HOLLANDSCHE KOLEN „WILLEM-SOPHIA" DE HUISBRAND ANTHRACIET UNANIEM GUNSTIG NEDERLAND'5 NIJVERHEID N.V. NEDERLANBSCHE STEENKOLENHANDEL n.v. Algemeene Brandstoffenhandel „LEIDEN" bij uitnemendtieicl Agente voor LEIDEN en OMSTREKEN Firma K. T. CARON, Haagweg 15, Telef. 105 van de Mijn Het oordeel ten opzichte van deze anthraciet is Hootd-agente van de Mijn W.-S. Tevens verkrijgbaar bij: C. BRANDSE, Hansenstraat, Telefoon 693 CREYHTON'S KOLENHANDEL, Hooigracht, Telefoon 114 J. GEERTSNIA, St. Jacobsgracht 26a, Telefoon 1214 A. GEERTSMA, Lage Rijndijk 10b Telefoon 1728 A.J. v. HAASTEREN, Oude Rijn 91, Telefoon 633 C. OSINGA, Kraaierstraat 19, Telefoon 556 H. DE ROODE. Oude Singel 94, Telefoon 738 H. DE ROODE, Geverstraat8,Oegstgeest, Telefoon 1536 Fa. Wed. v. d. WILK, Kruisstraat 37, Telefoon W. VINK Zn., Oegstgeest, Telefoon 2521 A. ZWAAN, Rijndijk 156,Voorschoten, Telefoon TWEEDE NUMMER WAARBIJ INBEGREPEN HET VIJ F D E M IJ N E N N U M M E R BIJLAGE VAN DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 0 WOENSDAG 26 OCTOBER 1932 Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbus 20 Giro 58936 Eigen is het naast door H. J. van der Munnik „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren". Dat schijnt wel ongeveer zoo te zijn, althans in tijden van oorlog. Maar in het gelukkig wat duurzamer tijdperk van vrede zijn er nog wel een paar kant- teekeningen op te maken. Dan blijkt menigmaal, zelfs na de gevoelige lessen als in 19141918, dat die liefde kan verkoelen, of ook plotseling uitge- blusoht is in bepaalde omstandigheden. Dezelfde vaderlander, die bij het zien voorbijtrekken van ©en sliert kanonnen „blaakt" van liefde tot zijn bakermat, koopt vijf minuten later zonder blikken of blozen een buitenlandsch artikel, zonder eerst te verkennen, of er ook een Nedcrlandsche editie van bestaat de laatste vertegenwoordigt toch ook „defensie"! Al betreft dit nu kleine dingen, vele kleintjes maken een groote en als we allen afspraken: Nedcrlandsch fabrikaat nummer één, dan zou het draaien der belastingschroef ons af en toe als muziek in de ooren klinken, omdat ze door ver meerderde binnenlandsche welvaart een streepje losser kon gezet worden. Het is echter niet op die „kleine" dingen, dat ik hier de aandacht wil ves tigen. Er bestaat ook een defensief van het Ned. Fabrikaat in 't groot en de vesting daarvan ligt binnen de Hollandsche waterlinie: te Amsterdam. Zij heet „Rijkscommissie van Advies voor werk verruiming", is nog maar negen jaar oud en werkt zoodanig achter de schermen, dat de groote „men" maar heel weinig weet van do vele en veelsoortige resultaten, die zij in het belang der Nederlandscho nijverheid bereikt. Ook al beperkt deze Commissie zich uiteraard hoofdzakelijk tot bemoeiingen met overheidslichamen, dan zou de optelsom van haar geslaagde pogingen tot het verwerven of behou den van bestellingcn voor de vaderlandsche indus trie een respectabel cijfer vertegenwoordigen. Het is een eigenaardige werkwijze, die deze Com missie moet volgen. Met een afwachtende houding (menigmaal immers wordt haar bemiddeling ge vraagd) kan zij niet volstaan; al zijn aangeboden diensten zelden welkom, wanneer het secretariaat, waaraan ingenieurs verbonden zijn, door adverten ties, aanbestedingen of berichten op het spoor komt van kans of gevaar voor het Ncd. Fabrikaat, dan is het terstond op pad, om het naadje van de kous te weten. Natuurlijk werkt, en kan de Com missie alleen op succes hopen, op den grondslag van zekere axioma: dat de Nederlandsolie Industrie het vertrouwen verdient, dat de Commissie vraagt van den opdrachtgever, die op het punt stond het buitenland te begunstigen. Haar sterkste wapen (gelijkheid van kwaliteit verondersteld) is, dat de Nederlandsche fabrikant in prijs kan concur- reeren. En dan blijkt maar al te vaak, dat hij de vlag moet strijken. In menig geval echter is geble ken, dat nauwelijks gerekend was met de moge lijkheid van even goed en even goedkoop fabrikaat van eigen bodem. Haar onbekendheid en vooroor deel zijn veelal de slechte raadgevers, maar ge lukkig slaagt de Commissie er ook vele malen in, die raadgevers te doen afdanken.. Eon blik in de nu negenjarige praktijk der IV'ks- commissie voor Werkverruiming, zal op menig maal verrassende wijze aantoonen, dat zij aller minst een overbodige weelde vertegenwoordigt. Het is wel een zeer bonte verscheidenheid van onder werpen, welke men haar voorlegt of die zij op spoort. Om maar terstond met de deur in huis te vallen: er waren radio-zend-installaties noodig voor vliegvelden in O.-Indië. waarvoor een buitenland- sche firma aanmerkelijk lager inschreef dan Je Nederlandsche. De C. v. W. kwam, zag en overwon, want de order werd aan den Nederlander gegeven. Goederen- en personenwagens voor de Indische Spoorwegen kan het moederland óók maken; de C. v. W. heeft bereikt, dat er van een bestelling ter waarde van een millioen een groot gedeelte hier te land is geplaatst. Als het Dep. van Defensie 40.000 paar rijgschoenen noodig heeft, neust de C. v. W. na, of daar alte- maal leer van Nederlandsche looierijen voor ge bruikt is. Het was in orde. Toen te Soestcrberg een zendstation voor de Genie noodig was, bleek de buitonlandsche gegadigde goedkooper, de Neder landsche beter. Die twee hebben, door bemiddeling van de C v. W., hun offerten toegelicht, en de Nederlander kreeg de levering. Er was touw, veel touw noodig vooi Marine en Koloniën ondanks een klein prijsverschil kreeg de Nederlandsche inschrij ver den buit en het gevolg was, dat een machine een geheel jaar in bedrijf kon blijven. Voor de Electrische Centrale te Velsen heeft de Nederland scho industrie ten deele kunnen leveren, doch de turbine-installatie (men heeft het in de geïllustreer de pers kunnen zien aan den langen trein met Engclsche onderdeelon) is voor haar verloren gegaan. Er zijn en nu komen we even aan de schaduw zijde dus ook -teleurstellingen te boeken. Soms heele groote. Men denke slechts aan de levering van 10 locomotieven voor de Ned. Spoorwegen, die Werkspoor te Amsterdam had kunnen maken, als men nog 90.000 had kunnen vinden om het prijs verschil met een Duitsche fabriek te overbruggen. Men heeft ze niet gevonden en ie order ging over de grenzen. Wat zulke tegenvallers beteekenen, kan men afleiden uit het ontslag van werklieden of het inkrimpen van den werktijd. Dat geschiedt, als de defensie van het Ned. fabrikaat mislukt, gelijk men ook te Rotterdam gevoelig is gewaar geworden, toen de bouw van de brug over de Koningshaven aan een Duitsche onderneming werd opgedragen; toch ging hot slechts om een prijsverschil van 49.0001 Doch kecren we terug naar de zonzijde. Want er zijn nog zooveel andere wegen, waarlang dn Rijks commissie .oor Werkverruiming haar doel berei ken kan en menigmaal bereikt heeft. Wij denken aan don invloed, door haar geoefend op bestekken. Zoo heeft zij het gebruik van schelpkalk en van kalkzandsteen bij bouwwerken en woningbouw kunnen bevorderen. Een aantal gemcentcbes.urcn heeft in de aanbestedingsvoorwaarden een bepa ling opgenomen, dat zonder verlof van de Direc ties dor Gemeentewerken geen fabrikaat van vreemden oorsprong mag worden gebruikt, indien er soortgelijk Ned. fabrikaat bestaat en het prijs verschil onbcteckcncnd is. De Regeering en de provinciale besturen leggen op dit terrein hun ge wicht in de schaal: alle gemeentebesturen van plaatsen met meer dan 2000 inwoners, hebben des tijds een circulaire van den Ministerraad ontvan gen, waarin hun verzocht werd, geen orders in het buitenland te plaatsen, alvorens de C. v. W. te raadplegen. Met zeer vele gemeentebesturen is te dezer zake overleg geploegd! Natuurlijk werkt de Commissie ook dikwijls met haar zoeklicht op nog Ln embryo vcrkecrcnde plan nen. Zoo heeft zij do voldoening gesmaakt, dat de brug bij het Keizcrsvocr te Zwolle aan een Neder landsche combinatie is opgedragen. Een eerste ling, want er zijn nog groote bruggen op komst over Rijn en IJssel. Dankbaar gebruik is ook gemaakt van het feit, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken contact heeft met de gemeentebesturen, in zoover deze voor werkverschaffing aan werk- loozen Rijkssubsidie ontvangen. Dat zal alleen ge schieden, heeft de Minister gezegd, als de betrok ken gemeentebesturen allereerst aan de Nederland sche nijverheid denken. Of zij dat doen, blijkt dan wel uit de ervaringen der C. v. W. Heeft deze geen vraag om advies ontvangen, dan houdt Je Minister het er voor, dat het bij denken is gebleven en wordt „ernstig overwogen" of de Rijkssteun voor werk verschaffing wel verleend zal worden. Er moet ook gevochten worden tegen bepalingen, die direct of indirect het Ncd. fabrikaat achterstel len. Wanneer als standaardmerk voor een zeker ar tikel door de Nederlandsche Spoorwegen een buitenlandsch merk wordt voorgeschreven vraagt de C. v. W.: zoudt u dat niet willen veranderen in een Nederlandsch standaardmerk? Op dit ge bied beperkt zij zich allerminst tot Rijks- of semi- Rijkslichamen en heeft zij in menig geval parti culiere ondernemingen tot beterschap kunnen be werken. Met circa honderd instellingen (vooral ziekenhuizen, aannemers, fabrieken en instellin gen) lieeft zij in dit verband overleg gepleegd en niet zelden resultaten bereikt. Niet alleen incidenteel, maar ook voor geheel© bedrijfstakken kan de C. v. W. haar invloed ten goede aanwenden. Als voorbeeld dien© onze zen der- industrie, die tengevolge van haar bemoei ingen tot ontwikkeling is gebracht, zoodat men hoopt, een bedrijfstak, waarbij 170 personen zijn betrokken, tot een qualiteits-industrie te maken, die voor haar opdrachten ook weer andere takken, bijv. de industrie' van gloeilampen, noodig heeft. Zoo zouden we voort kunnen gaan, want der ver scheidenheid op dit gebied is geen einde. Telkens weer wordt de hulp of het advies der Commissie ingeroepen, ten einde het Ned. fabrikaat te bescher men of le pousscercn. Daarbij ontmoet zij ook d© schijnbaar meest verwijderde gcvullen. De regeling van het ongcfrankeerd verzenden van drukwerken bijv. is gehandhaafd gebleven, nadat hot drukkers- bedrijf mededeelde, dat het er belang bij had. Soms is de C. v. W. inlichtingsbureau: eon Rijksinstelling vroeg haar, waar hier te lande enveloppes gemaakt worden. Dan weer octrooi belangen: de spoedige be slissing over een bepaald geval door den Octrooi- raad (die het record in langzaam werken houdt, omdat de aard dor zaak dat vergt) was van be lang voor een onderneming, die buitonlandsche concurrentie had te vreezen. En zoo voort. Genoeg nu, om te doen zien, welk een belangrijke plaats de Rijkscommissie voor Werkverruiming in neemt temidden der organen, die de positie van liet Nederlandsche fabrikaat kunnen versterken en be schermen. Die positie vertegenwoordigt ten slotte een stuk volkswelvaart; het is niet teveel gezegd, dat bevordering van de ontwikkeling der NederL nijverheid meer cn meer als een cisch van Rcgee- ringsbelcid op den voorgrond- treedt. Het is ook niet to veel gozegd, dat do Commissie, naast veel voldoening wekkende cn bemoedigende ervaringen ook nog veel teleurstellingen te boeken hoeft. En dat niet alleen bij particulieren, maar ook bij Je overheid en haar instellingen. Gelukkig echter wint zij regelmatig veld, dank zij actief optreden en voortdurend speuren. Ten slotte, voor onze lezers-belanghebbenden haar adres: Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. Schrijf het met groote letters op uw kalender, hot is cn blijft voorshands een onmisbare vesting voor de verdediging van het Nedcrlandsch fabrikaat! li

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9