liirowr £rtitód)r (ümtnttïf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 12e Jaargang STE BLAD. BINNENLAND. U K0"T"ÜNDEL V.H J.VANCTOEL&CO, ONNEMENT: In Leiden en in plaat- Kontschap gevestigd is ƒ2.35 post 2.35 -f portokosten. ƒ0.18 tenland bij wekelijk- he zending „5.50 bij vooruitbetaling nummers 5 cent on dagsblad 7a/2 cent liet afzondei lijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3794 ZATERDAG 22 OCTOBER 1932 1DV.RTEN. E N Van 1 tot 5 regelsf 1 »7Vi Elke regel meer..0.22M Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels «««mm* 138 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 DRIJFSRADENWET elijk-sociaal wetsontwerp wel eenigszins vreemd aan, tering in crisistijd een wet ng brengt, welke geen cri- draagt en de gedachten be- toekomst, waarin de vraag niet de allesbeheerschende toch zijn wij van oordeel, ilijk een beter moment te ijn, om dit wetsontwerp te en in het Staatsblad te iemand zal durven bewe- ijden er thans naar zijn om m in te voeren, welke geld alve die van een bepaald ewoon karakter, si, we mogen blij zijn. als in ilijven, wat tot heden ver- elfs al moeten we tot meer roporties komen. Bedrijfsradenwet kost om i geen cent en de invoering i hoofde geen bezwaar op- over staat echter, dat iijk-sociaal gezien de tegen- idsomstandigheden om de ,n zoodanige wet roepen, lit groote beroering in het omdat aanpassing en nieu- ing immer met strubbel in- ;en gepaard gaan. Drie fac- t 't geding: bestaansmoge- de bedrijven, ondernemers- leiderspositie; en 't spreekt dat de wrijving der belan- ;ii schept. Overheid kan hierbij geen ihouwer blijven; zij bemoeit .et indirect, maar dan toch f met de loonen. Geheel zégt de eennoodgedwon- le ander; terecht, maar op arlijke wijze, oordeelt de zoo'n tijd kan de Bedrijfs- ;en brengen; zooals ook de ïillenwet zegen bracht. Ook wet rees indertijd verzet. verzet als nu. Het libera le wet te strafhet radica le haar slapten slotte dat ze een sociale wet van le is. o zal het nu ook o. i. gaan ij f sradenwet. ;r-negatieve tegenstand. En niemand te verwonderen, kringen verlangt men de le ongebonden vrijheid, d. ijheid der ongebondenheid end heeft men de sociale mvaard; juichend zou men 5 werpen. n hier b.v. aan de nieuwe, ,gen agrariërs. Met gruw- nhartigheid willen ze heei verzekering te niet doen. bïi echter vergeten ze, dat en, welke veeteelt, land- en eunen, ook sociale wetten van een bizonder soort; die principieel gezien, veel lemoeiing en overheidsgeld sociale wetten ooit agers en verdedigers van lerale begrippen dan ook msekwent, dan zouden ze van absolute staatsonthou- der en op elk terrein aan- n geen steunregeling voor en overheidsinmenging bij i prijzen; geen regeerings- j in- en uitvoer, maar een laisser aller voor allen en ite men de crisis maar uit- acht hoeveel leed zij over oge uitstorten, punt kan en mag dit even- Het zou in strijd zijn met ke politiek, zooals die ge- e eeuw is gevoerd en op n, ook voor het sociale le- ing gekomen is en ook door bonden van werkgevers, ïiddenstanders wordt aan- /erheugt het ons, dat het minister Verschuur met leerderheid zal worden aan- rwijl we dit schrijven is de nog in volle gang, doch de van de wet is reeds meer dig verzekerd, is o Jv nog een bijkomstige >m we ons zoo hartelijk ver heugen. Het is dit, dat thans eere en hulde gebracht wordt aan het werk van Dr. Kuyper en minister Talma. Hun namen worden telkens in het debat genoemdhun ideeën worden ver wezenlijkt. Zelfs van twee zijden wordt een beroep op Dr. Kuyper gedaan. Minister Verschuur en Dr. Korten- horst, beiden roomsch-katholiek, betoo- gen, dat ze voortbouwen op de aller eerste beginselen door Dr. Kuyper ge legd. Hier is natuurlijk eenig misverstand. Onze lezers hebben in de Kamerover zichten Kunnen lezen, waarom de Minis ter en Dr. Kortenhorst (de secretaris van de R.K. werkgeversvereeniging) tegenover elkander staan. We behoeven daarop nu niet breed in te gaan. Kort gezegd komt het hierop neer: Beiden willen bedrijfsorganisatie; de Minister echter wil de bedrijf sraden in stellen, wanneer de bedrijven daar rijp voor zijn; Dr. Kortenhorst wil, wat hij dan noemt „bedfijfsschappen", door de Overheid erkend zien, wanneer deze zich gevormd hebben. Dat laatste zegt hij, is de gezonde idee van Dr. Kuyper, die souvereiniteit in eigen kring beoogde en de organisa tie van den arbeid uit het bedrijfsleven zelve wilde doen opkomen. Dit beroep op Dr. Kuyper weerlegt feitelijk voldoende de juichtoon in de liberale pers, dat de reeds ingetrok ken amendementen „een liberalen in slag" hebben; ook al schrijft men boven een artikel „souvereiniteit in eigen kring". Dr. Kuyper heeft onder deze uitdrukking nooit verstaan, wat men er van liberale zijde thans in poogt te leggen. Wij gelooven, dat wij de zaak zuiver stellen, wanneer wij ze aldus omschrij ven: Minister Verschuur bouwt voort op het fundament van Dr. Kuyper over eenkomstig het bestek van Minister Talma. Principieel gesproken en in abstracto genomen, geven wij, met Dr. Kuyper, de voorkeur aan erkennen boven instel len door de Overheid. Want wat uit het leven zelf opkomt, staat steviger, dan wat de Overheid plant. Maar Dr. Kuy per heeft nooit ontkend, dat de Over heid het recht behoort te bestellen en te handhaven tusschen verschillende le venskringen, en dat zij steunend en hel pend moet optreden; en Talma heeft dat uitgewerkt in zijn Raden van Ar beid, waarin hij de verschillende „par tijen" samenbracht, doch ook voor het Overheidsorgaan een plaats inruimde ten bate van het algemeen belang. Het is in dit verband van beteekenis, dat oud-minister Aalberse, die in groote bescheidenheid altijd heeft gezegd: „ik voer slechts Talma's werk uit", zoo met hart en ziel het wetsontwerp steunt en met zóóveel kracht, dat Dr. Kortenhorst reeds zijn diepgaande amendementen introk. Wij hopen voor hem en voor zijn werkgeversorganisatie, dat zulks hem niet te groote moeite heeft gekost. En we gelooven dat ook wel, omdat hij be drijfsorganisatie, als middel om meer bedrijfsvrede te krijgen, wezenlijk wil. De bedrijfsraden zullen dus nu, als de omstandigheden gunstig zijn, door de Overheid worden ingesteldechter doet deze niet meer, dan de rijpe vrucht plukken en aanbieden; ze brengt geen vreemd element in de verhoudingen. Doch door de instelling voorkomt ze wel het opkomen van diverse bedrijfsschap- pen, welke verwarring brengen; en zij vertegenwoordigt tevens het algemeen belang. Een eenvoudige erkenning zou zeker in dit stadium onvoldoende zijn. Gelijk het ook thans niet aangaat om, wat men van sociaal-democratische zijde wil, aan de Bedrijf sraden verordenende bevoegd heid te geven. Groeit de maatschappij in die rich ting, dan zal geen Christen die ontwik keling pogen tegen te houden, want hij zal Gods leiding eerbiedigen en daarom hangt hij niet aan een bepaalde maat schappij-vorm, wanneer het recht Gods maar gehandhaafd blijft. Doch een maatschappij maken, dat kunnen de menschen niet. Daarom zijn de socialistische amen dementen, die vooruit willen grijpen, onaanvaardbaar; al beweert niemand, dat het groeiproces zich niet in die rich ting zou kunnen ontwikkelen. De soc.-democraten moeten trouwens wel, om althans principieel te schijnen, met zulke voorstellen komen. Want zij belijden het beginsel van de klassen strijd en deze wet bedoelt juist het te- dendeel; zij wil den bedrijfs-vrede be vorderen. Practisch doet de moderne vakbewe ging dat in den regel ook; en daarom zullen de sociaal-democraten hun stem ook wel aan dit wetsontwerp geven; maar het is hunnerzijds een offer aan de praktijk. Voor ons echter staat de zaak anders. Wij prediken geen strijd, maar samen werking; geen klassenhaat, maar Chris telijke solidariteit; wij willen den be drijfsvrede bevorderen. Bedrijfsraden kunnen in die richting goed werk doendaarom zullen we ons verheugen in de totstandkoming van dit christelij k-sociale wetsontwerp. DE DESTRUCTIESTRIJD In verband met de in parlementaire krin gen gerezen ernstige bezwaren tegen het verstrekken van een mil'ioen gulden voor den bouw van een destructor, heeft de fe deratie van Overheidsdestructoren, waarbij alle organen die in den lande verwerkings inrichtingen op publiekrechtelijken grond slag exporteeren, liet volgende telegram aan den Ministerraad gezonden: „Mocht ten bohoeve van groote centrae destructors van Nederl. Thermochenii- schc fabrieken voor Westen des Lands ka pitaal, naar verludt, f 1 millioen uit 's Rijks kas worden verstrekt, waarvan de federatie van Overheidsdestructoren voorshands dc noodzakelijkheid ernstig betwijfelt, dan verzoekt federatie te bevorderen dat Over heid en andere destructoren met beperkten opzet en economische bedrijfsvoering op gelijke wijze kapitaal worden verstrekt voor stichting en eventueel conversie van geslo ten geldleening. Federatie stelt zich bij voor keur mondeling geheel ten dienste der Re geering voor advies. Federatie beschikt over belangrijke deskundige gegevens, ook van principieelen aard, betreffende hygiënische en economische destructor-exploitatie. HOOGE WATERSTANDEN IN N.-HOLLAND TE HOOG IJSSELMEER-PEIL Het hoofdbestuur der Hollnndsche Maat schappij voor Landbouw, heeft in verband met de moeilijkheden der waterloozing van Xchcrmerboczem en andere waterschappen een tPlegraia gezonden aan den Minister v. Waterstaat, waarin wordt aangedrongen op verlaging van 't te hooge IJselmeerpeil. NIEUWE P.T.T.-UITGAVEN MAAR VRAAG NIET WAT HET KOST! Het hoofdbestuur der P.T.T. zond ons twee nieuwe uitgaven: radiotelefoondicnst in Ned.-Tndie en TelocramtarievcJi voor Nederland, Europa en de overige were'd deelen. De uitgaven zijn bewerkt naar ontwerpen van den heer N. P. de Koo, architect to Rotterdam. De Algei leen? Landsdrukkerij te 's-Gravenhage zorgde voor bet drukken. Het is alles prachtig en nraetiseh werk En het merkwaardige is. dat het P.T.T.- bedrijf deze uit rign aard der zaak zeer kostbare publicaties kon doen trots alle economische misère en de s'raffe bezuini ging, die in het bedrijf aan rlle zijden wordt toegepast. Indien het niet onbescheiden zou klinken, zouden we wil'en vragen: r'pnk een volgend maal eens aan de tarieven, ook voor de kranten en b°denk eens en methode, op. dat in Nederland de avondbladen veer n?.t als vroeger bij de mensrben kunnen komen „Pennywise and poundfoolish", daaraan dachten we toen we dit ontstellende moois zagen. MASSA-WONINGBOUW TE DEN HAAG GROOTE PLANNEN VAN B. EN W. B. en W. van Den Haag hebben den Raad een zevental bouwplannen doen toekomen. Het ligt in de bedoeling deze plannen, welke in totaal den bouw van 955 woningen omvatten, geleidelijk te doen uitvoeren, in dier voege, dat het geheel in drie jaar vol tooid zal zijn. De benoodigde bouwcredieten worden ge schat in totaal op f2.953.000. AFGEZAAGD HOUT UIT SIBERIE HET EERSTE SCHIP TE AMSTERDAM Naar wij vernemen is in de Amsterdam- sche haven aangekomen het Noorsche s.s. „Skogvik", met een volle lading gezaagd hout van ca. 850 &tds., komende van Siberië (Igarka). Jennisei River. Dit schip voer met verschillende Sovjet- schepen in convooi, geassisteerd door den ijsbreker „Lenin" over de Noordelijke zeeën naar Igarka, terwijl twee Russische vlieg tuigen den weg door het ijs verkenden. Dit is een belangrijk experiment van de Sovjet- regeering, die in 1930 voor het eerst balken van Siberië naar Nederland verscheep'e, sedertdien in Siberië een zaagmolen bouw de en in 1931 het eerste gezaagde hou1 naar Engeland verscheepte. De „Skogvik" is het eerste schip, dat zulk een lading gezaagd licut naar Nederland aanbrengt. Men heeft van dit hout goede verwachtingen De geheele lading is bestemd \oor de NV. Houthandel v.h. Bontekoning en Aukes, Amsterdam. Cargadoor is het. N.V. Splict- hoff's Bevrachtingskantoor. Amsterdam. STOOMV. MIJ ..NEDERLAND" OMBOUW VAN DRIE STOOMSCHEPEN Naar wij vernemen is de directie van rie Stoomvaart Maatschappij ..Nederland' te Amsterdam. \un plan, een drietal van haar opgelegde stoomschepen. nl. de „Manoeran" de ..Madoora' en de „Mapia", tot motor schepen te doen omhouwen. Vermoedeiijk zullen deze schepen, worden aangewezen om dienst te doen op de Silver Java Pacific Line welke ecu combinatie is van de loutes der Java Bengalen en dei- Ja va-Pacafic-Lij n en die over rle Gulflmvens en Zuid-Afrika weder in Calcutta zal uit- DE B0TERINV0ER IN DUITSCHLAND DE VERDEELING DER CONTINGENTEN Omtrent de met. Finl ..d overengekomen regeling van den boterinvoer in Duitsrh- land wordt van bevoegde zijde nader mede. gedeeld: Tgenovër het thans vastgelegde invoer contingent van 55.000 pond stond een invoer in 1931 van 100.000 ton en in 1932 volgens een berekening over de eerste drie kwar talen van 72.000 ton. De invoerrechten wa ren vijfvoudig verschillend, n.l. 50 Mark voor een contingent van 500 ton, waarop voor de landen met lage valuta een toeslag van 36 Mark kwam. Verder was er een nor maal tarief van 100 Mark (met valuta-toe slag van 36 Mark) en een supertarief van 170 Mark. Voor 1932 zal het gemiddelde ta rief 67 Mark bedragen, aangezien bij een hoog tarief invoer nauwelijks mogelijk :s. Na de thans ingevoerde contingeiiteerings- maatregelen verwacht men, dat het tarief in de komende jaren nog verder zal dalen. Een aantal landen was n.l. onder de tot nu toe geldende regpling in staat, hun contin gent tegen laag tarief niet alleen geheel to gebruiken, doch zelfs hun productie uit ie breiden. De nieuwe regeling houdt echter in zooverre verband met de Duitsche uït- voerbelangen, dat de boter- exporteerende landen begunstigd worden in verhouding van hun belangen voor den Duitschen uit voer. Voor den Duitschen landbouw is het voornamelijk belangrijk, dat er thans niet meer dan het vastgestelde contingent van 55.900 ton wordt ingevoerd. Wat Nederland betreft zijn de tot nog toe gevoerde, gedeeltelijk particuliere onderhan delingen door de nieuwe regeling met Fin land en de overige landen overbodig gewor den Volgens deze regeling krijgt van het totale contingent Nederland het recht tot invoeren van 21 pet. of 11.550 ton (in 1929 was het 32.755 ton, in 1930: 28.357 ton en in 1931 ongeveer 19.000 ton), Denemarken 33 pet.. Zweden 8 pet., Rusland 5 pet., Estland 6 pet., Finland 3.8 pet. en Letland 10 pet. NEDERL. VARKENSCENTRALE VERGOEDING VOOR UITGEVOERD SPEK Het Bestuur der Ncderlandsche Varkens- eëntrale maakt bekend, da' na uitvoer van rag- en buikspek, afkomstig van varkens !©et een slachtgewicht van 170 K.G. en raepr. geslacht in de periode van 23 tot en met 29 October, door haar aan de expor teurs een bedrag zal worden vergoed van rit per K.G. uitgevoerd spek, zijnde het bedrag, dat bij de slachting als heffing is betaald. Tot het verkrijgen van deze vergoeding, zal het rug- en buikspek als bovenbedoeld gewasrmerkt moeten zijn door den Keu ringsdienst, welke de keuring heeft ver richt van het varken, waarvan het spek afkomstig is. Tevens moet het spek voor zien zijn van een duidelijk dagstempel van dezen Keuringsdienst. Tot het verkrijgen van de terugbetaling moet de uitvoer plaats hebben vóór 30 November 1932. EN RADIO VERBRUIKSCOÖPERATIES VARA EN MIDDEI STAND. Reeds eerder heeft de Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Midden stand.1' de- zich tot Jen Minister van Waterstaat gewend om diei - aandacht t° vestigen op de ernstige bezwaren, welke in middenstandskringen zijn ontstaan team de wijze, waarop door middel van de radio- uitzendingen van de V.A.R.A. propaganda voor verbruikscoöperaties wordt gemaakt. In zijn antwoord heeft de minister toen medegedeeld, dat de V A.R.A. voortaan zorg dragen zou. dat de zgn. coöperatie-kwartier tjes zich uitsluitend op ideëele en cultureel gebied zouden bewegen. De middenstandshonden hebben echter moeten constateeren, dat de aanwijzingen an den minister en de gedane toezeggin gen niet worden nagekomen en dat de he- streden propaganda toch is \oori-gezpt On der mededeeling van r crete feiten heeft de Commissie van Overleg zich derhalve opnieuw tot den minister ge-wend, teneinde het nemen van strengere maatregelen te rerzoeken. BEGROOTING VAN ENSCHEDE VOORSTELLEN VAN B. EN W. Het college van B. en W. van Enschedé heeft aan den Gemeenteraad verschillende oorstellen gedaan om te komen tot een sluitende begrooting voor 1933. In zijn schrij ven aan den Gerrieenteraad merkt het op, dat de toestand voor Enschedé zoodanig is verslechterd, dat de belastinginkomsten be langrijk zijn teruegeloopen, en de uitgaven voor werkioozensteun aanmerkelijk zijn ge stegen, met het gevolg, dat de begrooting voor 1932 nog tweemaal een wijziging van beteekenis moest ondergaan, vóór het even- icht hersteld kon worden. Het was noodzakelijk om met voorstellen te komen, welke zouden bestaan uit holas- tingverhooging en het heffen van pensioen bijdragen. Een oorspronkelijke opzet der hegrnoting voor 1933 gaf een tekort van f757.150, welk tekort door verschillende maatregelen kon orden teruggevoerd tot f 231.010. Dit laatste bedrag kan slechts gevonden worden door belasting verhooging en het heffen van pm- -ioenhijdragen. Hiertoe worden verhoogd: dc schoolgeldregeling, de vermakelijkheids belasting (van 10 tot 15 pet.), marktgelden, legesgelden, begrnfenisrechten, precario rechten, onderhoudsbelasting en reinigings rechten. Voorts zifllen de opcenten op de fondsbelasting, welke thans van 10—70 gaan opgevoerd worden tot 80. KON. NED. LANDBOUWCOMITE DE VERARMING DER BOEREN BEVOLKING In het gebouw van de F.erste Kamer is de 22ste algemeene vergadering gehouden van het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comite onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingli, die in zijn openingsrede erop wees, dat men van betrouwbara teekenen van opleving nog niet kan spre ken. Er is «el eenig vertrouwen gekomm zoodat de financieele crisis over het doode punt heen schijnt te zijn. Dan zouden we aan het begin staan van de opgaande lijn. Ten aanzien van het land., mwhedrijf op de wereldmarkt is echter nog geen prij, verbetering te onderkennen. Voor den Nederlandschen landbouw het uitzicht buitengewoon troosteloos. De Nederlandsche landbouwer kan zijn c schot van producten niet meer afzetten. De tanevenoorlog woedt in alle hevigheid, de handelsovereenkomsten zijn geschonden, ie huitv-nlandsche afzetgebieden gesloten, -.er- wiil de binnei-landsche markt voor tal van producten zonder eenige verdediging is overgeleverd aan de buitenlandsche con currentie. Spr. gaf vervolgens eenige cijfers over de verarming der boerenbevolking en zeMe, dat het op deze wijze met onzen boeren stand, die voor een belangrijk deel met hy pothecair hcdrijfscredlet werkt, niet lam? kan voortgaan. Aan den nieuw opgetreden minister voo de landbomva an gelegenheden bracht d» voorzitter dank vóór de verschillende maat regelen, die hij voorstelde om landbouw «n veehouderij te helpen. De Crisiszuivelwei heeft aan de verwachtingen niet geheel voldaan en de melkprijzen niet op peil ge bracht De werking der crisis-varkenswet geeft geen aanleiding tot pessimisme. Al deze maatregelen zullen echter niet kunnen verhinderen, dat ock thans neg h-U boerenbedrijf niet rend hel is. In dit ver hand geloofde - u\ niet. dat de drnagkrae.it van .en consument reeds benikt is, gezi- wat men in andere landen moet betalen voor de produeten om deri landbouw stand te houden. Ten aanzien ian dan steun aan suikerbieten- en tanveteelt pleit te spr. voor 1 et losmaken van het binn?r. landsche prijsniveau .an dat in het buit-m land. Zeer groote zorg haart de enoim gro.ote oogst va- ronsum i<-.Tmlappelen. Londbnmv-comitè houdt zich bezig met het zoeken naar een uitweg, maar tot na toe zonder resultaat. Te hopen is, dat de vlasteelt spoedig 'al worden geholpen door een hetere steunw. De boerenstand verkeert in groote zorgi en hetgeen Duitsc.hland onzen landbouw aandoet, gaat alle perken te buiten. Zeer toe te juichen is het dan ook, dat onze regeering do rontinaenteerinosvoor- stellen der Duitsche onderhandelaren niQt vatbaar geacht heeft voor vruchtbare dis cussie 1-Iet paat er nu om paraat te blijven om van een verbetering van de conjuncuur te kunnen profjtenen. Tn het algemeen zijn onze nroduruMekosten echter te hoog .lan dat wij aan de internationale mededinging het hoofd zou.'.en kunnen bieden. Ingrijpen de maatregelen zullen in deze noodig zijn Uitgewerkte voorstellen inzake credietver leening zijn reeds gemimen tijd geleden aan de regeering toegezonden. Moge spoe dig de tijd daar zijn, at met rrèdiethulp onze landbouw weer op gang kan worden gebracht. Rede Prof. Dr. W. C. Mees R.Azn. Hierna hield Prof. Dr. W. C. M e e s R.Azn. een inleiding over de vraag: ..Waarom geen inflatie, doch wel stelselmatige wijziging van geldvorderingen en -schulden in even redigheid met veranderingen in de koop kracht van het geld?" Spr. zeide. dat in tijden van denressin de meest vernomen k'acht is. dat de prijzen te laag zijn. Tijdens een depressie zijn de prijzen te laag in verhouding tot de pro ductiekosten omgekeerd. Een depressie kan dus worden overwon nen door verhooging der prijzen en/of door verlaging der productiekosten, wat op derscheiden wijze verkregen kan worden, wplke snr. nagaat. Beperking der producte, soms onvermij deliik, heeft ernstige bezwaren voor de alge- ne welvaart. Tnflatie is vooral te ver mijden, omdat men haar omvang nooit in ziin macht heeft Techniekvcrbe'eringen, hoewel zeer ge- wenscht. leidén tot toeneming van de werk loosheid. Blijft tenslotte als middel tot bestrijding in dpnressie een vermindering van de is'e lasten. Snr. l«e"'eitle een (niet alleen in depres- siefiid nr-r t 'ijvend geldende) in ons bur gerlijk wc»'>o«k on te nempn bepaling, krach tens we'Ve -"e geldvorderingen en -schul den voorf'b'-cnd zu'len worden herleid in verband n1"' zigingeh in de waarde der geldeenheid in r,;er voege, dat die vorderin gen een vaste hoevee'heid koopkracht blij- vertegenwoordi•'en Volgens het gelden de recht moeten 7." niet hetzelfde aan tal guldens worden nld^an als werd over gekomen. nok ip x de waarde van het geld sindsdien belangrijk mocht zijn veran derd. Door aanvaarding van het herleidïngs- stelsel worden de lasten gebracht in even redigheid van de draagkracht van het be drijfsleven. Het lierleidingsstelsel zal eeuerzijds bet bedrijfsleven beschermen tegen de ongun stige invloeden van de conjunctuurwisselin- •en en anderzijds het rechtsgevoel meer be- redigen dan het thans geldende gu'den :s gulden-stelsel. Nadat spr. nog een aantal vragen had hpanGvoord werd de vergadering geschorst tot Zaterdag. Aan het jaarverslag is ontleend, dat bet Kon. Ned. Landbou«comité begin 1932 29 leden-vereenigingen telde, tezamen 105.359 leden. BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en galziek ten, vetzucht cn jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikkedarmwand, ziekte verschijnselen aan deu endeldarm, verwij dert het natuurlijke „Frans-Josef'-bitterwater opstoppingen in de organen van den onder buik vlug en pijnloos. Bij Apoth. en Drog. Voornaamste Nieuws. (Bit 1) Te Den Haag is gister de algemeene ver gadering gehouden van het Kon. Ned. Land- bouw-Comité. Het college v.u\ B. en W. van Enschedé doet voorstellen om te komen tot een slui tende begrooting voor 1933. De verdeeling der contingenten inzake de boterinvoer in Duitschland. Nederland krijgt 21 (bit 2) Amerika bereid de vlootvacantie te ver lengen tot 1 Maart 1933. De bekende schrijver Emil Ludwig is gister te Den Haag aangekomen: een interview met de bekende auteur. (blz. 5) Economische Problemen: Engeland en de Scandinavische landen. De gemeenten en het bewaarschoolonder- De Tweede Kamer heeft gister de behan deling van het ontwerp bedrijfsradenwet voortgezet. Verschenen is de geleidebrief voor de Rot- terdamsche Gemeentehegrooting 1933. Deze doet nog een tekort zien van f 6.332.06S. Om dit tekort te dekken worden verschillende bezuinigingen voorgesteld, zooals verhoo ging van belastingen, inkrimping van per soneel en verder loonsverlaging. Op de onbewaakte overweg bij Kethel is gistermiddag een man door een trein ver pletterd. Het handelsverkeer van ons land in de eerste negen maanden van 1932 laat een geweldige daling zien van de handel met Engeland. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking „Niet een uit duizend". Vers van Jeremias de Decker .Aan de Martelaren en Bloedgetuigen van Christus". A. Wapenaar vervolgt de bespreking van Lichting '18". Jonge toewijding", compleet verhaal van zuster Sonja. „Het hoesten in de kerk", door G. K. A. Nonhebel. „De vriend van de mensch". Geïl lustreerd artikel. Opvoedkundige schets van P. W. J. Steinz: „Wat moet Jan worden?" Vervolgverhaal „De gezegende rit", van S. Williams. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Land- en Tuinbouw. KASSEN NIET ONDER DE PACHTWET? De Rechtbank zegt: de kanton rechter is niet tot oordeelen be voegd. Men sehrljft ons: In Juli van dit Jaar oordeelde een kanton- i'-.h ter-pl na is ver vnngref, dat pachtcontracten betreffende tuinbouwgrond. niet onder de crisis achtwet vallen. De Rechtbank te ECaarlem vernietigde dexe esllsslng en besliste, dat pacht-overeenkom- ten betreffende tuinbouwgrond wel onder de rlsls-pachtwet vallen. Eon Haagsch Kantonrechter oordeelde, nu in ugustus, dat huuroveréenkomsten betreffen de kassen (voor druiven -n perziken, etc.). niet onder bedoelde wet valleh. htskundlg advisu Jlist. t heeft ingerteid beroep, beert de rechtbank •enhacre. bij "vonnis van 7 October be- .nrechter in het geheel niet onderzoekei leroept. doch lndiei icn vereenigen, ziet partijer i-paë&twt I hij partijen niet heeft kuni oet b< palen tot een veewij i ur de Kamer voor Crisis-pacntzaken. Dc bedoeling van deze beslissing is dus dat de Kamer voor Crisis-pacntzaken en dus niet de Kantonrechter alleen een bejiis-sing neemt vrna.g of de pachter terecht een beroep op l l doet. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: NASSAUHAVEN B0ERENGAT ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: OOSTZEEDIJK 1»!:. R'CAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1