w BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 "TWEEDE BLAD PAG. S OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. Is benoemd tot rliider to do Oramje- aóófdzakeJiJk van kleeditog en dekking falnvermogen<len gedurende het winterseizoen". Eb Utrecht; is toegekend de zilveren ©eremedaille der Pranje-Nassau-Orde aan J. W, H. L. van Kans- bij dia argumenten welke door den juradii- echen ra-acteman van beiden, Mr M. de Kort te Bussum zijn aangevoerd. I, bronzen me- mej. C. Verhoog, werkzaam in de rijkerij bij de N.V. van Cranenburgh en He 's Sajetfabrieken te Leiden en aan B. Biet- voorman bij de N.V. Olieslagerij H. W. ^erloop te Oudewater. faLd: 3 Arnhem. rorzoek met Ingang van 1 Jan. 1933, eervol ont zag verleend uit 'a Rijks dienst, onder dank- POSTERIJEN ENZ. BIJ K. B. Is met Ingang van 1 Nov. 1932 op lijn verzoek eeirvol ontslag verleend aan den fommles bij den P.T.T.-d-ienst W. G. Blöte, ZEEDIENST BIJ K. B. zijn met Ingang van 1 Nov. bevotr- ^rd^Krt^kapt-UutJ LANDMACHT BIJ K. B. Is op zijn verzoek een eervol ontslag ft den militairen diienst vereend aan den res.- it.-kol. C. G. Kamerling van den staf dier VIHe Infanteriebrigade; la benoemd tot res.-kapt, bij zijn tegenwoar- Jlg korps de res.-le-lult. Ir T. R. Seldenrath ran het reg. genietroepen; is aan den res,-1"-''"'* T peg. tof., een eei lienst verteend. DE ERFGOOIERSKWESTIE rORDERING ARMBESTUUR AFGEWEZEN Dö plaatsvervangende kantonrechter Mr A H Walikate Iheeft schriftelijk vonnis gewe ien in de beide zaken, welke een gevolg zijn van een voorgenomen beslaglegging op reservaatsaiiitkeeriing, vanwege het burger lijk armbestuur te Huizien. De erfgooier J. K. te Huizen haid van het burgerlijk armbe stuur een exploit ontvangen waarbij 900 wordt teruggeëieoht, omdat bij destijds op kosten d-er gemeente in een weeeinriohting verpleegd ïb geswordien, en de erfgooier S. S. was aangezegd om ƒ300 terug te betalen wagens kosten d,i)e hot armbestuur heeft ge- Biad op verstrekking van versterkende en geneesmiddelen voor leden van zijn gezin. In het voomiB wordt overwogen, dat niet ft* gebleken dat een voorafgaand verzoek tot bet bekomen van onderstand voor hen, die daartoe door art. 123 van de Armenwet wor den geroepen. Het vonnis flliuiiit zddh dus aan ZIEKENFONDSEN IN DRENTE DE JAARVERGADERING TE HOOGEVEEN Te Hoogeveen werd de jaarvergadering ge houden van het gewest E van het Ned. Ver bond van Ziekenkassen. De rekening van den penningmeester, die een batig saldo meldde van 219.68 werd goedgekeurd. Het sanatoriurrrfonds heeft thans een be zit van 22.000.—. Reeds zijn 37 personen voor rekening van het fonds verpleegd, waar van 2 uit Meppel. De kosten bedroegen resp. 241.50 en 182.00. Na een uiteenzetting van de kwestie Noord Holland-Hoofdbestuur werd besloten zich achter het Hoofdbestuur te plaatsen. Nog werd besproken de beschrijvingsbrief voor de Landelijke vergadering, goedgekeurd werd het voorstel van het Hoofdbestuur om den Bondsraad weer te herstellen, mits niet 1 maar 2 vertegenwoordigers in den Bonds raad zitting nemen. Een voorstel van het Hoofdbestuur om het aantal stemmen te bepalen in evenredigheid van het aantal leden, werd niet goedgekeurd, de algemeene gedachte was, dat een enkele groote provincie dan te veel zeggenschap kreeg. Bij de rondvraag bracht de heer Ter Haar verslag uit van de bespreking bij de re geering om eventueele steun aan het ver- CRISIS EN WONINGMARKT OVERHEIDSBEMOEIING GEVRAAGD Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Binnenlandschc Zaken, waarin wordt aangedrongen op het treffen van een aantal maatregelen, in verband met den in vloed van de huidige crisis op de woning- voorziening en woningexploitatie voor ver- eenigingen en gemeenten. DE K.L.M.-TARIEVEN In overleg met de Lignes Farman heeft de K.L.M. besloten gedurende den winter- dienst, welke op 1 November a.s. ingaat, de passagetarieven AmsterdamBrussel, Am sterdamParijs, RotterdamBrussel en Rot terdamParijs in beide richtingen, bij wijze van proef aan een aanmerkelijke verlaging te onderwerpen. Daarenboven zal de K.L.M. een lang gelcoesterden wensch van den Rot- terdamschen handel in vervulling brengen, door met ingang van 1 November e.k. het passagetarief naar Londen lager te stellen dan van Amsterdam naar Londen. De ba gagetarieven naar de hierboven genoemde plaatsen worden op overeenkomstige wijze verlaagd. DE REDACTIE VAN ..HET VOLK" ONDER ELKAAR Over het weiteren aan de roode Arbei derspers is men nog niet uitgepraat in het eigen kamp. De heer Ankersmit, hoofdredacteur van Het Volk, geeft zijn president-commissa ris, den heer Wibaut, volop gelegenheid de loonsverlaging te verdedigen. De heer Van der Wal, de leider der socialistische typo grafen, mag echter niet in Het Volk schrijven. Nadat zijn organisatie de roode pers aan eenige tonnen van het bedrijfs kapitaal heeft geholpen, is dit toch wel heel vreemd. Deden andere bladen, als de heer Anker smit, dan zou het spoedig heeten: wiens brood men eet, wiens woord men spreekt De heer J. de Roode, een der oudste redac teuren van Het Volk, kan deze opvat ting van zijn hoofdredacteur toch kwalijk onderschrijven. In De Sociaal-Democraat geeft hij als volgt zijn meening: De kapitalistische klasse beweert dat de crisis, door Haar maatschappelijk stel sel veroorzaakt, niet kan worden over wonnen zonder een algemeene, belang rijke verlaging van het arbeidsloon. De moderne arbeidersbeweging ontkent mei de grootst mogelijke beslistheid deze stel ling, en verweert zich tegen loonsverla ging met al de macht waarover zij be schikt Deze twee feiten maken het voor de redactie van Het Volk tot plicht, de argumenten van Wibaut voor, van Van der Wal tegen de in de „Arbeiders pers" toegepaste verlaging aan haar le zers voor te leggen. Dit is de meëning van de hoofdredactie. Zij stelt Het Volk aan Wibaut ter beschikking, en verwijst Van der Wal naar het orgaan van zijn vakhond. Hij heeft in het Gra fisch Weekblad de polemiek ge opend, het ligt voor de hand, aldus de hoofdredactie van Het Volk, dat hij ze daar ook voortzet De lezers van Het Volk hebben bovendien vernomen, dat het artikel waarvoor Van der Wal plaat sing in Het Volk vroeg, onbescheiden lang was, na de principieele weigering maakt deze verklaring geen indruk. Den schrijver is niet gevraagd, H©t te be korten. Daarentegen wordt Wibaut uitge- noodigd, zijnerzijds die polemiek in Het Volk voort te zetten. De hoofdredactie markeert dus scherp haar houding: de opvatting van den president-commissaris van onze ondërneming wordt erdoor ge- sanotionneerd als de officieele opvatting van onze beweging. Ilc acht het mijn plicht, hiertegen op te komen. Niet veel menschen zullen op grond hier van kunnen gelooven, dat In een socialisti sche maatschappij" de kleinen waarlijk iets meer te zeggen zullen hebben, dan thans. Waarschijnlijk heel wat minder. JOHANNES VERMEER Bij zijn driehonderdsten geboortedag KUNST VAN ONVERGELIJKELIJKE ORIGINALITEIT Johannes Vermeer, ,yd« Delftsche Vermeer* genoemd ter onderscheiding van den schil der Johannes Vermeer, die in 1630 te Schoon hoven geboren werd en „de Utrechtsche Ver meer" werd geheeten, zag 31 October in 1632 te Delft het levenslicht Er zijn slechts zeer weinig schilders, van wie wij zoo weinig weten als van hem. Tij dens zijn leven weinig gewaardeerd, komt hij zelden voor in oude boeken over schil derkunst. Geruimen tijd is hij op den achter grond gebleven en vele van zijn werken werden toegeschreven aan anderen, zooals aan Nicolaas Maes, Pieter de Hoogh en G. Metzu. Aan W. Bürger (Thoré) komt de eer toe, hem de plaats in de kunstgeschiedenis ge geven te hebben, die hem toekomt. Ook we ten wij door Bürgers zoeken in de archieven van Delft, dat Vermeer in het jaar 1653 huw de met Catharina Bolnes en dat hun hu welijk met een groot amital kinderen, waar schijnlijk een achttal werd gezegend. Vermeer overleed in December 1675 te Delft in den ouderdom van 43 jaar. Wat zijn geldelijke omstandigheden be treft: het was bij hem zooals bij zoovele ar- tisten: den eenen dag veel, den anderen dag niets. Voor zijn schilderijen werden geen hooge prijzen betaald, hoewel hij toch in verhouding met schilders van zijn tijd geen slecht figuur maakte. Meestal ontving hij voor een doekje ongeveer 300; alléén Gerard Dou en Frans van Mieris kregen grootere sommen voor hun arbeid. Na zijn dood daal de zijn werk nog aanmerkelijk in prijs. Zoo bracht in 1729 op een veiling het bekende meesterstuk „Het Melkmeisje" slechts 126 op, terwijl op diezelfde verkooping voor een schilderij van Gerard Dou 6000 werd be taald. Omtrent den leermeester van Vermeer is men het niet geheel eens. Sommigen noemen Rembrandt, maar. er is tusschen Vermeer en Rembrandt zulk een enorm verschil, zoowel in opvatting als in geest, zegt Aty Brunt, dat dit wel tot de onmogelijkheden schijnt te behooren. Waarschijnlijk is het, dat Carel Fahritius Vermeer meester is geweest. In Blevswijcks „Beschrijvingen van de stadt Delft", vin den we een vers van den boekhandelaar Arnold Bon, dat hij op den ongelukkigen dood van den veelbelovenden Fahritius dichtte en waarin hij, zelf een Delftenaar, Vermeer als Fahritius' leerling noemde. Maar hoe het ook zij, zegt Aty Brunt, Ver meer is zulk een groote persoonlijkheid, dat hij onder den directen invloed van géén meester heeft gestaan. Zijn kunst is van een onmisbare eigenheid, van een onvergelijke lijke originaliteit Zijn werk gelijkt op dat van geen zijner groote voorgangers, hij bracht iets geheel nieuws. Rembrandt en Vermeer verbeelden ieder een zijde van het rijke geestesleven van Hol land tijdens den grooten bloei. „Hij is de man. die het leven zag in de klare vloeiing van het licht, blank licht: het leven in den schijn van een mystiek pieuzen droom. Rembrandt is het, die het leven zag in het brandende, gloeiende licht van het hoogst stijgende heroïsme. Tot de bekende schilderijen van Vermeer behooren o. a. „Het straatje"; „Het melk meisje" „De Brief"; „Het brieflezend meisje" „Het gezicht op Delft"; „Allegorische Voor stelling van het Nieuwe Testament"; „Het Meisjeskopje" en „Het toilet van, Diana", welke zich in ons land bevinden. Een tijdlang stond dit laatste schilderij op den naam van Nicolaas Maes. Het bleek, dat deze naam er later opgezet was en toen hij verwijderd was, meende men de handteeke- ning van Vermeer te ontdekken, echter zéér onduidelijk, doordat de hoek, waarin zij' stond, donker was. Er bestaat dan ook bij enkelen nog steeds eenige twijfel, omtrent de echtheid. Het „Gezicht op Delft" behoort tot de meest indrukwekkende stadsgezichten, die er ooit geschilderd zijn: indrukwekkend voor al om zijn hooge stilte, om zijn zuivere klaarheid, om de wijding die er is in de lucht en in het water Op vele moderne schilders heeft het zijn invloed doen gelden, o.a. op Jacob Maris in diens "Gezicht op Dordrecht". BOVEN: Tiet Melkmeisje, ONGEWENSCHT MUSEUM-BEZOEK Te Edam kwam de concierge van het Edamsch Museum tot de onaangename ont dekking dat ongewenschte bezoekers in het museum waren geweest. Vermist worden vrijwel alle oude gouden en zilveren munt stukken. De waarde daarvan kan nog niet worden inastgesteld. Volgens de Tel. heeft men door het forceeren van een deur aan de achterzijde zich toegang tot het gebouw! verschaft De politie stelt een onderzoek in. DE ONDEUGDELIJKE VLOER Bij het vervoer van een piano is een ze kere van L. te Ouder-Amstel door den vloer van zijn woonkamer gezakt, waarbij hij de' Diano gedeeltelijk op zich kreeg. Toen men hem had bevrijd, bleek hij twee ribben ge broken te hebben en inwendige kneuzingen te hebben gekregen. Hij is naar een zieken huis overgebracht De Wieringermeer moet droog blijven en daarvoor is de aanleg van een draineer-net noodzakelijk. De buizen voor den afvoer van het water worden per rups-tractor naar de plaats van bestemming vervoerd. Rechts: 'n Kleine ruiter op een der overstroomde wegen van Somerset, waar hevige regens 't land onder water zetten Leden van de Manchester Motorclub, die een tocht door Afrika voorbereiden, houden „generale repetitie" op een las tig terrein. Interieur van het nieuwe politiebureau in den toren te Dongen. Deze toren werd onlangs grondig gerestaureerd. Te Longjumeau kwam een benzine-tankwagen in botsing met het stoom- trammetje naar Parijs. Door de hevige botsing ontplofte de benzine, het tram metje werd grootendeels vernield. Links: Ruïne van een luxe auto, in den staat New-York door een expres-trein gekraakt. Up versctiillende plaatsen moesten de dijken te Ouder kerk met zakken zand worden opgehoogd om het ivassende water tegen te houden. liijkskanselier von Papen tijdens zijn laatste politieke rede. De weg UtrechtZeist wordt aanmerkelijk verbreed. Dit is een groote verbetering, daar de oude weg (links) door de dubbele trambaan voor het verkeer veel te smal tvas. Het bestraten van het laatste verbreede gedeelte

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5