BINNENLAND. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFIC1EELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bt) Kon. besluit la benoemd tot officier In de orde van Oranje-Nassau C. Wödenes Spaans Jr. te Anna Paulowna dijkgraaf van "t hoog heemraadschap Noord-Hollandsch Noorderkwar tier; Is toegekend de gouden eere-medallle der OranJe-Nassauorde aan J. Horst, directeur van de muzlekvereen. „Eendracht maakt Macht", te Bergen op Zoom, en de zilveren medaille dier orde aan H. Erenst, le kellner ln de Sociëteit De Harmonie te Groningen. BURGEMEESTER Bfl Kon. besluit ls aan A. A. M. van den Heuvel op zijn verzoek, met Ingang van X Dec. 1932 eervol ontslag verleend als burgemeester- der gemeente Lieshout, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem ln die be trekking bewezen. DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT i de inrichting M. v. Gels- REGISTRATIE EN DOMEINEN BtJ Kon. besluit ls aan K. J. W. Bernet Kern- pers. directeur der registratie en domeinen te Den Haag. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst, onder dankbetuiging •voor de vele door hem aan den lande bewezen .diensten en met bepaling, dat het ontslag zaj ingaan op 1 Mei 1933. HYPOTHEKEN EN KADASTER BU Kon. besluit Is aan N. A. van KontJnen- Iburg. bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewijzen te Den Haag. op zijn iverzoek met Ingang van 1 Jan. 1933 eervol ontslag verleend, uit 's Rijks di<—----- jdankbetulgti JOURNALISTIEK HULDIGING WILLEM NIEUWENHUIS Gisteren vierde de heer Willem Nieuwen- huis zijn zilveren jubileum als journalist en als redacteur van het dagblad de „Maas bode". Waar de jubilaris sinds geruimcn tijd lijdende is aan een ziekte, waarin ge lukkig groote beterschap valt te consta teren, had de huldiging in intiemen kring plaats in een der vertrekken van het Maria Paviljoen te Amsterdam Achtereenvolgens werd de heer Nieuwen- huis toegesproken door den Z.Eerw. heer dr J. Witlox. namens directie en redactie van het Dagblad „De Maasbode", mr G. tl. D Kropman namens het huldigingscomité, en door den heer B. P. A. M. v. d. Broe<ke, namens de Katholieke Journal istenvereeni- ging. Alle sprekers huldigden den jubilaris voor de groote verdiensten, die hij zich ge durende een kwart eeuw heeft verworven De beide eerste sprekers boden hulde blijken resp. van de directie van de Maas bode en van die vrienden van den heer Niiuwemhuis. Namens de redactie van de 'Maasbode bood de heer Joh. Meyerink deu uMJeerenden journalist een geschenk onder ouvert aan. De jubilaris dankte met een ;ort en hartelijk woord voor de hem ge trachte hulde. CREDIET VOOR DE HARING- VISSCHERIJ TEN HOOGSTE ZV2 MILLIOEN WETSONTWERP INGEDIEND Bij de Tweede Kamer is een wetsóntwerp ingediend tot wijziging van het hoofdstuk Economische Zaken en Arbeid der Riiksbe- grooting 1932. in verband met credietver- leening aan de haringvisscherij. De memorie van toelichting zegt, dat de haringvisscherij zwaar door de crisis is ge troffen. In het vorig seizoen werden mede door de sterk gedaalde haringprijzen reeds groote verliezen geleden. De opbrengst van de vangst 1932 was tot het najaar gering. De verhooging van de invoerrechten door den grootsten afnemer en de terughouding van de zijde van den handel, die daarop is gevolgd, hebben den export op het ongun stigste moment ernstig getroffen nl. toen ruimere vangsten waren te verwachten liet gevaar, dat de reedera niet meer in staat zouden zijn. de haringvisscherij voort te zetten, kan slechts worden voorkomen, door de reedera in de gelegenheid te stellen den aanvoer, voor zoover deze niet omnia ilellijk tegen loonende prijzen kan worden verkocht, tijdelijk op le slaan. Deze opslag is noo.lzakelijk om' de periode van tijdelijke afzetmoeilijkheden te overbruggen Het be drijfskapitaal voor dezen maatregel bonoo- digd, ontbreekt den haringreeders echter, ten gevolge van de geleden verliezen. Daarom is in overleg met belanghebben den een regeling ontworpen, welke het den reeders mogelijk zal maken voor eigen risico haring tijdelijk uit de markt te nemen. Om de roederevereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij in staat te stellen dezen opslag te financieren zal te harer be hoeve door het rijk een rentedragend credie; worden geopend van ten hoogste 2.5 mil liocn, hetgeen haar naar gebleken behoefte bij gedeelten ter beschikking zal worden ge steld. Voorshands zal het voldoende zijn deze regeling te beperken tot de vangst 1932. waarvan de aangevoerde partijen onder nor male omstandigheden voor den aanvang van de vangst 1933 geruimd zullen zijn. De reederSvereeniging neemt voor 't haar verleende crediet de volle risico op zich. Het aan de reedera individueel op elke opge houden partij te verliezen voorschot be draagt niet meer dan 85 pet van de factuur- waarde. Bij de vaststelling der prijzen be neden welke de haring uit de markt wordt genomen, wordt rekening gehouden met de aanvoeren, den wereldharingprijs en in het bijzonder met de vraag en de prijzen in de landen waarheen onze haring-export is ge richt DE RAMP VAN DE P. C. HOOFT DE FJORDENREIS 1933 VAN DE NC.R.V. Het hoofdbestuur der Nederlandsohe Christelijke Reisvereeniging meldt ons. dal het zoo to be'reuren verlies van het mail schip „P. C. Hooft", waarmede van 22 tot 29 Juli 1933 een Fjordenreis zou worden ge maakt en waarvoor reeds meer dan drie honderd deslnemers zich lieten inschrijven, geen wijziging doet ontstaan in de plannen dezer organisatie om zoo mogelijk met een Nederlandsch mailschip deze reis tooh te doen plaatsvinden. De aanmelding kan zon der meer doorgaan. HALEN. WAAR HET ZIT DE ARMEN GEPLUKT EN DE RIJKEN GESPAARD? De „R.-K." Werkgever" heeft uitgerekend, hoe de opbrengst der Inkomstenbelasting is verdeeld over de inkomens van onderschei den grootte. Ziehier den leerzamen en uiterst verras senden staat: van het totaal. Inkomens aanLaan- zuiver dir. belast van: geslagcnen inkomen inhoofds. 800- 1.400 42 20 3 1.400— 2.000 28 20 7 2.0003.000 16 16 9 3.0005.000 8 13 10 5.000—10.000 4 11 12 710.000 en meer 2 20 59 100 100 100 Het blad leest uit deze sobere gegevens de volgende nuchtere, maar verbijsterende con clusies af: 42 van het aantal aangeslagenen met tezamen 20% van het belastbaar inko men, betalen met zijn allen maar 3 van de totale inkomstenbelasting, terwijl de hoogst aangelagenen tezamen slechts 2 van het aantal uitmaken, samen eveneens 2o van het totale belastbare inkomen hebber, doch daarvan in totaal 50 van de geheele belasting opbrengen; d.i. dus over hetzelfde bedrag aan belast baar inkomen bijna 20 keer zooveei ais door de laagst aangeslagenen wordt op gebracht Ook de „Ned." (C.-H.) maakt een enkele kantteekening bij deze gegevens: De S D. A. P. vertelt rond, dat ten on zent de armen geplukt en de rijken ge spaard worden. 't Is ietwat anders, zooals men ziet En nóg iets anders kan men tevens zien: wie de inkomens boven 10.000 aan tast. tast de bron aan, waaruit nü on der het kapitalistische en mammonistisch en reactionair belastingbeleid „slechts" drie vijfde vloeit van wat het volk als geheel aan inkomstenbelasting opbrengt en waaruit bij een meer proletarisch be wind welhaast veel en veelminder zou vloeien; zoodat de rest het bijpassen moet. DE WERKLOOSHEID BIJNA 250.000 WERKLOOZEN. Op 29 Oct. jJ. stonden van verschillende groepen van arbeiders bij 220 organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 247.350 mannen. Blijkens de gegevens der gesubsidieerde werkloozenkassen waren in de week van 24 tot en met 29 Oct. j.l. van verschillende groe pen van arbeiders 128.961 personen (w.o. 2547 vrouwen) geheel werkloos en 24.939 (w.o. 1550 vrouwen) gedeeltelijk werkloos. In procen'en uitgedrukt: 25.2 en 4.9. Het percentage was in 1931 over de overeenkom stige week van 26 tot en met 31 Oct. 13.5 en 4.9. In 1932 was dit percentage in de week van .3 tot en met 8 Oct. 24.9 en 5.1; in dia week van 19 tot én met 24 Sept 24.9 en 5.3, in de week van 5 tot en met 10 Sept. 24.8 en 5.6. HET BANKGEHEIM BEHOORT VOORLOOPIG NIET TOT HET VERLEDEN We hebben onlangs de meening uitge sproken. dat een eventueele couponbelasting moeilijk in te voeren zou zijn zonder ophef fing van het Bankgeheim. Daarop is ons van deskundige zijde meegedeeld, dat die opheffing niet noodig zou zijn; de belasting ambtenaren weten er toch wel raad op. Hoe het zij, het vraagstuk blijft de aan dacht trekken. De fiscale medewerker van de „Zaken wereld" (no. van 12 Nov.) zegt er het vol gende van: „Nergens is-in de Nederlandsche wetge ving sprake van een bankgeheim, zooals er sprake is van een geheim van een medicus, van een notaris. Een medicus kon lot nog toe inzage weigeren van zijn boekhouding, omdat hij daarmee zijn ambtsgeheim kon schenden. De bankier heeft een dergelijk be roepsgeheim nieL De fiscus heeft het recht om ten behoeve van de aangifte van den bankier de boeken van de bank te controlee ren, maar ook alleen (zooals trouwens bij eiken anderen belastingplichtige geldt) die boeken, die noodig zijn voor het controleeren van de aangifte van den bankier zelf, dus niet voor het controleeren van 'ie aangif ten van cliënten. Het recht om bij de bank de boeken in te zien ten behoeve van cliën ten is in geen enkele belastingwet aan den fiscjs toegekend. De wetgever had dit recht kunnen toe- konnnen en had ook den bankier kunnen terplichten om op te geven bijvoorbeeld de rekening-saldi van de cliënten, zooals iedere werkgever volgens de Wet verplicht is op te geven het loon, dat hij aan zijn werkne mers toekent Deze laatste verplichting is aan werkgevers opgelegd in artikel 106 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Het feit. dat de Nederlandsche Wetgever de belasting-administratie geen recht heeft togekend om de bankiers te verplichten de rekening-courant saldi van de cliënten op te geven en verdere opgaven te verstrekken ten behoeve van zijn cliënten, en de belas tingadministratie evenmin het recht heeft bij een bankier inzage der boeken te eischen 'ten behoeve van dp aangiften van cliënten, is wat men verstaat onder het bankgeheim. Het is zeker de moeite waard om hierbij even stilte staan. Waarom laat de fiscus nauwkeurig den werkgever opgeven wat zijn personeel van den hoogste tot den laagste verdiend heeft, en gaf de wetgever de belas administratie niet het recht om bij den ban kier na te gaan hoeveel de inkomsten van zijn cliënten zijn uit vermogen? Waarom beeft de fiscus dus een uitgebreide controle op het inkomen uit arbeid en heeft zij niet die controle op het inkomen uit vermogen? Die controle kon de wetgever de belasting administratie toekennen door het opheffen van het bankgeheim, door den bankier een gelijksoortige verplichting op te leggen voor zijn cliënten als hij reeds heeft voor zijn personeel. Wil de Nederlandsche wetgever die controle op het inkomen uit vermog°n niet. wil hij dus dit inkomen speciaal be schermen en de deur wijd open laten staan om den belastingplichtige, die vermogen heeft, in de gelegenheid te stellen dit te verzwijgen en den belastingplichtige, die in het zweet zijns aanschijns zijn zuur ver diende penningen verdient, te laten offeren tot den laatsten cent? Is de Nederlandsche wetgever er zoo op uit den kapitalist-frau- Tleur te beschermen? ,-Dës lezer zall: begrijjien, ^dat het den-fiscus zéér aangenaam zou zijn" om die vermógens en de inkomsten daaruit van zijn schaapjes jirecies te kunnen controleeren, zooals hij Echt en goed zijn Poeders alleen. wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt Maagpoedera, Hoofd pijn poeders. Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoe- dere, enz. Per poeder 8 ct Per doos 45 ct Bij uw drogist precies het inkomen uit arbeid controleer! met de opgaven der werkgevers, maar dat er nog andere, nog veel hoogere belangen dan de fiscale zijn, die den wetgever hebben weerhouden het bankgeheim op te heffen. Het gaat hiermede als met de ontwape ning. Nederland zou zelf wel graag willen, maar kan niet in verband met de toestan den in andere landen. In de Memorie van Antwoord op het Hoofdruk Vllb. 1932 werd terecht door den Minister medegedeeld, dat tot opheffing van het bankgeheim ten be hoeve van den fiscus niet kan worden over- gegaan wegens de groote economische be langen, die daarbij op het spel staan. Ook de Volkenbondsdeskundigen spraken zich uit voor een zooveel mogelijk eerbiedi gen van het bankgeheim, in verband met de economische belangen, die daarbij betrok ken zijn pn omdat de openbare meening nog niet rijp is voor de opheffing van dit bankgeheim in alle landen. Het bankgpheim, zooals de Nederlandsche belastingwetten dit kennen, zal wel de eer ste tijden blijven bestaan, al is het niet onmogelijk, dat de tegenwoordige nood der schatkist in alle landen een handje helpen zal om de openbare meening te rijpen, zoo- det de banken straks wel verplicht zullen worden opgaven te verstrekken van hun cliënten GEREF. DRANKBESTRIJDING JAARVERG. VAN DE BOND VAN VEREEN. IN NOORD-BRABANT EN LIMBURG In de Geref. Kerk te Den Bosoh is de jaar vergadering gehouden van de Bond van Geref. Vereen, voor Drankbestrijding in Noord-Brabant en Limburg. Nadat eerst een huishoudelijke vergada- ring was gehouden, waarin o.a. de propa ganda was besproken en geregeld, ving te 8 uur de openbare vergadering aan. welke door den voorzitter, Ds. Hakman van Alm- kerk. geopend werd. Vervolgens zong de Chr. Gemengde Zangvereen. enkele liederen, waarna Ds. Th. Dp Neman, van Aal'en, een rede hield over Mr. Dr. Willem van den Bergh, de boetgezant uit dó tijd van de Do leantie. Na zijn openingswoord zong de Chr. Ge mengde Zangvereen. onder de uitnemende leiding van den heer v. d. Geest, enkele lie deren. waarna Ds. Delleman zijn rede hield, over Mr. Dr. Willem van den Bergh. Na een kort overzicht gegeven te hebben van 't leven van Mr. Dr. Willem van den Bergh ging de spr. na, waarin vooral de be- teekenis van dezen strijder tegen de gere glementeerde ontucht ligt. Toen Dr. v. d. Bergh in 1883 aan de vooravond van 't Haag- sohe congres tegen de reglementeering der ontucht de bidstond leidde, wees hij op drie rpdenen die tot deelneming en belangstel ling de plicljt opleggen: de gemeenschappe lijkheid van schuld, het recht van God. de batTnhariigheid jegens de naaste. Welnu, dit geldt ook van de strijd tegen het drank misbruik. hetwelk nader uitgewerkt werd. Te weinig leven wij uit deze belijdenis. Dat komt spr. voor als de diepste oorzaak ROFFELRIJMEN Toch gewonnen! UistoriseH Rie moest odeklonje halen Voor haar groote zus Sof ie ,J)enk er om: een kwartje beste En beslist bij RosaRie!" Rietje deed wat haar gevraagd wasl Rietje was een handig ding; Na een half uur viel ze binnen ln de huiselijke kring: Asjeblieft, je Keulsche water" ,,'t Is niet veel Fie, deze keer", Zegt Johan, de broer van achttien^ Al een tamelijke heer ,JJü, nie veel? Precies als andersl" Zegt Sofie; maar Jo bestrijdt: „Voor een kwartje odeklonje Altijd volle flesschen, meid!" ,flee hoor", zegt Sofie, „met beste ls het fleschje altijd half; Wat weet jij van odeklonje? Dat zijn dameszaken, kalf!" üa's teveel! Joh'an wordt nijdig: ,flou, ik haal je bij ,J>odol" Voor één kwartje heel je flessie Met de allerbeste vol! Wedden? Nou? Als het niet waar is t Heb je het van mij cadeau!" „Goed", zegt Fie; „maar wéét je weet jet 'k Hou je aan de woorden, Jo!" Jo naar odolmaar, wat deksel Van verschrikking kijkt-ie scheel: Hij krijgt voor Pn ronde kwartje Juist precies net evenveel!! Ja, wat nou? Aha, een lichtpunt: 'k Vul de rest met odekraan Dat was in een oogenblikje Aan de marktfontein gedaan Aai! daar is de odeklonje Melk geworden: wazig wit! O, Johannes, gromt-ie bitter, 'k Denk dat je ertusschen zitl Weg de rommel! Weer naar „PodoF'i „Voor twee kwartjes, eerste soort Zoo won Jo een „eerlijk kwartje" Van Pn zus, naar 'k heb gehoord* (Nadrul: verboden.) LEO LENSi van het gebrek aan meeleven van zoovel® Gereformeerden, die de beweging glim» lachend voorbij gaan. Ieder moet gevoelen de groote beteekenis van 't mee bestrijden der drankgewoonten. Dat sluit voor ieder verantwoordelijkheid in, waarin het besef moet leiden tot geheelonthouding, nu het alcoholisme zulk een groote volkszonde ts. Geve God, zoo eindigde spr., dat wij* die één zijn met v. d. Bergh in levensbeschou» wing ook met hem één mogen zijn in onz® levenshouding. Tenslotte zong de Chr. Gemengde Zang» vereeniging nog op schoone wijze een lied, waarna Ds. Hakman een kort slotwoord sprak. 3 Hongaarsche Premier Gömbös wordt tijdens zijn Itcdiaansche reis door Generaal Balbo rondgeleid op het vliegveld van Cantocelle, waar een groot deel der Itaiiaansche luchtvloot was opgesteld* Een overzicht van den bouw der kostbare fundeering, die voor het Zuide lijk sluishoofd der schutsluis te Born in aanbouw is. 't Werk in vollen gang Het kolossale wrak van de vernielde ,J>. C. Hooftin het Oostelijk deel van de Amsterdamsche haven. Slechts op uit den ontredderden romp roetige wolken stijgen nog Te Biscastle op de Engclsche kust krijgen de bewoners onderricht in het bedienen van reddingsmateriaal voor scheepsrampen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5