De mode van den dag Kleeren voor onze kinderen De herfst brengt ook nieuwe zorgen, wat de kleeren van onze kinderen be treft. We geven daarom hier weer eens een paar voorbeelden van practische kinderkleeding. Het manteltje van geruite stof, links op de teekening, is zoowel voor jon gens als voor meisjes. Dit loshangende modelletje is eenvoudig, en kleedt goed. Het tweede figuurtje tooont ons een leuk jux-kje uit wijnroode wolstof, met zwarte lakceintuur. Het kx'aagje is van beigekleurig battist. Het rokje heeft plooitjes. Voor do iets grootere meisjes is het overgooiertje uit donker -of lichtgroene wolstof een aardige dracht, (zie het derde figuurtje). Voor den kleinen jongen is het blousepakje, zooals we dat op het vierde figuurtje zien, weer practisch. Het broekje is gemaakt uit de in dezen herfst zeer moderne gerui te stof in zwart-wit. De blouse is uit beige-kleurige kunstzijde, met een zwarten strik. De juiste kleeding voor kinderen te vinden, is niet altijd gemakkelijk. Mis schien dat deze enkele voorbeelden moeder op een idéé brengen 1 Bont en bontgarneering We zullen het maar zonder omwegen zeggen, mevrouw, dit jaar zal het zonder bont- of bontgarneering niet gaanals we ecnigeimate modern willen blijven. Bont als kraag, als manchetten, als mantelzoom, maar hoe dan ook, bont zullen we op alle moge lijke manieren zien toegepast. Het gaat bij het moderne kleedje of den mantel niet meer om de hoeveelheid bont die men draagt, het behoeft volstrekt niet een bontmantel te zijn, alleen het bont moet, hoe bescheiden ook aangcbi'acht, er nu eenmaal wezen. Maar ook kunnen we u direct weer go- rust stellen. Het is lang niet alles echt bont, dat voor garnccring dient Nog géén jaar zijn er zulke prachtige imi tatie-bontsoorten aan de markt ge bracht, als nu. Do zoogenaamde bont- stoffen vormen de groote mode, en ze klecdcn, dat moet gezegd worden, zoo voordeelig, dat het misnoegen over de gedachte „imitatie", al gauw vervlo gen is. Bij het korte bontmanteltje staat een rokje, waarvan de zoom is gegarneerd met een strookje van hetzelfde mate riaal, zeer charmant. Geheel nieuw is de handschoen uit mantelstof met kap pen van bont. Hcrfstjurkjes kiijgen dadelijk iets aparts als men ze een klein bontkraagje geeft en een nóg kleinere bontversiering op de mouw tjes. De hoofdzaak van dit seizoen is, te we ten, hoever men gaan kan. Weinig op schik of versiering, maar dat weinig- je op de juiste plaats, daarin schuilt het geheim van het succes. De man teltjes behooren zoo nauw mogelijk te zijn, en daarom zullen ze een iets flin kere dame zeker niet zoo goed staan als het lange, eenvoudige costuumpjo in gedekte tintenmet zoo weinig mogelijk bontgarneering. Als we op een regcnachtigen middag eens in de mottenkist gaan snuffelen, allicht dat we er dan nog een ouden mantel of een costuumpjo vinden, met bontgarneering. Al zijn dio klee ren dan ook onmodern geworden, van de garneering kunnen we nog een dankbaar gebruik maken. Misschien zelfs vinden we nog wel een laugver- geten mof, of bontmanchetten. Hoe vooi*zichtig dat we ze hebben bewaardl We kunnen ze nü maar wat goed ge bruiken! Zoo klein kunnen de stukjes niet zijn, of we weten er nog wel een plaatsje voor. De handige huisvrouw zal er altijd nog wel wat uit weten te maken. We weten, dat bont, hetzij echt of geïmiteerd, altijd op den achter kant, dus den leerkant, moet worden gesneden of genaaid. De versleten of kaal geworden stukken worden er uit genomen. En willen we heel voorzich tig zijn, als we bijvoorbeeld een kraag, of manchetten gaan maken, dan wordt het patroontje eerst in papier geknipt. Is de maat goed, dan wordt het papier patroon op de leerzijde van het bont gelegd en eerst met een stukje krijt afgeteekend. Ons wekelijksch knippatroon 0.5671 Kinderen zijn woelwaters en het is niet gemakkelijk, om ze in den win ter in één kamer te houden, en zo voortdurend in het oog te hebben, op dat zo niet in den tocht gaan staan, enz. Daarom is een warm jurkje in dit jaargetijde wel op zijn plaats. Het jurkje, dat we hier zien, bestaat uit een flanellen bloesje met een over gooiertje van stof. Zoodoende zijn heel aardige combinaties mogelijk, bijvoor beeld het bloesje van lichtblauw fla nel en het overgooiertje van Schot- sche stof. Hot jurkje is bedoeld voor kinderen in den leeftijd van 4 tot 8 jaar en het knippatroon kost slechts 50 cent. U kunt het aanvragen bij de Afdeeling Knippatronen van de Uit- geveismaatschappij De Mijlpaal, post box 175, Amsterdam. Het bedrag kan worden gegireerd op rekening 41632, of op andere wijze voldaan. De lezeressen worden vriendelijk ver zocht bij bestelling de juiste lengte en de borstwijdte van het kind op to ge ven, evenals het nummer van dit pa troon, J 5671. Handwerken Een drietal breiwerkjes Een dames-pullover. Hier heeft men een leuk model pull over, dat zeer geschikt is om onder winteivnantels en over shantung-, zij den- ol linnen-blouse te worden gedra gen. U breit deze in 2 kleuren met aluminium naalden No. 3. Zet 118 steken op en begin met den boord onder aan in een lichte kleur; eerst 22 naalden: 1 steek recht, 1 steek averecht; dan 10 naalden recht. Vei* volgens met de tweede kleur (de don keer) 12 naalden in tricotsteek; daar na 9 ribbels breien in de eerste kleur, en 6 naalden tricotsteek in de tweede; dan weer 9 ribbels eerste kleur, 4 naalden tricotsteek in de tweede; ten slotte 42 ribbels in de eerste kleur tot aan de halsopening; zet nu de steken op twee naalden en brei iederen schouder apart; 4 ribbels met aan den halskant bij elke ribbel 1 steek min deren. Voor het armsgat 6 steken af kanten en 29 ribbels verder breien, waarbij aan den halskant 13 maal 1 steek geminderd wordt. Werk daarna den anderen schouder net zoover bij, en zet de steken weer op één naald; zet er voor den hals 34 steken tusscheu en brei 29 ribbels tot aan het armsgat. Nu maakt u er weer aan beide kanten 6 steken bij en werkt verder het par troon af zooals aan den voorkant: dus eerst 46 ribbels en verder met de af wisselende kleuren. U moet echter be halve tellen hier ook wel eens af en toe meten, dat die kleurbanden ge lijk uitkomen. Om de halsopening en armsgaten af te werken, moet u er de lussen van opnemen en er met do tweede, don kere kleur, een randje van ongeveer 5 naalden hoogte aan vast breien in 1 steek recht, 1 averecht. De hals opening moet u in twee gedeelten breien en dan hechten achter in den hals. Borstrokje voor kleine jongen Hieronder geven we het patroon van een borstrokje voor een kleinen jon gen; met breinaalden No. 8 kan u dit uitstekend werken. Als u zóó breit, dat er ongeveer 13steek op de 5 c.M. in de breedte komt, en 14% toer op de 5 c.M. in de lengte, dan zal volgens dit patroon het borstrokje van den schouder tot onderaan 37 c.M. worden; de mouwen zullen 14 c.M. zijn en do wijdte van den borstrok in het rond zal 49 c.M. wezen. Begin aan den onderkant van den rug met 70 steken op te zeiten en brei do eersto 18 toeren het ribbeltje 1 recht 1 averecht, daarna de volgende 30 c.M. recht heen, averecht terug. Volgende toer: werk met den rechten kant van den borstrok naar u toe 23 steken recht, kant 24 steken af en brei de overige 23 recht; daarna moet u op de laatste 23 steken 7% c.M. breien; vervolgens aan de halszijde 12 steken opzetten voor één helft van de vooi* zijde; er staan nu dus 35 steken op uw naald. Ga hierop zonde? meerde* r endoor over een lengte van 12% c.M., breek dan den draad af en hecht weer aan bij de andero 23 schoudex-steken aan de halszijde; brei ook op deze 23 stelten weer een lengte van 7% c.M.; zet aan de halszijde 18 steken er bij op; dan staan er dus 41 steken op uw naald; en dan doorgaan recht heen en averecht terug over een lengte van 12% c.M., dus gelijk op met den an deren kant. Nu met den averechten kant van het werk naar u toe 6 ste ken afkanten (dit vormt het belegjo voor het split) en averecht afbreien tot het einde van den toer: In den vol genden toer worden alle steken, vaq beide afzonderlijke helften dus bij el kaar, in één toer gebreid: recht heen, averecht tenxg; zoo werkt u pl.m. 17%' c.M. lang; in alle geval tot die voor zijde even lang is als de rug. Daarna maakt u ook deze voorzijde net zoo af met een ribbeltje als den rug: 18 toeren van 1 recht, 1 averecht; kant ten slotte zeer losjes af. Voor de mouwen moet u 58 lussen van het armsgat opnemen; dat staat gelijk met 22% c.M. over den schou- dr van den borstrok; brei 7 toeren recht heen en averecht terug; minder aan beide kanten van het werk om don anderen toer één steek; driemaal in het geheel. Brei dan de volgende 12 toeren, 1 recht, 1 averecht; kant los jes af; en brei de andere mouw net zoo. Voor het afwerken moet u de naden der mouwen en do zijnaden van den borstrok dichtnaaien; dan rond hals en langs het splitje een toer vasten haken met een stalen haakpen No. 1, Vervolgens maakt u drie knoopsgaten door de steken wat op zij te schuiven en de ontstane opening rond te feston* necrcn. Zet dan op de andere zijde de? halsopening drie kleine paarlmoercn knoopjes; naai het belegje op zijn plaats en pers, als alles klaar is, het werk aan den averechtschcix kant met een tamelijk wurm ijzer op. Een eenvoudige jumper, Onderstaande eenvoudige, maar war me jumper js gewerkt met aluminium naalden No. 2%. Men heeft ongeveer 350 gram breikatoen er voor noodig. Zet 114 steken op en brei eerst den boord: 1 steek recht, 1 averecht; bij den volgenden toer verspringen; 1 averecht, 1 steek recht; ga zoo voort tot de boord 6 c.M. lang ls en brej dan verder 1 naald averecht, 1 naald recht, dus den tricotsteek. De lengte van deze jumper van den boord af tot het begin der halsopening is 33 c.M, Maar u moet zelf bepalen hoo lang u uw jumper maken wilt. Als u aan de halsopening toe is, moet u de jumper verder In de helft breien, dus op 2 naalden zetten; minder bij de arms gaten wat gelijkmatig weg, In totaal 7 steken; brei dan tot den hals ge woon recht door, tot een lengte van ongeveer 16 C.M., kant nu 18 steken af voor den hals; indien alles goed gebreid is, moet u thans nog ongeveoü 30 steken voor do schouders overhou den. Werk de tweede naald precies zoo bij. Zet daarna weer 36 stelten tus- schen de beide naalden voor den hals en heft de armsgaten bij tot u weder om 114 steken op één naald heeft; brei dan den rug weer tot aan den boord en werk dezen in 1 recht, 1 averecht met verspringen net als bij het voor pand. De mouwen breit u afzonderlijk; zet 50 steken op en brei eerst een boordje van 1 recht, 1 averecht met versprin gen tot een lengte van 6 c.M.; brei daarna verder ln den tricotsteek tot de mouw 20 C.M. lang is; meerder dan naar verhouding bij tot 84 steken; do mouw moet vanaf den boord 52 c.M. lang zijn. Voor het kraagjo neemt u de steken in den hals op cn breit daarop 1 recht, 1 averecht met ver springen; als dit boordje 14 c.M. lang is, moet u het dubbelslaan; de jum per is klaar; naai er even de treksluf- ting tusschcn en strijk het werk luch tig op. 2 Handwerken Taschje uil tweed Tweedstoffen zijn op dit oogenblik, zooals trouwens heel den zomer al, heel modern, en een stukje van die stof hebben we allicht over. Dat behoeft dan niet naar den lappenmand te ver huizen, maar kan dienen om er een aardige tasch uit te vervaardigen, die dan tevens uitstekend past bij onzen mantel, of ons mantelcostuumpje. Daar de tweedstoffen soepel zijn, leg gen we, om aan de tasch stevigheid te geven, tusschen stof en voering een stukje gaas. De knoopen worden met wol omhaakt en de draagriem bestaat uit drie-dub bel gestikte stof. Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Dilike groentensocp. Rolpens met appelmoes, gebakken aardap pelen. Beschuitpannekoek. MAANDAG: Stamppot met prlncesse- boontjes, versche worst. Rijst met appelen. DINSDAG: Bloemkool met sagopap, ge hakt, gekookte aardappelen. Haver- moutschotel. WOENSDAG: Chineesche kool, var kensniertjes, gekookte aardappe len Vanillevla, DONDERDAG: Erwtensoep. Jachtscho tel. Griesmeelvla met gestoofde pruimen. VRIJDAG: Macaronisoep. Roereieren met spinazie en gebruinde suiker, Abrikozenmoes met biscuits. ZATERDAG: Hutspot met klapstuk. Sinaasappelvla. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz, Tapioca-appelschotel. Benoodigd: anderhalf pond appelen, 45 gram tapioca, een ons suiker, wat kaneel. Bereiding: De tapioca wasschen en ge durende twee d drie uur te weeken zet ten. De appelen schillen en in dunne schijfjes snijden. In een met boter be smeerden, vuurvasten schotel legt men laag om laag de tapioca, de appelschijf jes en 80 gr. suiker. De schillen en de klokhuizen van de appelen kookt men met de rest van de suiker, ongeveer anderhalf d.L. water en wat kaneel. Dit zeeft men en giet het over den scho tel. Een weinig boter smelten, over den schotel gieten en dezen gedurende drie kwartier in den oven zetten. Bloemkoolmoes. Benoodigd: Een bloemkool, 30 gram kaas, half ons boter, 30 gram brood, drie eieren, een halve d.L. melk, zout, peper nootmuskaat. BereidingDe bloemkool moet schoon gemaakt een pond wegen. De bloem kool in stukken snijden en gaar koken in water met zout. Laten uitlekken en dan door een zeef wrijven. Het brood met de warme melk tot een papje roe ren, dit door de zeef wrijven en met 'de bloemkool vermengen. Dan roert men er de boter, de eierdooiers, de ge raspte kaas en de kruiden door. Het eiwit stijf kloppen en die er vlug door mengen. Een vuurvasten schotel bebo teren en daarin de massa doen. Den schotel in een pan met kokend water zetten en op een hoek van de kachel plaatsen, zoodat het water niet kookt, maar op het punt van koken is. Zoo een uur laten staan. Opdienen op een platte schaal. Macaroni met tomaten en kaas. Benoodigd: twee ons macaroni, een pand tomaten, anderhalf ons kaas, een half ons boter, paneermeel en zout. Bereiding: De macaroni breken, was schen en op de gewone manier gaar koken. De tomaten wasschen en aan schijfjes snijden; de kaas raspen. In een beboterden vuurvasten schotel legt men dan een laagje macaroni, daarop tomatenschijven, hierop wat zout doen, het geheel bestrooien met kaas, daarop een paar stukjes boter leggen. Zoo gaat men voort tot alles verbruikt is. De laatste laag moet macaroni zijn. Houdt was kaas over om deze ver mengd met paneermeel over den scho tel te strooien, die een half uur in den oven moet te stoven worden gezet. Hamkoek. Benoodigd: een pond bloem, een L. melk, 70 gr. gist, twee en een half ons ham, een ui, vier kruidnagelen, wat peper en zout. Bereiding: De bloem zeven, vermengen met de melk en wat zout. De gist aan mengen met wat lauwe melk en door de massa roeren. Het deeg gedurende een half uur achter óp de kachel, doch niet op een te warme plaats, laten rij zen. De ham fijn hakken, de ui schoon maken en raspen; de kruidnagelen stampen. Dit alles mengt men met de peper dooreen. De helft van het deeg legt men in een springvorm, hierop plaats men de ham, waarna met het geheel bedekt met de rest van het deeg. Dezen bakt men in anderhalf uur in den oven gaar. Ons eigen honk Kamerplanten Hoe dikwijls verbazen we ons niet, dat potplanten zoo ondankbaar kunnen zijn want or.danks ol onze zorg en toewij ding verliezen ze toch veel van hun frlschheid. Gewoonlijk zijn wij daar aan voor een goed deel zelf schuld, om dat de behandeling, hoe goed ook be doeld, niet steeds de juiste ls. Een raamkozijn, dat aan alle levens voorwaarden voor een plant voldoet, moet een zinken of blikken bak heb ben met opstaande randen van twee of drie centimeter. Hierin wordt een rastei*werkje van hout (latjes), gemaakt, zoodanig dat tusschen de latjes 'n behoorlijke ruim te is. Op dit raster worden de potten gezet, maarzonder lekbakjes er onder. Het water, dat de planten niet dadelijk kunnen opzuigen zal dan in den zinken bak druipen, en daar door voortduronde verdamping do vochtige lucht geven, waarin zoo vele planten graag leven. Ook de mogelijkheid, dat door teveel watertoevoer de wortels gaan rotten, of de aarde muf wordt, is dan voorgoed weggenomen. Als we bezoek krijgen Iedere vrouw heeft wel een paar vriendinnen ol bekenden, die ze bij gelegenheid eens op een kopje thee noodigt. Wat heeft ze nu te doen om zoo'n uurtje gezellig te maken, zoowel voor zichzelf als voor de bezoeksters? O, zoo moeilijk is dat werkelijk niet, met een beetje tact en overleg komen ,wo al een heel eind. De schijnbare kleinigheden zijn het belangrijkst Men zorgt voor een goed geluchte, vriendelijke kamer, en dekt de thee tafel zoo gezellig mogelijk. Een keurig serviesje en een paar bloemert doen wonderen. Geschreeuw van kinderen, of andere oorzaken die de conversatie belemmeren, houden wo natuurlijk verre. En danals de bezoekstci-s er zijn, moet alles gereed zijn. Wét we presenteeren, of het duur of goedkoop is, dat hangt van onze middelen af, komt er niet op aan, als het maar van een goede kwaliteit is. Wordt er bijvoorbeeld koffie ge schonken, dan moet deze sterk en goed zijn. Thee is altijd goedkooper, en behoeft volstrekt niet minder sma kelijk te wezen. Laten we er ook steeds op letten, dat de thee of koffie ook werkelijk goed warm is. Vinden we het noodig om wat sand wiches te presenteeien, dan heb ik voor de bereiding daarvan hier eeiiige goede en goedkoope recepten, die ik zelf heb toegepast, cn die bij mijn gasten zeer in den smaak vielen. Na tuurlijk kan men ze ook heel goed gebruiken, als men eens een partijtje of een meer feestelijken avond heeft. Ik hak twee gekookte eieren en een gewaierde haiing fijn cn voeg er dan wat peper, zout, mosterd, olie en soja bij. Met dit mengsel worden de dun met boter besmeerde sneedjes van een casino-brood belegd, en wel ter dikte van een mesx-ug. Dit recept is zeer pikant en smceil goed uit. Een ander, even smakelijk recept ?s het volgende: Tomaten worden in schijfjes gesneden en van het schille tje ontdaan, en vervolgens met een beetje peper en zout bestrooid. Voor al niet te veel! De schijfjes worden op do sneedjes casino-brood gelegd. Een paai- augurkjes worden in schijfjes ge sneden en daarmede belegt men de rest van de sneedjes brood. Da:i woi-dcn do sneedjes naar dc kleur, dus om en om, op een schaaltje ge legd en gegarneerd met wat peterselie en citroenschijfjes. Dezo sandwiches hebben bovendien nog het voordeel, dat zelfs de dames die heel ei'g op de slanke lijn gesteld zijn, er gaarne van zullen gebi'uik maken. De meeste dames woardeeren troui wens gebak en zoetigheden veel min der dan vroeger liet geval was. Waar mede men nog wel eens succes heeft zijn versche croquante wafeltjes. Ze zijn vlug gebakken en veroorzaken niet veel kosten. Recepten daarvoor vinden we zelfs in het eenvoudigste kookboek. Maar het succes van een thee-uurtje behoeven we niet in de eei-stc plaats in spijs cn drank te zoeken. Een zee? belangrijke factor is ook de conver satie. Om deze op een prettige ma nier gaande te houden, kunnen wet onderwerpen van algemeene aard kie zen, onderwerpen die wo ongemerkt ter sprake brengen, en dio iedere vrouw intercsseex'cn. We hebben na tuurlijk allang afgedaan met het sy steem uit grootmocdei-s tijd, om op die thee-uux*tjcs de dienstmeisjes, dan wel de afwezigen tot onderwerp te kiezen. De vrouw van onzen tijd heeft een ruimer blik, cn houdt zich lieve? met belangiijker oudeiwerpcn bezig. Heeft een van de gasten iets bijzon ders to vexlellen, dan zwijgt men zelf, als gastvrouw. De huisvrouw moet zoo opgewekt cn vriendelijk zijn als maar mogelijk, en moet haar bezoek sters niet over haar zorgen of verdrie telijkheden spreken. Als we ons do moeite geven het onze gasten gezellig cn gemoedelijk te ma ken, dan zal zoon thee-uurtje ook voor ons zelf een vreugde wezen, waar naar we terug zullen verlangen. Zoo we slechts waakzaam blijven tegen hot gevaar van overbieden. Kan een vriendin het beter doen dan wij, dan is daar niets op tegen, maar laat het ons niet verleiden om dingen te doe i: dio boven onze financieele kracht lig gen. De vriendinnen die met ons sym pathiscercn zullen ons tóch wel be zoeken, ook al wordt ze slechts een eenvoudig kopje thee geboden, zonder iets duurs of bewerkelijks er bij. Handige maniertjes Indien men teveel zout in de soep gedaan heeft, kan men door toevoe ging van een rauwen aardappel, dien men eenige minuten mee laat koken, veel van den zouten smaak wegnemen Om te voorkomen, dat kousen van den bovenkant, van den zoom af, gaart ladderen, stikt men op de naaimachi ne eenige rijen steken onder dezen zoom. De steken die hier vallen, vaak door het vastmaken der jarretelles, zullen dan niet verder kunnen gaan. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12