DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 31 BUITENlANV DE UITSPRAAK VAN LEIPZIG Het Pruisische ministerie neemt een welwillende houding aan CONTACT MET DE RIJKSREGEERING De vrees, dot de door die udtepraaik van hel, Staöitageaeohtehof te Leipzig geschapen situatie tot verwar rung zou leaden, sohijrat, gelukkig, wiet te worden bewaarheid. Beide partijen nemen altheans tot wogtoe ren voorzichtige en welwillende houdning dn Allereerst neemt het Rijkekabimet een ai- waohtemle houddmg aan. Het zaïl, naar ver- duidt, geen besluiten nemen soalatng het oude Pruisische k-aibinot geen besduiten nomen heeft. Nu heeft het Pruisische ka'bin-et Woensdag reeds zijn handling bepaaJ'd en uit de med'e- deelingen welke daarover verstrekt zijn, blijkt, dat er van dii-e zijde geen gevaar te dachten iis. Minister-president Braam iheeft dn de Ka- b netezitting, na diiscussde o-ven- den toe stand, ads de eenstemmige meening van het stan-tsmimdeteriie van Pruisen geconstateerd, dat diit ministerie de beslissing van het Staatsgeneohtsho. ails iiohting-gevend en afli oen voor de oplossing van den verwarden toestand geschikten grondslag beschouwt. Volgens dezen grondslag aildius Brawn heeft het Staatsminister-ie niet slechts het recht -doch ook den plicht de bevoegdheden uit te oefenen, dlie het n-a de beslissing toe- <kwomen. De Steateregeening zad deze be voegdheden in den zin van een zooveel mo gelijk wrijving vermijdien-de samenwerking niet de andere verantwoordelijke instanties ■uitoefenen en zich daarbij uitsluitend -laten ileiden door die belangen van het Rij'k en van het land. Deze veelbelovende uitspraak ie door Braun nog eens met andere woorden ifoeir- haad'd in een peraoanferantie IIij stolde vast, dat het legislatieve gezag volgens de uit spraak van het Staatscrerechtshof onbetwist baar aan het Pruisische Staiatsmi.nneiterde toekomt, terwij.1 het exécutieve gezag bij den rijkscommissaris berust. Het is van belang, d-e w^derzij-dsche bevoegdheden nauwkeurig af te baikcnen. ITet Pruisische ebaa-tsministe- rie is besloten, een diesbetreffendo regeling geen moeilijkheden in don weg te leggen, liet will addes in het werk stelden om een zakelijke samenwerking te verzekeren. Ook ös het bereid, loyaal] md het -rijk samen te '-ken. doch de weg over een vijksexeou- tieve is niet geschikt oan dieze samenwer king te bevorderen. Voorts deelde m-inister^presijdient Brauln nog mede, dat de staatsregeenimg zich nog •met in verbinding had gesteld met da irijks- rpgeer-iing, of met dien rij-kepresiidient. Later op Jen dag is echter het contact tussohen het Pruisische ministerie en de Rijksregeetring tot stond gebracht. Gemeld wordt ml., dat Mi-nisteniadirat Brecht gister avond een langdurige bespreking heeft ge had met. staatssecretaris Maissner. De „Ber liner Börsenzeitung" verneemt, dat deze beide hooge ambtenaren „de mogelijkheid van een samenwerking" en de „omschrij ving" van de in Leipzig aan Bnann toege kende beetuunsreohten en de onder de be voegdheid van den rijkscommissaris vallen de uitvoerende rechten hebben besproken. Geruchten beweren zelfs, dat de door Braun gewenschte directe „onderhandelingen over een overeenstemming met den rijkscommis saris, reep. dien rijkskanselier" door Dr Meiesner zijn ingezet. Het blad verneemt verder, dat het nog slechts «en tot niets bindend contoctzoeken betreft, waartoe het initiatief uitsluitend ds uitgegaan vain den kart van Braun en Severing. Een decreet van Dr Bracht Naar de offioieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft -die met de waarneming de bevoegdheden van den Proisiechen premier belaste Rijkscommiosaris voor het land Pruisen dien 26en October 1932 aan Pruisische autoriteiten het volgende decreet gericht: „De pli-aht te gehoorzamen der Pruisische ambtenaren tegenover de door de noodver ordening van den Rijkspresident d.-d, 20 Ju 11 benoemden Rijkscommissaris en de door lvem aangewezen vertegenwoordigers 6taat vast blijkens het vonnis van het staatege- rechtshof ran 25 Octoder 1932". DE ONTWAPENING NORMAN DAVIS NAAR HERRIOT. De Amerikaansche onderstaats-secretaris Norman Davis zal Vrijdagmorgen Londen verlaten, om des middags met Herriot een ontmoeting te hebben aan de Quai d'Orsay. Met vrij groote zekerheid wordt aangeno men dat de vertegenwoordigers van Enge land en Amerika het eens zijn geworden over principieele richtlijnen, zooals conces sies op het gebied der maritieme ontwape ning, waarbij de bijzonderheden zeer sterk afhangen van Japan. HERRIOT OVER ZIJN PLICHT. Aan een noenmaal, dat ae Angel Saksische persvertegenwoordigers te Parijs minister president Herriot aanboden, heeft deze een toespraak gehouden, waarin hij o.m. ver klaarde: Ik ben er van overtuigd, dat de veiligheid van Frankrijk de veiligheid van een aantal staten waarborgt. Thans ben ik er meer dan ooit van ovetuigd, dat de ver zoening der volkeren de plicht is van een politicus die eenigen invloed heeft De poli tiek, die ik voer, is die van oen man, die een vrede van veiligheid en niet van illu sies wenscht. Dat is een moedig werk, dat nog moeilijker is dan de oorlog. JAPAN EN RUSLAND In officieele kringen te Moskou wordt verklaard, dat de bereidwilligheid van den Japanschen ntinister-president Saito tot het sluiten van een Japansch-Russisch nnn- agressie-pact te Moskou geen verrassing heeft gewekt en met voldoening is ontvan gen. De Sovjet-regeeriw" heeft in Decembe: 1931 den Japanschen minister van buiten- landsche zaken Yoshisawa een voorstel toi het sluiten van een diergelijke overeenkom-.t doen toekomen. Derhalve was het gewensoht, dat het initiatief ditmaal van Japansche zijde zou uitgaan. Een concrete stap was echter tot nog toe noch bij den Russsischen ambassadeur te/Tokio Trojanowski, noch bij den Volkscommissaris voor buitenlandsche zaken te Moskou geschiëd PRINS AUWI GEKASTIJD DOOR STAHLHELM Prins August Wilhelm van Pruisen (popu lair genoemd prins Auwi) heeft dezer dagen tesamen met den nationaal-socialistenleider Kube het woord gevoerd in het Sportpalast te Berlijn. Hij is daar vooral tekeer gegaan tegen Von Papen en diens aanhang. Thans heeft de persafdeeling van de Stahl helm en den Frontsoldatenbond de volgende verklaring gepubliceerd. De ijver van renegaten is bekend. Gedu rende de vier jaren van den wereldoorlog en in de periode na den oorlog tot 1927 heeft de prins een merkwaardige terughoudend heid betracht. Duitschland werd in de ja ren 1918 tot 1924 waarlijk niet door de natio- naal-socialisten van het roodc bolsjewisme gered. In 1927 kwam d prins bij de Stahlhelm en zwoer bij elke passende gelegenheid, den bonclsleidens openlijk trouw. Niettemin ver liet hij na ongeveer drie jaar de Stahl helm beweging, daar hij meende, dat niet genoeg notiiie van hem werd genomen, aangezien zijn redevoeringen en foto's niet dikwijls ge noeg in de Stahlhelmpers verschenen. Thans verwijt de prins de Stahlhelm open lijk immoraliteit. Wij raden hem aan, zich in de eerste plaats te bemoeien met de mo raal in de nationaal-socialistische arbeiders partij, waar leden van naam volgens hun openlijke verklaring zijn uitgetreden wege,ns de immoreele toestanden die er heerschen". NIEUWE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN CENTRUM EN NAT.-SOC.? De „Daz" schrijft te hebben vernomen, da- tusschen het centrum en de nat.-socialisten opnieuw onderhandelingen hangende zijn. Zij worden voorloopig streng in het geheim gevoerd. Beide groepen schijnen vastbeslo ten nog voor de verkiezingen tot een over eenkomst te komen, die dan onmiddelijk na dten 6ilen November in werking zal kunnen treden. de lindbergh-affaire De politie heeft een Amerikaan gearres teerd, zekeren John Saul, die betrokken is geweest bij de ontvoering van het zoontje van Lindbergh. Hij verklaarde, van die heele affaire op de hoogte te zijn, doch geen verklaring te zullen afleggen, tenzij voor de Amerikaansche rechtbanken. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp inzake Ottawa antwoorddp de Engelsche minister voor de Dominions, Thomas, op een desbetreffende vraag, dat de staalindustrie en de kolennijverheid direct door het resultaat van Ottawa in de gelegenheid zullen «.widen gesteld met meer succes te concurreeren. Indien de Dominions in staat zouden zijn jaarlijks honderdduizenden werkloozen op te nemen, zou iets gedaan worden oni het werkloosheidsprobleem op te lossen. Thomas vermaarde voorts te betreuren dat de Iersche Vrijstaat door zijn eigen actie zich de voordeelen van de overeenkomst van Ottawa ziet ontgaan, waarbij spreker hoopte dat deze actie slechts van tij del ijken aard zal zijn. toenemend gevaar te charbin. In verband met het dr -el ks toenemende gevaar voor bandieten, hebben duizenden Chineezen en Russen, zoomede vele Engel sche families Charbin ontruimd. Bijna da gelijks hebben overvallen, ontvoeringen en brandschattingen door Chineesche roovers plaats, die zich op klaarlichten dag tot mid den in de stad wagen. De Duitsche contingenteeringsdelegatie is gisteravond te Kopenhagen aangekomen „Ministerialrat" Walter verklaarde aan journalisten, dat het de verhoudingen wa ren en vooral de wereldcrisis die Duitsch land gedwongen hadden tot dezen buiten- gewonen stap. Wat den Duitsch-Deenschen goederenruil van de toekomst betreft, hoopt hij, dat de Denen en de Duitschers elkan der steeds zullen kunnen vinden en dal men tot een vreedzame overeenstemming zou komen, zelfs in zoo ernstige tijden, waarin iedere staat zijn eigen belangen moet beschermen. relletjes bij een verkiezinsrede van brüning. Ter gelegenheid van een verkiezingsver gadering van oud-rijkskanselier Brüning te Bamberg, is het op straat tot relletjes geko men. Voor de zaal, waar Brüning sprak, verzamelde zich een groote menigte, die den spreker met geschimp ontving. Daarna werd er zooveel lawaai gemaakt, dat men Brü ning in de zaal in het geheel niet kon ver staan. Naar de politie werd met steenen ge worpen en toen Brüning zich na-ar zijn ho tel begaf, werd een ruit van zijn auto inge worpen. De betoogers waren meest jonge lieden, van wie het grootste deel tot de nat.- socialisten behoorden. De betooging was volgens de politie nauwkeurig georganiseerd. Drie politieagenten zijn gewond; de politie- commandant te Bamberg heeft alle politie ke vergaderingen verboden. duitsche export via antwerpen en gent. De Deutsche Handelsdienst verneemt, dat ie burgemeester van Gent een aantal voor aanstaande persoonlijkheden uit industrie-, handels- en scheepvaartkringen van West- Duitschland heeft uitgenoodi'gd tot een be zichtiging van de aanzienlijk verbeterde havenwerken van Gent In kringen der Rijn- landscli-Westphaalsche industrie wordt bui tengewone beteekenis gehecht aan de a.s. gemeenschappelijke beraadslagingen te Gent. Aan Duitsche zijde komt den laatsten tijd steeds duidelijker het streven naar voren de afweer tegen o'e Nederlandscho boycotbeweging door een samenwerking van breede kringen op een zoo groot mogelijke basis te plaatsen. BINNENLAND. ANTWOORDEN VAN MINISTER5 In antwoord op vragen van mej. Katz, betreffende verbetering in de positie van de in Frankrijk varende Nederlandscho schip pers, heeft de Minister van Buitenlandsclie Zaken geantwoord: Het is de regeering bekend, dat de Bel gische regeering ten aanzien van de wette- Vike bepalingen, bij welke de vaart in Frankrijk practisch alleen aan Fransche schepen is toegestaan, een uitzonderings positie heeft weten te verwerven. De Duit- scfre regeering verkeert niet in een zooda- nigó positie. Verwacht mag worden, dat de uitzon le- ringspositie, welke thans voor België be staat, binnenkort zal wordon opgeheven. LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN DE P. C. B. IN NAJAARS VERGADERING BIJEEN Het openingswoord van den voorzitter Heden kwam de Prot. Chr. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel te Utrecht in najaars vergadering bijeen. De Voorzitter de heer J. Augustcyn sprak een openingsrede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Reeds ten vorigen jare had spr. moeten aanwijzen dat vele nog gewenschte verbete ringen in de positie van het personeel niet verkregen zouden kunnen worden en dat daarom alleen getracht zou worden de toe stand zooals deze toen was, te bestendigen voor wat het loonpeil betreft. Later werd tus schen directie en personeelraad overeen stemming verkregen, om het Reglement Dienstvoorwaarden weer voor een jaar on gewijzigd te laton. De Minister heeft eohter slechts voor een half jaar daaraan zijn goedkeuring verleend en zoo stond de dit voorjaar gehouden meene vergadering in het teeken va door de directie voorgestelde loonsverlaging van vijf procent met ingang van 1 Juli en een tweede vijf procent met ingang October. De toestanden op verkeersgebied hebben zich nog niet zóó gewijzigd, dat wij kunnen zeggen, dat de wolken verdwenen zijn en de zon weer doorgebroken is. Steeds loopen tengevolge der crisis i komsten uit het vervoer terug, en er heerscht op verkeersgebied een verwarring, die tot funeste gevolgen moet en zal leiden. Spr. duidt hier op de ontwikkeling van het vrachtautoverkeer, een toestand, waarvan zelfs -bij benadering niet gezegd kan worden wat de uitkomst zal zijn. In de kringen van hen, die de sterkste concurrenten van spoor- <en tram zijn, juicht men om den Min. van Waterstaat, die hun zoo welgezind is, maar de mogelijkheid is niet buitengesloten, dat een tikje wordt overdreven en dat het ook daar wat minder goed gaat als wel uit de mededeelingen afgeleid zou kunnen worden, Nu staan wij weer voor de moeilijkheden. roor een nieuwe loonsverlaging, wanneer al thans het voornemen der directie tot uitvoe ring komt. Dat door de organisaties, alle mid delen worden aangewend om deze teruggang te keeren behoeft niet gezegd te worden. Wij gelooven hierin sterk te staan en hebben ver trouwen, dat ook de medewerking van leden in deze zoo moilijke tijden ons niet zal ontbreken. Ook ten opzichte van de tramwegen staan re voor groote moeilijkheden. De loonen daar zijn nooit hoog geweest en nu worden deze nog telkenmale verlaagd. Daarbij ko men de ontslagen zoowel bij spoor als tram vooral bij de laatste waardoor de toepas sing van een artikel in het reglement de menschen met verscheiden dienstjaren der eenige uitkeering op straat worden ge zet. Ook dit is wel iets, dat onze aajidacht raagt. Spr. staat in dit verband bij het pro bleem der werkloosheid in het bijzonder voor de jeugdige menschen. stil. Wie ziet hier uitkomst? Verschillende middelen zijn ons aan de* hand gedaan, maar de raadgevers moeten bedenken, dat niet steeds practisch te verwezenlijken is, wat goed bedoeld wordt aangeraden, maar dat het wegnemen van wat als een onbillijkheid wordt gezien, soms tot grootere onbillijkheden aanleiding zou geven Staat dan alles in het teeken van moede loosheid en tegenslagen? Gelukkig niet. Wij weten, dat ook in het wereldbestuur er een God is, Die vonnis geeft. Hierna was het jaarverslag aan de orde, handelende over 1931, waaraan we ontleenen, dat de P.C.B. op 31 Dec. 1930 5030 leden telde met 151 afdeelingen. DE WERKLOOSHEID een droevige cijferlijst Het maandschrift van het Centr. Bureau voor de Statistiek geeft indexcijfers van de werkloosheid van Januari 1931 tot Juli 1932. Voor de diamantindustrie waren die cijfers Jan. 1931: 84 en Jan. 1932 89.4 en Juli 1931: en Juli 1932: 88.4. Voor de drukkersbe- drijven waren die cijfers resp. 3.8, 9.3, 5.8 en 14.1; bouwbedrijven 30.7, 42.5, 10.2 en 32.5; houtbewerkers 20.7, 38.1, 15.4 en 33.7; kle dingindustrie' 13.2, 19.3, 9 en 14.5; lederin dustrie 8.2, 20.3, 8 en 16.2; mijnbedrijf 0.5, 4.8, 0.4 en 6.7; metaalindustrie 17.2 32.2, 19.6 en 35.1; textielnijverheid 14.1, 23.5,'12.3 en 31.7; voedings- en genotmiddelenbedrijven 8.7, 12.2 7.1 en 14.8; visscherij 46.3, 42.4, 12.7 en handelsreizigers 0.5, 0.7 0.9 en 1.1; verkeers wezen 20, 27.4 10.3 en 22.7; handels- en kan toorbedienden ó.S, 6.3, 4.4 en 9.1; overige groepen 13.8, 26, 8.5 en 22.4. Het totaal dezer cijfers (ui'.gezonderd de aardewerkindustrie en landbouwbedrijven, die onvolledige op gaven zonden) was resp. 17.9, 27.1, 11.7 en 25.3. Van 22—27 Aug. 1932 waren van de 507.868 leden van verschillende beroepsgroepen van de werkloozenkassen der gesubsidieerde ver- eenigingen 116.524 geheel en 44.502 gedeelte lijk werkloos (in procenten 22.9 en 8.8). Van 510 Sept. 1932 waren van de 50 leden 125.958 geheel en 2S.622 gedeeltelijk werkloos (in procenten 24.8 en 5.6.) DE CANDIDAATSTELLING IN DE H.G.S. Het is ons gebleken, dat in 1929 Ds. Eke- ring van Amsterdam niet tot de candidaten der H.G.S. behoorde. Wel stonden de Rot- tardamsche ds. Den Hertog en de heer K. Eelderink op de lijst. Deze vergissing ten opzichte van den man, die indertijd bij de neutrale (practisch liberalistische) A.V.R O. de morgenwijdingen verzorgde, herstellen we gaarne. Intuschen doet deze vergissing niets af aan de stekking van de door ons gestelde vraag, n.l. wat de beteekenis is van het plaatsen van twee dominees, waarvan er een eerst kort geleden om bekende redenen de Kamer verliet en zich bij die gelegen heid niet zeer gunstig over het Parlement en zijn oud-collega's uitliet, boven aai. lijst, terwijl het zittend lid de derde plaats verwierf. Dat is het waar het, met het oog op de politieke zeden, om gaat. Is ds. Ling- beek van plan weer naar de Kamer te gaan, indien de H.G.S. een zetel verwerft? Of is liij voornemens te bedanken en neemt dan ds. Ekering zitting? Of wel dienen beiden slechts als trekkrachten om te pogen den heer Peereboom te redden? Daar komt het op aan en alleen deze zij de van het geval is voor 't oogenblik ac tueel. Het Noderlandsche kiezersvolk heeft er recht op te weten, of het op strooman- nen stemt, ja dan neen CHR. VERPLEGENDEN VERGADERING TE UTRECHT DE WERKLOOSHEID ONDER DE VERPLEGENDEN Heden vergaderde te Utrecht de vakgroep Verplegenden in de Alg. Ned. Chr. Ambtenaars bond. De vergadering, die onder leiding stond den heer G. Haverhoek, van Bergen op Zoom, was druk bezocht. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren Dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen en J. J. Th. Dooyer, chef op de afd. Volksgezondheid, beide vertegenwoordi gend den minister van Binnenlandsche Zaken. De vergadering was gewijd aan de bespre king van het onderwerp „De werkloosheid der verplegender.". Dit werd ingeleid door den heer J. Meisner, van Amsterdam. Deze was tot de volgende conclusies geko- 1. Toen tot reorganisatie van de verpleging werd overgegaan, was men er steeds op be dacht, zooveel mogelijk verplegenden op te lei den. Dit was wel gewenscht, omdat er behoefte bestond aan een corps goed opgeleide verple genden. Bovendien was de vraag naar verple genden grooter dan het aanbod. 2. In de loop der jaren veranderde de toe stand. Het aanbod van jonge menschen, die zich aanmeldden voor opleiding tot verplegen de, overtrof weldra de aanvraag. Daar de leer- ling-verplegenden in alle richtingen spoedig na de in dienst treding als volle arbeidskracht werden beschouwd, en ook als zoodanig dienst deden en het salaris der leerlingen in vergelij king met de gediplomeerden veel geringer was, ontstond er ter wille van een goedkoope exploi tatie een steeds sterker wordende neiging om zooveel mogelijk leerlingen in dienst te hou den en de gediplomeerde verplegenden zoo spoe dig mogelijk te ontslaan. 3. Het formatie-stelsel werd ingevoerd. Dit was niet in het belang van een goede verple ging. Dit had tengevolge, dat de verpleging een doorgangsberoep werd. De directies der in richtingen, die vroeger het den verplegenden kwalijk namen, als zij de verplegingsinrichtin- gen als doorgangshuizen beschouwden, werk ten er door hun verschillende maatregelen aan mede, dat de verpleging tot een doorgangsbe roep werd verlaagd. 4. Het vraagstuk van de werkloosheid der erplegenden kan niet losgemaakt worden van de opleiding en het formatiestelsel. 5. Het aantal verplegenden dat opgeleid wordt, is thans veel grooter dan noodig is voor de verpleging in en buiten de inrichtingen. Dit heeft tengevolge, dat het beroep van verple gende geen maatschappelijk bevredigende uit komst biedt. 6. De werkloosheid der verplegenden neemt steeds grooter afmetingen aan. 7. Het is noodzakelijk, dat wordt nagegaan welke middelen kunnen worden aangewend om deze werkloosheid te bestrijden en er dient gestreefd: d. naar beperking der opleiding; b. naar een betere arbeidsbemiddeling; c. naar uitbreiding van het arbeidsterrein; d. naar het invoeren van de 4S-urige werk week in alle verplegingsinrichtingen. In zijn uitvoerig en gedocumenteerd referaat gaf de heer Meisner o.m. indexcijfers: Op een aantal verplegenden in ziekenhuizen in 1911, 1916 en 1921 resp. van 4056, 5870 en 7S27 wa ren gediplomeerden: 30 pet., 32 pet-, 40 pet. In de krankzinnigengestichten waren de percenta ges 22, 26 en 25 -pet. Nadien is de toestand niet veel verbeterd, eer ongunstiger geworden, door den drang naar bezuiniging. In het wijkwerk zijn ongeveer 1200 verpleeg sters werkzaam. Na een langdurige opleiding, waarbij verschillende diploma's gehaald moe ten worden, zoodat bij een onderzoek de mini mumleeftijd 26 jaar bleek te zijn, varieert het salaris in dien arbeid van f 1400 tot f 2400. Desniettegenstaande Is er een groot aanbod. Ook in de particuliere verpleging is er geen plaats. Er moet van „werkloosheid op groote schaal" gesproken worden. En het werkloos heidscijfer beweegt zich nog in stijgende lijn. AUTO-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Harm el-en: Op den Hair- melemschenvveg, onder Veldhuizen, heeft heden-morgen een botsing plaats gehad tus sohen een luxe auto en een reiswagen ven den dienst DeventerApeldoorn. De schok wa6 zoo hevig, dat de luxe auto bijna geheel wend versplinterd, en dat de reiswagen ge deeltelijk wegzakte. Van de inzittenden dier bei-de wagens werden zes personen gewond, van wie twee ernstii-g. Een van hen kwam onder de luxe a-uto terecht, zoodat dezi moest worden opgevijzeld. De kwets-uren dier n-i-et-ernstig gewonden werden door glas scherven veroorzaakt. Bijzonderheden ont breken nog. Men meldt ons uit Ede: Op den Amsterdamseheweg kwam een luxe auto in aanrijding met een vrachtauto die plot seling uit een zijweg kwam. De botsing kwam zoo hevig aan, dat de portier van de luxe-auto openvloog en een 26-jarige juffrouw uit den wagen viel, en ernstige wonden aan het zicht bekwam. De auto zelf reed tegen boom en kantelde aldaar om. De nog inzitten de personen bleven ongedeerd. De gev juffrouw werd opgenomen door een passeeren- de auto, die haar naar dokter Weyer bracht, alwaar ze verbonden werd. De deerlijk geha vende auto moest door de firma Klynsma weg gesleept worden. Men meldt ons uit Wezep: Woensdagmorgen kwam een vrachtauto van de firma II. van Dijk uit Hattem, nabij huize „IJpselvliedt" in een kromming van Zuiderzeeschen straatweg tegen een der langs den weg staande boomen terecht. Eenige der in de auto gezeten arbeiders bekwamer daarbij min of meer ernstige kwetsuren, o.a had een van hen een been gebroken. De mare chaussee uit Wezep stelde een onderzoek in. De auto was deerlyk gehavend. Men meldt ons uit Amsterdam: In de Czaar Beterstraat heeft een auto ongeval plaats gehad, waarbij een juffrouw gewond werd. Zij is naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis overgebracht. In de Ferdinand Bolstraat heeft een auto ongeval plaats gehad, waarbij een heer een been gebroken beeft. Hy is overgebracht naar het Tesselschade Ziekenhuis. Men meldt ons: Op den Leeweg by De Lier kwam een met hout beladen auto van de firma Van der Meer, uit Delft, in botsing met een vrachtauto van Van Spronsen, uit Loosduinen. Het eerstge noemd voertuig kwam door den schok in de sloot terecht. De chauffeur bekwam geen let sel en wist zichzelf te redden, de auto is latei- met behulp van een kraanwagen op den wal gebracht. Men méldt ons uit Doesburg: Op de Kraakschelaan had een ernstige aar rijding plaats. De 36-jarige vrouw Delaak werd, toen zij een suikerbiet van den weg wilde oprapen, door de auto van Bruns uit Arnhem aangereden, met het gevolg, dat de vrouw ernstige verwondingen aan hoofd armen opliep. Doordat de auto nog sterk geremd had, maakte de wagen een slag kwam tegen een lantaarnpaal aan kant van den weg terecht. De auto werd ernstig gehavend. De toestand van de vrouw ernstig. Weerbericht. ZWOLLE GEEN STEMPELVACANTIE Op een desbetreffende vraag hebben B. en VV. geantwoord, dat zij geen ontheffing van st empel plicht zullen verleenen aan arbei ders, die op 8 Nov. a.s. aan de Haagsche belooging wenschen deel te nemen. Het zou volgens B. en W. niet juist zijn van gemeentewege een betooging te bevor deren, die tegen de door de regeering in de huidige moeilijke tijdsomstandigheden geno men maatregelen gericht is, door de deel nemers inei velden uit de openbare.kassen te steunen, d? argelaten hoe over die maat regelen door ieder persoonlijk wordt ge dacht Uit Oost-lndie INDISCHE ECONOMISCHE TOESTAND DE GROOTE INDUSTRIE BAART ZORG. Toenemende werklooshei:!. BATAVIA, 25 Oct. (Aneta). Het verslag iver den economischen toestand over het eerste halfjaar van 1932 me dt, dat geen in grijpende wijziging on trad. De toestand bleef zorgelijk, alhoewel in de laatste maanden eeaxige lichtpunten vielen waar te nemen. Het prijsniveau toonde neiging zich op het laagst bereikte punt te stabiliseeren. De voedseltoestand gaf over het algemeen ra den tot dankbaarheid. De oogsten op Java en Madoera bleven boven het gemiddelde. De verarming der inheemschen spreekt ech ter steeds duidelijker. De bevolking ver koopt haar pandbriefjes tegen spotprijzen Bijzondere waakzaamheid L geboden ten op zichte van de komende oogsten. De toestanden in de groote industrie ble ven in menig opzicht zorgwekkend. Het werkloosheidvraagsluk vraagt steeds meer de aandacht Bij zestien arbeidsbeurzen stonden per uit. Januari 1994 Europeanen ingeschreven en per uit Juni 2582. 1-Iet aan tal crisiswerkloozen, dat in benarde finan- cieele omstandigheden kwam te verkeeren, is opgeloopen van 1500 December 1931 tot 1S70 per uit Mei 1932. De werkloosheid van inheemschen in de steden is aanmerkelijk toegenomen, n.l. van 5936 in Januari tot 7394 per uit. Juni van dit jaar. 1-Iet is hier door allengs onmogelijk geworden allen on te vangen en te onderhouden door middrtl van de inheemsche gastvrijheid Gemengd Nieuws. BRANDEN Te Lommeien (Ov.) zijn twee perceelen aan de Toekomststraat, waarin Stael een winkel en een schilderswerkplaats had, ge heel afgebrand. Er kon niets worden gered. Alles is 'verzekerd. GEVAARLIJK SPEL In een der gasthuizen te Amsterdam werd ter verpleging opgenomen een bewoner van de Kanaalstraat, die in deze straat door een buurman spelenderwijze met een mes in den linkerschouder was gestoken en ernstig gewond werd. EEN DUUR RITJE Zaterdagnacht zagen een tweetal jongelui bij de Geref. kerk te Winsum (Gr.) een auto staan. Zij konden de verleiding niet weer staan om hiermee een ritje te maken. Na de auto stilletjes te hebben weggeschoven, brachten ze haar een eindweegs verder op gang en gingen toeren. Toen de eigenaar met zijn wagen huiswaarts wilde gaan, was deze verdwenen en hij deed aangifte bij de politie. Den volgenden morgen vond men de auto tusschen Onderden-dam en Winsum. Ook de daders had men spoedig te pakken. Het bleken te zijn de heeren B. en S. te Win sum, die, na een bekentenis op het gemeente huis te hebben afgelegd, op vrije voeten zijn gesteld, om later te vernemen hoeveel het ritje heeft gekost INBRAKEN Te Zaandam is 's nachts ingebroken in een sigaren-kiosk. Een partij raai ongeveer twintig duizend sigaren is verdwenen. Te Oes (NBr.) werden 's nachts tail van kippenhokken geplunderd. Thans is dader, een berucht inbreker, gearresteerd en te Den Bosch opgesil-oten LAAGHARTIGE INBRAAK Men meldt ons uit Alblaseerdam: Bij den werklooze B K, alihtier, is een dezer nachten ingebroken. De onverlaten hebben de ge heel© zaak overhoop gehaeild. De „buit'' be staat uit een horloge en enkele kleine snuis terijen. De politie heeft den dader opge spoord. et bleek te zijn de 15-jarige A K uit den Hoogenddjk. Hij heeft reeds bekend. DE GESTRANDE KOTTER De bij Texel gestrande visolikotter HD 108 udit Den Helder is thans vlotgebradht. Het vaartuig heeft de schroef verloren. Het he-et, dat de schade aan het schiiip niet groot ds. VERDRONKEN Op Texel is aangespoeld het lijk van een ongeveer 40-jarigen man, waarschijnlijk een Engelsohman Het lijk is op de begraafplaats te Den Burg begraven. HOOG WATER Men meldt ons uit Zevenhoven (Z.H.): Dc Amstol is buiten zijn oevers getreden. Het water dreigt over de kade te loopen. Het dunne pijltje geeft den Hoogste stand te Toulouse 760.4. Laagste stand te Memel 741.3. -j Stand vanmorgen half twaalf 748.9. j WEER VER WACHTING q (Medeged. door '1 Kon Ned Meteoro!ogisqa< Fnst te De Bilt) w Matige tot zwakke Z.W. tot N.W. winjs! meest gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlij» regenbuien, later iets kouder. STORM WAARSCHUWINGSDIENST J Geseind van De Bilt 27 Oct. 10 uur vjdI-w aan alle posten: Attentiesein neer. U L BUITENLANDSCH WEERBERICHT Voor het volgende etmaal zijn tengevolg van secundairen over de Britsche eilande regenbuien e wachten, doch een drukstijgin wiist op een kans op afsluiting van de reekE van depressies der laatste weken. Op dejg oceaan ligt op de breedte van ons land eed" hoogdrukgebied, dat uit het W. is gekomenk' Over heel het continent waait een matige tc krachtige W. tot Z.W. wind, waardoor d temperatuur over het vasteland enkele grs den boven normaal is. Een ruimen van deL wind, als gevolg van verdere drukstijging iijj het W. zal waarschijnlijk de volgende dagejn; een temperatuurdaling geven. Vrijwel ov®{ tempera tuur Stand vanmorgen halftwaalf 11.0 C. L 28 OCTOBER jj Zonsopgang 6.50 u.; Zonsondergang 4.37 n? Maansopgang 5.09 u.; Maansonderg. 3.45 voertuigen moeten hun uchteftf' op hebben jj Van 's avonds 5.07 u. tot 's morgens 6.22 WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Walshat 2.92 2.60 Basel 0.79 0.62 Huningen 0.00 0.00 Relhnweiler -1.04 -1.07 Kehl 2.74 2.50 Maxan 0.00 4.23 Wledeaheim 0.00 1.52 Mannheim 3.13 2.85 Lohr 1.73 1.49 Malnz 0.00 0.64 Hingen 2.10 1.86 Heden Vorlje| Canp 2.32 2.0iei Ems 0.00 1.6U] Coblenz 0.00 2.SL Trier 2.62 1.87. Keulen 2.33 2.1«J* Ruhrort 1.34 0.74 Wesel 0.00 -0.61 Emmerik 0.00 1.97 Dusseldorr 0.00 1.4f Maastricht 2.46 2.1ri Venlo 13.15 12.6<1 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS' I (Oude Amste Delfzijl 9.49 22.30 Terschelling 7.06 19.41 Harllngen 8.00 20.29 x le 2 37 5.40 1 2e 14.43 18.28 kien 1.33 13.52 H.v Holland 0.39 13.06 Scheveningen 0.49 13.16 Rotterdam 2.52 14.54 28 October mdterdamsche ttid) Hellevoetsl. 1.25 13.49'b Willemstad 2.20 14.38 e Bronwersh. 0.37 13.01] Zierikzee 1.16 13.19T Wemeldingt 1.34 13.33i8 Vllssingen 11.58 -.-.i Terneazen 0.18 12.32Z Hansweert 1.06 13.141 i Rechtzaken. taffen geëisch, •aak 8 Nov. t loodgieter en een landbou- in brandstichting, gepleegd lenhout. Respectievelijk werden van tien maunden. van twee ee jaar, alle met aftrek >orloopige hechtenis. Boeken en Geschriften. II. F. KohLbrugge. J. B. Wolters Uitfi.- Mij N.V. Groningen, werk van Prof. Kohlbruigge ia fceuirög uit- d en van vele, soms zeldzaam voorkomen" ten voorzien. Het behandelt achtereen volgens: De leer der krachten (Dynanlsme, Enamisme^, Magie en religie bij lagere gods dienstvormen, Animisme, Polytheïsme, Primitief Monotheïsme. Ethisch Monotheïsme, met twe« te bijlagen over: Het autonome Boedihisme Het heteronome christendom. Jammer, dal belezenheid getuigend werji ntbre BRANDEN Men meldt ons uit ALblaseerdeim: In den nacht van Dinsdag op Woensdag brak brand uit iin de rij w i-etl r e-paratie - in ri Ch ti ng ven J D. De motorbrandspuit, die om half 1 aankwam, behoefde geen dienst meer te doan, daar de brand door de slangen op de waterleiding reeds was geblusch-t. Het groot ste gevaar was, dat deze inricht in g geiheefl raai hout ie De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt d-e schade. SCHEEPSSTELLING INGESTORT Een doode, een ernstig gewonde Te Helder is tijdens het verrichten ran herstellingen aan de Jacob vein Heemskerk, die in het droogdok ligt, een stelling inge stort, waarop zich twee matrozen bevonden. Ze werden beiden ernstig gewond en wer den in het Marine-hospitaat opgenomen, die matroos le kl. I H W Iedel hadflen kunnen De schrijver i t.ds de tl-tel let ndero voorbeelden Jn. ■n standpunt b.v. op p. 189 zegt: „Hot Chr' it-1 (evenals andere monotheïstisch" mensch tot „zalighedi" te voere.i is „vereenigd zijn met God";" Is naast. Ware religie toch is ter ee tie: God dienen, gelijk Hij nis in geopendbaard heeft, boven alles; tweeder instantie maar de afsf beide is verder dan wij van nen i zijn is de zaligheid van den ■alisrheid" er vlak instain- Nieit oonfor 128 staat, verstonden; 'ljfe-1, vrees n de waarheid Is ook, tv£ dat de Romeinen onder iet gevoel van t«rui:ili>'nz- dat door in den mens bij de Rom 11 beroofd wordt, en langen door hoogere i zooals de Bijbel zegt: In Hem leven wij, wij". Hand. 17 28. zijn Inst, div. IV 28. 2: voorwaarde worden wij ge- d-ie ons schept, gewettigde hoorzaamheiid bewijzen. Hem ?m volgen. Door dezen reli- i'ij aan God vastgemaakt en (liet woord) rollgio zijn. gen. en niet. zooals Cicero (het woord) herlezen": en: sohenj genoemd. ud zijn; dat monotheï ïeï.sme is geweest, wijl monotheïsme tn poly ïeïsme twee geheel van elkander verschillend enk werelden zijn, zoo totaal andersoortig, da ■e klove tusschen beide nooit kan worden over rugd. Terecht zegt Prof, Kohlbrugge echter a,t merkwaardige uitingen van sommige wijs geeiren der oudheid in zgn. monotheï-stischei kL K H Zurich ie uog zo f'ikonni. 1"

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2