MAANDAG 14 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. jl BUITENLAND. DE SCHULDEN ENGELAND EN FRANKRIJK BEPLEITEN HERZIENING ROOSEVELT UITGENOODIGD DOOR HOOVER Zooals we reeds in het kort hebben gemeld hebben Engeland en Frankrijk nota's ge richt tot de Vereenigde Staten met betrek king tot de oorlogsschulden. De strekking van die nota's zou zijn een verzoek om een nieuw betalingsuite.el, nu over ongeveer een maand wederom een be taling moet worden verricht. Uit nadere berichten blijkt, dat de gen. welke Londen en Parijs aan Washing ton richten, verder gaan en dat de heide genoemde regeeringen weliswaar een nieu we opschorting van de betalingen verzoeken doch dat de fhoofds rekking van hun nota's is: een hernieuwing van het stelsel van fi- nancieele verplichtingen tusschen de staten onderling. De Engelsche nota De Engelsche nota herinnert aan de voor stellen van Hoover. „Het doel van die voor stellen is geweest, den druk van de moei lijkheden, die voortspro'en uit het dalen der prijzen en uit het ontbreken van vertrouwen in de economische en politieke stabiliteit der wereld, te verminderen en bij te dragen tot het herstel van hst vertrouwen." Dan merkt de Engelsche regeering echter op, dat de verwachtingen, die gewekt waren door het initiatief van den president der V. S.„ helaas niet in vervulling zijn gegaan en dat de economisdhc moeilijkheden, welke de voorstellen beoogden te verminderen nog niet zijn afgeloopen. Onder verwijzing naar het communiqué, dat te Washington is uitgegeven in verband met het bezoek van Laval wordt er daarna aan herinnerd, dat de regeering der Vereen. Staten zelf vóór den afloop van het morato rium een overeenkomst betreffende de on derlinge verplichtingen in uitzicht heeft ge steld. Voorts behandelt de nota de overeenkom sten, welke te Lausanne door de Europee- eche crediteur-landen zijn getroffen. Deze overeenkomsten vormden het maximum van hetgeen de betrokken regeeringen onder de gegeven, omstandigheden konden doen voor 't herstel der wereldwelvaart, een welvaart, waarbij het volk der Vereenigde Staten niet minder belang heeft dan de volken van het Britsche gemeenebest. en voor welks ver wezenlijking de medewerking der Vereenig de Staten noodzakelijk is. De nota gaat voort met te verklaren, dat de Britsdhe regeering op het huidige oogen- blik nog niet nader wenscht in te gaan op den aard der maatregelen, welke eventueel ter verbetering van de situatie moeten den genomen. In den laatsten tijd heeft de Britsche regeering echter herhaaldelijk te kennen gegeven, hoe zij over deze kwestie denkt. Sindsdien is noch theoretisch, noch practisch een wijziging ingetreden, welke de Britsche regeering aanleiding zou moeten geven, haar mcening te herzien. Zij is van oordeel, dat het stelsel van fl- nancieele verplichtingen tusschen de staten onderling zooals thans bestaat, moet worden herzien. Zij is er diep van. overtuigd, dat het dringend noodzakelijk is, snel te handelen. Zij hoopt daarom, dat de regeering der Vereenigde Staten het mogelijk zal achten, .ten spoedigste tot een gedachtenwisseling in zake deze aangelegenheid over te gaan. Het doel der onderhavige nota, aldus wordt vervolgens verklaard, is voorshands van anderen en minder omvattenden aard. Op 15 December vervalt de eerstvolgende af betaling op de Britsche oorlogsschuld. Het is niet waarschijnlijk dat reeds binnen vijf weken het geheele veelomvattende complex der oorlogsschulden-kwestie in een overeen komst zal kunnen worden neergelegd. De Britsche regeering herinnert er aan, dat de conferentie van Lausanno in den afgeloo pen zomer het noodig heeft geoordeeld, het verrichten der betalingen, waarover onder handeld werd, tijdens de discussies te Lau sanne op te schorten, teneinde de conferen tie in de -gelegenheid te stellen, haar arbeid .voort te zetten. De Britsche regeering hoopt, dat men ook thans tot een dergelijke procedure zal be sluiten en verzoekt om opschorting der be talingen voor den duur van de door haar voorgestelde beraadslagingen. Als meest geschikte plaats voor het voe ren dezer beraadslagingen, aldus de slot alinea der nota, beschouwt de Britsche re geering Washington. Wordt hiermede inge stemd, dan zullen den Britschen gezant al daar de vereischte instructies worden ge geven. De Britsche regeering is echter uiter aard bereid, zoowel in deze bijkomstige kwestie als in andere opzichten de opinie der Amerikaanse he regeering te vernemen. De Fransehe nota. In de Fransehe nota wordt eveneens op de voortdurende wereldcrisis en op de gogin- gen van Lausanne en Stresa gewezen, als mede op de binnenkort te houden economi sche wereldconferentie en tenslotte ge vraagd een nieuw gezamenlijk onderzoek van het schuldenvraagstuk en intusschen verlenging van de opschorting der betalin gen, waardoor 'het mogelijk zal worden in de vereischte atmosfeer van vertrouwen de ernstige problemen van het oogenblik te on derzoeken. Engeland en Frankrijk schijnen wel suc ces met hun beroep op de Ver. Staten te zullen hebben. Uit Washington wordt nl. gemeld, dat President Hoover zijn opvolger Roosevelt heeft uitgenoodigd de volgende week op het Witte Huis met hem te komen confereeren over het vraagstuk der oorlogsschulden. In het desbetreffende telegram van Hoo ver aan Roosevelt wordt melding gemaakt van de Britsche nota en tevens verklaard, dat minister Stimson hem, Hoover, heeft medegedeeld, dat ook van andere landen, wier betalingen op 12 December vervallen, soortgelijke verzoeken als het Britsche zijn ontvangen. Hoover zegt voorts In dit telegram: „De regeering ziet zioh gesteld voor een wereld vraagstuk van het grootste belang voor ons land en ik ben daarom van oordeel, dat een gedachtenwisseling hierover in het al gemeen belang zou zijn. Spoed is hierbij een eerste vereischte en ik hoop, dat het u zal schikken, de volgende week lang genoeg te Washington te vertoeven om het mij moge lijk te maken met u te beraadslagen. Het zou mij zeer aangenaam zijn, wanneer u aan deze bespreking democratische leiders uit het Congres of andere adviseurs kunt doen deelnemen". „Wij dienen een open oor te hebben", gaat Hoover voort, „voor voorstellen van onze schuldenaars betreffende een concrete schadeloosstelling in anderen vorm dan di recte betalingen, b.v. door uitbreiding der MIJNRAMP IN LANCASTER ACHT EN TWINTIG DOODEN In een kolenmijn te Ashton in Wakerfield (graafschap Lancaster) heeft zich Zater dagmorgen 3 uur een ontploffing voorgedaan Op dat oogenblik waren er 106 arbeiders werkzaam, van wie er zich om hal finegen nog minstens 25 in de mijn moesten bevin den. Zaterdagnamiddag waren reeds 24 lij ken geborgen. Vier mijnwerkers zijn naar het ziekenhuis te Wigan overgebracht. Red dingsbrigades zijn gezonden door twee nabu rige mijnen en bet reddingsstation van Ho- webridge en men heeft koortsachtige pogin gen in het werk gesteld om de vier mijnwer kers, die nog vermist waren, bij het ongeluk in de mijn Edge Lane te redden. Deze red dingspogingen leverden echter geen resul taat op, zoodat de hoop vrijwel is opgegeven Set aantal dooden is hiermede waarschijn lijk gestegen tot 28. Vijftien lijken zijn on der de grootste moeilijkheden uit de 300 M. diepe schacht naar boven gebracht. Alle lij ken waren met brandwonden overdekt Vele waren volkomen onherkenbaar. Deze mijnramp is de grootste, die dit jaar In Engeland heeft plaats gehad. De explosie is veroorzaakt door het afvuren van een dy- namietpatroon. De man, die de patroons af- vuuite ontkwam als door een wonder aan den dood. Zijn beide beenen waren gebroken en kruipende wist hij de gassen te ontko men. Do brandweerman die bij hem stond werd gedood. Over het reddingswerk wordt nog gemeld: Heldhaftige reddingspogingen zijn in het werk gesteld. De directeur van de mijn, die ziek was, nam toch aan het reddingswerk deel; bijna vendoor hij het leven bij het red den van een bedwelmenden mijnwerker. Ook een mijnwerker die zes jaar geleden bij een mijn ongeluk invalide werd, daalde af om bij het reddingswerk te helpen. De ongedeerd gebleven mijnwerkers keer den onmiddellijk terug en, uitgerust met gasmaskers en zuurstof, werkten zij koorts achtig aan de bevrijding van hun bedolven kameraden DE CYCLOONRAMP OP CUBA 'T DOODENAANTAL GESTEGEN TOT 2700 Hot aantal idtooden dM de stormvloed op Cuba flieeft geëisohit, wordt ttoams geeobat op 2700. In Santa Gruz ie meer dian de helft vam de bevolking gedood. De matameeie eahade beloopt volgens voorioopige schatting 12 mMtaen guMen, Veertig prooent van den suiker oogst en geoogste eiuiiker tot een waar de van ruim één nvilJlioen zijn vernield. De stad Santa Cruiz bielidt een onzettenden aan blik. Temidden van de puLrahoopen staan «soldaten, die onmiddellijk op iedieren plun deraar edhiieten. De 'lijken (liggen hoog op- gestapeld en warden begraven im massa graven teneinde besmettelijke ziekten te voortkomen. Van alle zijden worden medicij nen, voodadl en Meeding te Santa Cruz aan gebracht. De militaire bevefllheihbor van Santa Cruz mnaikt melding van een sensationeele voor spelling van de catastrophe, waardoor het hean mogclijik werd honderden mensohen te redden. Een vissdher was mifiddten in den nacht zijn woning hinnengeetormid met de woorden: „Kijlk naar de zee en den hamel en u zult zien dat geheel Santa Cruz sail worden over stroomd". De beveühielblber deed daarop allee wat tn zijn macht was om die bewoners tot hun plidht te brengen, waarbij hij meermallen zelfs met wapenen moest 'dreigen. NEW-YORK, 14 November Uit Havana wondt gemetd. dat Zondag uit dlile deölen van het eiland verzoeken kwamen om le vensmiddelen en Meeding. De overlevenden van de ramp die de vo rige week Cuba heeft getroffen, zijn begon nen hun vernielde hulzen weer op te bouwen De minister van Blnnenlandsohie Zaken heeft na een bezoek aan het geteisterde ge bied medegedeeld, dat het aanbal! dooden ongeveer 2500 zal bedragen. Alle voorraden Levensmiddelen, kfleedling enz in het geteis terde gebied zijn verloren gegaan. In den mamMIdiag 1b de Hangoamsdhe ml>- nister-po-esixiient Goeraboes door den Paus in «audiëntie ontvangen. Daarna bracht hij een bezoek aan Kardinaal-Staiateseoretainis Pacelli. KINDERTEHUIS AFGEBRAND U mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpnsta" te betuigen. Ilc gebruik „Cblorodont" al jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik teD slotte uilsluitend door dagelijkscb gebruik van Uw „Chlorodont- tandpa9ta" heb verkregen, vaak benijd." O. Reichelt, Sch. Verlangt alleeD de echte Chloro- dont-tandpasta, tube 36 oent en 60 centi BINNENLAND Zooals gemeld, is te Waedenswil, aan het meer van Zuricheen tehuis voor achterlijke kinderen afgebrand. Twaalf kinderen, allen meisjes, zijn in de vlammen omgekomen. Bovenstaande foto werd tijdens den brand genomen. GOMBOS TE ROME Julius Gömbös, de nieuwe Hongaarsche minister-president, bracht een bezoek aan Mussolini. markten voor do producten van onzen ar beid en van onze boeren en ik heb reeds eerder verklaard, dat een aanzienlijke ver mindering in de wereldbewapening, welke onze lasten en gevaren, en tevens die van de geheele wereld, zal verlichten, eveneens verband 'houdt met deze aangelegenheid". Dit telegram van Hoover aan Roosevelt toont, dat men thans ook te Washington ernst met d-e herzieningskwestie wil maken. Het strekt Hoover, wiens politieke neder laag hem persoonlijk wel zeer moet grieven, tot eer, dat hij de zaak op deze manier aan vat. Dit is immers de methode om tot be sluiten te komen op de uitvoering waarvan men in de toekomst zal kunnen rekenen. Hoover komt Woensdag a.s. naar Washing ton, ten einde de kwestie nader te bestudee- ron DE TOESTAND IN ZWITSERLAND Begrafenis der slachtoffers De begrafenis van de slachtoffer® der on lusten is Zaterdag over het algemeen rustig verloopen. Aan de plechtigheden in de verschillende sterfhuizen namen duizenden deel, maar de begrafenis op het kerkhof vond plaats slechts in tegenwoordigheid van de naaste verwanten. De Geneefsche regeering heeft alle troepen onder het bevel van Lederr gesteld, die een scherpe proclamatie heeft gepubliceerd. De troepen zullen onmiddellijk van de wapenen gebruik maken, wanner ze in hun bewegings vrijheid worden belemmerd, wanneer verzet tegen de politie geschiedt, of wanneer per sonen of eigendommen worden bedreigd, die onder bescherming van de troepen staan. Een waarschuwing behoeft aan het gebruik van de wapenen niet vooraf te gaan. In de avonduren (heerschte er hoofdzake lijk drukte voor gebouwen waar troepen zijn gestationneerd. Ondanks de nerveuze stem ming onder de menigte bewaren de troepen hun kalmte. In de kazernes zijn de. vensters verwijderd, om een beter overzicht over de menigte mogelijk te maken. Nieuwe botsingen te Genève In de late avonduren van Zaterdag is het opnieuw tot een botsing gekomen tusschen troepen en de menigte, die echter geen ernstige gevolgen had Voor een kazerne had zich een menschenmassa verzameld, die voortdurend de Internationale zong en de soldaten uitdaagde. Plotseling werd een brandspuit in werking gesteld, terwijl sol daten en politie de menigte met gummistok ken verspreidden. Te elf uur des avonds was de. politie den toestand meester. De sociali- sche leider Isaak is gearresteerd. Bomaanslag In Lausanne Zondagavond laat is een bomaanslag ge pleegd op het raadhuis van Lausanne, waar het geheele stedelijke en meentelijke bestuur is ondergebracht Üit een voorbijrijdende auto werd een bom naar Ih'et gebouw geslingerd. 5 personen werden gewond. Het onmiddellijk door de politie in gestelde onderzoek heeft nog geen resulta ten opgeleverd. Men is echter algemeen van opvatting, dat de aanslag door communisten is gepleegd, als protest tegen de door de re geering genomen scherpe maatregelen te gen alle pogingen van communistische zijde om de orde te verstoren. In Genève is de dag van heden volkomen rustig verloopen. De arrestaties van commu nisten hebben nog geen verzet uitgelokt De algemeene staking te einde De algemeene 24-uurataking der Ge neefsche arbeiders was Zondag ten einde. Het tramverkeer is in vollen omvang hervat NAAR SIBERIE VERBANNEN Zooals men weet, waardeeren de nieuwe 'heerschers in Rusland evengoed als de oude de geschiktheid van Siberië om zich van lastige tegenstanders te ontdoen. Uit Moskou wordt gemeld: De Gepeoe heeft wegens vensmiddelenspeculatie en sabotage 208 per sonen uit Leningrad uitgewezen en naar Siberië verbannen. WERVELSTORM Het Philippijnen-eiland Luzon is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Vele brug gen en huizen zijn verwoest Een deel van den oogst is vernield. DE ORKAAN OP DE CAYMAN-EILANDEN Uit Kingston (Jamaica) wordt geseind: Bij den orkaan, die zooals gemeld ook de Cayman-eilanden heeft geteisterd, blijken op het eiland Cayman Brac 80 personen om het leven te zijn gekomen en 300 te zijn ge wond. Op het eilandje Little Cayman zijn daarentegen in tegenstelling met de eerste berichten geen slachtoffers te betreuren. 100-JARIGE BRUILOFT In Servië heeft een echtpaar de honderdja rige bruiloft gevierd. De man is reeds 117 en rouw 115 jaar oud. Dit zeldzaam feest werd door honderden nakomelingen bijge woond. ROOSEVELT ONGESTELD Roosevelt lijdt op het oogenblik aan een lichte verkoudheid, welke hij heeft opgeloo pen tijdens de verkiezingsdagen. Volgens een later telegram is de toestand van Roosevelt reeds zeer verbeterd. Samenwerking met de democraten Hoover heeft zich uitgesproken voor sa menwerking met de democratische partij. Tegen aanhangers van zijn partij ver klaarde Hoover, dat het de plicht is der re- publikeinsche partij, wanneer de nieuwe de mocratische president zijn ambt heeft aan vaard, met diens partij bij alle maatregelen die geëigend zijn, den welstand ln de Veree nigde Staten weder to horstellen, samen te werken. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN Volgens berekening van den voorzitter van het Amerikaansch verbond van vakvereenigm- gen, Green, is het aantal werkloozen in de Ver eenigde Staten in de maand September en Oc tober met 1.200.000 verminderd. Green voegde er onmiddellijk aan toe, dat de afname beschouwd moet worden als een gevolg van seizoendrukte, die in sommige takken hnadel en insdutrie is ontstaan. Op 1 October bedroeg het aantal werkloozen 10.900.000 tegenover 11.400.000 op 1 Sentember Deze laatste cijfers vormen wel het hoogte punt van de crisis-werkloosheid. Volgens de meening van Green zou de winst die in September en October werd gemaakt, waarschijnlijk in de maand November weer ver loren gaan, terwijl er rekening mee moet wor den gehouden, dat er per 1 Januari in de Ver eenigde Staten meer dan 13 millioen werkloo zen zullen zijn. ONGELUK BIJ AUTORENNEN TE NICE TJj'dienB eiuitoremraen te Nftce verfoor een oounreiuT de macht over zijn sitoiur en reed met zijn wagen in de toeeohooiwers. Vijf personen werden gewond, waarvan eeraigen ennetiig. TERUGROEPING VAN DEN FRANSCHEN AMBASSADEUR TE MADRID De raddeaaJ-eooiailistiisohe „République" verneemt van welingelichte zijd/e, dat het thorns vaststaat, dat de Fransehe ambassa deur te Maidiriid Herbeitte, teruggeroepen zad worden Hij sail worden opgevolgd door den tagenwoordliigen Framsohen ambassadeur te Washington, Clou-del. Ter gelegenheid vam H-enriote reis maar Spanje wee Herbette im verschillende Fram- eche blaidten verweten, dat hdj deze reds zeer gebrekkig had voorberei/cl SCHEEPSBRAND IN ENGELAND LONDEN, 14 November Het Engelsche es. „Oregon Stair", groot 6000 tan, dat op een werf te Hebbumn is opgelegd, ie Zondag door bramd totaail verwoest De eerste officier vam het eohiiip ie bij dien bramd om het leven gekomen. Het vuiur, dat met groote eraelhedld om zich heen greep, kon eerst Maandagochtend vroeg wardien gebluscht, nadat de brandweer ge- diurerade 24 uur met twee dirijvendie stoom spuiten het had bestreden. De oorzaak vam de bramd, die im het voor echip is uitgebroken, is nog ombekend. De echode is zeer groot Het hoofd der New-Yorksche politie, com missaris Edward Mulrooney. gaf als zijn meening te kennen, dat ondanks het feit. dat het drankverbod weldra tot het verleden zal hooren, het bandieten wezen in de Ame- rikaansche steden voorloopig nog niet zal zijn uitgebloeid. Al zullen bier en wijn spoedig worden toegelaten, het zal toch min stens twee jaar duren, voordat alle alcoho- lisohe dranken en spiritualiën weer in den handel zijn voor het normale gebruik. De onderwereld, die door het drankverbod is rijk geworden, zal volgens Mulrooney den tijd hebben om naar een ander werkterrein uit te zien en zal zich, naar hij vreest, aan de nieuwe omstandigheden weten aan te passen. OP EEN RIT GELOOPEN Naar uit MexicoCity wordt gemeld, is het Duitsche stoomschip „Vistula" met 60.000 va ten petroleum aan boord ten Zuiden van Vera Cruz op een rif geloopen. Het schip was op weg van Tampico naar Hamburg. Het stoomschip „Rio Bravo" heeft S.O.S.-seinen opgevangen en is de „Vistula" te hulp ge sneld. Er staat een zware zee, terwijl de be manning zeer van de koude heeft te lijden. INSTORTING TE WARSCHAU Te Warschau is Zaterdagmorgen vroeg een bouwvallig pakhuis ingestort waarin een te groote hoeveelheid hop van een brouwerij was opgeslagen. Bij de instorting werd een houten keet bedolven, die bewoond werd door arbeiders en straatventers, waarbij achttien personen vier vrouwen en drie kinderen, zijn omgekomen. De redders, die dadelijk aan het werk to gen konden twintig andere personen, mee- rendeels ernstig gewond, in veiligheid bren gen. Wraak van een psychopaat? De verdenkimg bestaat, dat de ontzettende brand im het kimid-ertehnis BuahA aam het meer vam Zuerich, is aangestoken. Een 42- jeirig psyohopeatlh, die verblijf hield im het zelfde gebouw en die reeds meermallen was w-eggeloopen, is sedert den nacht vam den brand epoortloos verdwenen Hij was dikwijls zeer opgewonden. Weinige uren voor den bramd ha-did-en de bestuurders nog een ge sprek met hem, waarin zij hom onder het oog brachten, dat zijn gedirag zou leiden tot overplaatsing naar Koenigsfeldien. Daarop dirolgde de mam, dat hij met die bestuurders nog „een appeltje te schillen" had Hij begaf zich naar bed. waarna men hem miet moer heeft gezien. Zijtn aanhouding is be vo<lo n. BEGROOTING VAN WATERSTAAT VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER VERKEERSPROBLEMEN Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Wa terstaat voor 1933. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het beleid van den Minister Verscheidene leden meenden te bespeuren, dat de minister alle moeilijke en groote kwesties uit den weg gaat in plaats van deze krachtig aan te vatten en te regelen. Verzocht werd, bij memorie van antwoord een uiteenzetting van de reorganisatieplan nen des ministers te ontvangen. De radiokwestie blijft, zoolang deze be windsman aan het bestuur is, een lijdens geschiedenis, zonder dat van afdoend in- srijpen sprake is. De grootste grief koesterden deze leden tegen het door den minister gevolgd beleid inzake het vraagstuk van het vervoer en het verkeer. Verscheidene leden oefenden speciaal critiek op de wijze, waarop deze bewind: man zich gedroeg ten opzichte van den chaos, waarin het verkeer reeds geraakt is en nog verder dreigt te geraken. Het advies van de z.g. commissie-Patiju een Vervoersraad in te stellen, heeft geen verdere gevolgen gehad. De regeering zal dwingend moeten ingrij pen en de aan het woord zijnde leden acht ten in dit geval een goede oplossing de even tueele instelling van een verkeers-instantie, b.v. een directeur-generaal voor het Ver keerswezen en daarnaast een verkeersraad of wel een verkeersministerie. Andere leden bepleitten een regeling van het vrachtautovervoer, waarbij het vergun ningsstelsel diende te worden ingevoerd. Aan andere leden was het niet duidelijk, hoe inen de spoor- en tramwegen, de bin nenschipprij, het autowezen en het vlieg- wezen in één hand kan samendringen, zon der dat de belangen van een of meer dezei in het gedrang komen. Verscheidee leden drongen er op aan, het baanvak GoudaAlphen in ieder geval niei in exploitatie te nemen, tegen welken aan- drang vele andere leden meer speciaal voor zooverre het betreft het baanvak Gouda Boskoop opkwamen. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de minister zich meer had kunnen en moe ten bemoeien met de gestie der spoorwegen en daaraan leiding had kunnen geven met betrekking tot de regeling van het verkeer in het algemeen in de naaste toekomst Sommige leden vest^den de aandacht op de groote tekorten bij de Nederl. Spoor wegen. Wie draagt hiervan, zoo vroegen deze leden, de schuld? Had niet de spoor- weg-exploitatie zich beter en sneller moeten aanpassen aan de veranderde tijdsomstan digheden? Thans komt zij met een tariefs verlaging van 20 pet, doch inmiddels Is de toestand steeds slechter geworden, vooral door het steeds toenemende autoverkeer Niet alleen echter de spoorwegen, doch ook de schipperij is de dupe geworden van het niet tijdig aanpassen van de tarieven, aangezien de aanvoer van goederen te wa ter naar de stations meer is ingekrompen dan ten gevolge van de bedrijfscrisis nood zakelijk ware. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de directie der Spoorwegen weinig soepel Ie en zich niet genoeg beijvert, om tot een in tenser vervoer te geraken van reizigers ei» goederen. Enkele leden koesterden nog steeds bezwa ren tegen de dienstregelingen, welke de Nederlandsche Spoorwegen uitgeven. Te veel vreemde teekens en verwijzingen ma ken het samenstellen van een te onderne men reis bezwaarlijk. Omtrent de diensttijden van het personeel werd opgemerkt, dat deze voor verschillen de groepen wel zeer lang zijn, het ware ge wenscht ook hier de 48-urige werkweek m te voeren. Eenige leden achtten de tweede loonsver laging van 5 pet. niet gerechtvaardigd. An dere leden daarentegen waren ten volte overtuigd van het rechtvaardige en nood zakelijke daarvan. Gevraagd werd, of niet op het aantal sta tions zou kunnen worden bezuinigd. Verscheidene leden vroegen, of het geei. tijd werd, dat het Rijk tot volstorting van zijn spoorwegaandelen overging. Volstor ting der aandeelen immers is voor een ven nootschap, die in moeilijkheden verkeert, op de eerste plaats noodzakelijk. Enkel leden vroegen in dit verband, of het wel aanging, d!at de Staat nog steeds dividendgarantie van 4 pet verleent Zij achtten het totaal onjuist, dat een bedrijf, hetwelk verliezen lijdt, doorgaat met winst aan de aandeelhouders uit te keeren. DE OMROEP NAAR INDIE Nadere bijzonderheden over de regeling van den Minister van Waterstaat De Omroepgids van de N.C.R.V. geeft om trent de beschikking van den minister van waterstaat Inzake den omroep naar Ned.- Indië meer bijzonderheden dan vermeld stonden in het bericht van Aneta, dat we de vorige week hebben opgenomen. De Gids plaatst de geheele beschikking en daar in lezen wij o.m.: dat door de verschillende partijen, d.w.z. de PHOHI, de NIROM en de hierbij betrokken omroepverenigingen (de AVRO deed niet officieel mede) .Alge meen werd Ingestemd" met de bepaling, dat politieke uitzendingen zullen zijn'uit gesloten. Alleen had de s.d. VARA het voor behoud gemaakt, „dat zij hoewel het niet een.q zijnde met het absolute verbod van politieke uitzendingen, doch zich bij deze beperkende bepaling voorloopig neerlegde uitzendingen wil verzorgen slechts van socialistisch culturealen aard, wanneer van andere zij do ook in do.daad af; ?Licn .wordt Weerbericht Het dunne pjjltje geeft den vorlgen stand aaj Stand vanmongen halftwaalf 771.7. WEERVERWACHTING Meest matige O. tot Z.O. wind, gedeeltelijt bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichl<i vorst 's nachts, overdag weinig veranderiajl in temperatuur. v 8TORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 12 Nov. 5.48 nam. Attentieseiif O, d.i. Weest op uw hoede. 1 Ontvangen 14 Nov. 10.10 v.m. Attentieseije Neerhalen. p TEMPERA TUUR Stand vanmorgen halftwaalf 3.0 C. 15 NOVEMBER Zonsopgang 7.22 u.; Zonsondergang 4.06 Maansopgang 4.40 u.; Maansonderg. 10.06 Van 'e avonds 4.36 u. tot 's morgens 6.54 y WATERSTANDEN RIVIEREN HedeD Vorig Walshnt 0.00 2.46 Basel 0.31 0.45 Haningen 0.00 0.00 Re lhn weiier -1.70 -1.39 Kehl 2.60 2.65 Maxaa 4.11 4.29 Diedesbeim 1.80 1.87 Mannheim 2.87 3.02 Lohr 1.78 1.86 Malnz 0.92 1.02 Hingen 1.88 2.04 Heden Vop Caap i i 2.10 2d! Ems 1.24 ld Coblenz 2.27 2.f Trier 1.00 li1 Keulen 2.43 Ui Rahrort 1.91 1.1 Wesel 1.02 IJ Emmerik 2.26 2i Dusseldorf 1.94 15 Maastricht 2.04 2,!j VenJo 11.39 li; HOOGWATER NED. ZEEHAVEN! ovember DelfzQl i 0.06 12.20 Terschelling 6.36 21.51 Harlingen 10.22 22.31 Helder le 4.43 7.56 Idem 2e 16.62 20.13 IJ muiden 8.02 16.11 H.v. Holland 8.10 16.22 Term Scheveningen 8.20 16.32 Hansweert Rotterdam 6.16 17.17 Hellevoetsl.8,56 1 Willemstad 4.48 1 Brouwersh. 3.08 1 Zlerlkzee 3.46 1 Wemeldinge 4.08 1 Vtlsslngen 2.11 1 2.44 1 3.33 1 van elke poging om onder anderen politiek getinte uitzendingen te doen". Voorts wordt gezegd, dat de uitzendii van propagandistischen aard op het gebi< van den godsdienst zullen worden geweei „overeenkomstig den door mijn umbtgen< van koloniën gesteldeai eisch". „De omroepvereeraigingen wenschten vankelijk zekerheid te verkrijgen, dat haai uitzendingen in Nederlandsch-Indië doordt NIROM zouden worden heruitgezonden. -Ij Dit bleek echter met het oog op de Indij1 sche luisteraars niet mogelijk, en daarom 1 konden de omroep vereenigingen er zich ten slotte mede vereenigen, dat de Radio-1 raad zich zou bepalen tot het advies, dat1 de Minister er bij de Indische regeering op 1 zal aandringen, dat de NIROM verplicht zm zijn om alle uitzendingen van het PHOHIp station opnieuw uit te zenden en „zoo dit niet geheel mogelijk zoude zijn, de PHOHI en de andere omroep-vereenigingen in de-1 t geheel op denzelfden voet te behandel 11". De omroepvereenigingen gingen er verder i mede accoord, dat in afwachting van de aan de NIROM te verleenen concessie, onmii dellijk met de PHOHI-uitzendingen zal wor den aangevangen in dien zin, dat zij alle daaraan van meet af deelnemen. De op den Phohizender beschikbare zend tijd zal over de daarop toegelaten omroep vereenigingen bij onderlinge, aan 's minis' ters goedkeuring te onderwerpen, overeen komst, naar billijkheid, worden verdeeld. De voorzitter van de NCRV., Mr. v. d D e u r e, zegt in een onderschrift op deze beschikking, dat deze verbinding met Indii reeds lang technisch mogelijk was, doet door onjuist politiek Inzicht werd verh'n derd. Er moest dus een regeling worden gezocht. Echter, „de beschikking is slechts voorloopig en blijft voor wijziging vatbaar Over het daarin bepaalde zal nog door om bestuur mopten worden vergaderd en be raadslaagd. Enkele vragen rijzen echter reeds direct bij het lezen, van de uitvoeri ge regeling. Eerstens zou eenige meerdere klaarheii gewenscht zijn over den term „uitzendingei van propagandistischen aard op het gebiei van den Godsdienst?" Wat wordt daaron der verstaan? Valt daaronder ook °.oi preek? Of het uitzenden van een Room schen misdienst? Zoo neen, welke god» dienstige uitzendingen moeten dan worden geweerd? Verder zal de beschikbare zendtijd „naai billijkheid" worden verdeeld. „Voorloopig krijgen K.R.O. en N.C.R.V. elk slechts een twaalfde van dien zendtijd. Wat is nu ech ter de principieel-billijke regeling? En ho« lang zal deze „voorioopige" verdeeling gel den?" .,Onze vereeniging heeft zich, zoo vervolet de voorzitter, evenals de K.R.O. op het prin- cipieele standpunt gestold, dat, waar de Phohi-omroep bedoelt eon beeld te geven van onze nationale, Nederlandsche cultuur, ook de verschillende stroomingen in ons volk daarbij naar evenredigheid behooren te worden vertegenwoordigd, zoodat aan onze organisaties niet elk 1/12, doch elk 1/4 van den zendtijd toekomt En we hebben er hoewel blijkbaar tevergeefs op aan gedrongen, dat dit principieele recht ten minste door de Regeering werd erkend. Tenslotte blijft ook nog bestaan de on zekerheid, of de NIROM, de Indische om roep, ook inderdaad, naast de programma's van de PHOHI, die der andere omroep-ver eenigingen zal doorzenden". Waakzaamheid is geboden. En „Christelijk Nederland heeft de roeping, te zorgen, dat niet alleen de betrekkingen op het terrein van cultuur on amusement met Indië wor den versterkt, doch dat door middel van de nieuwe uitvinding ook do geestelijke, de rehgiouzQ banden nauwer .worden aange-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2