N.V. L. STASSEN JUNIOR De veredeling van de Suikerbiet Verheul's Hoendermeel BLOEMBOLLEN - PLANTEN ROZEN ENZ. QNS PRAATUURTJE LAND. EN TülNROtW No. 164 DONDERT) AO 17 NDVF.MRER 11)32 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en-7-9. Zaterdags 9 1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. Een arbeid van precisie Wat veertig jaren moeizaam streven vermag SUIKERBIETKUHN—NAARDENonafscheidelijk In de laatste Octoberdagen rollen langs het zijlijntje van de Gooische Tram van Bussum naar Huizen, dagelijks eenige wa gons. Bij een groot somber gebouw houden zij halt. Als de laatste wagon is gelost, heb ben 600,000 suikerbieten den weg van de proefvelden in Groningen en de Betuwe af gelegd naar de Vierschaar te Naarden. Het is geen vroolijke oogst geweest; de knolge wassen hebben de menschheid nimmer tot zulk een vreugde kunnen opvoeren als het koren en de druif, die haar het brood en de spelen hebben verschaft, waarnaar zij sinds haar heugenis heeft verlangd. Twee hunner, de aardappel en de beetwor tel, zijn te laat in de geschiedenis versche nen, dan dat zij een oogsttraditie hebben kunnen grondvesten. Zonder uitbundige er kenning vervullen zij hun gewichtige func tie in de volksvoeding. De eerste mag ten minste nog op populariteit bogen, de tweede zou nog onopgemerkt zijn gebleven, indien niet in 1789 de Duitsche apotheker Marg- graf, suiker uit hem had gewonnen. De strijd tusschen suikerbiet en suikerriet was aangevangen. Wij zullen het beloop hiervan niet volgen; wij kunnen alleen vast stellen. dat de lompe knol aanzienlijk ter rein heeft gewonnen op de sierlijke stengel. Het loon van dezen harden strijd is zoet, hetgeen ook bij de overwinning van de andere partij het geval zou zijn geweest, maar de suiker is thans een geodkooper volksvoedsel geworden. Van de verbetering van den beetwortel hangt het af, of de Europeesche suiker nog goedkooper en zoo mogelijk van nog beter kwaliteit zal worden Wetenschappelijke selectie Daarom zijn de 600.000 bieten naar het hooge, sombere gebouw in Naarden gebracht en thans is hun proces gaande voor de vierschaar van de Koninklijke Beetwortel Zaadcultuur Kuhn en Co. N.V. Het is vooraf al zeker, dat hoogstens 500 kunnen voldoen aan de hoogste eischen, die aan vier eigen schappen worden gesteld; suikergehalte,ge wicht, zoutgehalte, schieters. Deze 500 zullen na twee jaar terugkeeren uitgebreid tot 600.000 exemplaren, zooals ook de zeshonderdduizend bieten, die nu te Naarden üggen, voortgekomen zijn uit de 500 gekozenen van 1930. Wij gelooven, da? het voor den lezer ge makkelijker is om met het resultaat, met de Naardensche keuring zelf te beginnen en later van de gebeurtenissen te velde te ver tellen, daarom zullen wij eerst met hem zien. wat er met den inhoud van een wagon gebeurt. In elke wagon zijn 20.000 bieten geborgen, welke tot 20 families behooren. In elke zak zitten 50 bieten, zijnde de op brengst van een regel van een proefveld. Elke zak is genummerd. Wij volgen den loop van het geding van eak 307. De inhoud wordt uitgestort in een groote houten loods, waar de Huizer werk lieden de wortels van modder ontdoen. Daar er geen beschadiging mag plaats hebben, geschiedt dit met de hand. Het zijn oudere ïltiizers, die vroeger gewend zijn om handig schol of aal te snijden en te villen, dus de minder gladde en onbewegelijke wortel kun nen zij zeker baas. Een ploeg van 32 man is met het schrap pen bezig in twee van deze houten schuren; in een ervan worden de bieten hierna in ■waschtroggen gewasschen en vervolgens op tafels gelegd Om te drogen. Daarna worden zij gewogen. Dan vangt de wetenschappe lijke behandeling aan. Met een segment schijf wordt er tot op het hart, een stuk uit de biet geraspt, het raspsel wordt opgevan gen in de bak onder de schijf. Alle 100 bie ten (tweemaal 50) van één veldje zijn bij elkaar gebleven, hun raspsel wordt nu op een mengtafel met de hand gemengd, om de juiste doorsnee kwaliteit van de 100 te krijgen. Het nummertje 307 blijft de groep in alle gedaantewisselingen trouw; hierop wordt zeer scherpe controle geoefend. Het mengsel wordt naar het laboratorium gebracht; het wordt gewogen en na bijvoe ging van 200 c.M.3 basisch loodacetaat in een warmwaterbad van 80 graden gezet, dan afgekoeld in een koud waterbad van 15 gr. In een ander deel van het laboratorium wordt het gefiltreerd en gepolariseerd. Het suikergehalte en 't gewicht ds nu bepaald. In dezelfde keurige blauwe of grijze keteltjes, waarin het op de meng tafel is gedaan, wordt de brei naar de kamer gebracht, waar het zoutgehalte moet worden bepaald. De chemicus, die hier zit, perst sap uit de brei. Van dit sap wordt door middel van de conriuctometrische methode het zoutgehalte bepaald. Het zoutge halte is van belang, omdat één deel zout vijf suikerdeelcn tegenhoudt om uit te kris- tallisecrcn. Anders gezegd! indien een biet in zijn sap 0.05 minder zout heeft, dan kan er pet meer suiker uit worden gehaald. Hier is vroeger niet op gelet, omdat men dacht, dat als een biet maar veel suiker had, hij wel weinig zout zou hebben. En ten tweede, omdat er geen methode bestond die snel genoeg, bij de selectie, de zoutbe- handeling kon geven. Men zou vroeger langs de ouderwetsche methode hoogstens 10 ana lyses per dag kunnen doen. thans 250. De analyst kan onmiddellijk, nadat de galvano meter eveneens in een oogwenk, zijn werk heeft gedaan, aan de hand van gereedge maakte. tabellen, het gehalte bepalen. Re^t nog een woord over de bepaling aan gaande de schietereigenschap. Schieters zijn bieten, die reeds In het eer ste jaar een stengel vormen, hetgeen slechts in het tweede jaar he<t geval mag zijn. Men heeft kunnen vaststellen, dat „schieten erfelijk is en zoo wordt bij de selectie hier op scherp gelet, door te velde de planton, die schieten te tellen en die families, die teveel schieters vertoonen, af te keuren. Het duurt ongeveer drie weken, voor 600.000 bieten zijn onderzocht. Na nauwkeu rige vergelijkingen der analyses worden de 500 besten uitverkoren en nadat zij in net stamboek zijn ingeschreven, wordt hun zaad bestemd voor de proefvelden, waar de na- tui. r de keuze der wetenschap moet beves tigen. 'Over twee jaar komen hun 600.000 nakomelingen in Naarden. Onderzoek op erfelijkheid der eigenschappen. Wat gebeurt er op de proefvelden? De 500 bieten bij Kuhn noemt men z>e familiehoofden, want zij behooren tot 20 verschillende families zijn dus gekozen op grond van hun eigenschappen. Het is echter de vraag, of zij deze eigenschappen inderdaad erfelijk bezitten en ze dus op haar nakomelingen.overdragen. Dit moet proefondervindelijk vastgesteld worden en wel door na te gaan, hoe die nakomeling schap, haar familie, zich gedraagt Zulks kan natuurlijk alleen worden nagegaan door proefvelden, 't Is dus gewenscht in 1931 van de familiehoofden er zijn er dan al geen 500 meer over door naselectie elk voor zich apart zaad te winnen en nog wel zooveel, dat men daarmede een proefveld volgens de tegenwoordige eischen, dus met minstens 5 herhalingen voor elke familie, kan aanleggen. Nu zal men onmiddellijk vragen: ten eerste, hoe is het nu klaar te spelen om van deze bieten, die immers kruisbestuivers zijn, zaad te winnen, zon der dat door kruisbestuiving de waardevolle eigenschappen, waarom het betrokken fami liehoofd werd gekozen, verloren gaan; ten tweede hoe is het mogelijk, van elk familie hoofd, stuk voor stuk, zooveel zaad te win nen, dat men voldoende heeft voor een aan moderne eischen voldoend „familie proefvel d?" Dit geschiedt op de volg'ende wijze. De bieten worden vroeg in het voorjaar in een warme kas, in bladaarde uitgepoot. Ze staan mannetje aan mannetje, terwijl ieder voor zien is van een steeketiket. waarop de num mers en letters zijn vermeld waaronder ze, ieder voor zich, in den „Burgerlijken Stand" van het veredelingsbedrijf zijn ingeschre ven. Door de zeer gunstige temperatuur en vochtgehalte loopen de oogen, die aan den kop zitten, zeer snel uit. Zoodra zich nu scheuten van voldoende lengte hebben ge vormd, worden de bieten stuk voor stuk uit den grond genomen. Nu worden ze „gestekt". Deze stekken wor den geplant in kleine potjes welke in war me bakken worden geplaatst Na veertien dagen worden ze hieruit genomen en lang zamerhand afgehard, teneinde ze begin Mei op het vrije veld uit te kunnen poten, waar elke stek tot een volkomen zaaddrager uit groeit Omdat zelfbestuiving practisch onmogelijk is en kruisbestuiving dient te worden voorkomen hebben Kuhn Co. nu een tusschenweg gekozen en wel deze, dat zij de stekken van de bieten van eenzelfde familie door elkaar op éénzelfde geïsoleerd veldje uitpoot Aangezien de fa miliehoofden tot ongeveer 20 families be hooren, krijgt men dus elk voorjaar ook 20 z.g.n. „isolatieveldjes". Deze worden aange legd op verschillende terreinen.in de bosch- rijke omgeving van Naarden waartoe o.a. overeenkomsten met de plaatselijke boom- kweekerijen worden gemaakt Men begrijpt nu de groote waarde van de bijzondere om standigheid, dat er in de omgeving van Naarden in het groot geen bietenzaad wordt verbouwd en de lucht er dus vrij is van vreemd stuifmeel. (Wordt vervolgd) ONTVANGEN GESCHRIFTEN Mengingstabel en Overzicht der Meststof fen, door Joh. Linssen. Uitgave van de A.B.T.B. Een zeer handige, duidelijke en dus goed bruikbare uitgave. Daarbij goedkoop, juist iets voor de boeren en tuinders om vlug even te zien wat ze over de meststoffen wil len weten. planten binnen krijgen nu iedere 14 dagen: de kunstmest voor kamer planten In fleschverpakklng, met 65% planten- voedsel 40 ct. bij de bloem- en zaad winkels verkrijgbaar. H. P. BENDIEN NAARDEN Qrganiseeren en ten uitvoer brengen Zooals bekend is er van den beginne af naar gestreefd middels vrijwillige organisa tie der veehouders de bestrijding der runder horzel in cms land algemeen ingang te doen vinden. In sommige streken is dit ook wel gelukt, doch in de meeste provincies laat het nog veel te wenschen over. Wel is het aantal veehouders, die hun dieren behande len toegenomen, doch er wordt niet volgens een tevoren vastgesteld plan gewerkt, de bestrijding wordt niet georganiseerd. Over gelaten aan. de veebezitters zelf, wordt er over het algemeen niet voldoende geregeld de hand aan gehouden en diit is wel de voor naamste oorzaak, dat geen afdoende resul taat wordt bereikt. Van de voormannen dei- landbouworganisaties kan op dit gebied nog. veel invloed in de goede richting worden uitgeoefend. Het is immers een kleine moeite om op dc a.s. jaarvergaderingen voor elk gebied een werkplan op te maken, dat in de eerste plaats beoogt, alle runderen die er voor in aanmerking komen te behandelen, hetgeen alleen mogelijk is, wanneer bepaalde perso nen. hiervoor met zorg uitgekozen, met de uitvoering der behandeling worden belast tegen 'n nader vast te stellen daggeld. Deze maken dan op gezette tijden 'n rondging en behandelen alle runderen in het hun aange wezen ressort. Indien de kosten hiervoor hoofdelijk worden omgeslagen of voor reke ning van de organisatie worden gebracht en de eigenaren der behandelde runderen, wat niet meer dan billijk is, een kleine restitutie betalen van 5 cent per dier dan zal blijken, dat met betrekkelijk weinig kosten een ratiq- neele behandeling over de geheele linie kan worden doorgevoerd. Dit is ook in groote lijnen de methode, die al sedert 1928 met succes wordt toegepast in de streek die door de coöperatieve Stoomzuivelfabriek Conqor- dia te Ede en Wageningen bestreken wordt Jaarlijks valt daar vooruitgang waar te ne men. zich uitende in een vermindering van het aantal wormbuiten, dat in het voorjgar op het rundvee wordt aangetroffen. De Veluwsche horzelbestrijder vermeldt hieromtrent het een en ander waaraan ik het onderstaande ontleen: „In mijn wijk zijn 13 landbouwers, waar onder 3 weigeraars. Behandeld werden bij den eersten rondgang 14 April 63 melkkoeien en 134 pinken met tesamen 1270 wormbultpp. De tweede, behandeling had plaats 17 Mei: aantal behandelde koeien en pinken 91 en.32 met totaal 550 wormbuiten. Deze cijfers be droegen in 1931 bij eersten en tweeden ron 1 gang respectievelijk 1790 en 1185. Tenvijl In 1932 bij eerste behandeling ongeveer 100 én bij tweede behandeling ruim 70 stuks runde ren meer in mijn ressort aanwezig waren, bleek het aantal wormbuiten 520 en 625 min der te bedragen, vermindering dus van on geveer 1/3 in één jaar. Een vergelijking makende van het aantaj wormbuiten dat aangetroffen werd op het eigen vee en het nieuwe aangekochte 'op verschillende veemarkten, dan blijkt dat op het eerstgenoemde gemiddeld 0,7 en op het marktvee 21 wormbuiten voor te komen. Uit deze cijfers blijkt dus diuidelijk het goede re sultaat der bestrijding. Juist het van elders aangevoerde vee zat over het algemeen tame lijk vol. terwijl het op eigen vee niet zoo heel veel te beteekenen had. De meeste vee houders beginnen thans te gelooven dat het helpt, gezien de- vermindering der horzels. Ook de veehandelaren verklaren dat het goed helpt, omdat in die plaatsen, waar het niet gebeurt, het vee er dik onder zit Hier zijn al heeje koppels pinken horzel vrij. Zoolang echter de bestrijding beperkt blijft tot enkele streken in ons land zoolang is ze onvolledig. Telkens worden er uit die stre ken waar liet niet gebeurt en van veemark ten runderen hier ingevoerd, die ons werk gebied als het ware besmetten." Laten wij die zoo hevig gekant zijn tegen wettelijke voorschriften op de bestrijding der runderhorzel nu eens toonen dal. zij hun eigen belang inziende, het middels vrijwil lige organisatie klaar kunnen spelen. Dit mag men toch minstens verwachten, waar het hier gaat om een jaarlijks terugkeerende plaag, die veel schade berokkent aan onz,e veestapel. Voorlichting omtrent de bestrijding en hoe die georganiseerd behoort te worden ver schaft nog steeds de Commissie, door het gratis houden van voordrachten met licht beelden voor leden van organisaties en be langstellenden,. Dr. 't HOEN. £)e iuinbedrijven en hypotheekschuld De gevaren door opzegging Men schrijft ons: De moeilijkheden die in de laatste tijden door onze tuinbouwbedrijven worden onder vonden- gaan zich thans met een vermeer deren, welke, indien zij voortgang blijft houden, tal van kweekers die worstelen om hun bedrijf In stand te houden, tot onder gang zal doemen. Het behoeft verder geen betoog, dat de tuinders hun uiterste krachten inspannen ojn aan hun, veelal zware verplichtingen te voldoen. Er zijn in het Westland vele kweekers die op onregelmatige wijze in de goede jaren hun bedrijven hebben uitgezet. Zij bouwden kassen en warenhuizen, hoewel in tal van gevallen de financieele bodem voor een dergelijke uitbreiding ontbrak. Maar in den goeden tijd was het voor den tuinder gemakkelijk om aan geld te komen voor dergelijke uitbreidingen. De hypothe ken werden vlot verstrekt en de tuinder dacht aan later jaren wanneer de aflossing wel geschied zou zijn. Dat de tegenslag reeds zoo spoedig zou volgen, hebben velen n'et gezien. Maar er zijn ook tal van kweekers, die niet tot zulk een snelle uitbreiding van hun bedrijf zijn overgegaan, maar desniet temin thans even hard fcuchten onder hun hypotheekschulden. De tuinbouw-uitkomstnn van bet vorig jaar, gaven verlies. De tuinder leefdr op dal verlies, dat voor velen in dit jaar werd ver groot De druiven hebben ook dit jaar te weinig opgebracht, dan dat van eèn loonende teelt sprake zou kunnen zijn. Om dus -,de eindjes aan elkaar te knoo- pen" valt niet mee. De hypotheekhouders. Het nieuwe gevaar dat den kweekers be dreigt, is gelegen bij vele hypotheekhouders Zij toch, die vroeger op zulk een gemakke lijke wijze hun geld goed on veilig belegden in de tuinbouwbedrijven, gaan thans in tal van gevallen ertoe over hun gelden terug te vragen. Dat een dergelijke handelwijze totaal ver nietigend is, laat zich begrijpen. Ook in het Westland zijn reeds enkele bedrijven door een dergtelijke handelwijze gefailleerd. En. er dreigen nog meer van dergelijke faillis-, sementen, indien de hypotheekhouders niet tot andere gedachten komen. En dit is noodig. Onder velen is een soort angststemming gewekt, doordat men niets dan kwaads over den tuinbouw hoorde. En inderdaad- veel goeds valt er niet te vermelden. Echter, dit staat wel vftst^ de tuinder voert thans zulke beteekenénde hezulnigings maatregelen in, dat de kosten van zijn bedrijf enorm dalen. Het gevolg hiervan is, dat de zware schok van de prijsdaling der producten, reeds ste vig wordt opgevangen. Nu mag niet worden gezegd dat de kwade tijden voor den kwee- (Ochtendvoer) bereid uit de allerbeste grondstoffen Pril» per SO K.G. f 5.— franco n.v. M. Verheul'sKrachtvoederhandel Ehzabelhstiaat 26 - ROlTtRDAM Telef. 56892 LAAT DE VERWAnMlNGS-EN REÜ£NII\STALLAGE VAN UW WARENHUIS OF SERRE AANLEGGEN DOOR M. WILSCHUT B ZN. RIJSOORD TEL. 149 VAKKUN01GE UiTVOERlNG MET VOLLE GARANTIE ker voorbij zijn, doch waar de opbrengst der producten wel tot het minimum zijn gedaald mag toch wei worden aangenomen dat de tuinbouw is zijn volle crisis is gekomen. Het opzeggen van hypotheken nu zal de kwaal doen verergeren. Bij faillissement zal de hypotheekhouder wellicht een deel van zijn geld terug ontvangen, maar daar mee vernietigt hij ook de laatste kans van den tuinder om met zijn taaie volharding een uitweg te zoeken om zijn inkomsten te vergrooten. En- dit gebeurt, men zie b.v naar de uitbreiding van de bloementeelt, waarvan tot heden dit jaar de uitkomsten niet ongunstig zijn. Regeerlngshulp? In tuinderskringen wordt bovengenoemde aangelegenheid nogal besproken en men stelt de vraag of, zooals door de Pachtwet thans geschiedt- ook voor de hypotheek- tuinders geen hulp verleend kan worden. Men zou dit verwachten in den vorm dat een commissie onderzoek doet in hoeverre een tuinder kan voldoen aan zijn verplich tingen t. o. den hypotheekhouder. Wanneer door hooee rentelast hij niet volledig zijn verplichting kan nakomen, zou men bij gerechtelijke uitspraak zulks- willen zien beslist Desnoods zou het resteerende als vlottende schuld kunnen worden vast gelegd. Op deze wijze zouden de noodlottige fail lissementen, door ontijdig opzeggen van de hypotheken voor een belangrijk deel kunnen worden vermeden. Een andere mogelijkheid- die besproken wordt, is het van Regeeringswege helpen aanhuiveren van de renteschulden van den tuinder. Beide zienswijzen verdienen wellicht weging, doch het gevaar dat thans dreigt voor den tuinbouw Jean met medewerking van hypotheekhouders zelve reeds belangrijk worden afgewend. De Nederlandsche tuinbouw, hoe moeilijk hij het ook moge hebben, zal zich ongetwij feld toch weten te handhaven. Een aanslag op zijn bestaan als hierboven aangegeven, zal echter alle mogelijke steun- en hulp maatregelen volledig teniet doen. HILLEGOM TELEF. 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde Catalogus, voorzien van zeer vele origineele bloemen-fotografieën, wordt op aanvraag gratis toegezonden. Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste hand leiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin en het kweeken van bloemen in de binnen kamer of serre Alle artikelen worden onder garantie geleverd. Hatsjiehatsjie! Wat zal ik nuhatsjie!wat zal hatsjie!wat zaJ ik nu gaanhatsjie' gaan pratenhatsjie!Ik voel me in labiel evenwicht 'n uitdrukking van mijn goeden ouden leeraar in natuurkunde hij leest mijn praatjes niet meer jam mer—'k zou een extra goedkeuring in zijn frommelig aanteekenboekje gekregen heb ben, als hij ddt lasWelnuhatsjiel... ik voel me in wankelbaar evenwicht Mijn hoofd weegt naar ruwe schatting 'n vijftig kilo, en elke poging om het buiten de lood lijn van mijn lichaam te brengen, geeft een gevoel alsof je, evenals de bekende tuime laars, waarmee we als jongens speelden, plotseling de wereld van een ander gezichts punt zult willen bekijken. De oogen drijven in het water en de swaar hangende oogleden zijn niet bij machte om het in beperkte hoeveelheid zoo heilzame vocht binnen de oevers te houden, nu de na tuurlijke afvoer niet goed functioneert, daar de „traanbuis" verstopt is. Je ziet alles in een waas en kunt dus niet praten over wat je zag. Evenmin over wat je hoorde, daar het is alsof je na een ferme duik in het zwembad met de ooren vol water weer boven komt En lees maar eens in dezen toestand! ik geef het je te doen om tusschen afwisselend genies en getrompet met je neus in een zakdoek, die veel heeft van een natte vaatdoek, ook nog wat te lezen tenminste wat te lezen om er over to praten. WAT IK DACHTTHU1SI Ge hebt het al begrepen: Pravalatu (zooals we weten beteekent dit: praatjesmaker van „Land- en Tuinbouw") is verkouden zwaar verkouden. Hij kan dus niet praten over wat hij hoorde, noch over wat hij zag. nog minder over wat hij las en op reis was hij niet. Dus hij kan alleen iets zeggen over wat hij dacht...... thuis. En dat is ook niet veel bijzonders in zoo'n toestand (alsof het anders wel iets bijzon ders wasl zegt iemand, die steeds wil vitten en critisieeren). Neen, dat is 't niet, datxvas het niet, dat zal hiet niet zijn ook. Maar wel is het m.i. iets bijzonders als DE BOND VAN LANDPACHTERS STEUN VRAAGT BIJ DEN BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Ik vind het streven van den Bond van land- pachters niet zoo verkeerd, al zal ik niet in alles met ze mee gaan, doch dat ze bij den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, die onder de leden niet enkel pachters, doch ook eigenaars, en ook eigenaars, die medever- pachters zijm om steun vragen lijkt me niet getuigen van goed inzicht Dat deze Bond dan ook weigerde om als buitengewoon lid toe te treden is alleszins verklaarbaar. Zooals het ook verklaarbaar is, dat DE AUSTRALISCHE REGEERING DEN LANDBOUW DAADWERKE- LIJK GAAT STEUNEN. Zoo heeft deze regeering besloten, bepaalde belastingen onmiddellijk met een totaalbe drag van 12 millioen gulden te verlagen, waaronder de belasting op verkoop van gron den en eigendommen. Tevens werd door de regeering aangekondigd, dat een bedrag van 15 millioen gulden zal worden besteed voor steunverleening aan de tarweverbouwers en een bedrag van 12 millioen gulden tot steun verleening aan de superfosfaatproducenten, waardoor deze in staat zullen worden gesteld hun prijs met f 13.50 per ton te verlagen. Zoo helpt men de landbouwers, d'ie ook daar veel moeiten doorworstelen. Maar wait sommige hypotheekgevers doen lijkt niet veel op helpen, tenzij dan helpen in de diep ste ellende. Er worden hypotheken opgezegd, helaas. En de hypotheekgever gaat bij de lage prijzen die thans besteed worden met de voordeelen strijken. Die koopt vaak zoo'n boerderij. Dat wekt veel ontstemming en soms ook krasse tegenmaatregelen. Dat BOERENLEENBANKEN HET HUN HYPOTHEEKBOEREN LASTIG MAKEN ls al heelemaal ongehoord. Er moeten zich meerdere gevallen Ln on.3 land voordoen, dat boeren, die hypotheekschuld hebben bij boe renleenbanken, en steeds stipt en getrouw rente en aflossing betaald hebben, bericht krijgen op zeer korten termijn nog een be langrijk bedrag te moeten aflossen. Men kan op duim en vinger narekenen, dat het on mogelijk is om thans enkele duizenden gul dens zoo spoedig los te krijgen. Maar hoe zit dat met die boerenleenban ken' Kan daar geen stokje voor gestoken worden? Evenals aan den HANDEL IN BIETENBONNF.N ze maar weinig of heel geen bieten verbou wen. Dit komt omdal ze im vorige jaren veel meer land met suikerbieten beteelden en thans nog bewijzen kunnen aanvragen voor garantieprijzen voor een naar hun vroegere oogsten berekend gedeelte. Nu ze deze bieten niet oogsten, gaan ze deze bewijzen („bon nen" noemen zij ze) verkoopen aan anderen, die vroeger geen of weinig bieten teelden of wiens oogsten abnormaal groot zijn, wal thans nogal eens voorkomt. In plaatselijke bladen worden ze zelfs openlijk per advertentie, aangeboden. Frau de ls het garantiebewijzen aan te vragen terwijl men niet de volle oppervlakte ervoor bebouwt. En oncollegiaal is 't om deze aan anderen te verkoopen. Zulke dingen worden bekend, en ze ver- hoogen niet het respect, dat de burgerlijke bevolking voor de boeren heeft. Door deze handeling, die misschien door enkelen wordt verricht wordt smaad gelegd op heel den boerenstand en wordt gegeneraliseerd en ge zegd: zoo zijn de boeren. Zij die zoo hande len, zij die zooals in de buurt van Zwolle voorkwam, fraudeeren met de bewijzen voor huisslachtingen zooals we Dinsdag in onze krant konden lezen, moeten zwaar gestraft en aan de kaak gesteld worden. Want onze boeren zijn zoo niet. Het zijn uitzonderingen die bekend worden gemaakt: over den regel wordt nooit geschreven. Hatsjie!daar begint het jveer hatsjie!daaromhatsjie! Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. A Propos! Ge weet, krantenpapier of liever gezegd drukinkt werkt steriliseerend. Ge be hoeft dus niet bang te zijn, dat ge door mijn verkouden praat uurtje, ook verkouden zult worden. Ge zult het wel zijn, denk ik. t zij in figuurlijke, 'tzij in letterlijke, 'tzij in dubbele beteekenis van het woord. jy^elkproductie en voedselvoorzienii van hel melkvee De directie van den Landbouw deelt me Over het geheel genomen is de voedi voorziening van het melkvee in Septem niet ongunstig geweest. Vooral in Friesla Overijssel, Utiecht, Noordholland en 2 land is het weiland echter te vochtig gew den, vooral in de tweede helft van maand. Daar het land te veel vertrapt wt mioesten de koeien veelal te vroeg op 5 gezet worden. Op de weiden ging daand voedsel verloren. In verhand met den fin cieelen toestand van zeer vele bedrijven, t wacht men, dat de aankoop van krachtv der beperkt zal worden. In het algemeen er echter voldoende hooj en kuilgras. De melkproductie was in de onderscl den gebieden zeer verschillend. Zij was 1 eenmaal in Drenthe, Overijssel en Gek land. hooger dan normaal in Groningen Noordbrabant, maar beneden normaal in overige provinciën. De Nitrophoska-pompoi Aan de 6cihatting van het gewicht van pompoen met het opschrift .Bemest Nitrophoska IG", geëtaleerd op de Bloei tentoonstelling, welke gehouden i6 va< t/m 12 November in de niieuwe Bloem veiling „Westland" te Poeldijk en waar we in ons vorig nummer een afbeelding ven. werd deelgenomen door 1571 persor Na sluiting der tentoonstelling werd reuzenvruoht direct door het Bestuur wogen, waarbij bleek, dat het gewtioM va 91 pond en 2 ons De prijswinnaars waren: K van Velden, Leeweg 22, Naaldwijk; Groot ers, Monstersoheweg 20, 's-Grav zande; Mej. L. Aliblas, Ge est weg 52, Na< wijk:,Adr v d Ende. Vredeb-^tlean 32. F dijk: M v d Drift. Nieuweweg 51, Honseli dijk; A. S. Bots, Lange Noordweg 101, teringen; R Sperms, Charl de Bourh straat 106 B, Den Haag; J E. BamniLnk, N' vveweg 84, Honseleredijk; C. P Neder VooTStr 87, Poeldijk; M Leerdam, No< land 49. 's-G na ven zonde; E. Klop, Frenn straat 131. 's-G ra verzande Ruim honderd deelnememfsters), die e eens zeer nauwkeurig hebben geschat, met minder dan één kilo afwijking van noemd gewicht, werden door het Land- Tuinbouwbureau der 1G. Farbenindus Aktiengesaiplechaft, Amsterdam, met troostprijs bedacht. H. D. FLAC Drogisterij DE li Levering voor alle bes dine«rnidde|pn voor den ti houw in prima kwali I UlN BOUWGEREEDSCHAPPEN k. r. h. de beste Fa'K. ijk. Tel. 2! I M. TEN HOFF CARROSSERIE .n WAGENBOUW DUCO-SPU1TINRICHTING ZU'DEIKOE 4—6 - NAALDWIJK I TELEFOON 247 GIRO (il95( TUINBOUW ARTIKFLEN loo ratten stelen per jaar ten minste 250! Het RATIN-systcem verdelgt RATTEN EN MUIZEN afdoende en is onschadelijk voor Mensch en Huisdier «4 Vrijblijvend nadere Inlicht, bij: BACT. LABOR. „RATI N" le v. d. Boschstraat 8 Tel. 772653 DEN HAAG

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8