WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG Ook Amsterdam bespcuit het wassende water, zooals deze foto van de Ruysdaelkade duidelijk laat zienBij Spekholzerheide (L.) wordt hard gewerkt aan den au>Ueg van de spoorlijn SchaesbergSimpUveld. ECONOMISCHE PROBLEMEN DE NIEUWE DALING VAN HET ENGELSCHE POND De koers van het het Engelsche pond is tweer aardig aan het dalen geweest en met eenigc vrees vragen zij, die veel met het Engelsche betaalmiddel te maken hebben, zich af, waarheen deze daling zal kunnen leiden. Toen het Britsche rijk van het gou den anker werd afgeslagen, vermeenden zwartgalligen al te zien, dat het inflatie tijdperk nabij was, doch met de uiterste krachtsinspanning hebben de Britsche finan- cieele leiders hiertegen gewaakt In stede van prijsverhóoging heeft men het binnen- landsche prijspeil weten te verlagen en in stede van loonsverhoogingen hebben wij loonsverminderingen mogen constateeren. 't Pond fluctueerde weliswaar sterk, maar in het algemeen wist men de bewegingen be trekkelijk te localiseeren. Om krachtiger te kunnen optreden, werd bij de vorige be grooting een valuta-stabilisatiefonds opge- richt, een soort van goud'kemstandaard, want de Regeering wilde bij stijging van het Pond ten opzichte van de goudlanden ponden afgeven en buitenl. deviezen koopen en bij daling van het Pond de beweging be perken door dezelfde buitenlandsche deviezen weer af te geven. Over dh't stabilisatiefonds lag een geheimzinnige sluier; in zekeren zin was dit goed, want de psychologische in vloed, alleen al van het bestaan van dit reguleerende fonds, moest zoo hoog moge lijk worden opgevoerd. Hoe minder naar buiten ervan bleek, hoe meer maninulanten er tegenop zouden zien hun pernicieuze in vloed op het Engelsche ruilmiddel uit te oefenen. Vandaar, dat niemand weet. hoe het nu eigenlijk met dit fonds staat. Bezit het nog voldoende buitenlandsche saldi of is de deviezenvoorraad nagenoeg uitgeput? Seizoeninvloeden verantwoordelijk Wij zeiden reeds, dat het Engelsche Pond ten opzichte van de goudlanden den laat- sten tijd beduidend gedaald is. terwijl de stemming nog steeds beneden het nulpunt blijft. Ten deele zijn hiervoor seizoens invloeden verantwoordelijk. Op het Noorde lijk halfrond worden de oogsten September •--October verhandeld en waar Engeland ten opzichte zijner eerste levengbenoodigdheden grootendeels op 't buitenland is aangewezen [moet het in deze periode groote kwantitei ten tarwe, katoen etc. koopen. Deze aan- koopen dienen te worden betaald en dien tengevolge worden sterling-wissels aange boden. Toen Engeland nog den gouden standaard had, vloeide in deze maanden goud, voornamelijk naar Amerika, teneinde de katoen-aankoopen te financieren. Een andere factor voor de flauwe stem ming van het Pond is de algemeene kapi- taalsvluoht naar Amerika, Groote pakket ten Amerikaansche aandeelen worden op 't moment door het Continent gekocht. Hier voor noemt men versohillendc redenen, die wij natuurlijk niet kunnen nagaan. Ten eerste venvacht men in Amerika eenige in flatie. In het begin eener cnflatie-periode stijgen aandeelen gewoonlijk meer dan met de depreciatie van de valuta overeenkomt. Eerst later, wanneer de algemeene verar ming zich begint te manifesteeren, ziet men het omgekeerde, maar dan zullen de inflatie jagers hun bezit wel weer hebben gespuid. Ten tweede is men bevreesd voor onrust op het vasteland en ook in Engeland. Sinds 1929 heeft men eiken winter gezegd, dat door de ellende de sociale vrede zou worden verstoord, doch tot nu toe is deze vrees, ge lukkig, nog altijd onjuist gebleken. Maar hoe langer de crisis duurt, hoe grooter deze mogelijkheid wordt. Ten derde is het niet uitgesloten dat de ontwapeningsconferentie zal mislukken, met gevolg, een algemeene rush naar algemeene bewapening. Welke redenen de beleggers in Amerikaan sche waarden ook voor hun actie mogen aanvoeren, het blijft een feit, dat ook deze aankoopen moeten worden betaald. Er is daardoor vraag naar dollars en aanbod van ponden en andere Europeesche valuta. Waar deze koopbeweging groote afmetingen heeft aangenomen, is hierdoor de druk op het Pond krachtig. Voegt men hieraan toe de betalingen op de oorlogsschulden, die a.s. 15 December in Amerika dienen te worden gedaan, terwijl bovendien ook cashbetalin- gen op de voor aflossing aangeboden 5 pet War-loan moeten worden uitgevoerd, dan hebben wij een aantal redenen opgenoemd, welke voor de daling van het Pond Sterling verantwoordelijk gesteld moeten worden. Daarmede zijn wij er echter niet. Want er zijn ongetwijfeld symptomen, die op een verzwakking van den Engelschen economisohen toestand wijzen. Een ver zwakking uit zich vanzelfsprekend in de waardeering van de munt-eenheid. Bij hand having van den gouden standaard en bij aanwezigheid, in de kelders van de circu latiebank. van voldoende goud, zal die ver zwakking geen reden tot angsi opleveren. Het eenige nadeel, dat een land alsdan zou kunnen loopen, is een zekere drainage van den goudvoorraad. Door tijdige rente-verhoo ging kan men hieraan een eiind maken, om dat rente verhooging saldi aantrekt, die voor rente-arbitrage dienen. Nu Engeland echter den gouden standaard heeft verlaten, werkt deze veiligheidsklep niet meer, zoodat even- tueele angst niet gemakkelijk is in te too rnen, Men zou angst nog kunnen beïnvloe den door de openbare meen'ing met de feiten in kennis te stellen, maar dan zou men buiten den waard der beroepsbaissiers ge- rokend heblien. Beroepsmanipulanten, die een bijzondere studie maken van alle fac toren, die voor hun transacties gunstig zijn zullen een verzwakte valuta niet met rust laten. Zij richten hun aanval daarop en 't is een kleine moeite om de verwording te vergrooten. Welke zijn nu de symptomen, die op een verzwakking van den Engelschen economi- schen toestand wijzen? Door de protectionistlische maatregelen en door de regeling van Ottawa zal het binnen- landsche prijspeil in Engeland moeten stij gen. Op het moment is dit nog niet 't geval, want het jongste indexcijfer wijst nog op een daling. Dit zal o.i. niet lang kunnen uitblijven. Stijgt het groot-handels index cijfer. dan moeten de kosten van levens onderhoud ook gaan stijgen en zoodra dit het geval is, kunnen loonsverhoogingen niet uitblijven. De werkgevers, die in een her nieuwde daling van het Pond werkverrui ming zien doordat zij nog beter met ande ren op de buitenlandsche markten kunnen concurreeren, zullen zich met hand en tand' tegen loonsverhooging verzetten, waarvan weer het gevolg is: sociale onrust, stakin gen en sterke daling van de bedrijvigheid. Intusschen stijgt.het prijsniveau verder en wanneer eenmaal* de vicieuze cirkel bereikt is, kan zelfs een krachtige regeering niet meer ingrijpen. Loonsverhooging, stijging dér prijzen van de grondstoffen, zoowel in het binnenland als in het buitenland (door dat het'Pond Sterling een lagere goud- waarde heeft, zal men meer ponden dan vroeger hebben neer te leggen) doen den kostprijs stijgen. Het concurrentie-vermogen daalt, de afzet in het buitenland moet ver minderen Engeland zal dus versoberen, maar zijn toch al passieve handelsbalans zal vermoedelijk nog passiever worden. Dit is het gevaar, dat wij op het moment voor het Engelsche Pond inzien en wij ge- looven niet, dat wij de plank vér misslaan. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN TnT, p. huds- Laai -ellen GOUVERNEUR RUTGERS IN ONS LAND ZIJN MEENING OVER SURINAME DE TOESTAND NIET ONGUNSTIG ZEEDIENST Bij beschikking von den minister van Defensde zijn de volgende plaatsingen gelaat: de kapL-luit. ter zee K. van Aller, eervol ont heven van het bevel over hel vliegkamp de Mok en geplaatst ln het J te Willemsoord, met der marine te WUler met 3 Nov. de luit. ter zee der le kl. J. J. A. bij het vliegkamp de beschikking geeteld; s lult ter zee der le kl. P. J. Hendrlkee mp de Kooy; ide. leider eener afdeeling bij N. N.V. te Alphen aan den Rijn; en de bronzen eere-medaille aan mej. R. H. Hartholt, dienstbode bij den heer A. van de Moer te Laren (N.H.l; aan E. Blaas, tuinman in dienst van de N.V. Mij tot Expl. van and- goederen en Gronden ToorenvUedt te Culem- borg op de buitenplaats Toorenvliedt, te Koude- kerke: aan mej. E. van der Valk. dienstbode bij mej. A. H. M. Mohr te Utrecht; aan D. Douwes, tn dienst van Mr I. A. M. BUnker te Amster dam; aan J. Groenendijk, R. W. de Grauw en J. P. de Groot, allen letterzetter bij N. Samsom N.V. te AlpheD aan den Rijn; aan A. van Leeu- loopknecht bij N. Samsom N.V. te Alphen ej. P. Da- Langerveld a.b. Hr Ms Z 2. met 9 Nov. de officier van administratie dier 2e kl. N. B. Spoor, dlenei.de bij de kazerne te Willemsoord, wordt ter b< gesteld; de officier van administratie J. M. Glel, bij de marinekazerne te WUlemsoord; dheid der 2e kl. H. ten a. b. van Hr Ms wacht- jdheid der le kl. W. F. K. Kooiman, is met dien datum op verzoek op noo- t off. M. Giel, bij is de off. i Have, 1 Nov. schip te Willemsoord vol ontslag vemleend als adjudg dienst van H. M. de Koningin aan den majoor van den Generalen Staf van het leger In Ned. Indië C. A. van Kesteren, met gelijktijdige be noeming van dien hoofdofficier tot adjudant in buitengewonen dienst en tot officier in de orde van Oranje-Nassau, met >epallng, dat het ver siersel der orde zal zijn met de zwaarden; en is benoemd tot adjudant van H. M. de Ko ningin In gewonen dienst de adjudant ln buiten gewonen dienst, generaal-majoor-titulair der Inr. van het leger in Ned. Indië D. Q. C. F. de Jonge van der Halen. ALG. REKENKAMER NED INDIfi Bij K. B. is met Ingang van 2 Nov. benoemd 7ltte.r van de Algemeene Rekenkamer r Ir E. P. Wellenste-ln, thans .ouiiiuor van ut commissie tot het nagaan en verzamelen van gegevens, bet/rekking hebbende >p de welvaart der inheemaohe bevolking. RECHTERLIJKE MACHT Bij beschikking van den minister van Justitie s aangewezen in de enkelvoudige Kamer voor le vereenvoudigde behandeling van strafzaken voor de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam x>t plaatsverv. liid Mr J. Ovea-water, rechter. GEEN SCHADEVERGOEDING VERZANDING VAN „DE STROOPPOT" Op de vragen van den heer Duys om mede deeling wat door den minister van Water staat is gedaan, naar aanleiding vai door de Tweede Kamer aangenomen con clusie in zake inlichtingen der regeering op het adres van G. Rijsdijk, om vergoeding van schade, geleden door verzanding van „de Strooppot" ten gevolge van de uitvoe ring der afdammingswerken, heeft miniister Reymer geantwoord, dat na de uitspraak van de Kamer overleg moest worden ge pleegd, dat eerst onlangs is geëindigd. Mede gedeeld kan worden, dat de overweging van het verzoek der Kamer tot dusverre niet heeft geleid tot inwilliging. De gouverneur van Suriname, Dr. A. A. L. Rutgers, die met verlof hier te lande is aangekomen heeft gisteren in een interview een en ander over den economischen toe stand van Suriname gezegd. Op de eerste vraag, of hij om trent de toekomst van Suriname hoop vol gestemd is ant woordde Dr. Rut gers. „Ik ben in het geheel niet gedepri meerd tengevolge van de ongunstige economische verhou dingen en heb ook Dr A. A. u Rutgers niet het gevoel, dat er van Suriname niets te maken zou zijn. Integendeel er zijn nog vele mogelijkheden van ontwikke ling in Suriname, welke in staat zijn het land een gezonde economische basis te geven. Ik behoef nauwelijks te zeggen dat de tij den buitengewoon ongunstig zijn. Maar door een geleidelijke reorganisatie der- bestuurs- huishouding hopen wij in staat te zijn aan de financieele problemen het hoofd te bieden „Kunt u ons enkele bijzonderheden omtrent die reorganisatie der bestuurshuishouding mededeelen?" „In Suriname hadden alle ambtenaren vol komen vrij pensioen en dat bij een pensioen last van ongeveer 1 millioen op de begroo ting. Nu hebben wij een pensioenpremie in gevoerd, natuurlijk geleidelijk maar het zal een aanmerkelijk verschil maken. Ook zal de leeftijd van pensioengerechtigd zijn niet langer op 50 doch op 55 gesteld worden. Wan neer deze regelin doorgewerkt zal zijn, zal de begrooting voor circa 4 ton ontlast worden. Op het Onderwijs bezuinigen wij door een vergrooting van het leerlingenaantal per on derwijzer. Dit belooft in de toekomst een be zuiniging van ruim f 250.000. Een belangrijke factor voor de Surinaam- sche begrooting is ook dat er sedert 1930 niet meer geleend wordt. Laat ik echter hier da delijk aan toevoegen, dat er binnen afzien- baren tijd geen sprake kan zijn van verdwij nen der Rijksbijdrage". „Langs welke lijnen denkt u den economi schen bouw- van Suriname te versterken?" „Ik volg daarbij het plan dat verschillende voorgangers ook reed6 gevolgd hebben en dat langzamerhand gemeen goed is gewor den. Men kan dit samenvatten in een streven naar bevolkingsvermeerdering; voorts in het aanvoeren van werkkrachten en in het be vorderen van werkelijke kolonisatie, d.w.z. er voor te zorgen, dat er een landbou komt, welke overschotten voor den uitvoer heeft Thans bevorderen wij den wegenaanleg op groote schaal, wij zoeken naar nieuwe pro ducten en trachten de bestaande culturen te verbeteren. Suriname is verwend „Suriname is zeer verwend, vervolgde Dr. Rutgers. „Kunt u dit wellicht nader toelichten?' roffelrijmen. November November is begonnen Met blauwe lucht en zon Die gibbert om October Z'n natte pantalon: Haha! wat heb je nou gedaan: Wat doe je door zoo'n plas te gaan* En in de weiden soppen De koeien in 't moeras; Hun huid staat dertig dagen Al in de natte ivasch; Ze loeien over 't schaarsche gra Zoo'n waterwas is ons te kras! De straten geven spieglend De lichtreclames weer; De auto's schuiven slippend Op 't asfalt heen en weer; Een slaggeschreeuw van alle kantt Dawr springt er weer een uit de band! October heeft er schuld aan: Hij plaste, heeft gesproeid, Gepijpesteeld, gemiezerd, De wegen glad verknoeid; De Bilt alleen was zeer vereerd Wéér een record Ik dank je wél, October Dat je bent heengegaan; 't Novemberzonneschijntje Staat me veel beter aan; Geef mij maar liever winterweer Dan plensplasbuien elke keer! (Nadruk verboden.). LEO LE „Laten wij met het onderwijs beginnen. Wanneer de kinderen van een Javaansc-ha koelie, een analfabeet in Suriname komen, vinden zij daar dadelijk een lagere school waar zij heen moeten en een leerplicht, wel ke reeds sedert 1876 bestaat Kijkt u ook eens naar de volksgezondheid. In Oost-Indië heeft men een medicus per 50.000 inwoners, in Suriname is er een me dicus per 3000 inwonere. Vervolgens denk ik aan de verzorging der lepra-lijders. In Suri name zijn 50 pCt onder gebracht in ge stichten, terwijl de overige 50 pCt. onder be handeling van speciale medici zijn. In Oost- Indie is nauwelijks 5 pet van de lepra-lijders in gestichten. Men moet mij goed verstaan: ik zeg niet, dat wij in Suriname te veel heb ben. Maar wij kunnen het niet betalen en men moet zich dan ook niet over een aan zienlijke Rijksbijdrage verbazen. Echter staat er een soberheid in de tracte menten tegenover. In Indië heeft iedere hoofdambtenaar een bezoldiging van f 1000.— of meer per maand; bij ons heeft de hoogste hoofdambtenaar f 1000.tractement" Voorts werd nog gesproken over crisis maatregelen, verminderde belastingop brengst en belemmering van den uitvoer. Op 5 November zal men in Engeland veer Guy Faivkesdag" vieren, ter herinnering aan het Buskruitver raadvan 1605. Rechts: „De Bruiloftspartij", het schilderij van Jan Steen, dat men verloren waande. Het Brongebouw te Haarlem valt onder sloopers- handen. Toeschouwers bij de Londensche hongerbetoo- ging die zich zelf op een voetstuk plaatsten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5