J W A A L S MORGEN - WOENSDAG - COUPONS DINSDAG 8 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG GEMEENTERAAD VAN LEIDEN TWEE INTERPELLATIES OVER DEN ROODEN DINSDAG AFDOENDE ANTWOORDEN Het progressie-voorstel-Verwey verworpen HONDENBELASTING VERHOOGD Brandstof wordt in natura verstrekt Voorzitter de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennis geving de' heeren v. d. Reyden, Kooistrn en Grocneveld. I-Iet adres van de drankbestrijdersverconi- ging inzake verlaging subsidies, komt in.be- 'handeling bij de begrooting. Een adi-es van de E.B.B. inzake oen brand stoffenbijslag van f 1 per week wordt aan gebonden tot afwerking van de gedrukte agenda. De heeren Kuipers en v. Stralen, die in terpellatie,. aangevraagd bobben, zullen daartoe te half vijf gelegenheid krijgen. Een voorstel van den heer v. Stralen om een bedrag van f5000 ter beschikking te stellen van het Crisis-Comité B.. voor ver strekking van schoeisel, dekking en kleeding aan ondersteunde werkloozcn gedurende de maanden November' en December, wordt ge- renvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. De Voorzitter deelt mede, dat d1 be handeling van de begrooting in de secties zal plaats hebben op 25 November. In behandeling komt daarna de agenda: Een benoemingskwostie le. Benoeming van een l'eeraar in het Ne- dcrlancisch aan het Gymnasium. 2c. Benoeming van een leeraar in het Nederlandsch aan de Hoegere Burgerschool met 5-jangen cursus en aan de Hoogerc Burgerschool voor Meisjes. De heer Knuttel (comm.) stelt voor dc voordrachten te retourneeren voor nader advies. De Raad is onvoldoende ingelicht De heer M cyne n (c.h.) acht het een daad van wijs beleid van B. en W.. dot zij drie kleine betrekkingen hebben vereenigd. Spr. kon echter dc vier officioele adviezen niet bewonderen. Alleen het advies tin den Inspecteur \an de Gymnasia treedt in de beoordeeling van de verschillende candi- daten. De indruk, die spr. uit de vier ad viezen heeft ontvangen is, dat de Raad bet best. kan varen op iiet eompas van den In specteur en dat de raad het verstandigst doet door zoowel voor punt 1 als voor punt 2 de heer Kramer te benoemen. De heer Van Es (a.r.) is het niet met den heer Knuttel eens, dat bij de voordracht rekening had moeten worden gehouden met de vrouwelijke candidatcn. Spr. wil echter in tegenstelling met den heer Meijncn niet den heer Kramer, maar den heer Kloots voor de betrekking aanbevelen. eD lieer Vos bestrijdt 't voorstel-Knuttel om de zaak uit te stellen. Het ond'erwijske- lang wordt daardoor geschaad. Wethouder Tepe is op dezelfde gronden tegen uitstel. Spr. zet voorts de kwestie van de adviezen uiteen. De adviezen van d>e Com missie van Toezicht op het M. O. en van cu ratoren van het gymnasium stonden tegen over elkaar wat de volgorde van de voor dracht betrof. B. en W. zijn echter na nauwkeurig onderzoek tot de conclusie ge komen dat de heer Kloots no. 1 diende ge steld te worden. Ook de drie hoofden d'er be treffende onderwijs-inrichtingen zijn van de zelfde meening. I De heer Knuttel (comm.) merkt op dat de mededeelingen die de Wethouder thans doet, bij de stukken aan den Raad hadden moeten gedaan wordlen. Zijn uitstel-voorstel trekt spr. in. De heer Wilbrink (c.h.) merkt op, dat de toelichting van het voorstel van B. en W. te sober was. De toelichting thans gegeven had de geheele week tot beschikking van de raadsleden moeten zijn. Daarna wordt tot benoeming overgegaan. Eerst wordt echter zonder hoofdelijke st aangenomen het voorstel van B. en W. om den heer J. Karstens op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als lid van do Gein. Commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon, zoodat tegelijkertijd overgegaan kan worden tot benoeming van een nieuw lid diezer Com missie. De heer Eikerbout (a.r.) verzoekt in vervolge hij dergelijke benoemingen reke ning te houden met het bestaan van rlen Chr. Besturenbond en het advies van dit lichaam in te winnen. Wethouder Romijn zal met deze opmer king rekening houden. Als leeraar in het Nedierlandsch aan het Gvmnasium, de H.B.S. (Hooge Rijndijk) en dé H.B.S. voor Meisjes wordt benoemd de iieor C. J. Kloots te Harlingen. Als lid van de Comm. van M. H. wordt benoemd de heer C. Kuypers. Hamcrpunten. De volgende punten gaan zonder meer onder den hamer door. 4 Puk advies op het verzoek van G. P. F. We ij er. om ontslag als Adminirtruriri- rioofdambtenaar bij den dienst d©r Gemeen- tewerken. Praeadvies op het verzoek van L. M. van der Bijl. om eervol ontslag uls onder- wijzer aan de Centrale School voor het 7e en Sc leerjaar. 6u. Voorstel om aan C. Huge, wegens op heffing van zijne betrekking, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Jongens school voor U. L. O. ?o. Voorstel tot verhuring van een ge deel te water en aangeplempten grond aan de llaarlemmertrekvaart, lead, hekend, ge meente Warmond. Sectie C., No. 333, ged., aan C. Brandse. So. Voorstel tot overneming in eigendom cn onderhoud hij de gemeente van: a. een strookje grond aan de Botermarkt hoek Mosterdsteeg, van cle N.V. „Gebrs. Ger- zon's Modemagazijnen N. V."; 'b. een strookje grond aan het- Levendaal hoek Koenesteeg, van het gesticht „de Voor zienigheid"; c. een strookje grond'aan den Haarlemmer weg. van Th. Witteman. 10o. Voorstel tot het verleenen van res titutie van betaald vergunningsrecht voor een hotelvergunning, aan L. Wayers. llo. Voorstel tot vaststelling: a van de vergoeding, bedoeld in art. 101, lid t.e.rn. 7, van de Lager Ondorwijswet-1920, over het jaar 1929, aan de besturen van ver schillende bijz. scholen. b. van liet, krachtens het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel, alsnog uit te keereri bedrag over de jaren 1927 tot cn met 1929. aan de besturen van eenige bijzondere scholen; c. van de vergooding, wegens salarieering van vakonderwijzers, bedoeld in het 9e lid van het sub a genoemd wetsartikel, over 1920. aan besturen van verschillende bij zondere scholen. 12o. Voorstel tot vaststelling van de bij drage in da kosten van het bijzonder ver volgonderwijs, bedoeld in art. 102 der Lager Onderwijswet 1D2U, over het jaar 1929, voor den vervolgcursus in verschillende bijzon dere scholen. 13o. Voorstel tot wijziging van de subsidie regeling ten behoeve van dc school voor bui tengewoon lager onderwijs aan den Zoeter- woudsrhen Singel. 14o. Voorstel tot verdaging van de beslis sing op de ontwerp-verorclening, betreffende den aard van de bebouwing en liet gebruik van perceelen, gelegen aan de Breestraat, dc Koornbrugsteeg en de Vischmarkt. 16o. Voorstel tot opnieuw vaststelling van de tabel van afschrijvingen betreffende Gas- en Electriciteitsfabriek. ISo. Voorstel tot wijziging van de met de gemeente Alkemade gesloten overeenkomst, betreffende de levering van clectriciteit in die gemeente door de Leidsche Electriciteits- 19o. Voorstel tot wijziging en aanvulling van de met de gemeente Leimuiden gesloten overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Leidsche Electriciteitsfabriek. 20o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volkshónd, in zako invoering van muntmeters voor electriciteit. 21o. Voorstel tot hesehikbaarstellipg van gelden ten behoeve van de voorloopigc ver betering van den Zijlsingel. 22o. Voorstel inzake de verbetering cn ver- breeding. in samenwerking met het Riik, van liet gedeelte van den Hoogcn Rijndijk, gelegen tusschen de Roomburgerbrug en de grens van de gemeente Zocterwoude en tot beschikbaarstelling van de voor een en an der benoodigde gelden. 2-io. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 28 December 1871 (Gom. blad No. 4 van 1872), regelende de invorde ring der plaatselijke belasting op de honden te Leiden. Noodlg of niet?. Voorstel tot aankoop van het perceel Pie- terskerkgracht Nj. 10 en tot beschikbaarstel ling van de voor dien aankoop benooiijgde gelden. De beer Knuttel (comm.) meent, dat, gezien de financieelc toestand der gemeente, aankoop van dit perceel slechts verantwoord is als de koopprijs zeer laag is. Dat is hier niet het geval. Wethouder Splinter (c.h.) zegt dat de prijs billijk is- liet is de afronding van bezit van de gemeente. Bovendien kan het produc tief genoemd worden. De heer Huurman (a.r.) kan zich wel met de zienswijze van den heer Knuttel ver eenigen. Spr. meent dat de gemeente dit per ceel wel altijd voor den voorgestelden prijs kan koopen. De heer V e r w c y (s.d.) zou het dom vin den als de Raad dit stukje grond niet kocht. De heer Bosman (lib.) is van dezelfde meening .Het is een stukje grond dat de ge meente in de toekomst zeer noodig zal kun nen hebben. Het voorstel van B- en W. wordt daarna aangenomen met 24 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Knuttel, Huurman, Wil- mer, v. Es en Eikerbout. Subsidie-kwestie. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Margarita van Corton a-Stichting, af- deeling van de Zita-vereeniging. De heer Knuttel (comm.) is tegen dit voorstel. Spr. is tegen hulp aan ongehuwde moeders op confessioneele grondslag. De heer Huurman (a.r.) is er tegen met het oog op de tijdsomstandigheden. De gemeente kan op 'toogenblik geen nieuwe subsidies geven. Wethouder Goslinga merkt op dat dit bedrag wel verantwoord is- Deze Stichting kan gemeentesteun onmogelijk missen. Der gelijke instellingen die zeer nuttig werk ver richten zullen ook bij de vaststelling van de nieuwe gemeentebegrooting geen verminde ring van subsidie ontvangen. De heer Huurman (ar.) neemt het standpunt in, dat op 't oogenblik geen enkele subsidie moet worden verstrekt. De heeren Bergers (r.k.) en M a n d e r s tr.k.) verdedigen het voorstel van B. en W. De Margarita van Cartona-Stichting staat op één lijn met Chr. Jeugdhulp dat reeds eenige jaren subsidie heeft. 'De heer van Eek (s-d.) is eveneens vóór het voorstel van B. en W. Als deze uitgaaf noodzakelijk is voor de Vereeniging, dan moet ze gescheiden. Wethouder Goslinga merkt nog op dat de gemeente financieel van het bestaan dezer Vereeniging voordeel heeft. Door dit laatste argument geeft de heer Huurman zich gewonnen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st aangenomen. Radio-distributie-bedrijf. Voorstel tot vaststelling van de tabel van Afschrijvingen betreffende het gemeentelijn. Radio-Distri buitie-Bedrijf. De heer De Roede (c-h.) vraagt, waar mede deze lage afschrijvingen verband hou den. Zet het Radio-distributiebedrijf zich zoo weinig uit Er zou zoo snel afgeschreven worden (in vier jaar) omdat een bedrijf als dit. zoo smel zou verouderen. Waarom wordt deze snelle afschrijving nu niet doorgevoerd Weth. Goslinga merkt op, dat gebleken is, dat een afschrijving in vier jaar niet noodig is en ook niet verantwoord zou zijn. De bestaande inrichting is zoo goed' en geeft zooveel voldoening, dat de snelle afschrij ving geheel overbodig is. Hiet ligt in de be doeling de stichtingskosten aan de gemeen te zoo spoedig mogelijk af te lossen. Verhooging Hondenbelasting Verordening, houdendie wijziging van de erordening van 17 Nov. 1881 (Gem.blad no. 3 van 1882), regelende de heffing eener plaatselijke belasting op de honden tel,eiden De heer De Reede (c.h.) is tegen deze verhooging. De. hond wordt belast, terwijl dte kat vrij is, terwijl dit beestje den mensch dikwijls (in Maart) nog meer overlast be zorgt dan de hond. Een klein bedhag mag de gemeente wel hebben voor toezicht enz. maar verhooging is niet gewenscht en niet billijk. Er zouden voor de gemeente ook niet veel baten uit voortvloeien, omdat er ver se! ilh nde honden zouden worden opge- a-rnc. De leer Knuttel (couan.) is op dozelf- zelfdo gronden tegen dit voorstel. Bovendion mankt men het de arbeiders onmogelijk een hond te houden. De heer v. E c k (s.d.) is ook tegen het voorstel. De arbeiders zullen het beschouwen als een plagerijtje, waarmede hun weer een stukje levensvreugde wordt ontnomen. Weth. Goslinga zegt, dat 't geen dank haar werk is een belastingverhooging vooi te stellen. Spr. moet echter alle middelen te haat nemen on. bezuinigingen te vinden. Het is een bescheiden verhooging, maar kruimeltjes is ook brood. Spr. is blij met elke honderd gulden, die bezuinigd wordt. B. en W. heffen geen belasting om to pla gen zooals de heer v. Eek het voorstelt. Dat vele menschcn als gevolg van deze belas ting hun hond zullen opruimen gelooft trpr. Mantelstoffen- WEEK Door het BUITENGEWOON groote SUCCES onzer MANTELSTOF FEN-RECLAME zijn wij besloten deze nooit gekende reclame nog tot en met a.s. Zaterdag voort te zetten Rit aankoop van WOLLEN MANTEL- STOF ontvangt U dus GRATIS de bijpassende prima ZIJDEN MANTELVOERING hetgeen voor U een voordeel van 25 tot 30 beteekent. Van de PRACHTKWALITEIT dezer Voering kunt U zich in onze MAN TELSTOFFEN-ETALAGE overtuigen!! Haarlemmerstraat Donkersteeg 2-4-6 niet. Zeer vele menschen ontduiken deze belasting door hun pekineesje als waakhond aan te geven. Dat moet voorkomen worden. I-Iet voorgestelde belastingbedrag is niet hoog. vergeleken bij andere gemeenten. De heer Eikerbout (a.r.) wijst er op, dat het hier voor velen Verhooging beteekent van f2 op f6, omdat veel pleizierhonden als waakhonden zijn aangegeven. Deze verhoo ging is te groot. De heer Wilbrink verdedigt 't voorstel van B. en W. Dat deze belasting voor velen beteekent. een verhooging van f 2 tot f 6 is de schuld van de menschen zelf, die de wet hebben trachten te ontduiken. Het ernstige gezicht waarmede de heer Van Eek sprak over het ontnemen van le vensvreugde aan arbeiders heeft op Spr. niet veel indruk gemaakt. Na nog eenige bespreking wordt .iet voor stel van E. en W. aangenomen met 16 tegen 15 stcpimen. Waarom geen extra-verlol op S November. Hierna wordt aan den heer Kuipers (s.d.), gelegenheid gegeven zijn vragen te stellen inzake de weigering van B. en W. om aan leden van liet gemeente-personeel ge legenheid te geven tot het nemen van extra- verlof voor eigen rekening op 8 November. De Lieer Kuipers vraagt naar de motieven van deze weigering. Wethouder Te p e antwoordt, dat extra verlof (en dan met behoud van loon) alleen verleend wordt voor buitengewone familie- en andere omstandigheden, (bijwonen ver gadering Georganiseerd Overleg enz.). Extra verloi voor eigen rekening wordt niet ver leend- Het belang van den .dienst laat dat niet toe. De heer Kuipers (s.d.) wijst op den Haag, waar wèl extra-verlof wordt verieend, als de dienst dat toelaat De weigering van B. en W. beteekent een groote teleurstelling voor vele menschen. De houding van B. en W. is niet in overeenstemming met het standpunt dat de Regeering hieromtrent inneeimt De heer Schüller (s.d.) is evenmin bevredigd door het, antwoord van den Wet houder en protesteert tegen de houding van het college van B. en W- De heer Kn ut teil (comm.) protesteert eveneens tegen deze aanslag van de vrijheid van het gemeente-personeel om te demon- streeren voor zijn politieke overtuiging. Men komt echter nvet een protest niet verder. De eenige daad die hier gesteld kan worden is om toch naar de demonstratie te gaan. De heer de Reede (c.h.) is er voor dat de ambtenaren zoo ruimhartig mogelijk worden behandeld ten opzichte van plichten, van godsdienstige of andere aard, die zij op zich hebben genomen. Dat is echter heel iets anders dan op groote schaal ver lof geven voor een politieke demonstratie. Hierdoor zou de dienst worden ontwricht Wethouder Te p e merkt op, dat de Leid sche regeling naar zijn meening uitstekend is. Het instituut van verlof moet binnen zekere grenzen beperkt worden. Deze gren zen zijn bepaald en niet zonder groote nood zaak wordt van deze regeling afgeweken. Het om allerlei redenen erleenen van extra- verlof zou tot zeer ongewenschte toestanden leiden. Hetzelfde geldt voor het geven van een vacantiedag in afschrijving op de vacan- tie van het volgend jaar De aard van de vacantie maakt dat ongewenscht. Na nog epnige bepreking wordt de inter pellatie gesloten. Waarom geen stempelverlof? De heer v. Stralen (s.d.) houdt daarna zijn interpellatie inzake het weigeren van stempelverlof aan werklooze arbeiders. Waarom hebben B. en W. deze maatregel genomen? Het stempelen is alleen een maatregel van controle en B. en W. kunnen niet beweren, dat deze contróle door het geven van een dag stempelverlof wordt ge schaad. Men kan slechts tot de conclusie komen, dat deze maatregel een kleinzielige poging is vanwege den Minister om aan een volksdemonstratie afbreuk te doen. Het college van B. en W. treft een blaam, dat zij direct bereid was de orders van den Mi nister uit te voeren. Bij andere gelegenhe den hebben B. en W. direct stempelverlof verleend; zelfs op 20 Sept. bij de opening van de Kamers heeft de burgemeester com munistische werkloozen gelegenheid gege ven naar Den Haag te gaan. Ook in dit ge val hadden B. en W. de gelegenheid gehad het stempelverlof te geven of het steanpel- tijdstip te verschuiven. Wethouder R o m ij n zggt, dat de insinua tie van den heer v. Stralen, dat B. en W. op zettelijk tegen hebben willen werken, dat de werkloozen naar Den Haag zouden gaan, van a tot z onjuist is. B. en W. hebben zelfs geen beslissing ta nemen gehad. Dat heeft de minister gedaan. De kwestie waar het om ging was: wie zal dat betalen, de ge meente of het N.V.V. B. en W. zijn geheel lijdelijk geweest. Als zij tegen 'hadden wil len werken hadden zij wel andere maatre gelen kunnen nemen. Spr. begrijpt niet, dat de heer Stralen deze interpellatie heeft gehouden, terwijl hij van alles op de hoogte was. De heer v. Stralen repliceert en zegt daarbij o.a., dat de portefeuille van Sociale Zaken bij Wethouder Goslinga in veiliger handen was dan bij Wethouder Romijn. Dc heer Van Es: Dat heb je in dc eerste „yier jaren nooit laten blijken. De heer Knuttel zegt, dat deze inter pellatie evenmin iets uitwerkt als de vorige als er geen daden worden gesteld; De interpellatie wordt daarna gesloten. De vergadering wordt daarna verdaagd tot 's avonds 8.15 uur. AVONDZITTING In de avondzitting komt in behandeling het afwijzend praeadvies van B. en W. op licit voorstel van den lieer Verwey (s.d.) on do opcenten op do Personeele Belasting pro gressief te helfen. Progressie: ja of neen? De heer Verwey wijst er op, dat er in Leiden van de 1257 perceelen, die in 1933 zullen worden belast 1169 zijn met een liuur- waarde van niet meer dan 500. Niettegen staande deze. omstandigheid acht spr. pro gressie toch mogelijk. Men is het er wel mee eens, dat progressie, waar mogelijk, moet worden toegepast. Trouwens tot 1927 bestond hier in Leiden progressie. Waarom heeft men daaraan een einde gemaakt? B en W. spreken van practische bezwaren. Spr. gelooft niet, dat ze bestaan en als ze bestaan dan gelden ze ook voor andere be lastingen. Leidicn is een werkstad, zeggen B. en W. Dat is misschien juist, maar de inkomens zijn toch zeer verschillend en daarmede dient rekening te worden gehouden. Dat de bezitters van hooge inkomens als ze zwaar der worden belast, de stad zullen verlaten gelooft spr. niet. De tijdsomstandigheden maken Jiet onge wenscht, merken B. en W. op, maar aan de ze tijdsomstandigheden ontleent spr. juiat argumenten om progressie toe te passen. Spr. verdedigt daarna zijn voorstel om«de personeele belasting als volgt te heffen: bij een huurwaarde niet meer dan 250.80 opcenten, meer dan 250.tot en met 500.90 opcenten, meer dan 500.tot en met 750.— 100 opcenten, meer dan 750.— tot 1000 110 opcenten, meer dan 1000.— tot en met 1250.120 opcenten meer dan 1250.130 opcenten. Dit voorstel is zeer bescheiden, maar spr. heeft het zoo bescheiden gehouden «>mdat hij de raadsleden die iets voor progressie gevoelen gelegenheid wil geven om zich uit te sproken. Do heer Donders (r.k.) merkt op, dat het geen verschil maakt voor de gemeente kas of al of niet progressie wordt toege past. Het gaat dus zuiver over dc kwestie van de verdceling van de opbrengst onder de aangeslagenen. Het is juist, hetgeen de heer Verwey zegt, dat over het beginsel der progressie geen verschil van meening meer bestaat. Maar men zou uit het betoog van den heer Ver wey kunnen opmaken, dat bij een uniforme heffing der belasting geen progressie voor komt Maar dat is onjuist. Ook deze uni forme heffing werkt wel deigelijk sterk pro gressief, zooals sjir. aantoont. De heer Ver wey wil deze progressie nog scherper ma ken. Spr. gelooft niet, dat dit op 't oogen blik gewenscht is. Voor de middengroep maakt het voorstel-Verwey niets uit Het beteekent alleen een verzwaring voor4 de hoogere huren en een verlichting voor de lagere huren. Op grond van een berekening die spr. gemaakt heeft, toont hij aan, dat de verlichting niet noemenswaard is; voor de kinderrijke gezinnen en voor de minst draagkrachtigen vrijwel heelemaa.1 niets. Spr. constateert dus, dat dit voorstel weinig meer is dan een gebaar. Daarbij komt dal de verzwaring heel wat belangrijker is dan de verlichting. Deze verzwaring gaat nog meer drukken als men rekening houdt met de tijdsomstandigheden, nu de verwo van hooge huren door crisisomstandigheden dikwijls zwaar getroffen worden. Daarbij komt, dat het bij de uitvoering van een progressie moeilijker wordt de personeele belasting als een object te bezigen om de financiën van de gemeente te versterken, als dit, onverhoopt, noodig zou zijn. De heer De Reede (c.h.) zegt, dat reeds sedert 100 jaar in Nederland de belasting naar draagkracht wordt geheven. Dit begin sel komt vooral uit, uit den aard der zaak, in die inkomstenbelasting. Anders staat het met de personeele belasting. Daarbij is do verhouding tusschen draagkracht en belas ting van heel anderen aard. De keuze van de woning hangt van verschillende factoren af, die bij de inkomstenbelasting niet gel den. Verscherping van de progressieve en de personeele belasting is daarom, speciaal in de huidige tijdsomstandigheden, onge wenscht. Het voorstel-Verwey heeft dan ook weinig om 't lijf. Wat is er eigenlijk die be- teekenis van? Het geeft weinig verlichting en houdt bovendien nog het gevaar in'zich, dat de hoogere huren zullen worden ge drukt, waardoor de gemeentelijke financiën zouden verminderen. De heer. E1 k e r b o u t (a.r.) voelt meer voor een progressieve heffing dan voor een verhooging van de personeele belasting. De 2oete vogelaar. Wethouder Goslinga wijst er den heer Eikerbout op, dat geen verhooging wordt voorgesteld. Spr. bestrijdt voorts het voorstel- Verwey. Het belastinggebied wordt door progressieve heffing vrijwel uitgeput Tot 1927 bestond de progressie inderdaad ook in Leiden. Dat was een gevolg van het feit dat slechts 50 opcenten mochten worden gehe ven en dat de hoogere opcenten progressief moesten worden geheven. De gemeente had toen aan 50 opcenten niet genoeg en was wel genoodzaakt progressief te heffen. Toen de wet op de personeele belasting ingrijpend gewijzigd werd was dit niet meer noodig. De heer Verwey is een zoete vogelaar, die door een schijnbaar onschuldig voorstel het beginsel van de progressie wil invoeren. Wanneer we echter op de lijn van de pro gressie zijn, dan moeten we er onherroepe lijk op voortgaan. Dat kan funest worden. De heer Verwey wijst er op dat er zooveel plaatsen zijn waar de progressie wel be staat. Laat ons dat even zoovele afschrik wekkende voorbeelden zijn. Spr. raadt den raad sterk aan het voorstel-Verwey af te wijzen. De heer Verwey repliceert. Spr.'s con clusie uit de debatten is dat men wel het beginsel van progressie voelt maar. men is er tegen. Uit niets is gebleken dat de woordvoerders voorstanders zijn van de pro gressie. Een nieuw voorstel Men heeft het voorstel van spr. bestreden oj) grond van zijn 'bescheidenheid. Daarom wil spr. een radicaler voorstel indienen, n.l. om de heffing te doen geschieden in plaats van 80130 opcenten, van 60—160 opcenten, hoewel spr. vreest dat dit zal worden bestre den op zijn radicaliteit De heer de Reede (c.h.) zegt dat de repliek var. den heer Verwey zeer zonder ling is. Hij zegt: Er zijn geen voorstanders van progressie, maar die conclusie is er vlak naast Zijn tweede voorstel is nog dwa zer dan het eerste. Zoolang er geen voorstel voor progessie komt waarvan het gevolg is een bate voor de gemeente-financiön, dat we, als het komt wel zullen moeten aan nemen, bedankt spr. er voor mede te werken aan een dergelijk diletanterig voorstel tot progressie-invoering. De heer Donders (r.k.) is ook van mee ning dat de conclusie dat de Raadsmcerder- heid niet voor progressie is, onjuist is. Het tweede voorstel van den heer Verwey is nietj ALLEEN MORGEN, WOENSDAG, onze maandelijksche COUPONDAG! ALLE COUPONS WOLLEN, JAPON- en MANTELSTOFFEN met 50 pCt. Korting dus VOOR DE HALVE PRIJS Ook in onze WITGOED- en BONTE STUKGOED-AFDEELINGEN SPOT- GOEDKOOPE COUPON-AANBIEDINGEN HAARLEMMERSTRAAT 1 30—1 36 LEIDEN te overzien. Dit staat echter wel vast, dat de hootgere huren belangrijk zwaarder zullen worden belast, terwijl de Personeele Belas ting als object voor versterking van de ge- meente-financiën geheel verloren zou gaan. Wethouder Goslinga betoogt nogmaals dat de aard van de* bevolking van onze stad een progressie zooals de heer Verwey voor stelt, niet toelaat. Daar wordt ten slotte de kleine man de dupe van. Nadat de heer Verwey in derde instan tie het woord gevoerd heeft en de heer E 1- k er bout (a.r.) lieeft verklaard tegen het voorstel te zullen stemmen omdat hij de consekwenties te gevaarlijk acht, worden de beide voorstellen-Verwev verworpen met 20 tegen 10 stemmen. Tegen de s.d.a.p. Een pensioenkwestie 26o. Prae-advios op het verzoek van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, om aan L. C. Henzen een toeslag op zijn pensioen te verleenen. üe heer Kuipers (s.d.) licht het geval van den heer Henzen uitvoerig toe. Spr. is van meening dat Henzen in aanmerking komt voor een toeslag. Spr. dient een voor stel in om een zoodanige toeslag op het pen sioen te verleenen, dat het totaal 70 pet. van zijn loon zal bedragen. De heer Schüller (s.d.) steunt het voor stel van den heer Kuipers. Do heer van Es (a.r.) is van meening dat de heeren Kuipers en Schüller te veel alleen maar hun goede hart laten spreken. Sor. gelooft dat de gemeenteraad niet an ders kan doen dan het prae-advies van B. en W. aannemen. De heer d e R e e d e (c.h.) is dezelfde mee ning toegedaan. De kwestie is volkomen normaal behandeld. Wethouder Goslinga merkt op dat het voorstel-Kuipers door den Raad niet kan worden aangenomen. De Raad is niet voegd. Spr. betoogt overigens dat Henze ge heel naar recht en billijkheid is behandeld. De heer Kuipers trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. 27o. Prae-advies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond inzake de ver zekering van werklooze arbeiders ingevolge de Ziektewet De heer van Stralen (s.dO erkent dat er ernstige bezwaren bestaan tegen inwil liging van het verzoek van den L. B. B. Toch wil het spr. voorkomen, dat de zaak zoo geregeld zou kunnen worden dat de werklooze arbeider bij ziekte die steun ont vangt, die hij voor zijn gezin noodig heeft Sor. dringt er op aan dat de uitkeering bij ziekte wordt verstrekt door middel van de vakorganisatie. Spr. kan overigens wel met hot ftrae-advies van B. en W. meegaan. Wethouder Romijn wijst er op dat de uitkeering bij ziekte door Maatschappelijk Hulpbetoon zeer behoorlijk is. De heer van Stralen weet dat heel goed. Uitkeering door middel van de vakorganisaties is niet mo- eelijk. De gevallen komen bovendien spora disch voor. Een werklooze moet al bepaald in het ziekenhuis zijn opgenomen om niet meer te worden beschouwd als valide ar beider. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Brandstoffentóeslag Daarna komt in behandeling het verzoek van den L. B. om inplaats van de cokes verstrekking een brandstoffentóeslag van f 1 per gezin te geVen aan daarvoor in aanmer king komende werkloozen. Wethouder R o m ij n wijst er op dat Lei den in de gelukkige omstandigheid verkeert voldoende cokes ter beschikking te hebben om op voldoende wijze in de verwarming van de huiskamers van werkloozen te kun nen voorzien. Daarom is de brandstoffentóe slag van f 1 in plaats daarvan in deze stad niet gewenscht. Spr. meent dat het verzoek van de L. B. B. voor kennisgeving moet worden aangenomen. De heer v. Stralen is in 't algemeen meer voor een brandstoffentóeslag dan voor verstrekking in natura. Het is echter waar dat Leiden meer op het laatste is ingesteld. Daarom kan spr. zich er mee vereenigen, dat dit jaar nog de gewone cokesverstrek king plaats heeft. Spr. acht het evenwel ge wenscht, dat de waarde van fl per week wordt gegeven, op deze wijze, dat het ver schil tusschen het bedrag dat de Minister toestaat en de waarde van de cokes in geld wordt uitgekeerd. De heer Wil me r (r.k.) vindt dit laatste denkbeeld van den heer van Stralen nieó rationeel. Beter is het, in de strengste win termaanden meer dan een mud cokes per week te verstrekken, zoodat de betrokkenen eventueel brandstof kunnen bewaren, om de periode in het voorjaar waarin niets meer wordt verstrekt en verwarming toch.dikwijls menschelijk is. Op deze manier wordt de bijslag van de regeering op de meest nut tige wijze besteed. De heer Wilbrin (c.h.) sluit zich bij den heer Wilmer aan. Uitkeering van geld brengt het gevaar mieie, dat het voor andere doeleinden als om brandstof wordt besteed. Weth. Romijn deelt mede. dat het de bedoeling van B. en W. is te handelen in den geest van heeren Wilmer en. Wilbrink. De heer v. S t r a le n zal zich met het prae-advies van B. en W. vereenigen als vast staat, dat de betrokkenen ook inder daad de waarde van f 1 per week ontvangen De heer v. Es (a.r.) veroenigt zich met de zienswijze van den heer Wilmer. Als de waarde van f 1 per week nog niet bereikt wordt, kan het bedrag, dat de werkloozen er aan te kort komen misschien in geld ■orden uitgekeerd. Do Voorzitter stelt voor de zaak thans aan B. en W. over te laten. Het college kont genoegzaam het gevoelen van den Raad. Aldus wordt besloten. Z.h.st. wordt nog aangenomen: Verordening tot wijziging van de verorde ning van 15 Mei 1922 (Gem.blad 38) hou dende aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van dc verschil lende markten en van veilingen van fruit, arna sluiting te ongeveer half twaalf. ZENDINGSAVOND IN DE MAREKERK In de geheel gevulde Marekerk werd gis teravond vanwege den Kerkeraad der N. H. Kerk een bijzondere Zendingssamen komst gehouden, onder leiding van Dr. J, Riemens. Na hot zinpen van Gezang 117 2 en hel voorlezen van Jesaja 35 deed spr-, eenige mededeelingen van het Zendingsterrein, .r het bijzonder ontleend aan de redevoeringen van Prof. Julius Richter op do Zendings conferentie te Amsterdam. Tegenover de mailaise in de wereld doel God groote werken op geestelijk terrein er openbaart zich een vragen naar het Krui? in alle Heidenlaniden. Nader besprak Dr J. Riemens dc opwekkingen in Afrika en China en op Bali. (Van de mededeelingen van Prof. Richter gaven wij indertijd een uitvoerig verslag. Red.). Nederland moet niet denken, dat wij be belangrijk veel offeren voor de Zending; andere landen (Amerika, Engeland. Zwe den) brengen van de benoodigde 125 mil- liocn ongeveer 4/5 deel bijeen. Na de tussc-henziang (Psalm 65 4 en 51 spralk zendeling F. J. F. van Hasselt van N. Guinea. Wonderen Gods zijn daar tc aanschouwen, aldus Spr., na eenige histo rische feiten te hebben medegedeeld. Daar is crisis op geestelijk gebied, reeds 25 jaar lang. Vroeger een land van tranen, van zorgen, van gebed. Haast gaf men daar do Zending op: er waren meer graven van zendelingen dan bekeerlingen. Na 50 jaar arbeid 300 Christenen. Thans 40.000. Eerst 3 zendelingen, nu 17; goeroes 3, nu 200, Zèndingsabbeid is op N. Guinea zwaar, om dat woorden als zonde, verlossing, genade leege begrippen zijn voor de Papoea's. Bo vendien dringt de .Heer van het Hemel gewelf" den inlander tot zonden, als liegen, moorden, enz. Iedere bekeerling is eon tee- ken van Gods genade, omdat de overgang voor den Papoea zoo groot en moeilijk :'s Maar daarom wordt daar in he- bijzonder den zegen van het Christendom gevoel.1. Spr. schetste vervolgens nog den invloed van het H. Avondmaal, dat oorzaak is dat allerlei geschillen worden bijgelegd. Het muziekkorps van de Zendingsschool „Sangka Madali" speelde een viertal zen dingsliederen; deze niet alledaagsche mu ziek werd met bijzonder stille aandacht door de aanwezigen aangehoord. Zendeling Van Hasselt sloot met dankgebed LEIDSCHE WANDELSPORT-VEREEN. In de jaarliiksche algemeene ledenverga dering der L.W.S.V. is het pestuur als volgt samengesteld: B. v. R.ooy, 1ste voorz., v. d. Duynstraat 18; G. de Bolster, 2e voorz., Ge recht 4; J. v. Wusel, 1ste secr:, Cobetstr. 3; H. v. d. Weals, 2de secr., Kort-Rapenbu^g 19; L. llartlkamp. penningm., Kanaalstr. IS, Donderdagavond a.s. z.al een propaganda- wandeltocht van 12—15 K.M. worden ge houden, ondjr leiding van den heer Beek man Sr. Vertrek halfacht: Bolwerlkstraai (Hoogewoerd). De trainingsmarsohen zullen verder ge regeld plaats vinden on Donderdagavond en Zaterdagmiddag. Plaats van vertrek; Bohverkrtraat (Hoogewoerd). Tijd van ver trek repect. halfacht en halfdrie. S. S. R. Afdeeling Leiden. Het bestuur van de Leidsche Afdeeling der Societas Studiosorum Reformatorum is, voor het studiejaar 1932-1933 als volgt mengesteld: J. Held, praeses, N. Le Grand, ab. actis, Hooifdstraat 166, Sassenheim, mej. A. M. Nijkamp, cjuaestrix, J. Gispen, W. Hogervorst, assessor II. Zaterdag 12 No- m\ jr a.s. hoopt de L. C. J. C. een Thee-avond te houden in „Prediker", ter voor!.ereiding van de Zen- dingsweek. De voorzitter der L. C. J. C. zal eerst een k„rt woord sproi.en over: „Wat hebben we aan de L. C. J. C.?" Daarna zal de heer Smit spreken ov „Wat hebben wij aan de Zendin°-". Een en ander zal af gewisseld worden met muziek cn gemeen schappelijk gezang. De vergadering vangt aan 's avonds pre cies om 8 uur. Programma's zijn verkrijg baar aan de zaal. AANBESTEDING. Hedenmorgen L door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbe- besteed: het uitvoeren van rioleerings- en hestratingswerken op een terrein ten Zuid- Westen van de Staalwijkstraat. Ingekomen waren 10 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven: de Winter en v. Weeren, Leiden, f 2580; Timmers, Nootdorp, f 4400; Snoeker en Co.. Leiden, f 2470; Sanders' en Werner, Rijswijk,, f 2660; de Later en Meyers, Oegstgeest, f 2990; v. d. Geer en Stuifzand, Leiden, f 2577; Corn, J. v. Valde- ron. Leiden, f 2649; Bax en Steenkist f 25S0; I-angeveld, Leiden, f 3939; Heemskerk, Lei den. f 2387. EEN OPLICHTER. Bij den caféhouder B. op den Stations weg vervoegde zich dezer dagen een per soon, die, nadat hij eenige verteringen had gemaakt, den caféhbuder een bankbiljet van 10 ter leen vroeg om dit in een brief te kunnen verzenden. B. voldeed aan dit erzoek, waarna de klant den brief ging posten. Teneinde zijn goede trouw le de- monstreeren, liet hij zijn spiksplinternieu we hoed in liet café achter. De eigenaar is evenwol niet meer komen opdagen. De oplichter is circa 30 jaar oud. flink van postur, bleek _ynn gelaatskleur, blond ach terover gekamd haar, blauwe oogon, glad geschoren en draagt een giijze jas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6