VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ENGELSCH-AMERIKAANSGHE OVER- Richtlijnen, die druk moeten oefenen op Frankrijk en Duitschland Vasthouden aan het principe der niet-herbewapening WERKLOOZENONLUSTEN TE LONDEN 50 GEWONDEN. EEN GROOT AANTAL ARRESTATIES Werkloozen, afkomstig uit alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk, hebben Donder dag in Hvdepark te loonden gedemonstreerl, waarbij het tot woeste tooneelen en hevige botsingen mot de politie is gekomen. Meer dan 50 personen, cvw. 'n groot aantil pólitie- beambten, werden gewond. Er zijn zeer veel personen gearresteerd. Kort na twaalf uur stroomden de de- mons'ranten uit vijf verschillende richtingen straalvormig door Londen naar Hydepark. De omgeving van Hydepark was door dui zenden politiebeambten voet en te paard en met motorwagens bezet. Bij de „honger- demonstranten" sloten zich onderw-eg dui zenden Londensche werkloozen aan, zoodat zich ongeveer 30.000 menschen voor de hek- 'tvdenark verdrongen. Het verkap1* in de omgeving was volkomen stilgelegd Onder de werkloozen bevonden zich vele verwondden eenige politieambten door steenworpen. In koren tièl lag een groot aantal personen hevig bloedend op het plaveisel. Zij moesten per ziekenauto worden weggebracht. Van openbare gebou wen, restaurants en winkels werden de 1111JIlolcl ïttll ruiten ingeworpen. Eenige werkloozen be- Bracht zou die Het ©ohijnt wel een heel belangrijke zen ding te zijn geweest, die de eerste Ameri ka ansche vertegenwoordiger ter Ontwape ningsconferentie te Londen hoeft moeten volbrengen. Norman Da wie zou heden via Parijs naar Genève terugkeeren en er ie due een voor- loopig rapport mogelijk over de door zijn besprekingen bereikte resultaten. Tot du©ver wordt ons uit Londen êitteen gemold wat Norman Davis met Mac Eonald en Simon is oveieengekomen. Men vat het aldus samen: Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat energieke maatregelen moeten worden genomen tot handhaving van den vrede en tot henstel van het bedrijfsleven. Norman Davis heeft er naar gestreefd Engeland te bewegen het Hoover-plan te aanvaarden, zonder daarbij te staan op de 6tarre cijfers. Deze taak -s door hem in zoo verre tot een goed einde gebraoht dat Enge land de noodzakelijkheid van bezuiniging op de marinebegrooting erkent en zich ac- coord heeft verklaard met een vermindering van de totale tonnage. Amerika en Engeland verzoeken de toe stemming van Japan en ook die van Frank rijk en taliö teneinde te komen tot nieuwe richtlijnen bij de ontwapening ter zee. Ef moet naar gestreefd worden de over eenkomsten den vorm te geven van een ver drag der vijf maritieme mogendheden. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat de stappen tot verlaging der be wapen nigen ter zee een terugslag hebben op de bewapening te land en in de lucht en zullen leiden tot een practische toepassing van de algemeene principes van het plan- Hoover op deze gebieden. Het verluidt dat een formule in voorbereiding is, welke de gemeenschappelijke zienswijze van Enge land en Amerika inhoudt. Er wordt ernstig rekening mede gehou den, dat Italië zich zal aansluiten bij de Engelsoh-Amerikaansche richtlijnen en dat daarmede een moreele druk zal worden ge oefend op Frankrijk en Dutschland in den zin van een Duitseh—Fransche schikking. Amerika en Engeland zijn het er over eens, dat de vaststelling der bewapening©-1 vermindering een zaak is welke allereerst de nog miet ontwapende mogendheden aan- j gaat. Aan de andere zijde is men het er j evenwel over eens, dat de on wapen ings- onderhandeliiiigen te Geneve eerst dan tot jren geheimzinnig drama, dat spoedig, naar werkelijk practisch nut zullen kunnen zijn, men hoopt, zal worden opgehelderd, werd te indien Dutschland er aan zal deelnemen. Birmingham ontdekt. Men vond er n 1. in een Amerika stemt stilzwijgend in met de tuin voor een huis gelegen, het lijk van een Engelsche opvatting dat de kwestie hoe de l 21-jarigen jongeling, Sidney Maxton geheeten. moeilijkheden, welke ontstaan zijn door het Hij had hevige slagen op het hoofd vertrek van Duitschland van de ontwape- j messteek in de borst bekomen, ningsconferentie moeten worden opgeheven De jantje, die onmiddellijk een onderzoek door een bespreking tueschen Engeland, insteIde. wist niet wat te denken. Zij door- Trankrijk, Italië en Duitschland zal kunnen zocht nauwkeurig den omtrek en ondervroeg worden opgelost talrijke personen. Een jong meisje verklaarde, Engeland en Amerika zijn het er overzat zij den avond van het drama een jonge- eéns, dat onvoorwaardelijk moet worden Hng gezien had, die van twee meisjes VON PAPENS PLANNEN NA LEIPZIG OPHEFFING VAN HET DUALISME RIJK-PRUISEN Een nieuw werkverschaffingsplan? Naar uit Berlijn wordt gemeld zou het Rijkskabinet zich vandaag bezig houden met een gedachtenwisseling over den door het vonnis van het staatsgerechtshof geschapen toestand. Vernomen wordt dat de Rijksregeering zich volkomen op de basis van het vonnis van Leipzig zal plaatsen. Men is daarbij voor nemens de den Rijkscommissaris nadruk kelijk toegekende bevoegdheden in Pruisen te benutten en de sinds langen tijd voorge nomen maatregelen inzake bestuurshervor- ming thans zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te leggen. Daarbij zal het dualisme Rijk- Pruisen, voor zoover zulks uitvoerbaar is langs bestuursweg worden opgeheven. De Rijkscommissaris voor Pruisen Rijkskanse- studenten en ook moeders die haar kinderen lier von Papen zal het Rijkskabinet op de op den arm droegen, plotseling wierpen i hoogte stellen van zijn desbetreffende voor- eenige demonstranten oen voorbijrijdende nemens. politie auto met s'eenen, zand en flesschen. j In de bedoeling ligt een peraoneele unie Direct verschenen bereden agenten, die van I tusschen Rijks- en Pruisische ministers op ÏÊt zoo groot mogelijke schaal en de Rijksminis ters te belasten met de waarneming der za ken van de Pruisische ministers Als bizon- dere Pruisische miniters zullen dan nog slechts aanblijven die voor Binnenlandsche Zaken, Financiën en Onderwijs. De huidige positie van den commissarialen Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken, stormden ee-n vrachtauto cn wierpen daar van af met boenders, welke zij in den wa gen vonden, haar de agenten. Na de demonstratie is het op verschillen de plaatsen tot zulk een hevig gedrang ge komen, dat vele personen in onmacht vie len en onder den voet werden goloopen. De menigte trachtte nog eenige malen naar de binnenstad en de ^arlcmentswijk door te dringen, doch steeds weer werd zij door de bereden politie teruggeslagen. Het parle mentsgebouw was door een groot aantal po- litie-agenten bewaakt. Ook op de publieke tribune van het Lagerhuis had een groot aantal agenten plaats genomen. Een voorstel van de Onafhankelijke La bour Partij een demonstratie der demon stranten toe te laten, werd verworpen Thans zal een verzoekschrift worden aan geboden om toelating te bewerken. JONGEMAN DOOR TWEE MEISJES VERMOORD? vastgehouden aan het principe der niet-her- bewa pening. Tot zoover het bericht uit Londen. Norman Davis' taak is echter nog lang niet afgehandeld. Verzekerd wordt nJl., dat hij reedö te Lon den besprekingen heeft gevoerd met den ge wezen Italiaa.nschen minister van buiten- landsohe zaken, tlhans gezant te Londen, Gra-ncli, en verder ook met de Fransche en Japansche diplomatieke vertegenwoordigers En de „Times" weet te berichten, dat de Amerikaanecbe staatsman na beëindiging van zijn werkzaamheden te Genève, naai Londen zal terugkeeren tenednde zijn be sprekingen voort te zetten. Terloops moet nog opgemerkt worden, dat Norman Davis zich, volgens de „Morning Po6t", niet bepaald heeft tot het ontwape- ningsvraagetuk, maar dat hij ook met Lord Lytton de Mandejoerijsohe kwestie bespro ken heeft, een kwestie, die weliswaar geen diirecten samenhang met de ontwapening heeft, maar die or toch wel indirect verband mee houdt omdat zij de wereldpolitiek be ïnvloedt. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" ©dhrijft naar aanleiding van Davi6' bezoek, dat to Londen ongetwij feld besproken is, hoe men Duitschland in de Ontwapeningsconferentie kan terugbren gen. Het standpunt der Amerikaansche re geering tegenover de Duitsohe gelijkheids- eischcn en tegenover den Franschen eisch van veiligheid is uitenst voorzichtig. In deze omstandigheden ligt de beslissing over de bij een-roeping der vier-mogendih-eden-confe- rentie nog steeds in handen van Engeland. Men verwacht echter niet dat nieuwe stap pen zullen worden gedaan voor de bijeen komst van het bureau der Ontwapenings conferentie op 3 November of vóór de Duit- sche verkiezingen op G November a.s. Het Fransche ontwapeningsplan Over het Fra-neohe veiligheids- en ontwa- peningsplan blijken de deskundigen te Pa- lijs het altijd nog niet eens te zijn. De be sprekingen duren nog altijd voort. Wij zul len maar geen meldiimg maken van al do onbestemde geruchten, die over den inhoud gaan en die heden gelanceerd en morgen worden tegengesproken. We maken a-lileen een uitzondering voor hetgeen in Parijsche politieke kringen verluidt over het verband met het Hoover-plan. Dit kan immers van groot belang zijn, nadat de Amerikanen en Engelechen het in groote lijnen over Hoo ver's •ontwaponingsvoomtellcn zijn eens ge Aanvankelijk, zoo zegt een Parijsch be richt ral., had men bij het ontwerpen van het Fransche veiligheids- en ontwapening©- plan weinig rekening gehouden met de voor stellen van president Hoover. Tengevolge van de vrees, dat een Engelsoh-Ameri- kaansch tegen-f. ont zou kunnen ontstaan, heeft men te nel tte op tal va-n punten het Uooverplan gevolgd, Getraoht zal nu wor den om naast het Hooverplan het Fransche plan als grondslag voor do komende debat ten te d-oen aanvaarden. De plannen, opgemaakt voor groote „hon- germarschen" van uit allo deelon van de Ver. Staten, culmineeren in een demonstratie in Washington. Naast deze demonstratie, aldus wordt verklaard, zal die der Bonus Marchers in 't niet zinken- Het doel, dat de deelnemers zich voor stellen, is werkloozensteun te ver krijgen van de federale regeering. Teneinde aan de moeilijkheden in dezen 't hoofd te bieden beraadslagen de autoriteiten te Washington thans over mogelijkheden om de marschen te voorkomen en over de maat regelen van orde in de hoofdstad. zeid was en dat zij had hooren schreeuwen. Zij voegde er aan toe, ook nog gezien te hebben, dat de jongeling scheen te vallen en dat men hem in het hofje gedragen had. De twee meisjes werden opgespoord. Maan dag werden zij aangehouden en van den moord op den jongeling beschuldigd; het zijn twee gezusters, resp. 22 en 16 jaar oud. Het nieuws der arrestatie heeft in de buurt groot opzien verwekt. (Men weet nog niet, in welke omstandig heden de misdaad gepleegd werd en wat de drijfveer er van was. Men zal het vernemen tijdens de verschijning van de beklaagden voor de rechtbank. CAROL EN HELENA HIJ TRACHT HAAR TE DWINGEN. Naar de "Weensche correspondent van de „Daily Herald" meldt, had minister-president Manioe, Roemenië's „sterke mnn", Dinsdag een langdurig onderhoud met prinses Helena over de toekomstige betrekkingen tusschen haar en koning Carol. Manioe zou haar hebben medegedeeld, dat haar inkomen van de civiele lyst zou worden geschrapt, als zij zich niet bereid verklaart, de oplossing van de geheele kwestie eens en voor altijd over te laten aan koning Carol en het Róemeensche kabinet. De koning zelf deed Dinsdag een anderen vcelbeteekenenden stap. Hij bepaalde, dat de viering van Michaels verjaardag, waarvoor prinses Helena, zooals bekend, naar Boekarest gekomen is, tot 8 November a.s. zal worden uitgesteld onder voorwendsel, dat kroonprins Michael geboren is, toen de Grieksche kalen der, welke veertien dagen achterloopt by den West-Europeesche, nog van kracht was. Iedereen echter is ervan overtuigd, dat de eigenlijke reden voor dezen maatregel is, dat hij zijn gemalin meent te kunnen dwingen zoo lang mogelijk in het land te blijven, opdat de tijd en iManioe's tusschenkomst de verzoening kunnen brengen, waartegen zy zich zoo krachtig verzet. Hoewel prins Michael met zijn moeder de lunch gebruikt heeft, heeft de koning haar nog niet gezien. Een hofbericht meldt-, dat zij hem niet wilde ontvangen. HET GELD DER IERSCHE ANNUÏTEITEN In Ierland gebruikt? Naar ta Dublin verluidt, heeft men thans goede reden aan te nemen, dat de regeering van De Valera besloten heeft om binnenkort over te gaan tot het opnemen van de gelden bestemd Rijksminister zonder por:efeuille worden, die tegelijkertijd com missoriaal belast zou zijn met het beheer der zaken van den Pruisischen minister van Bin nenlandsche Zaken. Wat de verhouding tot het Pruisische staatsministerie Braun aangaat, dat de sou- vercine rechten der landsvertegenwoordiging is toegekend, hieromtrent hoopt men het bij de bevoegde instanties eens te worden. Zaterdag zal Braun op zijn wensch door Rijkspresident von Hindenburg worden ont vangen in aanwezigheid van von Papen als Rijkskanselier en Rijkscommissaris voor Pruisen. Een aantal Duitsche blader, heeft melding gemaakt van geruchten, volgens welke de rijkspresident uiting zou hebben gegeven aan zijn ontstemming over den politieken toestand en volgens welke de op vertrouwen berustende verhouding tusschen president en kanselier zou zijn vertroebeld. In verband hiermede heeft de rijkspresi dent de bevoegde instanties gemachtigd te verklaren, dat hij dergelijke uitlatingen in het geheel niet heeft gedaan en dat de rijks kanselier nog steeds zijn volle vertrouwen geniet Naar aanleiding van deze officieele mede- deeling komt het blad der Ohristelijke Vak- vereenigingen „Der Deutsche" met 't bericht dat in regeeringskringen de gedachte den Rijksdag steeds opnieuw te ontbinden we gens de eventueele ernstige consequenties opgegeven. Het schijnt dat de Rijksregeering thans een anderen weg wil inslaan. Het verluidt "dat zij een nieuw werkver schaffingsplan wil opstellen zoomede nieu we hervormingsplannen. Bovendien schijnt men zekere wijzigingen in het kabinet te willen aanbrengen. Eenige ministers zouden worden vervan gen door mannen die bij zekere partijen in den Rijksdag een zeer groot vertrouwen hebben. De misgrepen bij de recente noodver ordening schijnen hierbij 'n rol te spelen. Er is dus een nieuw program der regeering-von Papen te verwachten. Men gelooft dat het langs dezen weg mo gelijk zal zijn een motie van wantrouwen in den Rijksdag te vermijden en de toestem ming van een meerderheid te verkrijgen voor een soort proeftijd, ten einde het nieuwe werkverschaffingsplan te kunnen ten uit voer leggen. Indien de strekking van deze berichten met den werkelijken toestand klopt blijkt daar uit dat de regeering-von Papen zich niet heeft laten beïnvloeden door de aansporing van tal van rechtsche bladen om het vonnis van Leipzig naast zich neer te leggen, maar dat zij eruit tracht te halen wat er voor haar in zit. zelfs uit het voor haar negatieve gedeelte van de juridische uitspraak. BUITENGEWONE VERLAGINGEN DER ITALIAANSCHE SPOORWEGTARIEVEN Ter gelegenheid van de vele feesten, plech tigheden,, tentoonstellingen en demonstraties die in de komende maanden ter viering den lOen verjaardag van 't fascisme, te Rome zullen plaats vinden, zyn de prijzen voor de spoorweg-verbindingen met de Italiaanscho hoofdstad aanzienlijk verlaagd. Van 26 Oct. tot 21 April wordt op alle Italiaansche retour biljetten voor Rome 70 pet. reductie verleend. Voor reizigers uit bet buitenland zijn belang rijke faciliteiten ingevoerd. Ook de scheepvaartmaatschappijen bieden belangrijke voordeelen. de annuïteiten en deze te ge bruiken voor Iersche doeleinden. Het deposito heeft reeds een totaal van ruim 2 millioen pond sterling bereikt. Het is nog niet bekend voor welke doeleinden dit geld besteed zal worden. Zoo lang er nog een mogelijkheid be stond, dat men met de Engelsche regeering tot overeenstemming zou kunnen komen, lag het deposito veilig, maar thans is do regeering tot de overtuiging gekomen, dat er niet de ge ringste kans bestaat op een aanvaarden van haar gezichtspunt, weshalve het zich heeft voorgenomen het geld in Ierland te besteder. MOORD IN DE GEVANGENIS TE SOFIA In een gevangenis te Sofia heeft een wegens moord op een Macedoniër tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde een mede-gevan«- gene, die eveneens wegens moord op een Ma cedoniër was veroordeeld, doodgeschoten. De moordenaar verklaarde, dat hij de daad heeft gepleegd op bevel van de Tmro. De vermoorde maakte deel uit van de Pro- togeroff-groep. Hy had in de maand Juli j.l, in de plaats van een Macedonischen afgevaar digde hy' vergissing een kunstschilder doodge schoten. De prestatie van „een boertje" Een doctorspromotie zonder weerga in de 400 jaren oude geschiedenis van de universi teit van Upsala zal binnenkort plaats hebben. In de aula der universiteit zal nl. in een plech tige promotie het doctoraat in de philosophie verleend worden aan Patrik Peterson uit de gemeente Vallda in de provincie Halland aan de Westkust van Zweden. Peterson is thans 79 jaar oud. Terwyl hy zyn kleine boerderij beheerde, heeft hij een wetenschappelijk werk van hooge waarde ver richt door een dictionnaïr van 36.000 woorden in het dialect van zyn streek samen te stel- n en ook een grammatica op te stellen. Hy heeft ook talrijke verhalen, legenden, liederen, spreekwoorden enz. verzameld en op schrift gebracht en het resultaat van zyn werk aan de universiteiten van Upsala en Lund ver maakt. De geleerden hebben hun bewondering over zijn uitstekend en wetenschappelijk juist werk te kennen gegeven. Peterson zal thans de be looning voor zyn levenswerk ontvangen in een indrukwekkende bijeenkomst te Upsala, i hem een lauwerkrans zal worden overhandigd met een deftige toespraak in het Latijn. HET WETSONTWERP INZAKE OTTAWA. In tweede lezing aangenomen. Het wetsontwerp betreffende de overeen komsten van Ottawa is Donderdagavond door het Engelsche Lagerhuis in tweede >p- zing aangenomen met 423 tegen 77 stem men. DE WEENSCHE UNIVERSITEIT WEER GESLOTEN Woensdag hebben te Weenen weer eeni ge malen ongeregeldheden plaats gehad tus schen nationalistische en sociaal-democrati sche studenten. Bij de vechtpartijen werden dertien studenten gewond. De rector heeft de universiteit gesloten verklaard. ENGELAND EN LOCARNO. Engeland niet verplicht de grenzen van Polen en Tsjecho-Slowakije te beschermen. In het Engelsche Lagerhuis is Woensdag gevraagd of: 1. Het verdrag van Locarno de Engelsche regeering feitelijk of stilzwijgend verplicht de grenzen van Polen en Tsjecho-Slowakije te beschermen tegen een aanval; 2. De Engelsche regeering door de bepa lingen van het verdrag van Locarao den Volkenbond het recht heeft gegeven erover te heslissen wel'ke staat moet worden hol pen. De minister van Buitenlandsche Zaken beantwoordde het eerste deel dor vraag met „No". Wat het tweéde doed betreft, klaarde hij dat de Volkenbondsraad geen besluit kan nemen dat bindend is voor En geland zonder daarvoor de toestemming te hebben ontvangen van den Engelsohen ve-- tegenwoordige!*. HET JAPANSCHE STANDPJNT. Mandsjoekwo fait accompli. De correspondent te Tokio van de „Times" meldt, dat de Japansche delegatie Ie Genève haar standpunt ten opzichte van het Lyt- ton-rapport waarschijnlijk op de volgende principes zal baseeren: De erkenning van Mandsjoekwo moet zoo wel uit overwegingen van binnen- als van buitenlandschen polilicken aard als een fait accompli worden beschouwd. Het optreden van Japan in Mandsjoerije was het eenige practische geneesmiddel tegen de onlusten die in wezen hun oorzaak vonden in de ineenstorting van de Chineesche regeering. De plannen van de Lytton-comrr.issie zijn onaanvaardbaar zoolang de chaos in China voortduurt, waardoor de deuren geopend blijven voor de vroegere misstanden Japan stelt voor dat de Volkenbond afwar.lu hoe de nieuwe Mandsjoerijsche staat zich ont wikkelt. Wanneer dit principe wordt aan vaard kunnen bepaalde concessies worden gedaan, b.v. door het toelaten van een waar nemer van den Volkenbond. Van officieele Japansche zijde woidt medegedeeld dat Ja pan te Genève geen dffinilipve voorstellen zal doen zooals dat in het Lytton-rapport wordt gedaan CHINA EN JAPAN. BOycott-eisch. Honderdzestig Chineesche organisaties hebben de Chineesche regeering een memo randum doen toekomen, waarin zij onmid dellijke stopzetting van den Japanschen in voer naar China eischen, aangezien de Ja pansche politiek gericht is tegen China en Japan de besluiten van den Volkenbond inzake de Mandsjoerijsche kwestie wil sa- boteeren. VOORLOOPIG GEEN ONDERHANDELIN GEN OVER DE SCHULDREGELING. De correspondent van de „Matin" seint uit New-York aan zijn blad, dat de Fransche Kamer zeer wijs zou handelen wanneer zij de debatten over de Fransch-Amerikaan- sche schuldenkwestie zou uitstellen. Van on derhandelingen over deze kwestie kan op het oogenblik geen sprake zijn. Zelfs wan neer Hoover herkozen zou worden, wat de correspondent zeer onwaarschijnlijk acht, zou het Huis van Afgevaardigden nog zoo overwegend democratisch blijven, dat elk moratoriumvoorstel van Hoover onvoorwaar delijk afgewezen zou worden. Wanneer een democratisch president het Huis een der gelijk voorstel zou doen, zou de zaak er waarsohijnlijk iets beter voorstaan. De cor respondent gelooft echter niet dat een po ging hiertoe vóór Maart, a.s. eenigsucces zou hebben. ONTBINDING VAN HET DEENSCHE FOLKETING. Daar het Deensche Landsting het valuta- ontwerp verworpen heeft en daarin het Fol- keting betwijfeld werd, of onder de bevol king een meerderheid voor het wetsontwerp te vinden is, zal het Landsting den Koning voorstellen het Folketing te ontbinden en tegen 10 November nieuwe veriaezingen uit te schrijven. Weerbericht. DE SMOKKELARIJ Enkele weken geleden werd door de Bel gische regeering de invoer van vee uit Ne derland zoo goed als stop gezet of zwaar belast. De staatsstallen die vroeger over het algemeen druk bezet waren voor het keuren ran het ingevoerde vee zijn hierdoor nu zoo goed als ledig. Tolrechten maken het invoeren van vee volstrekt niet meer loo- nend. Anders is het echter met het smok kelen van vee over de grenzen. De sluik handel is de laatste weken zoo sterk toege en dat de Belgische douanebrigades niet meer bij machte zijn om het smokkelen tegen te gaan. Aan de controle van SL Gil lis Waas alleen reeds werden in enkele dn gen dertig stuks zwaar vee in beslag geno men. Te Kieldrecht wisten de tolbeambten in een nacht de hand te leggen op tien stuks vee. Langs den weg van Kapellebrug over KemsekeSt. Pauliswaas naar St Nicolaas bemerkten de grensagenten dat een zwaar beladen vrachiauto in volle vaart over de grens kwam rijden. De vrachtauto was gela den met vee. Daar de chauffeur geen gehoor gaf aan het bevel: stoppen, werd er op de vrachtauto geschoten. Deze bleek echter ge pantserd te zijn en slaagde er in te ontko men. In België ziet men zich thans genood zaakt overal de douaneposten te verdubbe len. De smokkelaars zouden 1000 franken per stuk gesmokkeld vee verdienen. Door New-Yorks nieuwen burgemeester Op aansporing van een roomsch blad dat te New-York verschijnt, zijn door den nieu wen burgemeester Mc Kee, die in veertien dagen veel corruptie heeft uitgeroeid, twee theaters gesloten, die in New-York berucht waren om hun onzedelijke voorstellingen EXPLOITATIE VAN HET BIJGELOOF De Duitsche kerkelijke pers vestigt er de aandacht op, hoe sterk in de bladen, met name te Berlyn, maar ook elders, de advertenties toenemen van helderzienden, kaartlegsters, graphologen, astrologen, handlynuitleggers, „wetenschappelijk werkende psychopather,". Het getal der advertenties sommige bladen wemelen er van wijst op een bedryf, dat met voordeel het bijgeloof der menschen ex ploiteert en zich in den laatsten tyd sterk uit breidt in Duitschland- Dat 't profetisch hand werk rendabel is, blykt ook uit den vakbond, dien de dames en heeren occultisten hebben opgericht. Een nog sterker verschijnsel daar van is echter, dat te Berlyn thans reeds twee profetische bladen verschijnen, in welke men de wonderlijkste voorspellingen vindt en die met name zich thans ook op de politiek wer pen fhetgeen een goeden zakelyken kyk op de verwarring van het moment bewyst). En wel zeer bedenkelijk is, dat sommige serieuse bladen er toe overgaan een soort rubriek voor DRIEDAAGSCHE MARANATHA CONFERENTIE DE LAATSTE DAG. In de middagbijeenkomst van den laatsten dag der driedaagsche Maranatha-Conferentie te Rotterdam, is het woord gevoerd door den lieer J. Knecht van Brussel en door Ds. J. Enter van Rotterdam. De heer J. Knecht sprak over. De komende Bruidegom. Er is, aldus spr., een nauwe verbintenis tusschen Christus en de gefoovigen. Wij zijn met Hem gestorven en begraven, en ook met Hem opgewekt tot een nieuw leven. Wij zijn zoo nauw aan Hem verbonden, dat wij één plant met Hem v.orden. Dit komt niet uit ons zeiven, maar uit Christus. Aan Christus is alles onderworpen, Hy is boven alle creatuur en toch is Hij met verbonden, zooals het hoofd is verbonden met het lichaam. Het is een eer, het lichaam van Christus te mogen zijn. Christus is het noofd, de Man, en de gemeente is het lichaam, de Vrouw. Worde dit u eens goed bewust, dat wij zóó nauw met Hem verbonden zyn. Hij verliet den hemel om één vleesch met ons te wezen. Dit alles aanvaarden en bezitten wy door het geloof. Eerst later komt de tijd der aan schouwing, waarop Bruid en Bruidegom zullen vereenigd worden. Als het oo"enblik komt, dat ook wy een verheerlijkt lichaam krygen, dan is de huwelijksdag daar! Laten wy ons reinigen en voorbereiden, want de Bruidegom wacht! D s. J. Enter sprak daarna over: De heerschende Vredevorst. Naar aanleiding van Openbaring 20 sprak hy over het regeeren van den Vredevorst. Ook de regeering van koning Salomo, aldus gjsteren over het Zuiden van Ierland spr., geeft een beeld van deze reg 8? Engeland de barometer snel deed dalen er D8 ver ging de roep daarvan over de 1 i zich met groote snelheid onder zware regen? men van hernde en verre haar Jeruzalem n,in^ in uJ om dit te aanschouwen. God troonde op Het dunne pijltje geeft dei Hoogste Stand te Thorshavn 760.0 Laagste Stand te Vlissingen 742.6 Stand vanmorgen halftwaalf: 744.6 WEERVEHWACHTING (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch*^ Inst te De Bilt) Meest matige N.W. tot W. wind. zwaaiT bewolkt of betrokken, waarschijnlijk noa regenbuien, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT den tempelberg en de zegen vloeide over de stad, koning en volk. Salomo is het type den Vredevorst. Jezus Christus heeft hier op aarde als leonine: geheerscht, over de natuurkrachten, over de harten der menschen, over de booze geesten evenzeer, ja ook over den dood. Hij is een koning geweest ook in Zijn lyden, in Zijn sterven, in Zyn liefde en in de macht Zijn Geest. Nog heerscht Hy, in den hemel. Hij zorgt .i waakt er over Zyn Gemeente. Maar de Heere zal nog verder gaan met Zijn koning schap. Hij zal Zyn vyanden onder Zijn voeten leggen. Hij zal wederkomen om Zyn vrederijk op te richten. Deze gedachte werd door spr. ten slotte breeder uitgewerkt. De avondbyeenkomst. In de avondbijeenkomst trad als eerste spreker op D s. Siegers uit Utrecht met het onderwerp: Jezus de rechtvaardige Rech ter (Hand. 17 30-31). Boven een uurwerk, aldus spr., werd eens de spreuk geplaatst: het laatste uur is verborgen. Deze woorden kunnen wij allen wel in ons hart met ons mededragen. Wanneer dit laatste uur voor de wereld of voor ons zelve slaan zal, weten we niet, doch wel, dat het gewis komen zal. God zal deze wereld op haar eind laten loopen, wy zullen Gods aangezicht moeten ontmoeten. De wereld zelf roept er om, vol als ze is van misstanden en onrecht; ook de kinderen Gods roepen er om. Op dien dag zal het masker van de levens worden afgenomen, de binnen kamers van het leven zullen worden geopend. Dan zal God het met Zijn kinderen in orde maken. Hij zal ze in het gelijk ste'len, Jezus Christus onze Heiland zal onze rechtvaardige Rechter zyn. Onze Hoogepriester is tevens onze Rechter. Opent toch uw harten voor Hem, nu het nog het heden is der genade. Bidt, als Job, uw rechter om genade. Uw Redder is uw Rechter. L V a s s e u r sprak vervolgens over: De heerlijkheid des hemels. Spr. begon met te wijzen op het feit, dat Christus arm voor ons is geworden, daar Hij ryk was. Maar in de armoede, die Hy op aarde heeft geleden, heeft Hij zich nieuwe heerlijkheid vergaderd, deze is geworden als de rente van de heerlijkheid die Hij,reeds bij den Vader had. Verlangt gy niet naar den hemel als er van deze zaligheid gesproken wordt? Gij zult er alleen komen als eij hier op aarde daar reeds ts van gesmaakt hebt. De hemel staat wel open voor allen, toch zullen er maar weinigen binnenkomen. Want er zal niemand zijn die ongerechtigheid doet, of de zonde liefheeft. Zoo uw verlangen u niet rengt aan de voeten van Jezus, zoo gy niet de weg bewandelen wilt, die naar den hemel leidt, zoo zult ge u ginds niet thuis gevoelen. Vanavond is de dierbare Heiland in ons midden. Hij noodigt u uit tot Zyn licht en Zijn heerlijkheid. Wat zegt ge van avond tot Jezus? Probeer het eens met Hem! Hy zal u zekerlijk aannemen. Laatste spreker was Ds. Hoekendijk met het onderwerp: Jezus als de groote ln een ernstig slotwoord wees spr. er op, dat op deze driedaagsche Maranatha-Confe rentie Jezus Christus het onderwerp en hel middelpunt was geweest. Hij was allereerst voor-resteld zooals Hij was in het verledeq, namelijk als de profeet, die ons den Vader openbaarde, en als de hoogepriester, die ons met God verzoende. Daarna had men Hem gezien hoe lly in het heden, namelijk de Zaligmaker v zondaren en de biddende hoogepriester. Christus was voorgesteld als de Bruidegom die tot Zijn bruid zal komen, zoodra deze bereid is, als de Vredevorst, die over aarde en hemel zal heerschen. Met klem wees spr. er op, wat onze ver antwoordelijkheid is, als wy het woord hebben gehoord en het niet hebben nagevolgd, het niet hebben verwerkelijkt in ons leven. Hy wees op den ernst der eeuwigheid wekte zijn hoorders nog een laatste maal op, zich met God te verzoenen. Zeer onder den indruk verliet men het kerk gebouw, dat tot vrijwel de laatste plaats bezet was. Ook op deze laatste bijeenkomst werd door het zangkoor „Jeruel" medewerking verleend. oostwaarts verplataste, den wind in ons land e reeds naar Zuid en Zuid-Oost doen krim£0 pen. In hoeverre de ruiming die hierna magje( worden verwacht welke trouwens in het^ Z.W. van het land reeds is ingetreden metrty de daraan gepaard gaande afkoeling van],e langen duur zal zijn, hangt in sterke matem; af van de verdere ontwikkeling van een^ nieuwe voorloopig nog kleine en ondiepe^ depresie die bij IJsland verscheen. Behal-j, ve de weg door de depressi uit Zuid-Enge- land gevolgd waar de regenval zwaar was,je (Brusel en Calais hadden beide 32 m.M.) hady het gebied meest matige regen. De tempera-^ tuur is vrijwel overal gedaald. TEMVFP A PUUR Stand vanmorgen halftwaalf: 7.4 a 29 OCTOBER Zonsopgang 6.52 u.; Zonsondergang 4.35 u. Maansopgang 6.11 u.; Maansonderg. 4.00 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 5.05 u. tot 's morgens 6-24 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor Walshnt 2.94 2.92 Hasel 1.04 0.79 Hunlngen 0.00 0.00 KelhnwelJer -0.70 -1.04 Kt-hl 3.30 2.74 Maxau 4.74 4.48 VVieiieshetm 1.32 1.77 Mannheim 3.11 3.13 L.»hr 1.98 1.73 Malnz 1.16 0.96 llipgon 2.26 2.10 Canp 2.54 Ems 1.95 Cobl°nz 3.63 3.10 ,r Trier 2.78 9.62 V Keulen 3.64 2.93 hl Ruhrort 2.24 1.34 e W rtsel 1.98 Emmerik 2.93 Dusseldorr 2.95 2.18ft! Maastricht 2.74 2.46 s Venio 14J7 13,15 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 10.39 23.12 Terschelling 7.64 20.21 Harlingen 8.52 21.14 Helder le 3.05 6.31 a 2e 16.10 19.08 IJ muiden 2.14 14.33 H.v Holland 1.19 13.45 F>chevenlng6D 1.29 13.55 Kolterdaui 'Ó.'M 15.39 Hellevoetsi. 2.10 14.33 Willemstad 3.02 15.20 Brouwerah. 1.22 13.45 Zierlkzet 2.03 14.16 Wemeldingt 2.21 14.39 Vlissingen 0.26 12.38 Terneuzen 0.59 13.13 Hans weert 1.52 14.01 GANDHI WORDT NIET VRIJGELATEN. De onderkoning va.n Britsch-Indië heeft den brief beantwoord, welke hem door Moli lalia Shaukat Ali is gezonden, lu zijn schrij ven geeft de onderkoning zijn spijt te ken nen, dat hij Ganihi niet uit de gevangen schap kan ontslaan voordat deze heeft ver klaard dat hij niet meer met -Je burgerlijke ongehoorzaamheidsbeweging te malven wil hebben. BOUW VAN DE KRUISER „DUNKERQUE" De Fransche minister van Marine, Ley- gues, heeft de marinewerven te Brest op dracht gegeven den 20.000 ton metenden kruiser „Dunkerque" op stapel te zetten. De hiertoe noodige credieten werden reeds eeni- gen tijd geleden door de Kamer goedge keurd, doch tot nog toe was met het oog op de onderhandelingen over de ontwape- i ninK ter zee en uit financieele overwegingen deze dingen een „Toekomstkoerier te openen de 1)OUW „jtgesto'd. Rij het besluit om thans ]>le(|e"* O? die wyze mftt den bouw aan te vangen speelt ook de wol tpov sterk kwestie van tewerkstelling von werklooze J metaalarbeiders een rol. hun lezers werkt men de „massa-infectie" wel en methodisch in de hand. BRANDWEER EN TRAANGAS TEGEN STUDENTEN. Donderdagmiddag is het te Warschau tot studentenbetoogingen gekomen. De studen ten demonstreerden tegen do hooge inschrij- vingskosten en tegen de voorgestelde beper king van de autonomie der hoogeschool. Eenigo duizenden studenten trokken door de stad; de politie moest gebruik maken van de brandspuit en van traan gasbommen om de studenten uiteen te drijven. Groot opzien is in Polen gebaard door de arrestatie van den waarnemenden voorzit- ter van de Poolsche Aero-club Baron Rozys- ka Rosenwerth. Als leider en eigenaar van de vliegtuigfabriek te Biala Podlaska, die bijna uitsluitend voor het Poolsche leger werkt, zou hij gelden verduisterd en balan sen vervalscht hebben, om aandeelen tegen kunstmatig opgedreven koers te verkoopen. Bovendien werd een wissel van 600.000 zloty, die de handteekening van den gearresteerde droeg, geweigerd. De Poolsche staat is voor een groot bedrag benadeeld. Rechtzaken DOODSLAG OP ZIJN VROUW. De rechtbank te Groningen deed uitspraak in de zaak tegen den 34-Jarigen los-werkman D. L te Groningen wegens poging tot doodslag op z|)n vrouw en veroordeelde hem tot 2 jaar ge vangenisstraf. De eisch van het O.M. was 2% BRANDSTICHTING. Het gerechtshof te Arnhem deed uitspraak te gen den chef-veldwachter G. J. A. te Zetten die in Nov. 1931 brand in zijn woning zou henben gesticht en deswege door de rechtbank t ïin tot éón jaar Kev.stri Het gernchtshci geldschieterskwestle. Ee gischo voorschotbank, kantoorhoudende t rdnm had een vordering ingesteld teg woner van Schiedam, van wien zl .huidbekentenis ten bedrage van f 142.41 In zijn vonnis heeft de kantonrecht iststaand aangenomen, dat de leener li 3l(jkheid slechts f 45 had ontvangen en eds f 60 had terugbetaald. Blijkbaar w dus de bedoeling van den geldschieter i het krijgen; misbruik •de financieele nm- aarom een schuld- ;k enten Is van f 142.44 laten toekenen. De kantonrechter achtte deze transaotle In strijd met de goede zeden en was van oordeel, dat gedaagde door betaling van f60 rulm- Un vei plichtlngen had voldaan, wes dering werd afgewezen. halve de DOODEMJKE AANRIJDING. De Krijgsraad te Den Bosch deed uitspraak in de zaak togen den cadet-sergeant bij de Kon- te Breda P.F. D. M. die op 14 .eldschevaartweg te Haarlem ten stbode heeft aangereden. tent-e- i zij is overleden cn veroordeelde

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2