen en daarbij ei brandwonden had opgeloopen. Hij laa weduwe en twee kinderen achter. VERDUISTERING VAN VERZEKER GELDEN Te Uden (N.Br.) zijn twee verzeki agenten gearresteerd. Reeds meermah ren er van verzekerden klachten ingeli dnt de uitbetaling van schadegelder vlug genoeg geschiedde, 'n Boer, wiens machine was verbrand, had scliadeg goed, maar kon dit geld niet los k niettegenstaande meerdere aanman Hij nam toen de politie in den arn beide „heeren" arresteerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2