Uirnwr £Vtfcdjr (fouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaats Ben waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4-50 Bij dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3805 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 ADVSBTEN. 1E N Van 1 tot 5 regels.t.i'V? Elke regel meer.........._0.22^4 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer—,................. 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang IIE JUISTE PROPORTIES WAAR DE SCHOEN WRINGT Hier en daar schynt beweerd te zijn. dat het cumulatie-kwaad jaarlijks mil- lioenen verslindt en dat een radicale maatregel te dezer zake een sluitend budget zou kunnen geven. We hebben daar zoo geen erg in ge had, al citeerden we een paar dikke op merkingen; maar wij hebben er wel heel groot bezwaar tegen dat men ons bij die groep der overdrijvers indeelt. We hebben, meer dan eens, over cumu latie geschreven en we zullen het op prijs stellen te vernemen, wanneer we ons „te buiten zijn gegaan". Indien men dat niet kan aantoonen, zal men Snoeten erkennen, dat we het kwaad in zijn juiste proporties hebben in 't licht Zonder overdrijving; maar ook met afwijzing van het door sommigen ge liefde standpunt: och, praat er maar niet over; 't is beter over zulke onaan gename dingen te zwijgen. De referent, dien wij in de vorige be schouwing citeerden en die zijn naam alle eer aandeed, wees er reeds op, dat cumulatie van inkomsten uit openbare kassen in ambtenaarskringen weinig voorkomt, maar dat er toch wel onge- wenschte toestanden zijn aan te wijzen. Hij neemt dat minder zwaar op dan wij, zooals reeds hier en daar bleek en ook in 't niet geciteerde deel van zijn lezing naar voren komt; maar de aandacht wordt er op gevestigd. Men kan wel zeggen, dat vry alge meen het kwaad erkend wordt. En om dit aan te toonen, zullen we ook dit ar tikel meer dan gewoonlijk lardeeren met citaten. En we garen ze slechts uit de laatste week bijeen, omdat daaruit blijkt hoe zich langzamerhand een com munis opinio vormt, waaraan men hou vast heeft. Daarin is overdrijving, noch vergoelijking. We scheppen voor de voet op. In de Vrijzinnig-democraat schreef een vast medewerker, dat cumulatie van functies in deze party heel gewoon en normaal is, en hij noemde het „kinne sinne" (afgunst) wanneer men bezwa ren opwerpt tegen het meer en meer voorkomende euvel van „cumulatie van functies". Van twee kanten kwam men daar direct tegen op. Een inzender zegt: „Voor den niet ingewijden lezer is liet een verdediging van datgene, wat onder alle lagen van ons volk als een politiek bederf wordt gevoeld. In het artikeltje zegt de schrijver, dat in onze party cumulatie van functies al jaren als normaal wordt beschouwd, terwijl het bezwaar van velen uit afgunst een leelyke eigenschap) zou voortkomen." Dat dient nader verklaard te worden, want zóó bevredigt het niet. Een ander merkt op„Indien de medewerker van de brochure van het Kamerlid Braat getiteld„Hoe lang nog cumulatie van functies en pensioenen?" (welk geschriftje ik overigens oih ver schillende redenen niet bijster kan be wonderen), nog geen kennis mocht heb ben genomen, dan adviseer ik hem zulks alsnog te doen. De daarin genoemde feiten geven m. i. wel stof tot naden ken." De N. Rott. Crt. oordeelt het verstan dig, dat het cumulatie-vraagstuk by verschillende partijen op de dagorde is gesteld. Want: „Het vraagstuk heeft vele kanten, de cumulatie vertoont meer vormen dan wij boven kortelijks aan gaven en het is verre van gemakkelijk bij de vele verwikkelingen, die zich voordoen, een algemeen oordeel te.vel len." Dan waarschuwt het blad tegen over drijving: „Tegen gelijktijdig genot van verschillende pensioenen, of van pen sioen met tractement, valt, gelooven wij, zuiver principieel geoordeeld, in nor male gevallen weinig in het midden te brengen." De Pensioenwet werkt zeer beperk- kend, maar de grondfout, waardoor cumulatie aanstoot geeft „spruit hier uit voort, dat er in den loop der jaren een aantal pensioenen zijn ingesteld, die een andere strekking hebben, dan het normale pensioen. Het zijn de pen sioenen, welke in het leven zijn geroe pen voor hen, die publieke functies ver vullen, waarbij de handhaving in het ambt afhankelijk is van verkiezing." Ook „hiertegen bestaat op zich zelf niet veel bedenking te maken, doch de instelling van het pensioen kan toch tot misstanden leiden. Wie kans ziet eerst in een groote gemeente een achttal ja ren een wethoudersplaats te vervullen, daama een achttal jaren gedeputeerd- is in zijn gewest, en vervolgens een achttal jaren Kamerlid, geniet als deputeerde en Kamerlid reeds van de cumulatie, en heeft misschien op een leeftijd, waarop de meeste ambtenaren nog in vollen dienst zijn, en zelfs bij verlating van den dienst nog geen aan spraak op pensioen hebben, drie pen sioenen, wier gezamenlijk bedrag hoo- ger kan zijn, dan de ijverigste ambte naar ooit kan bereiken." Het blad overdrijft hier zeker niet: reeds met een viertal jaren als wethou der kan men volstaan. De Liberale Wegwijzer bespreekt een voorstel der afdeelingen Vlaardingen en Schiedam, waarin de liberale partij wordt verzocht zich uit te spreken „te gen excessen, welke zich bij cumulatie van tractementen en pensioenen voor doen". Nadat de redactie zeer nadrukkelijk gewaarschuwd heeft tegen onbillijke critiek, welke zoo licht wangunst op wekt, zegt ze, dat cumulatie van betrek kingen „wèl onbehoorlijk is, wanneer de betrokken man niet de duidelijke bewij zen levert zijn betrekkingen in de per fectie te vervullen, en naar ons oordeel liggen de voorbeelden van déze onbe hoorlijkheid hoog opgestapeld voor onze oogen". Dit is echter niet het voornaamste. „Iets anders is, aldus nog steeds de Lib. Wegivijzer, dat het langzamerhand systeem is geworden om vroegtijdig ge- pensionneerde menschen uit Indië en van het leger en de vloot in allerlei overheidsbetrekkingen te benoemen, en zoodoende den pas aan minder bevoor rechte gegadigden af te snijden. Ons dunkt, die in Indië, op de vloot of in het leger zijn carrière zoekt, heeft te aanvaarden, dat hij reeds op betrek kelijk jeugdigen leeftijd met pensioen een overigens gemeenlijk vrij behoor lijk pensioen zal gaan. Iets anders is ook, dat het waarlijk tot een misbruik is geworden, dat nog zeer jeugdige personen levenslang rond.- loopen met wethouderspensioenen, en dan kans zien daarop nog andere pen sioenen en traktementen te stapelen. Als regel dient het pensioen het karak ter te hebben van geregelde uitkeering na volbrachte levenstaak, en het is noo- dig, dat daarop weer eens wat meer wordt aangestuurd. Voor ons is echter de grootste erger nis het euvel der non-activiteitstrakte menten, welke opgestreken worden, jaar in jaar uit, door menschen, die ge kozen zijn in de Tweede Kamer (en, naar ons verzekerd is, ook door men schen, die in andere bezoldigde betrek kingen door het publiek gezag zijn be noemd)." Tot gelijke conclusie komt ook een, nogal politiek aangelegd medewerker van het „algemeen weekblad" De Mid denstandsbond, die zegt: Het is duide lijk, „dat over het algemeen op zeer juiste wij ze onredelijke cumulatie van inkomens enz. uit de openbare kas ge weerd wordt. Een leemte is er in de regeling nog wel en die trachte men weg te nemen. Thans kan n.l. wel cu mulatie plaats vinden van pensioen als oud-ambtenaar, met pensioen als oud wethouder, als oud-Kamerlid en salaris als Gedeputeerde. Dit nu er zijn natuurlijk nog andere voorbeelden van deze soort van samenloop denkbaar inderdaad verkeerd en vandaar dan ook, dat op dit punt een nadere wette lijke regeling ongetwijfeld aanbeveling verdient." Ten slotte, om niet geheel in de libe rale sfeer te blijven, deze conclusie van de Tijd: „Er bestaan echter talrijke pen sioenen, welke met het aangeduide be grip niet veel te maken hebben en welke dan ook haar bestaansgrond aan andere omstandigheden ontleenen. Het zijn de „pensioenen", welke men toekent aan Kamerleden, leden van Gedeputeerde Staten en wethouders, die dit ambt kor- teren of langeren tijd hebben waarge nomen." Dat is billijk, zegt het blad, want deze ambten zijn afhankelijk van het wisselend vertrouwen der kiezers". „De beperkende bepalingen der Pen sioenwet 1922 gelden hier intusschen niet. Artikel 3 dier wet zondert leden an Ged. Staten en wethouders eener gemeente uit. Het is mogelijk en het is een veel voorkomend verschijnsel, dat in betrekkelijk korten tijd een niet te ersmaden inkomen wordt verkregen door de cumulatie van dit soort „pen sioenen". In hoeverre in sommige citaten de over drijving aan het woord is, blijve onbe sproken het is echter duidelijk in welke richting de gedachten zich bewegen. Niet ten onrechte, naar wij meenen. DE TERNEUZER ZEESLUIZEN EEN NEDERLANDSCH AANBOD? Antwerpen contra Gent Blijkbaar is men in Noord-Brabant nog immer niet heelemaal gerust over de kwes tie van het kanaal van Hansweert Het Dagblad van Noord-Brabant komt nog eens terug op de zaak, omdat het nog altijd vreest, dat men bezig is, langs administra tieven weg, toestanden te scheppen, die een volledige goede oplosing van het heele complex van Nederlandsch-Belgische pro blemen moeilijker, zoo niet onmogelijk zul len maken. Daarbij wordt nu ook gesproken over de kwestie van Terneuzen en de door Gent aldaar verlangde nieuwe sluizen. Tot nog toe heeft de Nederlandsche Regeering haar toestemming tot het bouwen van die sluizen afhankelijk gesteld van eenige con cessies, door Brussel te verleenen ten gun ste van de haven te Terneuzen. Thans be weert het Dagblad, dat in ieder geval blijk gegeven heeft van sommige dingen goecl op de hoogte te zijn, dat men deze voorwaarde wil opgeven. Het blad spreekt het feit. dat. naar wij van zeer be trouwbare zijde vernemen, de Nederland- sche regeering in stilte aan de Belgische regeering heeft laten weten, te willen toe stemmen in den aanleg van een nieuwe zee sluis in Terneuzen ten behoeve van de Gent- sche haven en zulks zonder aanspraak op gelijkstelling der spoorwegtarieven Terneuzen met die van Gent, zooals vroeger steeds van Nederlandsche zijde bedongen In een noot wordt dan verder nog gezc_ dat de regeering te Brussel van dit Neder landsche aanbod geen gebruik durft maken uit angst de Antwerpenaars te ontstemmen door een dergelijk groot voordeel voor Gent aan te nemen, zonder dat men tevens wat krijgt voor de Scheldestad. HANDELSVERKEER NEDERLAND-DUITSCHLAND OPRICHTING CENTRAAL INSTITUUT Het Comité voor Economisch Verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworgani saties heeft in samenwerking .met de cen trale industrieele organisaties, besloten tot de oprichting van een centraal instituut ter bevordering van het normale handelsver keer tusschen Nederland en Duitschland. 't Instituut zal in verband met de huidige moeilijkheden in het Nederlandsch-Duitsche Handelsverkeer zoowel werkzaam zijn tot herstel dér normale handelsbetrekkingen tusschen beide landen in het algemeen als ter bevordering van het handelsverkeer als zoodanig door middel van goederenruil. De oprichting vaiVbedoeld centraal Insti tuut is resultaat van wekenlange onderhan delingen tusschen de verschillende groepen van belanghebbenden. Uit het Comité voor Economisch Verweer is indertijd een comité van drie gevormd, bestaande uit de heeren dr. Posthuma (voor den Zuivelbond), mr. Molenaar (voor de industrieele organisaties) en Valstar (voor de tuinbouworganisaties), ter voorbereiding van de plannen. Deze com missie heeft thans ook de leiding van het bureau op zich genomen- Naar ons ter oore kwam is omtrent de persoon van de direc teur van het Instituut nog geen beslissing genomen. Het is waarschijnlijk, dat het bureau in Duitschland te Düsseldprf geves tigd zal worden. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Het secretariaat van het Nationaal Crisis Comité deelt medie: Nadat in de maanden Augustus en Sep tember het totaal der ingekomen giften on geveer constant was gebleven (per maand f 39.000) is gedurende de maand October een verblijdende stijging verkregen, welke ongetwijfeld mag toegeschreven worden aan de op 1 October door den voorzitter gehou den radio-rede. In totaal werd gedurende de maand October ontvangen: f 67.518.11, hetgeen met de vorige ontvangsten een totaal generaal maakt van f 1.101.291-54. In dit bedrag zijn begrepen enkele groote gif ten n.l. f5000 van een bekende confectie- firma; een gift van f 1000 en twee van f 500, benevens een gilt van f2.165 van de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen. Over dezelfde maand weid uitgekeerd: A-steun: f29.352.57; B-steun (aanvullende steun aan werkloozen): f 87-897.82. HET GOOISCHE NATUUR RESERVAAT KOMT EH EEN PARK IN? Naar de „Gooi- en Eemlander" meldt, zou het. voornemen bestaan in het Gooische Na- tuur-reservaat een nationaal park te stich ten. De plannen daartoe gaan uit van een commissie van 15 personen, waarbij zich ook eenige Boskoopsclie kweekers bevinden. Het zou niet in het voornemen liggen, de open heidevelden en de ongerepte natuur te beplanten, doch het park zou midden in 't natuur-reservaat worden aangelegd, om zoomd met eenige honderd-duizenden hees ters. Op deze wijze wil men de overproduc tie van de ltweekerijen afzetten en tevens die werkloosheid verminderen, terwijl de schoonheid van het land zal worden ge- dioü 3. Van tevoren zal echter de meening der Gooische Belangencommissie en der Cen trale Schoonheidscommissie voor het Gooi moeten worden gehoord. JHR. v. BERESTEYN RETIREERT LIBERALE STORM GELUWD? In een uitvoerig schrijven aan den partij leider Dr. D. Fock deelt Jhr. E. A. van Berc- steyn mee, dat hij zich als nummer één van de liberale Haagsche candidatenlijst terue- trekt om gelegenheid te bieden den Indi- schen specialist, den heer Van Kempen in de Kamer te brengen. RIJKSBEGR00TING 1933 MEMORIE VAN ANTWOORD DE ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN. In de Memorie van Antwoord op Hoofd stuk I der Rijksbegrooting voor 1933 (Alge- meene Beschouwingen) wijdt de regeering eenige passages aan de huidige economi sche moeilijkheden, die \olgens haar haar hoogtepunt vinden in den land- en tuinbouw en in de üitvoerindustrieën en het scheep vaartbedrijf. De opmerkingen der leden, die den algemeenen politieken toestand venvar- der en meer gespannen dan ooit achten, kan de regeering slechts ten deele onderschrij- Voorts huldigt de regeering de overtui ging dat h. i. een parlementair kabinet, juist opgevat, het meest in overeenstemming is met onze staatkundige ontwikkeling. De opmerking dat de regeering op economisch gebied in dezen zorgvollen tijd niet naar een welberaamd algemeen plan handelt, doch slechts van moeilijkheid tot moeilijk heid en van incident tot incident maatrege len treft, kan de regeering niet als een ver wijt aanvaarden. Het volgen van een vast schema zou tot verstarring hebben geleid. Op handelspolitiek gebied streeft de regee ring zooveel mogelijk naar een goede ver standhouding met het buitenland; toch is het in bepaalde gevallen onvermijdelijk, dat uit zelfbehoud eenige maatregel wordt ge nomen. Een krachtig beleid is een onafwijs bare eisch, maar een beleid is slechts dan krachtig als het zioh laat leiden niet door schoonklinkende theorieën, maar zich bij de omstandigheden die het voor zich ziet weet aan te passen. De OPENBARE ORDE. Het gebeurde op 20 September. Wat het handhaven van het gezag en het verzekeren van de openbare orde betreft, stemt de regeering in met de meening, dat zij, zoo de locale autoriteiten zich niet door drongen voelen van haar plicht de open bare orde en veiligheid te handhaven, de noodzakelijke maatregelen dient te nemen. De regeering toch beseft ten volle, dat de huidige algemeene toestand, waarvoor de verantwoordelijkheid noch aan de regee ring, noch aan het Nederlandsche volk kan worden toegeschreven, en die door beide slechts kan worden betreurd, de neiging wakker roept, en voorzocver reeds aanwezig, versteikt om zich te willen uiten en in het openbaar blijk te geven van hetgeen de ge moederen beroert. Het „uitvechten van meeningen op straat zal", indien dit ten koste van de openbare orde zou moeten geschieden, dan ook nim mer woorden gedoogd. Evenmin de inmen ging .van groepen of personen, die zich ge roepen achten de politie ongevraagd bij te staan of zelfs haar taaie geheel of gedeel telijk over te nemen. Het in toenemende mate zich voordoend verschijnsel, dat aanhangers van bepaalde staatkundige opvattingen zich in uniform steken verdient ook, naar het oordeel der' regeering, de aandacht. Zij overweegt of 'e dezen een doeltreffende voorziening moge- Met instemming*nam de regeering kennis van de meening der leden, die in een on rechtmatig optreden van fascisten hier te lande niet minder gevaar zien dan in dat socialisten en communisten. Ook de regeering is van meening, dat elke tegemoet komendheid tegenover hen, die, met welk motief ook, de openbare orde willen verstu ren, misplaatst zou zijn. Betreffende de gebeurtenissen op 20 Sept. j.l. te Den Haag merkt de regeering op, dat de stempeling der aan de demonstratie deel genomen hebbende werkloozen uit andere steden niet, gelijk is verondersteld, op een ongewoon uur zou hebben plaats gehad, maar dat alleen voorrang is verleend aan hen, die konden aantoonen dat zij naar Don Haag gingen. DE FINANCIEELE TOESTAND. Alleen verplichte aflossingen. Omtrent den financieelen toestand van ons land geeft de regeering een staat om trent de inkomstenbelasting, waaruit blijkt, dat het totaal der kohieren 193233 op ul timo September, vergeleken met 193132, een achteruitgang aanwijst van ongeveer f 10 millioen, zulks ondanks het feit, dat de aan slagregeling thans aanmerkelijk vlugger ver liep en meer voorloopige aanslagen zijn op gelegd. Uit verschillende gegevens blijkt, dat het totaal-generaal der kohieren voor 193233 niet hooger geraamd kan worden dan 70 millioen gulden, terwijl in verband met een te verwachten toeneming van de kwade posten, een netto-opbrengst van ongeveer 64 millioen gulden kan worden verwacht. De netto-opbrengst van 193233 zal vermoede lijk 19 millioen gulden lager zijn dian die over 1931—32, welke op 83 millioen gulden is gesteld. Neemt men nu hetgeen niet te gewaagd is vodr 1933—34 een verdere daling van 19 millioen gulden aan, dan kan voor dat jaar slechts op een netto-opbrengst Tan 45 millioen gulden worden gerekend. Aan de hand van deze, bij dc aanvanke lijke raming nog niet bekende gegevens, zou het in de rijksrekening over 1933 wegens inkomstenbelasting te verantwoorden be drag derhalve nader kunnen worden be groot op 1/3 X 64 millioen plus 2/3 X 45 mil lioen 511/3 millioen gulden. Naar het oordeel van den minister van Financiën spreekt het vanzelf dat in deze moeilijke jaren geen andere dan verplichte aflossingen kunnen plaats hebben, tenzij natuurlijk voor conversie. In het -loopende jaar zijn f 300 millioen onverplicht afgelost en tegelijkertijd weer geleend tegen een la gere rente, met voorkeur voor de oude hou ders. Op die wijze hoopt de regeering bin nenkort opnieuw onverplicht te kunnen af- De critiek geleverd op het werk en de in stelling der commissie-Wolter wordt door do regeering weerlegd, terwijl zij nogmaals uitvoerig de verschillende voorgestelde be zuinigingsmaatregelen bespreekt. DE BEZUINIGINGSMAATREGELEN. Salarisverlaging en besparing. Wat de Bezuinigingsmaatregelen betreft, welke reeds getroffen of in wetsontwerpen belichaamd zijn, merkt de Minister op, dat dc regeering in de vervulling van haar voornaamsten plicht tekort zou schieten en allerminst zou handelen in het belang van zoozeer gewaardeerde vermogensbestanddce- len als onderwijs, sociale verzekering, ar beidswetgeving en gezondheidszorg, indien zij niet voortdurend het noodzakelijke even wicht met het geldvcrmogen der natie voor oogen hield. De plannen der regeering met betrekking tot de reserve der verzekeringsfondsen laten de grondslagen der verzekering unaange- tast. Dat door de voorgenomen salarisverlaging een klein en over het algemeen weinig draagkrachtig deel van het volk een zeer groot deel van de crisislasten te dragen zou krijgen, kan niet als juist worden erkend. Zij, die vaste inkomens genieten, ook al worden deze met een bepaald percentage verlaagd, zijn in deze crisis bevoorrecht bo ven vele anderen, die hun wisselende in komsten dagelijks zien slinken. Het ware, diit tegenover andere critiek. een ergerlijke miskenning van het belang van de diensten, welke het overheidsperso neel aan de gemeenschap bewijst, dit perso neel te beschouwen als een groen die op het volksinkomen parasiteert. Dit pensoneel.dat zijn diensten levert, heeft inderdaad, even als zij die goederen leveren, recht op een volwaardige betaling van zijn praestaties. Maar vergeten behoort niet te worden, dat de waarde, zoow el van die diensten als van die goederen nominaal is gedaald, niet omdat zij in kwaliteit zijn verminderd, maar omdat zij niet kunnen ontkomen aan het wisselend getij der conjunctuur en aan de werking van het index-cijfer. Ten aanzien van de salarieering van de onderwijzers-kloosterlingen herinnert de re geering aan haar standpunt en zegt; Het schijnt niet voor tegenspraak vatbaar, dat in de geldende salarisregeling op tal van wijzen het element der behoefte is verwerkt. De vraag kan en mag dus gesteld worden of dit element in het Bezoldigingsbesluit in voldoende mate tot gelding is gebracht met betrekking tot het feit, van liet samenwo nen met «anderen. Naar de regeering vér- trouwt kan het rapport der commissie, aan welke de regeering deze vraag ter beantwoor ding heeft gelegd, binnenkort worden tege moet gezien; het schijnt wenschelijk dit af te wachten. Met verwondering heeft de regeering ont waard, dat het meerendeel der leden de op de Defensiebegrooting toegepaste besparing van f 7,5 millioen hebben gekwalificeerd als een bespotting van den ernst en van den toestand. De regeering acht een zoodanige bezuiniging van groote beteekenis; zij heeft er echter toe besloten, omdat het mogelijk was ook de Defensiebegrooting een aandeel te doen dragen in de dringend geboden ver mindering der Staatsuitgaven. DE 8 NOVEMBER-BETOOGING Op een verzoek van den Ned. Bond van Onderwijzers aan B. en W. van Zaandam, om het bij den Bond aangesloten personeel op 8 Nov. a.s. vrijaf te geven, teneinde het gelegenheid te geven te kunnen deelnemen aan de demonstratie te Den Haag, hadden B. en W. aanvankelijk afwijzend beschikt, aldus de „Tel.". Het bestuur van de afd Zaandam der S.D.A.P. heeft daarop te ken nen gegeven, dat B. en W. het verzoek van den Ned. Bond van Onderwijzers hadden moeten inwilligen. Reeds den volgenden dag hebben B. en W. daarop besloten den onderwijzers op S Nov. a.s. verlof te geven, Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Verschenen is de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk 1 der Rijksbegrooting. Besloten is tot oprichting van een Centraal Instituut tot bevordering van het normalp handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. (Bit 2) De verkeersstaking te Berlijn. De laatste ronde in den Amerikaansthen verkiezingsstrijd. Pruisen en Beieren tegen de Rijks- regeering. Na Harriot's Spaansche reis. Het bureau der Ontwapeningsconferentie bijeen. Verkiezingsmoeheid. Van onzen Duitschen correspondent. Te Mijdrecht zijn groote inbraken ge pleegd. (blz. 3) Verschenen is het Voorloopig Verslag om trent het wetsontwerp tot steun aan dc Tuinbouw. Het conflict aan de Westlandsche veilin gen. De handel wil uitstel tot 1 Jan. a.s. maar ook beslist niet langer. De Duitsche regeering zal het rapport der commissie die rondgereisd heeft in Europa, bestudeeren. (Blz. 5) Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot heffing van opcenten op de Ge- meentefondshelasting cn de Vermogensbe lasting. (blz. 9) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot strafbaarstelling van godslastering aan genomen. Te Midden-Beemster heeft de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers van het auto-ongeluk van Zondag j.l. VISCH NAAR FRANKRIJK CONTINGENT WELDRA UITGEPUT Het contingent fijne visch, dat door ons land in Frankrijk mag worden ingevoerd, zal waarschijnlijk reeds binnenkort zijn uit geput, zoodat dc uitvoer van tong, tarbot en andere fijne vischsoorten tot Januari as. zal moeten worden stopgezet. Een tegen valler voor de kustvisscherij, die juist thans goede besommingen maakt. R.K. STAATSPARTIJ DE PAUS DRINGT OP EENHEID AAN Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, werd dezer dagen in een particu liere audiëntie door den Paus ontvangen. Deze sprak met grooten lof over de Neder landsche Roomsch-Katholieken en hun or ganisaties op allerlei gebied. „De Paus hoopte, dat ook op politiek ge bied de eenheid bewaard zou blijven. Die eenheid, zoo heette het met nadruk, moet bewaard blijven „avant tout, aprés tout, sur- tout et a tout prix (vóór alles, na alles, hoven alles en ten koste van alles)". „Voor die eenheid, zoo vervolgde de Paus, moet men ook offers van eigen meening en inzicht brengen en zijn particuliere belan gen daaraan ondergeschikt laten zijn". Met het oog op de verkiezingen is deze vermaning niet zonder beteekenis. DEN HAAG TRAMCONDUCTEUR OVERREDEN EN GEDOOD Op den hoek van Copernicusstraat en Edi- sonstraat is gisteravond omstreeks 9 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De conducteur-be stuurder der H. T. M., de heer H., sprong daar ter plaatse van ©en wagen van lijn 14, doch werd daarna onmiddellyk door een wagen van lijn 12 gegrepen. De man kreeg daarbij -,oo- danige verwondingen, dat hy spoedig daarna aan de gevolgen is overleden. Zyn lyk is naar het R. K- Ziekenhuis vervoerd. gang van 1 November gebracht op 1750. Ook de vrachtprijs is dienovereenkomstig verminderd en bedraagt thans 12.50 p Kg Het verschil tusschen een vliegtocht en een andere wijze van vervoer is hierdoor tot een minimum teruggebracht. Uit het Sociale Leven DE WERKLOOSHEID IN HET WESTLAND De minder gunstige bedrijfsuitkomsten in liet V estland, werkten de toename van de werk loosheid in die streek momenteel in sterke mate in de hand. Verschillende patroons gaan ertoe over hun los personeel, dat dus niet con tractueel is verbonden, te ontslaan. In Monster, waar het totaal aantal werkloozen momenteel 312 bedraagt, zijn 169 tuinarbeiders werkloos. In Naaldwijk zijn in totaal 260 werkloozen, waaronder 148 tuinarbeiders. DE WERKLOOSHEID IN HET GRIND- EN RIETBEDRIJF Men meldt ons uit Werkendam: De werk loosheid in onze gemeente zal naar het zich laat aanzien, nog meer toenemen, in tegen stelling met vorige jaren. Werkendam en de Werken hebben eigenlijk in den winter nooit werkloosheid van eenigen omvang gekend. In het griend- en rietbedrijf was steeds werk te vinden. Grauwe hoepels zullen er weinig ge maakt worden eensdeels door de groote voor raden, andersdeels door de lage verkoopsprij zen die beneden het arbeidsloon gedaald zijn. Vanzelf heeft dit ook zijn terugslag op het hakken der grienden. Men meent, dat vele grienden 5 jaar zullen moeten worden- Het rietbedrijf geeft eveneens een somber beeld Van oogst 1930 31 staat nog wel 50 pet. en van oogst 1931/32 wel 75 pet. onverkocht. Er wor den pogingen aangewend om oogst 1932/33 te vernietigen of overwogen' om het gewas op de gorzen te laten staan. Als er niet spoedig ver andering intreedt wordt de crisis voor ons dorp en omgeving steeds scherper. BEDRIJFSVER. SCHOENINDUSTRIE )e bedrijfsvcrceniginsr voor Ziekeneoldvw- Jn N'edei-Undsche Schorni-idwtrio komt In jaarlijkseho olgemeone ledonv-r—ido- •p Woen.dar? nam. half 6 ten don dmreoteuir der b e drijf* voreonri- rrijke renda 1931. behajide- tning lede i Luchtvaart LUCHTDIENST AMSTERDAM BATAVIA glijkens de nieuwe winterdienstregeüng oor dc Amsterdam-Batavialijn der K.L.M. geldig tot en met April 1933, zijn de tarie- belangrijk verlaagd. passageprijs Amsterdam—Batavia, welke tot nu toe 220ü bedroeg, is met in- DREIGEND STRAATMAKERSCONFL1C1 Aan de werkgevers in het straatmakers- bedryf te 's-Gravenhage en omstreken is de orige maand een concept-contract toeeezon- len, waarin de loonen. tarieven en andere .arbeidsvoorwaarden zyn opgenomen zooals deze ongeveer voor het genieentest raat verk te 's-Gravenhage, Voorburg en andere plan sen geldend zyn, en in overeenstemming nvt de wijziging door den minister gesteld, om de crisisregeling voor dit bedrijf in ux-nas.-ing te brengen. De combinatie van werknemeis had den eisch gesteld, deze overeenkomst door de werkgevers te doen teekenen, daar anders met ingang van 1 Nov. jj. het straatwerk zou worden stopgezet. Op een personeelvergade- nng is, naar „Vooruit" meldt, het besluit genomen, dezen eisch krachtig te handhaven, zoodat degenen, die liet straatwerk verrichten by de werkgevers, die het contract niet hebben onderteekend, als onderkruipers zullen worden beschouwd en behandeld. De actie staat onder leiding van den Alg. Arbeiders, werkzaam bij straten Bond retrenbouw Straatmakersbond) en de Lande'ijke Federatie ran Bouwvakarbeiders, terwijl enkele aadere organisaties tot mede werking zyn of nog zullen worden aangezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1