Vivivunu 4 HUvc.i»ic>n.K i±/04 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Drietal: Te ZuTichem, cand. G. Chr. H. Plantagie te Voorthuizen, cand. H. C. Voomen- veld Ji. te Utrecht en cand. 1J. H. Wolfert to Temeuzen. Beroepen: Te Ede, G. (vac.-K. Winkel man), W. Tom te Sappemeer. Aangenomen: Naar Kampen (als hulp- pred.), cand. H. W. Kroeze te Kampen. NED. HERV. KERK Tweetal: Te De U-r. A. W. M. Odé te Koudekerk a. d. Rijn e van Woerden te Zwammerdam. Beroepen: Te De Lier, J. van Woerden te Zwammerdam. Te Hummelo, H. W. Lovink te Gramsbergen. Bedankt: Voor Boskoop, Dr. A. Steen beek te Surhuizum. Voor Nieuw-Weerdinge, P. N. van Schouwenburg te Drogeham. Voor Balk (toez.), J. van der Heide te Hinde- loopen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Door het Prov. Kerkbestuur van Friesland Is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer J. H. Hanneman. Olympiaplein 29 te Amsterdam, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Leiden. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. T Sap nam, wegens veriregen emeri taat, gisteravond afscheid van de Geref. Kerk van Doornspijk. Voor een stampvolle kerk hield hij een predikatie over 2 Thess. 3 1618. Zijn thema was: „Paulus! slotwoord aan de Thessa- lonicenzen, een vredegroet en bede, een goede gedachte bij het afscheid van een dienaar des Woords". Achterenvolgens ging hij na: 1. hoo Paulus hun gestadigen groei toewenscht; 2. hoe hij hun de groetenis zendt; en 3. hoe hij hun de genade van den Heere Christus toebidt. Na afloop werd Ds. Sap namens den Kerkeraad toegesproken door ouderling H. W. Pegman, op wiens verzoek Ps. 121 4 werd toegezongen; en door br. J. Holl; waarna de scheidende leeraar met een enkel woord voor deze toe spraken dankte. In de consistorie drukten ve len de familie Sap de hand ten afscheid. Voor- loopig blijft Ds. Sap nog te Doornspijk wonen. Ds. H. DE LANGE, f Heden is op bijna 65-jarigen leeftijd over leden Ds. H. de Lange, predikant der Geref Kerk te Óoltgensplaat. Lijdende aan ingowandsstoomis werd Ds. de Lange eergisteren in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam voor het ondergaan van een operatie opgenomen. Deze behan deling heeft geen baat meer mogen brengen en hedennacht te 1 uur is de patiënt over leden. Hendrikus de Lange werd 13 November 1867 te Harderwijk geboren. Hoewel hij al tijd begeerte had predikant te worden, heeft hij eerst nog voor onderwijzer gestudeerd Hij bezocht vervolgens de H. B. School en deed daarna het Staatsexamen voor toela ting tot de Universiteit. Aan de Vrije Uni versiteit, heeft hij zijn theologische oplei ding ontvangen, waar hij in 1897 het candi- daa'sexamcn aflegde. Ook is hij nog korten tijd als journalist werkzaam geweest op het redactie-bureau van de „Standaard". Ds. de Lange werd 18 September 1898 te Gaastmeer bij de Geref. Kerk bevestigd in den dienst des Woords, zoodat hij 34 jaren in het ambt gearbeid heeft Op 15 Juni 1913 deed hij intrede te Raard, op 30 Juni 1913 te Exmorra en sinds 1 Juni 1924 was hij verbonden aan de Geref. Kerk van Óolt gensplaat. In verschillende Gemeenten, waar hij ge staan heeft, had Ds. de Lange ook zitting ln de besturen van Chr. School, A. R. Kies- vereeniging enz. De begrafenis is bepaald op Maandagna- middag 7 November a.s. te Óoltgensplaat. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Te Amsterdam wordt vanwege de Vrije Evang. Gemeenten van Zondag 6 tot Donder dag 10 November a.s. in de Weteringkerk een vijfdaagsche Conferentie tot verdieping en op wekking van het geestelijk leven gehouden. Sprekers zijn: Ds. P. van der Vliet, D*s. W. D. Lindhout. Ds. J. Enter, Ds. C. J. Hoekendijk, Ds. J. Joh. van Petegem, Ds. J. Timmerman, Ds. M. van der Vis, Ds. D. W. Veldkamp en Ds. A. W. F. Waardenburg. NED. HERV. KERKVOOGDEN De Vereeniging van Kerkvoogdijen der Ned. Hervormde Kerk, afdeeling Friesland, heeft te Leeuwarden een buitengewone vergadering gehouden onder leiding van den heer J. Bakker, van Menaldum, die als doel aangaf openbare bespreking van de kwestie tusschen Bestuur en Beheer en het stand punt der Vereeniging. Het ontbreekt z.i. de de Kerk aan orga^satie en eenheid, wat uit het beheer der Kerkgoederen blijkt De bestaande organisaties, die nu meerma len elkaar bestrijden, moeten saamgebracht en in betere banen geleid worden. Èr moet meer contact tusschen de bestuurs- en de beheenscolleges en de Synode komen. Spr. verwachtte ook overleg tusschen de Federa tie van Diaconieën en den Bond van Predi kanten. De antipathie van sommige predi kanton is onverdiend, wijl men juist voor hun belangen opkomt. De taak der in het leven geroepen Crisis Commissie is: 1. giften te verzamelen voor noodijdende gemeenten; 2. bij moeilijkheden en conflicten tusschen kerkvoogden en pre dikanten of anderszins, bemiddelend op te treden; 3. behandeling der kwestie pastorie goederen-verhuur. Samenwerking wenechte epr. ook met de vereen, van Protesteerende Kerkvoogdijen om te komen tot een concept-reglement op de traktementen Enkele Kerkvoogdijen wezen op het onbil lijke dat de Raad van Beheer de percenten in dezen tijd nog hooger heft. Nood bij de prediikanten heeft men weimiig opgemerkt, wel bij het platteland. Hiertegen kwamen enkele predikanten in verzet. Langs vrij- wiilUiigen weg ziet men weinig heil om het geld te krijgen. De Voorzitter weeö op de offervaardigheid hij de Geref. Kerken en drong er op aan dat ook in cle Ned Herv. Kerk deze offervaardig heid moet toenemen. Dan zal die nood min der groot worden Schoolnieuws. De plannen tot het oprichten eener Hoo- gere Theologische School in Nod. Oost-Indië beginnen meer vasten vorm aan te nemen. Men denkt zelfs over do mogelijkheid om haar, zij het dan ook met één enkele be ginnende klas, op 1 Juli 1933 te openen. De taak van de commissie van voorberei ding is afgcloopen. Een bestuur (tevens cu ratorium) is benoemd door de drie zendings lichamen. van welke deze school zal uit gaan. Vanwege de Indische Kerk zijn hierin benoemd de hoeren K. van Dijk en Dr. M. Tumbelaka; vanwege de Rijnsche Zending de heeren Mr. C. C. van Helsdingen en Ed. Muller; vanwege de Samenwerkende Zen dingscorporaties; Dr. H. Kraemcr (die voor zitter werd) en Prof. Dr. J. M. J. Schepper. To{ adviseerende leden werden benoemd de beide zendingsconsuls: Dr. N. A. C. Slote- niaker de Bruine (die secretaris werd) en Mr. S. C. Graaf van Randwijck. De School zal te Buitenzorg worden ge vestigd in een gebouw, dat door de Ameri- kaansche Methodisten indertijd werd gezet en uitnemend voor deze school met inter naat geschikt is. Zij zal toegankelijk zijn voor leerlingen uit den gehcclen archipel, die in het bezit zijn van het einddiploma Mulo. Zij zal staan onder leiding van drie docenten. Van dezen zijn er reeds twee be noemd: Dr. Th. Muller, die thans in dienst der Rijnsche Zending op Sumatra werkt en na een paar jaar beschikbaar komt, en de heer J. H. de Groot, tot nu toe werkzaam bij het onderwijs op West-Java. Met den derden (thenlogischen) docent zijn de be sprekingen nog gaande. Voor enkele vak ken, zooals b.v. Chineesclie cultuurgeschie denis. zullen bizondere docenten worden ge vraagd., In het algemeen zal de voertaal Neder- landsch zijn. Bij een groot deel der opleiding zullen echter de Maleische, de Javaansche of de Bataksche taal wordien gebruikt, ten einde een meer directe aansluiting mogelijk te maken met de gedachtemvercld der Chris telijke Kerken en groepen, onder welke de abituriënten werkzaam zullen zijn. Na een 6-jarige opleiding zullen dezen naar het land hunner herkomst terugkeeren, tenein de daar hun taak te aanvaarden, hetzij jn dienst hunner eigen zelfstandige Iverk als leider van het Kerkelijk leven, hetzij in dienst der Zending. STUDENTEN EN ZENDING V.U. te Amsterdam Door de Zendingsactie onder de studenten aan de Vrije Universiteit is een propagan- davergadering in het gebouw der Vrije Uni versiteit gehouden. Als spreker trad op D r. B. J. Esser, van Poerbolinggo, met het onderwerp: „De practijk van den arbeid van den zendeling of missionair predikant en de opleiding hiertoe". In zijn 24-jarige practijk is Spr. steeds meer de groote waarde van een universitaire opleiding duidelijk gewor- V aar misschien gezegd zou kunnen wor den. dat voor zending in een zeer primi tieve maatschappij geen universitaire vor ming noodig is, zoo geldt dit toch alleen voor het eerste begin en in geen geval voor onze Zending in Indië, op Java, nog minder dan op Soemba. Academische opleiding is noodzakelijk, omdat de kerk het werk van de pbediking en de opbouw van de gemeente aan haar dienaren als organen opdraagt. Spreker wijst op het gevaar, dat de mis sionaire predikant zich \eel inlaat met ad ministratief werk en dergelijke. Wat dit be treft, moeten die kerken zorgen voor hulp krachten. Hoewel het rechtstreeksch werken onder de inlandsche bevolkink veel aantrekkelijks heeft en niet geheel uitgeschakeld mag wor den. moet het regel zijn. dat het hoofdwerk van den missionairen predikant bestaat in leiding geven aan de goeroes. Spreker geeft nog uitvoerig aan het belang der universitaire opleiding bij het beslissen van allerlei practische aangelegenheden, b.v: inzake het huwelijk. Voor alles is noodig de geestkracht van het geloof als een macht om de werken van den satan te verbreken. Daarom moet de zendeling zijn vol van geloof, liefde en kracht des Heiligen Geestes. En waar het Mohammedanisme de liefde tot God en den naaste mist, is juist de liefde van Christus de eenige kracht die den Mohammedaan kan winnen. Na deze treffende rede werden enkele vra gen gesteld, die Dr. E. beantwoordde. Nog zij opgemerkt dat de zendingsactie voor dezen cursus drie kringen heeft geor ganiseerd, resp. voor alg. onderwerpen, Evangelisatie en Jodenzending. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: D. C. Tiemens, praoses; J. Thomas, ab-actis, Brederodestr. 39, Amsterdam en C. Mocns, fiscus. BOOFDBENOEMJNGEN Koudum (Chr. Nat. School). Door R. M. Minnema, hoofd te Beetsterzwaag, is de be noeming, die hij voor de tweede maal kreeg, thans aangenomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Amsterdam (Hebronschool, Hembrug- straat 47, hoofd K. Speets), L. Korrelboom te Eerrmes. NIEUWE CHR. SOHOLEN Te Ede (G.), is in een der lokalen van de School met den Bijbel aan den Telefoonweg de nieuw opgerichte Fröbelschool geopend. De Voorzitter van het Schoolbestuur, de heer P. de Nooij, richtte zich tot de leidster mej. Hendriks en tot mej. Bremer, die zooveel be langstelling toonde, dat haar levenswerk voort gezet werd. Spr. wees er op, dat deze school geen Kerkeliike inrichting is. Het Chr. Onder wijs is gebaseercr op den Bijbel als Gods Woord en de beginselen van de Geref. Geloofsbelijde nis. De heer F. van der Meulen, voorzitter der Commissie, sprak mej. Hendriks en haar help ster mej. Van den Oever toe. Reeds moesten acht kinderen worden afgewezen, omdat er niet genoegzaam plaats op de school was. Verder hebben nog het woord gevoerd de heeren: E. Buys, namens den Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk; H. G. Vorwald, namens den Kerkeraad der Geref. Kerk; Fr. J. Koffrie en H. Schraa, hoofden van Scholen met den Bijbel; en mej. Bremer, die in herinnering bracht de 45 jaren die zij in dienst van het Fröbelonderwijs be steed had. Bij de bezichtiging van de lokalen kreeg men in de bestuurskamer ook een verzameling In dische artikelen te zien, schenking van den heer F. Eygenraam. ONDERWIJZERSVERGADERING Te Rotterdam zal de afd. der Vereen, van Chr. Onderwijzers Zaterdagmiddag 12 November a.s. in de Oranjeschool (Putsche- laan 184; een vergadering houden, waar de heer J. Kruithof spreken zal over: ..De Ne- derlandsche Bank". ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOG ESCHOOL TE ROT TERDAM. Gesl.Handelswetenschap: cand. ex., de heeren F. Tleleman, W. F. Koen (met lof) cn mej. M. J. Onderwater. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd; Apothekersassistent, mej. C. van der Linden te Renkum eu de heer J. Tiesinga te JOH. T. DE LANGE t EEN STILLE EN HARDE WERKER Gistermiddag is in het Ziekenhuis Salem" te Ermelo in den ouderdom van ruim 70 jaar overleden de heer Joh. T. de Lange, penningmeester van den Ned. Bond van Jongel. Ver eenigingen op Geref. grondslag en secretaris-penningmeester van de Ver eeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen. Het doodsbericht van den heer De Lange zal in breeden kring met groote deelneming vernomen worden. Heeft ooit iemand recht gehad op den naam van „stillen en harden werker", dan was 't wel deze man. die zich weinig hooren liet, maar van wien ieder wist, dat hij ontzaglijk veel arbeid verzette. 't Treft vooral, dat deze man, wiens bij zonder gelukkig huwelijk niet met kinderen gezegend werd, zich met al zijn gaven en met nooit verslapte toe.vijding heeft gegeven aan de behartiging der belangen van de jeugd. In de .geschiedenis van 't Nederlandsche jeugd werk zal zijn naam dan ook met eere blijven bewaard: als van een. die immer klaar stond aan dit werk zijn trouwen en volhardenden arbeid te wijden. En dan denken we in de eerste plaats aan zijn werk voor den Geref. Jongelingsbond. De Nederl. Bond van Jongelingsvereenigin- gén op Geref. grondslag was nog geen jaar oud, toen de heer De Lange tot secretaris- penningmeester gekozen werd. Dat bleek een keuze voor 't leven, want tot zijn dood toe heeft hij deze functie vervuld. De'heer De Lange, 9 Aug. 1S63 te Vlissin- gen geboren kwam op jeugdigen leeftijd met zijn ouders naar Rotterdam, waar hij vele jaren werkzaam was op het bekende Notaris kantoor Van Wijngaarden. In de Rotterdamsche Jongelingsbewe ging was hij al spoedig een bekende figuur. Eerst was hij lid van „Timotheiis", waarvan hem 't secretariaat was toevertrouwd; later behoorde hi: tot de oprichters der J.V. „Hebt do waarheid en den vrede lief". Van 1S94 1897 was hij voorzitter der Zuid-Holl. afd. van den Geref. Jongelingsbond. De heer De Lange was steeds meer man van de pen dan van het woord; spreken in openbare vergaderingen viel hem blijk baar niet gemakkelijk; achter zijn schrijftafel gezeten ontplooide hij als stil en rustig wer ker zijn volle kracht. En daartoe ontving hij volop gelegenheid door zijn benoeming tot secretaris-penning meester van den Geref. Jongelingsbond. On noemelijk veel werk is door hem in die functie verricht, meer dan veertig jaar lang. maar vooral in de jeugdjaren van den Bond. De verzending van het Bondsorgaan, het ..Geref. Jongelingsblad" geschiedde jaren lang uit de woning van den heer De Lange, die in dit rompslompen se werk dapper door zijn echtgenoote werd bijgestaan. Ds. Vonkenberg was de spreektrompet van den Geref. Jongelingsbond. maar de heer De Lange de harde werker achter de schermen, die aan den snellen en stagen groei dezer groote organisatie niet 't minste deel heeft bijgedragen. Baak-typeorend zei dan ook D" Vonkenberg in zijn rede op het 40-jarig jubi leum van den Bond: ,,'t Is niet waar, dat de heer De Lange mijn rechterhand is geweest: hij was mijn rechter- èn linkerhand". Voor dezen noesten arbeid heeft de thans overledene tot tweemaal toe een koninklijke onderscheiding ontvangen: in 1913 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, in 1928 volgde zijn bevordering tot officier in die Orde. Ook herinneren wij nog aan zijn velen persarbeid voor de Geref. Jongelingsvereeni- gingen verricht. Vooral in de eerste jaren, toen 't er op aan kwam doel en streven der nieuwe organisatie duidelijk te omschrijven, deed de heer De Lange zich kennen als een talentvol en bezadigd scribent. We stipten slechts een en ander aan van EXAMENS-STAATHUISHOUDKUNDE de Akte K 10 ondelinge openbare M. O.-examens van afgenomen te Den Haag. 23, 30 November j Voorhout 5. 7. 9, 14 December, telkei 30 uur; 4. 11. 18. 25 N< Tiber, telken: EXAMENS-STAATSINRICHTING De mondelinge openbare M. O.-examens de Akte K 11 worden afgenomen te Den H Lange Voorhout 5. op 11. 18 November ei 23. 24. 25 November, telker EXAMENS-ORGELSPEL DEN HAAG. Ned. Orgel- 'oor het getuigschrift kor: esl. 1 cand. nl. mej. A iens-commlssle lspel geëx. 3. J. Pilon te Harder- loma Iverkorgelspel H. H. Ivaldenberg te HerwUnen, B. Renooy t a Haag en Joh. Verhoog te Nijkerk (G.) EX.-HANDELSCORRESPONDENTIE derne talen van verschillende pi; op 15 gg Kantens. Apothekersasslsten^ c EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG. 3 Nov. M. O. Akte K 1. Geë: gesl. 1 cand., nl. de heer W. H. J. van Stok te Den Haag. 16 December. Pr< Ingsformuller gratis verkrüffbi ninlstrateur S. L. A. Ottens, Huismanshor 17. A-msterdam (Oost.) EXAMENS-STUURMAN DE., HAAG. S Nov Gesl. voor lsten stuur man gr stoom v.. de heer A. C. Bos: en voor 'den stuurman ld., de heeren J. J. Burgmeüer ;n M. A. de Beurs. plonm do hoeren: L. r J. Stoppels te 't Za j Boskoop en C. M. A. der omvangrijken arbeid door den heer De Lange verricht voor 't vereenigingeleven der Geref. jongelingschap. We zouden zoo zeggen: dat was meer dan voldoende om hem een drukke dagtaak te bezorgen. En toch was dit slechts arbeid, die in vrije uren kon worden verricht. Wie den naam van Joh. T. de Lange noemt, denkt vanzelf aan de Vereeniging tot opvoe ding cn verpleging van idioten en achterlijke kinderen. Op 3 Oct. 1S94 werd hij tot be stuurslid van deze Vereeniging gekozen. Ook hier werd hij al spoedig met de zorg voor administratie cn financiën belast, tevens was hij rentmeester over de talrijke en uitge breide bezittingen dezer Vereeniging. En ook in dezen arbeid viel weer aanstonds dezelfde karaktertrek op: man van weinig woorden, maar die nauwlettend toezag op en waakte over de hem toevertrouwde belangen. Toen ook deze Vereeniging haar 40-jarig bestaan mocht herdenken, werd 't werk van het echt paar De Lange dankbaar gememoreerd. Reeds te Rotterdam diende de heer De Lange de Geref. Kerk in 't diakenambt. Te Amersfoort was hij ouderling en scriba van den Kerkeraad, en ook te Ermelo, waar hij voor en na de Amersfoortsche periode woon de, was hij in 't kerkelijk leven een -zeer actieve persoonlijkheid. In 't begin van dit jaar kreeg hij de be schikking over meer vrijen tijd. Hij zou zich naar den \yensch van zijn hart, nu eens geheel aan het ambt van ouderling kunnen geven. Maar Gods bestel was anders Ook was hij lid van 't hoofdbestuur van den Nederl. Militairen Bond en tijdens de mobilisatiejaren secretaris-penningmeester van het Comité voor Tijdelijke Militaire Tehuizen. Te Amersfoort gaf hij leiding in de A.-R. Kiesvereeniging en was zelfs een aantal ja ren lid van den Gemeenteraad. Dat zijn politieke actie aldaar zeer werd gewaar deerd, bleek op treffende wijze, toeir hij eenige jaren geleden van daar naar Ermelo vertrok. De laatste uren voor dat de heer De Lange in het Ziekenhuis „Salem" opgenomen werd heeft hij nog benut om.de boekhouding van den Geref. Jongelingsbond tot het laatste moment bij te houden. Accuraat in alles, woekerde bij met de hem geschonken oogen- blikken Toen hij wist, dat het sterven zou worden gaf hij blijmoedig getuigenis van de hope, die in hem was. De laatste dagen verlangde hij zeer ontbonden cn met Christus te zijn. Nu is zijn wensch vervuld, zijn aardsche loopbaan geëindigd, zijn lijden voor immer Met den heer De Lange is een man heen gegaan. die op velerlei terrein volhardend heeft gewerkt en wiens arbeid een spoor zal nalaten. In menigen kring, maar vooral in den Geref. Jongelingsbond stond hij daar niet bekend als onze „Bonds-Johannes"? zal de herinnering aan zijn persoon en arbeid in dankbare herinnering worden bewaard. LAND. EN TUINBobw HET TUINBOUW-STEUN ONTWERP ALGEMEENE WAARDEERING BIJ DE TWEEDE KAMER-LEDEN ENKELE WIJZIGINGEN GEVRAAGD Aan het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp (verhooging Xe hoofdstuk be grooting 1932) waarbij aan de tuinders uit- keering wordt toegedacht, ontleenen we het volgende. Algemeen werd dit wetsontwerp toege juicht en hoopte men op een spoedig tot standkomen van deze steunregeling. Verscheidene leden meenden dat steun maatregelen eerder genomen hadden moe ten worden, rren vond waardeering. dat dit ontwerp terugwerkende kracht heelt over '32 Opnieuw werd daarom de hoop uitgespro ken, dat de regeering al'het mogelijke zal blijven doen teneinde verbetering te bren gen in het internationaal handelsverkeer. Men meende uit het plan van uitvoering op te maken, dat de regcering de groote, reeds lang bestaande tuinbouwcentra, waar door allerlei omstandigheden de hoogste prij zen op de veilingen worden bedongen, zeer zou bevoordeelen, hetgeen men onbillijk zou achten en zou hieromtrent gaarne de mee ning der regeering vernemen. Eenige leden meenden, dat met het ver- leenen van steun op deze wijze niet zal kunnen worden voortgegaan. Berperi.ing o.a. van de glascultuur werd noodig geacht. Van verschillende zijden werd de meening uitgesproken, dat de voorgestelde steunmaat regel beslist onvoldoende zal zijn. Neemt men het advies van de commissie-Lovink als grondslag, dan zou men tot een totaal van ongeveer 20 millioen moeten komen. Er zullen ook nog andere voorzieningen getrof fen moeten worden. In de eerste plaats werd gewezen op de wanverhouding die speciaal in dit bedrijf bestaat tusschen de prijzen die de produ cent voor zijn artikelen ontvangt en de prijzen die de consument voor deze artike len betaalt. Voorts werd een betere distributieregeling dringend noodzakelijk geacht Bepleit werd wijziging van de Crisispacht wet in dien z:n, dat de toepassing der wet ook voor tuingrond buiten twijfel gesteld en de continuatie der pacht verzekerd wordt. De toestand der tuinders die een eigen be drijf hebben en die zwaar in de schulden zijn geraakt, eischt verder cle aandacht. Het zijn niet alleen de hypotheekschulden zoo werd voorts besproken, die de tuinbou wers in moeilijkheden brengen. Zij beschik ken ook niet meer over de middelen om de noodige bedrijfsuitgaven voor kunstmest en arbeidsloonen te doen. Hier dreigt de verwaarloozing van den cul tuurgrond en het is een landsbelang dit te voorkomen. Vele leden zouden een regeling als de thans voorgestelde ook willen zien vastge steld voor 1933. Door verscheidene leden werden maatrege- lengevraagd om te voorkomen dat de toch al zeer lage loonen der arbeiders in de bedrij ven die nu gesteund zullen worden, nog zul len worden verlaagd. Sommige leden vragen ook voor boom- kweekers steunmaatregelen te geven. Wat het plan van uitvoering betreft, zou den sommige leden in plaats van 192S t.m. 1930 als basisiaren te beschouwen 1927 t.m. 1929 als grondslag willen nemen, daar 1930 in verschillende streken reeds een crisisjaar Dat de gehoele steunregeling over de vei ling loopt achten sommige leden niet ge- renscht. Voorts werd aangedrongen op een voorzie ning voor de jonge tuinbouwers, die in de basisjaren nog niet of niet gedurende alle 3 jaren tuinbouwproducten aan de \eil'ng brachten. Tegen de bepaling dat slechts uitkeerin- m zullen geschieden aan personen, die in den tuinbouw hun hoofdberoep vinden, bad den eenige leden bezwaar Zij zouden willen spreken van bona-fide tuinbouwers om tc DE AUTORAMP BIJ PURMEREND Op den weg tusschen llpendam naar Purm erend, vaar ƒ.7. Zondag het ernstig auto- ongeluk plaats hadwaarbij vier personen om 't U ren l v amen, Iwefl wen nu waar schuwingsborden geplaatst als toeken, dat er een gevaarlijke bocht komt. Op renigen afstond van de onheilsplek heeft men een groot bord geplaatst roet een doodskop er op en de waarschuwende woorden: „levensgevaarlijke bocht op 1500 M. afstand voorkomen dat personen die een gemengd akker en tuinbouwbedrijf hebben, buiten deze regeling vallen. DE DUITSCHE CONTINGEN- TEERING Het rapport der commissie wordt bestudeerd. Het gisteren door ons uitgesproken flauw vermoeden, dat de Duitsche Rijksregeering wel eenigszins tot bezinning zou komen en de arrogante woorden van von Braun: wij doen het toch ondanks alles, nog niet dadelijk in daden zou omzetten, is uitgekomen. Werd algemeen verwacht, dat de dag van gisteren een beslissing zou brengen, nu. reeds eergisteravond vergaderd werd en de bespre kingen gistermorgen vroeg voortgezet werden, tot een besluit is men echter gisteren niet gekomen. Alleen werd besloten de boteroon- tingenteering volgens de laatste plannen door te voeren. Wat het overige aangaat is het Kabinet wel van oordeel, dat tot'eiken prijs de daling der graanpryzen verhinderd dient te worden, ter wijl ook andere agrarische productietakken bescherming en steun noodig zullen hebben. Maar nu het Kabinet kennis heeft genomen van wat de commissie, die te Brussel, den Haag, Rome, Parijs en Kopenhagen onder handelde, heeft gerapporteerd, meent men de verschillende naar voren gebrachte punten nog eens nader te moeten bestudeeren. Zijn de berichten van doorgaans goed inge lichte personen juist, dan zal men deze week rog niet tot een beslissing komen. Te begrijpen is dit wel, gehoord de steeds grooter en sterker wordende protesten tegen de voorgenomen plannen uit Duitschland zelf. In industrieele kringen heerschte een ge weldige spanning in een stroom van protesten, vaak Duitsch-breedvoerig gedocumenteerd, ging naar Berlijn. Daarvoor is de regeering zeker ietwat teruggedeinsd en ook zal zij gedacht hebben aan het feit, dat a.s. Zondag de Rijksdagverkiezingen zullen plaats hebben en om haar positie niet nog meer te verzwak ken. heeft ze deze onaangename zaak tot Later uitgesteld. CONFLICT WESTLANDSCHE VEILINGEN Te Den Haag is gister een druk bezochte vergadering gehouden van afgevaardigden en belangstellenden van bij de Centrale van Vereenigingen voor de aardappelen-, groenten- en fruithandel aangesloten vereenigingen. De heer H. G. R u h e, uit Amsterdam, gaf in zijn openingswoord een overzicht van het conflict op de veilingen in het Westland. Spr. constateerde, dat de Centrale toenade ring heeft gezocht tot de top-organisatie van den tuinbouw op 19 Maart, 30 Maart, 23 Mei, 13 Juli en 12 September 1932, derhalve vijf maal en dat deze zaak sleept vanaf medio Maart, d.i. 7M: maand. Bovendien is op 21 Sept. 1932 en 6 Oct. 1932 geconfereerd met den Bond Westland en wenschte deze de onder handelingen uit te stellen tot Februari a.s. en uus nog vier maanden langer op sleeptouw t« houden, terwijl in antwoord op het verzoek van 19 Maart 1932 om onderling overleg op 7 April 1932 de prijzen voor het eenmalige fust zonder overleg met de handels organisatie werden gedecreteerd. Spr. concludeerde nogmaals, dat door den handel toch het noodige geduld en een zeer groote lankmoedigheid was betoond, waarna liy den directeur verzocht het antwoord van den Bond Westland voor te lezen, welk ant woord luidt: „In antwoord op uw schrijven d.d. 26 Oct. j.l. deelen wy u mede, dat om verschillende redenen, welke u ook bekend zijn, wij r.iet in staat zyn u reeds thans mededeelingen te -doen van den Bond Westland voor het volgend jaar betreffende een eenmalige verpakking. Immers daarvoor zal de Bond ook zijn houding moeten bepalen ten opzichte van de lande lijke organisaties, waarvoor ook de veilingen moeten worden gehoord. Het is daarom, dat wy er by u nogmaals op aandringen cm de thans bestaande regeling voor dit jaar te handhaven, en verklaren ons tevens bereid om in den a.s. winter met den handel in overleg te treden hoe deze zaak het beste kan wor den geregeld." Na drukke en langdurige besprekingen werd tenslotte met algemeene stemmen besloten bet volgend antwoord tot het bestuur van den Bond Westland te richten: „Tn antwoord op uw schrijven d.d. 8 Nov. 1932 deelen wy u mede, dat na behandeling ervan op onze algemeene vergadering van 3 November en in overleg met den Ned. Bond van Kleinhandelaren het besluit genomen is, om, uitgaande van den goeden wil van den Bond Westland en aannemende dat er momen teel bezwaren bestaan om direct een inwilli gend besluit te nemen, zoo mogelijk lanes minnelijken weg tot een oplossing te komen. Onze Centrale wil echter in elk geval zeker heid hebben, dat voor het seizoen 1933 geen herhaling plaats heeft van de besprekingen van Blaart-November van dit jaar, met het gevolg, dat een beslissing op de lange baan geschoven wordt. Unaniem werd op onze vergadering de wensch, zoo niet de eisch naar voren cebracht dat in 1933 het eenmalig fust inclusief ge wicht geveild wordt. Wy stellen u daarom voor, om tegemoet komend aan uw verlangen, besprekingen te openen tusschen uwen Bond en de Centrale binnen zes weken, in welke periode u gele genheid zult hebben uw houding te bepalen ten opzichte van de landelijke organisaties in overleg met uw veilingen." Tenslotte werden nog verschillende onder werpen van huishoudelyken aard behandeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Gemengd Nieuws. DE BAT'A-SCHOEN Maar frappant. In De Schoen, 't officieel orgaan van den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoen winkel iersvereenigingen, plaatste de lieer Hendrik Hoek, directeur van de Vakschool voor Schoenmakers in den Haag, een opzienbarend artikel over do Hol- landschc afdeeling \an de Bat'a fabrieken, welke Lilians de gevolgen gaat ondervinden van de contingent eering van schoenen in ons Het volgende is er aan ontleend: De Nederlandsche Bat'a filiaalhouders klagen steen en been en enkele van hen zijn reeds het slachtoffer geworden van de min dere verkoop. Het schijnt dat men te Zliu niet heeft kunnen zorgen voor een goede en voldoende voorraad-sorteering. Deze voor raden moeten zóó gedeserteerd zijn. dat de verkoop bijna geheel wordt stilgelegd. De gangbare maten van enkele artikelen zijn geheel op, en iedere winkelier weet wat dat zeggen wil. De Bat'a leiders hebben niet tijdig genoeg die maatregelen genomen, welke noodig zijn om een verkoopsdebacle en wellicht sluiting van eenige filialen te voorkomen. Ten tweede blijkt dat, niettegenstaande deze tegenslagen, de leiding te Zlin toch nog van plan is om den verkoop in Nederland te stimuleeren dóór 'n groote prijsverlaging. Tot oen zoodanige verlaging is althans in September j.l besloten en daarmede hoopt men dan den verkoop te kunnen verdubbe len; waar ook een zware wijs op zal gaan. Toch (heeft men, volgens mijn zegslieden, getracht deze filiaalhouders te overtuigen van de mogelijkheid van een goed bestaan als filiaalhouder. Immers, hoewel het hier in Nederland on mogelijk schijnt, moet het volgende gebeurd zijn: Op Zondag, IS September 1932, waren alle filiaalhouders in Nederland naar Utrecht ontboden en moesten om 9 uur v.m. aanwezig zijn in het Bat'a filiaal, aldaar. De lieer Novasad heeft, in zijn kwaliteit als directeur der Bat'a fabrieken, van Ne derlandsche onderdanen geéischt dat zij, op den Dag des Heeren, met hem zouden eonfereeren. Daarbij waren heeren die Zater dagavond nog werkzaam waren in de filia len te Groningen en Maastricht. Schijnbaar was het eenige doel niet het eonfereeren over zaken. Na afloop der be sprekingen moeten de filiaalhouders in 3 groepen zijn verdeeld en kregen zij de op- dracht de volgende werkzaamheden to ver richten: le groep het etaleeren van schoenen; 2e groep het inventariseeren der voor raden. 3e groep het repareeren van schoenen. Het Iflinkt buitengewoon ongelooflijk dut een buiten landsche werkgever zoo veel moed bezit, om in Nederland den Rust dag daarvoor te gebruiken. Wij vragen ons af: zou het waar zijn dat de Bat'a-directie niet bekend is met liet in ternationale gebod: „Zes dagen zuh gij arbeiden en al uw werk doen"...... en dat, wanneer dat gebod verbiedt dat zelfs ,,de ezel" werk doet, het dus ook nun f i 11 a a 1- li ouders van Bat'a verboden moet zijn slaafschen arbeid te verrichten? .Maar als dan dit internationale gebod niet geldt voor een Tsjechisohen werkgever, boe staat het dan met het Nederlandsche gebod, de Zondagswet? Men heeft mij verteld, aldus de beer Hoek, dat de Utrechtsche Politie een overtreding van de Zondagswet heeft willen constate ren, t en men bemerkte dat in het Utrecht sche filiaal werd gewerkt, maar dut de heer Novasad, bijgestaan door zij.n landgenoot-u Gerbec en w icherek, controleurs van dB Wolland-Afdeeling, ja, zelfs ondersteund door enkele Nedeilandsche filiaalhoudersoc politie heeft kunnen overtuigen dat het hier eon demonstratie gold, welke gehou den nioe-st woroen om te kunnen constatee- ron of de mensehen, die reeds jaren voor Bat'a werken, wel geschikt z ij n voor li u n taak. De filiaalhouders van Groningen cn Maa.4- 'richt on van andere ver afgelegen plaatsen, moeten eerst iu den roegen morgen van don Maandag thuis zijn gekomen om '<e ervaren dat zij, die geen recht hebben op één vacantiedug per jaar, ook nog dezen hun rustdag en hun nachtrust hebben moe ten offeren aan het systeem Bat'a. Wanneer dit alles waai is. en dat verze kert men ons ten stelligste, dun moet ik er kennen dat het Bat'a-systeem nog erger is dan ik meende te weten; aldus besluit «Ie schrijver zijn artikel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3