VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. DE VERKEERSSTAKING TE BERLIJN DE NAZI'S ARM IN ARM MET DE COMMUNISTEN Zooals we hebben gemeld, is eergisteren te Berlijn een onder communistisch en invloed staande verkeersstaking uitgebroken. Deze verkeersstaking heeft niet den steun der vakbonden, maar van de bijeengeko men leden dier bonden had zich een aan merkelijk aantal leden vóór de staking ge stemd, zodat deze „wilde" beweging toch dit resultaat had, dat Donderdag 't personen vervoer in Groot Berlijn practisch stilstond. Daar het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn Donderdagavond de uitspraak in het ge schil bij de Berliner Vcrkehrs Gesellschaft, waarbij een zekere loonsverlaging werd doorgevoerd, verbindend heeft verklaard en de regeering de staking onwettig acht en een krachtig optreden tegen de stakers ver ordend heeft, laat het zich aanzien, dat het conflict spoedig tot het verleden zal be- hooren. Inrhiddels is er een zijde van deze zaak die in deze verkiezingsdagen van politiek belang is. n.l. het feit. dat de nationaal- socialistcn bij deze staking arm in arm zijn gegaan met de communisten, die zij bewe ren te vuur en te zwaard te bestrijden. De nationaal-socialistischc partij te Ber lijn publiceert door bemiddeling van den Pruisischen persdienst der N.S.D.A.P. de volgende verklaring nopens de staking bij do Berlijnsche verkecrsmaatschappij: „Wij nationaal socialisten erkennen de eischen der werknemers bij de verkeers- maatschappij. Wij zullen niet toelaten, dat onder het regiem-Papen het levenspeil der Duitsehe arbeiders zal worden verlaagd tot beneden dat van Chineesdhc koelies. Op gepast. Geen nationaal-socialist verrichte onderkruiperswerk". En de Rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt mede: VERKIEZINGSMOEHEID WAT ZAL 6 NOVEMBER AAN DUITSCHLAND BRENGEN? Griezelige voorspellingen, die echter niet nieuw zijn Een belangrijk deel van het Duitsehe volk schijnt, mede onder den invloed der mate- rieele zorgen, zoo al niet levens- dan toch verkiezingsmoede geworden te zijn. De hit tere teleurstellingen, welke de schoone be loften van haast alle partijen den volgzamcn kiezer gebracht hebben, maken het voor ons begrijpelijk, dat haast niemand meer veel goeds van de naaste toekomst verwacht. Al leen de jongere generatie, zij, die deze ont goocheling nog niet kennen, marcheeren een drachtig naar de vergaderzaal, om naar Hitler of Thalmann te luisteren. Vol geest drift keeren zij huiswaarts on trachten in hnn naaste omgeving de belangstelling voor het nationaal-sociali :me of de communisti sche gedachte te wekken en te winnen. De ruggegraat der burgerlijke middenpar tijen schijnt radicaal gebroken te zijn. Van de liberale staatspartij hoort men in de groote steden niet meer reppen en in de provincie weten slechts weinigen, dat zulk een groepje ooit heeft bestaan. Sedert de lei ding van Stresemanns eens zoo vaak ge noemde volkspartij werd toevertrouwd aan den rechts gezinden Dingeldey kan men hoogstens in Duitseh-nationale kringen over haar overh'ijfselen nog hooren fluisteren. Ge heimraad Hugenberg is deze overgang 6lech»s aangenaam, want hij begroet deze tegemoet koming van Dingeldey als een bescheiden vergoeding voor de jammerlijke mislukking van het Harzburger Front. Sedert er een rijksregeering aan het bewind is, welke met Hitier overhoop ligt voelt hij zich sterker dan ooit in zijn gcisoleeerde positie en werden in zijn Berlijnsche organen de voormalige vrienden in de bruine blouse als hoogst ge- vaarlijke tecrcnstanders bevochten. Van denzelfden invloed en omvang zijn tot dusver door alle politieke veldslagen heen de sociaal-democraten en het katholieko cen trum (met de Bclcrsche volkspartij) geble- ven. Het proces tusschen Pruisen en het rijk De nationaal socialisten laten niet toe. dat duidelijk bewezen, dat de socialisten, 'A"~ (|je jn (jen prpootstcn Duitschen staat twaalf DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA ROOSEVELT HEEFT DE BESTE KANSEN De twee voornaamste candidaten voor het Presidentschap der Vereenigde Staten be ginnen thans de laatste ronde van hun ge weldigen strijd om den presidentieelen zetel, Hoover in het westelijk centrum. Roose velt in den staat New-York. De democraten, die zich thans zoker ten van de overwinning, zullen zich er meer op toeleggen, hun positie te consolideenen dan nieuwe aanhangers te winnen, terwijl Hoovers partij, naar men aanneemt, een nieuwen resoluten aanval zal ondernemen op de tegenstandere en een wanhopige po ging zal wagen om het verloren terrein te Vrij algemeen is men van oordeel, dat als Hoover verslagen wordt, dit te wijten is aan het feit, dat hij president is geweest in de periode der depressie. Het tijdschrift „Literary Digest", publi ceert het resultaat van een door het blad ge organiseerde „plebisciet", waaraan drie mil- lioen kiezers hebben meegedaan. Bij deze volksraadpleging kreeg Roosevelt 50 stemmen meer dan Hoover. En wat do kiescolleges betreft, Roosevelt behaalde er in 474 de meerderheid Hoover slechts in 57. De socialistische candidaat Thomas kreeg i.8 percent der stemmen, doch in geen enkel kiescollege de meerderheid. Op te merken valt, dat bij een soortgelijke stemming, door de „Literary Digest" uitge schreven bij de vorige presidentsverkiezing, de resultaten nauwelijks vijf pércent ver schilden van de officieede uitslagen dei- eigenlijke presidentsverkiezing. onder de regecring Yon Papen het levenspeil van Duitsehe arbeiders op een nog lager peil wordt gesteld dan op grond van de noodverordening welke op ongekende wijze slechts ton gunste van de groote banken is, zonder dat overigens ook maar het minste vooruitzicht bestaat voor een werkelijke verbetering van het bedrijfsleven. Do nationaal socialisten staan veeleer op het standpunt dat alle verdere loonsver lagingen met het oog op de daardoor ver oorzaakte vermindering van de koopkracht voor alles nieuwe schade zal meebrengen voor het gehecle bedrijfsleven. Derhalv behartigt de N.S.D.A.P. de belangen vai allen door direct deel te nemen aan de sta king bij de B.V.G. ter voorkoming van voor hot bedrijfsleven schadelijke loonsverlagin- Voorts beeft de nationaal-socialistische groep van bedrijfscellen in het district Groot Berlijn een oproep gepubliceerd aan het personeel der B.V.G.waarin wordt herin nerd aan het besluit, dat een overweldigen de meerderheid kreeg, om tegen de nieuwe loonsverlaging in staking te gaan. De direc tie der B.V.G, probeert aldus het mani fest om door dezen loonroof voor eenige weken haar geldzorgen kwijt te raken. Zij wil, als zoo dikwijls, de oude schulden en het wanbeheer van den voormaligen sociaal- demoeratischen voorzitter van den Raad van Beheer. Reuter, cn zijn partij vriend Brolnt ten koste van de werknemers voor ten deel weer goed maken. Hiertegen acht de nationaal-socialistische organisatie van bedrijfscellen de staking economisch ge rechtvaardigd. Er moet een einde komen aan de eeuwige loonkortingen. Ook de pu blieke opinie der Berlijnsche bevolking is voor het stakende personeel der Berliner Verköhrsgesellschaft. Hot valt niet te verwonderen, dat de bur gerlijke pers te Berlijn over dit optreden der nationaal-socialisten verontwaardiging aan den dag legt. „Lokalanzeigei" schrijft: Dit is dus het economisch-politieke program van de Ber lijnsche nationaal socialisten: een politieke s'aking arm in arm met de communisteh, niet een staking naar aanleding van loon- eischen. Het is de brutale uitbuiting van de staking voor politieke „Hetze". Dit is de zui verste vorm van den politieken klassen strijd. „Naclitausgabe" schrijft: De werkelijke bruskeering der politieke krachten in Duitschland komt aan het licht. Gemeen schappelijk hebben nationaal socialisten en communisten de wilde staking bij de Ber lijnsche Verkeersmaatschappij voorbereid en ten uitvoer gelegd. „D.A.Z." verklaart: Een dergelijke staking is grotesk bij een werkloozencijfer van zes millioen. Zoo iets kan door een autoritair etantshestu ir niet worden geduld. Het is bizonder betreurenswaardig dat de natio naal socialisten in volkomen overeenstem ming met de „proletarische" oplossing, waar onder zij dezen verkiezingsstrijd voeren, zich ter beschikking hebben gesteld voor de com munistische staking. „Vossische Zeitung" schrijft: Deze broe derlijke samenwerking van nationaal socia listen met communisten bij de ensceneering van een staking is niets nieuws, maar het is voor de eerste maal dat het in zoo groot en omvang en zoo duidelijk naar voren komt. jaar lang bet bewind in handen hadden, hun doel zijn voorbijgestreefd. Zelfs een langdu rige bespreking tusschen Hindenburg. Braun en Von Papen beeft bier niets aan veranderd. Naast Braun, Severing en Hirtsiefer zien wij Bracht Popitz en professor Kfihler, die als commissaris het werk der ministers voor hinnenlandsche zaken, financiën en onder wijs in opd-acht van bet rijk controleoren. Bumke's uitspraak blijkt voor Von Papen slechts van theoretische beteokenis geweest te zijn want de practijk heeft geen wijziging van belang ondergaan. Onaantastbaar sterk is het Centrum ge- bleven ondanks de aanvallen welke het we gens zijn samenwerking met de socialisten en zijn besprekingen met de nationaal-socia listen bad te dulden. Het moet voor het over wegend evangelische Duitschland betreurd worden dat de Protestanten ondanks vele pogingen, nimmer bij machte gebleken zijn een soortgelijk centrum tot stand te brengen. Onze vrienden van den Christelijk-socialen volksdienst zijn zich klaar bewust, dat ook hun baanbrekend werk aan dezen bedenke- lijken toestand bij de aanstaande verkiezin gen slechts weinig kan veranderen, Op 6 No vember zal de strijd dus hoofdzakelijk ge voerd worden tusschen de nationaal-socialis ten en de communisten. Algemeen wordt aan genomen dat, Moskou de overwinning op München zal behalen. Mocht het anders uit- loopen, dan voorspelt men een bloedig ren contre op 0 November den dag der omwen teling van 1918. Zulke griezelige voorspel lingen hebben wij nu al tien jaar lang moe ten slikken, maar de marsch door het Bran denburger Tor is totdusver gelukkig telkens opnieuw verschoven. Men meet elkanders krachten en overlegt voorzichtig, of do tijd voor 'n veldslag reeds rijp geworden is. Men komt dan, denkende aan vroegere teleurstel lingen tot de gewaarwording dat het toch doelmatiger is. langs den zoogenaamd lega- len weg naar de vurig begeerde macht te streven. Wij volgen het Duitsehe volk in zijn gela tenheid den fien November naar de stembus zien bet resultaat dezer verkiezingen met de vereisebte officieele belangstelling tegemoet on zullen niet versteld staan, wanneer Van Papen, Von Schleicher en Von Gayl zich tegenover een nieuwe volksvertegenworodi- opnieuw weten te handhaven. PRUISEN EN- BEIEREN TEGEN VON PAPEN oorzaakt door de anti-Fransche demonstra ties bij het bezoek van Herriot aan Madrid is nog niet gekalmeerd. „La Republique" eischt, dat de Fransche gezant te Madrid vervangen zal worden, aan gezien hij het bezoek van Herriot slecht iheeft voorbereid. Frankrijk heeft een „echte gezant-' noodig, meent het blad. „De Victoire" spreekt van een koude dou che welke Herriot te Madrid heeft gekre gen. Dit blad tracht echter de oorzaak van Spanje's anti-Fransche gevoelens op te spo ren en komt tot de conclusie, dat men óók in Spanje overtuigd is, dat een economisch herstel van Europa slechts mogelijk is, in dien Duiischland en Frankrijk weer nader 66 JAAR EN NOG „WINKELMEISJE" Alle vroegere kwaaltjes verdwenen Haar bron van energie Hoe trotsch is deze vrouw op haar werk kracht! Maar uit haar brief die wij hieronder afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 06 en 15 jaar lang ben ik nu al as sistente in een zeer drukke manufacturen zaak. Tegenwoordig sta ik van 9 uur 's mor gens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoor dige energie het gevolg is van „de kleine tot elkaar kamen, en dit kan alleen geschic I dagelijksche dosis". Voordat ik Kruschen den indien het verdrag van Versailles gewij Salts nam had ik wel aanvallen van gal- Weerbericht. zigd wordt. Frankrijk "nu is het eenige land dat zich tegen een herziening verzet en hier in moet volgens de „Victoire" de oorzaak van de Madrileensche demonstratie worden gezocht. DE ONTWAPENING ZALESKI'S AFTREDEN Geen wijziging in de huitenlandsche politiek? De benoeming in Polan van kolonel Beek tot opvolger van Zaleski wordt algemeen in de Fransche pers een bewijs geacht, dat geen wij ziging zal volgen in de Poolsche buitenlandsche politiek. Het orgaan van Herriot de „Ere Nouvelle" schrijft, dat de benoeming van Beek de beste garantie is voor de bestendigheid van de Pool sche buitenlandsche politiek, terwijl de „Echo de Paris" de benoeming van Beek een minder vriendelijke geste tegenover Frankrijk lijkt, aangezien Beek feitelijk een einde heeft ge mankt aan de militaire missie van Frankrijk in Polen. Ook is het vermoedelijk niet toevallig, dat tegelijk met het aftreden yan Zaleski de pole miek tuaschen Warschau én Boekarest is ver scherpt. Het blad vreest verder door de wijziging in de Poolsche regeering een sterker spanning tusschen Frankrijk en Polen. De socialistische „Populair" is van meening, dat de aflossing van Zaleski door Beek een ac tieve politiek in verband met de verwikkelingen aan de oostgrens van Polen tengevolge zal hebben. DE„NIOBE"RAMP De kapitein vrijgesproken Het proces voor den krijgsraad te Kiel naar aar.bid'ng van het vergaan van het schoolschip „Niobe" eindigde met vrijspraak van den com mandant van het schip, kapitein Ruhfuss, die van nalatigheid was beschuldigd in verband met de ramp. Gistermiddag trad een nationaal socialist het socialistische vakvereenigingshuis in de Eisenibahnst-rasse te Dueren binnen, klom naar zolder en verwijderde daar de vlag van het IJzeren Front. Het dundoek stak hij in zijn zak. Intusschcn waren in het trap pc huis eenige socialisten verschenen die den nationaal-socialist wilden tegenhouden. Toen deze zioli den pas zag afgesneden trok. hij cn revolver en schoot. Een persoon werd gewond in bovendij en hand. De dader luchtte, doch kon na een korte achtervol ging worden gegrepen en aan de politie worden overgegeven. DUITSCH NATIONAAL BURGEMEESTER UIT ZIJN AMBT ONTZET Van Duitseh-nationale zijde wordt het vol gende medegedeeld. De nationaal-socialisti sche regeeringspresident Boelvncker in Euthin heeft den Duitsch-nationalen burge- moester, dr. Stoffregen op staanden voet uit zijn ambt ontzet. De burgemeester werd in don looji van don middag door een afdee- ling politie onder leiding van den politie- kapitein uit zijn bureau verwijderd. De bur gemeester heeft de poltie gewezen op het onwettige van deze daad en een telegram van protest gezonden aan den regeeringspre sident van Oldenburg. MASSA-ONTVLUCHTING UIT EEN LEPROSEN-ASYL Vier en veertig leprosen zyn ontvlucht uit een asyl te Tichileshti in de Donau-delta (Roe menië) on begeven zich thans naar de Donau- haven Tulcea. Iedereen neemt Verschrikt de vlucht, wan neer zy naderen. De politie aarzelt op hen toe te treden en roept hun toe, halt te houden, aar de leprosen nemen hiervan geen notitie zetten hun tocht voort. INT. LANDBOUWBUREAU Naar een Reuter-telegram uit Praag meldt, de conferentie van het internationaal land bouwbureau aldaar door den presidént in functie, den minister van landbouw Hod.su, ge- onend. Twaalf landen nemen aan de conferentie De Naderlandsche boeren en tuinders zijn vertegenwoordigd door dr. Zeeuw. REGEERINGSCRISIS IN JOEGO-SLAV1E Het Joego-Slavische kabinet heeft zyn ont slag ingediend. Ee koning heeft het ontslag aanvaard. De Pruisische staatsregeering deelt offi cieel het volgende mede: In de bijeenkomst van heden stelden de staatsministers met algemeene stemmen vast, dat de rijksregeering haar plicht, na de uitspraak van het staatsgerechtshof de ten onrechte uit hun ambt ontslagen Prui sische ministers weder in functie te doen treden niet is nagekomen. In kringen, die met de Pruisische regee ring in nauwe relatie staan, wordt ver klaard, dat de Pruisische regeering grond van deze voorstelling der bestaande feiten verder stappen doen zal. Van een nieuw beroep op het staatsge rechtshof zou in geen geval sprake zijn. Men wijst erop, dat er nog andere moge lijkheden zijn, vooral een voeling nemen niet den rijkscommissaris, waartoe men tot het uiterste toe zijn toevlucht nemen moet, om den toestand "op te helderen. Dr. Held, de Beiersche ministerpresident, heeft op een persconferentie het standpunt der Beiersche regeering tegenover het rijks kabinet nader toegelicht. Hij wees erop, dat slechts indien de constitutioneele organen, de rijksraad en de rijksdag, zouden weige ren hun medewerking voor een hervorming, die noodig geacht wordt, te verleenen, de vraag overwogen zou kunnen worden, in hoeverre men over de grondwet zou kunnen heenstappen. Tot nog toe is echter niet de minste poging gedaan, om deze organen over eenige hervorming te polsen. Wat de kwestie van de verhouding tus schen PruLen en het rijk aangaat, moeten waarborgen gegeven worden, dat een land niet automatisch en zonder zijn goed- inden zijn rechten aan het rijk behoeft over te dragen. De Pruisische premier Braun heeft mede- gedeeld, dat hij heden een brief zal zenden aan den Rijkspresident, waarin hij dezen zal uiteenzetten dat ondanks de tijdens de laatste bespreking met den Rijkspresident gewekte verwachting de Rijkscommissaris in Pruisen niet bereid schijnt te zijn het vonnis van het staatsgerechtshof loyaal ten uitvoer te leggen, doch er met kleinzielige middelen naar streeft het Pruisische minis terie te belemmeren in de uitoefening zij ner ambtsbevoegdheden, zooals die door het staatsgerechtshof zijn omschreven. Het Prui sisohe ministerie betreurt dat het anders genoodzaakt zou zijn nog eens een beroep te doen op het staatsgerechtshof. HERRIOTS SPAANSCHE REIS VERSCHILLENDE INDRUKKEN De voorzitter van do financieele Kamer commissie. Malvy, die Herriot op zijn reis naar Madrid heeft vergezeld, gaf als in druk van deze reis te kennen, dat de groote massa van het Spaansche volk de oogen op Frankrijk gericht houdt. Hij gaf als zijn overtuiging, dat men vooral op economisch gebied zeer goed tot nauwere samenwerking zou kunnen kornen Frankrijk zou Spanje bij de exploitatie van Spanje's groote na tuurlijke rijkdommen groote diensten kun nen bewijzen. De Fransche minister van arbeid Daimier, die evenoens te Madrid was om het Spaansc/h Fransche verdrag voor de wcderzijdsche toe passing der sociale wetgeving op Spaansche arbeiders in Frankrijk e» omgekeerd te on derteekenen, verklaarde dat liet bezoek van Herriot in de Spaansche hoofdstad een at- mosphtar had geschapen, die zeer gunstig was voor een nauwe verbroedering der beide landen. Gewezen wordt nog op Harriot's op merking bij het teekenen der verdragen, dat Frankrijk van ganscber harte bereid was de jonge Spaansche republiek te helpen. Herriot terug. Herriot u gister te Parijs teruggekeerd. Verklaard wordt dat de door hem geteo- kende verdragen uitsluitend wederkeorig- heidsverdragen op sociaal gebied zijn, zooals bijvoorbeeld het wederzijds verstrekken van uitkoeringon aan werkloozen in eikaars land Spaansche indrukken Naar Reuter uit Madrid seint wijden de Spaansche bladen uitvoerige commentaren aan de imposante manifestatie bij Harriot's ertrek, een manifestatie, die de oprechte riendschap. welke tusschen Spanje en Frankrijk bestaat, waardig deed uitkomen een afdoend démenti was van alle ten dentieuze berichten, welke de laatste dagen zijn verspreid. De bladen wijzen verder op de strekking van de vreedzame conventies, welke tus schen Spanje en Frankrijk gesloten zijn. De Fransche pers denkt anders Het bureau der Ontwapeningsconferentie is Donderdag te Genèvo bijeengekomen ter voorbereiding van de werkzaamheden der hoofdcommissie, welke einde der maand zullen worden hervat. tAon de bijeenkomst wordt deelgenomen door adlle veertien in het bureau v erteigc n woordiiigdie mogendheden, d.w.z. ailfle Europeeache groote mogendhe den, zoomede de Vereenigdie Staten Sovjet-Unöc President Hen-demon deelde mede, dat Paul Boncour in de Vrijdagochtend te hou den bizomLere zitting van het bureau uitvoerig rapport zai uitbrengen over het nieuwe Fransche ontwapeningsvoorstel. Ver volgens wees Henderson eir op, dat 46 staten hebben toegestemd in de verlenging der wapenings-va cautie met vier maanden, te weten van 1 November tot 1 Maart 1933. Eenige mogendheden hebben de verlenging evenwel afhankelijk gesteld van bepaalde voorwaarden. Maesdgtlii wees er op, dat die Fransche re- gcering het wapenlngB-vacantdejaar slechts heeft aanvaard op voorwaarde, dat ailile na- buurotaten van Frankrijk en- tegelijkertijd M' zouden toestemmen. Aangezien een ze kere regeeriing, aJdus Massdglii, hierbij doe lend op Duitsch'land, er nog niet in heeft toegestemd, zul voor Frankrijk de verlen ging niet in praat ijk kunnen worden ge bracht. Ht bureau behandelde aflliereeinst biet. rap port van -don Beflig Bouirquim inzake -de kwes tie van controle. De vertegenwoordiger dor Vereenigdie Sta ten, Willeon. verklaarde, dat de Ameniikaan- sche regeering op het ©tand.punt staat, dat da Ontwapeninasoonfereme eeret do kwestie der vermindering van de bewapeningen moet afhandelen en later kan overgaan tot de behandeling d-er kwestie van controle. DE OVEREENKOMSTEN VAN OTTAWA Het Engelsdhe Lagerhuis heeft gisteravond de overeenkomsten van Ottawa in derde le zing met 41668 stemmen aangenomen. De uit ruim 200 afgevaardigden bestaande conservatieve landbouwcommissie heeft gis teravond in een bewogen zitting een resolu tie aangenomen waarin van de regeering Lddcllijke afkondiging van invoerrechten op vleesch en verlaging van de te Ottawa vastgestelde contingenten voor den vleesch invoer wordt geëischt. ENGELAND EN ANDERE LANDEN Naar te Londen verluidt zou de Engelsche regeering onderhandelingen willen openen met de drie Scandinavische landen, Argen tinië en Duitschland, om een nieuwe basis lor handelsovereenkomsten te verkrijgen. De Zweedsche delegatie zou de eerste zijn welke te Londen zou aankomen; korten tijd Jater gevolgd door de Deensche en de Noor- sche en in het begin van de volgende maand zou de Engelsche delegatie naar Berlijn gaan om de invoerbeperkingen te bespreken van Engelsche steenkolen en de kwestie'der tarieven in het algemeen. VANAVOND RADIOREDEVOERING VAN VON PAPEN Rijkskanselier Von Papen zal Vrydagavond 4 November van acht uur tot kwart over acht redevoering houden over den politieleen toe stand. Deze redevoering zal draadlooe worden uitgezonden. HET LYTTON-RAPPORT Dr. de Kat Angelino als deskundige naar Genève Onze landgenoot A. D. A. de Kat Angelino te Genève aangekomen om op uitnoodi- ginig van den volkenbondsraad zijn deskun dige voorlichting te geven bij de a.s. vol kenbondsbesprekingen over het rapport der commissie Lytton. De heer De Kat Angelino had als groote kenner van de toestanden in China reeds aan de commissie Lytton deskundige mede werking verleend. Lord Lytton zelf had thans den volken bondsraad verzocht te willen bevorderen, dat onze landgenoot te Genèvo aanwezig zal zijn, wanneer de beslissende besprekin gen hier zullen gevoerd worden. zucht en leed aan een algcheele vermoeid heid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet ov hoewel ik spoedig gepensioeneerd zal w den. De tijd voor pensioenoering zou voor alle employé's gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts namen". Mevr. E. W. Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine dagelijksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proeven zult, in Uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschcn-wat voor volmaakten en ongestoorden levenslust. Kruschen is een ideale combinatie van zes natuurlijke zou ten, welke de lever, nieren en spijsverterings organen aansporen tot een gezonde, geregel de functionneering. Daardoor bewerken zij een inwendige zuiverheid en een frisschen, gezonden bloedsomloop. Nieuw, gezuiverd bloed zal elke vezel van Uw lichaam door stroomen. Begin morgen direct met Kru schen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En clan zult U, als zoovele anderen, erkennen, dat U liever Uw ontbijt zoudt missen dan Uw „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen. Kruschen Satis is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze ko6ten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld die verpakt zijn met een crratis proef flacon. U kunt dezen gratis proef- flacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winke lier waar U hem kocht en hij zal U uw 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terug betalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat van ƒ1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Ga dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpaklcen ujtvcr- kocht heeft. (Adv.) Gemengd Nieuws GROOTE INBRAKEN TE MIJDRECHT Hedennacht is alhier op een drietal plaat sen ingebroken. Ingebroken werd bij den manufacturier Van Yperen, wiens brandkast werd mede genomen en op het terrein der kettingkasten- fabriek De Hertog opengemaakt en van de geldswaarde ontdaan. Ook de kantoren van genoemde fabriek zijn met een bezoek „vereerd". Alles is over hoop gehaald en dc brandkasten a la sar dine opengemaakt en totaal vernield. Vermoedelijk is de financieele buit hier niet gering. Ten slotte werd nog ingebroken bij de letterkastenfabriek Vervvev. Hoeveel in totaal wordt vermist is nog niet bekend. Dc politie stelt een onderzoek in. SOVJET-LUCIFERS Voor eenigen tyd werd er de aandacht op gevestigd, dat onder den schijn-nationalen naam „Dorus Rijkers" goedkoope lucifers in den handel werden gebracht, die van Russische herkomst waren. Klaarblijkelyk heeft deze waarschuwing doel getroffen. Want thans heeft men dit merk gecamoufleerd- Thans zyn er „Automaat"-lucifers in omloop, die ver kocht worden verpakt in een soort kleine auto maat, waarop blykens een mededeeling „na- tent is aangevraagd", een „automaat" intus- schen, die van de huisviytmodeller bekend is. Het „automaat"-merk op het doosje bleek heengeplakt te zyn over het „Dorus-Rykers"- merk. Het Russische fabrikaat is dus opnieuw gecamoufleerd. HOOG WATER De Maas bleef bij Maastricht -allen, doch zy is Donderdag by Grave gewassen. Te Tegelen en Steyl zyn de loshavens geheel onder water; de veerpont Steyl-Baarlo is buiten dienst gesteld. Eveneens is de veer dienst Reuver-Kessel stilgelegd en de pont door motorbootjes vervangen. Het kerkje van Asselt is geheel door water omringd. De Roer en de Swalm zijn de laatste dagen sterk gewassen. De kleinere beekjes zooals de Neer en de Haelenderbeek zyn in verhouding tot de Roer en de Swalm ernstiger gezwollen en hebben reeds menig stuk bouwland van water doordrenkt. Te Nijmegen is de lage kade geheel over stroomd, maar het verkeer langs de Waal ondervindt er geen moeilijkheden door. Het heiwerk voor de Waalbrug gaat nog steeds regelmatig door. Hoewel de waterstand van de Schipbeek in Overijssel gedaald is, wordt de toestand in de streken van Holten, Espelo en Bathmen door liet aldoor instroomende water steeds zorg wekkender. De oude Schipbeek kan de massa by lange na niet verwerken, ofschoon daar voor by Loo een weg opgebroken is. Enkele boeren verlieten hun huizen. Bij zeer velen staat het water tot den drempel, by sommigen onder den vloer. By de Wippert houdt de zeer sterke stuw, die den werkput beschermt, het water nog tegen; men hoopt binnen enkele dagen een deel van het water te kunnen doorlaten. In middels is getracht beneden de stuw de oude beek met de nieuwe te verbinden; met moeite heeft men daar een doorbraak kunnen voor komen. Deze poging wordt nu op solider wijze herhaald, maar door defect aan de machinerie is er weer oponthoud gekomen. i'il.'lOiiaiaSTn'lli Hoogste stand te München 772.3. Laagste stand te Aberdeen 750.5. Stand vanmorgen halltwaalf 763.5. WEERVERWACHTING Meest matige aanvankelijk wellicht krach tige Z. tot W. wind, half bewolkt, later toe nemende bewolking en wellicht een weinig regen, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressiekern die gisteren over het Oostzeegebied lag, is naar het O. afgetrok ken en uit het .gezicht verdwenen. Van de Poolzee tot Portugal ligt een langgerekt ondiep stationair depressiegebied met hooge kern op de Noordelijke Noordzee. De stijging van den druk op IJsland is ten einde geko men. Thans stijgt de druk 6terk in Schot land en Ierland. Na den helderen nacht waren de ochtendtemperaturen in onze om geving lager dan gistermorgen. De vlieg- tuigwaarnemingen in de bovenlucht boven ons land en Duitschland geven zeer hooge bovenlucht-temperaturen aan (10 a 12 gr. C. op 1000 M.) bij uiterst gering vochtigheids gehalte der atmosfeer. Zoolang deze toe stand van warmte en droogte in de boven lucht aanhoudt, is geen regen ?n slechts zeer hooge bewolking te verwachten. Om slag van het weer en toenemen der bewol king worden waarschijnlijk wanneer de stij ging der luchtdrulodie zich thans in hel VV. vertoont, zich naar het O. voortplant cn den wind van Z. naar W. doet omgaan. TEMPT**' PUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.4 C. 5 NOVEMBER Zonsopgang 7.05 u.; Zonsondergang 4.22 u Maansopgang 2.05 u.; Maansonderg. 11.06 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.52 u. tot 's morgens 6.36 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnt 0.00 0.00 Basel 0.85 0.96 Hun in gen 0.00 0.00 Relhnweller -0.96 -0.76 Kehl 3.08 3.20 Masau 4.96 5.13 Dle.Jesheim 1.20 1.26 Mannheim 4.08 4.21 Lohr 2.74 2.68 Mainz 1.85 1.86 liingen 2.84 2.85 Canp Uobl°nz' Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 3.36 3.35 1. 6 2.00 4.03 4.23 2.58 3.20 4.46 4.62 3.36 3.83 3.67 3.SP 4.74 4.88 4.00 4.13 2.51 2.77 15.43 15.75 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS -6 Nov* mber (Oude Amsterdamsche tUd) 8.44 16.32 Hellevoetsl Delfzijl Terschelling 0.57 13.40 llarllngen 1.43 14.22 Helder le 9.10 2e 21.50 den 8.06 20.40 H.V. Holland 7.17 19.49 .schevenIngen 7.27 19.59 Rotterdam 9.07 22.05 7.57 20.31 Willemstad 8.51 21.30 Brouwereh. 7.09 19.43 VVemeldingt Vlisslngen 7.26 20.11 7.57 20.35 6.09 18.59 6.41 l'.'.ao 7.18 20.05 AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Heemstede zou mevr. B. met haar auto uit de Zandvoortsche Laan rijden. Ze wilde den Heerenweg op, toen uit de richting Den Haag een luxe auto passeerde. Mevr. B. merkte deze te laat op. waardoor een aan rijding ontstond. Ze kreeg een ernstige schedelbreuk en werd naar het Diaconessen- huis te Haarlem overgebracht. Te Halfueeg (N.H.) had op den Haarlem merstraatweg ter hoogte van de Zwetbrug een autobotsing plaats, waarbij één persoon werd gewond. Ter plaatse stond in de richting Halfweg defect en onverlicht aan den kant van den weg een aanhangwagen van de Internationale Snelvervoer te IJmuiden, waarvan de bestuur der met de tractor naar Haarlem was terug gereden om de noodige reparatie te laten ver richten. Uit de richting Haarlem naderde een bestel auto van de firma Bloemist uit Amsterdam. Tengevolge van de verblindende verlichting van een auto uit tegenovergestelde richting en door den regen merkte de bestuurder van laatst genoemde auto den aanhangwagen niet op en kwam hiermede in botsing. Deze botsing was zoo hevig, dat het bestelwagentje geheel werd vernield, terwyl de bestuurder met ernstige vleeschwonden aan het hoofd naar Dr. Bau- mann moest worden vervoerd- Deze verleende de eerste hulp, waarna de persoon naar zijn woning in Amsterdam kon worden vervoerd. Door de polite is proces-verbaal opgemaakt. DOOR ZIJN PAARD DOODGETRAPT Toen de landbouwer N. W., te Vlymcn (N.Br.) werkzaamheden in den stal verrichtte, werd hij door een paard tegen het hoofd ge trapt. De man was by na onmiddelly k dood- DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Amsterdam heeft op den Buiksloterweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vier jarig meisje, wonende aan de Korenbloem straat, kwam van de Voorbereidende school en liep met een vriendinnetje achter de boomen van dien weg te spelen. Plotseling sprong het lp kind tusschen de boomen te voorschijn. Het Sjnt werd gegrepen door het spatbord var - - •■htauto, welke op weg naar Buiksloot GELUKKIG ECHTPAAR DRIELING GEBOREN. In het reeds talrijke arbeidersgezin van het echtpaar J. van der Tak-Blok, wonende Pastoriedijk 9 te Pemis, werd hedennacht een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. Begrijpelijkerwijze genieten moeder en kinderen veel belangstelling. EEN ONGEHOORZAME MINNAAR Te Haarlem vond de politie 's avonds bij de Delft tegen een boom een rijwiel geplaatst. Men vreesde het ergste, waarom gedregd werd. Even daarna kwam de eigenaar van de fiets aanzetten en vertelde, dat hij zijn karretje, dat hij tegen een boom had gezet, vermiste. Het bleek een 25-jarige bankwerker uit Ara- sterdanf te zyn, die vandaar was gekomen om zyn meisje, dat in Bloemendaal dient, te be zoeken. Daar zyn meisje echter niet wilde, dat hy per fiets naar Haarlem komt had hij zijn rijwiel bij de Delft achtergelaten- De verliefde Amsterdammer kreeg zyn eigendom terug. ERNSTIG TRAMONGELUK Te Amsterdam is op de Nassaukade by de De Clercqstraat een man door de Haarlemsche tram aangereden. Met twee gebroken armen is hy naar een ziekenhuis overgebracht. VERDRONKEN Te Altforst (Gld.) werd uit de wetering naby zyn woning het lijk opgehaald van den 42-jarigen timmerman H. van der Weerden. Deze man is door onbekende oorzaak zeer waarschijnlylc reeds 's avonds met zijn fiets te water geraakt en heeft zich daaruit niet meer kunnen redden. Hy laat een vrouw en twee kinderen achter. EEN TORPEDO AANGESPOELD Aan het strand te Zoutelande (Z.) is een groote torpedo aangespoeld, lang ruim 6.5 meter, van Engelsch maaksel. Het kind werd dood opgenomen. VERDRONKEN Uit het Spaarne, nabij de Veerpolderstraat te Haarlem is het li|k ïpgehaald van den 78-jarigen J. A. J. uit Haarlem, die sinds een tiental dagen vcnvst werd. D.^ oude man ■as bijziende, zoodat aan fen ongeluk wordt gedacht. Uit do vaart te Sexbierum (Fr.) is het lijk opgehaald van een manspersoon. Het bleek te zijn dc ongehuwde 35-jarige K. uit hie. Sedert Zondagavond werd hij vermist. Vermoedelijk is het slacht offer door de duisternis misleid en te water geraakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2