T DINSDAG 8 NOVEMBER 1932 DERDE BLAD PAG. 9 RONDOM DE HISTORIE DER BELGISCHE TROEBELEN 1830-1832 HET BOMBARDEMENT VAN DE CITADEL AAN DE HAND VAN EEN DAGBOEK n"). siot 18 Dec den 12 Dec. deed zióh eene vijandelijke batterij aan 't melkhuis op, welik een af stand van de Citadel is van 500 poesen, de zelve ba/tterij werd van one door bastion No. 4 en de lunettekiel geheel tot zwijgen gebracht, des avonds wend en weder een uitval gewaagt met 60 men en 3 offesieren. met Leeuwenmoed vielen de onze op den vijand aan en maakte zich meester van eenig klein geschut en A menu tie. 2 offeeie- ren wierdien hierbij geblesseerd, die Luite nant Nan zing stierf na een kort ogen blik in de handen onzer dapperen welke hem wegdroegen, de Kapitein Mor re na eenige dagen de smartelijke pijn door zijn blessuur uitgestaan te heibben stierf ook den heldendood. 13 D ecember den 13den December heviig vuurde sche pen alsmede aan de Schelde liggende for ten waTen met den vijand bezig, de vijand naderde al digter de gragt der Lunette Lau rent. die nacht waren zij zoo nabij gekomen dat zij den uithoek aan dezelve gragt onder meinde en door Kruidtonnen deden sprin gen. met den morgenstond beklommen zij de Lunette St. Laurent, onder zwaar ge bulder van kaïnonvuiuir maakte zij zidh meester van hetzelve en namen 60 Man en 1 Offesier krijgsgevangen en eir kwamen 8 ■dooden - 14 December den 14 Dec. was het hevig vuur van beide kanten, de vijand een goede toegang heb bende tot de Lunette St. Laurent de wacht van ons genaamd de palisadieering welke diigt bij de Lunette St. Laurent geen 30 pas sen van daar gelegen was, en de wacht wa penplaats No. 2 zidh genoodzaakt vonden te retireeren want de laatst genoemde wacht was 20 main etorik. deze hadden een oogenblik tijd 11 geblesseerden er dooden. de vijand naderde ook de gracht van de Ravelijn Hulppoort 15 December Den 15de Dec. 's nachts poogde zij het Ravelijn te bestormen, een hevig geweer vuur van ons vermoeiden hun, docih geen moed- verloren gaven deed den vijand zijn poging mislukken en werden met groot verlies terug geslagen, dien dag viel er eene vijandelijke bom in een onzer Mor- tiere welke juist geladen stond en dadelijk ■den vijand door en met zijp eigen vuurbom antwoord gaf. 16 December den 16den December was er sterk vuur van weerskanten, ocik vielen er verschei dene bommen op de bomvrije Kazerne wél ke voor een Hospitaal gebruikt werd. Som- tijde wilde het ongeluk dat er hommen door genoemde bomvrije vielen hetwelk de oor zaak was dat er verscheidene geblesseer den stierven dioor de schok en ligte gebles seerden zwaardier gewoond wepden. 17 D ecember den 17den Deoember vieflcn de bommen hoe langer hoe Juister, veile stukken van ons werden gedemonteerd en verscheidene gebouwen in een puinhoop verandert, nu en dan sprong er een van onze kruidmaiga- «ijntjee. 18 December den 18den Deoember sprong er 's morgens «en bom welke veroorzaakte dat de vlagge- stok waar de Holilamidsdbe vLag aan wap perde doormidden was gebroken. Met Leeu wenmoed vlogen er 2 Matrozen naar toe die juist op het fort waren en klommen op de zelve gebrokene stok en vervaardigde te gelijkertijd de vlag aan dezelve, een hevig kanonvuur vied op hum belden doöh zij lie ten zich niet afschrikken en begroeten de vijand met een Hoera van Leve den Koning van Holland, dien dag had men verschei dene dooden en geblesseerden. 19 December dien 19de Dec. was het vuur al even hevig als vorige dagen, den vijand vorderde mer kelijk met hun bres en Kon tra-Batterij. 20 D ecember den 20ste Dec. 'e morgens om 11 uren wa ren de bres en konfcra Batterijen klaar en er deed zidh een hevig vuur van horen en de muur van bastion No 2 voldeed niet aan de yervvogting zoo men wel verwagt bad, want in de midden was dezelve met puin belegd. 21 December den 21 Dec. werd het vuur onophoudelijk hevig der Bres en Kontra Batterijen, er werden ook veel stukken en affuiten ver- jpield. 22 December den 22ste Dec. deed den vijand het vuur alweer heviger hoaren. zij begonnen met bommen te werpen welke begroot werden op 500 nederlaniclsahe pQnden. Zij vielen bijna op ons groot kruitmagazijn er zijn geen kazematten of' bomvrije woningen welke daarvoor bestaanbaar waren, de Mor tier of ketel waarmee zulke bommen ge worpen worden moet door 36 paarden trokken worden, de lading wordt begroot op 50 Nederlandsche ponden kruid, wan neer er zoo een bom op ons groot Kruid- magazijn was gekomen waren wij allemaal naar boven gamareeard. 23 December den 23sten Dec. was de bres zoodanig klaar dat de'gragt voor 't bastion No. 2 half weg gedempt was. het vuur was onwedor- staanbaax. des morgens 10yz uur hield de vijaiid eensklaps op met vuren, wij allen wisten niet wat dit beduiden zal want in al dien tijd had men geen minuut gehad dat men geen gebulder dec kanonnen hoor de. men ging hierop naar buiten, uit ons ondeTaardscbe komende hoorde men in de varten een verschrikkelijk gejuig. waarop wij allen naar de borstwering liepen al waar men de Fransche op bun aldaar maakte loopgraven zag 6taan digt bij de Citadel, zij groeten ons net als het de groot ste vrienden van ons waren, zij liepen na onze voorposten met volle flesee ge never en riepen on6 toe de Hollandads. op dat oogenblik was het net of als men uit de dooden was op gestaan, op dat oogenblik hoorde men dan ook als dat er gekapitu- leerd zou worden, als dan hoorde men ook dat wij met wapens in de hand en waanidel naar Holland zoude vertrekken. Maar de Kanonniersbooten welke op de Schellde lagen voor Antwerpen moeeten daar blijven, maar de overste Koopman welke de schepen commandeerde wa6 hier mee niet tevreden, dezelfde nacht liet hij ettelijke kanon nierebooten verbranden de overige in den grond zinken, mot dit te vennigten moest den oveiste Koopman zich van de kommande of bevelen des gene raals afwijken de vijand na alle gedagten hier niet mee te vreden. Op alle manieren had hij met onze Kanonniersbooten de for ten Lilllp en Liefkenehoek aangevallen nu ziende dat het mislukte vroeg hij de ge noemde forten, omrede de booten niet meer waren. 24 December Op den 24sfcen Deoember werd de Overste Koopman als krijgsgevangen verklaard. 25 December den 25ste Dec. werden alle posten door de fransohe vervangen, des namiddags werd er gewapend appel geslagen, daarna Mar seerde wij gewapend naar buiten waar die framsche in bataille zagen staan waarbij de Hoofd offesiere.n dier fransohen te paard waren en het volle muziek en wij dezelve voorbij Mansaarde en vor hur. de wapens moesten nederzetten, waarbij on6 door offi- sieren giazagt'werd dat de franschen 2 gen deden, wanneer die gioed gedaan wer den door oneen Koning dat wij dan de pens konden terug haaien. 26 en 27 December den 26 en 27 Dec namen de fmnsdhen de levensmiddelen en de weinig overgeblevene Aim emu tie van ons over 28 December den 28sten Dec. kwamen de Raporten van opzen Koning terug weiike aan de vraag van den vijand niet voldeden en uit die reden werdén wij I gtond in ons blad van gisteren. 29 D ecember den 29ste December vedlieten wij het Ci tadel. zij leidde ons de Waterpoort uit en vervolgens langs de Sahelde tot aan het dorp Burg een klein doch fraai dorp alwaar wij met vaartuigen overgezet werden, toen werd er apèl gehouden, aan ons werd be kend gemaakt dat wij door de gewapende rnagt der fransdhe naar de plaats van be stemming gebragt zouden worden en dat degene die zidh daartegen durfde verzetten doodgeschoten zou worden, onze offesieren gingen hier van ons en moesten voor de Kolonne marseeren die hun battaillonecber wijs volgden, omstreeks 11 uur gingen wij op march, tueschen 2 gelederen fransche soldaten paseeerden wij dien dag zwijn- drecht en beveren en kwamen omstreeks 4 uren im St. Nico laas alwaar wij dien nagt yerblijf hielden, het 1ste en 2de batt der 10 Afd. werd in een koude kerk gelegt en het flank Batt. der 10 Afd. werd in een groot ledig huis gelegd, uitgaan mooht nie mand docih daar kwamen burgers met koffij brood en boter maar ieder drong daar zoq aan, dat er geen karjs was om wat te krijgen, die niet bpng was voor dood drin gen kon nogal wat krijgen, wanneer hij geld had. de framsche soldaten waren zeer bereidwillig om wat voor ons te halen bemeidwilliglheid hebben zij gedurende de Marech altijd betoond en wij behooren er bij te voegen dat zij het geld, 't welk wij haar toevertrouwden altijd trouw en eerlijk terugbrachten en veel meer onze belangen behartigden dan de balgen. St. Nicolaas voorheen een stad en thans een fraai dorp met stedelijke voorrechten heeft een ruime markt waarop een stamdibeeM vain St. Nico laas met een aantal kinderen aan zijn voe ten uitgehouwen staat WAT NIET ELKEN DAG GEBEURT In een ziekenhuis te Chicago werd op één dag tweemaal een drieling geboren. We geven hier de eerste foto van de zes jeugdige wereldburgers. 30 December dien 30sten December des morgens om 9 uren nadat wij een stuk brood gegeten had den gingen wij weder op Marsch. het was even als daags te voren uitmuntend weder, wij passeerden dien dag de dorpen Zeven- niehen, Lucuiese, Belse en Lucrisee alwaar wij dien nagt ons verblijf hielden. onz> fesieren welke de vorige dag weder bij ons gekomen waren Marseerden dezen dag volgende dagen voor de Kolonne. het lete en 2de Bataillon der 10de Afd en de 2de Afd moesten op het Kerkhof bivakkeeren het flank Batt. dier lÖJie Afd. werd in kerk geplaatst, ofschoon wij ten hoogsten vermoeid om 6 uren aankwamen, na een stukje brood gegeten te hebben, begaven wjj ons onder den bloten Hemel tot rusten. 31 Decembe den 31ste December 's morgens om 8 uren begaven wij ons op marsch. het sneeuwde dien dag redelijk. Locrisse ligt IV2 uur die Stad Gent. Even buiten het dorp verlie ten wij den straatweg welke naar genoem de stad ging. de reden daarvan was dat de fransche Hoofd offeeieren de hungare ic stad niet vertrouwde, een man te Locrispe bad ons vermeld dat wanneer wij de stad Gent door Marcheerden de burgers ons uit de franschen hun handen 'zoude gehaalt hebben, want die zijn allemaal Holland6ch gezind, daarom moesten wij de stad waarts laten liggen, wij maakten een weg om ven een uur gaans langs een harde elegie puntige weg zoodat wij op 't laatst van stijf te en zeere voeten niet meer gaan konden. Wij passeerden dien dag de dor pen Vuuretahen, Meulensteen, Marienkerk, Don ge ren, Brovet, Leerne en kwamen ten hoogste vermoeid 's avonds om 4 uren in de stad Deinze alwaar wij in een kerk geplaatst werden. de pastoor dagt ons op allerhande wijze te onthalen op gekookte aardappelen met de huid er om, doch de man had er weinig aan want de manschappen vielen er op aan als wilden en ontroofde hem hetzelve als hij de deur er pas mee in was op een ongevoe gelijke wijze, hetgeen de ooi-zaak was dat vele die zich zulk een onordelijke gedrag schaamde niets konden krijgen. wij lieten ons wat koffy en brood brengen diegene welke nog geld had. vervolgens begaven wij ons tot rust hoeweil wij dieze de laatste dag van het jaar met ernstige overdenking zoude toegewijd hebben. 1Januar Den eersten Januari van het nieuwe jaar beigaven wij ons omstreeks 8 uren op Marsch de sneeuw welke daags van te voren vallen, was nu plat geloopen maakte het zeer moeilijk, ofschoon de weg deze veel beter wa6 als daags te voren, een gTOot uur buiten Deinze ontving ieder man 1 pond Brood, wij passeerde dóen dag het dorp Ma gelen en kwamen '6 namiddags omstreeks 3 uren in de 6tad Kort rijk al waar wij in een Kazerne gelegen werden, waar het zeer koud was. wij ontvingen daar weder brood en een weinig soep, maar er was weinig kans om iets te krijgen door liet verschrikkelijke gedrang. Vervolgens begaven wij ons wederom tot rust maar leden dien nagt veel koude. 2 Januari Den 2den Januari nadat wij dee morgens een stuk brood gegeten hadden begaven ij ons op Marech. men was vooreerst stijf doch na een weinig geloopen te hebben ver minderde het. Het weder was zeer goed evenals daags te voren doch vriezende, 't geen wij ondervonden daar het de weg glad der maakte, wij passeerden dien dag het dorp beveren en de stad Me en en zeer klein doch sterk, verder passeerde wij de dorpen Wilgen en Gevel en kwamen des namiddags ten hoogste vermoeid in de stad Iperen, waar wij in het Stadhuis ge ard werden, een groot, fraai gebouw, doch door de grootte was het er heel koud, zoodat men van de koude niet slapen kon. Wij kregen hier wat ratjetoe en brood, maar de burgers welke ons dat brachten konden er geen meester van blijven door het gedrang, zoodat er vele weren die niets kregen. 3 Januari Den 3den Januari des morgens om 10 uur gingen wij weder op marech. het was muntend 6choon weder, wij passeerden dorp Vlaringen en kwamen om half twee binnen Poeperingen alwaar wij weder in een kerk gelegt werden en waar de burgers zeer bereidwillig waren om ons voor ons geld wat levenemiddelen te be zorgen. 4 Januari den 4den Januari gingen wij 'e morgens om 8Yz uuren weder op Marsch en wij pas aeerden het dorp A p e 11 e 2 uuren van de staid Poeperingen wij kwamen op een eleg- te weg die zeer vermoeiend wg6 en marech veel langer maakte dan hij was. Wij passeerden toen het dorp Steen voorden, het eerste fransdhe dorp en kwamen vervolgens om 3 uuren in de stad C a s s e 1 hetwelk op een zeer hoogen berg ligt. het gezigt van dien berg is onuitspre kelijk. wij werden daar, n.L de 2de Afd in een stal gelegt en de 10 Afd. in een kerk. die toen nog Hollands geld had konde het daar niet meer kwijt worden, des avonds om 11 uuren kregen wij nog wat gekookte aardappelen met de schil er om met sen klein stukje spek. na gegeten te hebben be gaven wij ons tot rusten, doch door de groo- te koude konden wij niet 6lapen terwijl er te weinig stroo was zoodat wij bijna op de eteenen lagen. 5 Januari. den 5den Januari '6 morgens om 9 ui gingen wij weder op marsch. de weg dien wij toen passeerde ging dan na beneden en dan weer naar boven en die dorpen die wij dien <?ag passeerden konden wij niet aan- teekenen, went wij konden de menschen niet verstaan, des namiddags omstreeks half vier uuren kwamen wij in de stad St. Omer de plaats onzer bestemming, wij marsch eerden de stad binnen ahvaar wij in een groote kazerne gelegt werden. Hier eindigt het merkwaardig document, dat in zijn soberheid on6 een zoo treffende beschouwing levert, wat de dapperen van die Citadel os overkomen. Niet alleen een uiterst gevaarlijke verdediging wee bun deel, maar ook nog een moeizame tocht (zooals uit deze vergeelde bladeren, w va.n het schrift reeds verbleekt is, blijkt) moesten de dappere helden meemaken. De verdediging dier Citadel van Antwer pen zal tot in lengte van dagen een edhoowe bladzijde vormen in onze Vaderlamdsdhe Historie.^ A. M. WESSELS Gemengd Nieuws. DOODELIJKE VAL De 65-jarige mej. P. te Kampen, viel door een misstap van den zolder in haar woning in de Wagenmakersteeg. Zij overleed spoe dig na den val. EEN VREK Te Houthem bij Valkenburg (L.) overleed op hoogen leeftijd een man, die als arm be kend stond en door liefdadigheid werd on derhouden. Na de begrafenis werden hon derden guldens in de woning gevonden ver borgen op de onmogelijkste plaatsen. De po litie nam reeds het geld in bewaring en de familie nam geld mee naar huis. Dieven heb ben ook nog de woning bezocht Of zij iets gevonden hebben is onbekend. DOODELIJK TRAMONGELUK. Onder Delfzyl is de 16-jarige D. de Boer uit Borgsweer (gemeente Termunten) toen hy per fiets de rails overstak, door een juist passeerende stoomtram gegrepen en op slag gedood. 12 JAAR LANG HEVIGE MAAGPIJNEN Hoe mevr. v. d. B deze voor goed kwijtraakte Een opgetogen brief uit Arnhem „Met dit schrijven wil ik U mijn allerhar- telijksten dank betuigen voor de schitterende resultaten die ik door het gebruik van Kru- schen Salts verkregen heb. Ik leed namelijk meer dan 12 jaar aan maagpijnen. Wat ik daar al niet mee afge- sukkeld heb is haast niet te gelooven. Van alles heb ik al geprobeerd, doch zonder resul taat; 't werd steeds erger. Bij 't minste wat ik at of dronk had ik vreeselijke maagpijn, gevolgd door brakingen tot al het eten er weer uitkwam. Ik had dan ook al lang alle hoop op herstel ougégeven, toen ik op zeke ren (voor mij gezegendfe'n) dag, bij mijn ge huwde dochter te Amsterdam zijnde, van deze den raad kreeg 't eens met Kruschen Salts te probeeren. Op haar aandringen kocht ik 'n klein potje en ziet, waar ik zelf al heelemaal niet meer op rekende, gebeurde. Reeds na twee weken gevoelde ik mij al een hoop beter. De maagpijnen werden minder, en ik kon al zonder dat ik er verder last van had het eer en ander gebruiken. Nog durfde ik niet aan een algeheele beterschap te ge looven. Dat was volgens mij té mooi om waar te zijn. Wie schetst echter mijn blijdschap en dank baarheid nu ik met vreugde kan getuigen, dat ik werkelijk door 't gebruik van Kruschen Salts geheel van mijn maagbezwaren af ben. Ik gebruik 't nu ruim 8 maanden volgens voorschrift, eiken morgen een theelepeltje in de thee en ben nu van «Jle pijnen af. Ik kan weer alles mee eten zonder er later hinder van te hebben. Ik voel mij een geheel ander mensch en zie er ook veel beter uit sinds ik met Kruschen Salts begonnen ben. Ik zal dan ook Kruschen Salts bij al mijn kennis sen aanbevelen en raad een ieder aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Ik geef U het recht dezen brief in zijn geheel of gedeeltelijk naar eigen goeddunken te pu- bliceeren en noem mij Uw dankbare patiënt. B. v. d. B„ Arnhem." Wat Kruschen Salts deed voor Mevr. v. d. B., deed het reeds voor tallooze anderen, en... dat kan het ook doen voor U. De „kleine dagelijksche dos's" spoort de maagsappen aan tot betere werking, veroorzaakt een ge regelde, gezonde spijsvertering en zorgt, dat de afvalstoffen eiken dag, zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Reeds spoedig nadat U met Kruschen Salts begonnen bent, zullen de maagstoornissen uitblijven. U zult. zich algemeen veel gezon der én opgewekter voelen en van Uw voedsel kunnen genieten zonder die afschuwelijke pijnen naderhand. En bovendien zult U on dervinden dat herstel door Kruschen blij vend is! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles e?ns zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Went door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze vratis proef- Hacon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U uw 1.60 (uw géheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van 1 60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proef pakken uitver kocht heeft. (Adv.) VREESELIJK TRAMONGELUK Twee gezusters gedood. Zondagavond is op den Zutphenscheweg te De Steeg een doodelijk ongeluk gebeurd. De twee gezusters Zadelhoff, liepen links van den weg op de tramrails. Bij het nade ren van een tram drukten zij zich in een vlak langs de rails staande heg, die onvol doende ruimte liet, zoodat beiden door uit stekende deelen van de tram werden ge troffen. Ernstig gewond werden zij naar het Ziekenhuis te Velp vervoerd, waar zij bei den gisternacht zijn overleden. STRAATROOVERIJ Te Haarlem reed op den Wagenweg een man op een fiets een vrouw achterop, gaf haar een duw met de arm, ontrukte haar terzelfdertijd een taschje en reed daarna hard weg. Nauwelijks was de politie met dit geval in kennis gesteld, toen het bericht bin nenkwam, dat ook op den Klevenveg op de zelfde wijze een dame van haar taschje was beroofd, inhoudende een bedrag van f 15. Men veronderstelt, dat beide diefstallen door denzelfden man zijn gepleegd, waarvan men slechts een vaag signalement heeft LEELIJKE VAL Te Leeuwarden viel een vrouw van een balcon, doordat de leuning brak. Beide ar men van de vrouw bleken gebroken te zijn. Ook had zij een ernstige hoofdtwonde. ZIGEUNERS LANGS DE GRENS Langs de Belgische grens tegenover Zeeuwsch-Vlaanderen zwerven weer zigeu ners rond in de bosschen. Marechaussee en politie staan gereed, om de ongewenschte bee ren en dames terug te drijven, België in. Radio Nieuws. H 1 1 v Hu iz H 1 1 v K al u DINSDAG 8 NOV Concerten, en*. sum. AVRO. Kovacs Lajoa. KRO. Gramofoonmuziek. sum. AVRO. Kovacs Lajoa. I b o r g. Omroeporkest. ^KRa'wfenerrWeiss Kwartet, sum. AVRO. Omroeporkest. 1 R. Orgel-recital, bau. Pianospel Alex. Tasman. 1. KRO. Orkest, sum. AVKO. Gramofoonmuziek, AVRO Omroeporkest. Lezingen. Curiueeea ens. 18.30 Huizen. KRO. Cursus Esperanto. 19.30 Hilversum. AVRO. Engelsche les. Politie- en Persberichte 19.30 Hulzen. KRO. Politieberichten. 20.01 Hilversum. AVRO. Persberichten. 21.00 Huizen. KRO. Persberichten. 23.00 Hilversum. AVRO. Persbericht». WOENSDAG 9 NOVEMBER. r s u m. VARA. Gramofoonrau. n. NCRV. Grnmofoonmuziek. n. NCRV. Dameskoor. d b o r g. StrbkcrkesL rsum VARA. r»: Nol i3.Ö0 Huizen. NCRV. Harmoniumbespeling. 14.20 Kaiundborg. Omroeporkest. 14.30 Huizen. NCRV. Concert. 15.00 H 11 ve r s u m. VARA. Kinderkoor. 16.20 Lingenberg. Vesperconcert. 16.30 Huizen. NCRV. Gramofoonmuziek. 17.30 Hilversum. VARA. Klein, orkest. 18.30 Hilversum. VARA Arbeldersllederen< Lezingen. Cursussen, enz. 18.00 Huizen. NCRV. Declamatie door J. Lm Schouten Jr. 18 30 Huizen. NCRV. Cursus Engelsch. NCRV. Morgendienst De. J. Ver n. NCRV. Kinderuurtje. LUISTERAARS IN NEDERLAND Eind September 1932 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvanginrichtingen 294.814. Het aantal aangeslotenenen aan radio-centra les bedroeg 259.964 hetgeen in totaal neerkomt op 68 luisteraars per 1000 inwoners. Volledige programma's la de Omroepgids Duidelijke foto's; best verzorgd Radio blad: 4 gld. per half Jaar of 18 ct per week. Ned. Chr. Radio-Vereeniglng, Voog- lenzang, Ede Draagt bij ia de omroepkosten. BRANDEN Te Amsterdam brak op de belétage van perceel Binnen Wieringerstraat 20, brand uit Op deze étage bevond zich F. Hoeikstra, dóe pas uit Friesland was ver huisd en, in afwachting van de komst van zijn vrouw, betzig was met het op orde bren gen van zijn huisraad. Op grond stond een brandend petroleumtoestel, waarop een pan met melk was geplaatst Plotseling stootte de man bij ongeluk het toestel om, met het gevolg, dat de brandende petroleum zich in een oogwenk over de vloer verspreidde en het vertrek in lichter laaie zette. Hoekstra trachtte het vuur nog met een deken te bluaschen, een poging, die alleen tot resul taat had. dat hij zijn haar schroeide. Daar op vluchtte de man het huis uiit en waar schuwde de familie M. de Groot, welke de eerste en tweede étage bewoont en op het alarm eveneens het huis verliet De inmiddels gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse en kon de brand tot de belétage beperken. De eerste verdieping kreeg bovendien brand- en waterschade. Hoekstra en De Groot zijn beide verzekerd, Te Etten (N.-Br.) brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in het café van Arnouts. De brandweer kon de brand- tot de bovenverdieping beperken. Er werd zeer veel waterschade aangericht Verzeke ring dekt de schade. INBRAAK IN EEN STATION Te Resteren is 's nachts inbraak gepleegd in het station. De dieven zijn door het fiet senhok in het stationsgebouw gekomen en hebben daarna een loket opengeschoven, waardoor zij op het bureau konden komen. Vervolgens hebben zij hun krachten be proefd op de brandkast Gepoogd is de kast, die ruim f3600 bevatte te openen. De in brekers zijn vermoedelijk in hun arbeid ge stoord. want er werd nieta vermist DOODELIJKE AANRIJDING Te Twello (Gld.) wandelde een zekere Wansink met zijn echtgenoote op den Rijks straatweg. Hij werd toen gegrepen door een vrachtauto en was nagenoeg dadelijk dood. De bestuurder van de vrachtauto kwam uit zijn cabine, keek even rond en reed daarna snel door. Men heeft nog niet kunnen vast stellen, wie de aanrijder wias. DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelsch door ALMA Dat alles had Giustiniani voorzien. Achter losse steenen op den top des heuvels had hij Blangstukken bijeengebracht en zoodoende een bedekte batterij opgeworpen- Htj had zijn manschappen gedeerd met die stukken den heirweg te bestrijken, en er ter ver sterking boogschutters en piekeniers aan toegevoegd. Aan beide zijden daarenboven stelde hij gelijkgewapende compagnieën op tot aan den ongeschonden gebleven muur, Zoodat de geheele bres gedekt was. De Kapitein die nauwlettend de wacht hield, hoorde het signaal. Vlieg naar Bla- cherne, naar den Keizer, beval hij, en zeg hem dat zij de stad gaan bestormen. Daarop wendde hij zich tot zijn man schappen: Steekt de lonten aan en houdt de steenen gereed! De Aziaten zouden weldra den rand der gracht bereiken, en de Genuees beval: .Vuurt! Christus en de Heilige Kerk! Toen barstten de Grieksche vuuiwapens los: kogels, pijlen, steenen, die geweldig huishielden onder de aandringende massa's, toch werden zij voortgedreven als een stroom die niets ontzag. Nu waren zij op den grooten weg. Aan afwijken was niet te denken... achter hen de drijvers, vóór hen de gracht. Voorwaarts, [voorwaarts! of sterven! Wie bekommerde er Bfich over dat de heirweg als bezaaid lag Biet dooden en gewonden? dat men bijna Riet op de been kon blijven? dat de handen der gevallenen in doodsagnst de nagels sloegen in de voeten dergenen, die over hen heenliepen? De levenden spoedden zich voort, springend, strompelend, struikelend, met schorre stem hun jubelkreet herhalend: Goud, vrouwen, slaven! hetgeen yan den rookenden heuvel beantwoord werd met: Christus en de Heilige Kerk! De weg is overgestoken, de voorsten zijn den voet van den oneffen opgang genaderd. Geen tijd om adem te halen, geen tijd om met een oogopslag te zien, welke ontvangst hun bereid werd..- er op moesten zij, en er op gingen zij. Pijlen en werpspiesen door boren hen, steenen verpletteren hen, de ka nonnen spuwen hun vuur in 't gelaat, en slingeren hen terug op de hoofden en schil den hunner kameraden. Rondom den rots- achtigen heuvel verrijst verwonderlijk snel een berg van lichamen, een hindernis bij 't schieten voorde verdedigers van den pas,een beletsel voor de aanzwermende horden. Langzaam brak do morgen aan. De Kei zer voegde zich bij Giustiniani. Corti kwam met hem. Zij groetten elkander hartelijk. Majesteit, de dag is nog nauwelijks begonnen, en toch, zie hoe bang wij het den Tslam reeds gemaakt hebben! Konstantijn volgde Giustiniani's vingerwij zing en trachtte met de oogen den rookdamp te doorboren, waarop hij, het dreigend ge vaar beseffend, plaat9 nam tusschen de ka nonnen en met zijn lange speer de onge- lukkigen te lijf ging, die de steeds aan groeiende hoogte beklommen, sommigen zonder schilden, sommigen zonder wapenen de meesten van hen niet in staat 01 vechten. Het duurde niet lang of de berg van lijken was zoo hoog en breed geworden, dat de Christenen naar buiten kwamen en er op gingen staan, om den vijand te ontmoeten, die van geen verminderen scheen te weten. Zoo verliep een uur. Plotseling zagen de horden de nutteloos heid hunner pogingen in en weken terug. De Christenen hadden slechts weinig ver liezen geleden toch zouden, zij gaarne een oogenblik gerust hebben. Maar neen- Van den muur boven de bres, waar hij zijn boog had laten werken, kwam Corti aansnellen. Majesteit, riep hij, met stralend gelaat, de Janitzaren maken zich gereed! Giustiiiiani vloog op. Vooruit! riep hij. Vooruit, allen! Wij moeten ruimte maken voor de kanonnen. Weg met de dooden! Weg met de gewonden! Er is geen tijd voor mede lijden!... en de daad bij 't woord voegende begon hij weldra bijgestaan door de anderen de lichamen der vijanden naar beneden te werpen,. Te paard hij het groote kanon, had Mo hammed de krijgsbewegingen gevolgd, lang het nog schemerdonker was op zijn gehoor afgaande. Af en toe reed een koerier aan met berichten van dezen of genen Pacha Hij hoorde allen bedaard aan, en gaf onver anderlijk hetzelfde antwoord: Zeg hem dat hij de horden doe aanstormen. Eindelijk kwam met grooten spoed een bode aangereden: o Heer ik begroet u. Wij hebben de stad in handen! Het was helder dag geworden. Moham- meds oogen schitterden, maar niet door het zonlicht! Hij vraagde: Wdtzegt gij? Herhaal uw woorden, maar wees gewaarschuwd! Als gij liegt zal de Profeet u niet redden van do straf, die u wacht- Ik zal u laten impalee ren tot aan de wortel van uw valsehe tong. Ik ben niet hevreesd, Heer, want wat Ik zeg heb ik met eigen oogen gezien. Mijn Heer kent den hoek aan den zuidermuur, waar het paleis van Blachcrne begint? Toen onze troepen daar een schijnaanval deden om de Grieken bezig te houden, stuitten zij op een diepliggende poort. Cercaporta, ik heb er van gehoord. Mijn Heer noemt den naam. Zij be proefden haar te openen, en ontdekten dat zij niet gesloten was en niet bewaakt werd, waarom zij er doorgingen cn in een donkere gang kwamen, dóe hen in het paleis bracht. Zij liepen door naar de bovenvertrekken en vielen de ongeloovigen aan. De strijd duurt nog voort Vay kamer tot kamer bieden de Christenen tegenstand. Zij zijn nu afge sneden, en binnen weinig tijd zal dat geheele kwartier in onze handen zijn. Toen zei Mohammed tot Kalil: Neem dezen man in bewaring. Heeft hij de waarheid ge sproken, dan zal zijn belooning groot zijn. Heeft hij gelogen..- 't ware hem goed zoo hij zijn moeders zoon niet was. Vervolgens riep hij een zijner officieren tot zich: Ga naar de Cercaporta, zoek den hoofdman op, die het gevecht leidt in het paleis van Bla chcrne. Zeg hem dat ik, Mohammed, beveel dat hij het paleis overlaat aan degenen die volgen zullen, en dat hijzelf haastig optrekt om de verdedigers van déze poort in den rug aan te vallen. Hij mag zich niet op houden om te plunderen. Ik geef hem een uur den tijd om mijn bevel uit te ven Rijd er zoo snel heen ais ge kunt Voor Allah en uw leven! Vervolgens deed hij den Aga der Janitza ren tot zich komen. Roep de horden terug van deze poort. Zij hebben de gracht be gaanbaar gemaakt, en de Christenen zijn uitgeput van het moorden. Hoor nu goed wat >k zeg. Zoodra de weg vrij is brengt gij de Bloem der Getrouwen in 't veld Een provincie voor hem die het eerst boven is. De wapenkreet zij: Allah il Allah! Zij zuillen onder mijn oog strijden. Een minuut is goud waard. Haast u! Altijd in reserve, altijd de laatste toe vlucht in twijfelachtigen strijd, altijd de arm, waarmee de Sultan den besüssenden slag sloeg, waren de dus opgeroepen Janitza ren wat krijgstucht, geestdrift en kostbare uitrusting betreft in waarheid de Bloem van het leger. De Aga reed naar het front en deelde Mohammeds bevelen mede. De boodschap ging van mond tot mond. De Bloem der Getrouwen was in drie af- deelingen opgesteld. Zij wierpen hun zware mantels af, hielden hun koperen schilden omhoog, en hieven den ouden bekenden kreet aan: Leve de Padishah! Leve de Padishah! De weg naar de poort was vrij gemaakt. De Aga galoppeerde terug en toen hij bij de gele vlag der eerste divisie gekomen was riep hij: Allah-il-Allah! Voorwaarts! Onder tromgeroffel en trompetgesrhn ikto een divisie aan in rijen van vijftig Eerst langzaam, maar zeker, en met o\or- weldigende statigheid trokken zij voort Zoo mancheerden eertijds de legioenen van Caesar, zoo streed ook de Oude Garde van den grooten WereldbeheerscAer. Bij de gracht gekomen hieven de Janitza ren den aangegeven wapenkreet aan en liepen met versnelden pas over den af schuwelijken doodenweg. Mohammed reed af naar de gracht, waar bij hij stand hield, het zwaard van Salomo in de hand, de knots van Bajazet aan zijn zadelknop, en ofschoon zij zijn woon!en onmogelijk verstaan Jconden, deelde zijn bezieling zich toch aan do troepen mede.-, rij streden onder zijn oog, dat was hun genoeg. Wat de horden hadden moeten doen was thans aan de Janitzaren opgedragen, met dit verschil dat nu orde was, waar straks wanorde heerschte. De levende machine, hoe ook bestookt, bleef voortwerken, aandringen. Zij trotseerde alles. Langzaam werd de akelige doodcnheuvel beklommen. Weder om een berg vóór de batterij, wederom de bespringers, en de moordende werking der speren van den top des heuvels. De lans van den Keizer brak middendoor; hy nam er een stok voor in de plaats. Ook hij werd een allesoverweldigenden druk ge waar. Zwaar bleef de rook hangen, geen oog kon hem doorhoren en den weg over zien, maar het opstijgend gedruisch en krijgsgeschreeuw verkondigde een eindeloos aanrukkende macht (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9