Bij Ruwe Handen Purol (felyaït WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 fWEEDE BLAD PAG. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden breneen Ier algemeene kennis, dat door hen de hesiissing op het verzoek van: a. de fir ma Gebrs. J. en B. de Jong om vergunning tot hel opriohlen van een machinefabriek in het perceel Hooge Morschweg No. 100. Sectie P. No. 338; b. de N.V. Leidsche Sclielpkalkbianderij „Trio", om vergunning tot het oprichten van een kalkbranderij op het perceel Zoe'erwoudscheweg No. ?j, Sectie O., Nis 172 en 175, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 16 November 1932. AFSLUITING HOOGE MORSCHWEG. Burgemeester en Wethouders van Leidpn brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met het uitvoeren van riolcerings werken, het gedeelte van den Hoogen Morschweg. gelegen nabij den spoorweg- overging naar den Lagen Morschweg, var.nf Vrijdag 18 November a.s. voor alle door gaan rijverkeer. lohaJve voor handwagen* tijdelpk is afgesloten A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 16 November 1932. BEWAARSCHOOLONDERWIJS DE VERORDENINGEN In verband met de door den Raad geno men besluiten met betrekking tot het open baar- en het gesubsidieerd bijzonder be- waarsohoolonderwijs, leggen B. en W. thans aan den Raad over de nieuwe verordeningen op dat onderwijs. Ter toelichting van de ontwerp-verorde- ningen merken zij om. het volgende op: Voor het openbaar bewaarschoolondenvijs besiaan thans niet minder dan zes verorde ningen. Voorgesteld wordt die verordeningen in te trokken met uitzondering van de schoolgeld-verordening, die,zij 't dan gewij zigd, als afzonderlijke verordening moet blijven bestaan. De instructie voor de Com missie is een verordening, welke door ons College is vastgesteld en bestemd is om te worden vervangen door een Huishoudelijk Reglement De instructie kan dus worden ingetrokken. Bij het ontwerp is uitvoering gegeven aan het voornemen am het aantal leden van de Commissie voor de bewaarscholen uit te breiden en de Commissie te maken tot een zuiver advisoerend en toezichthoudend lichaam. Naar het gevoelen van B. en W. is in verband met het totaal aantal open bare en gesubsidieerde bijzondere, bewaar scholen, over welke zich het toezicht van de Commissie zal uitstrekken, een aantal van negen leden voldoende. Het ligt in het voornemen om, na vaststelling van de ont werpverordeningen een voorstel in te dienen tot ontbinding van de tegenwoordige Com missie en tot benoeming van negen leden van de nieuwe Commissie. De ontwerpverordening, regelende de voor waarden. waaronder ten behoeve van bijzon dere bewaarscholen subsidie uit de gemeen tekas wordt verleend is bestemd om de beide, thans bestaande verordeningen betreffende het gesubsidieerd bewaarschoolondenvijs te vervangen. Voortaan zal dus de geheele sub sidieregeling voor dat onderwijs in één ver ordening zijn ondergebracht. De thans be staande verordening betreffende de su-hsidi- eering van het bijzonder bewaarschool-onder wijs moest in verband met die nieuwe subsi die-regeling geheel worden omgewerkt In het ontwerp zijn de nog bruikbare bepalin gen van de bestaande verordening overgeno men, aangevuld met een serie artikelen, waarin het nieuwe subsidiestelsel is uitge werkt Van de bestaande verordening, bevattende de eischen waaraan de gebouwen van de ge subsidieerde bijzondere bewaarscholen moe ten voldoen, zijn vele bepalingen niet in het ontwerp opgenomen. O.i. was dat geheel on- noodig, omdat verschillende eischen wat te ver gaan, de bestaande gesubsidieerde scho len alle voldoen aan de bij die verordening gestelde eischen en ook omdat ten aanzien van de stichting van nieuwe scholen is be paald. dat de plannen moeten worden onder worpen aan de troodkeuring van Burgemees ter en Wethouders en omtrent de plaats van vc 'iging de goedkeuring van den Raad moet zijn verkregen. Gelijk bekend is werd bij Koninklijk be sluit van 23 Juni 1932. S. 312, de leeftijd van toelating tot de gewone lagere school van 51/2 gebracht op jaar, en zal die leeftijd van 16 Juli 1933 af worden bepaald op zes jaar. Een groot aantal bewaarschoolleerlin gen is dientengevolge met 1 Sept J.l. niet naar de lagere school overgegaan, 't Juiste getal is niet bekend, het getal leerlingen Yan 5% tot 53/! jaar. dat op dien datum een openbare- of gesubsidieerde bijzondere bewaarschool bezocht bedroeg echter 203. Waren die kinderen naar de lagere school overgegaan, dan zou een extra-uitgaaf van pl.m. f 9.000— voor het bewaarschoolonder- wijs zijn voorkomen, terwijl die kinderen op de lagere school, gezien de matige bezetting van de eerste klassen, zeer weinig kosten zouden hebben veroorzaakt Bij een extra-uitgaaf van f 9000.— zal het echter nog niet blijven, omdat de leeftijd van toelating tot de lagere school van 16 Juli 1933 af andermaal met 3 maanden zal wor den verhoogd. Aangezien de financieele toestand der ge meente het thans meer dan ooit noodzake lijk maakt de uiterste zuinigheid in acht te nemen, hebben B. en W. getracht om, zonder aantasting van de vitale belangen van het bewaarschoolondenvijs, compensatie voor die extra-uitgaaf te vinden. Naar hun meening is zulks mogelijk door, zoowel voor het open baar- als voor het gosubsidieerd bijzonder bewaarschoolondenvijs, den leeftijd van toe lating van 3V2 te verhoogen tot 4 jaar. Hoe ongaarne zij ook met een voorstel om daartoe over te gaan, komen en hoezeer zij zich ook evenals de Commissie voor de be- waarscholon en de Commissie voor het On derwijs bewust zijn van de bezwaren aan dat voorstel verbonden, achten zij zich toch om financieele redenen daartoe verplicht Te dien einde hebben zij aan heide verordenin gen een overgangsbepaling toegevoegd. B. en W. merken nog op, dat het getal leerlingen van de openbare en de gesubsidi eerde bijzondere bewaarscholen beneden don leeftijd van 4 jaar op 1 September j.l. L28 bedroeg zoodat, was reeds eerder de toela tingsleeftijd op 4 jaar gesteld, tegenover het getal leerlingen, dat in verband met het bo venaangehaald Koninklijk besluit met Sep tember j.l. op de bewaarscholen bleef, een vrijwel even groot aantal leerlingen zou heb ben gestaan, dat niet tot de bewaarscholen had kunnen worden toegelaten. LEIDSCHE KUNSTKRING ..VOOR ALLEN" Toen in het naj<un van 1930 Charles Pan zéra voor het eerst zich in Nederland liet hooren en wel in Den Haag in „Diligentia", hebben we onmiddellijk het vermoeden uit gesproken, dat hij het Hollandsche publiek stormenderhand voor zich zou winnen, een voorspelling, die niet te gewaagd is gebleken. Sinsdien hoorden we den zanger nog eenige malen in de Residentie, terwijl hij hier te Leiden een half jaar na zijn eerste optreden, de Mephisto-partij in de „Damnation" zong. Als liederenzanger kende het Leidsche pu bliek hem nog niet. De Kunstkring bezit de verdienste, dat ze haar leden in staat heeft gesteld, a's zoodanig gisterenavond met hem kennis te maken, een kennismaking die voor den zanger en voor zijn echtgenoote, die hem steeds begeleidt, een prachtig succes is geworden en voor het enthousiaste publiek een verkwikking. Het programma was uiterst smaakvol sa mengesteld. Ve-schillende genre's, die voor een boeiende liederenavond in aanmerking kunnen komen, waren er op vertegenwoor digd. Verder werd begonnen met Handel en Mozart, voortgezet met Chausson, De Falla en Debussy en geëindigd met Gui Ropartz en Ravel. En dit alles werd vorgedragen met een superieur stijlbegrip en met verfijnde in tuïtie. Panzéra is een baryton doch dit belet hem niet, zonder een spoor van forceering, af en toe de lichte stralende hoogte van een tenor of de donkere diepte van een bas te bereiken. Men kan zich een baryton denken, waar van het geluid op zichzelf mooier is. Doch nimmer zaï men een zamrkunstenaar aan treffen, die zijn stemmiddelen zoo in de uiterste perfectie heeft geschoold. De ade.m- beheersehing is superieur. Het is nauwelijks mogelijk, dat iemand zijn adem zoo econo misch gebruikt om een toon te doen aanzwel len "tot een bazuinklank, of ze te doen af nemen tot een bijna onhoorbaar pianissimo, dat nochtans zijn volle draagkracht behoudt. Zangtechnisch is dit alle3 absoluut gaaf en af. En deze geweldige techniek maakt Pan zéra diensthaar aan een schitterende muzi kaliteit. Het is alles doorleefd, vol senti ment Ziin voordrachtskunst is overweldigend. Elk lied op zichzelf heeft zijn eigen sfeer. Daardoor is het wezen van elk lied iets anders, een telkens nieuwe schoonheidsopen- ba ring. Het is ten slotte alles Fransch, d.w.z. met een verfijnd gevoel voor rhythme, klank- sohoon en een subtiel ontwikkeld tekstbegrip. Het is mousseerend en licht, en ook de ge gedragen liederen en hvmnen worden niet zwaarwichtig. Er zit steeds souplesse in, een enthousiast beleven en vertolken. Fransche geest en Fransche gratie, Fran sche lenigheid en élégantie. Het is a'les elas tisch. Het begon met het Recitatief en de Aria van den Grijsaard uit „Suzanna" van Hiindel, een mooie declamatie van het reci tatief en een poëtische vertolking van de Aria. Toen volgde een Aria en Finale uit de eerste akte van „Figaro" en „Sérénade" en „Air du chamnaene" uit „Don Giovanni", dit alles van Mozart. Dit waren Mozart-voordrachtten. zooals we ze ons niet volmaakter kunnen denken: fiin, prikkelende, bruisend en licht, een rococo- festijn van melodie en rhvfchme. Een imposante voordracht volgde van „La caravane" van Chausson, een p'echtig-ern- stie- lied, een monumentale uitbeelding. Na dit een drietal populaire Snaansche liederen, gecomponeerd dor De Falla. Het aantal toehoorders dat met de Spaansche taal vertrouwd is. zal wel niet bizonder groot zijn geweest, doch dit behoefde geen be'etsel te zijn, om de werkjes ten volle te genieten. De beeldende kracht van dezen zang is vol doende om het sentiment .geheel aan te voe- len. Van de vie- prachtige liederen van De- bnssv werd het geesti? nummer „Mandoline" waarvoor men zich wel hiizonder dankbaar betoonde, herhaald. Zeer bizonder hebben we s-enoton van het prachtige romance-aehtiee „Tg Mer" van Guv Ropartz, terwiil tenslotte drie ponu'aire Snaansche melodieën van Ravel werden gegeven. De laatrie daarvan ..Chant Jut' Kaddisch" trof hi7onder door haar melodische strur- tmir. Men besnenrt hierin den na°-a'm der JoAdache temnelran^en. het wonHerliik aan- srriipende psalmodiëren tot voriieer'iiklne van AdoraT. den God van Israël. Panera verstaat de ziel van het Oude Volk. alsof hM- zelf er deel van uitmaakte. Deze voord-eanht wpis een aootheose. Na de ovatie welke den kunstenaars ten deel viel ve^n^tta hij ons nog op „Die Fo- reiie" van Schubert. De bereiding van Matrdcleino Panzéra was schitterend, zóó absoluut toc-rwnd, zóó aamrenari en met den zang doorieefd. zon danig In harmonie met de zangvoordrarht, dat 't een zonder 't ander niet valt te schei den. Fr is een insnireerende wi<wlwerk!ne tn<j<vhon beide, die de harmonie volkomen doet zijn. Het succes van den zanger ls niet denk baar zonder dat van ziin begeleidster en dna-om geldt de hu'He voor haar precies In- dp-roifrto mate als voor hem. De Gehoorzaal was eeh»el ge-vidd. Steinway-vleugel uit het magazijn van Bender. BURGrR' IJKE STAND LEIDSCHE VERHUURDERSBOND NAJAARSVERGADERING De Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken heeft Dinsdagavond in haar eigen gebouw de jaarlijksche najaarsvergadering ouder leiding van den heer J. Zitman ge houden. De voorzitter herinnerde er aan, dat door de Gemeen eraad van Leiden in de Lange BouweJouwensteeg en Lange Paradijssteeg verschillende woningen onbewoonbaar zijn verklaard in verband met het saneeritigs plan van deze woonwijk. Door bemiddeling van den Bond hebben elf leden \oor vijftien woningen bezwaar schriften bij Gedeputeerde Staten van Zuid Hplland ingediend tegen dit Gemeenterauds besiuiu De Bond steunde de leden in hun actie door het zenden van een uitgebreide memorie van toelichting, terwijl de be stuursleden, de heeren Jan de Lange en li. van Leeuwen, mondeling de bezwaren te genover Ged. Staten hebben verdedigd. Het resultaat was pover, want alle woningen bleven afgekeurd. Het bestuur meende evenwel hierin niet te moeten berusten, maar heeft na een ver nieuwd deskundig onderzoek, waarbij de lieer L Klawer, Redacteur van het orgaan „Ons Eigendom" tegenwoordig was. beslo ten om te adviseeren voor acht woningen, behoorende aan zes leden, nietig-verklaring van het besluit van Ged. Staten tot hand having van het besluit van den Raad der Gemeente Leiden, bij de Kroon aan ie vra gen, oindat deze woningen op de aan te voe ren gronden, nog meer dan de andere voor bewoning geschikt geacht worden. Het bestuur von den Bond heeft zich met een request eveneens tot H. M. de Koningin gewend, om mei aandrang deze ingediende verzoeken te steunen. De notulen van de ledenvergadering, ge houden 10 Maart 1.1., door den secretaris, den heer P. T. de Jong samengesteld,, wer. den ongewijzigd goedgekeurd. In de vacature van Commissielid voor het Bestuur word bij enkele Kandidaatstelling de heer II. D. van Weizen gekozen, die de benoeming onder een kleine reserve aan nam. De begrooting voor 1933 door den pen ningmees er, den heer J. van der Steen, in gediend, werd zonder wijziging aangeno men. Tijdens de bespreking over enkele posten kwam duidelijk naar voren, dat al gemeen gewenscht wordt, dat het Bestuur in de naaste toekomst met voorstellen komt, voor een nieuw bondsgebouw. Het tegenwoordig kantoor wordt te primitief ge acht, de wachtgelegcnhoid onvoldoende en de geheele inricli ing verouderd. Bij de verkiezing van drie kasnazieners voor 1933 werden de heeren J. Zandvoort, W. de Haan en A. L. de Nijs gekozen, die alle hun benoeming aanvaarden. Tijdens de algemeene besprekingen dee. de de voorzitter mede. dat het bestuur ad vies heeft verleend bij de oprichting van een vereeniging van huiseigenaren te Alphcn aan den Rijn. Met erkentelijkheid wees hij op het ingezonden stuk in de plaatselijke bladen van den heer Mr. J. Hazenberg, se cretaris en juridisch adviseur van den Ne derlandschen Bond van Huis- en Grond eigenaren en Bouwondernemers, waarin hij, naar aanleiding van een ui spraak van den Kantonrechter, duidelijk uiteen heeft gezet, dat bij gebruik van Bonds-huurcontracten de verhuurders van woningen beslist het recht bezi ten om de betaling van Straat- belasting op de huurders af te wentelen. De secretaris deelde aan de vergadering bijzonderheden mede over het Nationale Congres, hetwelk Woensdag 23 November te 's-Gravenhage wordt gehouden en waaraan een excursie naar de N.V. Koninklijke Deut sche Aardewerkfabriek „De Porceleijne Fles en aan de Nieuwe Kerk te Delft, is verbon den. In de avondvergadering, in de groote zaal van „Twee Steden Palace" zal de heer A. F. Bruinsma. lid van het dag. bestuui van den Landelijken Bond en voorzitter van de vereeniging „Het Eigendomsrecht" te Amsterdam spreken over het actueele on derwerp „Is huurverlaging mogelijk". Leden, die aan het Congres wenschen deel te nemen, kunnen zich nog tot Donder dag ten Bondskantore melden. Uit de vergadering werd een waarschu wend woord gehoord, om geen week wonin gen zonder bondshuurcontract of ander schriftelijk bewijs, waaruit blijkt, dat een weekhuur is aangegaan, to verhuren, zulks naar aanleiding van huurgeschillen welk* in den laatsten tijd hij het Kantongerecht zijn behandeld en waarbij de Verhuurder tot zijn groote schade, geen voldoend bewijs kon leveren, dat de loopende huur, een weekhuur en geen jaarhuur was. Het verlangen werd geuit, dat bij steun- verleening door Maatschappelijk Hulpbe toon of het Nat. Crisis Comité de steuntrek- kenden verplicht worden wekelijks de be taalde huurkwitan'ie te toonen. Tenslotte werden meerdere klachten ge uit over de algemeene inspectie, welke de Leidsche Duinwater Mij. heeft gehouden. Geadviseerd werd om bij niet aceoord gaan met het resul'aat van de inspectie, het bij gesloten nieuwe contract niet te teekenen. maar revisie van het onderzoek aan to vra gen. Daarna werd de geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. BAZAAR CHR. JEUGDHULP. Het bazaar-comité v. d. Toevlucht v. Chr Jeugdhulp bericht met grooten dank aan allen die er toe hebben medegewerkt dat de bazaar netto pl.m. f 1200 heeft opgebracht. Dat is en heele stap ln de goede richting; maar wij zijn er nog lang niet. Daarom blijft het bazaar-comité, nu als comité v. h. bouwfonds, aan het werk en hoopt nog wel van zich te laten hooren. Giften voor het fonds worden intussöhen dankbaar aan vaard. Ter voorkoming van misverstand wordt nog medegedeeld, dat het bouwfonds afzon derlijk wordt beheerd en giften voor dat doel dus niet in de gewone exploi atiekosten van de Toevlucht worden opgenomen. Do inrichting blijft dan ook dringend veler steun en medewerking behoeven. Voor den uitslag vorn de verloting der schilderden etc. zie men de kleine adverten tie in dit blad. HAAGSCH DISTRICTS-COMPETITIE. D.C.L.—Naaldwijk 16—4. Gisteren mocht het D.C.L. gelukken de damclub Naaldwijk met een stevige neder laag naar huis te la'en gaan. Den eersten wedstrijd ln deze competitie heeft D.C.L dus gewonnen. De uitslag van deze wedstrijd is als volgt verloopen: C. Gas'elaars—E. L. Lanteren 1—1 P. v. d. Stel—D. Konpenol 1—1' S. v. d. ReekJ. v. Ge'st 2—0 M. OptendreesE. v. d. Wel 2—0 A. G. de Jeu—J. Boon 20 G. v. Zwleten Sr.—H. Solleveld 20 T. D. v. d. Bosch—F. Steenks 2—0 J. W. Schuss—V. Valstar 0—2 J. Laven—A. Olsthoorn 20 P. v. Mastrlgt—J. 't Riet 20 Maandag a.s. moet D.CL. bij Damclub D.I.O. in Den Haag spelen. EINDEXAMEN ORANJE KRUIS. Maandagavond werd onder leiding van Dr. H. J. Boonacker vanwege „Het Oranje- kruis" het eindexamen afgenomen ter ver krijging van het diploma \oor „Eerste Hulp Bij Ongelukken". Door de navolgende personen werd met gunstig gevolg examen afgelegd. Dames-groep: de dames J. H. D. van Ech ten, A. D J. van Echten, J. R. Nieuwkerk, mevr. de Wed. J. E. vam Heel-Zonderop, E. Hoogendoorn, J. J. Hoogendoorn, mevr. J. Donkers-Wolters, A. A. v. Ravenstem, M. P. Ie Poole en de leidster der damesgroep M. A. van Ingcn Sclienau. Heeren groep: de heeren A. P .v. d. Voort, A. N. Dieben, J. H. de Heijden, M. L. H Ritsen, H. Treur Jr., H. Rol, W. J. v. Nie- kerk, J. Costo, H. B A. Bokern, J. P Th. Hendriks, J. Janson, W. Loman, W. F. Mar- celis, F. v. d. Mark Sr., E. Steenhuijzen, C R. van Velzen, P. Vroom, J. H. Visser, J. P. Snijders, J. Rie'bergen, G. Kramer, D. P Weijers, M. Leuring, J. Grün en J. Nijhuis. Leiders van Heerengroep zijn A. P. v. d. Voort, Groep I, E. St.-enhuijzen Groep II, J. Rietbergen Groep III. De lessen voor dit nuttige werk werden gegeven door Dr. E. J. J. G. Renaud, alhier. Prof. SCHREINEMAKERS HERSTELD. Prof. Dr. F. A. H. Schreinemakers, die eenigen tijd in het Sint Elisabeth ziekenhuis is verpleegd, heeft deze inrichting geheel hersteld verlaten en hoopt Maandag a.s zijn colleges te hervatten. EEN Dr. BRUINING-FONDS. Er heeft zich uit vrienden en oud-patiën ten van wijlen Dr. J. Bruining een comi'é gevormd, da.t de nagedachtenis van dun overleden geneesheer wil ee-ren door stich ting van een fonds, het „Dr. Bruining- fonds" genoemd, dat ten doel heeft de be strijding van de tuberculose door middel van de bekostiging van noodzakelijke thuis verpleging in gezonde frissche woningen, hoogtezon, geregeld medisch toezicht en medische coptrole enz. In het comité hebben zi'ting genomen als voorzitter de Burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, als secretaris de heer B. v. Lith, als penningmeester de heer Geer- ling en als leden Mr. P. E. Briët, Ir. A. L. Driessen, de heer J. Heeringa, mevr. Hoogen'boom-Th •nas, de heeren W. v. d. Laan, W. Z. v. d. M-eiy, B. Moolenburgh en Prof. A. J. Wensinck. VEREEN. CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN) Zaterdae 19 November a.s., des nam. te 6 uur, zal ln het Nutsgebouw een vergade ring worden gehouden door de afd. Leiden en omstreken van de Vereen, van Ohr. On derwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzcesche gewesten. In deze verga dering houdt de heer D. de Jong, van Rijns- burg, een rede over: „Het economisch ele ment In Grschledenis en Aardrijkskunde in het 7e leerjaar". L. P. S. V. De Leidsche Politie Sportvereeniging heeft gisteren te Bloemenriaal haar eerste compe titie-wed s'rijd gespeeld van de Ned. Politip Snort Bond. De wedstrijd eindigde met ge lijk spel (44), nadat de Leidenaars bij de rust met 3—0 de leiding hadden. VAN WIE? Bij do politie zijn inlichtingen te beko men omtrent twee rijwielen, die onbeheerd od den openbaren weg zijn aangetroffen. LANDSTORMAVOND. Woensdagavond 23 November houdt de vereeniging Leiden van den Motordienst een Lanrls'ormavond in de Graanibeurs. Sprekers zijn de heeren res.-luit-kol. Dr. J. C. F.ringaard, commandant van de afd. Zuid-Holland van 't. V.L.S.K. „Motordienst" en D. J. Karres, uit Scheveningen. FAILLISSEMENT O. A. PROOT EN ZN. ALHIER. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m op de crediteurenlijst in het faillissement van de N.V. Chem. en Pharm. fabriek v.h. G. A. Proot en Zn. alhier. Deze lijst telt 86 crediteuren met een totaal pasis'ef van f 16.033,23, waarvan preferent f 2 623,14. De ba'en zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: N.V. v.h. G. Roelofz. Enschedé, geleverd" goederen en kosten gedee'teli'ik pref. f 86510; M J. Har- tog=veld den Rosch, geldleening, gedeeltelijk pref., f 4983; H. A. T-onnee, Den Har,»? geld leening en geleverde goederen f 2142,94. WATERPOLO. De Zijl 2de klasser De protestcommissie der N.Z.B. heeft 13 Nov. j.l. de door A.Z.C. ingediende protes 'en naar aanleiding van den wedstrijd De Zijl I—A.Z C. I op 3 Nov. j.l. behandeld. Het eerste protest werd niet in behandeling ge nomen. aangezien het niet reglementair is ingediend, terwijl he» tweede protest werd pfeewe7en, aangezien volgens de P. C. hel reglement on de ju'«te wijze is to-^enast F'erdoor is De Zijl dun eindelijk de'inl- tief 2e klasser, ondanks de vele tegenslagen. K. VAN K. R1 IN' AND HANDET SREGTSTER. F'en we üi«ch rijving. 16 Nov. 6115. John Pereboom Company, Sassenheim, Hoo'd- straat 15 III, export van bloemL n. E.: J. Pereboom, Sassenheim. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN DE GEMEENE WEG. Gedeputeerde Staten van Zuid-Mr Hond hebben besloten, den Gemeenc weg onder de gemeente Alphen aan den Rijn en den Hee- renweg onder de gemeenten Alphcn aan den Rijn en Woubrugge gestoten re verkla ren voor het verkeer met alle 'notoriijtel gen in beide richtingen. Op verschillende punten zullen waar schuwingsborden worden geplaaut. Belanghebbenden, inrlian naar nm moe- ning beroep van dit besluit mocht open staan, worden, voor zooveel noodig- ge- we en op art 9. 2e lid van het motor- en rijwielreglement en op art 3, 2e en 3e lid. van de motor- en rijwielwet DE AANRIJDING. Naar ons uit Zwammerdam was mede gedeeld aangaande de aanrijding van den heer J. Buijs, zoo deze naar het ziekenhuis te Gouda zou zyn overgebracht. Uit Alphen bericht men* ons. dat dit onjuist is. daar de heer B. per ziekenauto naar zijn woning te Alphen is vervoerd, alwaar Dr. Nieuwenhuijzen de heelkundige behande'ing heeft verricht. Hoewel de toestand niet zonder zorg is, maakt de heer B. het, gezien de ernstige verwondingen, vry goed. GEMEENTEREINPGING. B. en W. schrijven aan den raad, dat op 31 Dec. a.s. het contract met den aannemer der gemeentereiniging M. van Essen afloopt, en na het advies van den directeur van Gemeentewerken en Commissie van Bystand stellen B. en W. voor ook voor het jaar 1933 de pemeentereiniging op te dragen aan M. van Essen voor de geldende aamiemingssom van f 5800. BOSKOOP JUBILEUM J. KOETSIER Ter aanvulling en rectificatie van wat wjj gister mededeelden meldt men ons nog het volgende: Boskoop heeft een van zyn bekende inwoners op waardige wyze in de bloemetjes gezet. De heer J. Koetsier herdacht het feit, dat hy 25 jaar geleden zich als bakker te Bos koop vestigde en tevens het de dag was, dat hij voor een kwarteeuw in het huwelijk trad. Op organisatorisch gebied heeft de lieer Koetsier getoond meer te kunnen, dan velen- Hij was de eerste in Boskoop, die de clien tèle dividend uitkeerde. Hy was het, die zijn zaken steeds weer wist uit te breiden, door eerst te Waddinxveen, later ook te Hazers- woude, te Bodegraven, Zwammerdam, Alphen Gouda en Reeuwyk, met de verkoop van bak kerswaren te beginnen. De clientele nam zóó toe, dat in 1913 een groote broodfabriek ge- houwd moest worden. Het uitbreken van den oorlog in 1914 bracht door de regeeringsmaatregelen, die genomen werden veel moeilijkheden, zoo zelfs, dat de firma Koetsier en Bobeldijk ontbonden werd, doch voor den heer Koetsier was dit een reden temeer, om al de energie, die hy bezat te ont plooien. Dat deze groot was, heeft de tyd be wezen. Binnen korten tyd werden de verliezen achterhaald en zelfs voorby gestreefd door winsten. Tn 1920 werden op initiatief van den heer Koetsier twaalf bakkerszaken vereenigd tot één Centrale Bakkerij, een organisatie eenig in ons land en overal in deskundige kringen met eere genoemd. Natuurlijk werd de heer Koet sier directeur der Centrale Bakkerij en heeft sedert al zyn krachten daarvoor gewijd en met de groote wilskracht, die hy heeft, hoopt hy nog lang alles te doen, om de Centale Bak kerij tot steeds grooter bloei te brengen. Zyn stel regel: een goede verstandhouding tusschen patroon en knecht komt ook de klant ten goede hee^t bewezen waarheid te zyn. Het feest, dat Boskoop hem bereidde is daarvan het bewys- HILLEGOM LANDSTORM-AVOND. Woensdagavond 23 November a.s. wordt er in de groote zaal van hotel „Flora" alhier een propaganda-samenkomst van den Bijz. Vrijw. Landstorm gehouden. Sprekers de heeren L. G. Roijaards, Mr. D. F. Pont, ma joor J. Brouwer, majoor J. P. Boots, luite nant D. J. Karres, J. O. Vermeer, kapelaaji W. C. van Benten, Ds. J. H. Mulder en Ds. A. K. Krabbe. De R.K. harmonieverecnïging „Crescendo" verleent haar medewerking. KATWIJK GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Raad dei- gemeente Katwijk op Donderdag 17 Novem ber 1932, des namiddags te 7.30 uur. Punten van behandeling: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel tot vasts'elling van de verorde ningen, regelende de heffing en invordering van schoplgeld voor L. O. en U. L. O. Advies op het adres van den Algemeeneri Nederlandschen Ventersbond, Correspondent schap Katwijk, inzake het aanbrengen van wijzigingen in het stelsel van ventvergun ningen. Advies op het adres van den Chr. Bestu renbond te Katwijk met betrekking tot de werkverschaffing. Voorstel lot verandering van de bestem- minig van het perceel Sectie A, no. 9C26/75S2, verhuurd aan Joh. Pronk. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning op het beheer van het Gas-, Water- en Elec riciteitsbedrijf. Voorstel tot vaststelling van het bedrag van de zekerheid van den Directeur der Be drijven. Voorstel tot vasts'elling van het bedrag van de zekerheid van den Administrateur en den Kassier van het Grondbedrijf. KATWIJK AAN CEN RIJN «ANTI-REV., OOK IN CRISISTIJD?" Gisterenavond trad voor de A.R. Kiesver- eenicing „Nederland en Oranje" en de A.R. Pronagandaclub „Groen van Prinsterer" als spreker od de heer R. A. don Ouden vnn 's-Cravenhage. adj. secr. van het der A. R. Partij. De vereadering stond ond°r leiding van Hen voorzitter Her Kiesvereeniging, den heer G. van Her Perk. die in zijn ooeninTswoord er on wees. dat er bij de Knmcrverkiezing in 1933 'n zware strijd gestreden zal moeten worden, en den wensch uitsprak 'n namrena- men en leerzamen avond te mocen hebben Hierna verkreeg cte heer Den Ouden het woord voor het uitsproken van zijn rede: .Anti-Rovolutionair, ook in crisistijd?" AGENDA Donderdag, 17 November. Stadsgehoorzan 8 uur. Mij voor Toonkunst. „Nederlandse Kamerorkest". De avond-, nacht- en Zondagsdienst d« apotheken wordt van Maandag IV tot 1 met Zondag 20 Nov. a.s. waargenomen do de apotheken: G. II Blanken Tlonaewoei 171, telcf. 502, en D. J. v. Driesum, Mare telef. 406. Spr. begon met er op te wijzen, dat komende verkiezingsstrijd ongetwijfpld het teeken zal staan van de huidige cm en wenscht uiteen te zetten, dat het A.R. ginsel in deze dagen ook iets bijzonders zeeeen heeft. Er wordt in onze dagen door verschille de groepen een politiek gevoerd, die zou kunnen noemen een „Absalomspolitié Aan de hand van de geschiedenis van Aj salom uit 2 Sam. 15. maakt spr. dit nadi duidelijk. Hoe dieper dc crisis wordt hoe dichter wij bij de stembus van 191 komen. dic« te strker zal ook di° Absalom politiek bedreven worden. Zij. cl ie zich daj aan schuldig maken zijn speculanten op <i« economisrhen nood, maar met politieke h doelingen. Zij treden op als de redders rti lands. Bij de regeering vindt men toch gei gehoor. Zij stellen eischen, waarvan zij zc •uieten. dat zij onvervulbaar zijn. Als voorbeelden stelt spr. de afgevaardl. de van den Platfplandersbond, den he Braat en de S.D.A.P. De goede A.R. beginselen noemt spr., Ie er'kennen. dat zoowel in goede als in kwal dagen het stoffelijk welvaren niet a 11 es i zelfs niet het hoogste ia; 2e nooit in d< weg van revolutionaire opstandigheid h vrediging van behoeften en verlangens zoeken en 3e in moeilijke omstandighedi zelf nooit in lijdelijkheid en fatalisme ne te zitten, maar zelf de handen uit de mou te steken. Bij de uitwericing van deze punten wie spr. op den zegen van de organisatie, wa neer deze staat op den grondslag van Go Woord. Voorts op de moeilijke taak. die 1 regeering in deze dagen te verrichten hee: Als rechtstreeksche taak van de regeerir werd genoemd het maken van een sluiten* begrooting, om ons volk te bewaren vm den ramp van inflatie, die vooral den artx dersstand zou treffen en het in evenwiri brengen van onze handels- en betalins balans. Indirecte taak der regeering is 0 door maatregelen van steun onze volk kracht m stand te houden. Hieronder va ook de bestrijding der werkloosheid. Als men in het algemeen ons volkslevi overziet, moet men eerlijk bekennen, dat in ons l'anfl nog beter is dan in vele andei landen. Deze tijd leert ons de onmacht van revolutionaire beginselen en doet ons duid lijk zien onze afhankelijkheid van d< zegen Gods. Aan het einde van deze heldere en g documenteerde rede was er gelccreivheld t gedachtemwisseling en vragen stellen, waa van een druk gebruik gemankt werd. De spr. kreeg hierdoor gelegenheid ve schillende punten neg nader tos te lichte Nadat de voorzitter den heer Den Oude hartelijk had danik gezegd, ging deze voi in dankgebed Met genoegen kunnen K.V. en Prop. CU op dezen welgeslaagden avond terugzie KATWIJK AAN ZEE LEZING MEVROUW SCHOKKING. In Irene hield mevr. Sohckkimg een lezii over „Louise de Coligny", na ingeleid te zi; door de presidente vam den Ohr. Vrouwe hond afd. Katwijk, mevr. Tom—Spaamdf man. Mevr. Sch-okkimg heeft op zeer bijzo dere wijze de vele belangstellenden over h leven van Louise de Coligny verteld. I presidente was zeker de tolk van alle aa wezigen. toen zij, alvorens de bijeenkom ♦e sluiten, mevr. Schokking dankte vo dezen schioanen avond. KOPEREN JUBILEUM. Naar wij vernemen, zal het 12V2-jar bestaan van het Eleotrioiteitsbedrijf op November a.s. eenigszims feestelijk wordt herdacht ZENDINGSCOLLECTE. Hoewel heft juiste bedrag nog niet beker is. kan ree-dis medegedeeld worden, dat 1 opbrengst van de zendingscollecte op Ziondeg gehouden belangrijk hooger is di verfeden jaar. GEMEENTEZAAL. A.s. Vrijdagavond, 7.30 uur, Ds. N. de Joi van Rijnsburg. COLLECTE. De Za erdag gehouden collecte ten ba voor het crisis-comité bracht f 19.20 op. COMMISSIE JEUGDIGE WERKLODZEN Zooals wordt vernomen hoopt de commi sie voor jeugdige werkloozen, bij genoe zrme deelneming, in December met hai werkzaamheden te beginnen. Zooals cip de aank-nndiiging is verme, moeten de werkilooze pe-sonen beneden jaar, die aan de ontwikkelingscursus® wenschen deel te nemen, zich melden t gemeen'e-secretarie, of bij de heeren D. Haas, Van Her Poeswtran t 20 en M. Splint* Van der Valk Boumeunweg 14. TREKHONDENKEURING. De ja art ij ks wederkeerenrto keuring v£ trekhonden zal plaa.ts hebben op 18 No a.s. van 2—3 uur namiddags. B-'^n-hebhi den gelieven zich te vervoegen on dien ti, bij die Noodslachtplaats in Aohthoven. BALDADIGHEID. Gisteravond werd door een gat, hetwe' zich hevi-ndt in een der ruiten van e< lokaal der openbare schrol, een sitnk gest ken, waen-m-Me een kast omver werd g stoofen. In de kast waren muz'ek.'ns'r men ten p^Wgen, H.;e door don val er ni beter op zijn geworden. Toen eertoe in h lokaal aanwezige pers non zich naar hult* begaven, was er van don zw-gnnaemdt grappenmaker geen spoor te bekennen. GEVONDEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6