lliruuir grii&cift QLmrtmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL 'Jl j. VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT» ter kwartaal In Leiden en In plant en waar n agentschap gevestigd Is f2.35 franc» per pust 2.35 portokosten. er week 0.18 oor liet Buitenland bij wekelijk se zending „<50 Hl dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent ,'ondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3812 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 ADVZBTEN. 1E N Van 1 tot 5 regels11?V? Elke repel meer0.22'/4 Ir.pez Mededeellnpen van 1-5 repel»2.30 Elke reppl meer1.45 Bi) contract belaneriike korting. Voor het hevrng®n aan "t bureau wordt berekend f 0.1G 12e Jaargang it nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EERSTE BLAD. Verkiezingsmanifest 0p oud-liberale leest geschoeid De liberale staatsparty heeft evenals Ie anti-rev. party leiding een verkie- jngs manifest in het licht gegeven en teen verkiezingsprogram. (Zie ons blad »an Dinsdag 1.1.) We zijn niet vermetel (enoeg om te beweren, dat het anti-rev. 'oorbeeld gevolgd is, al zou een liberale «ar y er geen kwaad aan doen, als ze vat meer op het anti-rev. compas ging [aren. Echter, in dit geval betreft 't slechts literlykheden; er is alleen overeen komst in den vorm; nog juister gezegd, illeen in den naam. Want in opzet en Inhoud lyken beide manifesten al heel veinig op elkaar. Ongetwijfeld wordt in het liberale nanifest heel wat met vette letter af gedrukt, waarmee niet alleen de anti- rev. partij, maar ook andere rechtsche groepen accoord kunnen gaan. Wie zou geen „terugkeer naar de wel vaart" wenschen, nu werkelijk „ons Volksbestaan op het spel" staat? Ja, wie fioopt niet op „welvaart voor het ge- heele volk", wie hoopt niet, dat er weer „vry ruilverkeer tusschen de volken" mag komen. En dat we thans vooral een doortastende Regeering noodig hebben, niet het minst om „het gezag te hand haven" en om alles, wat orde en veilig heid verstoort, te keeren; het is de rechtsche partijen uit 't hart gegrepen. Maar, het zijn niet veel anders dan woorden en algemeenheden, 't Is maar de vraag, wat er in gelegd wordt. En dan zien wij direct een groot gebrek in dit manifest. Ook, wat de vorm betreft. Wie onder deze abnormale omstan digheden niet met een verkiezingspro gram, maar met een manifest komt; moet het karakter van zoo'n oproep ook ten volle eerbiedigen. Die mag niet af dalen in bizonderheden, maar hij dient elk practisch vraagstuk onbesproken te laten in de verwachting, dat het poli tieke beginsel over ieder voorkomend geval licht zal doen vallen. Wie een algemeen richtsnoer wii ge ven, doch één of meer aparte onderwer pen naar voren haalt, vergeet zijn uit gangspunt en maakt de indruk, dat al leen het besprokene in het midden der belangstelling behoort te staan, terwijl al het andere in de schaduw geraakt. Dat is formeel dus reeds fout; maar de groote fout in het liberale manifest is, dat het by het voorop schuiven van enkele dingen niet vooruit ziet, maar teruggrijpt in het verleden. Het manifest verwijt de regeering, dat zy door een algemeene winkelslui tingswet de belangen van de eene groep burgers aan die van de andere heeft op geofferd en zoo de welvaart tegen houdt maar dat zij bovendien 'n over matig groot gedeelte van den radio zendtijd beschikbaar stelt voor revolu tionaire propaganda en daarom de on dermijning van het gezag in de hand werkt. Dat de ondergrond van deze onbillijke verwijten zuiver oud-liberale economie is. blijkt heel duidelijk aan de stelling, waarop deze critiek der bizonderheden gebouwd is. Ter inleiding toch wordt gezegd, dat de Regeering zwicht voor het drijven der vakvereenigingen. Dit algemeen verwijt nu toont Waar lijk, dat de liberale partij wat de lei ding betreft teruggevallen is in een periode, welke eenigszins sociaal aange legde liberalen nooit terug verwacht hadden; het hartelooze liberalisme na melijk, dat gaarne de tegenwoordige tijdsomstandigheden zou aangrijpen, om heel de sociale vooruitgang ongedaan te maken; om de arbeidersstand thans alles te ontnemen, wat het in jaren van i strijd tegen oud-liberale economie ver worven heeft. Hier gaapt een diepe klove tusschen de liberalen en de rechterzijde, met wie de eersten zoo gaarne zouden willen samenwerken om tot een „nationaal" kabinet te komen. Na dit manifest is daarop o. i. min der kans dan ooit, ondanks de toelich ting, welke Mr. Knottenbelt in zy'n Ka merrede er op gegeven heeft en met het merkwaardige liberale slot: „Wat we noodig hebben is een kabinet, steunen de op de partijen der Kamer of van onafhankelijke, krachtige mannen". Ach ja, een nationaal liberaal kabi net van onafhankelijke, krachtige man nen; dat zijn in den gedachtengang van liberalen slechts zy, die in de politiek uitsluitend liberaal zijn en dan natio naal heeten, onverschillig hoe ze in 't persoonlijk leven over godsdienst en zedeleer denken. Trouwens, het verwijt aan de Regee ring, dat zij voor het drijven der vak vereenigingen zwicht, is zoo onbillijk mogelijk. Men zou evengoed het omge keerde kunnen bewijzen en zich dan terecht beroepen op het ongelukkige telegram naar Nij verdal, waar het de partement de stakende arbeiders op- zoo'n onhandige manier herinnerde aan de welbekende waarheid, dat stakets geen werkloozenuitkeering of steun mogen genieten, (zoo dat de vakvereeni- gingsbesturen zelfs onder den indruk kwamen van het ingrijpen der Regee ring. Dit was de bedoeling niet en dit mag de bedoeling der Regeering niet zy'n: zy heeft haar onzijdigheid tegenover een loonstrijd zoo lang te handhaven ais het algemeen belang dit toelaat. Daar om zal zij nu eens critiek hooren van deze en dan weer van de andere zijde, doch men zou haar o. i. onbillijk beoor- deelen, wanneer men haar verweet, dat zy één partij op het terrein van den arbeid welbewust in het gevlei kwam. Zóó is het niet en zoo mag het niet zijn. Een regeering, die naar één van beide zy'den zou overslaan, moet hier in ons land onbestaanbaar zy'n. En, al is het in abstracto denkbaar, dat in deze abnormale tijden voor een bepaalde periode een kabinet optreedt met een scherp ornlynd program, dat past op de tegenwoordige moeilijkheden en be staande uit mannen van zéér onder scheiden politieke beginselen; er zal wel een heel zware wijs op gaan, om tegelijkertijd met de rechterzijde daarin liberalen te betrekken, die op» grond van dit manifest blijkbaar aansturen op volledige afbraak van het Christelijk- sociale gebouw dat in den loop der jaren in ons land is opgetrokken. Het liberale manifest ademt helaas een geest van koude zakelijkheid. Het spreekt voorts wel van zelf, dat dattrin op de meest absolute wijze gezwegen wordt van Christelijke beginselen, hoe vaag dan ook en ondanks de opdringen de richtingonder de liberalen, welke weer droomt van een Christendom bo ven geloofsverdeeldheid en die zoo gaarne althans van godsdienstige in vloed zou willen spreken. Welvaart en vry ruilverkeer, dat is het inbegrip van alle liberale politiek. Hooger vraagstukken kent zy niet voor het staatkundig leven. Maar zelfs in de toepassing van het humanistisch begin sel, dat gelukkig in liberale werkgevers kringen vaak niet te vergeefs gezocht wordt, faalt het manifest. Het is één brok koud materialisme, overgoten met een saus van liberale vryheidswaan ten aanzien van twee ondergeschikte pun ten. Ziedaar alles, en het is waarlyk niet veel! DE NATTE DEMONSTRATIE Een onzer lezers vraagt ons, met welk doel de groote meeting van S.D.A.P. en N.V.V. op 8 November toch is opgezet? Was het ten behoeve van het Varafron-t, omdat men een nieuwe zender wenschi? Geschiedde het om propaganda te maken voor genoemde orga- Wij zijn geen hartenlezers en wij hebben ook geen zitting in den raad van N.V.V. eu S.D.A.P. Zelfs hebben wij nog nooit een po ging gedaan om één van de leden van dien raad of een van het kantoorpersoneel om te koopen. Iets, wat niet onmogelijk schijnt, want een O.S.P.'er grooter vijanden heeft de S.D.A.P. thans niet geurde dezer dagen met een rapport van Ir. Albarda, dat alleen aan bestuursleden was uitgereikt We kunnen dus alleen afgeleide waar heden zeggen over het doel der demonstra tie en dan meenen wij, dat men rekening hield met alles wat de vrager noemt en toch ook met iets geheel anders. Van reclame en propaganda, agitatie en demonstratie, van vlagvertoon en transpa ranten moet de roode beweging leven en anders groeit ze niet. Maar achter het nega tieve gedoe en lawaai zitten thans toch ook andere factoren. Vraag het in vertrouwelijk gesprek en de leden der S.D.A.P. zullen het u eerlijk zeg gen, dat communisten en O.S.P.'ers de groot- sto vijanden zijn. Waarom? Omdat zij in al les hooger bod doen dan de sociaal-demo craten. Dit nu is fataal voor de roode pro paganda. Diè kan dat niet hebben; want nok de taktiek der roode beweging is steeds geweest: overvragen, opbieden, onmogelijke eischen stellen. Of, om met den Leidschen sociaal-democraat Mr. van Eek te Spreken: wij moeten altijd meer vragen, dan een burgerlijke regeering kan inwilligen. Zoo gebeurde het in de laatste maanden, dat in publieke colleges de „aartsvijanden" zeiden: wij moeten de straat op. En dan rie pen -ie rooden van de weeromstuit: dat doen wij ook. Of, de communisten sarden: waar blijft nu uw revolutionaire propaganda? En uit kracht der gewoonte zei men dan: wacht maar, dat zullen we u wel toonen. Dit lijstje is voor aanvullen en vervolgen vatbaar. En dus ging men ten slotte de straat op; maar o zoo behoedzaam en met vrees in het hart. En toen men op Houtrust merkte, dat de vijanden zoo ongeveer 5000 valsche toegangskaarten hadden laten druk ken en distribueeren, toen steeg de vree3. Gelukkig liep alles goed af en als eenige herinnering aan de demonstratie blijft voor de hoogtijgangers: „een natte dag in Den Haag". Daarvoor hebben zij tijd en geld geofferd. Er is echter nog iets anders. Men zal moeilijk een onderwerp kunnen vinden, waarover in de S.D.A.P. nog een stemmigheid heerscht Praktische en theore tische geschillen brengen alom verdeeldheid. Loonkorting, huwelijk, landsverdediging, godsdienst; om de gewichtigste maar te noemen, het zijn vraagstukken, waarovei zwaar gepolemiseerd wordt En daar komi bij, dat de voormannen beseffen hoezeer versobering noodig is, maar ze vreezen de volle waarheid aan de volgelingen te zeggen. Nu kenden de koningen der oudheid reeds een probaat middel tegen binnonlandscb onlusten: ze speculeerden op rassenhaat en internationale gevoeligheden en forceerden ter afleiding een oorlog met naaste buren of verre vijanden. Deze ouderwetsche taktiek voeren ook de sociaal-democraten. Zij speculeeren op klas senhaat, bittere wrok en heete afgunst om de aandacht van de beroering in eigen kring af te leiden. En de grove taal, welke de roode pers dag aan dag tegen iedereen uit slaat, niet het minst tegen de regeering, is niets anders dan wat bonkige botten, welke men opgehitste honden toewerpt Het beeld is niet verheven; doch wie kan zulks ontdekken bij een partij, waar tegen woordig alles even plat en platvloersch is? Waar slechts, naar Talma's woord, de haat kan vereenigen, omdat de liefde vlood! HET PLAN-OUDEGEEST DE HEER ALBARDA VERLOOCHENT HET We hebben den leider van de soc.-dem. Kamerfractie, den heer Albarda, onrecht gedaan en stellen er prijs op, dat te her stellen. In ons Overzicht van Donderdagavond schreven wij, dat hij ambtshalve voor het fameuse plan-Oudegeest een aanbevelend woord sprak en het er voor op nam. We moeten om misverstand af te snijden, dit eenigszins corrigeeren. Niet het plan-Oude- geest als zoodanig, in zijn geheel dus, werd door den soc.-dem. leider verdedigd, maar hij citeerde er enkele punten uit, zonder echter het plan, waarmede toovenaar Oude geest 254 millioen uit zijn mouw schudde, zelfs ook maar te noemen. Daarmee streek hij tevens het vonnis over rle demonstratie-campagne in soc.-dem. kran ten en pamfletten. De heer Albarda sprak over: 1. ontwape ning; 2. heffing in eens van 1 pet.; 3. opcen ten Gemeentefondsbelasting (door de Regee ring voorgesteld); 4. dividend- en tantieme- belasting; 5. doode hand; 6. couponbelasting; 7. conversie; 8. aflossen van staatsschuld, desnoods uit leeninggeld; 9. verandering van muntstelsel. Over de practische uitvoerbaarheid en eventueele opbrengst van dit negental mid delen werd weinig gezegd. In het plan-Oudegeest vindt men van deze punten terug de nummers 1, 2 en 7, die bij den heer Oudegeest 160 millioen opbrengen. De Vermogensheffing, die maar één keer kan geschieden, was daaronder geschat op 100 millioen. De heer Albarda zweeg over de resultaten ten eenenmale. Over aflossen van leeningschuld sprak ook de heer Oudegeest Deze wilde voor 30 millioen die aflossingen stop zetten. De heer Albarda noemde dat „zeer verkeerd", maar zou, om geen knak te geven aan het staats- crediet, de aflossingen uit buitengewone ont vangsten of leeninggeld willen betalen. Dus schuld maken om schuld af te lossen. On getwijfeld een ietwat vreemde, niet van soli diteit getuigende figuur. Gezwegen werd door den heer Albarda ge heel over het viertal door den heer Oude geest aanbevolen monopolies: tabak, staats- hypothcekhank, levensverzekering en brand verzekering met 63 millioen upbrengst. Daar moest de soc.-dem. woordvoerder vermoede lijk niets van hebben. Stilzwijgen is. ook hier, een opinie uitspreken, vermoeden we. Meer gedetailleerd bezien mag men dus zeggen, dat het plan-Oudegeest door den heer Albarda meer in schijn aanbevolen is dan in werkelijkheid. Vooral ook als men bedenkt, dat de afbraak onzer defensie niets nieuws is. dat de heffing in eens practisch uitgesloten is en dat de opbrengst van een conversie, waartegen niemand zoo die mogelijk is bezwaar heeft, door den heer Oudegeest minstens 10 millioen te hoog is getaxeerd. Politiek heeft hiermede het plan-Oude geest afgedaan. De verantwoordelijke instan tie der S.D.A.P. heeft het practisch verloo chend en is met geheel andere denkbeelden voor den dag gekomen, al is de waaide dezer denkbeelden /.eer disputabel, vooral nu ook de heer Albarda van meening is gebleken, dat hij de crisis niet van korten duur acht. Hij komt daarmede in direct conflict met zijn vriend Dr Wibaut, die nauwelijks een jaar geleden zich niet onder degennen schaarde, die de zaken zoo pessi mistisch inzagen. Waarmee opnieuw is be wezen. dat verstandig doet. wie aan de be schouwingen van soc.-dem. economen biitei weinig waarde hecht We stellen er prijs op, ten einde misvet- stand te voorkomen, deze nadere opmerkin gen te maken. De fantasterij van den partijvoorzitter der S.D.A.P. kunnen we nu gevoegelijk naar de rommelkamer verwijzen. Politiek is slechts van beterkenis hetgeen de heer Albarda in het parlement namens zijn fractie zegt Daarover is ook 't laatste woord nog wel niet gezegd, maar het is iets meer reéel en valt ten deele onder hetgeen, praten valt. BEGROOTING VAN JUSTITIE THANS GEEN REORGANISATIE DER POLITIE In de memorie van antwoord der Tweede Kamer op het voorloopig verslag over de Justitiebegrooting voor 1933, zegt de minis ter len aanzien van het voorstel der coni- missie-Welter, met betrekking tot reorga nisatie van de politie, dat hij aanvankelijke overweging dit voorstel bij hem geen aan beveling schijnt te verdienen. De minis'er verwacht daarvan het tegendeel van ver eenvoudiging van het politie-apparaat en hij vreest bovendien den invloed van de re- geering onvoldoende verzekerd. Reorganisatie van de politie, voorzoove°l betreft de verscheidenheid bepaaldelijk dan ten platlelande van rijks-en gemeen tepolitie moet zich naar zijn oordeel bewe gen in de door het nieuwe art. 225 van de gemeentewet reeds uitgestippelde richting van pen voorziening in de politiezorg door rijkspolitie. (Vooral deze Inats'e verklaring zal in breeden kring voldoening geven. Red.j Faillissementswet De door verscheiden leden geopperde ge dachte om de polis van levensverzekering van een gefailleerde tot een zeker maximum van de afkoopwaarde buiten het faillisse ment te doen vallen, lacht den minister niet toe. Voorkoming van executies Door hypotheek gedrukte vorderingen, waarbij zekerheid een rechtseisch is, komen wel in de Ina'ste plaats in aanmerking om door wettelijk ingrijpen te worden ver zwakt. Het jüiVe standpunt is, om, indien aan oen bepaalde bron van welvaart onherstel bare schade dreigt te worden toegebracht, in het algemeen belang te trachten, dip schade te voorkomen, althans te beperken, door steunmaatregelen en soortgelijke mid delen. Crisispaphtwet Over de vraag of tuingronden onder deze wet vallen, zal de Hooge Rand zich hinncn kort uitspreken. Er is een punt ten aanzien van deze "-et dat zich naar voren dringt als wellicht geschikt voor een nadere wet telijke voorziening. Als een groot bpzwaar wordt n.l. gevoeld, dat de verplichting tot betaling van den pachtlermijn gedurende de behandeling voor knn'onrechter en ka mer voor crisispachtzaken geheel blijft op- gpschort. Te denken ware nu aan een voor ziening krachtens welke de kantonrechter, wanneer zijn bemiddelingspoging ex art. 4 der wet mislukt, een bepaald deel van den vervallen pachttermijn vaststel', waarvoor de opschorting van den betalingsplicht welke opschorting anders gedurende de be handeling voor rie kamer voor crisis-pacht zaken zou gelden, vervalt. Verkeersongevallen De Minister kan, voor wat het Wetboek van Strafrecht hetreft. niet instemmen met de meening. in het Verslag weergegeven, dat de straffen, bedreigd legen het veroor zaken van den dood of een lichamelijk let sel door schuld, te laag zouden zijn. De overweging van een veiplichte verze kering tegen de geldelijke gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid alleen door auto- en motorrijders behoort niet allereerst tot het domein van den Minister. Uniformverbod Het vraagstuk van de al dan niet wen- srhelijkheid van een uniformverhod heeft de aandachi van de regeering. Een voor ontwerp is in gereedheid gebracht. Wederinvoering van de doodstraf Ten aanzien van den drang tot weder invoering van de doodstraf op principieele gronden en om redenpn van opportuniteit, blijft de minister op het s'andpunt statin, dat hij wederinvoering als een eisch van gerechtigheid doch niet op utiliteitsgronden zou kunnen bevorderen Voorwaarde is dat in genoegzame mate veldwinnende over tuiging op dit punt aanwezig zij. Voogdijraden Geheel afgescheiden van de tijdsomstan- d'gheden moet de minister ontkennen, dat uitbreiding van de outillage der voogdijra den nog altijd noodig is. De vrees van sommige leden, dat door opheffing en samenvoeging van Voogdijra den het werk groote schade zou lijden, deelt de minister niet. De maatregelen ter verbetering van de politierochtspraak naar voren gebracht in het adres van de vereeniging voor straf rechtspraak, zijn hij den minister in overwe ging. Voor wat het gebeurde bij de N.V. Lo- tisico betreft is een onderzoek loopende. Het resultaat daarvan zal moeten uitwijzen of voor strafrechtelijk optreden of ook maat regelen van anderen aard, aanleiding be staat, Sensatieberichten in de pers Ten vorigen jare had de minister reeds gelegenheid te doen uitkomen dat hij ten aanzien van het euvel van sensa'ie-jour nalistiek in de eerste plaats zou willen ver trouwen op krachten in den kring der jour nalisten zpIvö in de goede richting werk zaam. Uit erkenning mede van de groote bezwaren aan een dwingend optreden van s'aatswege verbonden, z< u de minister van oordeel zijn, dat dit optreden door de jour nalisten in eigen kring als de meest ge schikte weg tot beteugeling van het kwaad hijzondere waardeering verdient. Een algemeen verbod van den Rijkswet gever van bokswedstrijden ontbeert, naar 's minisVr meening, voldoenden grond. De denkbeelden van de Stichting tot wet telijke regeling van Dierenrecht komen den minis'er van twijfelachtige waarde voor. Dat de wettelijke bepalingen met betrek king tot dieren wijziging of aanvulling zou den verdienen, behoeft echter niet uitgeslo ten te worden geacht. Auteursrecht op radlo-ultzendlngsn De minister meent, dat het slechts mis verstand kan wekken, te spreken van een „auteursrecht op radio-uitzendingen". Hier- GEMENGD NI EL'IVS SCHEEPSRAMP OP DE WESTERSCHELDE MOTORBOOT GEZONKEN DE SCHIPPER VERDRONKEN Gistermiddag te ongeveer half twee heeft op de Wester-Schelde, onder Hoedekens- kerke een scheepsramp plaats gehad. Een motorboot, geladen met suikerbieten, is plot seling gezonken. Vermoedelijk was 't schip te zwaar geladen en heeft het tengevolge van den sterken wind, die boven de Wester Schelde woei, water geschept. Omtrent dit ongeval kan nader worden gemeld dat hierbij één slachtoffer is te be treuren. nl. de 40-jarige schipper Griep, afkomstig uit Rotterdam. Zijn vrouw, met wie hij zich alleen aan boord bevond, is door de passeerer.de schoener „De Zwaluw" uit Groningen, wélke op weg was van Ant werpen naar bonden, opgepikt en in Vlis- singon behouden aan wal gebracht. Het gezonken schip, dat geheel onder water is verdwenen is genaamd „Catherina" Het oefende de zgn. wilde vaart uit en was met een lading suikerbieten op weg van Hoofdplaat naar Breda. Van het gezonken schip is niets meer te zien; het is geheel onder water verdwenen. Het echtpaar Griep was kinderloos. In de nabijheid van de motorboot bevon den zich een klipper en een motorvisschers vaartuig uit Bruinisse. Deze schf.pen kondon echter geen hulp verleunen, omdat de motor boot plotseling in de diepte verdween. Eer vat olie en eenige luiken zijn te Hoedekens kerke aangespoeld. HET AUTO ONGELUK BIJ WASSENAAR Nader wordt gemeld: Omtrent den toestand van de bij het auto ongeluk Donderdagmiddag op den Rijks straatweg te Wassenaar gewonde en ter ver pleging naar den Haag overgebrachte per sonen, vernemen wij, dat mevr. N. die in het R K. ziekenhuis 'iet, hedenmiddag nog steeds niet bij bewustzijn was gekomen, hoe wel wat meer opleving viel te bespeuren dat de hceren F. en S., die in het Gein. Ziekenhuis zijn opgenomen, er naar oms digheden redelijk wel aan toe zijn, ofschoon hun verwondingen vcpI pijn veroorzaken. Dc vierde inzittende van de auto, die door glasscherven aan zijn gelaat was verw is. na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gekeerd. Voornaamste Nieuws. (BI* 2) De weg naar Genève v geëffend? De orkaan met vloedgolf heeft op Cuha ruim 1000, volgens andere ="haltingen zelfs 2000 mcnschan gedood. (hl*. 3) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting Econo mische Zaken. (BI* 5) Algemeene vergadering van de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en JUBILEUM-NUMMER TER GELEGENHEID "AN HET VOI.F.1N DIGEN DER 50STE JAARGANG VAN DE VRIEND DES HUIZES MAANDSCHRIFT v. het Christelijk gezin Het wordt een compleet boekwerk van 176 papina's geheel gedrukt op kunstdrukppaler. Het bevat bijdragen va.n Ds H. KLU1N (hoofdredacteur^. P. H. MULLER, P. MONS. A_ L. GERRITSEN. R. K VAN DEN BERG. WILLEM DE MERODE. Dr J. HAANTJES. Ds A. A. WILDSCHUT. A. BRAK. A. L VAN HULZEN. G. SEVENSM A-THEMMEN J FORTGENS. JAN H. DE GROOT. H DE BRUIN. Dr L. ST ABIE, GREETH GILHUYS— SMTTSKAMP, J. VUVERBERG, H. TE MERWE. MARY POS. M. A. M. RENES BOLDTNG. J. M. WESTERBRINKWIRTZ TO--VOTEN' STPT-TLTNG. ADRI VAN WIT- ZENBURO. H. STEOCERDA. JAN VISSER F. POLEY—SCHEELE en O. RUYSCH Het boek wordt verlucht met de portret- t-n der auteurs en 72 foto-illustraties, 21 vierkleurenarukken, 30 pentee- keningen en 2 fraaie houtsneden De abonné's ontvangen het boek gratis, evenals zij, die zich op de jaargang 1933 bbonneeren. Niet-abonnc's kunnen het bestellen voor i 1-Waar bij de verzending echter de abonné's en nieuwe abonné's voorgaan en de oplaag voor de vele losse bestellers waarschijnlijk niet groot genoeg is, raden wij U aan: ABONNEER U PER 1 JANUARI A.S. OP DE 51STE JAARGANG VAN DE VRIEND DES HUIZES Het goedkoopste en meestgevende van alle Christelijke tijdschriften. Verschijnt elke maa.id in boekvorm, 50 60 pagina's, met uitstekende inhoud en fraaie illustraties ABONNEMENTSPRIJS ƒ2.50 PER HALF JAAR NEERBOSCH'BOEKHANDEL EN UITGEVERIJ TE NEERBOSCH GIRONUMMER 193600 bij is in de eerste plaats de minister van waterstaat betrokken. Ambtenarengerechten De instelling der ambtenarengerechten kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien De noodige uitvoeringsmaatregelen verkee ren in een ver gevorderd stadium van \oor bereiding. Het zeer uitgebreid voorl. Verslag over 't e'sontwerp van agenten en reizigers is in studie. De minister hoopt dat binnen liet nl te langen tijd de mem. van antwoord zal kunnen verschijnen. blz 7 De Tweede Kamer heeft de algemeene be schouwingen over de Rykebegrooting voort gezet. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Trotschhedon. Van de eenvoud en slille des harten, vens van Jan Ietswaart. Letterkundige Kroniek: A. Wapenaar vervoL't zijn bespreking over De Sjue- namietiscUe' van Seerp Auema. Van Bote Dingen, Herinneringen uit vervlogen tijden door G. K. A. Nonhehel. Door Poleiïs Laat/vlakte, geïllustreerd artikel van Jan H. de Groot. Huniur uit het soldatenleven, door G. Mulder. Vervolgverhaal De Gezegende Rit, van. S. Williams. Jeugdrubriek. Kieuterkrantje. GEHEIME ZENDER Te Amsterdam-Zuid is ten huize van e-m bewoner van de Valeriusstraat door de Rijks Radio Contrölcdienst en de politie, een ge heime zender in beslag genomen. Dil geval vertoont echter geen overeenkomst met de geheime zender te Gouda en Almelo. De overtreder vaii de Valeriusstraat is namelijk een zeventien jarige II B.S. er, die zijn lust tot experimenteeren. had bot ge vierd met het houwen van een telegrafie- zender, wat hem de vreugde deed smaken, mededeelingen in morsc-fokcns to kunnen wisselen met gelijkgestemde amateurs, die vele honderden kilometers van hem verwij derd zaten, tot zelfs in Spanje. I.itaucn «-n Estland. Van toespraken pf muziokprcstalies was geen sprake, doch daar ook de onder havige vorm van uitzonden clandestien ge schiedde. waren dc P.T.T.-autoriteiton die deze aether experimenten hadden beluisterd wel verplicht om don bedrijver ervan op te sporen, waarbij nog kwam. dat de huren van het jongmensch in kwestie gedurende de «ogenblikken, dat hij voor zijn toestel zat, in woede geraakten, vanwege de afgrijselijke storingen in hun luidsprekers. Met dat al zal dit muisje, hoe klein ook, voor dezen Mnrconi in den dop, nog wel een staartje hebben in den vorm van een ni>'t bepaald vriendschappelijke kennismaking met den Amsterdamschen kantonrechter. ROTTERDAM DE RIJN-MAAS-DELTA HET HAVENVERKEER IN OCTOBER In de maand October zijn, blijkens de ver strekte statistische gegevens van de Rotter- damsche Kamer van Koophandel, in de haven van Rotterdam binnengekomen in totaal S.">] schepen (999). metende 1.280.297 ton (1.510.103). In de haven van Hoek van Holland kwamen binnen 36 (36) schepen, metende 68.913 ton (03 755); idem van Maas sluis 22 (12). metende 3690 ton (2931); i.l. van VInardingen en Vondelineenplaat 95 (109) metend' 100.711 ton (170.940); idem van Schiedam 58 75). met 190 INT (220.S03); idem van Dordrecht en Zwijndrecht 31 (39) schepen, metende I0.2S7 ton (14136). In totaal kwamen in de geheolc Rijn-Mnas- Del a binnen 1042 (1218) schepen, metende 1.580.175 (1.855.713) ton netto. Over de eerst tien maanden van 1932 zijn de cijfers als volgt: Binnengekomen te: Rot terdam 8323 schepen (94S1), m«>t. 12.379 sr.i (1;>.176.4G1Hoek \nn Holland 303 schepen (370). metende 669 315 ton (673.808); Poor tershaven G1 (139), metende 100.207 ton (231.937); Maassluis 207 (133), metende 4S750 ton (76886); Vlaardingen 731 (1232) metende 1.259.731 ton (2.119 090), Schiedam 559 (788), metende 1.851.220 (2 399^265 ion Dordr cht 316 (414), metende 153.974 ton (152.016). Totaal binnengekomen 10 025 (11.819) schepen, met. 15.141.561 (19.196.460) ton netto. De tusschen haakjes geplaa'sto cijfers heb- ben betrekking op dezelfde periode \an het orige jaar. HOOFDKANTOOR OPSI.ACPLAA-SCN, NASSAUHAVEN - B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ -N SCHAVERIJ:

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1